Sporthirlap, 1921. július-december (12. évfolyam, 53-104. szám)

1921-10-24 / 85. szám

2. alttal. SPORTHIRLAP 84. szám. FTC, ÜLLŐI­ ÚTI SPORTTELEP Vasárnap délután 3 órakor VÁC UTE I. osztályú bajnoki mérkőzés, m­erülő német védelmen sorra meg­törnek, másrészt belső csatáraink min­dent agyonkombinálnak. A 33. perc­ben a német balszárny támadásából Góbéréri a kapura lő, de Kropacsek biztosan véd. A 34. percben Orth­ó 40 méteres bombaszerű lövését Dölfing kornerre menti. A 36. percben Jeno beadásából Pataki kapu fölé lő. A 37. percben Molnár, támadását oly módon akarja a német védelem megakadá­lyozni, hogy előbb kézzel tartja fel, majd a lábát fogja le, a szabálytalan szerelésért a bíró 11-est ítél, melyből Orth megszerzi az első gólt (2 : 0). A­­10. perben Jeny lefutásából és beadá­sából Molnár kapu töré lő. Zvomer­­arany 5:0 a magyarok javára. II. félidő. Magyar támadás vezeti be a második félidőt is, de Schloster akciója megakad a német védelmen. A 2 percben Pataki—Molnár szép összjátékából Molnár éles, lapos lö­vése a kapu mellé kerül. A 3. perc­ben Braun beadása Orth elé kerül, aki 25 méterről kapu fölé lő. Az 5. percben Molnár támadása kornert hoz. A 6. percben Lenkey súlyos hibája hozza komoly veszélybe a magyar kaput, de Paulsen elveszti a labdát, mely a kifutó Kropacsek zsákmánya lesz­. A 7. percben Braun lövését Dölling védi. Lassankint a németek is lábra kapnak. Az a változás, hogy Schmid helyet cserélt Ferdererrel, látszólag jótékonyan hat a csatasor akcióképességére, a német támadások azonban így sem veszélyesek. A 12. percben Schlosszer kitűnő helyzetből a német kapus kezébe lő. A 15. perc­ben Braun—Molnár összjátékának eredményes befejezését Drechsel aka­dályozza meg. Orth lövése a kapu mellé kerül. A 16. percben Pataki— Molnár folytonos passzolgatása any­­nyira megzavarja a német védelmet, hogy egy középmagas passzt Drech­sel tehetlenségében kézzel hárít el, melyért újabb tizenegyest ítél a bíró. A tizenegyest Orth rendeltetési he­lyére juttatja. (2:0­) A 19. percben Jeny élesen lőtt ma­gas labdáját Dölling kiejti, a labda Schlesszer elé kerül, ez a jobb össze­kötőbe tolja s Molnár védhetetlen lö­véssel megszerzi a harmadik gólt (3 : 0­) A magyar csapat továbbra is frontban marad s Jeny szép beadását Molnár a kapu mellé fejeli. A 24 percben Lenkey és Vogel tétovázását kihasználva, Weissenborn átadásából Schmid a későn kifutó Kropacsek mellett megszerzi a németek első gól­ját. (3:1.­) A 25. percben Schlosszer passzából Pataki szép lövését Dölling védi. A 26. percben Pataki góllal ke­csegtető támadását az utolsó pillanat­ban szerelik le. A 30. percben Góbe­réii négyméteres of-side állásból in­dul, lefut, Paulsenhez passzol, ez Schmidhez tolja a labdát, aki a bal­összekötő helyéről, mintegy 15 méter távolságból éles, magas, de védhető lövéssel az ellenkező sarokba juttatja a labdát. (3:2­) A nem várt ered­mény egy kis életet önt a mindjobban ellaposodott játékba. A 32. percben Edy Orthot csúnyán lefantolja, úgy hogy 5 percig nem is tud játszani, mely idő alatt Blum a közép, Schlesz­­szer pedig a balhall helyén játszik. A 34. percben Drechsel Patakival üt­közik össze, őt is kiviszik, de rövide­sen ismét visszatér. A 34. percben a túlságosan előrehúzódott Kertész mel­lett Paulsen lefut, de lövése Kropa­csek zsákmánya lesz. Schmid lövése a kapu fölött kerül ki a mezőnyből. A 43. percben Patakinak nyílik al­kalma az eredményt szépíteni, de biz­tos helyzetben elveszti a labdát. A 45. percben Molnárt a 10-eson belül csúnyán foultolják, de a bíró nem veszi észre s csupán kornert ítél, me­lyet kétszer is megismétel a magyar csapat minden pozitív eredmény nél­kül. Félhomályban, magyar támadás­sal ér véget a mérkőzés. Kornerarány 3:0 a magyarok javára. A magyar játékosokról. A csapat egyes tagjainak teljesít­­ményét részletesen taglalt­a, mindjárt bevezetőben meg kell állapítanunk, hogy vörös fonálként húzódik végig a csapaton a játékosok fitt kondíció­jának teljes hiánya. Alig van játéko­sunk, akiről nyugodtan elmondhat­­nák, hogy tip-top kondícióban van, pedig válogatott mérkőzést m­iatt já­tékosokkal igen nehéz végigküzdeni. Kropacsek múlt vasárnap betegen és így gyengén védett, a trialon nem is vett részt s a heti szünetet kondí­ciójának javítására fordította. A mér­kőzésen mutatott formája azonban azt bizonyítja, hogy ebben­ igyekezete nem járt sikerrel. Álló helyzetben labdafogása ma is kifogástalan volt, mihelyt azonban helyezkedésre, für­geségre volt szükség, felmondta a szolgálatot. Két nehéz, klasszis kapus számára valóban csemegének beillő helyzet adódott s mindkettőből gól esett. Az első gólnál, ha csak egyötöd másod­perccel fürgébb s valamivel bátrabb, feltétlenül elháríthatta volna a ve­szélyt, a második gólnál mutatott vé­dése pedig egyenesen elemi helyezke­dést hibára vallott. Fájó meglepetésként hatott ránk hátvédeink bizonytalan munkája. Nem felszabadító rúgásaik tisztasága ellen van kifogásunk, bár az ellen is szól­hatnánk be, azt menti meg a kelle­metlen szél. Sokkal inkább a komoly védelmi munkában­ mutatott határozatlanságuk szolgált rá a kedvezőtlen kritikára. Még Fogl II. sem elégített ki, pedig­­ a szerdai triálon valóban fittnek mu­tatkozott. Rúgásai ezúttal nem voltak tiszták és tértéslelők, s ha a németek­­nál volt a labda, bizony gyakran nél­külöztük a tőle megszokott határozott közbelépést. Így a németek második góljukat valósággal kisérő menetből lőtték. Lenkey debüje is csak félsikerrel járt. Kemény kötésű, erélyes fellépésű, ha­tározottan talentu­mos játékos, akinek játéka azonban egyelőre még darabos, startjai nehézkesek és helyezkedése bizonytalan. A fedezetsor volt a csapat legjobb része, bár korántsem kifogástalan. Kertész II. úgy látszik a jubileum hatása alatt állt, mert az egész mér­kőzés alatt nem tudott felmelegedni a kemény küzdelemhez, inkább tech­nikai készségével elérhető, de a csa­pat szempontjából értékkel egyáltalán nem bíró jelentéktelen trükkökre fe­csérelte erejét, a játék utolsó fél­órájában pedig mintha kifulladt volna. Orth a centerhall helyén arról tett tanú­ságot, hogy milyen értéket reprezen­tálna a csatársorban. Ha a labda birto­kában volt, utolérhetetlen, technikai tudásával a legideálisabb labdákkal tömte a csatárokat, miközben néhány bombaszerű lövéssel az ellenfél ka­pusáról sem feledkezett meg. Mikor azonban az ellenfél lekapcsolására, erélyes közbelépésre volt szükség, már kevesebb sikerrel operált, a má­sodik félidőben pedig ki is fulladt. A magyar csapat legjobb embere a második renezánszát élő Blum volt. Úgy a védelemben mint a támadás­ban a helyén volt. Pontos labdaadogatása, hibátlan kapcsolásai és fejjátéka, nemkülönben fáradhatatlan agilitása a legnagyobb dicséretre szolgált rá. Most pedig vegyük kritikai bonc­kés alá a csapat leggyengébb részé­nek, a csatársornak a munkáját. A mezőnyben tetszetős, kiforrott tech­nikai készültségen alapuló passzjáté­­kot folytattak, de a kapu elé érve mindent agyonkombináltak. A kihasználható lövőhelyzetek terem­tése helyett a 16-os vonalon belül is folyton passzoltak, természetesen pozi­tív eredmény nélkül. Csatársoruk mai gólképtelen játéka a tulajdonképes fokmérője labdarúgószortunk vissza­fejlődésének. Csupán Jeny és Molnár játéka elégített ki, bár is hibáik. Jeny gyors, elegen­ jó techni­kájú vérbeli szélső csatár, akinek csata egyetlen hibája van, hogy néha kissé sokáig tartja magánál a labdát, erről azonban könnyen leszokhat. Molnár ma teljesen fitten mozgott, de azért túlbecsülte önerejét, mikor a legnehezebb helyzetekben három-négy védőjátékossal is egyedül akart meg­birkózni. Egy kis önuralommal már ügyes játéka, a klasszis jelzőt érde­melhette volna ki. Braunnak­­ nem volt jó napja. Igaz, hogy kevés jó labdát kapott, de a­­ labdabirtokában sem tudta keresztülvinni a tőle meg­szokott erélyes áttöréseket. Pataki játéka az önbizalom teljes hiányára vallott. Minden labdát pilla­natnyi várakozás nélkül rögtön part­nereihez továbbította s ha volt is passzaiban stílus, e játékmodorával csak igen keveset tudott használni. Utoljára hagytuk Schlossert a vete­ránt, aki ugy látszik most már végké­pen kiöregedett a válogatott csapatból. Stílusa elüt társai játékától,­­ még ma is sokat bízik önmagában és felesle­gesen sokat tartja magánál a labdát, emellett passzai sem pontosak. Szo­morúsággal kell megállapítani, hogy közeledik a jól kiérdemelt pihenőhöz. A német játékosokról. Őszintén szólva, nem sokat vártunk a középnémetek ma szerepelt csapatá­tól s mutatott játékuk teljességgel igazolta is mérsékelt igényeink jogos­­­­ságát. Szimpatikus, szemre is tetsze­tős együttest alkotnak germán ven­dégeink, akik valóban büszkék lehet­nek rá, hogy kedvezőbb eredményt sikerült elérniök, mint a legutóbb itt járt birodalmi és délnémet válogatott. Kiemelkedő játékost csak keveset talá­lunk közöttük s hogy mégis tudnak eredményt felmutatni, azt kizárólag jó összmunkájuknak köszönhetik, melyet annak ellenére, hogy külön­böző egyesületek játékosaiból kerül­tek ki, nagy megértéssel kultiválnak. A csapat legjobb embere a kapus, Dölling volt. A nálunk járt Lormann­­nal és Stuhlfauttal legalább is egyen­rangú, akinek legtöbb erénye a jó és észszerű helyezkedésben rejlik. Ennek megfelelőleg nem kell sokat mo­zognia a kapuban, ami viszont mun­káját igen egyszerűvé teszi. Egyetlen gyengéje, mint minden német kapus­nak, a labdafogás­ az éles labdákat kiejti, ami szemfüles, rámenő csatá­roknál komoly bajt okozhat. Den­­kewitz és Drewiec­ személyében két szorgalmas, nem nagykaliberű, de megbízható hátvédet ismertünk meg. Hatalmas felszabadító rúgásoknak ugyan nyomát sem találjuk játékuk­ban, de azért komolyabb hibát sem fedezhetünk fel abban. A fedezet­sornak még mindig a veterán Egy a lelke, aki egy félidőt igazán klasszi­kusan játszott végig. Fejjátéka, labda­­adogatása egyaránt kiállja a leg­szigorúbb kritikát, csupán munka­bírása nem áll már képességeinek megfelelő nívón. Hasznos partnere volt Mückenheim balhalf, aki Braun lefedezésével vég­zett hasznos munkát. Pranse jobb­­half legtöbb erénye az agilitás, mely a jól tömörült védelem munkájánál ugyancsak hasznos szolgálatokat tett a csapatnak. A csatársor játékáról igen nehéz kritikát mondani. A fede­zetsor állandóan a védekezéssel lévén elfoglalva nem támogathatta eléggé a­­ csatársort, mely hátvéd nélkül marad­ván tervszerű akciók helyett egyéni­­ kitörésekkel kísérletezett, s mint­ az eredmény mutatja, ritka sikerrel. Egyén­í­nileg a balösszekötő Paulsen vált ki közöttük kiforrott technikájával, a többiek csak gyors rámenésükkel­­ okoztak zavart. Förderer már csak árnyéka az egykori nagy játékosnak, Schmid energikus, jól lövő középcsa­tár különösebb képességek nélkül. A szélsők Weissenborn és Góbérém­, kü­lönösen az utóbbi nem ütik meg a mi első klasszisunkat. A bíróról. A játék bírájában, Hebak­urban, a prágai DFC tagjában egy igen szim­patikus, elegáns fellépésű sportembert nyílt alkalmunk megismerni, aki szi­gorúan az írott szabályok alapján áll, mivel ■ megfelelően minden a 16-os vonalon belül­ elkövetett szabálytalan­ságot, még ha az nem is hárít el köz­vetlenül gólt, tizenegyessel büntet. A szabályok alapos ismerője, aki azokat pártatlanul alkalmazza, csupán az of­­side állások megítélésében tanúsított némi határozatlanságot. A bankett. Az MLSz a középnémet csapat tisz­teletére lakomát adott a Royal-szálló éttermében. A német vendégeket Csor­­nyi József dr., az MLSz társelnöke köszöntötte fel, Langfelder Ferenc pedig a mérkőzést vezető prágai német bírónak, Hebaknak mondott köszönetet. A középnémet szövetség nevében a szövetség elnöke, Hedecker mondott köszönetet a szívélyes fogadtatásért, Hebak bíró pedig a hozzá intézett köszönetét viszonozta, egyben érdekes kritikát mondva a csapatokról s a közönségről, amelyet sovinisztának tartott s most be kell vallania, hogy m mennél sporthoz értőbb közönsége alig van, amely egyformán jutalmazza a szép játékot, akár magyar, akár ide­gen csapat részén látja azt.“ A va­csora keretében melegen ünnepelték Kertész Il-t 50-ik válogatott szereplése alkalmából, akit magyar részről Csá­­nyi József dr., német részről pedig a szövetség elnöke köszöntött fel meleg szavakkal, kivánva neki, hogy : „szá­zadik válogatott meccsét is majdan a középnémetek ellen játssza le.” Jogászok! Előkészítés és jegyzetbérlet az összes jogi vizsgákra, ügyvédi és bírói vizsgává létt közgazdasági tudomény- Tellion ■ egyetem minden fakultáséra. József 105-90 Tanácskozás, útmutatás ingyen. KATÓKA ARTÚR dr. Jogi szemináriuma Budapest, IX. Ránay­ u. 41. I* * C&s * J Köpeny, kosztüm, franciaruha JJUHdCS Jlannor blows-kü­lönlegességek ára-UT F. tagja h'xn­. Megrendelések saját műhelyemben készülnek. 1T. ke­­., K­elekeméti­ utca 1­. sz. Egyesületi tagoknak árengedmény. Vélemények a mérkőzésről. Mit mondanak a németek. — A bíró, Kertész II. és Bányai kritikája. Hedicke, a középnémet szövetség elnöke. Megragadom az alkalmat, hogy az önök lapja útján is hálás köszönetet mondjak az intelligens és teljes pár­tatlanságot tanúsító szakértő magyar közönségnek, amely nagy sportérzéktől áthatva követte a mérkőzés egyes fázisait. Jóleső érzéssel állapítottam ezt meg különösen az általunk elért góloknál. Olyan vastapsot kaptunk, mintha csak Lipcsében lettünk volna és ott értünk volna el gólt a magyar csapat ellen. A mi csapatunkból csak Hetze, a chemnitzi játékos hiányzott, aki Középnémetország legjobb gól­­lövője, de aki szabadság híján nem jöhetett velünk, Ő miatta kellett az eredeti csatársort felforgatni. Az ered­ménnyel meg vagyok elégedve, nem is számíthattam győzelemre. Teljes bámulattal adózom Orth játékának. Négyszer láttam már játszani, mind­annyiszor tündöklött a csapatban. A magyar csapat fölénye különösen az első félidőben a mezőnyjátékban dom­borodott ki. A labdatechnika minden ördöngös trükkjével fel vannak fegy­verkezve az önök játékosai. A mér­kőzés befejező része, az utolsó 20 perc mutatta az igazi küzdelmet, ami­kor a mieink a kiegyenlítő gólt szor­galmazták, az önök csapata pedig minden áron még egy negyedik gólt akart magának biztosítani. Edy, a német csapat kapitánya. — Bámulatosan szép látványt nyúj­tott a pályát körülövező hatalmas tö­meg. Ami pedig a legjobban megle­pett, az a közönség pártatlan viselke­dése, amellyel — őszintén megvallva — elcsüggedt erőnket felfrissítette. Sokat játszottam már külföldön, kü­lönösen Hollandiában, Belgiumban, de oly csodálatosan fegyelmezett és hozzá­értő közönséget még nem láttam. Sok­kal nagyobb gólarányú vereségre vol­tunk elkészülve és így az eredmény­nyel nagyon meg vagyunk elégedve. A két tizenegyes, amelyet a bíró elle­nünk adott, teljesen jogos volt Ki­váltságos játékos az önök Orthja. Nagyszerűen játszott Kertész II., Blum és Fogl. Pataki és Molnár egymásra­­való játéka oly sablonos volt, hogy könnyen lehetett a kombinációkat megzavarni. Schlosszer játéka a ve­szélyesebb, mert ő hosszú labdákkal is dolgozik. Ernst Hebak a mérkőzés bírája, őszinte véleményt fogok mondani, senkinek sem szabad ezért meghala- Árleszállítás RIED FERENC ■portám nlicitáljon fi­t, Trot Kálmán­ tér 7, az ILSz szomszédsigábM Mindennemű olcsó sportfel­szerelésre kérjen árajánlatot