Sporthirlap, 1923. január-június (14. évfolyam, 1-53. szám)

1923-04-09 / 30. szám

4. oldal SPORTHÍR LAP 30. szám. FTC. ÜLLŐI­ ÚTI SPORTTELEP Vasárnap délután fél 5 órakor FTC-VÁC I osztályú bajnoki mérkőzés. • Előtte 3 órakor BAK-KADE II. osztályú bajnoki mérkőzés. Apróságok a mérkőzésről. Schwedlert, a hatalmas termetű ber­lini kapust a mérkőzés előtt az öltö­zőben a mentők kötözték be. A mel­lén ugyanis egy régi sérülése újult ki. A mentők segélye azonban jó kaba­lának bizonyult, mert­­ mentes ma­radt a kapuja is a góloktól. • A magyar csapat az UTE-től köl­csönkért szwitterekben jelent meg a pályán. Amikor azután a fiúk levetet­ték a felső szwittert, a túltemperamen­­tumos kis Hirzer Szedresekről oly vehemensen szedte azt le, hogy az alsó inge is velejött és Szedracsek pőrén állott a pálya közepén. Ez a mát­uh elején történt. Hasonló volt azonban az eset a meccs végén. Mert akkor meg Szedla­csek „tudása” állott pőrén a nézők előtt.* A jó közönség mindenképen segí­teni akart a tehetetlen magyar csapat­nak és különféle tanácsokat kiabált be a játékosoknak. Egy alkalommal szabadon levő jobboldalra akarta fi­gyelmessé tenni a halfsort és kórus­ban kiabálta a kórus felé: — Jobbra játszani! Jobbra!­­ — Igen, jobbra... De jobbra, mint a Katzer mondta erre egy el­keseredett néző. Félidőben az öltözőben nagy volt a sürgés-forgás. Egyik játékosnak erre, a másiknak arra volt szüksége. Hirzer egy bokaharisnyát kért. Kapott is köl­csön az UTE-től. A meccs végén azután beállít a klubszolga és kéri a bokaharisnyát De Hirzert éppen bokán rúgták és szüksége volt továbbra is a bokaha­risnyára. — Kérem, nem adhatom oda, mert annak van tulajdonosa, — nem a miénk! — mondta a szolga. — Hát kié a bokaharisnya, majd el­kérjük attól a klubtól! — mondja a Törekvés intézője. — Kérem, az a Jeszmás úré — mondja a klubszolga. — Klubot kérünk! kiáltja Blum Zoltán, de nem akadt hang, amelyik elárulta volna, hogy melyik klubba is tartozik jelenleg Jeszmás. • • Retschury bíráskodásával nagyon meg volt a mellettem ülő két úr elé­gedve. — Nagyon szépen bíráskodik! — dicséri az egyik. — Kitűnő bíró — szól a másik. — Igazán úri módon bíráskodik­. — Persze, Retsch­ury módon! Végül egy rövid (és velős?) kritikát is hallottunk a nagy meccsről. — A meccset Hajós pompás labda­­kezelése döntötte el. Koncz. Az ünnepi vacsora. Az MLSz a berlini vendégek tsz­t­­eletére este vacsorát adott a Royal­­szállóban. A berlinieket Csányi József dr. köszöntötte fel, akiknek nevében Schweitzer elnökségi tag válaszolt, át­nyújtván a magyar játékosoknak a berlini szövetség emléktűit. Fischer Mór a bírót köszöntötte fel, aki me­leghangú beszédben köszönte meg az üdvözlést A németek a hétfői napot is Buda­pesten töltik el s az esti hajóval utaz­nak tovább Pozsonyba, ahol kedden játszanak Pozsony válogatott csapa­tával. Újpest ifjúsági h­álogatott-Buda­­pest ifjúsági válágstott 2:0 (1:0) Stadion. — Bíró: Kissala István. A városközi ifjúsági mérkőzés nagy meglepetésre az újpesti ifjak győzel­mével végződött. A budapesti csapat technikai készültség és tudás tekinte­tében feltétlenül felette állott az újpesti együttesnek, de ennek tudata elbiza­­kodottakká, indolensekké tette a játé­kosokat, ami alaposan megboszulta magát Az újpesti csapat a technikai készültség hiányait szívvel, lelkesedés­sel pótolta s erősebb testi kondíciója is jól érvényesült. Pfeiffer, az újpesti kapus jó adag szerencsével, de nem minden tehetség nélkül védett. Labdabiztos volt a két hátvéd, Szinai és Magó. A csapat legjobb része a Frájz—Szekeres- Dinnyés halfsor volt amelyben főleg Szekeres lendületes játéka tűnt ki. A csatársorban a két gyors szélső, Szentes és Groszmann és a körülte­kintő centercsatár, Argyelán érdemel említést. A budapesti csapat kapujában Cser­mák állott, a gólokat nem védhette, különben csak egyszer nyílt alkalma képességei bemutatására. A két hátvéd, Liszák és Veréb feltűnően bizony­talan volt, különben Liszáknál gyen­gébb játékost alig láttunk még ifjúsági válogatottban, a kapott gólok közvet­len előidézője is ő volt A fedezetsor, elbizakodottan és igen gyengén funkcionált. Különösen fel­tűnt Lichtig indolens játéka. A csatár­sorban Lengyel gyors szélső volt. Braun és Varga jó technikájú, de önző és puha játékos. Meglepően jól moz­gott a Tüköry—Strausz balszárny. A gólokat Grossmann balszélső lőtte az első félidő 9. és a második félidő 34. percében. II. osztály-Északma Írország 2:2 (1:0). Szövetségi serlegmérkőzés. — Mis­­kolcz. — Bíró­­ivancsics Mihály.— 4000 néző. A II. osztályú csapat már tavaly is erős ellenfélre bukkant Észak csapa­tában s az ezúttal sem engedte át neki az elsőséget. A budapesti csapat fölényben volt a játék elején, a máso­dik félidőben azonban összeroppant s az északiak nemcsak kiegyenlítettek, de kis híja, hogy a győzelmet is meg nem szerezték. A játék elején pesti fölény s Ko­­vácsy már a 7., percben kiugrik s szép gólt lő. Utána Északnak több jó hely­zete van, de Zsák jól véd. A II. fél­időben Berkes centeréből Kovácsy már a 6. percben kettőre növeli a gólok számát, s­ még pár percig Pest támad, de azután Észak veszi át a kommandót. A 18. percben Presovszky Bán cente­réből szép gólt lő­s állandó fölény után Csapkay a 33. percben megszerzi a kiegyenlítő gólt is, miután kicselezte az egész pesti védelmet. Utána Zsák néhány veszélyes lövést bravúrosan fog. A pesti csapat általában nem bizo­nyult sikerültnek, a csatársora — Berkes kivételével — s a két bekkje csődöt mondott. Kitűnően védett Zsák s jó volt Rokken és Zsach. Tóth ellen­ben gyengén szerepelt. Észak csapatában Hernády és Pa­­taky voltak a legjobbak a halfsorban, kitűnő volt Dankó bekk és az egész pC/itpfSfir 11. osztály: Zsák—Oláh, Kutik— Tóth, Zlach, Rokken—Pluhár, Erhardt, Kovácsy, Höfflinger, Berkes. Észak: Szilágyi (DAC)—Grendorf (MVSC), Dankó (LAC) — Hernády (MVSC), Pataky (MVSC), Rakottyay (MKASE)—Bán (DAC), Schieszmann (MMTE), Csapkay (DVTK), Muhoray (MVSC), Presovszky (DVTK). Ékszerészekből Preiser, Neuwelt, Weisz és Német hiányoztak. A mérkőzés változatos, erős, sőt helyenkint durva volt s a szokáshoz híven majdnem botrányba fúlt. Az első félidő némi BAK fölényt mutat, de eredmény nélkül. Kleinnek, az Ék­szerészek kapusának első kisebb sé­rülése azonban rendőri beavatkozást provokált. A második félidőben egy BAK támadás alkalmával Szabó II. összeütközik a már egyizben megsé­rült Klein kapussal, úgy, hogy az megsérül és kiáll. Pár perccel később visszaáll, de a Grünwald által fejelt gól után összeesik és a mentők szál­lítják el. Helyét a kapuban Grünspan foglalja el: a tíz emberrel játszó Ék­szerészek fölénybe jutnak, de a kapu előtt a legtisztább helyzeteket is elhi­bázzák. Közben a közönség zavaró magatartása miatt a biró egy pár iz­gága nézőt kivezettet. A befejezés előtt 15 perccel Gutwilliget kővel megdobálják, amire Gutwillig a pá­lyáról kirohan, utána a többi BAK játékos is elhagyja a pályát, mire a biró a mérkőzést lefújja és a pályá­ról kifelé tart. Goldmann, az Éksze­rész csapatkapitánya kéri a bírót a mérkőzés folytatására, ami mégis tör­ténik. A befejezés előtt két perccel a Hegyi faultja miatt megítélt szabad­rúgásból lövi Szabó a BAK második gólját Harmadik osztály, A­ csoport F. Vasutas—RAC­­2:1 (2:0). Bíró Mikolovics Dezső. A RAC lelkes játékával sem tudta megakadályozni a nagyobb technikával rendelkező Vasutasokat. A Vasutasok góljait Schneider és Bánki, a RAC-ot Má­­jerszki lőtte. TLK-MáT, 2:0 (0 : 0). Bíró Farkas Endre. Erős iramú mérkő­zés, amelyet a szerencsésebb csapat nyert meg. A mezőny legjobb embere Freisz, a Máv­ balhallja volt. OSC-MTE 0 : 0. Bíró Magyar Já­nos. Az első félidőben az OSC volt fölényben, a másodikban változatos játék folyt. Mindkét csapatból 2­2 játékost kiállított a bíró. B) osztály: Fór. Thor—OTK 5 : 1 (2:1). Biró: Mü­ller Gyula. Az OTK durva, em­berre menő játékot folytatott, aminek eredményeképen Praszkó, a Főv. TKör jobbszélsője megsérült. A Főv. TKör állandó fölényben volt Az OTK csa­patából, a biró Osztermannt és Ko­­lácsnyit kiállította. URAK-BRSC 4:0 (1:0). Biró: Stubeczky Ferenc. Ősztől megismételt bajnoki mérkőzés. A BRSC csapata ellen a biró öt tizenegyest ítélt. Ezek­ből három gólt ért el az URAK csa­pata. UTE—Vasklub 9:0 (1:0). Biró: Hauke Dezső. ILSz bajnokság. BRSC-EAC 4:2 (1 : 1). Biró Drexler. Szövetségi díj, II. osztály. NSC-RTK 2:1 (0:1) Biró Ambrus Károly. HI. osztály. TLK—Máv. 3:0 (3:0). Biró Vass Miklós, Ladányi díj. BEAC—Postás 1:1 (0:0), lóver­­senytőr. Biró: Kozma Arth­ur. A BEAC nyolc tartalékkal, az első fél­időt tíz emberrel játszva, csaknem meglepetésben részesítette a szintén tartalékos Postás-csapatot. Eredmény­telen félidő után a 18. percben Ker­tész révén éri el a BEAC a vezető gólt, amelyet a Postások a 27. perc­ben kiegyenlítenek. A BEAC-ból Sághy és Kertész, a Postásoknál a védelem tűnt ki. NSIK—BTK 4:1(1:1). Biró Sal­­zer Alfréd. Mindkét csapat erősen artaléko3 volt. Barátságos mérkőzések. „33“FC komb.—MAC komb. 1:0 (0:0). „33“FC II.—Szentlőrinci AC 11.0:0. „33“FC ifj.—Szentlőrinci AC ifj. 3 : 0 (1 :0). UTSE-UMTE 5:1 (2:1). Biró Lőwy Miklós. Magyar Kupamérkőzés. Szegedi Vasutas SC—BTC 2 : 0 (2 : 0). — Hungária­ ut. — Bíró Schiller Gyula. A szegediek igazol­ták a SzAK ellen elért váratlan győ­zelmük realitását. Lelkesen játszottak a BTC indiolens csapata ellen s meg­érdemelten győztek. A gólokat Fa­ragó és Kakuszi lőtték. A II. félidő vége felé eldurvul a játék, amire Or­­vánt és Bokort a bíró kiállítja. A szegedi csapatban Füzesért, Karlovica és Kakuszi, a BTC-ben Palcsek, Ge­­schlecht és Hajdú játéka tűnt ki. Szegedi VSC: Végh—Ceglédi, Fü­ze­séry—Agócsi, Mohilla, Karlovics— Ács, Faragó, Kakuszi, Pethő, Bokor. BTC: Palcsek—Orbán, Geslecht— Weiner, Szabó, Schweng—Hajdú, Tib­ovszky, Pócz, Brauc­ler, Szántó. Ligamérkőzések. Hungária—Farkasrét 1:0 (0: 0) Biró: Vass Ernő. Kispesti Törekvés—Vegyipar 4:2 (2:1). Biró: Vajda Béla. FIÁK—III. ker. MSE 1:0 (1:0) Biró: Linde Kálmán. Előkészítő: FTK—Főv. TE 2:0 (1:0). Biró: Lengyel Ferenc. Haladás—Cukrászok 2:1 (0:0). Guzsik Ernő. Vidéki eredmények. (Szombathely) Szombathelyi Máv.— Győri ETO 7:2 (1:1). Nagy hóvihar. A SZAK—SFAC mérkőzés, amelyet Sopronban kellett volna lejátszani, a nagy hóvihar miatt elmaradt. (Budafok) Alag—Nagytétény 3:2 (1:0). Biró Chladek. BMTE—Rákoskeresztúri MTE 8:0 (2 :0). Biró Chladek. (Alag.) Felsőgödi TK—Váczi SE 0:0. Biró Lapsánszky Károly. ■ (Válcz) Váczi AC—Péczeli TK 7:0 (3:0). Biró Gere János. (Soroksárpéteri). Soroksárpéteri TK —Szolnoki MTE 1: 1 (0:0). Biró Vaj­da Béla. (Prlisines vdr.)Pilisvörösvár—Nagy­tétényi Iparosok 2: 1 (0:0) Biró: Haar Marcell. (Szeged.) SzAK—SzTK 1:1 (1:1). Biró: Biró Sándor. — Zrínyi—KAC 4:2 (3:0). Bíró: Löwy Henrik. — REAC—UTC 7:1 (2:1). Biró: Szende. (Szentes.) Szentesi TE—Berényi SE 6:0. (Orosháza) OMTK-HMTE 1:0 (1:0). (Győr) DAC—Székesfehérvári TC 2 : 1. Nagy hóvihar miatt a második félidő elmaradt. Biró, Müller. — GyAC—Magyaróvári TC 2:1 (1:1). A második félidő 35. percében a hó­vihar miatt félbeszakítva. Biró Wollner. (Pápa.) Pápai Kinizsi SE—Győri Hungária Komb. 2:2 (1:1). Bemu­tató mérkőzés: Biró Beleznay. (Debrecen) Nyíregyházi TVE—DTE 1:1 (1:9). Biró Tóth Béla. A gólokat Deák, illetve Kaiser lőtték. — DVSC —DMTE 3:0 (2:0). Biró Tóth Béla. (Nyíregyháza.) Nyíregyházi Törek­vés-Debreceni MÁV TK 3:1 ,(2: 0). Biró Balogh. A gólokat Lenkey, Wen­­ter, Budai lőtték. (Kisvárda.) Debreceni EAC—Kis­­várdai SE 1:0 (0:0). (Pécs). BTC—PAC 1:0 (0:0). Biró: Krebsz. A PAC csatársor tehetetlen, egy 11-est sem lőtt be. A gólt Halas lőtte. PSC-DGVAC 3:0 (3:0). Biró: Darvas. A gólokat Kalmár, Csucsi, Pajor lőtték. (Sátoraljaújhely). Sátoraljauhely vá­logatott—Miskolcz válogatott 4:1. Biró : Krompaszky. (Miskolcz). Diósgyőr ifj. válogatott— Miskolcz ifj. válogatott 1:0 (1: 0) Biró: Galgóczy. (Pozsony). Wiener SC—Bratislava 2:2 (0:0). (Kiskőrös). Vecsési MTK—KFC 3:1 (1:0). Biró: Takács. Ifjúsági mérkőzések. REAC válogatott-Felsőipar isko­lai válogatott 5­­ (1:1). Postás­pálya. Biró: Schiessler József. Bajnoki mérkőzések. Második osztály: BAK—Ékszerészek 2:0 (0:0). — Thököly­ itt. — Biró Auspitz Mik­lós. Mind a két csapatban több tar­­talék szerepelt. A BAK csapatából Donáth, Geller, Okos és Strasser, az KERTÉSZ II. Nagymező­ utca 22. sz. Március 18-tól Andrássy­ ut 36. Külföldi eredmények. (Bécs.) A Vasas—Hakoah meccsen kívül az összes számottevő mérkőzé­sek elmaradtak a rossz pálya miatt.