Sporthirlap, 1923. július-december (14. évfolyam, 55-119. szám)

1923-09-10 / 74. szám

74. szám._____________ A bajnokság állása szeptember 11-én: I. osztály, II. osztály, pont pont 1. FTC (3) 6 1. MAC (3) 6 2. MTK (4) 6 2. IIAOE (3) 6 3. UTSE (4) 6 3. TTC (3) 5 4. UTE (4) 4 4. BEAC (3) 4 5. BTC (4) 4 5. NSC (3) 4 6. KAC (4) 4 6. Főv. TK (3) 3 7. 33 FC (4) 4 7. Testv. (3) 3 8. Vasas (4) 4 8. Ékszer. (3) 2 9. III. ker.(3) 3 8. Húsos (3) 2 10. Zugló (4) 2 10. Postás (3) 2 11. VÁC (4) 2 11. BAK (3) 2 12. Törekv.(4) 1 12. MAFC (3) 1 13. ETC (2) 0 14. EMTK (2) 0 A zárójelbe tett szára a lejátszott mérkőzések számát jelzi. ■ bán imponáló , úgyszólván ő dolgo­zott mind a három hal­ helyett. A csatársorban Kautzkynak volt néhány­­ pompás kiszökése és előnyösen mu­tatkozott be a balszélső posztján Palkó. Úrik lassanként kivonül a csapatból, Szántót egészen elhanyagolták, míg Bartos ezúttal csak ritkán jutott szó­hoz, néhány akciójával azonban már­is figyelemreméltó kvalitásokat árult el. A Törekvés kezd a nappal szem­­­beni oldalon és Palkó révén azonnal frontba kerül, de az ő veszélyesnek látszó centerét Takács korner árán menti. Takács miatt szabadrúgás hozza ismét frontba a vasutasokat, Kautzky gyengén továbbított labdáját azonban Amsei fogja, míg Bartos szépen irányított fejese centiméterek­kel az FTC hálója mellett süvít el. Pataki révén végre az FTC is offenzí­­vába kerül, jól plaszkrozott labdáját azonban Lantos korner árán védi (9. p), Takács kíméletlenül gáncsolja Bartost, a megítélt szabadrúgást Amsei tisztázza. Iváncsis hibájából az FTC újabb kornerrel veszélyeztet (22. p.), amelyet Szántó lerohanása követ, aki Bartoshoz centerez, ez Kautzkyt szök­teti és a Törekvés középcsatára az FTC hátvédein keresztültörve, a jobb sarokba menthetetellen gólt gurít. (23. p.) Ezzel el is készült a Törekvés az erejével és most már a zöld-fehérek mennek át szinte ellenállás nélkül offenzívába. Lantos Pataki közeli fe­jesét, majd Héger veszélyes centerét bravúrosan fogja, a 39-ik percben azonban Pataki a vasutasvédelem könnyelmű hibája folytán kiegyenlít, majd Kelemen a 43-ik percben a bal sarokba könnyen védhető gólt pla­­szíroz. Újrakezdés után ismét a Törekvés lép először akcióba és Szántó pom­pás centere sikerrel kecsegtet, de a túlideges Bartos izgatottságában ked­vező helyzetből biztos gólt hibáz. Jó­val szerencsésebb az FTC, mert Hé­ger pontosan a kapu előtt helyezkedő Patakihoz centerez, a­kinek remek fe­jese a harmadik gólt eredményezi. (13 p.) a Törekvés szinte fejét vesztve védekezik, a­minek eredményeképpen Fuhrmann labdátát Pataki a 20-dik percben ismét a gólba fejeli. Az iram az FTC negyedik gólja után alább­hagy, úgy hogy a Törekvés csatár­sora is szóhoz jut, de egyetlen ked­vező gólesélyét sem képes kiaknázni. Palkó süvítő centerét ugyanis Amsei rávetéssel védi, a labda kicsúszik ke­zéből, a rástartoló Szántó azonban néhány lépésről is hibát az utolsó percben ismét az FTC támad, de a Törekvés korner árán megmenekül az ötödik góltól. FTC: Amsel—Takács, Hungler II— Fuhrmann, Szabó, Blum—Héger, Ke­lemen, Pataki, Eisenhoffer, Tóth. Törekvés : Lantos—Iváncsics, Siegl —Wéber, Pruha, Bakács—Szántó, Erik, Kautsky, Bartos, Palkó. SPOR­THÍRLAP „33“ FC—III. ker. TVE 1:1 (1:1) Határ­ utcai pálya. — 2000 néző. — Bíró: Fenyves Miklós. Ismét egy mérkőzés, amelynek ered­ményét nem a játéktudás s a csapa­tok között fennálló erőviszony, hanem részben a balszerencse, főleg azonban a birói tévedéseknek egész sorozata hozta létre. Fenyves biró indiszpon­ál­tan látta el feladatát, s indiszpozíciója sajnálatos módon mindig a „33“-aso­­kat sújtotta. Előbb egy kézre lőtt labdáért általá­nos elképedésre tizenegyest diktált a „33“-asok ellen, majd ezt a hibás ítél­kezését a második félidőben azzal tetézte, hogy amikor a Vívók előbb hendset, majd pedig faultot vétettek egy-két méterrel a 16-oson belül, egy­szerűen a 16-os vonalról ítélt szabad­rúgást. Ezek a birói tévedések sem tudták azonban letörni a „33“-asokat, s ha akcióik befejezését nem kíséri hihetet­len balszerencse, minden birói téve­dés is kevés lett volna győzelmüknek a megakadályozására. A „33“ FC csapata hétről-hétre fej­lődést és javuló formát mutat, s a játék első negyedórájától eltekintve fölényesen küzdött meg a Vívókkal, ami nagy szó a Határ­ utcai pályán. Zsáknak nem volt nehezebb védeni valója. Az Oláh—Kutik hátvédpár áttörhetetlen védőgátnak bizonyult. Úgy kapcsolásaik, mind hatalmas fel­szabadító rúgásaik nagy klasszisra vallottak. A Beller—Zlach- -Szigethy halfsor az első percekben nem találta meg önmagát, lassan kint azonban belemelegedett a játékba, s az első félidő közepétől kezdve ura volt a helyzetnek. Különösen Zloch végzett jó munkát, ezúttal labdaadogatása is kifogástalan volt. Klasszissal játszott jobban, mint Kiéber. A csatársor tet­szetős összjátékkal közelítette meg a Vivók kapuját, de a kapu előtt nem volt szerencséje. Egyénileg Pipa ener­gikus áttörései és Kramer gyors lefu­tásai jelentettek komoly veszélyt a Vivók kapujára. A Vivók csapata feltűnően gyengén játszott, ami annál váratlanabbul érte a klub híveit, mert hiszen a csapat éppen saját otthonában szokta igazi formáját kijátszani. Neuhaus a kapu­ban sérülése ellenére is hősiesen vé­dett. Szabó jó technikája ma már csak akkor érvényesül, ha nem zavarják, különben puha és bizonytalan. Kemény kötésű játékos ellenben Mayher, aki­nek rugótechnikája is kielégítő. Fel­tűnően gyenge volt Kieber, aki a játék elején még nyújtott valamit, később azonban szemlátomást esett vissza, s kedv nélkül, csak úgy kötelességsze­­rű­en mozgott a pályán. Sokkal jobb volt nála Nagy, míg Kovásznál szin­tén nem elégített ki. A csatársornak hajlama van az összjátékra, de az akciók keresztülviteléhez feltétlenül szükséges energia teljesen hiányzik a belsőkből. A szélsők közül csak Mengl veszélyes. A III. kerületiek kezdik a játékot, s az első percek az Újlakiak támadá­saival telnek el. A 11. percben Schwit­­zer lefut, közép­magas, élesen lőtt be­adása Beller kezét érinti, mire a bíró tizenegyest ítél, amelyből Szabó Jenő védhetetlen gólt lő. A meg nem érde­melt gól nem szegi kedvét a si­ásók­nak, akik most erősen belefekszenek a játékba, s előbb három kornert ér­nek el, majd a 41. percben Oláh sza­badrúgását Pina kapja el, s maga elé stoppolva a labdát, éles középmagas lövéssel kiegyenlít. Két perccel később ugyancsak Pipa lefutja a Vivók vé­delmét, de oldalról lőtt lapos lövését Neuhaus rávetéssel védi. A második félidő első perceiben a Vivók tíz emberrel játszanak, csak­hamar azonban beáll Neuhaus is. A 4. percben Kovásznál a 16-os vonalon belül kézzel fogja meg a labdát, a bíró azonban a 16-osról ítél szabad­rúgást. Pipa hosszú lövését Neuhaus védi, Kovácsi éles, magas lövése pedig a kapufát érintve jut ki a mezőnyből. Mezey áttöri a Vivő védelmet, de a kapu mellé plaszkroz. Oláh bomba­­szerű, 20 méteres szabadrúgása csak centiméterekkel megy a kapu mellé. A 30. percben kerül először frontba a Vívó csatársor, Horváth és Göttler hosszú labdáit azonban Zsák könnyen fogja. Az utolsó negyedórában domi­náló „33‘‘-as fölény, a Vívók elszántan védekeznek, miközben Krammert a 16-oson belül gáncsolják, Fenyves bíró azonban ezúttal is csak a 16-osról ítél szabadrúgást. „33“ FC : Zsák—Oláh, Kutik—Beller, Zlach, Szigethy - Kramer, Mezey, Ko­vácsi, Pipa, Kopper. •///- kér. TVE: Neuhaus—Mayher, Szabó—Nagy, Kléber, Kovásznai— Mengl, Horváth, Palcsek, Göttler, Schwitzer. KAC- BTC I :­I (I: I). — Hungaria­nt. — Biró : I­váncsics Mihály.­­ Az utolsó pillanatig rendkívül heves iramú, izgalmas mérkőzés, amely a gólképtelen csatársorok játéka folytán reálisan döntetlen eredménnyel vég­ződött. Kár, hogy az érdekes mérkő­zés szépségét lerontotta a BTC gyak­ran túlerélyes játéka. A támadásokból egyformán kivette részét a két csapat. Hol az egyik, hol a másik csapat lát­ható fölényben, de az utolsó negyed­órában a BTC dominálta a mezőnyt, azonban a védelmek résen állva meg­akadályoztak minden góllövési alka­lom kihasználását. Igazi gólhelyzet amúgy is alig adódott a mérkőzésen, és ezt a pár alkalmat is elhibázták a gyengén játszó csatárok. A gólok is közvetlen közelről estek : a BTC gólja kornerből keletkezett és Kispest is Dsida révén alig egy lépésről érte el gólját. A BTC a beteg Zsin és a sérült Pócz nélkül állott fel. Előbbit — eléggé jól — Bitter helyettesítette, míg Schweng a fedezetsorból jobbösszekötő csatár­nak rukkolt előre, ahol azonban nem sokat mutatott. Schweng helyét a szin­tén tartalék Nagy Dezső foglalta el. A tartalékos piros-fehérekkel szem­­ben Kispest komplet csapatával szere­pelt, de játékában mintha a hanyatlás jelei mutatkoznának. Az ez különösen a fedezetsorra, amelyben egyedül Blasnik elégített ki, míg a szélső fede­zetek alig tudták tartani a BTC gyors szélső csatárait. BTC kezd nappal szemben, de ha­marosan Kispesthez kerül a labda, Grescht pompásan szöktetik, aki szé­pen lefut, s nagyszerűen centerez, a belsők azonban hibáznak. Ezután csap­kodó és észszerűtlen játék mellett a BTC vezet néhány támadást, de csak a hátvédek vonaláig jut. Sokkal veszé­lyesebb a KAC következő támadása, amelyből Olvedy éles lövését Palcsek kiejti, de ott teremnek az utolsó pilla­­natban a hátvédek és tisztázzák a kri­tikus helyzetet. Utána rögtön Dsida jut jó helyzetbe, de lövése a kapu mellé megy. Majd Zilizs gyors lefutá­sából Tichovszky kapásból lőtt labdája jut hasonló sorsra. Élénk iramú me­zőnyjáték után Fatter fut le, szép be­adását Olvedy fejeli, Palcsek azonban jól helyezkedve véd. A 21. percben ismét Zilizi szökik meg, kornert ér el, amelyből Horváth II. éles lövéssel megszerzi a vezetést. De nem sokáig örvendhetnek az elért siker fölött, mert már két perccel ké­sőbb megvan a kiegyenlítés. Blasnik szöktetéséből Gresch fut le a szélen, kissé előrerugott beadására Dsida ráfut és Palcsek elől térddel a gólba nyomja a labdát. A kiegyenlítés után erős játékba kezd a BTC, de Tichovszky és Schweng jó helyzetből a kapu fölé lőnek. Ezután Orbán erősen fellöki Dsidát, aki néhány pillanatra harcképtelenné válik. A félidő utolsó percében kriti­kus helyzetbe kerül Biri kapuja. Zilizi centerét rosszul fogja, a labda kiesik 6. oldal. Felhívás a bírákhoz és intézőkhöz! Felkérjük a mérkőzéseket vezető bíró és intéző urakat, hogy a vasárnapi mér­kőzések részletes eredményeit telefonon 9­08 szám­ok alatt leadni szíveskedjenek. Az eredmények az Szimplon-kávéházban (József-körút), a bírák vasárnapi találkozó­helyén is leadhatók­ a kezéből, zűrzavar keletkezik a kapu előtt, közben a BTC 11-est reklamál, amit a bíró nem ad meg. A második félidő erős iramú já­tékkal kezdődik s már a 4. percben kornert ér el a BTC, de ez nem hoz eredményt. Sehweng jut ezután jó helyzetbe, azonban gyenge lövése Biri zsákmánya lesz. Ugyanígy jár Fatter is, aki gyors lefutás után túl előre centerez s a labdát Palcsek fogja el. A játék irama továbbra is élénk ma­rad, kom­oly helyzet azonban alig fem- i­dúl elő. A félidő másik felében fö­­­lénybe jut a BTC s most már Birlt is foglalkoztatják. Egy ízben Ti­chovszky lövését elvetéssel védi, majd Zilizi lövése megy a kapu fölé. Újabb eredménytelen KAC elleni korner után ismét Zilizi szökik le, de Dudás menti. Jól játszottak a BTC-ben Orbán, Bittér, Zilizi, Tichovszky és Horváth I. A kispestiek közül Biri, Saguly, Blasnik, Csida­sz. Fatter­ , KAC: Biri—Saguly, Dudás—Raix, Blasnik, Budai—Fatter, Nórik, Csida, Ölvedy, Gresch. BTC : Palcsek—Orbán, Geschlecht —Nagy Dezső, Bittér, Horváth I—Zi­lizi, Horváth II, Schweng, Tichovszky, Brauc­ler. UTSE—VÁC 3:0 (2:0). — Újpest. — 10.000 néző. — Bíró: Mü­ller Gyula. Az UTSE folytatta az FTC által meg­szakított győzelmi szék­eszét, könnyen győzedelmeskedett a formájában erősen visszahanyatlott és tartalékosan felálló VÁC felett. Győzelmét a legteljesebb mértékben megérdemelte. Védelme biz­tosan verte vissza a VÁC szórványos támadásait és csak elvétve került sor Bajusz közbelépésére, akit hosszabb idő után ma az UTSE színeiben lát­,­tünk viszont. Első szereplése határo­zottan sikerrel végződött. A fedezetsor szorgalmasan látta el feladatát. Szinte fáradhatatlan volt a labdaszedésben és osztásban. Ebben különösen Búza kö­zépfedezetét illeti a legnagyobb dicsé­ret. Búza mint perpetum mobile, pil­lanatig sem pihenve, oroszlánrészét vette ki a munkából. Mellette Török volt igen jó. A csatársor volt azonban a csapat legjobb része. Újat már nem írhatunk róla, talán csak annyit, hogy Kojsza kezdi megszokni új környe­zetét, ami a csapat akcióképességét is fokozta. Mellette Reisner, de különö­sen Leitner játéka emelkedett ki, migt Gally ismét kitűnő taktikusnak bizo­nyult. Nehéz helyzetből ma is meg­szerezte obu­gát gólját. Ez a csapat mai összeállításában és ezzel a tudá­sával a legjobb szereplésre hivatott a bajnokságban. A VÁC már a múlt vasárnap az­ UTE ellen letört csapat képét mutatta. Javulást bizony ez alkalommal sem­ fedezhettünk fel a csapat munkáján. Lélek nélkül egymás között folytono­san vitatkozva nem lehet komoly mér- Z­SOLDOS TANINTÉZET legjobban ázrerh­­elő magánvizsgákra. Bohány-utc*. 84. Telefon 134—47. 4~*ummitalpu sport- és Iaxuscipő különlegességek PONGRÁC-nál (BAK) Szondy-utca 23. fii PC fii SAJÁTKÉSZÍTMÉNYÜ ULUdU FUTBALL-CIPŐK ÉS SPORTFELSZERELÉSEK GREHRINGERNÉL Vili., JÓZSEF.KÖRUT 44. Ne vegyen hangszert, REMÉNYI MIHálY­­ HANGSZERTELEPÉT meg nem látogatta. rajtjai Budapest, VI. Király­ u. 58. K SS BALOGH ÉS TÁRSA SPORTSZAKÜZLETE BUDAPEST, VII., ERZSÉBET-KÖRUT 33 (ROYAL-ORFEUM MELLETT) AZ OTT HIVATALOS SZÁLLÍTÓJAFUTBALL FELSZERELÉSEK LEGOLCSÓBB BESZERZÉSI FORRÁSZ A VELENCEI NEMZETKÖZI KIÁLLÍTÁSON ARANYÉREMMEL ÉS GRAND PRIX-EL KITÜNTETVE