Sporthirlap, 1923. július-december (14. évfolyam, 55-119. szám)

1923-10-08 / 83. szám

i oldal FTC-BTC 3:0 (3:0). FTC kitűnő csatárjátékkal fölényesen győzött. FTC: Weisz—Takács I, Hungler II —Fuhrmann, Szabó, Blum—Héger Kelemen, Pataki, Eisenhoffer, Mé­száros. BTC: Palcsek—Orbán, Geschlecht— Bitter, Zsin, Horváth I—Zilizi, Hor­váth II, Pócz, Tichovszky, Brauehler, Zillei­nt. —5900 néző. — Bíró : Gerő Ferenc. A tradíciókhoz híven heves küzde­lemre számított mindenki, ám a meccs macska-egérharccá fanyalodott, ameny­­nyiben a BTC egy pillanatra sem volt veszélyes ellenfele a briliáns formát játszó zöld-fehéreknek. A „nagy“ mecs­­után kellemes meglepetés volt az FTC csapatának friss és temperamentumos játéka, amelylyel valósággal elsöpörte ellenfelét. A BTC csaknem kizárólag véde­kezésre szorítkozott , ölhetett kezek­kel, tehetetlenül nézte Kelemen ördön­­gős driblingjeit, Patakinak a cipője orrával végzett labdacántoltató és irányító művészetét, Eisenhoffer min­dent magával ragadó áttöréseit és bombaszerű lövéseit. Mindezt pompá­san kiegészítette Hégernek nagy rés­­sel keresztülvitt lefutásával, de rosz­­szul alkalmazott beadásaival. Héger Geschlechttel támadt nézeteltérését el­lenfelének „szédítésével" igyekezett tisztázni, miáltal játékát teljesen le­rontotta. Külön elismerés illeti a fiatal Mészáros játékát. Egy minden jó tu­lajdonsággal felruházott, tökéletes szélsőt ismertünk meg benne. Nem­csak feledtette Tóthot, de sokszorosan felül is múlta. A fedezetsornak nem volt nehéz dolga a rendszertelen és erőtlen tá­madások leszerelésével. Szabó könnyű­szerrel fogta le a piros-fehérek belső trióját, míg Hiúmnak és Fuhrmannak csak morzsák jutottak, úgyhogy Fuhr­mann mintegy hatodik csatárt játszott. A védelem hibátlanul oldotta meg a feladatát, különösen Hungler Is, aki a csatárok leszerelése után jól irányított rúgásaival gyorsan Palcsek kapuja elé terelte a játékot. A jobblábas Takács ezúttal néhány ballábbal vég­zett rúgással keltett feltűnést, míg Weisznek nem volt­ komolyabb védeni valója. A BTC csapatainak mai játékáról nem sok jót jegyezhetünk fel. Mint együttes nélkülözte az egységet és csak egyes részeinél láthattunk leg­alább igyekvést és ez a csapat half­­sora volt. Zsin az első félidőben pom­pásan megállotta a helyét Magja alakjával, helyezkedésével és nagy­szerű fejjátékával uralta térfele köze­pét, de a­mikor az FTC a szélsőire nagyobb figyelmet kezdett fordítani, ott természetesen már szerepe nem lehetett. Bitter inkább védőjátékot folytatott, de abban kiválót nyújtott A védelem látszólag megfelelt fel­adatának, de a sorozatos ostromnak nem tudott ellentállani. Legjobb volt Orbán, míg Geschlecht nehézkes. Pal­­cseknak rossz napja volt. Kelemen gólját elnézte, míg Mészáros csavart, ivett beadásnak szánt labdáját rossz helyezkedéssel segítette a gólba. Utol­jára hagytuk a csatársort, amelyben csak a két szélsőről jegyezhetjük fel, hogy játékban voltak. Zilizit még így is elhanyagolták, míg Brauehler pár tetszetős befutásának értékesítését a belsők egyáltalán nem ambicionálták. Horváthnak volt néhány pillanata, amikor életjelt adott magáról, míg Pócz félénken, óvatosan dolgozott beteg lába miatt. A szerencse az FTC-nek juttatja a kedvező oldalt, s széltől is támogatva azonnal támadóan lép föl. A BTC egy-két lefutással igyekszik az FTC kapuját megközelíteni. Csakhamar ki­bontakozik az FTC fölénye, csatár­sora szebbnél-szebb akciókat vezet. Pataki mesterien irányítja csatárait s főként Mészárosra játszik, aki lefutá­­sait pontos centerezésekkel fejezi be. A BTC védelme azonban résen van. A BTC csatárai nem fektetnek súlyt az összjátékra és egyéni akcióikat könnyen szereli le az FTC védelme. A 25. perben Horváth II. lövését Weisz fogja­ A 27. percben Horváth I. komért vét, a sarokrúgást a BTC vé­delme kivédi, de a labda Kelemen­hez kerül, aki 18 méterről élesen a felső sarokba lövi. Következő percben Pataki a kapu fölé lő, majd Kelemen—Héger össz­­­­játéka után Eisenhofferhez kerül l­abda, aki 30 méterről a kapu mellé lövi a labdát. A 35. percben Szabó és Horváth II. egyszerre fejelnek s Hor­váth II. a földre kerül, de szerencsére nem történik baja. Most Szabó dobja frontba csatársorát, amely szorongatja a BTC kapuját. A 38. percben Fuhrmann—Szabó- Pataki összjátékából Eisenhoffer oldalt kitör és nehéz helyzetből az FTC második gólját rúgja. Ezután a BTC támad, de Brauehler éles beadását a belső csatárok tudják fogni s a labda autra jut. Most Mé­száros fut le, centerét Kelemen fogja, de rossz lövése a kapu mellé jut. A BTC támadását Hungler leszereli és a labda Mészároshoz kerül, akinek beadását Pataki jó helyzetben el­hibázza. A 44. percben ,Mészáros centerezé­­sének szánt labdája a széltől hajtva a hálóba jut. Ezután a BTC jut előnyös helyzetbe, de Horváth közelről lőtt labdáját Weisz rávetéssel j menti. A második félidőben a FTC foly­tatja offenzíváját, de első támadáss a jó helyzetbe jutott Kelemen rossz lö­vésével végződik. Miután Brauehler támadását Hungler leszereli, az 5. percben Kelemen­tszökteti Hégert, aki könnyen elhúz a BTC védelme mel­­lett, de közvetlen közelről a kapu mellé lő. Brauehler lefutása után Petzhoz kerül a l­abda, de elengedi maga mellett. Kelem­en pompás drib­­lingjei után Més­zároshoz kerül a labda, akinek lefutása rossz centere­­zéssel végződik. A BTC most fáradtan visszaesik és kapkodni kezd. Főként a csatárai vesz­tik el a fejüket, semmi sem sikerül nekik. A 16. percben Hungler II hibá­jából Zilizi, a BTC jobbszélsője le­fut, centerez, de labdáját Tichovszky három méterről a kapu felé fejeli. A 21. percben Pataky és Eisenhoffer összjátéka után Pataki kapufára lő. Eisenhoffer handse­n miatt megítélt sza­badrúgás kornert hoz a BTC-nek. Horváth II támadását Blum­a haza­menti­­ A 28. percben Mészáros be­adását Geschlecht scornerre menti, a sarokrúgás után Pataki szép lövése kapu fölé kerül. A 23. percben Héger percekig driblizgeti a BTC védelmét, taktikája sikerrel jár, mert veszélyes helyzetet teremt a BTC kapuja előtt. Orbán tisztázza a helyzetet. Brauehler veszélyesnek látszó lefutását Fuhr­mann szereli le. Ezután ellanyhul a játék, s egyik csapat sem igyekszik az eredményen változtatni. Második osztály: Postás--Testvériség 8:1 (1:0). Lóverseny-tőr. Bíró: Vágó Zoltán. A fölényben játszó Postás csak nehezen tudta legyőzni igazán gyenge ellenfelét. Csatársora, amely a mezőnyben néha meglepően szépet produkál, csak nagy ritkán tudja akcióit lövéssel be­fejezni. Halfsora ellenben agilisan és hasznosan dolgozott, úgyszintén köz­vetlen védelme is megfelelt. A Testvé­riség nagyon gyönge játékot mutatott Csatáraiban semmi tervszerűség, half­sora csapkod, védelme pedig feltűnően bizonytalan. Legjobb embere Berkes, aki egyedül is veszélyes tudott lenni, egyetlen egy egészséges labdát sem kapott társaitól. Berkesen kívül csak Kreizl és Huber elégített ki. A vezetést a Postások még az első félidőben megszerzik Dobos révén, azonban a második félidő 25-ik percé­ben Berkes kiegyenlít. Változatos já­ték után a Postások lassan kint hatá­rozott fölénybe kerülnek és a 40 ik percben Ga­ál góljával a győzelmet is megszerzik. A Postásoknál Hornyik, Debre, Báté, Polgár játszott jól. NSC-MAFC 6:1 (3:1). Amerikai, női pálya. Bíró: Himmler Oszkár. Az NSC múltheti nagygólarányú győ­zelmét megismételte a MAFC ellen is. A MAFC ezúttal igen gyengén ját­szott. Az első félidőben széllel hátban az NSC nagy fölényben van. A 10. perc­ben esett az első gól Spitz révén. A 14. percben Bellák (MAFC) handset­jét, a megítélt tizenegyest Spitz belövi. Ezután a MAFC is szóhoz jut, s a 18. percben egy kapu előtti kavaro­dásból Lukács a MAFC egyetlen gól­ját lövi. A 34. perben Spitz egyéni játékából éri el az NSC a harmadik gólt. A második félidőben az NSC állan­dóan támad. A 18. percben Kukán beadásából Ruck lövi a negyedik gólt, két perc múlva Weinberger leadásá­ból ugyancsak Ruck az ötödiket, míg a hatodik gól Spitz elgáncsolása miatt megítélt tizenegyesből Wilfeld révén esett. A dicséretesen fair mérkőzésben fő­ként Gallovics, Spitz és Kukán az NSC-ból, a MAFC-ból pedig Lukács és Markovics játszottak elismerésre méltóan. ETO-EMTK 0:0. — Emébet­­utcai pálya. — Bíró: Denhoffer Gábor. Az erzsébetfalvai riválisok páratlanul fair és meglehetősen vál­tozatos küzdelmében mintegy 1500 néző gyönyörködött. A jó formában levő EMTK kemény ellenfelet kapott a veszteségeit szerencsésen kihevert ETC-ben, de talán feléje tudott volna kerekedni, ha az ETO új kapusa, Beckmann meglepően biztos védései­vel nem rombolja szét az EMTK- csatárok legszebb akcióit. A két csa­pat egyébként igazságosan megoszto­zott a két félidőn. Az elsőben az EMTK volt inkább frontban, de csa­társorának szép támadásait nem kí­sérte szerencse. Csendes hatalmas erő­vel lőtt labdáját a kapufa tartotta föl, Kovács II. és Solymossy éles lövésétől pedig Beckmann bravúros rávetése mentette meg a kaput. Az ETO az I. félidőt nagy lendülettel kezdte, de Lakatos pompás kapuralövésén kívül veszedelmes akciója ekkor sem volt. Az EMTK fölénye miatt azután vissza is esett és a félidő végéig inkább de­fenzív játékot folytatott. Annál na­gyobb erővel feküdt bele a játékba a 11. félidőben. Csatárai inkább egyéni akcióval, mint összjátékkal számos támadást vezetnek az EMTK kapuja ellen, de rendszertelen akcióikat arány­lag könnyen semmisíti meg a bizto­san dolgozó EMTK védelem. Az ETO játékosai közül a már említett Beckman­ on kívül Patz, Domonkos és Mészáros mutatott jó formát, míg az EMTK csapatának jóerősségei Kovács I. Gulyás és Csendes voltak. SPORTHIRLAP II. szám. Mermadosztályú bajnokság. Kárpáti csoport: UTE—Vasklub 6 : 0 (2 : 0). Bíró: Klauswald Károly. Állandó KTE fölény. A gólokat Konyor (2), Ober­­heffer (2), Zimmermann (2) lőtték. ETSE—TSC 4:0 (1:0). Bíró: Mikolovics Dezső. A TSC nyolc tar­talékkal játszott. Az ETSE állandó fölényben volt. A gólokat Bruda (2), Lovicsek és Kaldinger lőtte. Utóbbi a mezőny legjobb embere volt MTK-FIAK 1:0 (1:0). Bíró: Gábel Ignác. Erős játék, amelyben az MTE csapata egy árnyalattal jobb volt. A második félidő 10. percében Dene (FIAK) beletalpalt Weigandba (MTE), úgy hogy Weigand lába el­törött. Denét a bíró kiállította. MÁV-OSC 3:0 (0:0). Bíró: Tihanyi Béla. Az első félidőben egyenrangúak a csapatok, a második­ban az OSC visszaesett és ekkor a MÁV Ruff, Madarász és Vági révén éri el góljait. BBSC—Fót­ TE 1 : 0 (0 : 0). Bíró Karsay József. Rendszertelen játék. A győztes gólt Taksás lőtte. A BRSC egy tizenegyest nem tudott értékesí­­teni. A Főv­ TE három tartalékkal játszott. Stohbe-csoport: R­AC—TLK 1:0 (0:0). Biró: Klein Árpád. Az eredmény nem hű kifeje­zője az erőviszonyoknak, mert a TLK valamivel jobb volt ellenfelénél. A TLK-ból Földit a biró kiállította. A biró több ízben félbeszakította a játé­kot a fanatikus közönség terrorisztikus viselkedése miatt. BTK—II. ker. SC 4:0 (1: 0). Biró Kernai Artúr. Erős iramú mérkőzés amelynek túlnyomó részében a BTK volt ura a helyzetnek. A VI. ker. csak lerohanásokkal igyekezett gólt elérni. A gólokat Weisz (2), Eibstein és Bur­­ger lőtték. UMTE-OTK 3:0 (2:0). Biró: Nemeth Jenő. Az UMTE megérde­melten győzött a fegyelmezetlen OTK felett. Az­ első félidőben Senger rúgta az UMTE góljait. A második félidő­ben az OTK Gozsa nevű kapusa arculü­tette az UMTE egyik csatárát, mire a bíró kiállítja és tizenegyest ítél. Az OTK erre levonul. A bíró a levonulás után az üres kapuba rúgatta a tizenegyest. Ilyen módon jutott az UMTE Senger révén harmadik góljá­hoz. Világosság—PATO 3 :1 (1:1). Biró Mergl József. A mindvégig kilenc emberrel játszó PATO az első félidő­ben egyenrangú ellenfélnek bizonyult. A vezető gólt a PATO szerezte meg. A második félidőben a Világosság fö­lénybe került s könnyen érte el gól­jait. Előkészítő: Haladás—KIT 2:0 (0:0). Biró Wallisch. : Hungária—Cukrász 4:0 (1:0). Biró: Magyar János. NFC—Belváros 2:0 (1:0). Bíró: Vass Ernő. Liga csoport: Cipészek—Kompaktor 4:0 (6: 0). Bíró: Stein József. A Kompaktor csapatából a bíró két játékost kiállított. A második félidő 13. percében a Kompaktor játékosai­nak a bíróra sértő és fenyegető maga­tartása miatt félbeszakadt a játék. Szövetségi díj. I. osztály. 33FC-VAC 3:2 (1:1). Biró: Fenyves Géza. Vasas—Zugló 4:1 (3:0). III. osztály. BTK-VL ker. 3:1(1:0). Biró: Mészáros László. Megszünt a labdadrágaság! Egy labda 24 órai használatra 10.000 K-ért kapható Ujváry Ödönnél. Szondy-u.19.yeU83-35^ ■ Kerékpárok lavitesa g ■ Kerekek gyártása 1 MAGYAR ABRONCS. ÉS KEREKGYÁR RESZVENYTARSASAO VI,­OVÁS-CTOA­Q. TELEFON: 13S 58. Olvasótok figyelmébe! 'iSEOSfiStt Ofry divatos felöltőt, télikabátot vagy férfi­öltönyt jó minőségű szövetből készíttet mér­ték­ szerint 185.000 K-tel feljebb a Fővárosi Versenyszabóságinál Budapest, Roschenbaler­ utca 4/a bz, I. emelet. Hozott kelmék elkészítését olcsón vállalom. A FŐVÁROSI Naponta este fél 8 órakor IKllf 11fb csütörtök, szombat, vasár- 1Rv8£kI­­nap és ünne­pnap d. n. flSslfllWW fél 4 órakor a­ fényes telefonosS októberi műsor FTC, MTK, UTE szállítója.