Sporthirlap, 1924. július (15. évfolyam, 101-127. szám)

1924-07-28 / 125. szám

4. oldal SPORTHÍRLAP 125. száma A második félidőben erős küzdelem indul meg a győzelemért. Az első negyedórában a SzAK teljesen leszo­rítja ellenfelét, de eredményt elérni nem tud. Sőt a 12. percben Urik le­futja az előre nyomult SzAK védel­met, centerez és a labdát Bartos a gólba rúgja. Ezután váltakozó táma­dások következnek, amelyekből a ki­egyenlítésért küzdő SzAK döntő fö­lénye alakul ki. A Törekvés teljesen a védekezésre szorul és csak két csatára marad elől. A 30. percben Santos egy ve­szélyes labdát kifutással ment, köz­ben a fején megsérül és kiviszik a pályáról. Öt perc múlva azonban be­kötött fejjel újból elfoglalja a helyét. A hátralevő időben továbbra is a SzAK támad, de a jól működő tömö­rült védelem mellett gólt nem tud elérni. Kornerarány 8 :1 volt a SzAK ja­vára. A győztes csapatban Urik, Bartos, Praha, Siegl és Lantos játéka érdemel dicséretet. A SzAK-ból a Mészáros, Krutzler pk­ Szabó és Nagy voltak jók. Krutzler a mezőny legjobb em­bere volt.. A bíró sok jóakarattal, de sok hi- Tavai is vezette a mérkőzést. A BTC Salgótarjánban: BTC­—Salgótarjáni SE 2:1 (1:1). — Bíró: Harsányi. — A Salgótarjáni SE pályaavató ünne­pélye alkalmával a BTC csapatát látta vendégül. A mérkőzés a BTC nagy technikai fölényének jegyében folyt le, amelyet az LSE legénysége csak lel­kes játékkal tudott ellensúlyozni.­ Az első félidőben a BTC félgőzzel játszott és főleg iskolajátékra töreke­dett. A vezető gólt szép összjáték után mindjárt a mérkőzés elején, a negyedik percben Tichovszky lőtte. A gól után az LSE nagy lelkesedéssel feküdt a játékba és erélyes lefutásokkal veszé­lyezteti a piros-fehérek kapuját. A 14. percben egy lefutás után sikerül Virosz­lek góljával kiegyenlíteni. A BTC ez­után szép kombinációs támadásokat vezet, míg az LSE a szélsők lefu­tásai révén veszélyeztet, de a félidő már nem hoz újabb eredményt. A második félidő elején hullámzó mezőnyjáték folyik. Majd a BTC látva az eredménytelenséget, teljes erővel fekszik a küzdelembe, de fölénye ellenére is csak egy gólt tud elérni Tichovszky révén. A BTC-ből Bossányi, Tichovszky is Schweng játékát lehet kiemelni, míg míg az LSE-ből a közvetlen védelem és Virosztok volt jó. Karátságos mérkőzések. Kőbányai TCT­L—Pesterzsébeti Juta­­gyári SC 2 :2 (2: 1). Biró: Lengyel Ferenc. — Egyenrangú ellenfelek. A gólok KTC részéről öngól­os Krajcsik, a jutagyár részéről Zsebeházi révén esnek. Jutagyár II—KTC II 3:1 (3 :0). Jutagyár ifj­—KTC ifj. 2:1 (0­:0). Kőbányai SE— Cukrászok 4: 1 (2:1). Bíró: Deutsch, KSE II—Cukrász II. 4:0 (1:0). Vidéki mérkőzések. (Makó.) Csabai I/. osztályú váloga­tott—Szegedi II. osztályú válogatott 1: 0 (1; 0). Csaba megérdemelten győ­zött, a mérkőzés nagyobb részében fölényben volt. Az első félidőben Szeged támadásai élénkek ugyan, mégis Csaba szerzi meg a mérkőzés egyetlen gólját Szecenka révén, aki Dimdk átadását élesen, védhetetlenül lőtte a hálóba. A második félidőben Csaba nyomasztó fölénybe kerül, de sorozatos akcióit nem kiséri szerencse s a keményen védekező szegediek­kel szemben nem sikerül újabb ered­ményt elérnie. (Békéscsaba). Békéscsabai Előre MTE —Kecskemét AC 2:0(0:0). Siro: Feny­ves M. — Heves iramú, nívós játék, amelyben a csabaiak voltak többet a frontban, azonban akcióik csak a második félidőben jártak eredménnyel. Az első gól a második félidő 6. per­cében esik. Hrabovszky ideális kor­­nerét Dobiev élesen beleteli. A máso­dik gólt a 29. percben érik el a csa­baiak. Hrabowszky a félpályáról in­dulva átverekszi magát a kecskemé­tiek védelmén, gólhelyzetet dolgoz ki magának, azonban a lövés előtt a kecskemétiek egyik védőjátékosa fel­­löki, Hrabowszkynak mégis sikerül fektéből a gólba helyezni­­ a labdát. Jól játszottak az Élőréből Turbéki kapus, Geschlecht, Kurilla és Hra­bovszky, a KAC-ból Bátori kapus és Pongrác. (Mezőberény) KAVE—Mezőberényi Törekvés 2:0. Biró, Lánczi. (Vecsés.) Kőbányai FC—Vecsési FC 3:0 (1:0). Az újonnan alakult kőbányai csapatnak ez volt a harma­dik vidéki mérkőzése. A csapatban különösen Schláger, Katza, Neumann és a két hátvéd játszott jól. A gólokat Schláger, Zsíros és Neumann lőtték. (Pécs­) PVSK—Sátoraljaújhelyi Va­sutas SC 4:2 (2:0). Bíró: Darvas. H­­amm csal a nyolcast tudta megnyerni a győri regattán. — A szövetségi díjért kiírt négyes versenyben a Szegedi CsE és a Győri TE mögött harmadik lett a Pannónia. — Kikapott a palánkos szkiffben és a palánkos dublóban is. — A többi budapesti evezősegye­­sületek közül csak a Nemzeti Hajós Egyesület szerzett egy első díjat Kertész Zoltán révén a palánkos szkiffben. — A racc-szkiffben az esztergomi Marosi Tibor győzött. — Győrött, a Kis-Dunaágban vasárnap délután nagy közönség előtt folyt le az evezősszövetség vidéki regattája. A fővárosi egyesületek részvétele, a vi­déki evezősök jó teljesítménye és a győri evezősegyesületek kitűnő rende­zése teljes mértékben biztosította a regatta sikerét. A pálya keskeny vol­tára való tekintettel délelőtt előverse­­nyeket tartottak, hogy a délutáni dön­tőben legfeljebb három hajó induljon. A regatta meglepetése a Pannónia második négyesének a veresége volt a szövetségi díjért kiírt négyes verseny­ben. A versenyt a Szegedi Csónakázó Egyesület nyerte meg a Győri TE el­­len, amely elkeseredett küzdelem után szorította a harmadik helyre a Pan­nóniát. A Pannónia ezenkívül vereséget szenvedett a palánkos dublóban és a palánkos egyesben is. Kárpótlást a vereségekért Csak a nyolcasban a Győri TE ellen kivívott győzelmével szerzett magának. Félsikerrel szerepelt a győri regat­tán a Nemzeti Hajós Egyesület is.­­Kertész Zoltán ugyan megnyerte a palánkos egyest, de Killcr Ernő két esztergomi szkuller, Marossi és Filip ellen feladta a versenyt. A győri egyesületek szép tisztelet­­díjakkal kedveskedtek a győzteseknek és a verseny után fényes bankettet rendeztek a résztvevők tiszteletére. Részletes eredmények: Palánkos négyes: 1. Váci Sport Egyesület evezős osztálya (Bodonyi, Rasovszky, Gerstenberger, Stahl u. ev. Nagy korm.) 6 p. 28 mp. 2. Győri TE evezős osztálya. Elkeseredett küzdelem után egynegyed hosszal nyerve. Két induló. Palánkos szkift junioroknak: 1. Ker­tész Zoltán Nemzeti HE) 7 p. 20 mp. 2. Miskolci Zoltán (Szegedi Cs. E.) 3. Oláh Andor (FTC), Gombos Gábor (Pannónia) az előversenyben kiesett. Szövetségi dis, race-négyes: 1. Sze­gedi Csónakázó Egyesület (Zambo, Tóth, Székely, Bertényi dr. v. ev., Dietrich korm.) 6 p. 05 mp. 2. Győri TE. 3. Pannónia. Egy és egynegyed hosszal nyerve, egy hosszal harmadik. Palánkos-dubla junioroknak: 1. Győri CsE. (Meixner—Vörös) 6 p. 58 mp. 2 Pannónia (Bujtor—Pektler). 3. MOVE —Esztergomi HE. 4. Váci SE. Három hosszal nyerve. Nagy egyes (race-szkiff): 1. Maros­ Tibor (MOVE Esztergomi HE! 2. Fi­lip József (MOVE Észt. HE), 3. Killer (Nemzeti HE). Nyolcas: 1. Pannónia (Darnay, Vavra Dezső, Buday, Stefániai, Eck­­hardt, Pietzgen, Vavra Tivadar, Mi­­kuska v. ev. Sajóhelyi korm.) 5 p. 55.6 mp­, 2. Győri TE, 2 induló. Feh­ér­ Sándor 0 métert lelett súllyal az ESC versenyén. — A súlygolyó 8 dekával könnyebb volt. — Nagy Sándor 160­ méteren legyőzte Ksilcsár Istvánt. — Gyér látogatottság, az első klasszis gyenge képviselete, közepes mezőnyök, adták meg az ESC versenyének ka­rakterét. Egy héttel a magyar—osztrák viadal előtt nem valami bíztató jelenség. A jobb klasszist képviselő atléták közül a napról-napra fejlődő Forbáth Sán­dor ért el­­ nagyszerű eredményt a súlydobásban. Legjobb dobása az első mérésre egyenlő volt Mitdin Imre 14,08 méteres országos rekordjával és csak az acél szalaggal után mérve lett 14.01 méter. A verseny után a súlygólyóról ki­derült, hogy csak 717 kg., tehát az előírtnál 8 dekával könnyebb. Ilyennek egy nagy pályán és országos verse­nyen nem szabadna előfordulni. A MAC nagyon helyesen tenné, ha ezt a megkopott golyóját végleg kivonná a forgalomból, mert nem az első eset, hogy tévedésből ezt használták ver­senyen. A nap másik örvendetes eseménye Nagy Sándor újabb fejlődése, ki 1500 méteren, a starttól végig vezetve, a finisben biztos fölénnyel győzött Kulcsár István ellen. De 4 p. 14­2 mp.-es idejével nem érte el a Bök­e Ferenc-vándordíj védésére kitűzött 4­­, 10 mp.-et, így a díj harmadszori kiírása is eredménytelen maradt. A 800 méteres előny versenyben a két i­ tényadó Fonyó Márton és Rózsa Ármin, gyenge időt futva, helyezette­nek voltak. E távon egyáltalán nem biztató a helyzet az osztrákokkal szemben. A 10.000 méteres hendikepben a már a startnál tudta mindenki, hogy a nagykanizsai Horváth József 200—300 méterrel ki van eresztve és verhetet­len. Általában az utóbbi időben a leg­több előnyversenynél az előnyosztás nem üti meg a kívánt mértéket és bi­zony legtöbbször néhány versenyző­nek váratlan formajavulása, vagy ha­nyatlása menti meg részben az előny­­osztó renoméját. A közönség az 5gi,400 méteres sta­fétában jól mulatott a KAOE-staféta kudarcán. Az utolsó stafétájuk, Vida Béla akkora előnnyel indult, hogy örömében elfelejtette hosszú nadrág­ját levetni és úgy­­ ütött. De az öröm korai volt és az FTC Krieger-e bi­zony rávert a hosszúnadrágos KAOE futóra. Egy csípős nyelvű FTC-hívő verseny után rögtön meg is jegyezte, hogy az FTC a hosszú nadrághoz hosszú „ruhát“ is kiszabott a KAOE- nek­. A versenyen egyébként az első versenyszámok után megeredt az eső és elrontotta a versenyzési kedvet és az eredményeket. Részletes eredmény: 100 m, síkfutás II. osztályú. Két elő­futam után a döntőben: 1. Winter Ar­­nold(KAOE) 119 mp 2. László Sán­dor (MTK) 119 mp. 3. Steinmetz Ist­ván (KAOE) 12 mp. Küzdelem után testszélességgel nyerve, mellszélesség­gel harmadik. Súlydobás előnyverseny: 1. Forbáth Sándor (FTC) e. n. 14 08 m. Acélsza­laggal 14 01 m. Utólag kiderült, hogy a sulygolyó 8 dekával könnyebb volt. 2. Gyurk­ó László (FTC) 250 cm. e. 13 07 m. 3. Lehön Károly (UTE) 250 cm. e. 12 67 m, 800 m, síkfutás előnyverseny: 1. Markofán Gyula (ESC) 46 m. e. 2 perc. 2. Kern József (MTK) 50 m. e. 2 p. 02 mp. 3. Braun Gyula (ESC) 45 m. c. 2 p. 03 mp. 5 m­. nyerve, 3 HÉTFŐN KEDDEN CSÜTÖRTÖKÖN SZOMBATON VASÁRNAPON MINDENÜTT KAPHATO taggal m. harmadik Az előnyadók: Fonyó Márton (MTK) 2 p. 03­ 8 mp., Rózsa Ármin (MTE) 2 p. 04*4 mp-et futva, helyezettenek voltak. Magasugrás előnyverseny: 1. Újhelyi Lajos (BBTE) 10 cm. e. 170 cm. 2. Steinmetz István (KAOE) 15 cm. e. 170 cm. 3. Steiner József (MTE) 13 cm. e. 108 cm. 1500 m, síkfutás- Beke Ferenc,ván­dordíj: 1. Nagy Sándor REAC 4 p. 14­2 mp., 2. Kulcsár István MAC 4, p. 18 mp., 3. Leichtag József MTK 4 p. 24 mp. Végig Nagy vezetett, 400 m. 64 mep., mögötte Kulcsár, Steiner Pál (MTK), Leichtag, Bokor Sándor (MTK). 800 méternél 2 p. 12 mp. Steiner feladta egyébként a helyzet változatlan. 1200 méternél 3 p. 24­5 mp. Már csek Kulcsár bírta Nagy iramát. Bokor 1100 méter után feladta, Leichtag pe­dig 10 méterrel leszakadt a vezetőktől. A célegyenesben Nagy 15 méterrel verte Kulcsárt 25 m. harmadik. A győztes a védéshez kötelező 4 p. 10 mp. standardot nem érte el. Távolugrás előnyverseny: 1. Schin­­kásch László (FTC) 45 cm. e. 668 cm. 2. Püspöki Tibor (MAC) e. n. 063 cm. 3. Kehrer Lajos (BEAC) 75 cm. e. 602 cm. 5000 méteres gyaloglás: 1. Fekete Mihály (ESC) 24 p. 19 mp. 2. Hege­dűs Lajos (MÁV) ,26 p. 05.4 mp. 3. Hajdú József (MÁV) 27 p. 35 mp. 300 méter után Fekete ment az élre és ellenfeleitől fokozatosan elhúzva, 350 méterrel győzött, 230 m. har­madik. Fekete az első 1500 métert 6 p. 48 mp.-re, a 3000 métert 14 p. 24 mp.-re gyalogolta. 5x400 méteres II. osztályú staféta­­futás. A) osztály: 1. KAOE (Winter, Geguss, Tolcsiner, Steinmetz, Vida), 4 p. 47­8 mp. B) osztály: 1. FTC (Pakurár, Röth­­hasz, Szabadkay, Kertész, Krieger) 4 p. 46­4 mp. 2. ESC (Ziska, Braun L., Braun Gy., Parton, Markotán, 4 p. 48 mp. A három staféta együtt indult. 400 méternél Winter és Ziska együtt vál­tottak 10 méterrel Pakurár előtt. Ge­guss további 10—10 méter előnyt szerzett. Tolcsiner 12 méterre növelte a KAOE előnyét, míg Szabadkay 2 méterrel feljutott az ESC-hez. Steinmetz 15 méter előnnyel váltotta a hosszú nad­rágban futó Vidát, Kertész pedig 4 méterrel előbb váltotta az ESC-nél Kriegert, ki a finisben visszaeső Vidát nem csak utolérte, hanem 10 méterrel meg is verte. Sőt az ESC is fél mé­terig megközelítette a KAOE-t a finis­ben. 200 méteres síkfutás előnyverseny: 1. Tvordy András (SzTC) 10 m. e. 23'­­ mp, 2. László Sándor (MTK) 9 m. e. 23'9 mp­ 3. Kehrer Lajos (BEAC) 10 m. c. 24 mp. 3 méterrel nyerve, 1 m. harmadik, 10 km-es síkfutás előnyverseny: 1. Horváth József (NTE) 800 m. e. 32 p. 38 rep. 2. Kádár Béla (ESC) 300 m. e. 33 p. 21 mp. 3. Ciblina Gusztáv (FTC) 750 m. e. 4. Kulcsár István (MAC) e. n. 33 p. 13­6 rep. Kulcsár egyenletes futással szépen felnyomult, de a táv második felében visszaesett. 73.5 mp.-es körrel kezdett, első km-e 3 p. 08 mp. 2 km. 6 p. 19 mp. 3 km. 9 p. 42 mp. 5 km. 16 p. 25 mp. volt. Horvát nagyon ki volt eresztve és könnyen 220 méterrel nyert, 70 m. harmadik, 50 m. negyedik. (Arányi Árpád ) fémnagykereskedő VI., Podmaniczky­ u. 5. Telefon: JOS-JO. IS Az összes fé­main­k legolcsóbb beszerzési .