Sporthirlap, 1931. szeptember (22. évfolyam, 78-85. szám)

1931-09-03 / 78. szám

I Szerke­sitőség és kiadóhivatali Budapest, VI., Rózsa utea 111. III. emelet Távirati cím: Sporthirlap Budapest Telefonszáma: Szerkesztőség: Aut. 196—54. Kiadóhivatal: Aut. 112-44. ’ * 1931 • 4 *1|!— Csütörtök Budapest, XXII. évfolyam/ 78. szám. 1931 szeptember 3. Ára 20 fillér HTWBMJimrMiMau*uiiwti.g—gzamianF..tm'«»WBH»—bmbb?*1** .m .nMmgMMMMWBaHgMraCTgM­i»n s i n i' «a«ami»idr^tgHBi Előfizetési árak: Belföldre egy negyedévre 5 pengő (egy hónapra 2 pengő) Ausztriába 6 pengő, Csehszlovákiába 70 Ke. Egyéb külföldre egy negyedévre 7.50 pengő MEGJELENIK HÉTFŐN, CSÜTÖRTÖKÖN ÉS SZOMBATON. Egyes szám­ára: Belföldön 20 fill. Ausztria 30 gr. Jugoszlávia 3 din. Csehszlovák­­a 2 he. • Románia 10 lei. Franciaország 1.50 fr. Olasz­ország 1­0 L. *Némmetország 20 a. pf. Amerika 5 cent. Levélcím: Budapest 62, postafiók 82. ♦ Máriássy dr. össze­állította a Csikók csapatát, mely szeptember 8-ikán Zágráb válogatottjai ellen játszik Budapesten A határokon túli sorozatos sike­rek után Kisasszony napján végre a budapesti közönségnek is be­mutatkozik a „Csikók” csapata. A közvélemény fokozott érdeklődéssel tekint az „utánpótlás” első hazai játéka elé és a profiszövetség veze­tősége — átérezve a bemutatkozás jelentőségét — napokon át tartó tárgyalást folytatott megfelelő el­lenfél lekötése iránt. Béccsel, Bel­­gráddal és Zágrábbal folytak a tárgyalások, végül is szerdán a horvát főváros sportvezetőivel si­került megfelelő megállapodást lé­tesíteni. Ennek értelmében szeptember 8-án Zágráb vá­ros válogatott csapata lesz a budapesti profik ellenfele. A kisasszonynapi mérkőzésnek hat­ványozott jelentőséget ad a Ferenc­város múltheti zágrábi balsikere. Máriássy Lajos dr. szövetségi kapitány szerdán este már össze is állította a magyar csapatot. A csa­pat felállítása a következő: Újvári (Hungária) — Kő­vágó (Újpest), Bíró (III. ker. FC) — Lázár (Ferencváros), Sárosi (Ferencváros), Szalay (Újpest) — Kovács I. (Nem­zeti), Kovács II. (Sabaria), Jakube (Somogy), Bihami (Nemzeti), Belkó (Sabaria). Tartalékok: Háda (Ferenc­város), Flóra (Nemzeti), Steiner (III. ker. FC), Barátky (Hungá­ria), Paczolai (Kispest).­­ A válogatott mérkőzés előtt két Magyar Kupa-mérkőzést bonyolíta­nak le: a Vasas-­­BSzKRT és a Budai „11”—DVTK között. A Csikók szereplése előrelátható­lag nem ér véget a keddi mérkő­zéssel. A jó eredményekre a külföld is felfigyelt. Mindenfelől érdeklőd­nek a Csikók szabad terminusai felől. Újabban érdekes meghívás érkezett Párisból. A párisi liga hívja a Csikó-válogatottat „Buda­pest csapata” név alatt Pakisba január, illetőleg február hónapra. A PLASz elnöksége legközelebbi ülésén foglalkozik a párisi meg­hívással és előreláthatólag annak elfogadása mellett fog dönteni. Elmaradt a magyar— a Budapest—Bologna válogatott ökölvívó mérkőzés — terem­­h­iány miatt A magyar ökölvívók már hetek óta várják az olaszok ellen jövő hétre Rómába tervezett nemzetközi mérkőzésüket. Különösen a szövet­ség vezetői körében volt nagy az idegesség, miután az olaszoktól semmiféle értesítést nem kaptak a mérkőzés pontos terminusáról és körülményeiről. Végre tegnap megérkezett az olaszok exp­resszlevele, amely azonban erősen lehűtötte a kedé­lyeket, amennyiben az olaszok arról adtak értesítést, hogy teremhiány miatt kénytele­nek a mérkőzés megtartásá­ról lemondani és kérik a MÖSz-t, hogy az esedé­kes találkozást október 16-ra tol­ják ki. Egyidejűleg arról is értesí­tették a magyar boxolókat, hogy a római mérkőzés elmaradása miatt kénytelenek lemondani a második mérkőzésről is, amely Budapest és Bologna csapatainak találkozása lett volna. Az olaszok értesítése igen kel­lemetlenül hatott­­a MÖSz köreiben annál is inkább, mert úgy a ver­senyzők, mint a vezetők mindent előkészítettek az utazásra. Zágrábban is kikapott Madrid válogatottja Zágráb —Madrid 2:1 (1:0) — A Sporthírlap telefonjelentése — Zágráb, szept. 2. 18.000 főnyi közönség előtt ,ma este reflektorok fényében került sorra a Madrid—Zágráb mérkő­zés. Győzött változatos játék után Zágráb csapata 2:1 arányban. Félidő: 1:0 volt. A zágrábiak mindkét gólját Hu­rec lőtte, míg a spanyolok részéről Regueiro volt a góllövő. . Kölcsönös udvariaskodással kezdődött és általános verekedéssel végződött a bécsi Spartra- Juventus kupamérkőzés Győzött az átgondolt, nyugodt cseh összjáték az olasz iram és ragyogó egyéni akciók felett Sparta-Juventus 3:2 (1:1) — A Sporthírlap telefonjelentése — Bécs, szeptember 2. Délben még komor felhők fenye­gettek, ám a Sparta a Juventus meccs idejére már, ragyogó őszi napsugár szikrázott a Stadion pom­pás gyepén. Remek futballidő. A császárváros sportrajongói nagy csoportokban tódultak a bejáratok felé. Prága sem maradt el: vona­ton, autón, autóbuszon és repülő­gépen mintegy hatezer Sparta­­drukker érkezett. 23.000 főnyi kö­zönség szerdán délután! Igazi nagy csaták izzó hangulata ülte meg a pályát. Kint a hatalmas internacio­­nális autópark jelentette a nívót, bent Bécs egész sportközönsége leste lázasan a WRC következő el­lenfelének születését. A Juventus huszáros rohanással jelenik meg és fasiszta módra mind a négy világtáj felé üdvözli a kö­zönséget ... A Sparta háromszoros „Nazdar”-t kiált. A rendezőség megafonon kéri fel a közönséget pártatlan nyugalmának megőrzé­sére. Aztán a Carmen toreádor­­indulóját bömböli a gramofon. A svájci Ruoff sípjelére így ál­lanak fel a csapatok: Sparta: Nyemec­­— Burger, Czyrokyz — Madelon, Rada, Srbek — Podrazil, Haiti, Braine, Ne­­jedly, Silny. Juventus: Sclavi — Rosetta, Calligaris — Bertolino, Monti, Vargh­en I. — Vecchina, Cesarini, Magio, Ferrari, Orsi. Tapogatózó, sima passzolga­tásukkal kezdenek mindkét oldalon. A játékosok a végletekig udvaria­sak egymással szemben. Az első cseh szabadrúgásnál az olasz játé­kos odaszalad és figyelmesen be­igazítja a labdát. Az első negyed­óra minden emóció nélkül, lapos mezőnyjátékkal telik. De aztán Ma­delon és Orsi összecsapásánál már felcsap a következő vagy harcok tüze. Az olaszok legrégibb argen­­­tinaija nagyszerű kondícióban és kitűnő formában száguldoz a kapu felé. Madelon nagy technikával fogja. A 20. percben mégsem tud­ja megakadályozni az olasz vezető gólt. Orsi félpályáról nagy iram­ban száguld le, kicselezi a védelmet és ellenállhatatla­nul közeledik a kapu felé. Nyemec kifut és önfeláldo­­zóan dobja magát a szélső lábára. Mindketten elesnek, Orsi fürgébb, felugrik és az üres kapuba vágja a labdát. 1:0-ra vezet a Juventus! A Sparta-drukkerek hatalmas biztatásba fognak. A Sparta el­lentámadása meg is hozza az eredményt. Vargh­en elvét egy könnyű labdát, Podrazil megszökik, aztán húsz méterről leállít és éles saroklövéssel védhetetle­­nül szerzi meg az egyenlítő gólt. (1:1). A játék kezd hevessé válni. Az olaszok hatalmas iramot diktál­nak. A Sparta él a kitűnő techni­kájából. Változatos harcok kö­vetkeznek, mind a két védelem­nek kijut a munkából. A 37. perc­ben Magiot Kada faultoja. Mikor a veterán centerhalf a szabad­rúgásnak áll, a temperamentumos Magio utána rúg, mire a bíró azon­nal kiállítja. , Az olaszok hiába reklamálnak. Félidőben is Magio kiállítása a téma. A játék második fele veszélyes olasz támadással indul, a cseh védelem Burgerrel az élen tisz­tázza a meleg perceket. Aztán az olaszok térfelén hullámzik a já­ték. Lassan, de biztosan határo­zott Sparta-fölény alakul ki. A 15. percben Podrazil akciójáb­ól születik a cseh vezető gól. A szélső ívelt beadására Sclavi kifut, de Nejedly is rá­startol a labdára. A Sparta­­csikó előbb éri el és a nagy réssel érkező kapus mellett a hálóba fejeli a vezető gólt. (2:1). Az olaszok idegeskedni kezde­nek, a Sparta annál nyugodtabb. A cseh fölényt itt-ott megtöri a szenzációs olasz balszárny. Vargh­en jó labdákat küld előre, Orsi minden mozdulata veszélyt jelent. Az egyéni akciók azonban felőrlődnek a Sparta gépezetében.­ A 25. percben végleg eldől a meccs sorsa. Silny félpályáról rohan, Ber­tolino, a Juventus negyed­ , milliós jobbhallja tehetetlen­­­nül vánszorog utána, Silny a­­ tizenhatos sarkáról nagy lö­­­­vést küld a kapura és Sclavi­­ tehetetlen a zúgó labdával szemben. (3:1). Az olaszok hiába erősítenek. Az sem segít már, hogy Braine, a Sparta belga centere teljesen el­készül erejével. Podrazillal cserél helyet, aki hallatlan akarattal viszi új meg új rohamra csatársorát A játék mind erélyesebbé válik. A 38. percben Brain lefutását Calligaris csak ikernerre tudja, szerelni. Az olasz bekk dühében Brainhez vág­ja a labdát, majd Braine védekező mozdulatát félreértve, hátbavágja a Sparta-centert. Nagy vagdalko­­zás kezdődik és két perc múlva teljessé válik a botrány. Madelon a 40. percben összecsap Orsival és megüti a szélsőt. A bíró kiállítja Madelont.­­ A csehek indulatosan reklamálnak, az olaszok még indulatosabban magyarázzák igazukat. Hirtelen nagy kavargás támad Orsi körül. A játékosok nagy gomolyagba ro­hannak. Cesarini Podrazilnak­ ront, lökdösi, belerúg. . A bíró erre kiállítja Cesari-­j­nit is. Általános verekedés kezdődik. Egy olasz tartalékjátékos felöltő­ben rohan be a pályára, de nem jut a verekedéshez, mert közben a rendőrök is odaérkeznek a bot­rány színhelyére. Kétperces kö­zelharc után nagy izgalmak közt folytatódik a játék. Az olaszok vad oroszlán módjára küzdenek. A 44. percben Burger hendset­­ vét a tizenhatoson. Ferrari­­ áll a labdának. A lövést­­ Nyemec kapufára tolja, on-­­ nan újra Ferrari elé pattan és máris bent ül a gól. (3:2). Az olaszok támadnak újra, de vége már a meccsnek. _ A Sparta győzött. A szisztéma*