Sporthirlap, 1933. június (24. évfolyam, 44-51. szám)

1933-06-19 / 48/a. szám

Hétfő, Isei Június 19.9 „Milyen az idei termés ?“ — érdeklődünk az egyik nagy egye­sület u­tánpótl­ás­án­ak beszerzőjénél — kiszemelte már az új tehetsége­ket? — Abban nincs hiba — billegeti közismert molett termetét a modern rablóvezér —, az a könnyebbik ré­sze a dolognak, kiszemelni az nem nagy kunszt, hanem megszerezni! Ha erről a dologról úgy lehetne énekel­ni, hogy: meglátni és megszerezni egy pillanat műve volt! — akkor ez könnyű, mesterség volna! — Ne vágjon fel! Csak egy kis fáradság kell hozzá, ki kell menni a grandokra... — Ugyan menjen már azzal a grunddal — pattan fel a kis mo­lett —, az már csak olyan levendula­­szagú romantika. Grund! Aki ér valamit, az már abban a percben nincs a grundon, az már fel van fe­dezve, az már MILL-válogatott, ifi válogatott, az már az egyesületeknél éppen úgy nyilván van tartva, mint a tőzsdén a papírok! Ezeknél már ravaszkodni kell, ígérni kell, licitál­ni kell... Nagy konferrencia van ám máma, öregem, éppen azért, mert kevés a pénz. Az egyesületek ma csak príma játékost szerződtetnek, mert nincs pénz a próbálgatásra. Hej, hol van az az idő, amikor nyolc-tíz játékost szerződtettünk minden nyáron és ha ezek közül egy­­kettő bevált, akkor elégedettek vol­tunk! Most ilyesmire nincs guba, most azt az egyet kell megtalálni azonnal, amelyik biztosan be fog válni! És a vezetőség előtt le kell tenni a főesküt, hogy csalódás kizár­va! Van magának dunsztja arról, hogy milyen művészet ma a beszer­zés?! Szavamra mondom, hogy fo­galma sincs róla! — És amellett a leghálátlanabb mesterség. Amikor megkezdődik a bajnoki idény, amikor maga önérze­tesen hajrázik és dagadtra tapsolja a tenyereit, akkor én meglapulok a tribün egyik sarkában és nemcsak azért drukkolok, hogy a csapat győz­zön, hanem azért is, hogy az általam­ hozott játékos beváljon. Mert jaj nekem, ha nem válik be, akkor hall­gathatok egész év alatt eleget, akkor én hiába mondom, hogy a ját­­ékos nem olyan, mint a posztó, ami­ről tapintás után biztos véleményt lehet mondani, hogy még Meisl is téved néha, akkor nincs pardon, a hívek úgy levágják az embert, hogy nyárig ki se látszik a földből. — Na, de ha beválik, akkor maga a császár! — Ahogy maga téved! Akkor nem törődik senki a cupringerre. A már megtette a k­ötelességét — a mór mehet új játékost szerezni. Én még sokszor nem is örülhetek az új tehet­ség játékának, előfordul, hogy a legjobb meccsre nem mehetek el, mert hírül hozzák, hogy a hetedik határban a Pac—BUAC meccsen játszik egy kitűnő bekk és nekem oda kell kiloholnom. — Hányszor kell füstös, rosz­­szagú kiskocsmákban spriccerezni a kiszemelt játékos unokabátyjával, cigarettával tömni, karonfogni olyan pasasokat... na hagyjuk, jobb erről nem beszélni, betyár­mesterség ez. Maga nem is álmodja, hogy milyen helyeken kell járni, hogyan kockáz­tatja az ember a bőrét egy ilyen játékoscsábításnál. Apám, tudja maga, hogy milyen társaság, milyen hangulat van egy scültelki meccsen! A Közép ájtatos kongregáció azok­hoz képest. Ott nem lát maga rend­őrt, a rendezők revolverrel lukasszák a jegyeket, a nézők kampósbotot hordanak sétapálca helyett, ott a nagyérdemű közönség a tacesvorun mellett táborozik és ha nézeteltérése van a tacesbíróval, szegénynek tábor­közé akasztja a botot és úgy hívja vissza egy szóra! Képzelje el, ha egyszer egy ilyen helyen a játékos helyett engem fedeznek fel. Akkor rögtön megírhatom a végrendelete­met! — Szegény! — Hiába gúnyolódik, könnyű ma­gának, maga ilyenkor holtszezonban kirándulni megy, strandolni megy ... nekem meg most kezdődik a fősze­­zon, nyakamba vehetem a lábam és végiggyalogolhatom a pestkörnyéki kis pályákat... • * — Vasárnap hol volt? — Szentlőrincen. De csak egy fél­időt láttam, mert ott kellett hagyni a meccset... nagyon nézegettek, jobbnak láttam eltűnni. Pedig egy nagyon klassz centerhalfot lát­tam ... Pechem volt. Mélabúsan néz a levegőbe. Ha nem volna olyan életrevaló, molett kinézése, még sajnálnám is. De így... Pipás. Egy meg nem adott komor miatt keletkezett hatalmas tüntetés közben 4:2-re győzött az MSK a MAC ellen Az UTE első játékával simán elintézte a MESE csapatát A meglepetés: FTC-III. ker, JVE 2:2 Székely és Rénásy is legyőzte Csík Ferencet , Dr. Herendi győzött a hát­­úszásban, a közönség tüntetett a célbíró ellen — Saját tudósítónktól — A III. ker. TVE versenyére meglepő nagyszámú közönség gyűlt egybe. Potya jegy, óh! A másfélezernyi közönség így aztán csak 600 pengővel hódolt az úszósport céljainak. Ezért a pén­zért a következő érdekességeket kapta: 1. 500 méteren Tóth Ilonka 28 mp-el megjavította a magyar re­kordot, Csányi Boriska iz azon belül úszott. 2. A 100 méteres gyorsúszás Budapest-bajnokságában Székely 1:01.2 mp-el győzött, Kánásy is csak egy karcsapással maradt el tőle és idejétől. 3. A 200 méteres mellúszásban Mezei nagy fölénnyel úszott há­rom percen belül. 4. Izgalom is volt: Herendi a hajrában jött a végig vezető Ha­zai ellen és csak a legrövidebb be­­nyúlással győzött Hazai ellen. A célbíró ítélete ellen percekig viha­rosan tüntetett az uszoda. 5. A 4x200-as gyorszúszóstafé­­tában az UTE 9:54.6 mp-es idővel győzött. Az idén lesz szerencsénk stafétarekordhoz! 6. A III. ker. TVE ellen az FTC döntetlent tudott csinálni. 7. Az UTE az első félidőben hat gólt dobott a MESÉnek, a gőz­­henger azonban a második félidő­ben nem járt. 8. Az MTK két góllal legyőzte a MAC-ot, miközben egy meg nem adott komer miatt két pártra sza­kadva békétlenkedett az uszoda. Igaz, hogy ez a komer sorsdöntő pillanatban volt! Mindent összevéve, három ra­gyogó vízipólómérkőzést, kitűnő úszószámokat és biztató eredmé­nyeket hozott az első nagyobb­ szabású koalíciós verseny. Méltó folytatást várunk! Eredmények: Sx331/1 m leány vegyesstaféta: 1. III. ker. TVE (Kovács, Fenyő, Ács) 1:25.4 mp, 2. FTC 1:27.2 mp, 3. UTE 1:38 mp. 50 m ifjúsági gyorsúszás: 1. Lázár György UTE 40.2 mp, 2. Gyulai MAC 40.6 mp, 3. Oroncsai FTC 41 mp. 500 m hölgy gyorsúszás, Buda­­pest-bajnokság: bajnok: Tóth Ilonka MUE 8:02 mp, országos rekord­ 2. Csányi Boriska FTC 8:28 mp, 3. Csukas Lívia BSE 8:35.4 mp.­­— Tóth Ilonka rész­idői: 1:25, 3:03, 4:45, 6:24. A 300 m-es részidő az országos rekordnál 5.6 m perccel jobb. 100 m gyorsúszás, Budapest­­bajnokság: bajnok: Székely And­rás FTC 1:01.2 mp, 2. Kánásy Gyula MAC 1:01.4 mp, 3. Csik Ferenc REAC 1:02.8 mp.­­ Szé­kely végig vezetett, Kánásy nagy­szerűen mellette volt, különösen a hajrában volt friss. A különbség közöttük csak egytized volt, de csak ötödökben lehet mérni. Csik a héten két napig lázas volt, rossz a kondíciója. 200 m hölgy mellúszás, Budapest­­bajnokság, bajnok: Bethlen Mar­git FTC 3:32.8 mp, 2. Bárány Magda FTC 3:34.2 mp, 3. Danckayné Benkő Margit 3:34.6 mp, 4. Szász Magda UTE, Bethlen százasa 1:38 volt. A baj­nokságból az FTC háziversenyt tudott csinálni. 200 m I. o. mellúszás: 1. Mezei Ferenc MTK 2:59.2 mp, 2. Leng­­vári Ákos BEAC 3:06.6 mp, 3. Lantos FTC 3:11.4 mp. — Mezei 1:23.6 mpercet kezdett, a hajrában már nagyon elől volt, fékezte az iramot. Nincs messze a rekordtól. 3X66­0 m ifj. vegyesstaféta: 1. MAC 2:31.2 mp, 2. III. ker. TVE 2:34 mp. 100 m­­. o. hátúszás: 1. Herendi Ferenc dr. UTE 1:16.2 mp, 2. Hazai Kálmán MTK 1:16.2 mp, 3. Nagy Károly UTE 1:17.2 mp. Hazai végig vezetett, Herendi h­amos hajrában jött fel és csak a legrövidebb benyúlással győzött, noha Hazai előbb feküdt a célban is. Az eredmény kihirdetését nagy nemtetszés fogadta. A próbaver­seny nem hozott megnyugtató kü­lönbséget, valószínű még egyszer döntésre kerül a dolog Magde­­burg előtt. 100 m ifj. hölgy hátúszás: 1. Hideg Kató III. ker. TVE 1:39.4 mp, 2. Nemes Ági FTC 1:46 mp, 3. Pintér BSE 1:46.2 mp. 100 m fiú mellúszás: 1. Milcse­­vits UTE 1:30.6 mp, 2. Gellért MTK 1:31.2 mp, 3. Berente III. ker. TVE 1:31.2 mp. 4x200 m gyorsúszó staféta: 1. UTE (Bozsi, Boros, Halasy, Sza­bados) 9:54.6 mp, 2. FTC (Szé­kely, Mészöly, Zentay, Hunyadi) 1:08.6 mp, 3. BEAC (Zábrák, Tha­­ler, Csepela, Csik).­­ Az U­TE vé­gig vezetett, az MTK feladta. Jobb részidők: Bozsi 2:26.4, Boros 2:29.6, Szabados 2:27, Halasy 2:31, Székely 2:29, Mészöly 2:24. I. oszt. bajnoki mérkőzések A III. KER. CSAK EGY FÉLIDŐIG BÍRTA III. ker. TVE—FTC 2:2 (2:0). Bíró: Beleznai László dr. 111. ker. TVE: Bródy — Sár­kány, Hejda — Kékessy — Czele, Musitz, Dezső. FTC: Nagy — Farkas, Molnár — Székely — Zentay, Házi, Hu­nyadi. A III. ker. TVE első gólja szép akcióból születik meg. Czele pasz­­szát Musitz vágja a hálóba. Az FTC támad, de céltalan és erőtle­nül a kapu előtt. A második gól is szép: Sárkány ideális passzt küld Dezső elé, ez jobbra húzódik és sa­rokba vágja 2:0. A II. félidőben az FTC úszástu­dása kezd érvényesülni, kibontakoz­nak a támadások, ötlet is csillan fel bennük. Székely éles, pontos passzát Házi kapja és gólba vágja. 2:1. Molnár készíti el az egyenlítő gólt, Farkas szerzi meg. 2:2. A félidő végén az FTC győzelmét csak Sárkány lélekjelenléte akadá­lyozza meg, a kapuvonalon csípi el a lövést. A játék nagyon szép és friss volt, egy kicsit erélyes, de nem fe­leslegesen durva. Okosan játszott Molnár és a Fradi-csatársor is kezd már rájönni a póló ízére. A III. ker. TVE nem mutatta szokott ötleteit, Bródy volt a legjobb em­bere. AZ UTE AZ ELSŐ FÉLIDŐBEN GÓLGÉP VOLT UTE—MESE 7:1 (6:0). Bíró: Simkó János. UTE: Kutasi — Herendi dr., Szigeti — Halasy — Bozsi, Né­meth, Vágó. MESE: Mezei — Mátray, Boly­ki II. — Helyes — Keller, Tar­­ródi, Fülöp. A vezetőgólt az első percben Németh János négyméteresből szerzi meg Mátray kiállítása után. Vágó lövése a kapu előtt süvít el. Keller, majd Németh lő fogható lövést a kapura. Ha­lasy messziről lőtt labdája a belső kapulécre pattan, onnan a hálóba, 2:0. A bíró most Né­­methet állítja ki elúszás miatt, mégis az UTE lesz eredményes. Halasy lemegy a labdával és élesen dobja a sarokba, 3:0. A következő gól Vágó érdeme, lövése szintén mintaszerűen pat­tog a sarokba, 4:0. Németh a következő gólszerző, majd frene­tikus hatást vált ki villámgyors és éles csavarja, amely már a féltucatot jelenti. A második félidőben az UTE egész sereg kapufával excellál. Németh, majd Vágó lövi a lab­dát a kapulécre, majd Herendi­nek megy egy olyan lövése az oldalsó lécre, amely a kihúzódott kapus háta mögött megy át a kapu előtt. Most Szigeti miatt ítél a bíró négyméterest, de Keller kapufára vágja a labdát, kavarodás, pasz­­szok, végre Helyes elcsípi a lab­dát és megszerzi a tiszteletgólt. 6:1. Az UTE Vágó lövésével felel erre, a szélső éles szögből lő. 7:1. Németh csodálatos erejű ka­pufát lő, a labda kipattan a me­dence szélére, onnét vissza a középre. Halasy és Fülöp kiállí­tása után Németh bombázza a kaput, de újabb eredmény már nem születik. Az UTE legjobbja Németh és Halasy volt. Mellettük a két sze­gedit, Herendit és Vágót, meg Bözsit lehet megdicsérni. Németh rövid edzés után is már klasszist mutatott. A MESE akkor játszott helyes taktikával, mikor Tarródyt a védelembe vonta vissza. Ott jó volt. A csatársorból hiányzik valami. A MAC EGÉSZ KÖNNYEN EGYENLÍTHETETT VOLNA MTK—MAC 4:2 (3:2). Bíró: Rudas. MTK: Mezei — Homonnai, Laki — Hazai — Rajki, Brandi, Zó­lyomi. MAC: Gyulai — Ivády, Ho­monnai — Kánásy — Tarics, Vér­­tessy, Keserű II. Különben is izgalmas lett volna a mérkőzés, de a főizgalmat az adta, hogy a mérkőzés 3:2-es állásánál Taricsnak kornerre mentett lövése után a bíró csak egyszerű kapus­kidobást ítélt es, ebből az MTK a negyedik gólt is megszerezte. Bródy gólbíró jelezte a kornert, amely valóban és mindenki által láthatóan világosan az volt, de a bíró nem látta, nem figyelt rá és a MAC pillanatnyi megtorpanásá­ból a mérkőzést eldöntő gól szüle­tett. A MAC a harmadik gólt is vi­tatta, ez állítólag dopplerből szüle­tett. Ezen azonban vitatkozni le­het. Tarics passzát Vértessy vágja gólba, ez a nyitány. 0:1. Aztán Vértessy szép passza a kapu előtt fut végig. Az MTK most melegszik bele, átveszi az irányítást. Homonnai éles, hosszú lövésébe Brandy beleteszi a kezét, doppler-gól. 1:1. Brandy szabad­dobását Homonnai csavarja a ka­pura, mintaszerű akció. 2:1. Ráki és Homonnai mellélő, Vér­tessy kapufára vág. Brandy kap szabaddobást, Rajki élesen és gyorsan lő kapura, ezt reklamálták dopplerként. 3:1. Tarics passzát Vértessy a kiugró Mezei mellett helyezi a hálóba, 3:2. A második félidő elején a MAC­I erősen megy az egyenlítésre. Laki­­ résen van, szereléseiben van egy kis mellékíz. Vértessy kapufát lő, Keserű II. és ismét Vértessy alig fölé lövi a labdát. Rajkit és Ivádyt együtt állítja ki a bíró. Vértessy lövését fogja Mezei, majd Tarics bombáját kor­nerre irányítja. A bíró nem ítél kornert s a kiadott labdából Bran­dy lövi a mérkőzés sorsát eldöntő gólt. Utána szabaddobás, Vértessy lövését fogja Mezei, majd korner­­ből Vértessy a kapu fölé vág. Az utolsó akció Keserű II. kapuralö­vésével végződik. Az MTK jobb volt a MAC-nál, egységesebben játszott és sikerült a MAC-ot taktikája átvételére szo­rítania, ami abból állott, hogy csak Vértessy maradt elől jövő csatár­nak. Ez volt a nagy hiba s tette a MAC-ot eredménytelenné. Orosházi HE—HTVE 12:0­0.•). Orosházán barátságos vízipólómérkő­­zés. Bíró: Donauer. Az orosháziak teljes fölényben játszottak, pedig még elég gyatra formában vannak. A gólokon Tóth III. (6), Zatykó (4), Tóth II. és Németz II. osztozott. A mezőny legjobbja Zatykó volt. ­KÉZILABDA Vízipóló volt — nem kézilabda Főiskolai válogatott—MKESz 4:4 (3:2). Bíró: Kovács. Egyenlő ellen­felek kemény küzdelme. Rosszul kez­dődött a mérkőzés az MKESz-nek. Mindjárt az elején Tanzer kiugrik és lövését Füzessy a hálóba nyomja, majd dr. Bánffy lő sarkos gólt. (2:0). Fodor továbbítását Szemere hálóba vágja (2:1), majd Katona szabaddobásból javít. (3:1).Egy perc múlva Kollárovits beállítja a félidő eredményét. Szünet után fel­jön az MKESz, de nincs szerencséje a lövésekkel, sőt Császár dugójával már 4:2-re vezet a főiskolai csapat. Ezután az MKKSz leszorítja ellen­felét és Fodor, majd Cséfay sarkos góljával egyenlít. Nem volt szép mérkőzés. A játékosok alig tudtak a csúszós talajon a lábukon megállni, a labda pedig legalább hatvan de­­kásra duzzadt. Jók voltak: Galgóczy, Bánffy, Császár és Tatai, illetve Szemere, Csillag, Zalai, Leopold, Fodor és Blau. Főiskolai vegyes—KISOK 7:2 (1:1). Bíró: Sass. Az eredmény nem felel m meg az erőviszonyoknak, mert a középiskolások legalább olyan jók voltak, mint ellenfelük. Tornacipő­ben azonban nem lehet sáros pályán játszani. Az első félidőben KISOK- fölény, a másodikban egyenrangú ellenfelek küzdelme — főiskolai gó­lokkal. Jók voltak: Zwaar, Gatterer, Lipcsey és Petrik, illetve Béki, Vel­­key, Kántor és Kurmann. Góldobó: Zwaar (4), Lipcsey (2), Kubányi, illetve Kurmann és Nagy. Buda—Pest 6:3 (2:2). Bíró: Ga­lambos, öröm volt nézni a két pol­gárista csapat játékát. Buda meg­érdemelten győzte le a favoritnak számító Pestet. Egyenlő ellenfelek szép küzdelme a gólképesebb Buda győzelmével. Jó volt a budai csatár­sor. Góldobó: Jancsó (2), Czigler (2), Béres és Komolya, illetve Gál (2) és Tóth M. AUSZTRIA—MAGYARORSZÁG 6:4 (3:2). Az MTK sportünnepélyével kap­csolatban rendezték meg a magyar —osztrák munkásválogatottak kézi­­labdam­érkőzését. A két csapat így állt fel: Ausztria: Paulovics — Bieber, Ballon — Gruber, Horesch, Rotten­­berg — Mauric, Krisch K., Mauric G., Krisch, Krause. Magyarország: Kerti — Fi­sek, Boda — Neumann, Schaffer, Török­ — Bosner, Traeger, Weisz, Lening, Zeik. A magyar csapat meglepően jól látszott, úgy hogy sokáig kétessé tudta tenni az osztrák csapat győ­zelmét. Az első gólt a magyarok érik el Rosner révén. Krisch egyenlít, majd Leopold a vezetést is megszer­zi. Fordulás után Traeger egalizál, de az osztrák Krisch K. és Mauric hamarosan kétgólos vezetéshez jut­tatja az osztrák együttest. Az 50. percben Krisch K. ismét eredményes és ezután Traeger már csak szépí­teni tud az eredményen. A magyar csapatból jó volt Boda, Traeger és Rosner, az osztrákoknál Paulovics, Gruber és Krisch.