Sporthirlap, 1936. június (27. évfolyam, 44-51. szám)

1936-06-03 / 44. szám

6 hetik. A felső léc alá akart lőni, ahol már csak kézzel védhető a lab­da. Ez esetben pedig tizenegyes... Dehát fölé ment.) • | Szabó mondja: ’ — Hű, ha kiegyenlítünk, micso­da bikaviadal lesz itt! (Ez is megtörtént...), | * | Megint Szabó: 1 — Hű, ha a Sanyi bent lenne! (Ez meg azt jelenti, hogy ha Biró Sanyi is játszana, akkor lenne csak igazi „ha igen”. Szabó szereti, ha a hátvédek aprítanak előtte!) Ugyancsak Szabó mondja: — Most már megnyerjük! Éppen kiadó a fél pálya. Látjuk az egyre sűrűsödő homályban, hogy hol ez, hol az a magyar játé­kos lő, ide pattan, oda pattan a labda, minden olasz a fedélzeten, csak Meazzai unatkozik egyedül. Aztán kap egy hosszú labdát, ro­han, rohan, Polgár hiába fut mel­lette, Meazza szinte unottan löki be a labdát a hálóba, mozdulni se lehet az ilyen labdára... Hazafelé menet így szól az akasztófahumor: — Hát igen! Legyőztek min­ket! Meazza lesz a hungária úti al­­király!... (Sztoikus.) A 3 nagycsapat: A Hungária Pozsonyba, az Újpest Grácsoa, a Ferencváros pihenőre készül — A Sporthírlap tudósítójától — (A HUNGÁRIA) Remek izomerőben vannak a hungaristák, ez derül ki a teg­napi edzésből. Csak úgy záporoz­­tak Szabó kapujára a jobbnál­­jobb lövések. Schaffer sokat vár csapatától a KK-ban. * Sas is, Müller is egészséges.!. * Vágó még mindig a Bocskaié. A debreceni csapat 7000 pengőt kért érte, ennyit pedig a Hungá­ria csak akkor ad, ha a KK dön­tőjébe kerül. •j v , ■ /, j. ■■.jfrAj.y .•'•r. Vasárnap Pozsonyban játszik a Hungária a Bratislavával. A komplett csapat utazik, tartalék: Kis és Egri. (AZ ÚJPEST) Az Újpest készülődéseiről ezt mondja Langfelder igazgató: — E héten kedden és csütörtö­kön tartunk egészen könnyű ed­zést. Vasárnap Grácban játszunk, jövő vasárnap, 14-én fiomárom­ban. Betegeink: Kállai, Vincze és Hóri szépen gyógyulnak. A KK-összeállításról Langfelder még nem beszél.­ ­ (A FERENCVÁROS) A Ferencváros bécsi kirándulásá­nak — amint a kirándulás vezetői elmondották —­ egyetlen örvendetes eseménye volt az, hogy Korányi mind a két mérkőzésen kitűnően játszott. A csapat egyébként fáradt, ez kitűnik a második napi eredményből is. Az első félidőben remekül ját­szottak a fiúk (Kis Gábor első­rendű fedezet volt), a második fél­időben azonban váratlanul teljesen letört a csapat, a testi és lelki fáradtságnak kétségtelen jelei mutatkoztak rajta. Különösen Pol­­gár látszott fáradtnak. A Ferencváros két vereségét azzal sem­­ lehet enyhíteni, hogy az ellen­fél különösképpen jó lett volna. Kielégítően jó játékot csak a Rapid mutatott a Triestina elleni mérkő­zésén. Az Austria messze van attól a formájától, amellyel a tavalyi KK-ban szerepelt... Hámori a vasárnapi mérkő­zésen szerencsétlenül esett és a karján megsérült. Most az egész csapat pihenni fog. Hétközben úgyszólván semmiféle munkát nem végeznek, nem is sza­bad végezniük. Legalább 2-3 heti teljes pihenő kel­lene ahhoz, hogy a Ferencváros formája a KK-ig lényegesen javuljon. Opata maradt az olimpiát edző — A Sporthírlap tudósítójától — Kedden este végleg tisztázódott a helyzet az „Opata-ügy”-ben. Opata a velencei mérkőzés után lemondólevelet írt. Az OB múlt kedden elfogadta a lemondást és azt az MLSz elnöksége elé terjesztette. Opata azonban köz­ben meggondolta­ magát és vissza­vonta a lemondást, mire az elnökség utasította az olimpiai bizottságot, hogy tárgyalják újra az ügyet. Az OB aztán kedd esti ülésén­­ elfogadta a lemondás visszavonását. Opata tehát továbbra is olimpiai edző ... Nehezen győzött Temesvárott a Liverpool — A Sporthírlap telefonjelentése — Temesvár, június 2. Kedd délután 17.000 néző előtt a bukaresti Xilando bíráskodása mel­lett 2:1 (1:1) arányú győzelmet aratott a Liverpool a Ripensia felett. A román bajnokcsapat végig egyen­rangú ellenfele volt az angoloknak, akik­ csak közvetlenül a mérkőzés be­fejezése előtt tudták a győzelmet jelentő gólt megszerezni. Az I. félidő 36. percében Dobay lövi az első gólt, öt perc múlva Hamson egyenlít. A II. félidő 42. percében Róbert lövi a győztes gólt. A BIÍNIKA A teljes olimpiai gárda indul va­sárnap a len­gyelek ellen Nagyszerűen sikerültek a vasárnapi MAC verseny nevezései — A Sporthírlap tudósítójától . A MAC vasárnapi versenyének tegnap este volt a nevezési zár­lata. 100 m 26. (Sir, Gyenes, Gerő, Forgács, Pajzs, Minai), 400 m 18 (Kovács, Zsitvay, Vízvári, Ribé­­nyi). 800 m 16. (Kucharski, Szabó M., Temesvári, Vadas, Aradi, Is­tenes dr.). 1500 m 18. (Szabó M., Iglói, Szilágyi). 5000 m (Noji, Esztergomi, Kelen, Görög, Simon). 110 m gát 6. (Jávor, Levente, Szabó B.). Távol 11. (Plawczyk, Koltai, Dombóvári). Magas 10. (Plawczyk, Bodosi dr., Rovó, Jász dr.). Rúd 7. (Schneider, Zsuffka, Bácsalmási, Csányi II.). Súly 6. Darányi dr., Horváth, Csányi II., Varró). Diszkosz 11. (Madarász, Remetz, Donogán). Gerely 8. (Lu­­kajski, Várszegi, Makkay, Csányi II. és III.). Hármas 7. (Szirmák, Plawczyk, Somló, Somogyi, fiús­ SPORTHÍRLAP SZERDA, 1936 JÚNIUS 3. noki). 4x100 9. (BBTE, MAC). 4x800 6. (MAC, BBTE, U­TE). A verseny a BEAC-pályán lesz vasárnap délután 3 órakor és néhány lengyel olimpiai jelölt is indul. 53.35-öt dobott hétfőn Diósgyőrött Apró MÁK gerellyel. 2. Fábián MÁVAG 50.43. A többi eredmények között Nyalka DAC 4:22.8-as 1500-a­s az ifjúsági Platthy 37.65-es diszkoszvetése említésre méltó. AZ ÚJPESTI STADIONBAN lesz az UTE június 14-i nemzetközi versenye, melyen olasz atléták is résztvesznek. Az UTE szerette volna a BSzKRT-pályán rendezni a ver­senyt, de a pálya már foglalt. A Szabó—Beccay és Lanzi—Temesvári —Vadas mérkőzés azonban talán Új­pestre is kicsábítja az atlétika híveit. A DEBRECENI EAC június 14-én nemzetközi versenyt rendez. Néhány külföldi atléta mel­lett olimpiai kerettagokat is küld le,a MASz. Természetesen csak azok jö­hetnek szóba, akiknek nem lesz olasz ellenfelük az UTE versenyen, bírót kaptunk. A 8X7 perces mér­­k­őzés első két harmada 1:1 volt, a harmadikban jöttek a mi góljaink, győztünk 6:2-re. Harmadnapra maradt a „komoly” edzőmérkőzés, a két félidős. Az osztrákok vérszemet kaptak, hogy vasárnap 1:1-re húz­tak ki két harmadot. Minthogy eddig két osztrák bírónk volt, most kértük, hogy Simkó legyen a bíró. Belementek. Pár perccel a mérkő­zés előtt halljuk, hogy a kis Patuzzi, a bíró öccse hangosan tiltakozik Simkó János bíráskodása ellen. „Ausztriában ne vezesse magyar bíró a mérkőzést!” Végül is Simkó megelégelte ezt a „vihart”, önként visszalépett. Patuzzi I. aztán el­vezette a meccset 5:5-re. Tariós közbe­vált: — Vértesyt és engem majd bele­­fullasztottak a vízbe ... Később beszéltünk dr. Beleznai Lászlóval is, aki a következőket mondta: — Tehát még edzőmérkőzésre Bécsbe sem mehetünk semleges bíró nélkül. Ez a tanulság. 17 esztendős olimpikonunk is lesz. .. „ A békéscsabai Cserna nagy sikere a KISOK országos bajnokságain . A Sporthírlap Az esős, hideg időjárás alapo­san elrontotta az idei országos KI­SOK atlétikai bajnokság ered­ményeit, így is egészen jó ered­mények adódtak, ezek közül is messze kimagaslik Cserna 186 cm-es magasugrása. Cserna még a 182-t is melegítőben ugrotta! 186-nál vette le a melegítőt és ekkor — még elég melegen — ma­gasan felette ugrotta elsőre a 186-ot, ami nemcsak KISOK, de országos ifjúsági rekord is. 190 cm-en az első ugrása még igen jó volt, hajszálnyira dobta csak a lécet. Ekkor már egészen átfázott és elmerevedett. A szakértők egy­­től-egyig elragadtatással nyilat­koztak Csernáról, így például Far­kas Mátyás, a MAC edzője. a Csernának meg kell ta­­nulnia a Porter-féle stílust. Egész biztos, hogy azzal még ifi korában 2 métert fog ugrani. Szerény véleményünk szerint Cserna lesz az atlétikai olimpia legfiatalabb résztvevője. A MASz­­tól sok függ, mert nekik kell a versenyzési lehetőséget megadni Csernának. Ez annál is könnyebb, mert mint vasúti ember például 1.50 m-ért tud feljönni Pestre. Ez talán fokozni fogja vele szemben a MASz áldozatkészségét. Itt is az első alkalom. Vasárnapra a MAC- versenyre tessék felhozatni!... A többi résztvevő közül Becsy igazolta jó hírét. Erről a gyulai diákról eddig is jó híreket hallot­tunk,, de a vidéki eredményeket itt tudósítójától — Pesten -csak fenntartással merik elfogadni. Becsy bebizonyította, hogy nemcsak a híre jó. Távol­ugrásban a selejtezők során, amikor nem volt még felázva a pálya, 685-öt ugrott és a döntők során az egészen fellazult pályán is 671-et ért el. 100 méteren csak célbírói ítélettel (még­hozzá nagyon kétes ítélettel) szorult a második helyre és végeredményben — még csak 16 éves. Jablonszky, aki 100-on meg­verte, szintén ifi — még jövőre is. 200 méteren Vadas ugyancsak nagyon vitatható célbírói ítélettel győzött. Az idő annál remekebb. Trócsányi 400-on már kezdi össze­szedni magát és a 800-as bajnok Vörös is igen szépen ment. A pápai Ruip, aki a gerelyvetést nyerte, szintén figyelemreméltó tehetség Stílusa nagyon szép, különösen a gerely kidobási íve oly jó, mint amilyent beérkezett gerelyvetőknél is ritkán láthatunk. Vadas II. csaló­dást keltett. 200-as győzelme erő­sen vitatható volt és a pentatlon­­ban sem káprázatott el. Külön meg kell említeni a Hadházy-tanítvány Bodnárt. Ez a negyedikes debreceni realista majd­nem bajnokságot nyert és csak holt­verseny után lett második. Csak 14 (!) éves. És végül: le a kalappal a test­nevelő tanárok előtt. Elmondhatjuk, hogy ez a sok vidéki tehetség igazán jó kezekben van. A rende­zés is kifogástalan volt, legfeljebb jobb célbírót szerezhetnének jövőre. Sz. K. KCSI1N­E1I TÚLFŰTÖTT HANGULATBAN, BOTRÁNYOK KÖZEPETT FOLYT LE A KOSÁRLABDA RANGADÓ BSzKRT—Elektromos 20:18 (10:9). BEAC,pálya. Bíró: Mancsuska. Kosárdobók: BSzKRT: Pásztói 12, Kókay 4, Lelkes, Péteri 2—2. Elektromos: Velkey 9, Csányi N­. 5, Kunváry, Temesváry 2—2. Igen erős küzdelmet hozott a rangadó, melynek folyamán a já­ték sajnálatosan eldurvult. MAFC—BEAC 42:24 (21:8). BEAC-pálya. Bíró: Király. Kosárdobók: MAFC: Bancsoff 12, Rózsa 10, Szamosi 9, Majzik 8, Kostyál 3. BEAC: Csányi III. 15, Sándor 9. A feljavult egyetemiek erős el­lenállást tanúsítottak a mérsékelt formában játszó MAFC csapattal szemben. BBTE—TFSC 38:8 (17:6). MAFC-pálya. Bíró: Paku. Kosárdobók: BBTE: Kovács, Noni 13—13, Lehel 12. TFSC: Bálint, Mixie, Herbert és Kolozs 2—2. Fölényes budai győzelem. Mik­ Semleges bíró nélkül még edzőmérkőzést sem lehet ját­szani Bécsben A hétfői döntetlen eredmény magyarázata — A Sporthírlap tudósítói­tól — A pünkösdi sporteredmények közül talán a legnagyobb meg­lepetést a magyar vízipólócsapat bécsi szereplése keltette. Hosszú idő után az osztrákoknak sikerült döntetlenül játszaniuk Magyar­­ország csapatával. Meglepő az ered­mény még akkor is, ha tudjuk, hogy a magyar együttesből Homon­­nai és Németh hiányzott. Az oszt­rákokét így is le kellett volna győzni... Miért nem győzött mégsem a magyar csapat? Kedden délben várták a keleti pályaudvaron a vízipólócsapatot. A MVSz-t Stampfer­ Sándor ház­nagy képviselte. Halasy vezetésével érkeztek meg a fiúk, mert Beleznai dr. kapitány, Vértesi­ és Bozsi már Kelenföldön leszállt. Nem is kellett kérdezni őket, mindjárt a bécsi eseményekről kezdtek beszélni.­­ A MUSz tapasztalatai alapján még a bécsi edzőmérkőzésekre is (mert csak edzésről volt szó) sem­leges bírót kért. Nagy meglepetés­­sel értesültünk Bécsben, hogy a meghívott német Hoffmann lemon­dott, helyettesről pedig nem gondos­kodtak. Az első napon Hietzingben Patuzzi bíráskodott, három harmadá­ban legyőztük az osztrákokat 18:5- re. Vasárnap Badenben borzalmás VEGYEIÜIREK FUTBALL AZ MLSZ VÉLEMÉNYE MIESZ-RŐL... Az MLSz elnöksége kedden este foglakozott a vasárnapi ma­gyar—olasz mérkőzéssel. Tudomásul vette az elnökség a kapitány jelentését a mérkőzés­ről és köszönetet szavazott a já­tékosoknak és a kapitánynak. A bírónak nem szavazott kö­szönetét az MLSz ’—, ami felér egy erős kritikával, mert tudva­levő, hogy az MLSz minden válo­gatott mérkőzés után megteszi azt az udvariassági gesztust. Megállapodtak egyébként az osztrák—magyar amatőrváloga­tott mérkőzésre vonatkozóan. A Ferencváros—Slavia mérkőzés előtt rendezik, az Üllői­ úton. TENISZ GRAMM LEGYŐZTE PERRYT­ A FRANCIA BAJNOKI TENISZ­­VERSENYEN Férfi egyes elődöntő: Gramm (né­met)—Bernard (francia) 7:5, 6:1, 6:1, Perry (angol)—Boussus (fran­cia) 6:4, 7:5, 5:7, 6:2. Döntő: Cramm —Perry 6:0, 2:6, 6:2, 2:6, 6:0! Perry első veresége Crammtól! Női egyes elődöntő: Mathieu (francia)—Horn (német) 6:4, 6:4, Sperling (dán)— Valdene—Alvarez 6:2, 6:1. Döntő: Sperling—Mathieu 6:3, 6:4. MACSUHA MAFC­A FŐISKOLAI TENISZBAJNOK Tegnap délután befejezték a főis­kolai teniszbajnokságot a BEAC pályáján. A döntőben Macsuha győ­zött klubtársa, Csimma ellen s ezzel másodízben nyerte el a bajnoki címet. Részletes eredmények: Szepesházy— Toldy-Ősz 6:3, 6:8, 6:3, elődöntő: Csimma—Szepesházy 6:8, 6:1, 6:4, döntő: Macsuha—Csimma 7:5, 8:6, Magyarország férfi egyes főiskolai teniszbajnoka: Macsuha Vladimír MAFC, 2. Csizma MAFC, 3. Szepes­házy MAFC és Pusztay BEAC.