Sporthirlap, 1942. január-június (33. évfolyam, 1-49. szám)

1942-01-03 / 1. szám

SZOMBAT, 1943 JANU­ÁR 8. SPORTHIRLAP A Ferencváros csatárjátéka nem nyerte meg a zágrábi „SPORT" t tetszését ! Zágrábi„Hogy is volt csaja A Zágrábban megjelenő „Sport" 1941 december 30-i száma részletes leírást közöl a december 28-i zágrábi Gradjanski—Ferencváros mérkőzés­ről, amelyet tudvalévőleg a Ferenc­város 2:4 arányban elvesztett. CSATÁR—FEDEZET ÖSSZ­­JÁTÉK „Amíg a Gradjanski játékosai minden labdát az ellenfél kapuja felé továbbítanak, addig a vendégek csatárai összejátszottak a fedezetso­­rukkal addig, amíg el nem vesztet­ték a labdát. Ennek az összjátéknak az eredménye volt: alig rúgtak a kapunkra. A 90 perc alatt két gólt sikerült rúgnia a vendégcsapatnak, de egyik sem kényszerítette igazi Védésre Glasert.” A FERENCVÁROS TECH­NIKAILAG KIVÁLÓ „Különben a Ferencváros­­ — így szól a „Sport" bírálata — techni­kailag kiváló és kombinációkban na­gyon gyakorolt csapat. Mi már jó néhány Ferencváros-mérkőzést lát­tunk, de ezek között ez a legutóbbi volt az, amelyen leggyengébben ját­szott a Ferencváros. Igaz, a vendé­Budapesten, tehát a Gradjanskinak most 6:0-ra kellett volna győznie Zágrábban. A hat gólt várók nem csalódtak egészen, mert valóban hat jól esett a mérkőzésen, de nem 6:0, hanem 4:2 volt a gólok eloszlása gek számára két mentség van: első­sorban a pálya talaja, amely az ő számukra nagyon is szokatlan volt, másodsorban Gyetval elvesztése, aki a második félidőben sérülése miatt nem folytathatta a játékot. Ez na­gyon megzavarta a ferencvárosi csa­társort. A Ferencváros csatársora ekkor is vezetett néhány szép táma­dást és ki is dolgozott néhány lövő­­helyzetet és szögletet, de többre már nem tellett. A Ferencváros Csatár- Bora szépen játszott, jól szövögette a támadásokat, de a lövésben semilyen különösebb készséget nem árult el." SÁROSI ii, A FEJELŐ­MŰVÉSZ „Sáros t­úl jobb fedezetet játszott, mégis ő lőtt legtöbbet kapura. Na­gyon érdekes volt az a jelenet, ami­kor egy magas labdát fejjel maga elé tett, majd anélkül, hogy a földre engedte volna esni, hatszor fejelte maga előtt, amíg a Gradjanski ka­puja elé nem ért és ahol a saját testvérbátyja akadályozta és állította meg." BERANEK, AZ „ELNÉZŐ" Beranekről, a bécsi játékvezető­­ről is megemlékezik a zágrábi kar­társunk. „A bécsi játékvezető — mondja — nyilvánvalóan nem fújta le a kézre rálőtt labdákat. Pedig Lechner és Jazbinsek is elkövetett ilyen „kezezést" a tizenhatoson be­lül. A horvát közönség mély hallga­tással igyekezett az esetek felett el­­siklani de történtek volna csak ezek a rálőtt „kezezések" a magyar ti­zenhatoson belül!" STATISZTIKA Egy kis statisztika is készült a mérkőzésről. Ebből kitűnik, hogy a magyar csatárok összesen 16 alka­lommal lőttek a horvát kapu irá­nyába. Tízszer a kapura is ment a lövés, ebből kettő a hálóba is került gól alakjában, nyolc alkalommal G­a­­sernak kellett közbelépnie. A nyolc sikeres lövésből azonban négyet nem csatár lőtt, hanem Sárosi III, a jobb­fedezet­. KÉT SZABADRÚGÁS LES MIATT! A budapesti mérkőzéssel ellentét­ben Zágrábban nem volt sok lesre­­futás. Pedig sokan azt hitték, hogy Zágrábban majd a partjelzők „vissza­vágnak" a budapesti gyenge partjel­zői teljesítmény miatt (legalább is az egyik oldalról). Ezzel szemben Zágrábban az történt, hogy az egész mérkőzés alatt mindössze két sza­badrúgás esett les miatt. Egyet a Ferencváros, egyet a Gradjanski rúgott, összesen 21 szabadrúgás volt a mérkőzésen, 11-et a Ferencváros, 10-et a Gradjanski lőtt. AHOGY ZÁGRÁBBAN VÁRTÁK... A zágrábi hangulatot így jellemzi a „Sport": „Tavaly 6:0-ra győzött Budapes­ten a Ferencváros, mire Zágrábban a Gradjanski S:1-gyel vágott vissza. Más idén 3:1-re győzött a Ferencváros Hideg voltáé Zágrábban? Avagy Budapesten már 24°-os hidegben is játszottak mérkőzést! Grimnyik Gergely emlékezése A zágrábi Gradjanski—Ferenc­város mérkőzéssel kapcsolatban sokat beszéltek arról, hogy lehet-e, szabad-e egyáltalán ilyen téli hideg­ben fubballozni, nem túlzás-e mínusz 4—5 fokos időben — mert ennyi volt Zágrábban — egy szál vászon­nadrágban másf­él órán át szabad­téri sportot űzni. Erről a kérdésről beszélgettünk Grimnyik­ Gergely Pállal, a BSzKRT egykori sokszoros amatőrválogatott középcsatárával. Gergely felevení­­tette hosszú játékos pályafutásának „leghidegebb­’ mérkőzését — válasz­képpen. — 1027 őszén az amatőrbajnok­ság II. osztályában játszottunk — emlé­kezett vissza. — Utolsó mérkőzésün­kön a BTK volt az ellenfelünk. Mivel ő volt a pályaválasztó, a Po­­zsonyi-úton levő BTK-pályára kellett kimennünk. Rettenetes hideg volt s amellett a Duna mellett fekvő pályán jeges, fagyos szél fütyült keresztül. Egy apró kis kályhát besütöttek ugyan az öltözőnkben, de akárcsak egy kis karácsonyfagyertya égett volna, annyit számított. Legfeljebb arra volt jó, hogy csonttá fagyott szerelésünkről legalább a jégkérget leolvaszthassuk. Egyzik csapat sem akart kimenni az aránylag védettebb öltözőkből. Máskor bezzeg alig vár­tuk, hogy a játék kezdete előtt egy kicsit lövöldözhessünk kapura. Most azonban senki sem ment ki. Végre is a játékvezető sípszavára kirkecmer­­gett nagy kelletlenül a két csapat. A hazaiak híres szurkolóiból még csak mutatványpéldányt sem láttunk, de tőlünk sem jött ki senki a mér­kőzésre. Érdekes, hogy a mérkőzés eredményében igen erősen érdekelt I. ker. SC-t öten is képviselték. Ez az öt ember volt a „közönség". — Alig vártuk a félidőt jelző füttyöt. Szünetben Denhoffer, az akkori intézőnk átment a szomszédos Elektromos-pályára megnézni, hogy hány fok is a hideg. Mircor vissza­jött, nem akarta elárulni. Úgy látszik félt, hogy ijedtünkben abba­hagyjuk a játékot. Tekintettel ugyanis a bajnoki táblázatra, a 0:0 állás részünkre előnyös volt. De így sem bírtuk végig mindnyájam. Her­ceg, a jobbösszekötőnk és még egyik társunk a befejezés előtt tíz perccel elhagyta a pályát. Nem bírták tovább az embertelen hideget. De mi nagy nehezen kilenc emberrel is ki tudtuk húzni az elveszettnek látszó mérkőzést 0:0-ra. Sőt előttem az utolsó percekben még egy olyan gól­helyzet is adódott, amilyent a csatárok csak álmodni szoktak. Kihagytam, de ennek az oka igazán a hideg volt. Meggémberedett izmaimmal nem bírtam elég gyorsam rajtolni. — Szával a mérkőzésnek vége volt, de ezután jött még csak a fekete leves. A kis szobakályhára a félidő után már nem raktak tüzelőt s az öltöző olyan hideg volt a játék végén, mint a jégverem. Kiizzadt testünkre a közben jéghideggé vált utcai ruhánkat kellett volna fel­vennünk, ez azonban már mégis csak sok volt. Minden polgári ruhán­kat a mezünk fölé húzva kiadtuk a jelszót: uccu neki — irány a BSzKRT-pálya! A BSzKRT-pályán azután mennyei örömben volt részünk: nemcsak az öltöző, de még a fürdő is be volt sütve. Mikor már a jó meleg fürdőben lubickol­tunk, akkor árulta el Denhoffer, hogy mennyit is mutatott a „Tromos"-pályán a fránya hőmérő: huszonnégy fokot a fagypont alatt! Intézőnk „bevallása“ után még a forró fürdőben is libabörösek lettünk, így mesélte el Gergely Pali az ő leghidegebb mérkőzését. Aki tud még hidegebb időben lejátszott baj­noki mérkőzésről is, az­­ országos csúcsot javíthat. g.j. Az Újpest igazi „első félidős , a Gamma igazi „második féldős” csapat Kilenc első félidős, hat második félidős csapat az NB I-ben Igazi „kétfélidős”, csupán a vezető WMFC! Ha az első félidőben vesztésre áll valamelyik csapat, a szurkolók ab­ban bíznak, hogy majd a második félidőben kiköszörülik a fiúk a csor­bát. És valóban sok csapat megtette, hogy bár az ellenfél nagyobb gól­arányú vezetésre tett szert, hatalmas hajrával mégis megfordította a mér­kőzés sorsát. Ilyenkor mondják a büszke és elégedett szurkolók: „A mi csapatunk igazi második félidős csapat! Mi is az igazság az első és máso­dik félidős csapatok körül? Való­ban úgy van, hogy a csapatoknak jobban fekszik valamelyik félidő? Végignézve az NB I őszi forduló­jának eredményeit, kitűnik, hogy valóban így van. Valószínűleg az erőnlét és a lelkesedés is közreját­szik abban, hogy egyes csapatok a második félidőben jobb eredménye­ket érnek el, eredményesebben har­colnak, mint az elsőben. Más csapa­tok viszont a mérkőzés második ré­szében visszaesnek és legfeljebb az első félidőben elért eredményt tud­ják tartani. Hogy megláthassuk, melyik csa­patnak melyik félidő fekszik jobban, állítsuk össze az őszi idény első és második félidőinek eredménytáblá­zatát külön-külön. Az első pillanatra hihetetlennek látszik, hogy ilyen nagy különb­ségek adódjanak. De nézzünk csak végig néhány érdekes eredményt! A WMFC—Ferencváros mérkőzés végeredménye 3:2 volt. A félidőké 2:0 és 1:2. A második félidőt tehát a Ferencváros nyerte meg. Hasonló ehhez a Szeged—Ferencváros mér­kőzés eredménye és még sok ered­mény, így az Újpest—WMFC 4:1 (4:0, 0:1), a Gamma—Kispest 3:2 (0:2, 3:0), a Kolozsvár—Nagyvárad 5:3 (0:3, 5:0) (ez a „legfordulato­sabb" teljesítmény!), Újpest— Elektromos 5:4 (3:1, 2:3), az Elektromos—DiMAVAG 3:2 (0:1, 3:1) és a Kispest—DiMAVAG 5:3 (2:3, 3:0) eredménye. A döntetlen is sokszor érdekesen alakul ki: Új­pest—DiMAVAG 2:2 (1:0, 1:2), DiMAVAG—Újvidék 3:3 (1:2, 2:1). Azt, hogy melyik csapatnak melyik félidő fekszik jobban, úgy állapíthatjuk meg, hogy fenti két táblázat helyezéseit összehasonlít­juk, így meglátjuk azt, hogy az „őszi bajnok", a WMFC mind a két táblázaton a 3. he­lyet foglalja el. Tehát a csepelieknek mindegy, melyik félidő. (Jellemző a WM kiegyensúlyozottságára az is, hogy első és második félidőbeni gólaránya is majdnem ugyanaz (19:11 és 21:11). De nem így van ez a többi csapat­nál. Az Újpest az első táblázatos az első, a másodikon a hetedik helyet foglalja el, így tehát határozottan „első félidős” csapat. Az Újpest mellett a másik „első­­félidős" csapat a Szeged, mert szin­tén 6 a különbség a két helyezése között (2—8). Utánuk a DiMAVAG (különbség 5), a Kispest (3), a NAC, az SBTC és a Lampart (2), az Új­vidék és a MÁVAG (1) következik a jól kezdő, gyengébben folytató csapatok közül. Ezzel szemben a Gamma az a csapat, amely­nek a második félidő legjobban fekszik (különbség 8). Utána holtversenyben a Szolnok, a Ferencváros és a Kolozsvár követ­kezik (5), majd az Elektromos (4) és a MÁVAG (1 különbséggel). Tehát hogy több olyan csapatunk van, amelyik az első félidőban jobban szerepel, minint amelyik inkább a másodikat kedveli. Dehát hiába eredményes a csapat, az egyik félidőben, ha a másikban gyengébb. Komoly sikert csak úgy lehet elérni, ha mindkét félidőben egyforma jól játszik a csapat, amit a WMFC példája bizonyít. Hja, régi igazság, hogy­­ a mérkőzés két félidőből áll! ■ B. 9. Csak az első félidők eredmé­nyeit véve figyelembe. Így fest a táblázat: 1. Újpest 15 11 1 3 37: 8 23 2. Szegede 15 9 3 3 21: 6 21 3. WMFC 15 7 7 1 19:11 21 4. Nagyv. 15 5 8 2 20: 9 18 5. DIMÁVAG 15 7 4 4 17:12 18 6. Szolnok 15 6 6 3 19:15 18 7. Ferencv. 15 8 1 6 37:19 17 8. Kispest 15 7 2 6 20:25 16 9. Elektr. 15­ 5 4 6 17:15 14 10. Sal BTC 15 5 3 7 14:15 13 11. Lampart 15 6 3 6 16:23 13 12. Gamma 15 2 7 6 11:15 11 13. Újvidék 15 4 2 9 7:35 10 14. Kolozsv. 15 3 3 9 10:21 9 15. SzVSE 15 3 3 9 12:32 9 16. MÁVAG 15 2 3 10 9:21 7 (Feltűnő, hogy a Gamma milyen rossz helyezést ért el!) A második félidők eredményei táblázatban így festenek: 1. Szolnok 15 12 1 2 27: 6 25 2. Ferencv. 15 10 2 3 21:20 22 3. WMFC 15 10 1 4 21:11 21 4. Gamma 15 9 2 4 23:10 20 5. Elektr. 15 8 3 4 22:15 19 6. Nagyv. 15 7 4 4 21:15 18 7. Újpest 15 8 2 5 24:17 18 8. Szeged 15 6 4 5 29:17 16 9. Kolozsv. 15 6 3 6 17:19 15 10. DiMAVAG 15 6 1 8 16:21 13 11. Kispest 15 3 5 7 16:22 11 12. Sal BTC 15 3 4 8 19:24 10 13. Lampart 15 4 2 9 10:26 10 14. Újvidék 15 3 3 9 14:31 9 15. MÁVAG 15 2 4 9 9:28 8 16. SzVSE 15 2 1 12 8:35 5 Mi történjék, ha egy csapat le­mondja a mérkő­zését? A szövetség — tekintettel a néhány előfordult esetre — pontosabban kí­vánja elbírálni a mérkőzéslemondás eseteit. A szabály a mérkőzés le­mondása esetére csak a két pont sorsáról intézkedik, de nem tartal­maz rendelkezéseket az elmaradt, lemondott mérkőzések anyagi részé­re vonatkozólag Ezért az MLSz most kiküldte javaslattervezetét a kerüle­teknek, amelyben a következő gon­dolatokat veti fel: Ha ősszel mondja le az utazó csapat a mérkőzést, úgy a tavaszi pályaválasztói jog felcse­réltetik. Ha tavasszal mondja le a mérkőzést az utazó csapat, úgy az utazásra kötelezett csapat nemcsak a két pontot veszti el, de köteles 3 megtéríteni a fogadó csapat kárát is, többek között az őszi utazás költ­ségeit, stb. Az MLSz az észrevételeit beérkezése után emeli jogerőre a szabályzatot. A Ceglédi MOVE igen szorgalmas. Már­­is nu'­ki'Zille a tornatermi edzéseket. Az Újvidéki VAK január 6-án találja rendi* közgyűlését. A SZERB TÉLI KUPA EREDMÉNYEI: Belgrád: BSK—OMiics 9:0 (2 )). — Cent­ral—CalMtar­ 2:1 (1:0). Pancsovar SIC 1913—SK Meissen 17:1­­(6:1). . A VALEA-KERET EGYÜTT EDZ AZ AMATŐRÖKKEL A vállalat­ alszövetság keretet állított i­ak.ze a vállalati egyesületben szereplő fiatal játékosokból és ez a beret az ama­tőrökkel együtt tartja a ted edzéseket. A keretbe a következők nyertek m­eghí­­vást: Csík, v. Kiss, Lévai, Szőke, Kiss I. Mészáros, Buschbach (Hoffer), 7. a ka­ri 1, 3, Radics,­­ Madarits (KaSC), Wéber (Ganz), Lattner, Biehbuek­ (DGTK), Mol­­­nár (MaS­C), Harmat (0:80. Lábai* (PrSC). Molnár, Sipiczki, Mrovka, Tarab­ián, Szabó (ICaSC). Az ed­zéseket Jezabó Pál és Kiss Gábor edző vezeti. * KHI?T®KI-fen*/