Sportul Popular, iulie 1957 (Anul 12, nr. 3033-3051)

1957-07-01 / nr. 3033

mai ele probe­­ cea antele îl loc­­re au simplu pe lo­­cu­l uropei, pe Ma­­si pe ă)\ Du­­i­a reedi­­.e 4:08,1. ■ezentan­­zelea și sîmbătă tind în­­(4:08,2) ntativele Echipa­­revanşa i proba în prima . R.P.R. gard, Ti- Jifdii + ipat locul ă de e­­e locurile P. Po­­■omponen- 4-1 vîsle ’că, cîști­­_ 3:35,4, Polonia. S' o nouă Formaţia -o. Rita a Kardos clasat pe ită la 4­7 sec. de eastă pro­­singură (du- pa de P.R. s-a n. 18., în­­.vacia și ă a fost •1. Marta j. Rita •­ Oxenfeld, Buchrrf-i­­purile de *eiate ti­ll a fost duminică dor). ort n­ou 12 l PRO­­;ca din vAlin 1 ’SS-ti 1 Rec.1 ti. BUC. 1 c. Buc. 2 Arad 2 Mediaș 1 Mare 1 Bacău x - Pro­■omo' Anulat rzii *— Anulat Stalini (Energia Reghin) rea con­­nepre­­f.crm re­ft gratuit pronos­­respectiv. t depuse n te. :ui rosu j-0) meritata înscrise u, Dumi- Sch­eipp, Sile, Va­­rmitresc:j (Bucu­rătoareie iint­er — *, Roșu, sile, Ticu, Au mai­­î — De­­bo, Marc- Varadi, C. A. .d­e jocuri valului“, aria echi­­pele în re­­ge: Sibiu București 8—61, Re- 1 19-6), -12 (7— ŞTIINŢA TIMIŞOARA ŞI LOCOMOTIVA BUCUREŞTI VOR DISPUTA DUMINICA VIITOARE FINALA „CUPEI PRIMĂVERII” Clasamentele definitive SERIA I-A - SERIA A II-A 1. Ştiinţa Timişoara 2. C.C.A. Bucureşti 3. Energ. Ploeşti 4. Progr. Bucureşti 6. Dinamo Dr. Stalin 6. Energia Tg. Mureş Restanţa C.C.A.­­a fost în­că programată. Finala are loc duminică 7 iulie. Tactica „stoperului dublat” nu ajută... TIMIŞOARA. (Prin telefon).­­ Meciul dintre Ştiinţa Timişoara şi Dinamo Oraşul Stalin a atras pe stadionul „23 August“ din locali­tate peste 7.000 spectatori, care, după cele 90 de minute de joc au părăsit tribunele mulţumiţi, de­oarece echipa lor a terminat în­vingătoare cu 3—1 (2—0). Ştiinţa a meritat victoria de­oarece a dominat mai mult, a ju­cat mai clar şi a avut mai nu­meroase ocazii de gol. Studenţii au marcat trei goluri spectaculoa­se la capătul unor acţiuni bine gîndite. Oaspeţii au aplicat o tac­­­tică cu doi stoperi, Szakács­­ du­­blîndu-l pe Hulea. Tactica aceas­ta n-a reuşit însă şi la 0—3 di­­namoviştii au renunţat la ea şi, profitînd de faptul că studenţii nu mai insistă, au atacat şi au re­dus scorul. In primul sfert de oră jocul a fost monoton. Ştiinţa are iniţiativa şi domină mai clar, creîndu-şi ocazii de gol. Repriza a doua­­— ca aspect tehnic — a fost mai slabă decit prima, iar în ulti­mele 20 de minute am asistat la un joc anost Scorul a fost deschis în minu­tul 25. Mazăre pasează balonul lui­­Ciosescu, iar acesta prelun­geşte la Filip care înscrie impa­­rabil, sub bară. Studenţii măresc avantajul în min.­ 41 printr-un şut de la distanţă al lui Lereter: 2—0, iar peste 6 minute, la o cen­trare a lui Lereter, Filip înscrie cu capul: 3—0. In min. 70 dina­­moviştii atacă hotăriţi şi reuşesc să reducă scorul la 3 — 1, prin. Furnea. ŞTIINŢA TIMIŞOARA: Fuchs-Zbîrcea, BRIXZE­I, Florescu-Coje­­reanu, MAZARE-GIRLEANU, LE­RETER, Ciosescu, Filip, Boros. DINAMO CR STALIN: Bucur- Moarcăş, HULEA, Ciucu-HIDIŞAN, Campo-Mih­ai, Szakács I. RADU­­LESCU, Furnea, Hălăgeanu. A arbitrat Ion Dobrin (Petro­şani) Pavel Velian, corespondent 10 6 2 2 24:17 14 9513 27:13 11 10 4 2 4 19:22 10 9333 22:19 9 10 2 3 5 16:26 7 10 2 3 5 14:25 7 Progresul nu 1. Locomotiva Buc. 2. Energia Petroşani 3. Dim­m­o Bucureşti 4. Energia Sf. Roşu 5 Progresul Oradea 6. FI. roşie Arad 10 6 2 2 20:11 14 10 4 3 3 15:18 11 10 4 2 ,4 21:15 10 10 4 2 5 14:12 10 10 1 6 3 12:17 8 10 2 3 5 11:20 7 Un meci fără istoric In clipa cînd, după consuma­rea pauzei, jucătorii de la C.C.A.. şi Energia Ploeşti îşi făceau rein­trarea pe teren, am avut impresia că ambele echipe ar fi preferat ca meciul să se încheie atunci, mai ales că începuse să se întunece şi era evident că o mare parte a ce­lei de a doua reprize se va des­făşura pe întuneric. Poate că şi publicul nu s-ar fi supărat prea tare! Cit despre rezultat, ambele echipe păreau mulţumite cu scorul de 1—0 pentru C.C.A. şi conside­rau, — mai ştii? — că făcuseră suficiente eforturi pînă atunci. Dar, cum regulamentul prevede 90 minute de joc, am­ asistat şi la a doua repriză, care a semănat leit cu prima. C.C.A. n-a forţat, lăsîndu-se angrenată uneori în Fotbaliştii ceferişti in serie ORAŞUL STALIN 30. (prin tele­fon) — Deşi Energia Steagul Roşu a fost învinsă cei peste 12.000 de spectatori au părăsit terenul satisfăcuţi de calitatea meciului în care meritul principal l-au a­­vut oaspeţii. Victoria feroviarilor cu 1—0 (0—0) este pe deplin meritată şi dacă am ţine cont de ocaziile avute, scorul putea fi mai mare. Localnicii au părut obosiţi, au abuzat de driblinguri inutile şi nu au căutat nici un moment drumul cel mai scurt spre poarta adversă. Partida începe în nota de do­minare a oaspeţilor care pre­sează insistent poarta apărată de Ghiţă. Majoritatea acţiunilor lor sunt încheiate cu şuturi puternice. Ene II (min. 10), Olaru (min. 13) şi Secedat (m­in. 35), care trage în bară, ratează ocazii bune. Gaz­dele au şi ele cîteva situaţii de a deschide scorul, însă sînt iro­site pe rînd de Haşoti (min. 16) şi Szigheti (min. 36). In repriza a doua, jocul se e­­chilibrează, acţiunile alternînd de la o poartă la alta. La un con­traatac (min. 62) al feroviarilor, oprit de fundaşul strigă Percea. Copil interceptează pasa greşită a acestuia, îl deschide pe Olaru, care face o cursă pe centru şi după ce driblează pe Marinescu şi apoi pe portarul Ghiţă, înscrie nestingherit: 1-0. După acest gol, gazdele forţează egalarea, însă ac­ţiunile lor dezorientate sunt li­chidate cu uşurinţă de apărarea Locomotivei. Pînă la terminarea jocului fazele se succed cu repe­ziciune de la o poartă la alta. Arbitrului Hitner L. (Oradea) i s-au aliniat următoarele for­maţii: ENERGIA: Ghiţă — Bârsan, MARINESCU, PERCEA. — Zaha­­ria. Popescu — HAŞOTI. Fusu­­lan, Proca. Szigheti. Ciripoi. LOCOMOTIVA: Dunrn. — Stancu. Vărzan. GREAVU — Bodo, Langa — Cnoil RAAB, ENE N­. Olaru. Seredai. P Badea şi T. I cvu­ corespondenţi locul steril şi lent al ploeştenilor. Aceştia au fost lipsiţi ieri de acea vitalitate şi forţă de luptă cu care au avut de atîtea ori un cuvînt hotărîtor în partidele lor. In aceste conditiuni, a învins echipa mai tehnică, mai rutinată. Dar nici C.C.A. n-a dat prea mult, cu excepţia fazelor care au dus la marcarea golurilor, faze în care spectatorii au reîntîlnit execuțiile în viteză, simple dar cu atît mai eficace, prin care C.C.A. dă, de obicei, de furcă apărărilor adverse. Energia, con­dusă la pauză cu 1—0, prin go­lul înscris în min. 14 de Alexan­­drescu, a „că­zut“ complet în cea de a doua repriză. Din nou Alexan­­drescu, în min. 64, și apoi Cons­tantin, în min. 70, l-au obligat pe Marosi să scoată mingea din plasă. De la C.C.A. s-au remarcat: Tom­a — care a avut cîteva in­tervenţii excelente în primele mi­nute, cînd Energia a iniţiat unele atacuri — Apolz.m şi Alexandres­­cu. Oaspeţii au făcut faţă jocu­lui numai prin Marosi şi Neacşu. In schimb, ceilalţi şi în special Topşa... Arbitrul, D. Schulder, a condus bine următoarele formaţii: C.C.A.: Toma — Zavoda II, A­­polzan, V. Dumitrescu — Jenei, Ivănescu — V. Moldovan, Con­stantin, Alexandrescu, Zavoda I, Tătaru. ENERGIA PLOEŞTI: Marosi— Topşa ,Marinescu, Neacşu — Flo­­rea,­­Cosmoc — Zaharia, Tabar­­cea, Dridea, Dumitrescu, Rădu­­lescu. JACK BERARIU Ca la sfîrşit de sezon... Puţinii spectatori prezenţi ieri pe ..Dit­amo” (ceilalţi — mai mulţi — au preferat, în mod normal, „concurenţa” de pe „23 August”, C.C.A.—Energia Ploeşti) au trebuit să se mulţumească cu un meci care nu s-a bucurat de prea mult interes din partea ju­cătorilor Mai echilibrat în prima repriză, cînd oaspeţii au reuşit să mai pună în pericol poarta lui Birtaşu, meciul a fost la dispoziţia bu­­cureştenilor după pauză. Scorul, deschis în min. 16 de Ozon care a transformat un penalti acordat în urma unui fault făcut de Nagy, a fost majorat de Moldoveanu (min. 54) şi Dinulescu (min. 69), ambele în urma a două acţiuni destul de frumos lucrate. Victoria cu 3—0 (1—0), desigur, este me­ritată. Progresul, fără să strălu­cească, a avut totuşi de partea sa superioritatea tehnică şi, mai a­­les, aceea a eficacităţii, iar în re­priza a doua şi superioritatea teri­torială. Energia a jucat de la e­­gal la egal în prima repriză, a făcut un bun joc de cîmp, dar îna­intarea a fost lipsită de ho­­tărîre şi eficacitate. Arbitrul P. Rapaport (Bucu­reşti) a condus, în general, mul­ţumitor. Ii reproşăm totuşi lipsa de mobilitate, întîrzierea cu care a fluierat uneori şi ignorarea avan­tajului în cîteva faze. PROGRESUL: Birtaşu — Ioniţă, Caricaş, SOARE—ŞTIRBEI, Mi­­hăilescu—Oaidă, Smărăndescu, O­­zon, DINULESCU, MOLDOVEA­NU. ENERGIA Tg. MUREŞ: STROE —Crişan, Nagy, C. Szász—VA­KARCS II, Gierling—Ad. Szász, JÓZSI, Török,­ Bocsardi, Mészá­ros L P GATU La Petroşani, victorie meritată: Energia — Dinamo Bucureşti 3-1 (2-1) PETROŞANI 30 (prin telefon).— începută frumos, cu faze specta­culoase la ambele porţi, partida dintre Energia Petroşani şi Di­namo Bucureşti s-a transformat apoi într-o aprigă dispută, în care uneori s-au comis neregularităţi. O bună parte din vină în această privinţă revine echipei oaspe din rîndurile căreia Lazăr­ Popa şi mai ales Ene s-au comportat ne­sportiv. De asemenea arbitrul Eu­gen Bucşa (Sibiu) mi a ştiut să-şi impună autoritatea, discu­­tînd prea mult cu jucătorii şi to­­lerînd unele acte de indisciplină. Aceasta cu toate că el a eliminat din joc în min. 38 pe Ene, care a avut o atitudine necuviincioasă. Desfăşurarea partidei a fost in­teresantă. Chiar în min. 4 oas­peţii au deschis scorul prin Că­­linoiu. Echipa din Petroşani — ai cărei mijlocaşi au alcătuit cel mai bun compartiment — a ega­lat abia în min. 18 printr-un for­midabil, șut al lui Romoșan, de la 40 de m.­ E drept însă, că portarul dinamovist a fost mas­cat de Parascniva. Către sfîrșitul reprizei, în min. 36­­Ciurdărescu, după un schimb cu Sima, a în­scris din apropiere. După pauză gazdele au dominat mai mult şi în min. 58 au reuşit să ridice scorul la 3—1 prin Sima. Au jucat formaţiile: ENERGIA : CRISNIC-Romoşan, Panait, Tîrnoveanu - DELEANU, CORNEANU-SIMA, Florea, CIUR­­DARESCU, Gabor, Paraschiva. DINAMO: Cozma-Popa, Lazăr, FI. Anghel-Al. Vasile, Nunweiler- ROMAN, NICUȘOR, Ene, Neaga, Călinoiu. 1, Zamora, corespondent In sfîrşit, o victorie a textiliştilor! ORADEA 30 (prin telefon) — Cei 6.000 de spectatori prezenţi la această întîlnire au avut ocazia să urmărească un meci dinamic in care formaţiile celor două echipe au luptat din răsputeri pentru obţinerea victoriei. Flamura roşie a meritat victoria cu 2—1 (1—1) datorită atît liniei de atac (care a străpuns aproape cu regulari­tate şi uşurinţă apărarea gazdelor, de data aceasta deosebit de slabă) cît şi a apărătorilor care au fost totdeauna la post şi au anihilat atacurile orădenilor Punctele învingătorilor au fost înscrise de Băcuţ II în min. 20 şi 82, iar pentru echipa din Oradea, De­­mien, (min. 1). S-ar fi putut în­scrie mai multe goluri dacă ata­canţii celor două echipe nu ar fi ratat numeroase ocazii. Astfel, au ratat Ferenczi (în min. 7), Vaczi (min. 17), Băcuţ II (min. 18), De­­mien (min. 19), Vaczi (40), Varga (min. 44) etc. La această întâlnire, arbitrată de C. Mitran (Bucureşti) s-au aliniat următoarele formaţii: FL. ROŞIE: Coman — SZÜCS, Duşan, Farmati — Mercea, Seres- Varga Jurcă, Băcuţ­u, BOITOŞ, Schmidinger. PROGRESUL ORADEA: Gebner -Ţiriac, Kiss II, Iacob—KROMELI, Cuc—Csorna, DEMJEN, VACZI, Ferenczi, Blujdea, Gh. Dumitrescu corespondent Una din multele faze in care Tătaru „l-a pierdut pe drum" pe Topsa Dintr-o astfel de fază s-a marcat primul gol. CATEGORIA B SERIA l-a : L­­o­co­motiv­a Timişoara — Energia Mediaş 1-0 (11-6) Locomotiva Cluj — Energia Baia Mare 5-1 (3-0) Progresul Sibiu — En­ergia Re­şiţa 3-1 (2-0) ETAPA VIITOARE : Energia Hu­nedoara — Locomotiva Cluj ; Ener­gia Reşiţa — Locomotiva Timişoa­ra ; Energia Baia Mare — Pro­gresul Sibiu. SERIA A II-A Energia c. Turzii — Recolta Re­ghin 3-0 (Prin neprezentare) Energia Uz. Tr. Oraşul Stalin — Locomotiva Arad 1-0 (0-0) Energia Lupeni — ştiinţa Cluj (amînat pentru 4 iulie) — Energia Arad, Locomotiva Arad — Energia C. Turzii. Recolta Re­ghin — Energia Uz. Tr. Or. Stalin. SERIA A III-A Energia Cimpina — Dinamo Ba­cău 0-0. Energia 1 Mai Ploeşti — Pro­gresul Focşani 3-2 (1-6) Energia Moreni — Energia Fălti­ceni 3-0 (prin neprezentare). CLASAMENTUL 1 ETAPA VIITOARE : Energia Făl­ticeni — Energia 1 Mai Ploeşti — Progresul Focşani — Energia Cim­pina . Ştiinta Iaşi — Energia Mo­reni. SERIA A IV-A Locomotiva Constanţa — Progre­sul C.P.C.S. 12-0­­5-01 Dinamo 6 — Progresul Suceava aminat. Cor­la-*­. CLASAMENTUL: 1. Progresul Sibiu 11 9 0 2 25:10 18 2. Energia Hunedoara 11 6 2 3 17:11 14 3. Energia Reşiţa 11 5 2 4 19:17 12 4. Loc. Timişoara 11 5 2 4 26:25 12 5. Energia B. Mare 11 5 6 6 16:21 10 6. Locomotiva Cluj 11 3 1 7 17:27 7 .. Energia Mediaș 12 1 3 8 11:20 5 CLASAMENTUL: 1. Energia C. Turzii îl 5 4 2 24:15 14 2. Energia Lupém 11 6 2 3 16:15 14 3. Energia Uz. Tr. Orașul Stalin 12 6 1 5 17:22 13 4. Știința Cluj 0 5 2 3 22:12 12 5. Energia Arad .1­4 3 4 21:15 11 6. Recolta Reghin 12 2 4 6 13:20 8 7. Locomotiva Arad 11 2 2 7 9:23 6 ETAPA VIITOARE : Știința Cluj 1. Energia Moreni 11 7 3 1 21:12 17 2. Energ. 1 Mai Pt. 11 5 3 3 23:17 IS 3. Dinamo B­rău 12 3 7 2 16:12 13 4. Ştiința Iași 11 5 3 3 11:10 13 5. Progr. Focşani 11 4 4 3 14:11 12 6. Er.er­g. Fălticeni 11 2 2 7 7:19 6 7. Energia Cimpina 11 0 4 7 8:19 4 CLASAMENTUL: 1. Loc. Grira de Nord 10 7 1 2 24:10 15 2. ştiinţa Bucureşti 11 6 3 2 27:12 15 3. Locom. Constanţa 11 5 4 2 36:13 15 4. Dinamo Bîrlad 12 5 3 4 14:17 13 5. Dinamo 6 10 4 2 4 23:17 10 6. Progresul Suceava 9 1 2 6 6:25­­ 4 7. Progresul C.P.C.S. 11 2 0 9 8.44 4 ETAPA VIITOARE: Dinamo 6 — Progresul C.P.C.S. ; Locomotiva Gara de Nord — ştiinţa Bucureşti : Progresul Suceava — T­omotiva CATEGORIA C SERIA I Locomotiva Iaşi — Progresul Ră­dăuţi 0—2 (0—1). Disputat joi. Locomotiva Paşcani — Progresul Dorohoi amînat. Fl. Iosie Botoşani—Ştiinţa I.M.F. Iaşi amînat. ETAPA VIITOARE: Ştiinţa I.M.F. Iaşi — En­ergia Bîrlad; Progresul Dorohoi — Locomotiva Iaşi; Progre­sul Rădăuţi — Locomotiva 1 SERI­A a Iî-a Locomotiva Galaţi — C.S.A. Te­cuci se dispută azi. Locomotiva Tg. Ocna — Energia Moineşti 0—0. ETAPA VIITOARE: Dinamo Brăila Fl roşie Buhuşi; Energia Moineşti— Locomotiva Galaţi; C.S.A. Tecuci — Locomotiva Tg. Ocna. SERIA a IlI-a Energia Bucureşti — Fl. roşie Giu­rgiu 1—0 (0—0). Energia Constanţa — FL roşie F. c Bucureşti 1—5 (0—1). ETAPA VIITOARE: Fl. roşie F. C. Bucureşti —­ Energia Galaţi ; Ştiinţa Galaţi — Energia Bucureşti; Fl. ro­şie Giurgiu — Energia Medgidia. SERIA a IV-a Energia 131 — Energia Victoria 1—0 (1—0). Energia Leordeni—Energia­­ Cim­pina 1-6 (0—0). ETAPA VIITOARE: Energia Cim­pina—Energia 131. Energia Victoria— Dinamo Piteşti. Energia Sinaia — E­­nergia Leordeni. SERIA a V-a Energia Craiova — Fl. Ioşie R. Vîlcea 4—1 (3—1). Locomotiva Tr. Severin — Ştiinţa Craiova 1—0 (0—0) disputat joi. Energia Tg. Jiu — Progresul Co­rabia 5—1 (4—0). ETAPA VIITOARE: Progresul Co­rabia — Locomotiva Craiova; Fl. ro­sie R. Valcea — Energia Tg. Jiu; Stiinta Craiova — Energia Craiova. SERIA a VI-a Energia Constr. Arad — Progre­sul Brad 0—3 (0—2). Energia Oţelul Roşu — Energia 14 3—0 (1—0). Energia 3 Reşiţa — Fl. roşie 7 Nov. Arad 4—1 (1—0). ETAPA VIITOARE: Fl. roşie 7 Nov. Arad — Energia 108. Energia 14 — Energia Constr. Arad. Progresul Brad — Energia Oţelul Roşu. SERIA a Vil-a Fl. roşie Cluj — Energia 7 2—4 (0—0). Fl. roşie Sf. Gheorghe — Recolta Topli­ţa 3—0 (2—0). Progresul Turda — Voinţa Tg. Mu­reş 3—2 (2—1). ETAPA VIITOARE: Voinţa Tg. M­ureş — Progresul Bistriţa; Recol­ta Topliţa — Fl. roşie Cluj. Ener­gia 7 — Fl. roşie Sf­ . Gheorghe. SERIA a VIII-a Fl. roşie Oradea — Dinamo Baia Mare 2—1 (0—1). Recolta Salonta — Progresul Satu Mare 0—0 Recolta Cărei — Energia Oradea 6—2 (1—0). ETAPA VIITOARE: Energia Ora­dea — Recolta Sighet; progresul Satu Mare — Fl. Iosie Oradea; Di­namo Baia Mare — Recolta Sa­lonta. Reprezentativa de box a R. P. Române a întrecut echipa Franței (Urmare din pag. 1) tată de Iosif Demeter (R.P.R.), care i-a opus o rezistență onora­bilă Excelent s-a comportat, la ca­tegoria semi-mijlocie, „bătrinul” Hie Dragnea (R.P.R.). El a făcut un meci pentru care merită elogii, dispunînd cu manifestă uşurinţă de Robert Leprince (Franţa). Croşeurile şi directele sale şi-au atins mereu ţinta, obligîndu-l pe Leprince să bată în retragere. Ni­­colae Linca (R.P.R.) l-a învins la puncte pe Moussa Sangaré (Fran­ţa), în--limitele categoriei mijlo­­cie­ uşoară, după un meci ur­ît, dezordonat, abundînd în iregula­rităţi. Sangaré a fost la podea în repriza a II-a, în urma unui croreu de dreapta la bărbie. Bun stilist, dar insuficient de comba­tiv, „mijlociul” Dumitru Gheor­­ghiu (R.P.R.) a dispus de extre­mă justeţe de Jean Ayssi (Fran­ţa), care a fost la podea, î­n urma recepţionării unui sec croşeu de dreapta. La categoria grea, Du­mitru Ciobotaru (R.P.R.)­, mai bun în primele două reprize, a fost declarat pe nedrept învins în faţa lui Leon LaSai (Franţa). „Semi­greu!” Gheorghe Negrea (R.P.R.)­ a cîştigat fără adversar. In meci , amical, Toma Constantin (RPR) a dispus la puncte de Pierre Le­­blond (Franţa). Deciziile, cu excepţia aceleia din meciul Ciobotaru—Vabaj, ni s-au părut perfect juste (de ce nu a existat totuşi decizia de meci mii?). Foarte bun, arbitrajul prestat de I. Gruia I. Firu, R­­Robert (R.P.R.) și R. Waisberg (Franța). In meciul Linca—San­garé, arbitrul M. Ghinescu a fost surprinzător de nehotărît și tardiv în intervenții, permițînd astfel ca partida să degenereze. ★