Sportul Popular, iunie 1958 (Anul 13, nr. 3213-3229)

1958-06-02 / nr. 3213

Echipele noastre s-au reabilitat numai pe jumătate în „Cupa Dunării64 ! ŞTIINŢA TIMIŞOARA întîlneşte duminică la Belgrad pe IMDNICKI C. C. A. eliminată de M. T. K. TIMIŞOARA, 1 (prin telefon de la trimisul nostru) . In timp ce trans­mit cronica, la cit­ev­a minute de la sfirşitul meciului, entuziasmul celor 24.000 de spectatori, — care prin permanentă „galerie“ au purtat pe favorita lor spre mult dorita cali­ficare — s-a răspândit in tot ora­şul. Timişoara este în mare sărbă­toare. Ştiinţa a trecut în turul H al „Cupei Dunării“ luindu-şi o me­ritată revanşă asupra lui Dinamo Praga. Scor : 3—0 (2—0). Primul care a subliniat succesul studenţi­lor timişoreni a fost consilierul trim­fe al dinamoviştilor din Praga, FORAJT : „Ştiinţa ne-a fost supe­rioară, obţinând o victorie care nu bonuporta nici o discuţie. Ne-am aştepat la eliminarea noastră încă după jocul prestat de timişoreni la Praga“. Declaraţia lui Forajt ne scuteşte de comentarii suplimen­tare. Sperăm că şi în următoarele meciuri Ştiinţa va şti să armoni­zeze, tot atît de bine ca în jocul cu Dinamo Praga, orientarea tactică şi execuţiile tehnice corecte cu ela­nul, voinţa şi puterea de luptă.­­ Victoria Ştiinţei este meritul în­tregii formaţii. Cu excepţia lui Bo­­roş, care în prima repriză nu a ju­cat in ritmul colegilor lui, toţi cei­lalţi — şi în special Cojereanu, Că­­inariu şi Lereter — s-au comportat la înălţimea aşteptărilor, au dominat insistent, folosind ca principală ar­mă schimburile rapide de balon care au surprins pe picior greşit tehnica, dar greoaia apărare a oas­peţilor şi au şutat la poartă din prima poziţie favorabilă. De altfel, numai in primele 45 de minute a­­tacanţii timişoreni au avut 15 şuturi Prestînd un Joc excelent Studenţii timişoreni au reparat greşeala de la Praga... pe poartă, care de care mai puter­nic şi mai plasat. Portarul Jónak şi apărarea supranuinerică folosită de Dinamo in prima repriză, au reuşit sa stăvilească in bună măsură atacurile timişorenilor, determinind ca la paluză scorul general al intil­­nirii să fie numai echilibrat de Ştiinţa prin cele două goluri înscri­se de Ciosescu din acţiuni identice. (Se ştie că la Praga scorul a fost 5—3 pentru Dinamo). In prima re­priză valoarea spectacolului fotba­listic a fost asigurată aproape in exclusivitate de localnici, int­rucit Dinamo s-a mărginit la un joc de apărare, cu rare si lente contra­atacuri. In această parte a jocului Dinamo nu a reuşit decit un şut pe poartă, cel din minutul 3 al lui Hem­­ele. In repriza secundă, Dinamo a ieşit la joc deschis, dînd o apri­gă replică studenţilor timişoreni. In această perioadă a ieşit în evidenţă tehnica individuală a fotbaliştilor oaspeţi. începutul jocului a oferit o pe­rioadă lungă de tatonări. Dinamo prefera apărarea, iar Ştiinţa juca nervos si timid. După 10 minute in­să, „motorul“ timişorenilor (mijlo­caşii şi tripleta) işi găseşte caden­ţa, organizează pătrunderi în viteză cu schimbarea jocului de pe o parte pe alta şi asigură o neîncetată do­minare. După ce în mim. 17 Lereter ratează o mare ocazie, afindu-se (Continuare in pag. 3) singur in fata portarului (in urma unei breşe create spectaculos de el in dispozitivul de apărare al oaspe­ţilor), In min. 20 Ştiinţa deschide scorul : Cojereanu executa o lovi­tură liberă la 25 m. de poartă, Le­reter se înalţă cu un cap peste apă­rătorii dinamovişti centrând, paralel cu poarta­ lui Ciosescu care de la 11 metri şutează sub bară : 1—0. „După primul gol — ne-a declarat arbitrul jocului, Takov — Ştiinţa şi-a impus net superioritatea şi dacă nu rata trei mari ocazii in prima re­priză merita să ciştige mult mai de­taşat“. Intr-adevăr, in minutele ur­mătoare Ştiinţa a ratat prin Căda­­riu, Ciosescu şi de două ori prin Le­­reter, posibilitatea să modifice sco­rul. Fapt imitat şi de Pesek in min. 33 ciad se alia singur in faţa lui Fuchs in urma unui viguros contra­atac dinamoviat. In min. 33, faza primului gol se repetă : Tănase des­chide pe Girleanu, acesta după o cunsă centrează peste apărarea lui Dinamo. Lereter se înalţă, trimite cu capul la Ciosescu şi acesta din 6 metri şutează mai m­icii In bară şi apoi reia in gol : 2-0. Pină la sfâr­şitul reprizei iniţiativa aparţine Ştiinţei, dar fără ca scorul să poată­­ modificat. In următoarele 45 de minute, Di­namo şi Ştiinţa au perioade egale COJEREANU PROLETARI DIN TOATE ȚĂRILE. UNIȚI-VĂ 1 .Organ al Uniunii de cultură fizica și sport din R. P. Romina 4 pagini 25 bani Luni 2 iunie 1958 ANUL XIII—Nr. 3213 C.C.A. învinsă la un scor sever de M.T.K.: 2-6 (1-4) Fotbaliştii noştri s-au comportat sub orice aşteptări BUDAPESTA, 31 (prin radio). — M.T.K. Budapesta şi C.C.A. Bucureşti sau intituU sim­bătă după amiază pe Népstadion un meci­ retur al intîlnuii tor din „Cu­mi DunăriiSe ştie că la Bucureşti fotbaliştii maghiari re­­­untaseră o victorie surprinzătoare cu 3—2‘. Ei au învins de data aceasta la un scor categoric : 6—2 (1—1) cin­tă un meci in care au fost superiori teh­nic şi tactic. Echipa romină era con­siderată ca­ iuhită să poată reface han­dicapul de la Bucureşti, aşa cum a­­■ citase, presa in ajunul intilnirii. Pe teren insă, C.C.A. s-a dovedit infe­­rioară formaţiei gazde care — deşi a jucat fără patru titulari, reţinuţi in reprezentativă — a reuşit să aibă inii­ţiativa in marea majortate ai timpului. At­acul echipei M.T.K. a­ acţionat in permanentă mișcare, fără aplicarea unor principii rigide de sarcini pe posturi, ceea ce a derutat apărarea,­rchipn C.C.A. si a dus la crearea a numeroase breşe in dispozitivul de­fensiv al fotbalistilor minini. In schimb atacul echipei C.C.A. a facut confuz, cu foarte multe pase pe cen­tru, tripleta abu­zind neper­mis de com­binaţii laterale in marginea şi in ca­reul de 16 m. Aşa se face că deşi spre sfirşitul reprizei iniţia şi apoi al partidei, echipa C.Q.A. a fost in atac. (Continuare in pag. 4.)­ Dum­nică, a doua etapă din „Cupa Dunării“ Celelalte rezultate de ieri Returul meciurilor din cadrul prunei etape a „Cupei Dunării“ s-a incheiat cu următoarele rezultate: VOIVOD1NA NOVISAD — LEVSKI SOFIA 5—0 (2—0). Au marcat: Takiacs (2), Bulatovs Kci, Ivos si Krstici I. TATRAN PRESOV — PARTIZAN BELGRAD 4—1 (0—1). Au mar­cat: Gavrom (2), Pavlovici, Stanianski, respectiv Kaloperovici; DUKLA PARDUBICE — STEAUA ROȘIE BELGRAD 0—9; LOKOMOTIV SO­RA — TATABANYA 0—1 (0—0). A marcat: Szoviak: RADNICKI BEL­GRAD — FERENC­VAROS BUDAPESTA 2—1 (2—0). Au marcat: Prljsupevici (2), respectiv Dalnoki II; SALGÓTARJÁN — RUDA HV­EZDA BRNO 3—1 (1—1). Au marcat: Jagodjci (2), Bottom, respec­tiv Da­­i da Turul al ll-lea se va desfăşura la 8 iunie şi 15 iunie. Pentru sfâr­şitul acestei săptămâni sunt programate următoarele meciuri: PRE­SOV : Tatram — M.T.K.; BELGIAD: R­udn­ocki — Silinţa Timişoara; SOFIA: Lokomotiv — Steaua roşie Belgrad; NOVISAD: Voivodina — Ruda Ilvezda Brno !­ Adeseori­, d­urt uni joc important — ce intra în categoria aşa-ziselor „deri­biuri“ — nu corespundea aşteptărilor, foloseam în cronici formula „la­­tontul lăudat să nu te duci cu sacul“. Ei bine, şi de data aceasta, referin­­du-ne la meciul de tradiţie din reg­hiul nostru: Dinamo — C.C.A. (joc care a dominat cu autoritate etapa a VII-a a campionatului) suntem­ nevoiţi să folosim dictonul de mai sus, toc­mai pentru că ieri am asistat din nou — Spre regretul nostru — la un meci îngrijorător de slab. Acesta este calificativul pe care-l merită partida dintre cele­ două fruntașe ale sportu­lui cu balonul oval din București. O întreagă gamă de atacuri laterale, de pase defectuos executate, un joc în­ghesuit pe înaintare, fără perspectivă, acestea ne-au fost oferite de protago­niste. E dre­pt, au existat citeva mo­mente de înviorare. Mai ales, la în­ceput cînd C.C.A. a dominat cu auto­ritate, dar steril, in aceste minute am avut prilejul să vedem citeva­ a­­tacu­ri reuşite care au avut ca epi­log... două­ bare ale Ui­ St Constan­­­­tin {tain. 20) şi Pinciu (min. 25) — cu ocazia unor lovituri de [­edeapsă — care ne-au emoţionat, cu atît mai mult cu cit la ru­gbi loviturile în bară sunt destul de rare. Meciul s-a mai dezmorțit a­ipi (după minute de joc plicticos.) la sfîrșit, mai precis în ul­timeie­ 15 minute, cînd sub stropii luări de ploaie, Dinamo și-a construit victoria jucind. — cu ajutorul tufei înaintări superioare —i la valoarea re­ală. Dinamoviştii au ratat de altfel în această perioadă o încercare clară, la o reuşită intercepţie a lui T­i­hi­nescu. Şi astfel, cele trei puncte rea­lizate de acelaşi Ionescu, prin trans­­formarea, unei lovituri de pedeapsă, i-au mulţumit pe dinamovişti. Oricum, trebuie să recunoaştem că trei puncte, realizate dintr-o lovitură de picior insean­nă foarte puţin pen­tru un meci cu asemenea pretenţii (chiar ingrijorător de puţin !) dacă avem in vedere că echipele noastre fruntaşe — cind joacă intre ele — se mulţumesc cu asemenea victorii la li­mită, nesemnificative, bazate gr lovi­turi de■ /uicior „fericite“. La fluierul ar­bitrului Ten Krautig­ au evoluat forma­ţiile: DINAMO : Alexandr­asmi — Di­aconescu, Ioe, Ghiondea, Barba — Vantro­n, IONESCU — FIORESCU, RUSU, ZLATOIANU — GRAUR, Do­­ridiu —­ Astra, Iordăchescu. Gran. OC A. : PENVrU — tHMtRC. Nana, Kramer, Cojocaru — Chinac, MER­­GfflSBSCU — Evrache, I.azarache, ST. CONST­ANTIN — Bidgesea, MA­­RfCA — TEOrtLOVtCl. CAPUSAI. Danciu • Jucînd în compania echipei C­S­.U. campioana țării noastre — C.E A*. Gr. Roșie — ne-a întărit convingerea că este — la ora actuală — cea mai pu­ternică şi completă echipă din cam­pionat. Ceferiştii au atacat ieri con­tinuu, folosind mult jocul la njînă. Au învins doar cu 6—0­ (3—0) prin în­cercările reuşite de Rusa şi Obtemen­­co, datorită rezistenţei şi dtrzeniei studenţilor, ai căror merit au treimie neglijat. D. CALLI MACHT • Celelalte rezultate ale etapei : C.S.A. Priesh — Ştiinţa laşi 10—0 (0—3), Ştiinţa Timişoara — Progre­sul Bucureşti 17—9 (11—B), P.T.T. — Gmletmica 3—9 (0—9). După un joc slab Dinamo a întrecut pe C.C.A. in campionatul de rugbi cu 3 0(0-0) C.F.R. continua să rămână neînvinsa * |^. Ştiinţa Iaşi a realizat prima sa victorie ^ Surpriza la Timişoara... levi, de „Ziua Internaţională a Co­pilului“, s-au disputat multe întreceri special destinate micilor sportivi. Cei m­ai tineri înotători şi-au măsurat for­ţele la ştrandul „K­ante Ghermani“, alţi copii s-au aliniat la startul con­cursului de trotinete şi triciclete or­ganizat in „Oraşul Copiilor“ din Cişiurgiu, dar fireşte că punctul de atracţie a rămas finala pe Capitală a tradiţionalului concurs de trotinete, triciclete, biciclete şi auto cu pedale. Şi, «tu se poate spune că disputa de­cisivă im era bucurat de atmosfera marilor întreceri sportive. Intr-adevăr, în Piaţa Republicii, intr-un dreptunghi cu opt culoare, s-au întrecut „cam­pionii raionali“, adică învingătorii pe raioane de duminica trecută. In jurul pistei, sute de spectatori au aplaudat şi încurajat cu căldură pe micii, dar dîrzii concurenţi. Pe distanţe între 40 metri (fetiţe 4—5 ani) şi 120 metri (băieţi 9—10 ani) s-au desfă­şurat întreceri spectaculoase, care au stimul emoţii nu numai printer... pă­rinţii micilor sportivi, ci şi printre spectatorii uimiţi de ambiţia cu care aceşti copii luptau pentru îb­tîietate. Concursul a fost televizat şi între­gime şi numeroar­e premii — cons­tând din jucării, echipament sportiv, cărţi de poveşti şi mai doritele mingi de fotbal — au revenit primi­lor trei clasaţi din fiecare probă. Dar nici ceilalţi concurenţi n-au fost ui­taţi, primind la terminarea întrecerii cite un respectabil pachet cu bom­boane şi biscuiţi. Şi acum, iată nu­mele micilor învingători: TROTINETE BĂIEŢI: Gh. Eugen, Aurelian Frigă, Mircea Rogalski, Victor Trier; TRO­TINETE FETE: Mihaela Naga, Ma­riana Voten, Mariana Albea, Antoa­­neta Gh­erghel; TRICICLETE BĂIEŢI: Teodor Alecu, Gh. Gali; TRICICLETE FETE: Adriana Duga, Ina Cortojan; AUTO CU PEDALE: Iulian Buşnuc. In „deschidere“, pe un traseu de aproximativ 300 metri, pe Calea Vic­toriei, şi-au dispu­tat întîietatea mi­cuţii posesori ai bicicletelor sfert, ju­mătate şi trei sferturi. De pe tot tare numeroşi spectatori au aplaudat ru­lajul nsicitor ciclişti­ N-a rămas de­sigur necunoscută prezenţa in con­curs a copiilor unor foşti cicl­­fi cu­noscuţi: Rodica­­­lapone, Eduard Nor­badian, Florian şi George Negoescu, Valentin Atlas, Nicuşor Dragocir. Şi să fie oare întâmplător faptul că toţi s-au clasat pe primele locuri (cu ex­cepţia lui Norhadian, întrecut la sprint de Fl. Negoescul). Multe aplauze au răsplătit şi victoriile unor „ciclişti“ ca Radu Cornel (elev în clasa I, premiant), Vladimir Balaj, Mihaela Aron, Grigoraş Mereu­ţa, Adrian Pe­­trescu, Cornelia Tache şi Louis Geor­ge. Păcat însă că ploaia a stînjenit buna desfăşurare a «n­trecerilor. Dar şi aci este necesară o remarx­ă: mi­cuţii popoureoU, asemenea adevăraţilor sportivi, n-au fost de acord să între­rupă concursul şi au continuat apriga lor dispută chiar in aceste „condiţii atmosferice nefavorabile“... Cu micii sportivi la start Sosire strinsă i­Ur-una din pro­be de biciclete ..jumătate" (Foto­­: MI MAICA) [OAMENI AI MUNCII!] Iinscrieţi-vă în Uniunea­­tde Cultură Fizică fii­mSport! Contribuiţi la* \întărirea bazei mate­­­­riale a colectivelor i * voastre sportiveplătind \ cotizaţia la zi ! *