Sportul Popular, octombrie 1961 (Anul 16, nr. 3903-3920)

1961-10-02 / nr. 3903

ORADENII—ÎNVINGĂTORI SCOR.. N. R. Din nou semnalăm că I.E.B.S. nu se îngrijeşte de buna desfăşurare a jocurilor de polo de la ştrandul Tine­retului. Şi de data aceasta spectatorii au stat in picioare aproape trei ore. Am fi curioşi să aflăm dacă I.E.B.S. vinde la polo bilete cu locuri... in picioare! Se pare că nu... Atunci ? Nu-i aceasta o lipsă de respect faţă de public ? C. S. CRIŞANA ORADEA — I. C. ARAD 7—1 (2—0, 3—1, 0—0, 2—0) Gazdele puteau obţine o victorie şi mai categorică, d­ar au ratat foarte multe ocazii, printre care şi o lovitură de la 4 metri prin Voicu. Au înscris Cufin­eac (2), Rujinski (3), Csordás şi Hedesi pentru învingători, respectiv Laszo. (ILIE GHIŞA-coresp. reg.). CLASAMENT PROGRESUL BUCUREŞTI - ŞTIIN­­ŢA CLUJ 3-5 (1-1, 1-1, 1-1, 0-2) Studenţii clujeni au obţinut o victo­rie meritată. Ei şi-au impus superio­ritatea, însă, abia în ultima repriză. Dacă nu făceau cîteva greşeli elemen­tare spre sfîrşitul partidei, atît în atac cit şi în apărare, bucureştenii puteau obţine un rezultat cel puţin egal. Au înscris Daroczi, Urcan (2), Danciu, Magyari pentru oaspeţi şi Antonescu, R. Ionescu şi V. Medianu pentru gazde. RAPID BUCUREŞTI — ŞTIINŢA BUCUREŞTI 2—3 ’­1 —1, 1 — 1, 6—0, 0-11 In ultima repriză ambele echipe au jucat mult timp în patru oameni deoa­rece Popa, Mocanu, Opriş (Rapid), Caminschi, Ganga şi Măriuţă (Ştiinţa) au fost eliminaţi de arbitrul E. Benia­min (Buc.) —■ corect şi autoritar. Au înscris Chirvăsuţă (2) şi Măriuţă pen­tru Ştiinţa, V. Ţăranu şi Ion Popa pentru Rapid. DINAMO BUCUREŞTI - C.C.A. 7-3 (3—1, 1—2, 0-0, 3—0). Dinamoviştii au muncit mult pentru victorie. Deşi scorul e atît de sever, militarii au avut o comportare fru­ntoasă. Au înscris St. Kroner (5), L’. Berea, 1. Kovács pentru Dinamo, A. Kocsis (2), YV. Tonsch pentru C.C.A. Bun arbitrajul lui Gh. Dumitru (Buc.). Un nou atac al echipei dinamo­vi­ste la poarta militarilor, an nou gol... (Fază din meciul de polo Dinamo—C.C. 1. 7—3). Foto: M. Coraaroni 1. Ştiinţa Cluj 13 10 1 2 65:32 21 2. Dinamo Bucureşti 10 10 6 0 66:19 20 3. C.S. Crişana Oradea 11 8 1 2 63:29 17 4. C.C A. 12 7 0 5 44:36 14 5. Mureşul Tg. Mureş 12 5 1 6 40:56 11 6. Ştiinţa Bucureşti 10 4 1 5 26:45 9 7. I.C. Arad 13 3 0 10 39:75 6 8. Progresul Bucureşti 12 2 0 10 42:63 4 9. Rapid Buc. 13 2 0 11 31:61 4 Smibătă şi duminică, la Timişoara Două importante competiţii internaţionale In calendarul competiţiilor inter­naţionale de atletism stau înscrise, pentru sfirşitul acestei săptămîni, două importante întîlniri. Este vorba de meciul triunghiular al echipelor femi­nine ale R. P. Romíné, Italiei şi R. P. Ungare şi de întâlnirea echipelor masculine de tineret ale R. P. Ro­míné şi R. P. Ungare. Ambele competi­ţii se vor desfăşura, sâmbătă şi dumi­nică, pe stadionul C.F.R. din timi­şoara. Iubitorii atletismului din Timişoara, care n-au mai avut de mulţi ani pri­lejul să asiste la un concurs inter­naţional, vor fi acum răsplătiţi din plin. Ei vor avea ocazia să­ urmă­rească evoluţia unor atlete de mare valoare, considerate ca fiind printre cele mai bune din lume. Este vorba de recordmana mondială lolanda Ba­laş, şi de Maria Diaconescu, Lia Ma­­noliu, Ana Rotl­, Florica Grecescu care vor face parte din formaţia noastră, Olga Kazi, Jolani Konisek, Judit Bognár (Ungaria), Sandra Vă­lenii, Letizia Bertoni, Marinella Bor­­tohizzi, Elm­ia Ripci (Italia). In întâlnirea formaţiilor de tineret ale R. P. Romíno şi R. P. Ungare vor lua parte o serie de atleţi va­loroşi (conform regulamentului au drept să participe tineri pină la 23 de ani) ca : E. Kincses, A. Bara­bas, campioni balcanici — I. Dăndărău, V. Sălăjan, S. Ciochină, A. Stama­­tescu, D. Drăgan etc. Formaţia ma­ghiară va fi stabilită în cursul zilei de astăzi. Sportivii bucureşteni au cucerit Jim Clubului sportiv şcolar Cluj“ CLUJ­­ (prin telefon). Cei mai buni atleţi, membri ai cluburilor sportive şcolare din Bucureşti, Timişoara, Cluj, Braşov şi Tg. Mureş au participat sîmbătă şi duminică la întrecerile unui concurs dotat cu „Cupa Clubului sportiv şcolar Cluj“. Timpul nefavo­rabil (ploaie şi vint) a influenţat rezul­tatele. Iată cele mai bune performanţe în­­registrate : BĂIEŢI : 100 m: D. Com­­an (Br.) 11,0, Gh. Zamiîrescu (B) 11,1; 200 m: Gh. Zamfir­­escu 22,5 ; 400 m: Gh. Zamiîrescu 51,8, E. Sima (C) 53,3; 800 m: I. Bolohovschi (B) 2:04,2; 1.500 m: M. Bota (T) 4:19,5; 50 mg: Ad. Schneider (T) 15,4, Al. Cristea (B) 15,5; 400 mg: Ad. Schnei­der 59,6, E. Simionescu (B) 60,6; 1.500 m obst. : Gh. Szabó (C) 4:47,1; 4x100 m: Bucureşti 45,6; lungime: Th. Cătănescu (B) 6,67; triplu : Cătă­­nescu 13,96; înălţime: Ad. Trifu (B) 1,85; prăjină: E. Simionescu (B) 3,95; greutate (6 kg): Gh. Veliciu , (B) 13,85; disc (1,5 kg): M. Pascu­­ (B) 50,11; ciocan (6 kg): M. Pascu 48,52; suliţă: D. Marian (T) 55,65; ; FETE: 100 m: L. Veselinovici (T) 113,1; 200 m: L. Veselinovici 26,6; 400 m: A. Cimponeriu (T) 62,6; 800 m: G Zigler (T) 2,28,7; 80 mg: El. Vasi (T) 12,7 (in serii 12,3) ; 4x100 m : Bucureşti 52,5; lungime : M. Lupu (B) 5,29; înălţime: El. Vîrlan­­(B) 1,47; greutate: L. Orosz (Br.) I 10,54; disc: R. Moţiu (T) 32,95; notiţă: R. Bucea (T) 41,63. In urma rezultatelor obţinute clasa­mentul general are următoarea înfăţi­şare: 1. CSS Bucureşti 428 p (Băieţi 28­ şi fete 147) ; 2. CSS Banatul Timişoara 320 p (163 şi 157); 3. CSS Cluj 299 p (197 şi 102); 4. CSS­ Luceafărul Braşov 293 p (149 şi 144); CSSS Harghita Tg. Mureş 104 p (57 şi 47).AUREL PAI­ADE-URSU, coresp. E. P. Rommă-R. P. Polonă 14*6 (Urmare din prig. 1 ) rea. El a folosit o gamă variată de lovituri, a eschivat minunat, obligin­­du-1 pe Pătraşcu să se recunoască în­vins : 4—2. Pătraşcu a boxat crispat şi doar in repriza secundă s-a hotărit să iasă la atac, dar şi de data acea­sta destul de timid. Dinu şi Dasal au ţinut încordată atenţia spectatorilor, datorită lovituri­lor extrem de puternice pe care le-au schimbat. Campionul nostru a trecut corzile ringului decis să cîştige. In consecinţă, chiar de la primele schim­buri s-a văzut superioritatea boxeru­lui nostru, ale cărui croşee upercutate şi-au greşit ţinta doar rare­ori. Dasal insă contrează puternic aproape cu regularitate, astfel că repriza ia sfir­­şit cu un infim avantaj pentru Dinu. In continuare (şi îndeosebi în ultima repriză) Dinu domină autoritar, dintre loviturile trimise de el distingindu-se, in mod deosebit o directă de dreapta la faţă extrem de puternică. Casal,re­curge la obstrucţii şi în cele din urmă­ pierde meciul: 6—2. Disputa dintre Marin Ion şi Szado ne-a prilejuit multe momente emoţio­nante. Mai înalt şi rapid în execuţii, Szado a luat un mic avantaj la înce­putul partidei. Treptat însă, boxerul român trece la atac şi marchează re­petate lovituri la faţă. Timp de două reprize Marin a punctat în permanen­ţă, incit cei prezenţi în­ jurul ringului se întrebau dacă nu cumva a obosit plasînd atîtea lovituri, mai cu seamă că Szabo, de o rezistenţă impresio­nantă, venea tot timpul peste boxerul nostru. Ultima repriză avea deci să hotărască soarta partidei. Marin a continuat să puncteze, deşi adversarul său s-a ţinut scai de el. Victoria a aparţinut, fireşte, boxerului român, care a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din activitatea sa sportivă: 8—2. Vasile Mirza a obţinut decizia în meciul cu Grzesiak, dar trebuie spus că nu s-a comportat la valoarea obiş­nuită. încet în acţiuni, cu o apărare deficitară, reprezentantul nostru a re­cepţionat multe lovituri:­10—2. N. Stoenescu a dovedit "o tehnică mai bună decit adversarul său Pa­­pidlek, a acţionat mai decis şi a ob­ţinut­­ victoria : 12—2. In schimb, Ion Manea a deziluzionat. Mijlociul nos­tru a acţionat fricos, deşi a avut in faţă unitînăr (Siodla), cu mai puţină , experienţă "’"decit 5 eL Timp de dou­ă­ re­prize Siodla a dominat şi a punctat foarte clar, Monea nereuşind să gă­sească antidotul pentru a stăvili ofen­siva adversarului. Abia în repriza a 3-a el atacă hotărit, dar fără să mai poată recupera. învingător, Siodla : 12-4. Chiar în prim­u­l minut al partidei dintre Ivan şi Pilewski, boxerul nostru a recepţionat o lovitură de dreapta extrem de puternică, care l-a îngenun­­chiat. După ce e numărat, Ivan în­cearcă să reia lupta, dar împleticin­­du-se, antrenorul Chiriac îi aruncă pro­sopul : 12—6. La fel de repede s-a încheiat şi meciul greilor M. Gheor­­ghioni — Furmankiewicz, meci în care reprezentantul nostru a manifestat o netă superioritate, obligîndu­-și adver­sarul să abandoneze . 14—G. R. CALARASANU C. I. R. Griviţa Roşie continuă să conducă dar numai cu un punct! DINAMO A REALIZAT SCORUL CAMPIONATULUI : 96—3 !... Partida Dinamo Bucureşti — Olim­pia Braşov nu a fost precedată de nici un fel de incertitudini. Victoria rugbiştilor bucureşteni nu putea fi pusă la îndoială iar in ceea ce pri­veşte scorul răminea de văzut doar cît de mare va fi diferenţa, de punc­te. După primele 15 minute de joc Dinamo conducea cu 21—0, anunţînd o nouă... ploaie de puncte. Şi, intr­­adevăr, la sfirşitul reprizei tabela de marcaj arăta : 47—0, cele mai mul­te puncte fiind realizate de Balcan, Dragomir, Sebeş şi Giugric. După pauză, dinamoviştii practică acelaşi joc de continuu atac — mult aplau­dat de public — care-i apropie tot mai mult de... suta de puncte. Dia­­conescu, Tuţuianu, Zlătoianu şi cei­lalţi rugbişti bucureşteni înscriu însă... numai pină ce scorul ajunge la 96 1 Intre timp, Olimpia a reuşit o in­­cercare. Meciul — fără să se ridice la un nivel tehnic superior din cauza slabei pregătiri a formaţiei braşo­vene - a plăcut spectatorilor. D. G. C.C.A. — STIINTA PETROŞANI 6—3 (3—3) Meciul s-a caracterizat printr-un joc viu, desfăşurat într-o notă de deplină sportivitate. Studenţii au căutat să realizeze un scor cit mai strins şi, practicind un joc activ, pe înaintare, au reuşit să menţină tot timpul echilibrul de valoare. Dato­rită acestui joc, nesesizat de adversari linia de troacuri a C.C.A.-ului nu şi-a putut spune cuvintul hotaritor de­cit o singură dată, in repriza secun­dă, cind Fenoiu marcă spectaculos. Punctele au fost înscrise de Urecha (lovitură de picior căzută) pentru" Ştiinţa şi Penciu (o încercare şi o lovitură de pedeapsă transformată) pentru mi­li­tari. S-au evidenţiat: Ma­­teescu — activ pe tot terenul — şi Ciornei, de la Ştiinţa, Penciu şi Me­hedinţi de la C.C.A. N. R. METALUL „23 AUGUST“ — ŞTIINŢA BUCUREŞTI 8—6 (3-6) Doar prima repriză a fost echili­brată. După pauză, beneficiind de o pregătire fizică mult mai bună, metalurgiştii au dominat categorie. Victoria lor este pe deplin meritată. Punctele au fost realizate de Crai­o­veanu (lovitură de pedeapsă) o medi­care realizată cu întreaga grămadă, şi Negulescu (transformare) pentru Me­talul, iar pentru studenţi a însorit Tudorache (două lovituri de pedeap­să). G. Eftimescu (Boc) a arbitrat cu scăpări care n-au influenţat insă re­zultatul. A. Aurelian, coresp. SURPRIZĂ LA IAŞI: C.S.M.S. — C.F.R. GRIVIŢA* ROŞIE 0—0 IAŞI, 1 (prin telefon). Rugbiştii din localitate au realizat, in compania echipei campioane, una dintre cele mai bune partide din actualul cam­pionat. In prima repriză, oaspeţii au dominat fără să poată însă concreti­za. La reluare, gazdele sunt cele care preiau inificativa atacind periculos buturile adverse. Datorită terenului a­­lunecos (a plouat tot timpul meciu­­ lui), majoritatea acţiunilor s-au des­­făşurat pe înaintare. S-au remarcat pachetele de înaintaşi ale ambelor echipe. Foarte bun arbitrajul lui V. Vardela (Bucureşti), Gli. Vasiliu, coresp. I.T.B. CONFIRMĂ: 6—3 (0—0) Ca PROGRESUL Aşadar, victoria din etapa prece­dentă, in deplasare la Cluj (8—3) n-a fost întimplătoare. Jucînd pe teren propriu, rugbiştii de la I.T.B., mai hotărîţi, mai organizaţi, au obţinut din nou victoria şi în faţa Progra­­sului. Progresul ne-a decepţionat; echipa — in ansamblu — trece prin­­tr-o evidentă criză de formă, comit® greşeli nescuzabile (mai ales în a­­părare). Ea n-a ştiut să valorific® nici un moment atu-ul unei grămezi mai puternice, după cum acţiunile pe trei sferturi (rare, timide) au fost lipsite de continuitate. Realizatori: Tutuianu (lovitură de pedeapsă la urma unei greşeli comise de Reus) şi Sava (incercare­ ratată de Tutuianu — după o spectaculoasă intercepţie, in urma unei bîlbîieli a apărării Pro­gresului) şi, respectiv, P. Niculescu (lovitură de pedeapsă). De remarcat că I.T.B. a ratat două lovituri de pe­deapsă prin Coravu. Evidenţiaţi ! Teofilovici, Tutuianu, Dobrin şi Sava de la I.T.B., Niculescu și Vicol de la Progresul. T. S. t LA CLUJ: ŞTIINŢA — RAPID 6—6 (3—3) CLUJ 1 (prin telefon) Ştiinţa n-a reuşit să încheie in favoarea sa nici cea de a doua partidă jucată — con­secutiv — acasă : după un meci de slab nivel tehnic, rugbiştii clujeni au „scos“ — destul­ de greu — un rezultat de egalitate in compania formaţiei Rapid... Meciul a fost lipsit de spectacol, ambele echipe căutînd să realizeze un profit, mai mult din acţiuni spe-­­ culative. Aşa se face că de-a lungul celor 80 de minute, nici una din for­maţii n-a reuşit să înscrie din încer­cări, nu şi-au pus în valoare liniile de trei sferturi. Cele 6 puncte ale Ştiinţei Cluj au fost marcate de Gherasim (în urma transformării a două lovituri de pe­deapsă). Rapidi­ştii au înscris prin Tur­bac (o lovitură de pedeapsă) şi Mari­­nescu (din lovitură de picior căzută). N. Tod­oranu, coresp. CLASAMENTUL GENERAL DUPĂ ETAPA A XVIII A 1. C.F.R. Gri­vita R 18 16 2 0 268 : 67 52 2. C.C.A. 18 16 1 1 278 : 38 51 3. Dinamo 18 11 3 4 239 : 77 43 4. C.S.M S. Iasi 18 7 5 6 103 : 74 37­­­7. Ştiința petroşani 18 3 1 9 94:108 35 ştiința Cluj 18 7 3 8 108: 33 35 I.T.B. 18 7 3 8 89:109.35 8. progresul 18 6 4 8 78: 62Í34 9. ştiința BUC. 18 7 2 9 69.113:33 10. Met. 23 August 18 5 5 8 77:101­ 33 11 Rapid 18 3 1 14 93:145 25 12. Olimpia Brasov 18 0 0 18 33:542 17 Azi şi mîine în campionatul republican Dinam­o-C.C.A. şi CIR. Timişoara-Steagul roşu Craşov Foarte echilibrată, intilnirea din grupa I dintre Progresul şi C.C.A. a­­fost decisă abia de partida de dublu , mixt Julieta Namian, Cristea — Cris­­­tina Doboşiu, D. Viziru (6—1, 6—0) şi­ astfel victoria a revenit Progresului cu scorul de 8—7. Rezultate tehnice : Boscu­ — C. Năstase 6—2, 6—3, 6—3, Georgescu — D. Viziru 4—6, 6—1, 9—7, 6—4. Meciul a dat loc la o luptă dîrză­riu însă și spectaculoasă, pentru că ambii tenismani s-au com­plăcut intr-un joc de așteptare, de pe linia de fund a terenului. In orice caz, din partea tînărului D. Viziru am fi dorit mai multă iniţiativă şi atacuri la fileu Bosch — D. Viziru 6—4, 6—4, 6—4, Georgescu ■— C. Năstase 0—6, 6•2—6, 6—1, 8—6, 2—6, Mariinireanu — C. Popovici 2—6, 0—6, 2—6. Joc fără istoric din cauza apatiei cu care a­ acţionat învinsul. Boaghe —­ Verone 6—1, 9—7, 6—0, Mărmureanu — Ve­rone 7—5, 6—4, 6—2, Boaghe — C. ^Popovici 6—4,­­4—6, 6—1, 0—6, 1—6, îAndreescu — I. Năstase 6—2,,.'l—6. ?0—6, Julieta Namian — Eleonora Ro­şianu 6—4, 6—1. De data aceasta Ju­­lieta Namian a jucat bine, degajat şi a ciştigat uşor in faţa Eleonorei Ro­­şianu, mult prea nervoasă şi inegală. Mariana Oargă — Alexandra Mihai 6—2, 4—6, 3—6, Cristea, Georgescu — C. Năstase, D. Viziru 6—1, 6—2, 3—6, 3—6, 6—2. In special Georgescu a făcut o partidă foarte bună, M. Oargă, Fătu — A. Mihai, I. Năstase 3—6, 4—6, Mărmureanu, Boaghe — Popovici, Verone 6—2, 3—6, 6—1, 0—6, ab. Mărmureanu-Boaghe. Astfel, după primele două întinniri ale turneului final, Progresul şi C.C.A. au cile o înfrîrigere, in timp ce Dinamo este neînvinsă. Deţinătoarea titlului de campioană republicană va fi cunoscu­tă marţi după amiază cînd se va termi­na partida Dinamo — C.C.A., care începe azi de la ora 14,30. Continua­rea a fost fixată pentru mîine de la ora 8,30 şi 14­,30. întrecerea pentru locurile 4—6 este şi ea interesantă...întîlnirea C.F.R. Ti­mişoara — C. S. M. Cluj. A luat sfîr­­şit cu victoria timișorenilor d­r 9—&T luhasz —- Sopa 6—4, 6—1, 4—G, 6—3,! M. Sorin — Kadar 6—0, 6—\, 6—4, luhasz — Kadar 6—3, 6—4, 6—1, M. Sorin — Sopa 6—4, 6—2, 6—1, Spătaru —■ Beke 6—3, 6—1, 6—4, Leihnam —• Covaci l—6, 3—6, 1—6 Spătaru — Covaci 6—3, 6.—1, 6—1 Leihnani ■— Beke 2—6, 6—4, 6—2 6—0, Cristoloveanu — Kakucs 6—1 6—3. Olga Görög — Silvia Bogdai 6—3, 3—6, 5—7, Maria Porumb - Vera Rado 0—6, 1—6, luhasz, M. So rin — Sopa, Baia 2—6, 6—4, 6—( 6—2, Spătaru, Leihnam — Beke, Cr vaci 5—7, ab. prima pereche, M. P< rumb, Cristoloveanu — V. Rado, K; kucs 6—2, i —6, 3—6, Leonti, Sch por — S. Bogdan, Baia 6—4, 2— 3—6. Astăzi de la ora 14,30 şi mîine , la ora. 8,30 'şi 14.30 se va desîăşu; ultima partidîi*, C.E.R. Timişoara - Steagul roşu Braşov. Toate întîlnirile­­ acestui campion republican pe ..echipe^mixte se dispi pel terenurile, centrului de antrenai)« Jtov.2, r