Sportul Popular, noiembrie 1965 (Anul 20, nr. 4807-4832)

1965-11-01 / nr. 4807

Gheorghe Costache a aruncat ciocanul­ (6 kg) la 75,52 m Pe stadionul Tineretului din Capi­tală, participînd, în afară de concurs la intrecerile campionatului republican de atletism pe echipe GHEORGHE COSTACHE a reintrat, după aproape un an, în posesia celei mai bune per­formante mondiale de juniori la arun­carea ciocanului (6 kg). Costache a înregistrat rezultatul de 75,52 m care întrece, cu 4,73 m, vechiul record, sta­bilit de Virgil Țibulschi în ultima zi a anului trecut. Turul campionatului republican de handbal s-a încheiat cu „victoria absolută“ a echipei Dinamo Bucureşti Cîteva mii de amatori de handbal din Bucureşti (asistenţă-record pentru un joc de campionat) au ocupat sîm­­bătă orice locşor liber de pe cochetul teren din parcul sportiv Dinamo, pen­tru a urmări pasionantul derbi Dinam­o- Steaua. Alte mii de spectatori au ţinut să fie prezenţi ieri şi la partidele din țară care au încheiat prima parte a campionatului categoriei A (seria 1) masculin. Confirmând pronosticurile, Dinamo Bucureşti a câştigat acest derbi cu 13—11 (3—6), terminind neînvinsă turul şi consol­i­din ei­u-şi poziţia de lider. Dar, de foarte multă vreme n-am vă­zut echipa noastră campioană făcînd atitea eforturi pentru a obţine o vic­torie în campionat. Conduşi pînă în min. 17 (cînd au reuşit să egaleze: 10—10), dinamoviştii au luptat pînă la epuizare în repriza secundă pentru a depăşi un adversar dîrz şi foarte bun în apărare. De aceea apreciem şi mai mult rezultatul lor de sîmbătă. Cuvinte frumoase se cuvin­­şi echipei Steaua, care — mai ales în prima repriză — a făcut dovada marilor sale posibilităţi. Lungi perioade din meci handbaliştii de la Steaua au fost net superiori, reuşind ca printr-o apărare promptă (la care s-a adăugat fonna bună a portarului Georgescu) şi prin frumoase combinaţii cu doi pivoţi în atac să stăpînească jocul. Şi dacă ei ar fi transformat în goluri măcar cîteva din numeroasele ,,bare“ avute, victoria campioanei ar fi devenit problematică. Partida a plăcut mult, îndeosebi prin dîrz­enia, elanul şi rapiditatea cu care s-a jucat. în primele minute, iniţiativa a fost clar de partea echipei Steaua, care a condus cu 4—0 (min. 13) şi 6—1 (min. 15). Apoi, dinamoviştii au izbutit să reducă din diferenţă, în timp ce ad­versarii lor au luat parcă la­­„ţintă44... barele. După pauză, meciul este pasio­nant. Dinamo ajunge la un pas de egalare (6—7, min. 38), dar Steaua se distanţează din nou (9— 6, min. 40). în final, va­loarea, pregătirea fizică şi dîrzenia dinamoviştilor îşi spun cuvîntul; după ce e­­galează, ei realizează chiar o diferenţă de 3 goluri (13—10, min. SI). Au marcat : Ivănescu 5, L. Popescu 3, Costache I 2, Moser, Coman, Costache II (D), Iacob 4, Gruia 2, Alboaica 2, Oţelea, Nodea şi I. Popescu (S). Bun arbitrajul lui Gh. Po­­pescu-Bucureşti. CĂLIN ANTONESCU MASCULIN SERIA A II-A : Ştiinţa Tg. Mureş — G.S.M. Reşiţa 15—20 (10—6), Timişul Lugoj — C.S.M.S. Iaşi 13—11 (9- 3), Ştiinţa Petroşeni — Cauciucul Oraş Gh. Ghe­­orghiu-Dej 15—10 (8—6), Rapid Bucureşti — Meta­lul Copşa Mică 16—22 (10—9), Tehnometal Tim. — Voinţa Sibiu 14—9 (7-5), FEMININ, SERIA A II-A : S.S.E. Buzău — Partizanul roşu Braşov 10—11 (6—8), Progresul Buc. — Ştiinţa sa­­(Continuare în pag. a 3-a) Iacob (Steaua), in mare vervă in jocul de simbătă, şi-a depăşit adversarul direct (Cos­tache II) și va marca un nou gol pentru echipa sa. Fază din meciul Dinamo București—Steaua. Ştiinţa Cluj a dispus de Rapid în cel mai important joc al campionatului de baschet MASCULIN SERIA 1 Ştiinţa Cluj—Rapid Bucureşti 91—73 (38—34). Reintrarea jucătorilor De­­mian şi Vizi a cîntărit mult în realiza­rea unei clare victorii­­clu­jene. Jocul a fost foarte frumos, merite revenind am­belor echipe. Farul Constanţa—Steagul roşu Bra­şov 69—66 (36—41). Meci viu disputat, victoria revenind gazdelor abia în final. '•ştiinţa Tg. Mureş—Dinamo Oradea 75—63 (31—23). Deşi orădenii au fost adversari incomozi, gazdele au obţinut o victorie clară. Nivelul tehnic a fost însă mediocru. Ştiinţa Bucureşti Ştiinţa Timişoara 89 — 73 (39—30). Se părea că bucu­­­reştenii vor realiza o victorie la dife­­renţă mare (min 8 : scor 21—8), dar n-a fost aşa. Deşi în minutul 11 con­duceau cu 30—14 (!), gazdele au per­mis experimentalilor lor adversari să refacă o mare parte din handicap. SERIA A II-A : Politehnica Cluj— A.S.A. Bacău 102—02 (45—30) ; A­­cademia Militară—CJ M­ O Satu Mare 70—57 (37—23) ; Progresul Bucureşti — I.C.F 59—83 (30- 40); Olimpia M. I.—Ştiinţa Craiova 51—46 (29— 28) ; C.S.M.S. laşi—Ştiinţa Braşov 92—58 rlî—29­ FEMININ SERIA I Voinţa Bucureşti—Progresul Bucu­reşti 64—53 (23—20). Datorită fap­tului că nu s-a acomodat cu apărarea in zonă folosită de adversare, precum şi unor greşeli comise in atac, Voinţa a fost condusă toată repriza intri. După pauză, introducerea pivotului Anca De­­metrescu s-a dovedit c­al at­ară acţiunile acesteia fiind deosebit de eficace.. Voinţa a egalat în min. 28 şi apoi, după citeva minute de joc echilibrat, a realizat o diferenţă de puncte care i-au asigurat victoria. 1Continuare in pag. a 3-a) Nou promovată in echipa Mureşul, jucătoarea Szabados s-a dovedit deosebit de utilă in meciul cu Rapid, lat-o aruncind la coş, în ciuda opoziţiei capidistelor Chiraleu şi Biju. REZULTATELE DE IERI CLASAMENTUL Rapid—Ştiinţa Timişoara Dinamo Piteşti—Crişul U.T.A.—Farul Steagul roşu—Steaua Siderurgistul—Ştiinţa Cluj Dinamo Bucureşti—Petrolul Ştiinţa Craiova—C.S.M.S. Petrolul—U.T. A. 4—1 (0—1) Ştiinţa Craiova—Dinamo Buc. 0—0 Farul—Ştiinţa Cluj 1—0 (1—0) Crişul—Siderurgistul 4—0 (2—0) C.S.M.S.—Steagul roşu 3—0 (2—0) Rapid—Steaua 2—0 (0—0) Ştiinţa Tim.—Dinamo Pit. 1—0 (1—0) 1. Rapid 9 8 1 0 21— 6 17 2. Petrolul 9 6 2 1 20— 6 14 3. U T. A. 9 4 3 2 12—10 11 4 C.S.M.S. 9 4 3 2 12—10 11 5 Ştiinţa Timişoara 9 5 13 13—12 11 6 Ştiinţa Cluj 9 2 5 2 10—10 9 7. Steaua 9 2 4 3 17—11 8 8. Steagul roşu 9 3 15 13—17 7 9. Crişul 9 2 3 4 11—15 7 30. Ştiinţa Craiova 9 2 3 4 6—11 7 11. Farul 9 3 1 5 7—14 7 12. Dinamo Piteşti 9 3 0 6 13—18 6 13. Dinamo Bucureşti 9 2 2 5 13—19 6 14. Siderurgistul 9 2 1 6 15—24 5 ETAPA VIITOARE PROLETARI DIN TOATE ȚĂRILE, INITI VAt Organ al Uniunii de Cultura Fizică și Sport din Republica Socialistă Romania Anul XXI—Nr. 4807 luni 1 noiembrie 1965 4 pagini 25 bani) Campionatul de fotbal s-a reluat Un singur gol in deplasare! Primul gol al meciului Rapid — Steaua: Ionescu înscrie cu tot plonjonul lui Haidu. Foto: P. Romoșan Rapid a trecut şi de Steaua: 2-0 (0-0) Fără îndoială, Rapid a ciştigat ieri unul din meciurile hotărîtoare ale campionatului, mai ales in ceea ce priveşte moralul. Reuşind să treacă cu succes de Steaua, intr-un moment cind­ giuleştenii simteau..­ in ceaţă răsuflarea Petrolului şi cinci — opt dintre ei — intrau pe teren cu frun­ţile înnourate de eşecul de la An­kara, victoria de ieri după-amiază alinnă, poate, mai mult decit cele două puncte ciştigate in clasament. Ea ii ajută pe feroviari să reintre in cadenţa dinainte de întreruperea campionatului. Nu-i mai pufin adevărat, însă, că in cele 90 de minute ale cursei de ieri, mersul „Rapidului“ nu a fost chiar așa de regulat. „Plecarea din stafie“, mai ales, s-a facut cu destule opin­teli... Primele 5-10 minute ale jocului s-au desfășurat in nota de intensă do­minare a „steniştilor“ care in acest. Interval au rat­at poate prilejul de a da partidei turnura favorabil­ă lor. A tocind viguros, cu precădere pe aripa stingă, unde Crăiniceanu acţio­na ca in zilele lui bune, militarii lăsau să se întrevadă nu niu nun­a victorie a lor, dar chiar şi un joc­ de notă mare. Nereuşind insă să în­scrie golul care să le întreţină ela­nul, pofta de joc, ei au reintrat in­ nota lor obişnuită de submediocritate (ce păcat că am ajuns să vorbim astfel despre această echipă cu atitea RADU URZICEANU IContinuare in pag. 2­3) Petrolul continuă cursa în urmărirea liderului 4—1 cu UT­A PLOIEŞTI, 31 (prin telefon de la trimisul nostru). Aşteptat cu nerăb­dare, acest meci, care aducea în fata spectatorilor ploieşteni echipele aflate în clasament pe locurile 2 şi 3 a corespuns in bună măsură. In majoritatea timpului jocul a fost vioi, spectaculos şi s-au marcat multe goluri. Nimic nu lăsa însă să se întrevadă după primele 46 de minute categorica schimbare de scor din partidă: de la 0—1 la 4—1 ! Nici cei mai înfocaţi suporteri ai formaţiei petroliste nu sperau la­ pauză într-o victorie atît de clară. De ce ? Pentru că, timp de o repriză asistaseră la o dominare u­­neori totală, dar în același timp ste­ MIRCEA TUDORAN (Continuare in pag. 2—3) La închiderea ediției] Dorin Giurgiucă, campion internaţional al Ungariei BUDAPESTA 31 (prin telefon). La cam­pionatele Internaţionale de tenis de masă ale Ungariei, dintre reprezentanţii Româ­niei, Dorin Giurgiucă a obţinut cel mai frumos succes. El a cîştigat proba de simplu bărbaţi, fiind răsplătit cu nume­roase aplauze de public pentru jocul ex­celent făcut şi pentru victoriile realizate în faţa unor adversari de certă valoare continentală. O menţiune merită şi Ma­ria Alexandru, clasată in finala de sim­plu femei ,după ce a eliminat adversare puternice ca Földi şi Rudnova. Iată cîteva rezultate mai importante : simplu femei, turul II : Alexandru—Poor 3—1, Constantinescu—Krupova 3—0, Shan­non—Mihalca 3—0, turul I: Alexan­dru— Rosa 3—1, Constantinescu—Bala­­isite 3—0, sferturi : Alexandru—Földi 3—­ 2, Constantinescu—Iurik 3—1, semifinale­­: Alexandru—Rudnova 3—0, Grinberg—Con­stantinescu 3—0, finala : Grinberg (URSS)—Alexandru 3—1 ; simplu bărbaţi, turul I : Reti—Temes 3—0, turul II : Reti —Markovic 3—1, Giurgiucă—Bentze 3—0, turul III : Reti—Pignitzki 3—1, Giurgiu­că—Stepancici 3—1, optimi : Vardanian— Reti 3—1, Giurgiucă—Kalinski 3—0, sfer­turi : Giurgiucă—Averin 3—0, semifinale : Giurgiucă—Scho­er 3—0, finala : Giurgiu­că—Vardanian (URSS) 3—2. La ora cinci a avut loc convorbirea te­lefonică începeau Analele probelor de dublu.