Sportul, octombrie 1970 (Anul 26, nr. 1039-1069)

1970-10-01 / nr. 1039

FOTBALIȘTII ROMÂNI ÎN CUPELE EUROPENE DUPĂ O EVOLUȚIE MODESTĂ. STEAUA S A CALIFICAT GRATIE ACELUI 1-0 DE LA LVOV! STEAUA-KARPATI LVOV 3—3 (2-2)1! Stadionul Republicii ; timp frumos ; teren bun ; spectatori — aproximativ 12 000. Au marcat (în ordine) : Kub­iski (min. 13), Du­­mitriu III (min. 16), Gabovda (min. 24), Tătaru (min. 27, din tlm), ștefănescu (min. 63, cu concursul lui Potohneak), Greschak (min. 90). Raportul loviturilor la poartă : 17—15; cornete : 3—11 (1—8 in repriza a II-a !). STEAUA : Suciu 4 — Sătmăreanu 6, Vălmăgeanu 6, Chigarin 5, Vigu 7, Dumitriu III 5 (min. 69 Naom 5), Ștefănescu 6 (min. 80 Negrea 6), Pantea 4, Tătaru 5, Iordănescu 5, Manea 5. KÁRPÁTI : Lupol — GEREG, Potochheak, SIROV, DANIEL­­CIUK, BRAVORSKI (min. 81 Bulgakov), KULCISKI, Greschak, Savka, GABOVDA, LIHACIOV (min. 83 Daniliük). A arbitrat foarte bine G. Maennig, ajutat cu scăpări de E. Müller şi D. Zulov (toţi din R.D.G.). Da, numai fotbalul (şi, completăm noi, fotbaliştii) poate oferi asemenea surprize ca aceea la care am fost martori miercuri, pe stadio­nul Republicii. Cine s-ar fi gîndit, după acel 1-0 de la Lvov, că această echipă de­­ divizia B îi va face atîtea­­ clipe grele formaţiei bucureş­­tene ? Sau, cine bănuia că oaspeţii, care la ei acasă n-au marcat nici un gol, a­­­veau să-l oblige pe Suciu să scoată de trei ori mingea din propria-i poartă ? Cei mai mulţi îşi puneau doar pro­blema scorului cu care vor cîştiga fotbaliştii bucureşteni. Şi primele minute din joc confirmau previziunile. Fot­baliştii militari aveau iniţia­tiva, în min. 4 portarul Lu­­poi „scotea“ cu greu şutul lui Tătaru, iar oaspeţii nu­­ reuşiseră să treacă măcar de centru. Dar, iată, din minu­tul 10, jucătorii sovietici ies la atac, în min. 13 reuşesc, chiar, să deschidă scorul. Un pas greşit al lui Ştefănescu, o intercepţie defectuoasă a lui Dumitriu, Kub­iski intercep­tează şi, de la 25—30 de metri, şutează puternic. Su­ciu e neatent, plonjonul său e tardiv, şi... lovitură de tea­tru : 1—0 pentru Karpati. Avantajul de la Lvov e a­­nulat. Steaua arată slăbiciuni in joc, dar egalează ln min. 16, cind mingea centrată de Sătmăreanu este reluată cu capul de Iordănescu la Du­mitriu, care, de la 6 m, înscrie. Partida se echilibrea­ză oarecum, însă înaltul Gaborda e pe punctul de a marca cu capul. O minge periculoasă, pe care Suciu o reţine lingă bară, aproape de linia porţii. Bucureşteanul demonstrează o formă slabă iar nesiguranţa lui se trans­mite colegilor, mai ales fun­daşilor centrali. Şi aceste gre­şeli aveau să se plătească scump. In min. 24, Ciugarin se bîlbîie la o minge sinn­ă. Gaborda, atent, profită şi înscrie printr-un şut cu bol­tă. Deci, iar surpriză. Dar, surpriza cea mai mare o constituie jocul foarte bun al oaspeţilor. Ei sunt egalaţi în urma loviturii de la 11 m acordată de arbitru pentru că Ştefănescu a fost evident faultat de către Gereg şi Bravorski, lovitură de pe­­deapsă transformată precis de Tătaru. Dar jucătorii so­vietici sunt cei ce evoluează de parcă ar fi de teren pro­priu : siguri, ofensivi, cu re­plieri și dublări excelente, cu presing pe tot terenul, cu atacuri periculoase. La pa­uză, scorul este egal, dar repriza, în mare parte, le-a aparținut jucătorilor de la Kárpáti. La reluare, presiunea echi­pei sovietice a fost şi mai ac­centuată. Pînă în min.­­15, Kárpáti şi-a masat adversa­rul în jumătatea de teren. Steaua a trecut prin mo­mente grele, înaintaşii săi pierdeau aproape toate due­lurile cu masivii fundaşi din Lvov, mijlocaşii întîrziau in­tervenţiile şi pasele. Apăra­­rea „înota“ din greu. Steaua a reuşit să iasă din presingul adversarului abia în min. 68, cînd a iniţiat prima acţiune la poarta lui Lup­oi, după pauză! Mai trec cîteva se­cunde şi bucureştenii iau pentru prima dată conduce­rea . Ştefănescu a şutat de la 25 de metri, la firul ierbii. Potohneak atinge mingea cu vîrful bocancului, ii schimbă direcţia puţin, suficient însă ca să-şi deruteze portarul şi balonul se opreşte în plasă, jos la colţ. Ne aşteptam ca după acest nesperat gol Stea­ua să-şi impună punctul de vedere, adică jocul. Dar e­­chilibrul poziţional din teren nu durează mult Karpalî forţează, din min. 80 domină iar autoritar, înregistrăm faze periculoase la poarta lui Suciu. Mingile dificile se înmulţesc în careul bucureş­­tenilor. Steaua, într-o formă neaşteptat de slabă, pare sleită de puteri, neputînd face faţă forţei fizice a ad­versarului (exemplu de dă­ruire), neaşteptat de incisiv. Şi cînd tot stadionul credea, totuşi, că echipa noastră a învins, iată se produce ega­­larea. E minutul 90, în faţa porţii o mare aglomeraţie (se găsesc aici 6—7 jucători so­vietici). Din apropierea liniei de fund Greschak întoarce pe spate o minge care avea să treacă prin faţa porţii şi care, nimănui nu-i venea să creadă, se rostogoleşte în plasa porţii lui Suciu, încre­menit, parcă, pe linia dintre buturi. După un meci în care a fost depăşită categoric, Steaua se califică — totuşi în turul K­­al .Cupei Cupelor“ graţie acelui atît de preţios 1—0 de la Lvov. Grea, tare grea a fost această partidă retur pentru echipa bucureşteana. Şi plină, credem, de învăţă­minte. Constantin ALEXE­ ­r Ştefănescu a fost faultat in careu. Deci, 11 m, pe care Tătaru (în imaginea­­ de față) il transformă, cu precizie. Foto :TV. BAGE­AC P.A.O.K. şi-a luat o mini-revanşă (1-0), dar bilanţul este 5-1 pentru Dinamo P.A.O.K. — DINAMO BUCUREŞTI 1-0 (0—0) Stadion P.A.O.K. : teren bun : nocturnă excelentă ; timp rece; spectatori — 25 000. A marcat: Koudas (min. 80). Raport de şu­turi : 12—10 ; raport de cornere 8—7. P.A.O.K. : Cristodoulou — Goynarts, Papadopoulos, Kontogtor­­gos; Dramalis, Sarafis, Vergos, Aslanidis, Koudas, Mazurachis, Pa­­ridis. DINAMO : Constantinescu 8 — Cheran 8, Stoenescu 8, Dinu 9, Deleanu 8, Mustăţea 7, Nunweiller VI 9 (min. 82 Nuţu), Sălceanu 7 (min. 70 Lucescu), Both 6, Dumitrache 7, Haidu 7. A arbitrat excelent Sergio Conolla (Italia). SALONIC, 30 (prin telefon, de la trimisul nostru special). La lumina excelentă a re­flectoarelor, în faţa unui pu­blic entuziast, hotărît să-şi încurajeze echipa favorită, s-le du­că la victoria mult do­rită, P.A.O.R. şi Dinamo Bucureşti s-au întîlnit în­­tr-un meci pasionant din pri­mele minute de joc. Partida începe în nota de dominare a gazdelor, care în minutele 3 şi 5 obţin două cornere, ră­mase însă fără rezultat. Pu­blicul îşi încurajează frene­tic favoriţii şi noi acţiuni pun in pericol poarta apăra­tă de Constantinescu. Trep­tat, însă, jocul se echilibrea-,, ză, dinamoviştii ies la atac şi obţin un corner, din care Nunweiller interceptează ba­lonul, centrează, Dinu sare la cap, însă acţiunea nu-i reuşeşte şi ratează o bună situaţie. Iri minutul 24 şutea­ză periculos la poartă Sara­fis, dar balonul ocoleşte poar­ta. Fotbaliştii români con­traatacă şi acţiunea este în­cheiată de şutul lui Both. Jocul este viu. In minutul 26, aflat pe fază, Nunweiller re­zolvă o situaţie grea în faţa porţii lui Constantinescu. De aici înainte iniţiativa aparţi­ne fotbaliştilor noştri. Publi­cul este redus la tăcere, în timp ce jucătorii români stă­­pînesc mijlocul terenului, de unde, fără a neglija apă­rarea (obiectiv principal), în­treprind numeroase acţiuni ofensive. Şutul-bombă al lui Dinu din minutul 27 este de­viat de portar in corner, iar mingea expediată de Nun­weiller min. 33 loveşte bara şi iese în aur. Replica gaz­delor vine prin şutul lui Ma­zurachis, foarte puternic, pe care Constantinescu îl trimi­te în corner. în minutul 36 asistăm la o nouă lovitură de chiţ, de data aceasta la poarta gazdelor, ca­ urmare a acţiunii lui­ Nunweiller. A­­poi, după ce Roth trage pe lingă poartă, în min. 38 con­semnăm o mare ocazie de a înscrie în poarta lui Cristo­doulou. Mingea se plimbă prin faţa buturilor fără ca cineva s­a intercepteze. In rrjin. 44 emoţii în rîndurile bucureştenilor : Constantines­cu e depăşit, dar Stoenescu intervine în ultima clipă Repriza s-a caracterizat prin­tr-o uşoară superioritate a fotbaliştilor români, reieşită şi din raportul de cornere la pauză : 5—4. Repriza secundă s-a desfăşu­rat într-o notă de accentuată luptă, dar jocul a purtat pînă în minutul 90 amprenta unei întreceri de o deplină sportivi­tate. Gazdele, dominate în pri­mele minute de la reluare, forţează ritmul, încercînd să ofere publicului satisfacţia unei victorii (şi, am spune noi, a unei revanşe după înfrînge­­rea categorică de la Bucureşti). După ce Roth, singur în faţa porţii, ratează o mare ocazie (min. 60), fotbaliştii greci ata­că susţinut şi o foarfecă a lui Mazurachis se soldează cu un şut puternic care ocoleşte de puţin poarta lui Constantines­,­cu. După aceea, aripa stingă, Paridis, pătrunde în careul di­­namoviştilor, însă e deposedat de Dinu în ultima clipă. Meciul se apropie de sfirşit, lăsînd impresia că se va ter­mina cu un scor alb, mai ales că , bucureştenii acţionează calm, plimbînd mingea şi cîş­­tigînd timp, în min. 80, însă, Nunweiller VI trimite balonul înapoi. Atent, Mazurachis îl interceptează şi îl deschide pe Koudas. O pătrundere în forţă a acestuia, un şut­ imparabil şi P.A.O.K. înscrie golul victo­riei, pe care echipa din Salonic a dorit-o atît de mult­. Dar Dinamo Bucureşti, graţie a­­vantajului luat în prima parti­dă — şi meciului bun făcut aici, în ciuda înfrîngerii — s-a calificat în turul următor. Jack BERARIU SCOR DE FORFAIT (0-3) ŞI TOTUŞI UNIVERSITATEA CRAIOVA S-A PREZENTAT IA JOC PÉCS DOZSĂ — UNIVERSITATEA CRAIOVA 3—0 (3-0) Stadion P.V.S.R. ; timp frumos ; teren bun ; spectatori — 18 000. Au marcat : Kocsis (min. 16 şi 25) şi Mathe (min. 22). Raport de şuturi la poartă : 15—11 (numai 3 pe spaţiul porţii) ; raport de cor­nere : 8—S. DÓZSA : Rapp — Hernádi, Maurer. Konrad I, Kineses II, Kocsis, Toth, Béreséi, Tuske, Mathe, Dunai. UNIVERSITATEA : Pilcă 6 — Niculescu 5, Mincă 4, Deselnicu 4, Bitlen 5, Strimbeanu 4, Ivan 4, Martinovici 5, Bălan 7, Oblemen­­co 4 (in min. 70 Niţă 5), Ţarălungă 5. A arbitrat corect şi autoritar Walter Fercher, ajutat la linie de George Hock şi Johan Artner (toţi din Austria). PECS, 30 (prin telefon, de la trimisul nostru special). Un sfert de oră, numai a­­tît a durat rezistenţa elevilor lui Coidum în această man­şă a doua, cu Pécs Dózsa. Apoi, în min 16, la cel de al patrulea corner la poarta lui Pilcă, mingea s-a plimbat prin faţa apărătorilor craio­­veni, ajungînd la mijlocaşul Kocsis, care, de la 10—12 m, a trimis-o puternic in colţul scurt: 1—0. Un gol, căzut relativ repede, care i-a dat aripi formaţiei gazdă, tur­­nînd în schimb şi mai mult plumb în picioarele fotbaliş­tilor craioveni, astăzi timizi, incoerenţi, dezorientaţi. în­treaga echipă este debusolată în spaţiul de joc ; apărătorii, în special Mincă şi Deşelni­cu, se plasează defectuos, e­­fectuează un marcaj... aproxi­mativ, mijlocaşii pendulează haotic în treimea de mijloc, nesprijinind nici atacul şi nici apărarea ; în sfirşit, cei din linia întîi nu leagă nimic, „predînd“ cu uşurinţă balo­nul adversarului. In schimb, Pécs Dózsa acţionează în con­tinuare organizat: în apăra­re exercită corect presingur, în situaţiile de atac se des­făşoară variat, în viteză, pro­­ducînd momente de panică chiar şi atunci cînd pornesc ofensiva în inferioritate nu­merică. Aşa de exemplu, în min. 22 Mathe are lingă el trei adversari, care privesc impasibili cum nouarul lui Pécs Dózsa trimite mingea în plasă de la aproximativ 10—12 m : 2—0. Nu trec de­cit două minute şi scorul ur­că . Kocsis, din nou nemar­cat, pătrunde nestingherit cu balonul in careul advers şi, cind Pilcă îi iese în întim­­pinare, trimite în poarta goală : 3—0. Reţin pe carnetul de în­semnări un fapt semnifica­tiv , din 4 şuturi expediate pînă în minutul 25 pe poarta lui Pilcă fotbaliştii maghiari au înscris de 3 ori ! Edificator, concludent In ceea ce priveşte replica craio­­venilor pînă la pauză este şi faptul că portarul lui Pecs Dózsa n-a mai fost niciodată solicitat, cele 4 şuturi, ane­mice, trecînd pe lingă buturi. Pildă în schimb, a avut de lucru din plin, prinzînd în două rinduri miraculos. După pauză, avînd în faţă un adversar satisfăcut de scorul de pe tabelă, Univer­sitatea Craiova putea să facă o figură mai onorabilă. Săpu­niţi, se pare, în cabine, elevii lui Coidum şi Nuţescu alear­gă acum mai mult şi mai ra­ţional, pasează mai cu adre­să şi îşi creează astfel o uşoa­ră superioritate teritorială. Nu lipsesc nici ocaziile, minu. 48, la o acţiune Bălan—Ţa­rălungă—Oblemenco, ultimul intră singur cu mingea în careu, dar şutind cu „ochii­­ închişi“, trimite exact în por­tar , min. 57 : după un „un­­doi" reuşit între Oblemenco şi Bălan, acesta din urmă a­­junge in poziţie favorabilă de şut, dar mingea, expedia­tă puternic, de la 7—8 m, va trece pe lingă bară. Nici modificarea efectuată de antrenori (din min. 70 Niţă îl înlocuieşte pe Oble­menco) nu va avea rezulta­tul dorit. Vrînd să facă totul de unul singur, Niţă va lua de cele mai multe ori acţiuni pe cont propriu, dar uşor da stăvilit de apărătorii adverşi. Minutele trec. După ultima încercare (sat Bălan, mingea oprită cu dificultate, în min. 77), Universitatea Craiova sa resemnează cu rezultatul de pe tabelă, în timp ce Pecs Dózsa mai apasă o dată la accelerator, cînd gazdele vin la atac și cu fundaşii. In min. 87, Mathe îl servește pe Mau­rer cu o minge-gol, dar şu­tul acestuia, expediat de la 5—6 m, este deviat de Pilcă în corner. Curind vine şi fluierul final al arbitrului, care consfinţeş­te eliminarea Universităţii Craiova din primul tur al „Cupei europene a tîrgurilor“. Dincolo de amărăciunea pro­vocată de acest eşec, încer­căm regretul că aici, la Pecs, fotbaliştii craioveni au făcut, o partidă slabă, nefiind în stare să-și apere șansa in mod organizat, lucid, fără menajamente. O vor face, oare, cu altă ocazie ? După o asemenea comportare s-ar putea ca ur­mătorul prilej să nu se mai ivească curind. Gheorghe NICOLAESCU . U. T. A. A ELIMINAT PE FEIJENOORD: 0-0 LA ARAD UN MECI EMOŢIONANT (Urmare din pag. 1) de suspense, la nouăzeci de mi­nute de dramatism, demne de un adevărat Hitchcock al fot­balului. ...începută sub semnul ini­ţiativei echipei olandeze, par­tida ne oferă în minutul 13 prima emoţie, balonul trimis cu capul de către Very fiind respins, de pe linia porţii, de Pojoni. Se joacă foarte strîns, foarte sobru, meciul nepermi­­ţînd nici un artificiu specta­cular. Lupta pentru rezultat domină vizibil întilnirea, cei 22 de jucători dăruindu-se disputei cu energii nebănuite. O puternică emoţie stăpî­­neşte întregul stadion — spectatori şi jucători. Fotba­liştii arădeni, mai puţin expe­rimentaţi decit prestigioşii lor adversari, acuză mai vizibil handicapul emotivităţii. Cel mai degajat jucător al gazde­lor pare a fi aripa stingă, Florian Dumitrescu, singurul atacant care reuşeşte să stră­pungă de cîteva ori zidul a­­părării olandeze, condusă ma­gistral de Israel. Sare în ochi marcajul­,,cleşte“ al lui Lase­­roms asupra lui Otto Dem­­brovschi, marcaj care se ex­primă, printre ș­i altele, cu aju­torul a... opt faulturi consem­nate în primele 30 de minute. In faţa porţii lui Gornea, triunghiul Lereter-Pojoni-Pe­­tescu face minuni, dominînd o teribilă bătălie pentru min­gile înalte. In minutul 31, Do­­mide şutează surprinzător şi puternic, de la 30 de metri, obligîndu-1 pe Treytel să a­­corde corner în extremis.. Trei minute mai tîrziu, Kindvall profită de o neînţelegere a fundaşilor români, se infil­trează în careu şi expediază un şut periculos de la 12 me­tri. Gornea apără stupe­fiant... Repriza a doua urcă baro­metrul întîlnirii la valori ma­xime. Olandezii aruncă nu luptă totul pentru victorie, şi în minutul 60 antrenorul Happel înlocuieşte doi fundaşi, pe Romeijn şi van Duivenbode, cu doi atacanţi, Boskamp şi van Daele, spre a forţa — cu orice preţ şi cu orice risc — marcarea golului. In mi­nutele 73, 76 şi 80, suedezul Kindvall este la un pas de gol, dar de două ori Gornea şi o dată Lereter salvează în ultima fracţiune de secundă. In minutul 81, Birău trimite în corner — cu un efort ex­traordinar — o minge care înnebunise tribunele. ...Mai sunt nouă minute pînă la calificarea românilor ! Jucătorii olandezi îşi pierd busola, simţind că extraordi­narul lor efort a fost zadar­nic. U.T.A. A RĂMAS IN PI­CIOARE ÎN POFIDA „ŞAR­JELOR"• FURIBUNDE ALE OASPEŢILOR. Spre sfirşitul partidei — minutele 83, 89 şi 90 — con­traatacurile arădenilor sînt la un pas de reuşită, dar im­presionantul consum de ener­gie de pînă atunci îi lipseşte pe Dumitrescu şi Domide de luciditatea necesară fructifi­cării unor ocazii de gol. Şi cu asta ia sfirşit o intîl­­nir­e epopeică... (Urmare din pag. 1) ment, rod în egală măsură al gindirii sau puterii de impro­vizaţie. Echipa lui Happel a atacat in permanenţă. După fiecare intercepţie a balonu­lui, indiferent de zona unde era realizată, Kindvall şi Very se demarcau fulgeră­tor, căutind un plasament e­­ficace. Aproape de regulă, a­­tunci cind olandezii pregăteau un atac pe partea stingă a terenului, fundaşul Romeijn se lansa pe latura opusă, primea balettul şi crea o situaţie primejdioasă. Puternici, rapizi şi rezistenţi, cu un joc de cap magistral, oaspeţii au încercat totul: pătrunderi solitare, combinaţii in doi sau trei ju­­cători, replieri strategice , în intenţia de a provoca dez­­aglomerări în faţa porţii a­­rădenilor, concentrări de forţe supranumerice, lovituri pe poartă , de la distanţă sau din apropiere. Ei au încercat, tot ce ştiau să facă şi, slavă Domnului, ştiau foarte multe. Au luptat crincen, fără între­ruperi, fără căderi şi demora­lizare. În ultima jumătate de oră, Happel a înlocuit doi a­­părători cu înaintaşi de mese­rie, în speranţa că va forţa mina destinului mărind capa­citatea ofensivă­ a echipei. Da­torită acestei măsuri care a perturbat structura formaţiei din Rotterdam, în ultimele 30 de minute olandezii au avut deopotrivă mari ocazii să în­scrie dar şi să primească go­luri. Am scris atît de mult des­pre virtuţile fotbaliştilor o­­landezi, convinşi că se va în­ţelege cum indirect ne refe­rim la meritele U.T.A.-ei. Ar fi simplist să se creadă că singurul merit al arădenilor a fost capacitatea de luptă. F.a avea să se dovedească intr-adevăr admirabilă, dar şi adversarii formaţiei din Arad s-au bătut pînă la e­­puizare. Dacă oaspeţii au e­­talat constant atîtea calităţi, şi totuşi n-au reuşit să înscrie nici măcar un gol, explicaţia cea mai cuprinzătoare poate fi găsită în excelenta organi­zare defensivă a lui Coco Dumitrescu. Numărînd totul bob cu bob, Feijenoord ră­mâne mai puternică decit U.T.A. Dar asta nu scade, ci sporește meritele fotbaliștilor români. Poarta lui Gornea a fost o cazemată care nu s-a predat, cu toate că a supor­­tat un îndelung asediu. Gor­nea s-a comportat ireproşabil de cite ori a trebuit să inter­vină decisiv. Pojoni, Lereter, precum şi Petescu, plasat in faţa lor, s-au luptat ca teii, intercepting, inchizind spa­tiile libere şi neutralizing zeci de manevre primejdioase. De regulă, ei au avut un plasa­ment exemplar, colaborind cu exactitatea roţilor dinţate. Detenţa şi jocul lor de cap au fost la fel de admirabile ca şi cele ale lui Kindvall, van Hanegem sau Wery. Po­joni a fost o stincă apărută mereu în faţa atacatorilor, iar Mircea Petescu l-a urmărit cu mare randament, ori de cite ori a fost nevoie, pe diaboli­cul organizator de joc var Hanegem. Cit despre Lereter, trebuie să spunem că el nu s-a menajat nici o clipă, ac­­ceptind­ zeci de contacte dltra cu toţi înaintaşii olandezi, care şi-au încercat zadarnic norocul in zona lui. Tinărul Braşovschi a jucat accidentat. Dar a fost at­it de inteligent, de prompt, de lucid, de am­biţios şi gata de sacrificiu in­cit puţinele forţe pe care i le-a lăsat invaliditatea au fost utilizate fără greşeală. Broşovschi avea să ţină piept uneia dintre cele mai com­plexe extreme pe care le-am văzut vreodată — blondul Very. Apărarea U.T.A.-ei a fost mult ajutată și de Domi­de, omul desemnat probabil să încerce distrugerea atacu­rilor adverse in faza lor inci­pientă, precum și de devota­mentul lui Kalinin, care a fă­cut mereu atît cit e în stare să facă. Obligată in mare parte din timp să se apere, campioana României n-a scă­pat nici unul din momentele favorabile atacului. în atari situaţii, Florian Dumitrescu a fost o revelaţie, chinuindu-l cu driblingul şi viteza lui, a­­mîndouă senzaţionale ieri, pe marele fundaş Romeini. Cursele şi centrările deştepte ale lui Axente, mai ales cele din finalul partidei, lansările lui Petescu şi pătrunderile lui Domide, multe dintre ele de­venite ocazii autentice de gol, au obligat pe olandezi să se teamă tot timpul şi să păs­treze în preajma lui Treijfel cel puţin doi apărători, care păreau evident afectaţi că nu se pot năpusti înainte. Faptul că atacanţii arădeni şi-au a­­rătat din cind in cînd colţii a contribuit la obţinerea unor momente de răgaz pentru co­echipierii lor din apărare şi a impus olandezilor o doză da prudenţă, care a diminuat forţa ofensivă a acestora. Cam atît, pînă miine, des­pre fizionomia unei partide ce avea să arunce in aer o ierarhie sportivă, în fruntea căi­ la trona Feijenoord — un fel de Góliat al fotbalului mondial. DE EA GORNEA EA P1CEILEÍN „OLANDEZUL ZBURĂTOR" a fost de această dată GORNEA. El a ciștigat duelul cu Kind­vall (absent din imagine) care a șutat puternic, insă portarul arădean a salvat impecabil. S-A ÎNCHEIAT PRIMUL TUR IN CUPELE EUROPENE LA FOTBAL Aseară s-au desfăşurat majoritatea meciurilor retur din prima manşă a cupelor europene la fotbal, Iată rezultatele (în paranteză scorurile din primul tur). CUPA CAMPIONILOR EUROPENI teze rezultatele din tur) : Sparta Rotterdam — Aili­­nes (Islanda) 9—6 (6—0); Vitoria Setubal — F.C. Lausanne 2—1 (2—0) ; Coleraine (Irlanda de Nord) — Kilmarnock 3—2 (1—1) ; Valencia — Corrie Hiber­nian (Irlanda) 8—1 (3—0); R.C. Paris Sedan — F.C. Köln 1—6 (1—5); Olimpique (Marsilia) — Spartak Trnava 5—4.­­Calificarea a fost decisă prin lovi­turi de la 11 m. Spartak ciştigase cu 2—0 primul joc, iar in cel de-al doilea, după prelungiri, sco­rul s-a menţinut 2—0 în favoarea echipei franceze, astfel că s-au acordat fiecărei echipe cite 5 lovi­turi de la 11 m, oaspeţii transforming ,4, iar gaz­dele numai 3. Astfel Spartak s-a calificat pentru turul următor. Finalul meciului a fost mă­cat da incidente, fiind nacesară intervenţia"­politiei)­. CUPA CUPELOR Marţi seara s-au disputat alte meciuri retur­­n 1.CUPA EUROPEANA A TÎRGURILOR“ (In paran­Tragerea la sorti in turul II in C.C.E. si Cupa cupelor va avea loc la 1 octombrie, la Amster­dam, iar in C.E.T., azi, la Zürich. F.C. Basel—Spartak Moscova F.C. Carl Zeiss Jena—Fenerbahce Rosenborg(Norvegia) —Standard Liege Fioriana (Malta)—Sporting Lisabona Boldklub (Danemarca)—Slovan Bratislava Keflavik (Islanda)—Everton Ajax Amsterdam—Nándori Tirana Legia Varșovia—I.F.K. Göteborg F.C. Austria—Atletic­o Madrid Steaua roșie Belgrad—Újpesti Dózsa St. Etienne—U.S. Cagliari K.P.V. Kokkolo (Finlanda)— Celtic • Glasgow Jeunesse Luxemburg—Panatiinaikos Glentoran Belfast—Watterford (Irlanda) Linfíeld Belfast — Manchester City Chelsea—Aris Salonic Peroposíkos (Cipru)—Cardiff City F.C. Bruges—Kiekers Offenbach A.C. Bologna—Vorwärts Berlin Hakka (Finlanda)— T S.K.A. Sofia Eindhoven—Gottwaldow Partizan Tirana—Wacker Innsbruck Gornik Zabrze—Aalborg (Danemarca) Honved Bp.—F.C. Aberdeen 2-1 (2—3) 1— 0 (4—0) 0-5 (0-2) 0—4 (0—5) 2- 2 (1-2) 0— 3 (2-6) 2—0 (2—2) 2-1 (4-0) 1— 2 (0—2) 4—0 (0-2) 1—0 (0—3) 0-5 ' (Ó—9) 0-5 (1—2) • 0—1 (1-3) 2—1 (0—1) 5-1 (1-1) 0—0 (0—8) 2-0 (1—2) 1-1 (0-0) 1-2 (0-9) 1-0 (1-2) 1—2 (2—3) 8—1 (1-0) 8-5 (1-3) CUPA EUROPEANA A TÎRGURILOR •Iată celelalte rezultate de aseară : Glasgow Rangers—Bayern München 1—1 (0—1) Newcastle United—Internazionale . î—0 (1—1) Vittorla Setubal—Lausanne 2—1 (2—0) Dynamo Dresda—Partizan Belgrad «—0 (0—0) Dynamo Zagreb—Barlerense 6—1 (0—2) Hertha B.S.C.—Nykoplng (Dan.) 4—1 (4—2) Malmö F.F.—Hibernians Edinburg 2—3 (0—6) Sturm Graz—Dves Issa (Finlanda) 3—0 (2—4) Coventry City—Trakia Plovdiv 2—0 (4—1) Ruemelingen—Juventus 0—4 (0—7) Slavia Sofia—Hajdúk Split l-ü (0—3) Grashopers—Dundee United o—0 (2—3) Redacţia şi administraţia­­ str. Vasile Conta nr. 10 * telefoana: centrali 1110 Ojbjfc&iji torespondenţi u 51­09, interurban 72 şi 286 ; tele- sportrom buc. 180. Tiparul: I. P. „Informaţia“, Bucureşti 40368