Szabad Szó, 1985. április-június (42. évfolyam, 12454-12530. szám)

1985-04-02 / 12454. szám

Szabad Szó Az újszentesi iskolások jelmezekben (Gyurcsik Miklós felvétele) --------- Tavaszi karnevál -------ч Vasárnap, március hónap utolsó ragyogó, verőfényes napján rendezték meg Újszentesen az általános iskola ta­nulóinak a jelmezbálját. Hosszas előkészület előzte meg a rendezvényt. A helyi művelődési otthont a tanulók, a ta­nárok, az eseményhez illő módon díszítették fel. A siker nem maradt el. A műsoros délutánt a jelmezesek felvonu­lásával indították, ezt követően a művelődési otthon szín­padán egyenként és csoportosan bemutatkoztak az álarco­sok. A zsűri végül is a jelmez egyszerűsége, a leleményes­ség, a színpadi bemutatkozás szempontjai alapján dicséret­ben részesítette a tengerészt (Némedi Gyöngyi), a tengerna­gyot (Vidics Erzsébet), Jancsi és Juliskát (Vastag Erika és Madaras László). A negyedik díjat a két bohóc (Bende Tün­de és Kovács Júlia), a török lány (Huszár Somogyi Ibolya), a cigány család (Szabó Ilona, Bakó Anna, Kótai Csilla), a harmadik díjat Kukorica Jancsi (Bereczki Gyöngyi), a máso­dik díjat a Tavasz Tündére (Péterffi Jusztina), az első díjat a Chaplin jelmez (Simonffi Sándor), és a karnevál különdíját a vámpír (Kádár Tibor) érdemelték meg. A szülő és az iskola kapcsolatának erősítését szolgáló Tavaszi karnevál sajnos, nem váltotta be a hozzá fűzött re­ményeket a szülők többsége távol maradt, tiszteletű kivétel­nek. Ennek ellenére a kitartó és hozzáértő munka szép há­­ziműsort eredményezett. (p.) _____________________________________________________ Vendégmarasztaló helyiségek A jobbra, szebbre, a kelleme­sebb és otthonosabb hangulat megteremtésére való törekvéssel találkoztunk Temesváron néhány vendéglátó egységben tett őrjá­ratunk során. A délelőtti órák­ban nagyjából mindenütt elké­szülve és felkészülve várták a vendégeket, az asztalok tálalva álltak az időtájnak megfelelő ké­szítményekkel, italokkal. Mindez nyilván a vendégszolgálat idejé­nek lerövidítéséért, a változatos harapnivalók csalogató erejébe vetett hit szándékával tették a házigazdák. Van azonban ennek az észrevételnek egy másik olda­la is, az tudniillik, hogy a tö­megfogyasztás körülményei kö­zött, egyes egységekben sokat tesznek a civilizált fogyasztás a­­ranyszabályainak, mértékének ki­alakításáért, formálásáért. Ott, ahol tényleg e nevelői szándékot is szem előtt tartják a kereskedői mellett, mint azt a Dandóczi Ödön vezette Bulevard vendéglő példája is mutatja, ott a betérőnek magáévá kell tennie a ház szokását, vagyis azt, hogy­­ „amikor italozgat akkor ennie is kell, mert így van rendjén, ezt igényli az egészséges életvi­tel is.“ S ha már a házigazda e követelményt támasztja a ven­déggel szemben, akkor nyújtania is kell szemnek és szájnak kívá­natost, egyre több, az idénynek megfelelő készítményt. — Ebben nincs is hiány — fű­zi tovább mondanivalóját Dan­dóczi Ödön egységfelelős —, ná­lunk a nap minden percében asz­talra tálalva falnivalót kínálunk: töpörtyűs pogácsát, sósrudat, halsültet, fasírozottat, szalma­krumplit stb. A vendéglőben és a sörözőben 23 lej ellenében há­rom fogásos ebédet illetve fatá­nyérost is felszolgálunk. Újdon­ságunk is van: a felszeletelt, meg­sózott fehérretek, amit sör mellé ajánlunk. Mert a sör ilyenkor a legjobb.­­Őszinte legyek nem tudtam, hogy a márciusi sörnek különle­ges kvalitásai vannak. Már­pe­dig­ van, évszázados tapasztalat bizonyítja, okait azonban Victor Cerb a Bega-parti, takaros Bănă­ţeană terasz-vendéglő felelőse vi­lágította meg előttem. — A sör ideális fermentációja március hónapban valósul meg, mert ekkor nincs sem túl hideg sem túl meleg. A szélsőségeket a sör sem szereti, mindig az átme­neti időszakokban mutatja meg a sör is igazi erényeit. Ez az a hónap, amikor az ember egy rö­­videbb-hosszabb séta után, ami a hosszú hideg tél után frissítő­­leg hat, betér egy korsó sörre. A Bănăţeană kertvendéglőbe biztosra veszem, hogy a vendé­gek nemcsak a Bega-parti park­ban tett séta után a sör miatt térnek be. E valóban intim he­lyiségbe érdemes betérni a ha­rapnivalók miatt is. A látogatót már az asztalon pontyikra, salá­ták, legkülönbözőbb előételek fo­gadják, csalogatják. Itt a gyors­ételeken van a hangsúly, ha a Bulevard vendéglőben Datcu Fe­renc főszakács vargabélese nagy becsben tartatik, akkor itt Schneider Ferenc és Esz Ferenc szakácsmesterek személy szerinti bemutatása az egységfelelős első kötelessége. Az övéké az érdem, a siker titka, s ezt el is kell hin­ni, hiszen már 11 órakor 9 féle ételből 400 adag várt tálalásra. Ezenkívül tojásból 10 féle ké­szítményt tudnak varázsolni a szakácsok, hígpalacsintából nem kevesebb mint ötöt. A menü így sem teljes, mert menetközben a vendég különleges vagy különc ízlésének is eleget tesznek, va­gyis a szakács készséggel azt is elkészíti, amit a kedves vendég óhajt. Nem zárhatom őrjáratom al­kalmával látottakat, tapasztalta­kat anélkül, hogy szóvá ne ten­ném azt is, hogy a jó példa úgy látszik nem mindenütt ragadt meg — még szomszédok között sem — méltó figyelemre. Már­pedig a Palace vendéglőben — ahol Vasile Bălan és Ioan Şan­­dru az egységfelelős — sem ár­tana tanúbizonyságot tenni egy kis igyekezetről maguk és vala­mennyiünk érdekében, ugyanis a városközpontban azért még­sem néz ki jól a túlzott italcentrikus vendégmarasztalás. Pászka Imre ------------------------------------------------------------------------ 31 oldal SPORT Ф SPORT Ф SPORT Ф SPORT Ф SPORT А Роїв kézilabdázóinak hétgólos győzelme Az А-osztályú férfi kézilabda­bajnokság vasárnap lebonyolí­tott huszadik fordulójában, a Temesvári Politehnica az Olim­pia sportcsarnokban 32:25 (16:10) arányú biztos győzelmet aratott a Mîrşai Carpaţi Independenţa fölött. A hétgólos sikert elért diákcsapatból Fölkér nyújtotta a legjobb teljesítményt, aki 13 gólt szerzett. Dan Petru 6, Jan­­ta 4, Dobrescu és Ionescu 3—3, Jankovics 2 és Popescu 1 góllal járult a győzelemhez. A vendég­­csapatból Matei és Paraschiv 7—7, Tătaru pedig 6 góllal tűnt ki. A Nemzetközi Kézilabda Szö­vetség Kupájáért kiírt férfi ve­télkedő elődöntőjének Bécsben se­mm került visszavágó mérkő­zésén a Nagybányai Minaur 28: 25 (15:13) arányban legyőzte a helyi WAT Margarethent. Az el­ső­­találkozón is a Minaur győ­zött (37:19), amely bekerült a döntőbe. A rangadón a nagybá­nyai csapat ellenfele a szovjet Zaporozsje lesz. ★ Buzăuban vasárnap bonyolí­tották le a VIII. Női Kézilabda Románia Kupa döntőjét, ame­lyet a Iaşi-i TEROM 25:24 a­­rányban felülmúlta az országos bajnok Bákói Ştiinţát. A 3-­4. helyért játszott mérkőzésen a Konstancai Hidrotehnica 26:21 arányban bizonyult jobbnak a Bukaresti Rapidnál. ★ Mérkőzések, események Az A-osztályú női tekebaj­nokság hétvégi fordulójában a Temesvári Voinţa saját pályá­ján, szoros küzdelemben 2315: 2310 arányú győzelmet aratott a Székelyudvarhelyi Voinţa fölött. A labdarúgó Balkán Kupa e­lődöntőjének visszavágó mérkő­zésén a Rákói SC 2:0 arányban múlta felül az FC Argeşt. A döntőbe azonban a Piteşti-i csa­pat került, amely az első talál­kozón 4:0 arányban győzött. A döntő mérkőzésen az FC Argeş ellenfele a görög Heraklisz lesz. A Dr. Petru Groza vámosban rendezett teniszvetélkedőn, a Temesvári Electrica versenyzői közül egyesben Cristian Winge második, Oberst László harma­dik, párosban pedig az Oberst László-Fóris Tibor kettős máso­dik helyezést ért el. Labdarúgó-pályákról jelentjük EREDMÉNYJELZŐ B-OSZTÁLY, III. csoport (20. forduló): Déva — Strungul 1:1; Lupény — Brád 1:0; Zilah — Temesvári CFR 1:0; Sodronyipar — Kolozsvári U 1:0; Kapnikbánya — Beszterce 1:1; Olimpia — Re­­sicai Gloria 4:0; Kudzsír — Régen 3:1; UTA — Gyulafehérvár 4:0; Resicai CSM — Torda 1:0. C-OSZTÁLY, via. CSOPORT (17. forduló): UMT — Boksán 3:0; Nagyosz — Nagyszentmiklósi Unirea 1:0; Újmoldova — Lu­gosi CSM 1:1; Szerbszentmárton — Karánsebesi CFR 0:0; Aradi CFR — Borosjenő 3:0; Lippa — Vörösacél 1:0; Karánsebesi CSM — Aradi Rapid 4:0; Anina — Oravica 3:0. MEGYEI BAJNOKSÁG (20. forduló) — I. csoport: TCI — SMTCF 2:0; Azur — Jabăr 2:0; Electrobanat — Békás 2:0; Gyar­mata — Tehnometal 3:0 (az utóbbi nem jelent meg); Modern — IRA 3:3; Progresul — Laminorul 1:0; Facsád — Brestea 5:0; Be­­iiic — Șoimii 4:2; IIJPS — Auto 2:1. II. csoport: Tehnolemn — Újpécs 3:1; Cukorgyár — Bánlak 4:0; Csákova — Zsebely 1:0; Eg­res — Nagyszentmiklósi Voinţa 1:0; Dettar Furnirus — Temesvári Dacia 2:0; Temesvári Petrolul — Varjas 3:0 (az utóbbi nem je­lent meg); Dinnyés — BJATM 1:1; Dudeştii Vechi,— Textila 1:0; Csanád — Zsombolyai Ceramica 1:2, Temesvári Politehnica — Belgrádi Partizán 0:3 (0:2) A Május 1. stadionban mint­egy 20 000 főnyi közönség előtt sorra került barátságos nemzet­közi labdarúgó-mérkőzésen a belgrádi csapat játszott jobban, amely megérdemelten győzött. A temesvári együttes gyenge telje­sítményt nyújtott. A hazai védők bizonytalanok voltak, a csatárok pedig tervszerűtlenül és erőtle­nül támadtak. A belgrádi csapat már az első percekben átvette a kezdeménye­zést, és gólhelyzeteket dolgozott ki. Moise a 4. percben Varga, az 5. percben pedig­ Mance lövését bravúrosan védte Az első gólt a 6. percben Mance lőtte. A te­mesvári együttes először a 18. percben szerezhetett volna gólt, amikor Cârciumaru hagyott ki helyzetet. A 19. percben Vlătă­­nescu, a 25. percben Sunda e­gyenlíthetett volna. A 26. perc­ben Radovics talált a hálóba. Szünet után is a vendégcsapat játszott jobban, amely a 63. percben Gyukics révén növelte előnyét. A második félidőben a temesvári labdarúgók közül Ma­nea és Giuchics, a belgrádiak közül pedig Nikodjevics és Gyukics tett sikertelen gólszer­zési kísérletet. A temesvári­ együttesből Ionuţ, Rotariu, és Lehmann, a belgrá­diból Mance, Gyukics, Varga és Radovics tűnt ki. A mérkőzésen Doru Buciuman temesvári já­tékvezető bíráskodott. A csapa­tok összeállítása: POLITEHNICA: Moise — Şun­da, Cârciumaru, Ionuţ, Lehmann — Oancea, Rotariu, Dumitru — Bolba, Giuchici, Vlătănescu (ját­szott még: Clipa, Vuşcan, Manea, Sorin Dumitrescu, Andrieş, Deák, Mureşan és Cloşutean). PARTI­ZAN: Omerovics — Radovics, Rojevics, Vermezovics, Jesics — Kalicsanin, Varga, Bucsicsevics — Szmaics, Mance, Marianovics .(játszott még: Beljevics, Nikodj­evics, Gyukics, Gelmas és Po­­povics). Dudás József Zilah — Temesvári CFR 1:0 (1:0) A B-osztályú találkozón a va­sutascsapat nyújtott jobb telje­sítményt, amely a mérkőzés há­romnegyed részében kezdemé­nyező szerepet játszott. A zilahi védők durva játékkal fékezték a temesvári együttes lendületét. Petru Buhalău (Gheorghe Ghe­­orghiu-Dej város) játékvezető e­­rélytelen és téves ítéleteivel a vendéglátóknak kedvezett. A gólt a 4. percben Darie lőtte. A CFR a következő összeállí­tásban játszott: Raica — Murar, Mihai, Bocănici, Stănescu — Tri­­fan, Titi Nicolae, Ganea, Szél — Stoişin, Aga (Bărbosu). A CFR a 75. perctől (Bocănici kiállítása után) tíz emberrel játszott. UMT — Boksán 3:0 (0:0) A temesvári csapat megérde­melten múlta felül az első helyen álló boksáni együttest. Anghel, Stepp és társai szünetig nem bírták Windt kapus hálójába he­lyezni a labdát. Az UMT szünet után eredményesen játszott: a 60. percben Hardt, a 65. percben Stepp, és a 78. percben Hummel talált a hálóba Koválcsik az 50. percben a kapufára bombá­zott. A győztes csapat összeállí­tása: Kovács — Heubach, Cră­ciun, Vişan, Gurban (Hummel) — Bodea, Koválcsik, Frédi — Stepp, Anghel, Soni (Hardt). Nagyősz — Nagyszentmiklósi Unirea 1:0 (0:0) A Nagyőszön lezajlott C-oszá­­lyú mérkőzésen nagy küzdelem folyt a pontokért. A nagyőszi csapat négy, a nagyszentmiklósi pedig két gólhelyzetet hagyott ki. A gól az utolsó­­percben e­­sett, amikor szabadrúgás után Volaru I fejelt a hálóba. A győz­tes csapatból Iercu, Tuturilov és Dincă, a vesztesből Păltinişan, Cărpinişan és Wolz tűnt ki. TEMESVÁRON RENDEZTÉK MEG az országos iskolai tor­nászbajnokság és a Pionírok Tornászfesztiváljának megyei sza­kaszát. Mindkét vetélkedő első helyein a helyi 18-as számú álta­lános iskola fiú és leány együttesei végeztek. Az egyéni összetett élcsoportja: LÁNYOK: 1 Amira Damian (13-as sz. ált. isk.); 2. Maria Tripon (18-as sz. ált. isk.); 3. Ofelia Pogaceanu (18-as sz. ált. isk.). FIÚK: 1. Bóka János; 2. Paul Popescu; 3. Adrian Pop (mindhárman 18-as sz. ált.sk.). BAJNOK­I TÁBLÁZATOK­ B-OSZTÁLY, III. csoport A következő forduló: Gyulafehérvár — Zi­lah, Temesvári CFR — Beszterce, Sodronyipar — Resicai CSM, Strungul — Olimpia, Kudzsír * — Lupény, Régen — Kapnikbánya, Kolozs­vári UI — Torda, Resicai Gloria — Déva, Brád — UTA. A következő forduló: Nagyősz — UMT, Ka­ránsebesi CFR — Oravica, Nagyszentmiklósi Unirea — Újmoldova, Lippa — Aradi CFR, Lu­gosi CSM — Borosjenő, Vörösacél — Karánse­besi CSM, Aradi Rapid — Szerbszentmárton, Boksán — Anina. C-OSZTÁLY, VIII. csoport *) Két ponttal büntetett csapat: 1.Kolozsvári U 19134 238,1030 2.Beszterce 20114 532:1326 3.Zilah 20112 737:2524 4.Brád 20103 725:1923 5.Resicai CSM 20103 722:2123 6.Strungul 20102 827:2622 7.Kapnikbánya 19101 846:3821 8. Lupény 20 93 829:3121 9.Déva 20 76 726:2120 10. Olimpia 20 75 833:2919 11.Temesvári CFR 20 83 924:2119 12.UTA 20 83 926:2619 13.Gyulafehérvár 20 821019:3018 14.Kudzsír 20 56 920:2616 15.Régen 20 631120:2815 16. Sodronyipar 20 541120:3314 17.Torda 20 541112:3514 18.Resicai Gloria 20 621216:4014 1.Boksán 17103 426:1623 2.Karánsebesi GSM 17 83 629:2019 3.UMT 17 74 629:1918 4.Oravica 17 82 728:2418 5.Nagyősz 17 82 723:2318 6.Anina 17 82 724:2718 7.Lippa 17 73 721:2017 8.Szerbszentmárton 17 73 722:2217 9.Nagyszentmiklós 17 81 820:2317 10.Lugos 17 72 829:2216 11.Vörösacél 17 80 930:3016 12.Újmoldova 17 71 926:2215 13.Karánsebesi CFR 17 55 716:1915 14.Aradi Rapid* 17­­72 827:2714 15.Borosjenő 17 62 923:3814 16.Aradi CFR 17 53 917:3813