Szabad Szó, 1986. július-szeptember (43. évfolyam, 12839-12917. szám)

1986-07-01 / 12839. szám

Vasutas labdarúgó-csapatunk kiesett a B-osztályból Vasárnap került sor a B-osztályú labdarúgó-bajnokság utolsó fordulójára. Csoportelsőként a Galaţi Oţelul, a Moreni-i f­lacăra Automecanica és a Petrozsényi Jiul került az A-osztályba. A B- osztályból kiesett csapatok közé került a Temesvári CFR is, a­­mely a III. csoport 15. helyén végzett. A B-osztályból a következő együttesek kerültek a C-osztályba: I. CSOPORT: Plopeni-i Metalul, Călărași-i Dunărea, Fălti­ceni-i Chimia és Vatra Dornei-i Mihelul. II. CSOPORT: Cîmpu­­lungi Muscelul, Regeni Avîntul, Szebeni Şoimii IPA és Bukaresti ICSIM. III. CSOPORT: Temesvári CFR, Gyulafehérvári Unirea, Nagyváradi înfrăţirea és Lupényi Minerul. A III. csoport utolsó fordulójának eredményei: Temesvári CFR — Resicai CSM 3:1, Szatmári Olimpia — Petrozsényi Jiul 3:1, Gyulafehérvár — Máramarossziget 0:0, Zilah — Déva 6:3, Brád — Strungul 5:1, Orăştiei Mecanica — Kapnikbánya 3:1, Lupény — Nagybánya 1:2, UTA — Boksán 2:0, Nagyváradi înfrăţirea — Beszterce 2:0. Temesvári CFR - Resicai CSM 3:1 (1:0) A vasutascsapat győzelemmel búcsúzott a B-osztálytól. Az e­­gyütteshez hű, sportszerű közön­ség a mérkőzés befejezése után tapssal juttatta kifejezésre re­ményét, hogy a CFR a követke­ző idényben kiharcolja a B-osz­­tályba való visszajutást. A CFR fölényesebben győzhe­tett volna, a csatárok azonban jó gólhelyzeteket hagytak ki. A 8. percben Stoişin lövése után a labda a lécet érintve hagyta el a pályát. Stoişin a 12. percben és Truţi a 15. percben megszerez­hette volna a vezetést, de a ka­pus kezébe helyezte a labdát. A vendégek közül Hodină a 19. percben tett sikertelen gólszer­zési kísérletet. Az első gól a 36. percben esett, amikor Szél mint­egy 18 méterről talált a hálóba. Ezután Bungău tette próbára a resicai kapus ügyességét. Fordulás után a vasutascsapat első támadásakor (46. perc) a vendégek az alapvonalon túlra küldték a labdát, a szögletrúgás után Stoişin a hálóba fejelt. Truţi a 61. percben gyengén lőtt kapura, majd Stoişin két perc múlva 20 méteres szabadrúgásá­ból a kapufát találta el. A CFR harmadik gólját a 76. percben Stoişin lőtte. A 78. percben Stoi­şin növelhette volna az előnyt. A vendégek vígaszgólját a 84. perc­ben Uţ­iu mintegy 40 méteres sza­badrúgásból szerezte. A mintegy 2000 főnyi szurkoló előtt lezajlott mérkőzésen a CFR a következő összeállításban ját­szott: Icobescu — Dudás, C­rciu­­maru, Hergane, Stănescu — Tru­ţi, Bungău, Szél (Mihai) — Stoi­şin, Pavlov (Csizmarik), Aga, Márton István PLOIEŞTI-ot. bonyolították le a Barátság Kupával díjazott­­ nemzetközi műrepülőversenyt. A csapatversenyben a táblázat áll­í­tása a következő: 1. Szovjetunió, 2. Románia, 3. Csehszlovákia, 4.­­ Magyarország, 5. Lengyelország. Az egyéni küzdelemben a leg-­­­­obbaknak a szovjet sportolók bizonyultak: a nőknél Halide Ma­ I­kagonova, a férfi kötelező gyakorlatoknál V. Karisz, a szabadon­­ választott gyakorlatoknál V. Szmolin. A verseny a díjazottak­­ díszprogramjával ért véget, amelyet a nézők ezrei tekintettek meg. B-OSZTÁLY, III csoport BAJNOKI TÁBLÁZATOK 1.Jius 34224 872:3048 2.Nagybánya 34208 665:2948 3.Beszterce 341861068:3042 4.UTA 341721549:4436 5.Brád 341631541:4135 6. Olimpia 341511556:4234 7.Máramarossziget 341541539:4634 8. Resicai CSM 341371145:4033 9.Déva 341611746:5833 10.Zilah 341451541:5833 11.Strungul 341361556:5432 12.Kapnikbánya 341521751:5032 13.Orăștiei Mecanica 341361550:5732 14.Boksán 341361547:6132 15.Temesvári CFR 341261639:4830 16.Gyulafehérvár 341421847:66­30 17.înfrățirea 3410­61829:1726 18. Lupény 34 8 6 2025:6522 MEGYEI IFJÚSAGI. I. csoport 1. IAT 2. Auto 3. Electrobanat 4. Kisbecskerek 5. Progresul 6. Laminorul 7. Electromotor 8. Modern 9. Buziás 10. Șoimii 11. Azur 12. Facsád 13. Lugosi IUPS 14. Belinc 15. IRA 16. Boldur 17. TCI 18. Békás 19. Lugosi SMTCF 20. Gyarmata 21. Jabăr 22. Brestea 42 39 2 1 188: 27 80 42 38 2 2 200: 19 78 42 37 1­4 185: 40 75 42 26 3 13 124: 66 55 42 26 1 15 112: 67 53 42 25 2 15 106: 66 52 42 21 3 18 121: 78 45 42 19 3 20 101: 91 41 42 17 6 19 96: 85 40 42 16 7 19 85:113 39 42 17 4 21 136: 81 38 42 15 6 21 84:146 36 42 15 3 24 77:114 33 42 15 3 24 66:131 33 42 14 4 24 83:111 32 42 16 0 26 53:118 32 42 12 3 27 64: 89 27 42 13 1 28 56:126 27 42 12 2 28 72:234 26 42 10 3 29 60:111 23 42 9 3 30 56:180 21 42 9 2 31 1­1­­137 20 A NAGYVILÁGBÓL Növeli a járművek gazdaságosságát Bármilyen sim­a is az or­szágút felszíne, bármilyen jó is a gépjármű rugózása, a rezgéstelen utazás egyelőre elkerülhetetlen. Szovjet mér­nökök olyan szerkezetet al­kottak, amellyel az emberre fárasztó a gépalkatrészek szá­mára pedig káros rezgés vil­lamos energiává alakítható át. A szerkezet fő része egy o­­lyan egyszerű, könnyen elké­szíthető elektromágneses ge­nerátor, amely a lengések me­chanikai energiáját villanyá­rammá alakítja át. Evégett a jármű karosszériájához egy olyan állandó mágnest erősí­tenek, amelyet tengelyhez kapcsolt tekercs vesz körül. A jármű mozgásakor — a rez­gés hatására — a mágnes a tekercsben mozgást végez, s ennek hatására a tekercsben váltóáram keletkezik. Azt ez­után egyenárammá alakítják, illetőleg állandósítják. Az így termelt árammal például u­­tántölthetik az akkumulátort, világíthatnak, stb. Ezért a kö­zönséges benzin- vagy dízel­üzemű gépkocsikban még a motor teljesítményének egy részét sem szükséges az ak­kumulátor utántöltésére és a gyújtószikra létrehozására for­dítani, az teljes egészében a járművet működtetheti Ez az új eszköz különösen az áram­mal hajtott járművek gazda­ságosságát fokozza, minthogy ezekben az akkumulátorokban tárolt energiáknak csaknem 15 százalékát világításra és az utastér fűtésére fordítják. Ha ezt az energiamennyiséget a mechanikai rezgésből átalakí­tott energia helyettesíti, az akkumulátor teljes energiája a jármű hajtására fordítható, s ezáltal számottevően meg­hosszabbodhat az egyszeri fel­töltéssel megtehető út. Az első mérgeskígyófarm­­ Sanghajban Beijingi jelentés szerint Sanghajban megnyitották az első mérgeskígyófarmot, a­­hol tízezer veszélyes kígyó ne­velésére van lehetőség A kí­­gyómérget a gyógyászatban fogják felhasználni, a kígyó­húst pedig Dél-Kínába szál­lítják, ahol kedvelt ételkülön­legesség-számba megy. A farm minden dolgozója az el­múlt télen különleges kikép­zésben vett részt, megismer­kedtek a mérgeskígyó nevelés fortélyaival. Saskaraj veszélyeztette Mauritánia nagy részét. A rovarok ellep­ték a gabonaföldeket Voltak olyan táblák, amelyeken egy négyzetméteren százötven kár­tevőt számoltak meg Sokoldalú doboz A Lamy Lutti belga cuk­rászüzem új köntösbe öltözte­ti a gyártmányait. A „Leo- Stars“ zselé műanyag doboza, ha kiürült, sok mindenre használható. Egyebek között gyertyát lehet bele önteni, sü­teményt formázni vele, vagy a gyerekek a homokozóban el­játszhatnak vele. A hosszú élet titka Az Ausztráliához tartozó Tasmania sziget fővárosában, Hobartban egy orvoskongresz­­szuson megállapították, hogy a hosszú élet titka nem a min­denféle diétákban rejlik. Az orvosok azt állítják, hogy jól kell táplálkozni és aktív élet­módot folytatni. Nagyon­­ ve­szélyes csökkenteni a kalóriák számát, naponta a szervezet­nek legalább 1000 kalóriára van szüksége A táplálkozás­nak változatosnak kell lennie, az ételeknek kevés zsírt kell tartalmazniuk, és ajánlatos halat enni. ­ MUNDIAL 86 - MEXIKÓ Argentína válogatottja - világbajnok Mexikóban vasárnap befejező­dött a XIII. Labdarúgó Világbaj­nokság. A világbajnoki címet és a FIFA Világkupát Argentína válogatottja nyerte, amely a dön­tő mérkőzésen legyőzte az NSZK válogatottját. A harmadik helyért járó bronzérmet a francia csapat tagjainak nyújtották át. A döntő torna utolsó két mérkőzésének rövid krónikája: DÖNTŐ MÉRKŐZÉS: Argentí­na — NSZK 3:2 (1:0). Argentína megérdemelten nyerte a világbaj­noki címet, Carlos Bilardo edző tanítványai ugyanis technikásab­ban, támadóbb szellemben ját­szottak és több gólhelyzetet dol­goztak ki. A nyugatnémet együt­tes nem tudta megismételni a francia csapat ellen nyújtott jó teljesítményét. Franz Becken­bauer szövetségi kapitány csapa­ta elsősorban jó erőnlétéért és küzdőszelleméért dicsérhető: az NSZK válogatottja az argentin e­­gyüttes 2:0 arányú vezetése után kiegyensúlyozta a küzdelmet és egyenlített. Végül is azonban a dél-amerikai csapatnak sikerült megszerezni a győztes gólt. A mérkőzés nagy taktikai harc je­gyében kezdődött. Mindkét együt­tes arra törekedett, hogy lehető­leg minél jobban kikapcsolja a játékból az ellenfél irányítóját. Maradonára például szinte állan­dóan, 2—3 játékos vigyázott, ő valóban nem szerzett gólt, de mi­közben ellenfelei vele voltak elt foglalva, az argentin válogatott többi kulcsembere szabadon ma­radt és veszélyes ellentámadáso­kat indíthatott. A dél-amerikai csapat Brown (23. perc) és Val­­dano (57. perc) góljával 2:0 ará­nyú vezetéshez jutott. Az NSZK csapata szögletrúgások után a 74. percben Rummenigge és a 83. percben Völler révén szerzett gólt. A hajrában talpra állt nyu­gatnémet csapat reményeit Bur­­ruchaga oszlatta szét, aki a 85. percben megszerezte az argentin válogatott győztes gólját. MÉRKŐZÉS A 3. HELYÉRT: Franciaország — Belgium 4:2 (2:1, 2:2, 3:2). A mérkőzés nem volt színvonalas, az eredmény a­­lakulása azonban izgalmassá tet­te a küzdelmet. A francia válo­gatott nyújtott jobb teljesít­ményt, amely annak ellenére, hogy nélkülözte néhány kulcs­emberét, többet kezdeményezett. A találkozó kezdetén a belga csa­pat támadott szervezettebben, a­­mely a 10. percben Ceulemans góljával vezetést szerzett. A 22. percben is a belga labdarúgók dolgoztak ki gólhelyzetet, ame­lyet Veyt nem tudott értékesíte­ni. A 28. percben Ferreri egyen­lített. A 36. percben Veyt nem tudta jóvátenni előző hibáját, a labdát ugyanis a kapus és az Ik­res kapu fölé emelte. Papin a 40. percben a kapufa mellé, a 43. percben pedig a hálóba vágta a labdát. A második félidőben a francia csapatnak voltak jobb gólhelyzetei. Genghini, Ferreri és Papin pontatlan lövései után, Claesen a 73. percben egyenlített. A rendes játékidő 2:2 arányú döntetlennel ért véget. A harma­dik hely sorsa a hosszabbításban dőlt el. A jobb erőnlétben levő francia csapatnak sikerült kihar­colnia a győzelmet. A 104 perc­ben Genghini, a 111 percben pe­dig Amoros (tizenegyesből) volt eredményes. A döntő torna legeredménye­sebb játékosának járó Aranyci­pőt az angol Gary Lineker nyer­te, aki 6 gólt szerzett. Mögötte a góllövők rangsorán Diego Mara­dona (Argentína), Emilio Butra­­gueno (Spanyolország) és Oliveira Careca (Brazília) 5—5 góllal, A­­lessandro Altobelli (Olaszország), Igor Belanov (Szovjetunió), Elk­­jaer­ Larsen (Dánia) és Jorge Valdano (Argentína) 4—4 góllal, Jesper Olsen (Dánia) 3 góllal stb. következik. Dudás József MEGYEI IFJÚSÁGI, II. csoport 1. Textila 2. Furnirus 3. Cukorgyár 4. IEELIF 5. Dacia 6. Ceramica 7. Varjas 8. Tehnolemn 9. Dudestii Vechi 10. Gátalja 11. Gyertyámos 12. Dinnyés 13. Zsebely 14. Csákova 15. Csanád 16. BJATUN 17. Újpécs 18. Voinţa 19. Bánlak 20. Egres 38 38 316 1152, 2268 273 8158, 7157 239 6112: 4755 241 13147: 8349 214 13125: 6846 204 14104: 8144 159 14 85: 7939 174 17 82:10138 16­5 17 72: 9937 173 18 67:10537 13 10 15 88: 7936 16­4 18 72: 8536 154 19 84: 8134 152 21 80: 9132 142 22 60: 8830 133 22 82:11929 133 22 65:12429 116 21 50: 9128 84 26 42:12520 92 27 36:126 20 3. oldal SZABAD SZÓ SPORT • SPORT • SPORT • SPORT • SPORT • SPORT • SPORT © SPORT • SPORT • SPORT A Pegas kerékpárok fesztiválja A Belkereskedelmi Minisz­térium, a Kisipari Termelő­­szövetkezetek Országos Szö­vetsége és a Temesvári Voin­ta Sportegyesület rendezésé­ben, Temesváron vasárnap került sor a Pegas kerékpárok fesztiváljára. Több mint két­száz versenyző részvételével vetélkedőt tartottak, amelyen a következők végeztek kor­csoportjuk első helyén: 6 éves korig: Mircea Dani­­ţaş és Mester Andrea. 7—9 évesek: Ladányi Ferenc. 10— 13 évesek: Daniel Bogdan és Doina Tereu. 14—17 évesek: Stelian Agavriloaie és Clau­dia Corneanu. 18—21 évesek: Simon Károly és Copelia Ma­cau, 22 éven felüliek: Adrian Livăsaru és Fekete Júlia. Nyugdíjasok: Mihail Ionescu. ÖKÖLVÍVÁS Temesvári CFR - Wismut Cera 11:13 Temesváron nagy érdeklődés­sel várt barátságos nemzetközi ökölvívó-mérkőzésre került sor, amelyen a Wismut Gera 13:11 a­­rányban legyőzte a CFR-t. Mind­két együttesben erős öklözők szerepeltek. Az NDK-beli csapat­nak tagja például az országos ifjúsági bajnok Sven Gessner és Markus Bayer, valamint az ifjú­sági bajnokságon ezüstérmet nyert Falko Spies, Mario Thiele és Matthias Winter. A CFR szí­neiben szorítóba lépett az orszá­gos ifjúsági bajnok Petru Buliga és Lucian Gheorghiţă, valamint az ezüstérmes Daniel Suliţan, a­­kiknek sikerült legyőzniük ellen­felüket. A mérkőzések eredmé­nyei (elől a temesvári öklözök)­­ 45 kg: Vasile Bordeianu pon­tozással veszített Mirko Kochan ellen. Müller Gábor pontozással veszített Markus Bayer ellen. 48 kg: Ionel­­Răşinaru az I. me­netben feladással veszített Peter Klaus ellen.­51 kg: Lucian Ghe­orghiţă pontozással győzött Jena Krug ellen; Juhász Adrian pon­tozással veszített Palkó Spies el­len. 54 kg: Daniel Suliţan pon­tozással győzött Hendrik Oertel ellen. 57 kg: Torna Armaş a II. menetben feladással veszített Uwe Zober ellen. Vlad Suliţan a III. menetben feladással veszí­tett Mario Thiele ellen. 60 kg: Dávid Gábor a II. menetben fel­adással győzött Sven Gessner el­len. 67 kg: Petru Buliga ponto­zással győzött Juri Kondratkov ellen. 71 kg: A Remus Sava — Knut Schwed mérkőzés döntet­lenül ért véget . Oargă Ioan Óriás kalap Egyhavi munkába került Párizsban egy kalap elkészí­tése, amely 13 kilogramm sú­lyú, a szélessége két méter, a magassága 1­60