Székelyhon, 2020. november (2. évfolyam, 211-230. szám)

2020-11-03 / 212. szám

^ Erdélyi Sport A SZÉKELYHON HETENTE MEGJELENŐ SPORTKIADVÁNYA • 2020. NOVEMBER 3., KEDD • III. ÉVFOLYAM, 43. SZÁM • 4 OLDAL Közel tökéletes szezont zártak Várakozáson felül tejesített a Teslovan-Cseh duó Pályafutása legjobb eredményét érte el idén az Adrian Teslovan és Cseh Vajk Imre alkotta duó a román ralibajnokságban. A csíki kettős az össze­tett versenyben hatodik helyen végzett, géposztályában pedig bajnok lett. DOBOS LÁSZLÓ M­ég hátravan a hagyomá­nyos - idén azonban na­gyon kérdéses - év végi díjkiosztó gála a romániai autóverse­nyek szakágaiban, de az már bizto­san kijelenthető, hogy a két Csíksze­redai születésű versenyző, az Adrian Teslovan és Cseh Vajk Imre alkotta duó összetettben az előkelő hatodik helyen végzett. A székelyföldi kettős bajnok lett az RC3-as géposztályban, az elsőkerék-meghajtású autók kate­góriájában pedig a második helyen zárt. Mindkét autóversenyző Csíksze­redában született, ott nőtt fel. Teslo­van jelenleg a munkahelye miatt Bu­karestben él, Cseh pedig kiköltözött Delnére. Utóbbival beszélgettünk­­ Hat futamból állt az idei román ralibajnokság, amelynek minden versenyén közel hatvanan álltak rajthoz. Vegyük sorra az etapokat. Ötödik éve állunk rajthoz a Citroennel, és ez az első év, amikor minden versenyt sikerült befejezni. Voltak bakik, gondok idén is, de si­került minden versenyen célba ér­nünk. A bajnokság az Arges Ralival kezdődött, ahol az utolsó szakaszon csúsztunk le a dobogóról. A pitesti-i rajtnál a koronavírus-járvány mi­att kevés versenyzőre számítottak a szervezők, de azért elég komoly me­zőny gyűlt össze. Jó időt kaptunk el, jól haladtunk, de 13 km-rel a cél előtt gumidefektet kaptunk, és defektes kerékkel nem lehetett befejezni a versenyt, emiatt nagyon sok időt ve­szítettünk, visszacsúsztunk, és csak a 10. helyen végeztünk. Következett a közös Brassó-Hargita Rali, egy meg­lepetésverseny, hiszen a koronavírus miatt egyiket ki kellett volna hagyni a versenynaptárból. A két szervező összefogott, bebizonyítva, hogy kitű­nően lehet közösen szervezni, és ez jó jel arra, hogy ha Európa-bajnoki futa­mot szervezhetne Románia, akkor ez a két helyszín is pályázhat együtt. Mi a „hazai” ralin taktikusan versenyez­tünk, próbáltuk hozni a kötelezőt, az élbolyban, a top 10-ben akartunk végezni, ami sikerült is. A bajnokság a Szeben Ralival folytatódott, ahol sok év után a szervezők visszatértek a murvaborítású szakaszokra, ame­lyek ugyan nagyon durvák voltak. Mi próbáltunk végig jól teljesíteni, és végül ezt a futamot az összetett hetedik helyen zártuk. A bajnokság negyedik versenye a Jászvásár Rali volt, megszokott versenyszínhelyek, a megszokott kitűnő szervezés­sel. Ám továbbra is furcsa volt min­denki számára, hogy kimaradtak a városi szuperspeciális szakaszok, illetve a bemutatók. Ennek ellenére a szervezők végigvittek a városon, kiszállni, megállni azonban sehol sem lehetett. Ezen a ralin is sikerült megtartani helyünket az élbolyban, összetettben nyolcadikok lettünk. Az ötödik rali a Kolozsvár környéki csúszott. Az utóbbi három évben a Bákó rali vermesi (Vermesti, Comá­­nesti része) gyorsaságija megviccelt minket, háromszor nem tudtuk be­fejezni, egyszer felborultunk, egy­szer kigyúlt az autónk, egyszer pe­dig más technikai problémák miatt kényszerültünk feladásra. Idén is nagyon tartottunk ettől a szakasztól, de szerencsére jól sikerült, össze­tettben ötödikek lettünk, sok pontot gyűjtöttünk, ami az év végi összetett hatodik helyet jelentette számunk­ra. Tudomásom szerint Hargita me­gyei, székelyföldi ralisok ennyire jól még nem szerepeltek eddig a román bajnokságban. A 2020-as szezon 52 gyorsasági szakaszból állt, ami 671 remteni a bajnokságra szükséges pénzt, miből állt össze a költség­­vetés?­­ Elszigetelten történt minden a szervízparkokban, ahol nem léphet­tünk kapcsolatba szinte senkivel, kötelező volt a maszkviselés, nyi­latkozatokat töltöttünk ki, és voltak kollégák, szerelők és versenyzők is, akik átestek a betegségen. Hatalmas munka szponzorokat szerezni, ennek oroszlánrészét kollégám, Ádi végzi, akinek Bukarestben van a munka­helye, és ott vannak a nagyobb, te­hetősebb cégek. Én is részt veszek ebben a munkában, vannak szép számmal székelyföldi cégek, akik támogatnak, hiszen mi Székelyföldet képviseljük. Szerencsénk volt, hogy a tavalyi szezon után rögtön kezd­tük előkészíteni az idei versenyeket, a koronavírus megjelenése előtt már összeállt a költségvetésünk, és a tá­mogatóink kiálltak mellettünk. Az Az autónk 1,6-os, benzines és turbó­­feltöltős, 240 körüli a lóerő benne és 430 newtonméter a nyomatéka. Na­gyon profi felfüggesztés van alatta, nagy kihívás volt megtanulni ezt jól beállítani. Az öt év alatt 36 ralin in­dultunk, ebből 31-et sikerült befejez­ni, ami szerintem egy jó arány. - Tervek a következő szezonra? - Nehéz tervezni, senki sem tudja mit hoz a jövő. Készülünk, tervezünk, próbáljuk összeállítani a jövő évi költségvetést, de autót is szeretnénk cserélni. A szakszövetség sem tud egyelőre sokat mondani. Azt ígérték, hogy valamilyen módon megoldják az év végi díjazást, valószínűleg ré­giónként, hogy ne kelljen nagyobb tömegeket összegyűjteni egy helyre. Ezeken az év végi autós gálákon a Román Autós-szövetség (FRAS) szak­ágaiból rendszerint több mint ötszá­zan szoktak részt venni. verseny volt, aszfalton, ahol az volt a nagy kihívás, hogy a 131 kilométer gyorsaságiból 120-on ereszkedni kel­lett. Ott összetettben végül az előkelő hatodik helyen végeztünk. A baj­nokság a Bákó Ralival zárult, amely eredetileg nem volt benne a verseny­­naptárban, de mivel az aradi verseny kimaradt­­ a bákóiak rendezhettek. A korábbi megszokott helyszíneken voltak a gyorsasági etapok, a Moines­­ti mellettieken durva, köves utakon kellett száguldani, a Bákó mellettiek viszont finomabb aszfaltborításúak, ahol azonban a vizes úttest nagyon versenykilométert tett ki. A mi mérle­günk az RC3-as géposztályban öt első és egy második hely, a kétkerék-meg­­hajtásúaknál egy első, négy második és egy tizedik hely. Bajnoki cím az RC 3-asoknál, második hely a kétke­­rék-meghajtásúaknál. A végeredmé­nyek kialakításakor a hat versenyből csak öt számít, mivel a leggyengébb eredményeket nem számítják be a végső rangsorokba. Mennyire viselte meg a ko­ronavírus-járvány a ralibajnok­ságot, és honnan sikerült előze­idei versenyszezonunk 80 ezer euró­ba került. Akik előttünk végeztek, a dobogósok sokkal nagyon pénzből gazdálkodhattak. Mit kell tudni a versenyautó­jukról? Mi egy Citroen DS3-assal ver­senyeztünk, gyárilag direkt raliver­senyzésre épített autó. Öt évvel ez­előtt, amikor elindultunk vele, akkor még egy szerényebb verziója volt, menet közben megkapta a „maxisí­­tást”, amivel kicsit nőtt a lóerő, és sokkal jobban megnőtt a nyomatéka. Ü MIMI KORÁBBI FELVÉTEL: SZABÓ ATTILA A 2020-as román rali­­bajnokság végeredménye 1. Simone Tempestini 180 pont 2. Dan Gartofan 177 pont 3. Norbert Maior 129 pont 4. Bogdan Marisca 107 pont 5. Cristi Dolosan 77 pont 6. Adrian Teslovan 71 pont 7. Enis Ari 70 pont 8. Adrian Raspopa 63 pont 9. Cristian Timisica 55 pont 10. Juhos Zoltán 41 pont