Tájékozódási futás, 1973 (4. évfolyam, 1-12. szám)

1973-01-01 / 1. szám

TÁJÉKOZÓDÁSI futás Csongrádi Jenő Az első félévhez hasonlóan most is sor­­­erült a szokásos ranglista kiszámítására. A ranglistához az alábbi versenyek eredmé­nyeit vettük figyelembe! Alföld Kupa, Her­mán Ottó ev., Eötvös Lóránd ev., Hungária Kupa, Reaktor Kupa, Országos Nappali Egyéni Bajnokság, November 7. év. A "bekerüléshez" ezek közül legalább 5 versenyen kellett elindulni. Mit lehet mondani a ranglistáról távirati stílusban? Sajnálatosan kevés női versenyzőt le­hetett rangsorolni, s ez azt mutatja, hogy nemcsak az élmezőny, de a középmezőny is alig néhány versenyzőből áll. Míg a férfi­aknál az első tizenötbe kerüléshez jó tel­jesítményre volt szükség, a nőknél ugyan­ehhez csak rajthoz kellett állni a kije­lölt versenyeken! Az 1972-еб ТВ keret tagjai foglalják­­ el az első öt helyet, csakúgy, mint az el­ső félévben. Közöttük és az őket követők között is ezúttal lényegesen nagyobb kü­lönbség alakult ki, mint az év első felé­ben. Ez nyilván a DВ-re való közvetlen felkészüléssel volt összefüggésben. Monspart lassan hazátlan téma lesz, mert nem lehet már újat írni róla. A tőle megszokott biztonsággal nyerte valamennyi versenyzőt,előnyét mi sem jelezte jobban, mint az a tény, hogy csak Horváth Magda és Turchányi Piroska tudott mögötte 115­­%-on belül futni. Horváth Magdi követi. Második helye éppoly vitathatatlan, mint Laci első helye A világbajnokság előtt hazai pályán állan­dó második volt, az idény végére láthatóan kiengedett. Turchányi Piroska a tavaszi negyedik helyről eggyel előre lépett, megismételve az 1971­ őszén nyújtott jó teljesítményét bár, hogy az országos bajnokságon mutatott kitűnő formáját nem tudta egy hónappal ko­rábban hozni. Az első félévben még meglepetésként könyveltük el Szoposi Éva néhány figyelmet keltő eredményét. Azóta igazolta azokat, akik előlegezték a bizalmat számára. Végig egyenletesen jó teljesítményt nyújtva biz­tosította negyedik helyét, ötödik, Hegedűs Ági. Az előző félévi második hely után ez kétségtelen vissza­esést jelez. Az, hogy főként a világbaj­nokság előtti válogatókon szerepelt a várt­nál gyengébben, talán túledzésnek tulajdo­nítható. Az országos bajnokságon javuló formában versenyezve szoros versenyben vég­zett a negyedik helyen. Az első félévi Bozán-Hanusz-Bánhegyi- Mohácsi üldöző bolyból a második félévben Mohácsi Márta volt a legjobb. Az első há­rom versenyen mutatott formáját tartva könnyen a válogatottak közé is ékelődhe­tett volna, de hatodik helye is értékes. Őt ezúttal is Hanusz Mari követi. Bánhegyi Mártának és Bozen Ágnesnek a minimális öt érvényes eredmény a 8. illetve a 12. hely­hez volt elegendő. A 9. és 10. helyen a fiatalabbak képvi­selői Schmiedmeister Ilona és Csökör Irén következnek. Mindkettőjüknek első felnőtt éve volt 1978... Így érdeklődéssel. várjuk, mire lesznek képesek a jövő évben, Babay Margit 11. és Hegedűs Aletta 14. helye nagy rutinjuknak köszönhető. Szutor Márta az első félévben nem szerepelt a ranglistán, most a 13. helyet szerezte meg. Sajnos a női ranglistán csak két vidéki versenyzőnőt találunk. Ezen bátrabb­ verse­nyeztetéssel változtatni lehetne /pl.Rostás Irén az OB 5- helyezettje bizonyára felférv­­e a ranglistára/ A férfiaknál az első hat között a ta­vaszhoz képest legfeljebb Horváth és Bozán gyengébb formája jelent változást. A válo­gatottak után nem olyan éles a határ, mint a nőknél, és az üldöző boly is jóval népe­sebb . Boros zoltán egyetlen megingás nélkül, minden versenyét megnyerve végzett az első helyen, a férfi mezőnyben évek óta szokat­lanul biztosan. Ugyanígy biztosan védte meg tavaszi má­sodik helyét Hegedűs András, akit eddig is megbízhatóságáról ismertünk. Végig jó tel­jesítményt nyújtott, majd az OB-n elért má­sodik helyével biztosította helyét az első három között Sőtér János. Az év egyik kellemes meglepetése Vajda­ Géza szereplése. Javuló formában és egyre magabiztosabban versenyzett az év második felében és ez eredményezte negyedik helyét. Kissé leszakadva következik az ötödik, ha­todik helyen Horváth Attila és Bozán György. Különösen Bozénnál jelentős, a visszaesés, aki a korábbi évek sok nyert­ versenye után idén gyakran a helyezésekbe sem tudott be­leszólni. Vincze István kitűnő fizikai adottsá­gait kamatoztatva, az országos bajnokság kényszerű feladása elsőre is szoros hetedik lett. Még több technikai, edzéssel a legjob­bak közé is betörhet, őt sorrendben Balogh, Egervári, Kempe­­len és Friedrich követi, igen kis különb­ségekkel. Jó átlaguknak, rutinjuknak és néhány kiugróan jó eredményüknek köszönhe­tik szép helyezésüket. Ezután a Gyalog-Gombkötő-Bársony trió következik, akik közül Gyalog László ebben a félévben mind fizikai, mind technikai téren jelentős fejlődést mutatva szerezte meg a tizenkettedik helyet. Az őket követők a sportág nagy öregje­ként emlegetett "Rezes"-sel bezárólag többségükben a hosszú évek óta az elsőosz­tályban versenyző - un.csapatemberek - kö­zé tartoznak, örömmel vehetjük tudomásul, hogy Farkas Ferenc és Baranyai Antal sze­mélyében további két. Vidéki versenyző is bekerült az első húszba. A futólagos értékelés után pedig ime a ranglista. A név után az öt legjobb szá­zalék összege olvasható, zárójelben pedig közöljük, hogy a maximális tíz versenyből hányszor állt rajthoz a szóbanforgó ver- <-\j senÿzô. Lr\ Félévzáró 19734