Tolnai Napló, 1956. április (13. évfolyam, 79-102. szám)

1956-04-03 / 80. szám

4 Árvízkárosultakért Pável Tamásné a pálfai Hazafias Népfrontbizottság titkára szerkesztőségünkhöz küldött levelében beszámolt arról, hogy Pálfa község dol­gozói hogyan járultak az ár­vízkárosultak megsegítésé­hez. Az eddigi eredmény alap­ján 15 mázsa burgonyát, 5 mázsa kukoricát, 3 mázsa 66 kg búzát, 3 mázsa 50 kg ba­bot gyűjtöttek össze. Ezenkí­vül 8286 forint készpénzt ajánlottak még fel. Györköny községben az árvízkárosultak részére a gyűjtést a Vöröskereszt aktí­vái végezték szép eredmén­­nyel. 641 kg kenyérgabona, 1313 kg szemestakarmány, 107 kg szálastakarmány, 1498 kg burgonya és 2370 forint kész­pénzzel segítik a bajbajutot­takat. A közelmúltban kedves le­vél érkezett az Országos Ta­karékpénztár Tolna megyei fiókjához Szekszárdra. A le­velet Dombóvárról küldte Gábriel András és felesége, így szól: „Tisztelettel értesít­jük a fenti címet, hogy az épí­tési kölcsönt elbíráló bizottság 1955 szeptember 30-án kelt határozatával részünkre meg­szavazott 37 000 forint építési kölcsönről az árvízkárosultak lakásainak felépítése javára lemondunk. Nekünk van fe­dél a fejünk felett, ezért kér­jük a kölcsönt olyan bajbaju­tott embertársunknak adni, kinek, talán mindenét elvitte a víz.“ Új tagok a mázai zeneiskolában Nemrég a Tolnai Naplóban cikk jelent meg, mely beszá­molt arról, hogy milyen munka folyik a mázai kultúrház zenei szakkörében. A cikk hatására azóta több taggal szaporodott a szakkör, a szakkör vezetője — látva, hogy figyelik munká­ját — nagyobb kedvvel dolgo­zik. A cikk megjelenése óta lé­pett a szakkörbe Merényi Ágo­ta, Simon Rozália, Harka Má­ria, Simon Mária. A nemrég beiratkozott négy bányász le­ánnyal már 14 a szakkörben dolgozók száma. A jó munka ellenére nehéz­ségek is vannak a szakkör éle­tében. Husek Rezső zeneiskola igazgatóval beszélgetve megtud­juk, hogy négy hónapja vezeti már az iskolát. Ezalatt az idő alatt állandóan Ceglédről járt át. S attól fél, hogy munkáját nem tudja olyan lelkiismerete­sen végezni, ahogy szeretné és a szülők elégedetlenek lesz­nek az eredménnyel. S a zene­iskola bár jól dolgozik, nem kapott még egy állandó helyi­séget, ahol foglalkozásaikat tar­hatnák. Lantos Nyilvános vita a művészeti tanács működési tervezetéről A művészeti tanács műkö­désének tervezetét áttanulmá­nyoztam s örömmel üdvözlöm. Már magam is sokszor gondol­tam, mikép lehetne falun a kulturális munka színvonalát emelni, kik legyenek a segítő­társaink ebben a munkában, mert egyedül sok a munka és egyedalú. Nagyon helyes a tervezetnek az a része, mely megállapítja, hogy a kulturális rendezvények az egyes szervezetek részéről általában alkalmi jellegűek, ezért jó a 3. §. 1. és 2. pontja, mely kötelezővé teszi a munka­tervek készítését, melyet a mű­vészeti tanács felülvizsgál, össz­hangba hozza az egész község munkatervével, s így kiküszö­böli az egyes rendezvények ütközését és az esetleges súrló­dásokat elkerüli. A 7.. § 6. pontját helyesbíte­ném a következőképp: üléseit a szükséghez mérten, de legalább negyedévenkint kell tartania. Egyébként a tervezet világos, érthető és megvalósítható. ’ Gálos Imre népművelési ügyvezető. Ssóvátesszük.,, A Vendéglátó Vállalat már évekkel ezelőtt igen helyesen úgy intézkedett, hogy a bony­hádi népbüfének 6 órakor le­gyen reggel a nyitási ideje. Helyes ez azért, mert az üze­mek dolgozói ilyenkor mennek munkába, a vonatok ilyenkor érkeznek, a közeli községekből a piacra igyekvőkkel és még sok koránkelő, korán munkába in­duló dolgozó szívesen tér be egy-egy féldeci rumra, vagy egy kupica pálinkára, forró teá­ra, tejeskávéra. Különöösen jól esik ez a reggeli ó­rákban. Sajnos, az idei tél a kelleténél többet túlórázik, és így még a márciusi reggelek elég fagyosak, így volt ez már­cius 20-án is. Sajnos ezen a na­pon igen sokan kénytelenek voltak visszafordulni ezen a reggelen,, zárt redőnyök fogad­ták a vendégeket. És csak há­romnegyedórai késéssel húzták fel a redőnyöket. Jól lehet, hogy hogy a népbüfé vezetői úgy gondolják, hogy a szekszárdi központ elég messze esik attól, hogy egy ilyen „kis“ munkafe­gyelem lazítást nem vesz észre, de máskor számítsanak arra, hogy a munkába siető dolgozók bizony ezt is észreveszik. A. F. Apróhirdetések A TOLNA MEGYEI Villany és Épületszerelő Vállalat felvesz villanyszerelő szakmunkásokat és olyan ifjúmunkásokat, akik vil­lanyszerelő szakmában szeretné­nek elhelyezkedni. Dr. PALI KÁLMÁN megyei szü­lész főorvos MAGÁNRENDELÉSÉT Bezerédj utca 5. szám alatt meg­kezdte. Rendelési idő: reggel fél 8-tól fél 9-ig, délután fél 3-tól 4-ig. Telefon: 25—92. ________ Vizsgázott SZAKÁCS hentes és mészáros elhelyezkedne állami­gazdaságban. Cím a kiadóban: Eladó összkomfortos melléképü­lettel BEKÖLTÖZHETŐ családi ház 300 négyszögöles telken. Bátaszék, Újtelep Flórián utca 23 100-as MÁTRA motorkerékpár 3.500 Ft-ért eladó. Molnár Mentő­­állomás Szekszárd, SZŐLŐOLTVÁNY Gyökeres vad­vesszők Deleware, Othelló terme­­lői áron, Kiss Bertalan. Abasár. Ha BONYHÁDON iár feltétlenül győződjön meg a Földművesszö­­vetkezet Textilszaküzlete konfek­ció, textil, cipő, divatáru osztá­lyának bőséges áruválasztékáról. Továbbá a Földművesszövetkezet maradékboltja leértékelt árubő­ségéről. A tagok vásárlásaik után visszatérítést kapnak. ZETOR vezetőket keres a Fácán­­kerti Növényvédő Állomás azon­nali felvételre. A SZEKSZÁRDI Szabó Szövet­kezet férfi és női részlege a tava­szi idényre felkészülve a legké­nyesebb ízlések kielégítésével várja a dolgozók megrendeléseit. Telefon: 46—06, 25—01. Garay Filmszínház: Április 2—3 hétfő—kedd. TENGERPARTI TA­LÁLKOZÁS. Kedves, vidám törté­net üdülő fiatalokról. Német film. Előadások kezdete: Vasár- és ünnepnap fél 4, fél 6 és 8 órakor Hétköznap fél 6 és 8 órakor. TOLNAI NAPLÓ Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: GYŐRE JÓZSEF Kiadja a Tolnai Napló Lapkiadó V. Szerkesztőség telefonszáma: 20­10 Kiadóhivatal telefonszáma: 20­11 A szerkesztőség és kiadóhivatal eíme: Szekszárd, Széchenyi u. 18 Terjeszti: a Megyei Postahivatal Hírlaposztálya és a hírlap kézbesítő postahivatalok. Előfizetés postahivataloknál és kézbesítőknél Havi előfizetési díj: 11 Ft. Szekszárdi Nyomda Szekszárd, Széchenyi u. 46. Telefon: 21-21. Nyomdáért felel: Odenka Rezső MOZI TOLNAI NAPLÓ Eseménynaptár Száz éve született Marczali Hen­rik történet­író. 1932 ápri­lis 3-án — ma 24 esztendeje — csapoltak először öntöttvasat a Kuznyecz­ki Fémipari Kombinátban. 1801. április 3-án alapították meg a pétervári Putyilov-gyá­­rat .(Most: Sz. M. Kirov Gép­gyártó- és Kohászati Üzem.) ÁPRILIS 3 Kedd Richard HÍREK — Árvízi tolvajt tartóztatott le a Paksi Járási Ügyészség. Kerer János, 1956 március 27- én betört a bölcskei földmű­vesszövetkezet raktárába és on­nét füstölt húst, valamint 24 kg zsírt lopott el, körülbelül 2000 forint értékben. A házku­tatás alkalmával még 18 darab új zsákot találtak nála, melye­ket árvíz idején lopott el az árvíz színhelyéről. — Jó kultúralét folyik az iregszemcsei Új Élet Termelő­­szövetkezet DISZ-szervezeté­­ben. Szatóri János pedagógus állandóan segíti a fiatalokat. A DISZ-isták a megyei kultúrver­seny döntőjébe máris bekerül­tek. A kultúralét fellendítése terén további nagy tervek fog­lalkoztatják őket.­­ Szovjet irodalmi és mese­délutánt tartott a barátsági hó­nap keretében a felső tagozat részére Deák Lajos orosz szak­tanár Pincehelyen. Gorkijról vetítettképes irodalmi előadást tartott, majd bemutatta az Aranyváros című színes, szov­jet mesefilmet. Az előadást 109 tanuló hallgatta végig. — A Dombóvári Zrínyi Ilona Általános Leányiskola úttö­rői az 1350 forint pénzadomány mellett 4815 forint értékű ruha­neműt is ajándékoztak az ár­v­ízkárosultaknak. — Az elmúlt vasárnap a Ság­vári Endre kulturális sereg­szemle körzeti bemutatóját tar­tották meg Ozorán. A bemuta­tó után a fiatalok még sokáig a kultúrotthonban maradtak, s a különböző községekből valók vidáman szórakozva ismerked­­tek meg egymással és cserélték ki tapasztalataikat.­­ A dombóvári gimnázium tanulói közül március 25-én, vasárnap 110-en vettek részt az árvíz okozta károk helyreállí­tásában. A tanulók Fadd köz­ségben 15 rombadőlt házat bontottak szét. — A medinai Béke Tsz tagjai három mázsa búzát, 100 kg ser­tést valamint 40 mázsa takar­mányszalmát adtak át a bo­gyiszlóiaknak, ígéretet tettek, hogy egy holdra elegendő do­hánypalántát adnak át ültetés­re készen. 1956 Április 3. A várt eredményeket hozták a vasárnapi labdarugó mérkőzések A vasárnapi időjárás már job­ban kedvezett a labdarugó szur­kolóknak, ami meglátszott a mér­kőzések látogatottságán is. A csa­patok is jobban szerepeltek mint az elmúlt vasárnap és általában a várt eredményeket hozták. Szek­­szárdon a Dózsa—Tolna mérkő­zés is bővelkedett izgalmakban. A tolnai csapat 1:0-ás vezetésről 2:1-re vesztette el a mérkőzést az ezúttal is jól és lelkesen játszó Dózsával szemben. Mindkét csa­patnál nagy javulás van elmúlt vasárnapi játékukhoz képest. A második mérkőzésen a szekszárdi közönség régen látott szép játé­kot látott mindkét csapattól. A dunaföldvári csapat — különösen a balszárny — bemutatta a lab­darúgás szépségeit, mely ered­­m­ényes is volt az ezúttal gyengén játszó Bástya védelemmel szem­ben. A dunaföldvári csapat ezen a mérkőzésen sokkal közelebb állt a győzelemhez, mint a hazaiak. A megye sportkedvelői Nagymá­­nyok—Őcsény veresége után már azt hitték, hogy Nagymányok teljesen vissza­esett. Ez azonban nem így van. A jó képességű Dombóvári Törekvés csapatát 1:0-ás félidő után 3:1 arányban győzték le. Az otthonában játszó Paksi Kinizsi 3:0-ra győzött a Szekszárdi Építők ellen. Az ugyan­csak otthonában játszó Simontor­­nya 4:0-ra verte Őcsényt. Domb­óváron a Honvéd—Bonyhád mér­kőzés bővelkedett izgalmakban. A félidőben a Honvéd 2:1-re ve­zetett, melyet a lelkes bonyhádiak 4:2-re fordítottak meg a maguk javára. Bátaszéken a Törekvés 1:0-ra vereséget szenvedett a Mázai Bányász együttesétől. Eredmények: Paks—Szekszárdi Építők 3:0, Dózsa—Tolna 2:1, Bástya—Dunaföldvár 3:3, Bony­hád—Dombóvári Honvéd 4:2, Má­za—Bátaszék 1:0, Nagymányok— Dombóvári Törekvés 3:1, Simon­­tornya—Őcsény 4:0. A bajnokság állása a II. forduló után: Bonyhádi Vasas—Dombóvári Honvéd 4:2 (1:2) Dombóvár, 400 néző. Vezette: Pető. Bonyhádi Vasas: Kovács*—Pálos Horváth, Tóth—Forró, Steib— Endrődi, Hóman, Losonczi, Szabó, Hóbor. Dombóvári Honvéd: Csutorás — Nagy, Leveli, Keserű —Hau­­mann, Csizmadia—Tanner, Győrffi Szőke, Gálos, Takács. Dombóvár kezd igen nagy lel­kesedéssel, amely megzavarja a bonyhádiakat. Már az 5. percben eredményesek a Honvéd csatára, Győrffi előreadott labdájával Ta­kács megfut és éles lövéssel gólt lő. 0:1. A 8. percben Győrffi lö­vését Kovács fogja, egy percre rá Horváth ment. A 13. percben Losonczi előtt adódik gólhelyzet, de kivár és az ellenféltől zavarva mellé lő. A második gól a 15. percben esik, mikor Takács egy kapu előtti kavarodásból gólt lő, 0:2. A­ gól igen­ fellelkesíti a Hon­véd csapatot és sorra vezeti a támadásokat, de a kapu előtt a csatárok bizonytalankodnak. A 20. percben Takács lefut, verve volt a bonyhádi védelem és ekkor egész érthetetlenül üres kapu előtt átadja a labdát a lesen álló Szőkének és így a gól érvényte­len. Lassan feljönnek a bonyhá­diak és formás támadásokat in­téznek a Honvéd kapu ellen. Eredmény azonban csak a 36. percben születik, mikoris Szabó, Hébor, Losonczi helycserés táma­dásából az utóbbi szén gólt lő, 1:2. A félidő eseménye Hóbor fél­­pályáról való lefutása, amely azonban sikertelen, 5 lépésről fölé lő. A második félidőben a Bony­hádi Vasas teljesen átveszi az uralmat a pálya felett. Steib és Forró a két fedezet állandóan tö­mi a csatárokat jobbnál jobb lab­dával. Hóbor, Szabó, Losonczi lö­vései azonban célt tévesztenek. A 7. percben Tannen lövését K­­­vács bravúrosan védi. A 12. perc­ben Hóbor Endrőditől kapott lab­dával végigfut a pályán, maga mögött hagyva a Honvéd védőket szép gólt lő, 2:3. A nagy számban megjelent bonyhádi szurkolók hangja megjön. Bonyhád ezekben a percekben igen nagy iramot diktál, a Honvéd viszont néha Tanner révén veszélyes. A 32. percben Pálos előreadott labdá­ját Szabó kapja meg, egyből to­vábbítja Losonczinak, Losonczi Góbornak, aki néhány lépést megy a labdával, majd hatalmas lövést ereszt meg a kapura, 3:2. Kovácsnak kétszer nyílik alkal­ma tudását bemutatni, először Ta­­kács jobb felső sarokba tartó bombáját védi levegőben úszva majd később jó érzékkel kifut és Tanner elől veszi el a labdát.A végeredményt Losonczi állítja be aki a 43. percben gyenge lövést küld a kamura és az ártatlannak látszó labdát Csutorás beengedi. (Nagy kapus hiba.) Bírálat: A Dombóvári Honvéd igen­ nagy lelkesedéssel játszott és az I. félidőben jó iramot dik­tált. Különösen Tanner, Takács és Levek­ tűntek ki. A bonyhádiak a kezdeti bizonytalanság után az I. félidő vége felé l­ábrakaptak és 50. percig szinte uralták a pályát. Ekkor a csapat minden tagja nagyszerűt nyújtott. Különösen azonban Hóbor (a me­zőn­y leg­jobbja), Szabó, Losonczi és Forró tűnt ki jeles játékával. Arató Szekszárdi Bástya—Dunaföldvári Honvéd 3:3 (1:1) Szekszárd, 1400 néző. Vezette: Ligeti. Bástya* Ludas—Diófási, Zádori Kunszabó—Gabi, Baka—Oláh, Domonkos, Kugler, Benács, Cser. Duna*félvár: Kovács’­s—Hor*­­váth, Erdélyi, Dunai—Szilas Pal­kó—Nichter, Zérényi, Kiss Foga­­rassi, Szabó. Az első negyedóra a honvéd­­csapaté. Lendületes támadásainak már a­ 2. percben eredménye vám Fogarassi szabadrúgása átszáll­­ Zádori feje felett és Szabó a meg­­vesett Ludas mellett 8 méterről a jőbb sarokba lő. 0:1. Negyedóra jitóin fgjjün r­onatva és a szék­­­számú nézőseregnek valóban gyönyörűsége telik a két csapat tervszerűségre igyekvő játékában. A 15. percben egyenlít a hazai együttes. Engler* elcsípi KOVursiC^ rosszul végrehajtott kirúgását, begurut Benácsnak, aki az üres kapu bal oldalába lő. 1:1. Feltű­nik Ludas bizonytalansága. Kiss azonban fölélő. A 38. percben a vendégek lesgólja az esemény. A II. félidőben ismét a Honvé­dek kapnak jobban lábra Mégis a Bástya ér el vezetést a 11. perc­ben. Kugler szabadrúgása vissza­jön a sorfalról, másodszor is le­adott lövésébe Kiss beleteszi a lábát s a labda Kovácsics kapu­­jába jut. 2:1. A 1d. percben azon­ban máris egyenlít a vendégcsa­pat. Sarokrúgás után az elmélázó Bástya védelem mellett Pa’kóhoz kerül a labda és 3 méterről nem is hibáz. 2:2. Mind keményebb lesz a küzdelem. A 16. percben Fogarassi Szabadrúgása alá­ fut Ludas, kiejti a labdát és Nichter a honvédcsapatnak szerezhet ve­zetést. 2:3. A 23. percben Benács elől mesterien szerzi meg­ a labdát Kovacsícs Egy perc múlva durva játékért Gabi a kiállítás sorsára jut. Tíz emberrel is többet támad­nak most a hazaiak és a 24. perc­ben Kugler a mérkőzés legszebb gólját lövi, 3:3. A 36 percben a visszaeső Bástya ellen Zérényi megszerezhetné a győzelmet, de 6 méterről nagy helyzetben a ka­pu mellé helyezi a labdát. A két­­ jó képességű csapat élve­zetes küzdelmet vívott egymással. A végig kemény küzdelem csak a II. félidő végén csapott 1 — 2 alkalommal durvaságba. A Hon­véd csapat hátravont középcsa­­tárral játszott és ennek a játék­módnak az ellenszerét a Bay­­a nem igen találta meg. Az I. fél­időben a hazai, a II. félidőben a vendégcsapat volt a jobb, a dön­tetlen eredmény a hazai csapatra hízelgő. Jók: Baka, Oláh Domonkos illetve Szilas. Fogarassi Szabó. T. L. Időjár­ás Várható időjárás kedd estig: felhőátvonulások, többfelé eső Mérsékelt, időnként élénkeb­b északi-északnyugati szél. Az éj­szakai lehűlés erősödik, helyen­ként talajmenti fagy. A nappali hőmérséklet alig változik. Vár­ható legalacsonyabb hőmérsék­let: 1—4, legmagasabb nappali hőmérséklet kedden 9—13 fok között. A fűtés alapjául szolgáló vár­ható középhőmérséklet 4—7 fok között. Szekszárdi Dózsa—Tolnai Vörös Labogc 2:1 (0:1) Szekszárd, 1000 néző. Vezette: Dudás. Dózsa: Gajdos—Szloszár, Fel­földi, Nagy—Ihász, Vigh—Maj­­nay, Kacsányi, Kázmér, Bátori Pólón. Tolna: Ezer—Bizony L, Strau­binger, Schäffler—Bizony II., Joósz—Vass, Bajza, Szatmári, Pru­zsina, Fehérvári. Jó k­amu, változatos játék után a 12. percben váratlanul Vass szerzi meg a vezetést a vendég­­csapatnak, 0:1. A gólra a hazai együttes erőteljes támadásokkal felel, de nincsen aki a támadáso­kat eredményesen fejezze be. Kázmér két ízben is igen nagy helyzetet hagy kihasználatlanul. A túlsó oldalon Bajza jó helyzet­ből fölé lő. Szünet után a Dózsa veszi ke­zébe a játék irányítását. Lénye­gesen többet támad enyhe széllel hátban, mint ellenfele, de a tá­madások jórészt Pólonon (aki szü­kségmegoldásként játszik bal­szélsőt) elakadnak. "Tolna ritkáb­ban, de veszélyesebben támad. Fehérvári az oldalhálót találja el, majd az egyébként nagyszerűen játszó Felföldi hibájából Pruzsina kétszer is ront (egyszer hatalmas lövését a kapufa hárítja), majd Bajza lő centiméterekkel a ka­pu mellé. A 25. percben egyenlít a Dózsa. Bizony lyukat rúg és Kázmér 3 méterről leadott lö­vését Straubinger már csak a gól­vonalon túl éri, és csak beljebb tudja segíteni, 1:1. Két perc múl­va a hazai csapat a vezetést is megszerzi. Pólón lövése mellé menne, de Ezer vetődik és ki­nyomja a labdát. Közben azon­ban Bizony elhúzza Kázmér lábát. A büntetőt Ihász biztosan helyezi a bal sarokba, 2:1. Mind nagyobb fölénybe kerül a Dózsa, de Mál­­­nay üres kapura leadott lövését Bizonynak az utolsó pillanatban sikerül még kivágnia. A 32. perc­­ben Ezer megsérül, de egy perc­nyi ápolás után továbbjátszik. A hazai együttes, amelyben Fel­földi és Bátori igen feljavult, lé­nyegesen többet támadott, mint ellenfele és végeredményben tel­jesen megérdemelten szerezte meg a bajnoki pontokat. Tolna vé­delme ezúttal is derekasan küz­dött, de a II. félidő nyomása alatt nem sikerült tartani első félidei vezetést. Jók: Felföldi (a mezőny legjobbja), Bátori, Ihász, illetve Schäffler, Ezer és Joósz. T. L. zárd. Szeks 8 fillér bélyeg Napló ízlősége . _ vi­c­a>­c O 8 IS­ f 5.SZ. sportrejtvény