Új Szó, 1970. szeptember (23. évfolyam, 207-232. szám)

1970-09-21 / 224. szám, hétfő

Az OSTRAVA az élen, az INTER a sereghajtó Legjobb labdarúgó-csapataink annyira a közön­ség kedvében járnak, hogy például a 8. forduló mérkőzéseinek lebonyolítására négy napra volt szükségük. Az első találkozó ebben a fordulóban a Žilina—Plzeň erőpróba volt, az utolsó pedig ma a Lokomotíva—Sparta Praha párharc lesz. Kevesen számítottak arra, hogy az eddig vezető Trenčín hálóját szitává lövik a prágai katonák. __ A javuló Trnava Ostravai döntetlenje nem külö­nösebb meglepetés. A Slovan ismét győzött, de teljesítménye még nem meggyőző. A Teplice egy félidő során térdre kényszerítette az Intert, amely továbbra is az utolsó. Értékesnek kell minősíte­nünk a VSS gottwaldovi pontszerzését, s a legna­gyobb meglepetés a trineciek prágai győzelme a Slávia felett. 20(1:0) SLOVAN PREŠOV Bratislava, 10 000 néző. Játékve­zető: Jelinek. Góllövők: Fillp (20. perc) és Radák (48. perc). A szurkolók már régebben „ijesztgették" a Slovan csatárokat, hogy egyszer nélkülük áll ki a bajnokcsapat. Tegnap ez meg is történt: Vicán edző a megszokott védőket (Hrivnák sérült), „kevert" fedezett párt (Hrdlička és Medvii­) és teljesen új összetételű csatár­sort küldött a pályára (Laššo, Jo­zef Čapkovič, Svehlík, Kadák). Az edző merész ,,húzása" sikeresnek bizonyult, új csapata biztosan győzte le a kelet-szlovákjaikat, Mi eredményezte a Mondjuk meg őszintén, hogy 2:0 át? nem a kiváló játék, hanem két várat­lan lövés, amikor Červeňan ka­pus „elaludt" és a Prešov védel­mének gyenge teljesítménye. Nem a vendégek védelmén múlott, hogy n­em szenvedtek nagyobb arányú vereséget.. . A Slovan állandó fölényben ját­szott (mint minden hazai mérkő­zésén), a vendégek csak két elő­retolt csatárral „manipuláltak", akik a kezdet kezdetén talán két­szer meg is „keverték" a hazai védőket, de többre nem futotta erejükből, mindössze háromszor lőttek Vencel kapujára. Így tehát nagyon is egyhangú volt a talál­kozó a Slovan lassú sematikus tá­madásai percenként váltogatták egymást. A csapatjáték, az összjá­ték, a gyors kombinatív játék te­rén az új csatársor pályára kül­dése sem hozott semmi újat, igyekeztek, küzdöttek a fiúk (fő­leg a két „zöldfülű", Kadák és iSvehlik), de a játékkal adósok maradtak. A tegnapi teljesítmény elegendő volt a győzelemhez. Úgy tűnik, a bajnokcsapat már túl van a „veszélyen", ezért el lehet gon­dolkodni a játékfelfogáson is. Fő­leg most, amikor új emberek ke­rültek a csapatba. Nem szabad, hogy ezek alkalmazkodjanak a „régi" Siovanhoz. Vannak annyira tehetségesek, hogy képesek ját­szani a labdarúgást. A Slovanból elsősorban Fillp, a Radák és Svehlík játszott jól, míg vendégcsapatból Turcsányi és Novák. (tomi) Strune a félpályáról tört előre, és nem hibázott. A negyedik gól a 78. percben született, Hudec ré­vén. Egy perccel később Albrecht beadásából Nagy szépített és a 81. percben Strune beállította a végeredményt. A találkozó első félórája magas színvonalú játékot hozott. Szünet után már több hiba csúszott a katonák játékába és csak a hajrában sikerült további gólokkal megörvendeztetni hívei­ket. 2:2 (2:1) OSTRAVA TRNAVA Ostrava, 20 000 néző. tő: Klačanský. Góllövők: Játékvező Michalík és Klement, illetve Martinkovič és Adam­ec. A 4. percben kellemetlen meg­lepetés érte a hazaiakat. Egy hátraadott labdát a szemfüles Mar­tinkovič elcsípett és megszerezte a vendégeknek a vezetést. A gól azonban nem törte le a bányász­csapatot, negyven perces ostrom­mal válaszolt. A 15. percben Mi­chalik egyenlített ki. Ezt meg­előzően Klement fejese csattant a kapufán. Később Határ bombája is a kapufának vágódott. A 44. percben Hagara kíméletlenül sze­relte Bartalskýt, a játékvezető ti­zenegyest ítélt, melyet Klement értékesített. A második félidőben a hazai csapat már nem bírta az önmaga által diktált nagy iramot. A vendégek feljöttek és az 57. percben Adamec góljával döntet­lenné tették a küzdelmet. Jók: Večerek, Vujáček, Határ, Jirousek és Michalík. Illetve: Púchly, Dobráš, Kuna és Martin­kovič. GOTTWALDOV 1:1 (1:0) VSS Gottwaldov, 6000 néző. Játékve­zető: Horbas. Góllövők: Nehoda, illetve Hoholko. A kassai labdarúgóknak csak öt perccel a mérkőzés vége előtt si­került megmenteniük egy pontot, amikor Hoholko eredményes pár­harcot vívott az ellenfél büntető területén belül és kiegyenlített, A hazaiak vezető gólja már a ta­lálkozó első percében megszüle­tett, amikor Nehoda lövése meg­lepte Svajlent. A gottwaldovi együttes a vezető gól után vábbra is támadásban maradt, to­de az eredmény mindössze négy szög­letrúgás és Cipro bombája volt, amelyet Svajlen csak nehezen ök­lözött szögletre. A kassai együt­tes jó játékot nyújtott, de a ha­zaiak közelebb álltak a győzelem­hez. A Gottwaldov számos gól­helyzetet dolgozott ki, azonban a csatárok rendre elhibázták azo­kat. Teplice, 70IH1 néző. Játékvezető: Subotka. Góllövők: Žalud és Vo­borník. A teplicei csapat az első fél­időben nagyon jó teljesítményt nyújtott és akkor kellő mértékben ki is tudta használni gólszerzési lehetőségeit. Ráadásul Majthényi, az Inter kapujában mindvégig nagyszerű teljesítményt nyújtott és még súlyosabb vereségtől men­tette meg csapatát. Szünet után a hazai csapat megelégelte előnyét, s korántsem játszott akkora erőbedobással, mint az első 45 percben.^ Az Inter vereségének oka: gyenge közvetlen védelme és eredménytelen csatársora volt, amely ezúttal Helesz, Petráš, Ko­váč összetételben játszott, majd a gyenge Petrášt a második fél­időben Ondrášek váltotta fel. Jégkorong BEK A jégkorong bajnokcsapatok Eu­rópa-Kupájáért e napokban ját­szották le az elődöntő mérkőzé­seit. va Moszkvai Szpartak—Dukla Jihla­ 8:2. Moszkvában a második harmadban omlott össze a cseh­szlovák bajnokcsapat, amikor öt gólt kapott. CSZKA Moszkva—Leksand 6:2 és 6:1. A moszkvaiak mindkét mérkő­zést megnyerték Svédországban. A kupa döntőjében tehát két szov­jet csapat találkozik. TEPLICE INTER 2:0 (2:0) 0:1 (0:1) SLAVIA TRINEC Prága, 8000 néző. Játékvezető: Placek. Góllövő: Kuchár. A trineciek alaposan meglepték a fővárosi csapatot. A 28. percben Kuchár érte el a mérkőzés egyet­len gólját. Tíz perccel később játékvezető kiállította Sykytát, aki a kézzel rántotta vissza Veselýt, majd megrúgta a jobbszélsőt. A vendégek 10 emberrel is folytat­ták a maguk játékát, mozgásban és kapura törésben ekkor is fe­lülmúlták a Sláviát. A prágaiak több nagy gólhelyzetet hagytak ki, főleg Veselý és Konečný jó­voltából. A mérkőzés végén a kö­zönség kifütyülte kedvenceit. A győztes csapat legjobbjának Blín, a kapus bizonyult. 5:1 (2:0) DUKLA TRENČÍN Prága, 5000 néző. Játékvezető: Ondrušek. Góllövők: Bičovský (2), Strune (2), Hudec, illetve Nagy. Geleta vezérletével kitűnően kezdett a Dukla, és Bičovský két góljával már az első húsz perc­ben biztos vezetésre tett szert. A folytatásra a 72. percig kellett várniuk a nézőknek, amikor Brno tartja vezető helyét. A II. ligában a Brno továbbra is veretlenül vezeti a mezőnyt. Eredmények: Brno—Bohemians 2:0 (0:0). Az utolsó három percben meg a mérkőzést a brnóiak nyerték Kötc­sek és Sykora góljával. Kladno —Michalovce 2:1 (2:0). Góllövők: Skvara­ és Kára, illetve Potoma. Tábor—Hr. Králové 5:0 (2:0). Félórás játék után hatalmas és eredményes tábori rohamok kö­vetkeztek. Sparta Praha „B"—Liberec 1:1 (0:1). A Sparta a 82. percben Ve­selý góljával egyenlített. Pov. Bystrica—Ústi nad Labem 3:1 (2:1). Közepes színvonalú já­ték. A hazai csapat Pajerchin (2) és Lukács góljával győzött. Bardejov—AC Nitra 0:1 (0:1). Mikulášik gólja döntötte el a mér­kőzés sorsát. Jablonec—B. Bystrica 2:0 (0:0). Mindkét gólt Svoboda rúgta. Chomntov—Vítkovice 1:3 (1:2). A hazaiak nagy csalódást okoztak. Csanádi megbízatása A Ferencváros labdarúgó csapa­tának elnöksége Csanádi Ferencet bízta meg a távozott Kalocsay dr., valamint az ideiglenesen zátt Dalnoki után az első megbí­csapat edzéseinek irányításával. Csanádi eddig az utánpótlással foglalko­zott a Ferencvárosnál. Keze alól került az első csapatba Páncsics, Szőke, Branikovics és Juhász is. (V. I.) A sportfogadás hírei MATES: A szeptember 19-én kisorsolt nyerőszámok: 5 11 13 19 25 ŠPORTKA: A 38. játékhét első húzásának nyerőszámai: 17 24 25 27 34 49 ŠPORTKA: A 38. játékhét második húzásának nyerőszámai: B 8 9 14 20 49 PRÉMIUMOK: A 38. játékhéten az alábbi szelvények tulajdo­nosai nyertek prémiumot: Pošta Dolná Suča di 884330 — 12 Kčs 60 000 — Moravia Hlubočky ve 515877 — 3084 Kčs 20 000 — TI VŽKG Vítkovice eh 233195 — 25065 Kčs 40 000 — Pošta Strakonice 2 Ta 012802 — 229 Kčs 60 000 — Slávia VŠ Praha dg 215372 — 1083 Kčs 20 000 — Pošta jinočany cf 543082 — 28 Kčs 60 000 — Pošta Hanušovce nad Topfou tf 361651 — 111 Kčs 60 000 — SAZKA A 38. játékhét 12 találatos szelvénye: 123456789 101211111 10 11 12 1 2 2 ­ Slavan futballistái biztosan győztek a Tatran Prešov ellen, az igazán jó játékkal azonban még adósak maradtak. Felvételünk egy. ,, tömegjelenetet" örökített meg a vendégek kapuja előtt. (Alexy felv.J SÚLYEMELŐ VB: KOLOTOV ÉS TALTS Az amerikai Coiuinbusban a suruzatukat. Félnehézsúly: 1. Kolotov (Szovjetunió) 537,5 kg, 2. Grippal­di (USA) 490 kg, 3. Tóth Géza (Magyarország) 490 kg. Kolotov nyomásban 175, szakításban 160, lökésben 202,5 kg-t ért el, s mind­három fogásnemben aranyérmet nyert. Nehézsúly: 1. Talts (Szov- szovjet súlyemelők folytatták siker­ jelunió) 565 kg, 2. Krajcsev (Bul­gária) 535 kg, 3. Bednarski (USA) 530 kg. Talts győzött nyomásban 200 és lökésben 210 kg-os tel­jesítményével, míg szakításban a finn Kangasniemi bizonyult leg­jobbnak. A finn versenyző az összetett versenynek csak a ne­gyedik helyén végzett. RÖPLABDA VB: Ma: Magyarország ellen Bulgária négy városában vasárnap kezdődött meg a 7. röplabda világbajnokság. Egyelőre csak a férfi csapatok küzdelme folyik, mivel a nők csak kedden kezdenek. A férfi röplabda világbajnok­ságot legutóbb Csehszlovákia nyerte meg, tavaly azonban gyengén szerepelt a Világ Kupában, amely az NDK birtokába került Japán és a Szovjetunió előtt. Csehszlovákia lapunk zárta után Brazíliával játszotta első mérkő­zését, míg Magyarország ellenfele az USA volt. Ma, hétfőn Csehszlo­vákia Magyarország találkozóra kerül sor. Kedden Finnország, szerdán az USA, csütörtökön pe­dig Lengyelország ellen mérkőzik a csehszlovák válogatott. A cso­port két legjobbja kerül a nyolcas döntőbe. Magyar siker Bukarestben A román fővárosban négyes férfi és hármas női atlétikai viadalt rendeztek. A férfi viadalok Magyarország—Románia eredményei: Magyarország—Olaszország 119:104, 113:99, Magyarország—Svájc 133:79, Olasz­ország—Románia 117:95, Olaszor­szág—Svájc 130:82, Románia-Svájc 124:88. A magyarok győzelmeit a kö­vetkező atléták szerezték: Füredi 400 m-en 47,1, Kalocsai távolugrás­ban 774 cm, Varjú súlylökésben 19,46 m, Tégla diszkoszvetésben 59,92 m, Encsi kalapácsvetésben (legyőzte Zsivótzkyt) 67,94 m, Né­meth gerelyhajításban 80,94 m, Mi­hályfi 200 m-en 21,4 mp, 4X400 méteren 3:08,3 p. A női viadalok eredményei: Ang­lia—Magyarország 69:66, Anglia— Románia 70:65, Magyarország—Ro­mánia 68:67. A magyar nők közül a követke­zők győztek: Balogh 200 m-en 23,6 mp, Bognár súlylökésben 15,93 m, Rudasné gerelyhajításban 53,90 m, valamint a 4X100 m-es váltó 44,1 mp idejével. • A Slovan Bratislava jégko­rongozói hazatértek svédországi a portyájukról, melynek során mind kilenc mérkőzésüket megnyer­ték. Az elért gólarányuk 48:19. EZ TÖRTÉNT A MAGYAR NB I-BEN HONVÉD-DÓZSA rangadón a A magyar labdarúgó-bajnokság 7. fordulójának legnagyobb érdek­lődéssel várt mérkőzése a Honvéd-Dózsa rangadó volt. A kispesti pályán 16 000 néző előtt lejátszott találkozó csak részben elégítette ki az igényeket s a szép számú szurkolósereg egyetlen gólnak sem tapsolhatott. Miután a Vasas már szombaton magabiztos négygólos győzelmet aratott a Csepel felett, két pontra megközelítette a baj­nokság éllovasát. A további helyeken nagy a tülekedés. Az MTK, amely 0:2-ről egyenlített, a Dunaújváros ellen még harmadik ugyan, de csak gólaránnyal a Ferencváros előtt, miután a zöld-fehér együt­­­tes a Népstadionban nagyobb megerőltetés nélkül fektette két vállra Videotont. A Szombathely 0:1-ről nyert a Rába-parti együttes el­len, míg két találkozón a vendégcsapat bizonyult eredményesnek. Tatabányán a Komló, Szegeden pedig a Diósgyőr szerzett egygólos győzelmet. HONVÉD—ÚJPESTI DÓZSA 0:0 Az első 45 perc izgalmas, szín­vonalas játékot hozott, mindkét kapu többször forgott veszélyben. Szünet után alábbhagyott a lendü­let, s bár gólhelyzet mindkét csa­pat játékosai előtt kínálkozott, végeredményben ezúttal bevehetet­lennek bizonyultak a kapuk. A szerdai kupa­mérkőzések hatása érződött mindkét csapat teljesít­ményén. FERENCVÁROS—VIDEOTON 2:0 (1:0) Góllövők: Branikovics és Mucha. A mérkőzés nagy részében me­zőnyfölényben játszott a zöld-fe­hér együtes, az átütőerő azonban hiányzott csatárai játékából. A legaktívabbnak Branikovics bizo­nyult, de ő játszott a legnagyobb hibaszázalékkal is. Kihagyott egy 11-est és a 31. percben megszerez­te csapata vezető­­ gólját. Szünet után Kű beállása új színt jelen­tett a zöld-fehér csatársorban és az ő beadásából rúgta Mucha a Ferencváros második gólját. MTK—DUNAÚJVÁROS 2:2 (0:2) Góllövők: Dunai, Kunszt, illetve Csörgő és Harangi. Két ellentétes félidőből állt a mérkőzés. Az első 45 percben is az MTK támadott többet, mégis a vendégcsapat jutott kétgólos veze­téshez. Szünet után hatalmas ira­mot diktált a vendéglátó csapat, és Dunai révén már az 51. percben csökkentette hátrányát. Továbbra is lendületesen rohamoztak a kék­fehérek, a Dunaújváros teljesen beszorult, és Kunszt révén meg­született a hazaiak kiegyenlítő gólja is. SZOMBATHELY—RÁBA ETO 2:1 (0:1) Góllövők: Rátkai, Farkas, illetve Stolz. Az első félidőben lendületeseb­ben és lelkesebben játszott a rába­- parti együttes. Szünet után feljött Szombathely, egyre másra ve­zette a támadásokat és fél óra alatt a maga javára fordította a mérkőzés állását. TATABÁNYA—KOMLÓ 1:2 (0:0) Góllövők: Szabó, illetve Solymo­si (11-esből) és Juhász. Alacsony színvonalú mérkőzést vívott a két csapat. A szépítő gól is kapus hibából esett. Szabó György 18 méteres lövése Erdősi keze és lába között jutott a háló­ba. SZEGED—DIÓSGYŐR 0:1 (0:0) Góllövő: Gass. Ólomlábakon mozogtak a szege­di fiúk és a frissen, fürgén játszó Diósgyőr rászolgált a győzelemre. A két bajnoki pont sorsát eldöntő gól az 56. percben esett, amikor Gass három szegedi védőjátékos díszkísérete mellett talált a háló­ba. PÉCS—SALGÓTARJÁN 0:0 A pécsiek valamivel többet bir­tokolták a labdát, de az enervált csatárok nem voltak képesek gólt lőni a szervezetten játszó tarjáni védelemnek. Az eredmény valós. VASAS—CSEPEL 4:0 (2:0) Góllövők: Puskás dr., Ladinszki, Vidáts, Tóth. A Vasas megérdemelte a győzel­met, de a gólarány kissé túlzott. AZ NB I ÁLLÁSA: 1. 0. Dózsa 2. Vasas 3. MTK 4. Ferencváros 5. Honvéd 6. Pécs 7. Csepel 8. Diósgyőr 9. Szombathely 10. Salgótarján 11. Dunaújváros 12. Videoton 13. Tatabánya 14. Komló 15. Rába ETO 16. Szeged 7 5 2 0 23: 7 6 0 1 16­ 7 2 4 1 14 7 3 13 8 7 3 1­3 13 7 3 2 2 11 7 2 3 2 6 7 3 1­3 10 7 4 0 3 14 7 3 2 2 10 7223 6 7 2 2 3 5 7 2 1­4 7: 7 2 2 3 10 7 2 0 5 6 70 18 2 5 20 6 18 7 9 15 15 8 10 14 13 9 13 15 12 14 11 12 10 :10 10 :7 10 9 9 :16 8 :12 5 :12 2