Új Szó, 1990. november (43. évfolyam, 257-281. szám)

1990-11-12 / 265. szám, hétfő

1990. XI. 12. ÚJ SZÚ Labdarúgó SZNL I, 14. forduló A rendőröknek otthon sem megy (ton)­­ A labdarúgó SZNL I, 14. fordulójában az éllovas Trnava gólzáporos győzelmet aratott a Šaľa felett és az exligás együttes már őszi bajnoknak tekinthető, mert üldözői kikaptak. A forduló meglepetése, hogy az eddig várakozáson felüli teljesítményt nyújtó szenciek hazai pályán alulmaradtak a kassai vasutasokkal szem­ben. A pozsonyi rendőrök egy ajándéktizenegyesnek köszönhették, hogy otthonukban nem szenvedtek vereséget a lelkes ógyallaiaktól. Az őszi idény utolsó fordulójának párosítása: Levice - Trnava, Hurbanovo - Stropkov, Jelšava - ŠKP, Lokomotíva - Humenné, Michalovce - Senec, Spoje - Senica, VSS - Pov, Bystrica, Šaľa - Žilina. ŠKP - HURBANOVO 1:1 (1:1), góllö­vők: Holeš (11-esből), ill. Toman. Kelle­metlen, ködös, hűvös időben kezdődött a mérkőzés. Az 1. perc végén Gálik betört a 16-oson belülre, amikor már elvesztette a labdát, feldobta magát az ötös sarkánál, a bíró nem kis meglepetés­re a 11-es­­ pontra mutatott. Az ajándék­büntetőt Holeš biztosan értékesítette. A gól után feljött az ógyallai együttes, és a 7. percben egyenlített. Hornyák beadá­sát elnézte a hazaiak kapusa, Jakubička, s a jókor érkező Toman a hálóba továb­bított. Akár véget is érhetett volna a talál­kozó, mert a meccs hátralevő részében már nem született gól! A 12. percben ismét a játékvezető volt a főszereplő: az egyedül kapura törő Hornyákot a 16-oson belül Frt­ala elkaszálta. A bíró 11 -es helyett szabadrúgást ítélt a 16-os vonalá­ról... Fölénybe kerültek a vendégek, ál­landóan a rendőrök kapuja előtt pattogott a labda, helyzetet azonban nem sikerült kidolgozniuk a zöld-sárgáknak. Négy perccel a szünetet követően Holeš 20 frv­es szabadrúgása alig kerülte el a bal alsó sarkot. Az 59. percben Viček közeli feje­sét védte nagy bravúrral a gyallaiak kapu­sa, Mentes. Egyre sűrűbb lett a köd, s ez láthatóan zavarta a játékosokat! Többet kezdeményeztek a technikásabb ás gyor­sabb vendégek, akiknek váratlan ellentá­madásai rendre sok gondot okoztak a po­zsonyi kapu előtt. A 83. percben Ravasz beadását Toman elvétette a kapu torká­ban. Nem sokkal ezután 5 ógyallai játékos tört kapura, ám nem tudták kihasználni a létszámfölényt. A vendégek kezdettől fogva jobbak voltak, s közelebb álltak a győzelemhez. A döntetlen a házigaz­dákra nézve hízelgő. A találkozót 200 néző előtt a nagykürtösi Černák sok hibá­val vezette. Sárga lap: Jakubička, Vrá­bel, ill. Krupčík és Vagač. (zsi) SENEC - LOKOMOTÍVA 0:1 (0:1), góllövő: Košiar. A szencieknek nem sike­rült a hazai százszázalékos szereplés az őszi idényben. Ezelőtti hét mérkőzésüket megnyerték, a nyolcadikon viszont úgy kaptak ki, hogy már a találkozó 2. percé­ben a hálójukba került a labda. Egy jobb oldali ellentámadást követően Košiar mintegy 12 m-ről talált a hálóba. Hiába támadott ezután a hazai gárda, az egyen­lítésre már nem futotta erejéből. Annak ellenére, hogy szinte végig fölényben fut­ballozott a szenei csapat, mindössze egy alkalommal veszélyeztette a kassaiak ka­puját: Kolombus 20 m-es bombája a ka­pufán csattant. A találkozót 600 néző előtt Tóth vezette, aki sok mindent másként látott, mint a nézők... (lussa) TRNAVA - ŠAĽA 5:0, (4:0), góllövők: Zemaník (2), Sadloň, Mokroš és Ti­benský. A hazaiak igazolták, hogy ragyo­gó formában vannak és kitűnő teljesít­ménnyel fölényes győzelmet arattak a jobbára védekező vendégek felett. A nagyszombatiak kezdettől fogva nagy iramot diktáltak, játékosai kitűnően kom­bináltak és fél óra leforgása alatt négy­szer vették be az ellenfél kapuját. Szünet után a vágsellyeiek is kísérleteztek szór­ványos ellentámadásokkal. Gólt azonban nem sikerült lőniük és a 78. percben Tibenský beállította a végeredményt. STROPKOV - LEVICE 1:0 (1:0), gól­lövő: Parilák. Közepes színvonalú mér­kőzést látott a közönség. A vendégek körültekintően védekeztek, és gyors el­lentámadásokkal igyekeztek helyzeteket teremteni a kitűnően védő Hrezda kapuja előtt. Ha a hazaiak jobban kihasználják helyzeteiket, nagyobb arányú győzelmet szerezhettek voltak. ŽILINA - VSS 3:1, (1:0) góllövők: Zuziak, Šebík, Janči, ill. Serbin. A két egykori I. ligás együttes összecsapása gyors és színvonalas játékot hozott. Mindkét oldalon jól adogattak és a gyors ellentámadásokat főleg a hazaiak gyak­ran fejezték be veszélyes lövésekkel. Mindenekelőtt a védelmek jeleskedtek, a hazaiaknál Zuziak és Šebik hívta fel magára a figyelmet. A vendégcsapat játé­kosai közül Serbin és Sovič érdemel említést. A kassaiakat a súlyosabb vere­ségtől Olejár kapus mentette meg. POV. BYSTRICA - SPOJE 2:1 (1:0), góllövők: Chmela (2), ill. Cséfalvay. A közepes színvonalú találkozón megér­demelten nyertek az első félidőben aktí­vabb vágbeszterceiek, akik a szünetig nyomasztó fölényben játszottak. A vendé­gek ellentámadásai azonban mindig ve­szélyt jelentettek Jankovics kapujára. A hazaiak a kétgólos előny megszerzése után „ráültek" az eredményre, a vendé­gek felbátorodtak és a 80. percben csök­kentették hátrányukat. Bár elkeseredetten hajráztak, az egyenlítés már nem sikerült. HUMENNE - JELŠAVA 4:0 (3:0), gól­lövők: Demjanovič (2), Lahun (11-esből) és Rada. A hazaiak végig aktívabban játszottak és kezükben tartották a kezde­ményezést. A vendégek igyekeztek, de teljesítményük azt igazolta: nem véletle­nül állnak a tabella utolsó helyén. SENICA - MICHALOVCE 2:0 (0:0), góllövők: Procházka és Miča. A nézők érdekes mérkőzésnek lehettek szemta­núi, mert a vendégek meglepetésre nem álltak be védekezni, hanem minden lehe­tőséget kihasználtak ellentámadásokra. Helyzeteiket azonban képtelenek voltak értékesíteni, és ez a hazaiak malmára hajtotta a vizet. A 70. percben az örök­mozgó Procházka a kapu közvetlen kö­zeléből a hálóba fejelt. A 79. percben a hátvéd Miča bombája jelentette a má­sodik gólt, és a hazaiak megérdemelt győzelmét. Az SZNS­Z állása 1. Trnava 14 9 3 2 32:8 21 2. VSS 14 8 2 4 19:22 18 3. Senica 14 7 3 4 17:12 17 4. Senec 14 8 1 5 22:17 17 5. Žilina 14 6 4 4 29:19 16 6. Stropkov v 14 6 4 4 12:16 16 7. Hurbanovo 14 5 5 4 15:10 15 8. Levice 14 5 4 5 19:17 14 9. Pov. Bystrica 14 5 4 5 19:19 14 10. Lokomotíva 14 7 0 7 19:20 14 11.ŠKP 14 5 4 6 20:16 13 12. Humenné 14 4 5 5 13:13 13 13. Spoje 14 4 2 8 13:19 10 14. Michalovce " 14 5 0 9 16:30 10 15. Šaľa 14 4 1 9 8:24 9 16. Jelšava 14 3 1 10 7:28 7 Országos tornászbajnokság Modlitba és Bártová (sr)­­ Prágában a Sparta sportcsarno­kában tegnap a szerenkénti döntőkkel befejeződtek az országos tornászbajnok­ság küzdelmei. A kétnapos versenysoro­zat legsikeresebb résztvevői Martin Mod­litba és Daniela Bártová voltak. Míg a nőknél a 16 esztendős Bártová nagy előnnyel nyerte az összetett bajnoki címet, a férfiaknál Modlitba csak az utolsó két szeren tudta megelőzni az addig ve­zető Hront. Eredmények - összetett verseny, fér­fiak: 1. Modlitba (Slavia UK) 111,9, 2. Hron Sokol Brno) 111,7, 3. Smetana (Sokol Brno) 109,5. A szerenkénti döntők legjobbjai: talaj: Smetana 9,5, lólengés: Modlitba 9,6, gyűrű: Hron és Smetana 9,5-9,5, lóugrás: Smetana 9,25, korlát: Modlitba 9,75, nyújtó: Bugár (Slavia UK) és Modlitba 9,75-9,75. Nők - összetett: 1. Bártová (Sokol Brno) 77,324. Janteková (Žilina) 75,96, Stolejdová (Sokol Brno) 75,624. A sze­renkénti döntők legjobbjai: lóugrás: Jan­teková 9,756, felemás korlát: Bártová 9,875, gerenda: Exnárová (Sparta) 9,525, talaj: Bártová 9,825 pont. Kézilabda-A Dukla balszerencséje Szenzáció Veszprémben (sr)­­ A hét végén lejátszották az európai férfi kézilabdakupák negyeddön­tőjének visszavágó mérkőzéseit. A cseh­szlovák résztvevők közül az IHF Kupában szereplő ŠKP Bratislavának a várako­zásnak megfelelően sikerült a továbbju­tás. A pozsonyi visszavágón 32:24 (17:10) arányban győzött a török Arcelik Istambul ellen. Kevesebb siker kísérte a BEK-ben a prágai Dukla szereplését. Mint ismere­tes, egy héttel ezelőtt a katonák idegen­ben mindössze egy góllal kaptak ki a nyu­gatnémet TV Grosswallstadttól. A vissza­vágón a Dukla szinte végig vezetett, a 34. percben már 22:17 volt az állás. A hajrá­ban azonban a nyugatnémetek hengerel­tek. Dukla - Grosswallstadt 32:32 (18:17). Ugyancsak a kiesés sorsára jutott a KEK-ben a Baník Karviná, miután ide­genben is alulmaradt az osztrák kupa­győztessel szemben: Stockerau - Karvi­ná 24:21 (9:9). Óriási meglepetés született a férfi KEK-ben: VAÉV Bramac - SZKA Minszk 27:18 (14:10), a BEK- és KEK-győztes szovjet csapat elbúcsúzott (!) a további küzdelmektől. A veszprémiek továbbjutása nagy bravúrnak számít! A ŠPORTKA 45. játékhetének nye­rőszámai: I. 5 13 23 24 26 40, pótszám 22 II. 5 7 12 28 39 48, pótszám 42 Az Olimpiai Sarka 44-45. játékheté­­­nek nyerőszámai: 13 15 38 39 A Sarka 45. játékhetének telitalála­tos szelvénye a következő: 1­2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 11 20 000102 1 2 1 (ČSTK) SPORTHÍRADÓ • Pozsonyban és Kassán is nem­zetközi vízilabdatornát rendeztek a hét végén. A pasienkyi 50 m-es fedett uszodában a budapesti KSI diadalmas­kodott (KSI - Egyiptom 15:11, Slávia UK - KSI 10:10, Slávia UK - Egyiptom 14:13; az egriek nem jöttek el!). A kassai kétnapos viadalt az SKP Impex (a múlt­ban ČH) Košice nyerte, miután a finálé­ban 10:8-ra verte a másik kassai csa­patot, a Slavia Veterinárt. • A röplabda CEV Kupa első forduló­jának visszavágó mérkőzésein - férfiak: Celrc Zonhoven - ŠKP Bratislava 3:0, (a belga csapat jutott tovább), nők: Reggio Emília - ŠKP Bratislava 3:1 (az olasz együttes a továbbjutó). • A Párizsban rendezett nemzetkö­zi műkorcsolya versenyen a csehszlo­vákok közül a 16 esztendős Lenka Kulovaná szerepelt a legjobban, a fran­cia Bonaly mögött a 2. helyen végzett. A férfiaknál ez volt a sorrend: 1. Bow­man, (amerikai), 2. Zagorodnyuk (szov­jet) 3. Stojko (kanadai). Labdarúgó SZNL II NYUGATI CSOPORT: Sered' - Elekt­rosvit Nové Zámky 4:0, Vráble - Dúbrav­ka Bratislava 1:0, Slovan B (ZŤS Petržal­ka) - TTS Trenčín 3:0, Púchov - Bánovce 4:0, Zlaté Klasy - Matador Bratislava 0:0, Prievidza - Topoľčany 4:1, Doprastav - Dubnica 1:1, VTJ Trenčín - Partizánske 4:0. KELETI CSOPORT: Spišská Nová Ves - Handlová 1:0, Ružomberok - Vra­nov 2:1, Čadca - Martin 2:1, Bardejov - Trebišov 2:0, Giraltovce - Bardejovská Nová Ves 2:0, Budkovce - Rimavská Sobota 1:0, VSŽ Košice - Bytča 2:1, Detva- K. N. Mesto 3:0. (me) Súlyemelő vb A bolgár Ivanov az első győztes (t­ tiesi)­­ Budapesten a Nemzeti Sportcsarnokban szombaton 35 ország 210 versenyzőjének részvételével ünnepélyesen megkezdődtek a 63. súlyemelő vb küzdelmei. Az első világbajnoki címet az 52 kilogrammos súlycsoportban a 19 esztendős bolgár Ivan Ivanov szerezte meg, aki az összetettben 265 kilogrammot teljesített. A bolgár súlyemelő, aki korábban már nyert Európa-bajnoki címet is, az első fogásnem, a szakítás után csak a 3. he­lyen állt, a lökésben mindenkit felülmúlt és az összetettben biztosan végzett az élen. A csehszlovákok ebben a súlycsoportban nem rajtoltak. A szombati megnyitót megtekintette, Juan Antonio Samaranch, a NOB elnö­ke is, aki kétnapos budapesti látogatása során tárgyalt a Nemzetközi Súlyemelő­szövetség (IWF) vezetőivel is. A világbaj­nokság megnyitója előtt került sor az IWF kongresszusára, mellyen a fő téma a dop­ping elleni harc volt. A kongresszus hatá­rozata szerint azokat a versenyzőket, akiknél január elseje után tiltott szerek használatát mutatják ki, örökre eltiltják a versenyzéstől és ezer dollár büntetésre kötelezik őket. Az 56 kilogrammos súlycsoport kettős kínai sikerrel végződött. A szakítás után a török Hafis Szuleymanoglu vezetett, aki tavaly még a szovjet színekben rajtolt. A lökésben azonban kifordult a török sportoló bal könyöke és a verseny feladá­sára kényszerült. A csehszlovákok ebben a súlycsoportban sem rajtoltak. EREDMÉNYEK - 52 kg: 1 Ivanov (bolgár) 265 (115+150), 2. Huang Si­liang 250 (115+135), 3. Csang Caj-zsung (kínaiak) 247,5 kg. 56 kg:1. Liou Sou-ping 285 (130+155), 2. Dhe Jing-csiang (kínaiak) 285 (125+160), 3. Bjung Kwan Hun (ko­reai) 277,5 (122,5+155). A finneké lett a Német Kupa A Német Kupáért rendezett jégkorongtornán Stuttgartban Finnország végzett az első helyen. Csehszlovákia csupán a házigazdákat tudta megelőzni. A végső sorrend: 1. Finnország, 2. Svédország, 3. CSSZSZK, 4. NSZK. A torna keretében a csehszlovák öregfiúk is megmérkőztek az NSZK öreg harcosaival és meglepe­tésre Hlinkáék 5:4 arányban alulmaradtak. SZOMBAT: Csehszlovákia - Finnország 0:2 (0:0, 0:0, 0:2). Alacsony színvonalú, unalmas mérkő­zésen, amelyen a véletlen játszotta a fő­szerepet, a csehszlovák védők hibáiból szerezték meg a finnek a győzelmet. Játékosaink az emberfölény kihasználá­sában eddig sem jeleskedtek, de amit ezen a mérkőzésen műveltek, az elké­pesztő volt. Amikor a 16. percben Jutila és a 34. percben Huura került a büntető­padra, Rosolék még kapura sem ütöttek! Az első formás akciót a 22. percben vezették, azonban a gólhelyzetben levő Lángot a finn védők kiszorították. Már­már úgy tűnt, hogy ez lesz a csehszlovák válogatott harmadik gól nélküli döntetlenje,­­az 1948-as téli olimpián Kanadával, nyolc évvel ezelőtt a finnországi vb-n, a Szovjetunióval játszott 0:0-át), akkor Danko és Šlégr Hartmann kapuja mö­gött betlizett és Selänne kihasználta a kí­nálkozó lehetőséget. Egy perccel a talál­kozó vége előtt újabb védelmi hibából Tuomisto ütötte az északiak második gólját. Csehszlovákia: Hartmann - Adam, Ščerban, Šlégr, Danko, Kuchyňa, Seke­ráš, Maškarinec, Ŕezníček - Vlk, Kaň­kovský, Dolana - Rosol, Lang, Lubina - Kölnik, Ťoupal, Pýcha, - Jelinek, Horák, Žemlička. Stanislav Neveselý: „Az ellenfél aktí­vabb és kezdeményezőbb volt. A máso­dik harmadban gyors ellentámadásokkal kísérleteztünk, de eredménytelenül." 1:1) Svédország - NSZK 5:1 (1:0, 3:0, A német válogatottnak nem sikerült megismételnie csütörtöki teljesítményét, amikor nagy meglepetésre legyőzte a fin­neket. A skandinávok magabiztosan ko­rongoztak, végig irányították a játékot és fokozatosan növelték előnyüket. Gólütők: Erickson, Carnbäck, Fors­lund, Loeb, Samuelsson, illetve Blei­cher. VASÁRNAP: Finnország - Svédország 4:2 (0:0, 1:0,3:2) A finneknek csak a találkozó derekán sikerült először bevenniök a svédek kapu­ját. A Tre Kroner kétszer egyenlített, a hajrában azonban a finnek ellenállhatat­lanok voltak és két góllal a maguk javára fordították a találkozót. Gólütök: Järvenpää, Huura, Torkki, Kurkinen, ill. Erickson és Huss. CSSZSZK - NSZK 4:2 (1:1, 2:0,1:1) Tíz nap leforgása alatt ez volt a cseh­szlovák válogatott hatodik mérkőzése és a fiúkon érződött, hogy elfáradtak. Sokat kivett belőlük a szombati összecsapás is. A találkozó sorsa a második játékrészben dőlt el, amikor három perc alatt kétszer zörgött a németek hálója, s a vendéglátók erejéből az utolsó 20 percben már nem futotta az újításra. Gólütők: Lubina (2), Žemlička, Horák, ill. Truntschka és Schinko. Tenisz Navrátilová nélkül A New York-i Madison Square Gardenben ma kezdődik a női teni­szezők Virgínia Slims sorozata befe­jező tornája, melyen a világranglista első tizenhat helyezettje vesz részt. A mezőnyből hiányzik a nagy esé­lyes Martina Navrátilová, aki térd­sérülés miatt az utolsó pillanatban lemondta részvételét. Az orvosok szerint Navrátilová jobb térdét még a héten megműtik. Helyére az oszt­rák Paulus kapott meghívót. Emiatt újból sorsolták a tornát és már az első fordulóban néhány favorit egy­más ellen játszik: Graf - Capriati, Novotná - Sabatini, Suková - K. Maleeva. Labdarúgó NB I, 13. forduló Változatlanul vezet a Vác (faludi)­­ A magyar labdarúgó-bajnokság szombati fordulójában a váci Izzó ezúttal a Szegedet győzte le s ezzel továbbra is 3 pont előnnyel vezeti a tabellát - igaz, a második helyezett Bp. Honvéd egy mérkőzéssel kevesebbet játszott. A legnagyobb érdeklődés a Ferenc­város veszprémi vendégjátékát kísérte, de a budapestiek - akárcsak a szerdai UEFA Kupa mérkőzésen, most is vereséget Változatlanul gyengélkedik a bajnok Újpesti Dózsa. A taxisok szenvedtek, sztrájkja miatt elmaradt Rába ETO - Ferencváros mérkőzést szerdán 15.30-kor bonyolítják le. A televízió egyenes adásban közvetíti az összecsapást. A 14. forduló párosítása: Pécs - MTK-VM, Siófok - Vác, Tatabánya - Volán, V. Dózsa - Veszprém, Ferencváros - Békéscsaba, Szeged - Videoton, Debrecen - Rába ETO, Bp. Honvéd - Vasas. VASAS - BÉKÉSCSABA 1:0 (1:0), góllövő: Bücs. Már a 18. percben megszerezték a vezetést a piros-kékek. Utána ugyan több óriási gólhelyzetet is kialakítottak, de az eredmény már nem változott. BP. HONVÉD - PÉCS 1:0 (0:0), góllövő: Pisont. A hazai együttes szinte az egész mérkőzést végigtá­madta, a pécsiek csupán a védeke­zésre összpontosítottak. VOLÁN - V. DÓZSA 1:0 (1:0), góllövő: Kajdy. Rendkívül alacsony színvonalú mérkőzést játszott a két együttes. A látottak is igazolták, nem véletlenül állnak a tabella alsó régió­jában. VÁC - SZEGED 1:0 (1:0), góllö­vő: Füle. A listavezető váciak ezút­tal közepes teljesítménnyel is meg­szerezték a két értékes bajnoki pontot. 2:1 VESZPRÉM - FERENCVÁROS (1:0), góllövők: Rugovics, Csík, ill. Fischer (11-esből). Mint­egy 10 000 néző volt kíváncsi az FTC vendégszereplésére. Óriási küzdelem, kemény belemenések jellemezték a találkozót. A Ferenc­város Patkós sérülése miatt - s ek­kor már nem volt lehetősége a cse­rére - tíz emberrel játszotta az utol­só harminc percet, s ekkor kapta a második gólt. RÁBA ETO - TATABÁNYA 1:1 (0:0), góllövők: Freppán, ill. Váczi. Két gyenge formában játszó csapat igazságos döntetlenje. MTK-VM - SIÓFOK 2:0 (1:0), góllövők: Talapa, Hannich. A ven­déglátó együttes győzelméhez egy pillanatig sem férhetett kétség. Ezút­tal a korábbi hetekénél sokkal jobb teljesítményt nyújtott a kék-fehér együttes. A VIDEOTON-WALTHAM -DEBRECEN mérkőzés a hazai együttes 1:0-ás vezetésénél az 52. percben köd miatt félbeszakadt. Az NB I állása 1. Vác 13 10 2 1 20:9 22 2. Bp. Honvéd 12 9 1 2 21:7 19 3. Veszprém 13 6 6 1 15:11 18 4. Ferencváros 12 7 2 3 24:8 16 5. Tatabánya 13 5 5 3 15:13 15 6. Pécs 13 7 0 6 12:10 14 7. MTK-VM 13 5 3 5 15:16 13 8. Békéscsaba 13 5 2 6 15:15 12 9. Siófok 13 3 6 4 11:12 12 10. Rába ETO 12 4 3 5 19:17 11 11. Vasas 13 5 1 7 18:22 11 12. Szeged 12 3 4 5 6:13 10 13. Videoton 12 3 3 6 14:19 9 14. V.Dózsa 13 3 2 8 16:24 8 15. Debrecen 12 1 4 7 5:14 6 16. Volán 13 3 0 10 13:29 6