Új Szó, 2018. június (71. évfolyam, 125-150. szám)

2018-06-27 / 147. szám

181 A NAP JÁTÉKOSA' Alireza Bajranvand Az iráni kapus megfogta CR7 büntetőjét, ami önmagában még nem volna világraszóló teljesítmény, de a 25 éves kurd hálóőr története mesébe illő: apja pásztort akart belőle, ezért több kapuskesztyűjét is széttépte, kölcsönkért pénzből költözött el Teheránba, ahol kezdetben az utcán aludt, később pedig utcaseprést és pizzafutárkodást is vállalt a fociedzések mellett. A NAP MONDATAI: „Ha több ezer dollárt költenek egy rendszerre, és öt srác ül az emeleten, akik nem látják a könyöklést, az hiba." Carlos Queiróz, az iráni válo­gatott szövetségi kapitánya Cristiano Ronaldo és Morteza Puraligandzsi párharcáról. A NAP SZÁMAI: W Az Irán—Portugália I mérkőzésen meg­­­mp adott - és Cristiano Ronaldo által elhibázott - volt a 19. tizenegyes a 2018-as labda­rúgó-világbajnokságon, amivel megdőlt az eddigi vb-rekord. 5 A NAP SZÁMA II. A spanyol válogatott Marokkó ellen mindös­­­sze öt szabálytalanságot követett el, ami a legkevesebb a világbajnokságon 1966 óta­­ holtversenyben a hollandok elleni 2014-es meccsel, amikor 5:1-re kikaptak. A NAP ÖSSZEFOGÁSA A FIFA fegyelmi bizottsága 10 ezer svájci frankra büntette a svájci Granit Xhakát és Xherdan Shaqirit a Szerbia elleni világbajnoki csoportmér­kőzésen bemutatott gólörömük miatt, amikor az albán jelképnek számító kétfejű sast formázták a kezükkel a találatuk után. A koszovóiak azonban meg sem várták a tegnapi döntést, és már hétfőn több mint 14 ezer svájci franknak megfelelő adományt gyűjtöttek össze egy számlán, amelyből a két .károsult” helyett kifizetik a büntetést. SPORT­­ LABDARÚGÓ-VB 2018. június27. | www.ujszo.com Unalmas meccsen dán továbbjutás A franciák mellett Dánia jutott tovább a labdarúgó-világbaj­nokság C csoportjából. Tegnap délután Franciaország gól nélküli döntetlent játszott a dánokkal, a már kiesett Peru pedig 2:0-ra legyőzte Ausztráliát. Didier Deschamps francia szö­vetségi kapitány (akinek ez volt a 79. meccse a franciák kispadján, ezzel beérte az örökranglista élén álló Raymond Domenech-t) az utolsó csoportmeccsre több kulcsjátékosát pihentette, a cseréknek adott lehe­tőséget. A mérkőzés nem sok izgal­mat tartogatott, nem voltak látvá­nyos megoldások. A dánok az első félidőben összesen egyszer rúgtak kapura, ilyen gyenge 45 percük utoljára 2002-ben volt vb-n, akkor is a franciák ellen. A közönség fütty­koncerttel jutalmazta a két csapat kínlódását... Ez volt az első gól nél­küli döntetlen a tornán, a korábbi 37 meccsen mindig esett legalább egy találat. A másik meccsen Ausztrália csak akkor juthatott volna tovább, ha nagyarányú győzelmet arat Peru el­len, és közben Dánia kikap Francia­­országtól. A dél-amerikaiak azon­ban szépen akartak búcsúzni, a 19. percben Paulo Guerrero passza után Carillo kapáslövése a hálóban kötött ki. Az 50. percben eldőlt a meccs, Paulo Guerrero talált fordulásból a hosszú sarokba. A peruiak 1978 óta először nyertek vb-meccsen. Az ausztrál csapatban néhány percre pályára lépett Tim Cahill, ez­zel 2006, 2010 és 2014 után 2018- ban is szerepelt a vb-n. (nso) Megszorongatták a favoritokat Spanyolország a hosszabbításban egyenlítve 2:2-re játszott Marokkóval, míg Portugália a 93. percben gólt kapva 1:1-re végzett Iránnal a vb csoportkörének 3. fordulójában, így eldőlt, hogy a nyolcaddöntőben a spanyolok Oroszországgal, míg a portugálok Uruguayjal csapnak össze. „Elsők lettünk, ez volt a cél - szö­gezte le Fernando Flierro, ugyanak­kor hangsúlyozta, hogy voltak ne­hézségeik, és mindenképpen javul­niuk kell.­­ Öt gólt kapni, ez nem megy. A fiúknak meg kell érteniük a realitást, meg kell teremteniük a szükséges fölényt.” „A nyolcaddöntő megvan, most már igényesnek kell lennünk önma­gunkkal szemben, mert ajándékba nem kapunk semmit - vélekedett Hi­erro. - Ha folytatni akarjuk menete­lésünket, nincs választási lehetősé­günk. Tudjuk, hogy működik ez: nyerünk vagy csomagolhatunk.” Hervé Renard, a marokkóiak francia szakvezetője nem vitatta a videóbírós segítséggel megítélt má­sodik spanyol gól jogosságát, de megemlítette, hogy előtte nem arról az oldalról végezték el a szögletet, amelyiken a labda elhagyta a játék­teret, amit hatalmas bírói hibának nevezett. „Nem volt les, láttuk a vi­deót, ezen nincs mit vitatni. Egyszerűen csak azt kérdezem, elvégezhet-e egy játékos egy szög­letet a másik oldalról, nem arról, ahol a labda kiment. Odamentem a mér­kőzés után a bírók szobájához, az aj­tó zárva maradt” - mondta Renard. „Természetesen győzni szeret­tünk volna a spanyolok ellen, ezért jöttünk - vélekedett Renard. - Emelt, magasra emelt fejjel, büszkén té­rünk haza.” Fernando Santos portugál kapi­tány örömét fejezte ki a továbbjutás miatt, ám csapata játékával nem volt elégedett az Irán elleni 1:1 után: „A legfontosabb dolog, hogy folytathat­juk a tornát, igaz, nagyon erős rivális vár ránk a nyolcaddöntőben.” A szakember úgy látta, hogy Cristiano Ronaldo kimaradt büntetője hozott fordulatot, s azt követően esett vissza csapata teljesítménye. „Addig job­bak voltunk, de a büntetőt nem érté­kesítettük. Ilyen a futball. Viszont megtettük, amit vártak tőlünk, most pedig meg kell nyugodnunk és az Uruguay elleni meccsre kell figyel­nünk” - mondta Santos. Nem sok hiányzott az Európa­­bajnok kieséséhez, mert röviddel a lefújás előtt Mehdi Taremi nagy helyzetben az oldalhálót találta el. A találkozó portugál hőse a 34 éves Ricardo Quaresma volt, aki először kapott lehetőséget a kezdőcsapatban, s ezt a 45. percben a 16-os jobb sar­kától, jobb külsővel a hosszú felső sarokba csavart góljával hálálta meg a szakvezetőnek. „Egy kicsi szeren­csém is volt a gólnál, viszont a leg­fontosabb, hogy megvan a tovább­jutás” - értékelt Quaresma, aki az el­ső két mérkőzésen összesen 20 per­cet játszott. Szaranszkban egyetlen csalódott portugál volt, Carlos Qu­eiróz, Irán szövetségi kapitánya. „Nem a játékvezetőről beszélek, ha­nem egy rendszerről. Senki sem látta a könyöklést? Hagyjuk már!” - mél­tatlankodott Queiróz, aki azt nehez­ményezte, hogy Cristiano Ronaldót nem állították ki, miután szerinte le­könyökölte az egyik iráni védőt. A szakember egyik legnagyobb prob­lémája a rendszerrel, hogy az edzők egyáltalán nem láthatják a kérdéses szituációkat. Emellett arról is be­szélt, hogy a VAR bevezetésével a hibák már nem megengedhetőek a döntéseknél. „Most már nincs lehetőség emberi hibára, az még a VAR előtt volt. Ak­kor elfogadtuk” - jegyezte meg keserűen Queiróz, aki elmondta hogy a többség szerint nem működik jól a VAR. (MTI, TASR) A spanyolok első gólját szerző Iscót választották a mérkőzés legjobbjának r Us meccslabdák a kieséses szakaszra A fekete-szürke-fehér színűt ugyanolyan mintázatú, de vörös­piros színt is tartalmazó labdák váltják fel a vb kieséses szaka­szára. A tervezők a rendező or­szág zászlajának színeiből merí­tettek inspirációt, s a piros árnya­lattal arra utalnak, hogy a cso­porttalálkozók után fokozódik a meccsláz a szurkolókban. A Tel­­star 18 után a nyolcaddöntőtől Telstar Meditával játszanak majd a csapatok. A Medita oroszul ál­mot és ambíciót jelent. (MTI) VB-TIPP így tippelnek ők Pontozás: »telitalálat - 3 pont «a meccs kimenetelének eltalálása -1 pont Az állás (a tegnap délutáni meccsek után) Dél-Korea-Németország Mexikó-Svédország Szerbia-Brazília Svájc-Costa Rica BENES LÁSZLÓ VIDA KRISTOPHER a M 'gladbach játékosa a DAC játékosa NOVOTA JÁNOS volt válogatott kapus RADVÁNYI MIKLÓS edző UJSZO sportrovat