Ujság, 1936. augusztus (12. évfolyam, 175-198. szám)

1936-08-11 / 183. szám

8 ÚJSÁG KEDD, 1936 AUGUSZTUS 10 Vizipólóban Magyarország-Anglia 10:1 Magyarország 4x200-as úszóstafétája bejutott Japán és Ame­rika mögött a döntőbe. Mándi győzött a boxmérkőzések első napján. Bay Béla bekerült az egyéni epevivás döntőjébe Berlin, augusztus 10. (Az Újság kiküldött tudósítójának telefonjelentése.) Az olimpiai já­tékok három magyar győzelemmel kezdődött második hete kedvező kilátásokkal indult. Vizi­­pólócsapatunk Angliára, első komoly ellenfelére 10:1 imponáló gólaránnyal vert rá és most az elődöntőben még Belgiumot és Hollandiát kell legyűrni, mielőtt a másik elődöntő (Német­ország, Ausztria, Franciaország, Svédország) két első helyezettjével találkozik. A 4X200 méteres stafétában Magyarország az USA mö­gött a második helyet foglalta el, így a keddi döntőre kvalifikálta magát és nagyon örven­detes, hogy Japánon (8 p. 56.1 mp.) és az USA-n (9 perc 10.4 mp.) kívül 9 perc 20.8 mp. idővel, „lefékezve" is a legjobb időt érte el a hatalmas mezőnyben. A 400 méteres gyorsúszás előfutamaiból Lengyel és Angyal kiesett, Gróf Ödön azonban megnyerte futamát, úgyhogy az elődöntő „előkelő" mezőnyében is lehet keresni­valója. A japán Utó 4 perc 45.5 másodperces új olimpiai rekordot úszott, a döntőben Japán és Amerika között tehát rendkívül izgalmas küzdelemre van kilátás. A hölgyek 100 méteres gyorsúszó versenyének döntőjében a világ­rekorder Den Ouden a negyedik helyre került, de megvigasztalódott, mert honfitársa Master­­broek győzött 1 perc 05.9 mp. új olimpiai re­korddal. A hétfőn kezdődött boxmérkőzések során Mándi győzelemmel startolt, gyephockey­­csapatunk is legyőzte az USA-t 3:1-re, kézi­labdacsapatunk azonban a németektől, ha kissé enyhébb gólaránnyal is, újabb vereséget szen­vedett. Kerékpárosaink bent voltak a finis „rumlijában", a fényképfelvétel alapján azonban Bognár és Liszkay csak a tizenhatodik helyen kötött ki. Tornászaink ellen az első napon szinte „összeesküdött" a zsűri, reméljük azonban, hogy ezt a „handicap“-ot is el fogják bírni és meg­ismétlik los angelesi bravúrjukat. A két futball­­elődöntő közül csak az egyiket játs­zották le hétfőn, a Peru-Ausztria mérkőzést ugyanis a peruiak hibájából megsemmisítenék. Peru azon­ban az újabb meccsre nem állt ki, úgyhogy a peruiaktól vereséget szenvedett osztrákok játsza­nak most elődöntőt Lengyelország ellen. A ma­gyar vivósport ufjabb sikerét jelenti, hogy Bay Béla, a BEAC kitűnő allround-vívója az egyéni epeverseny döntőjébe kvalifikálta magát. vétség egyik vezetője és nagy pirosrózsa csokrot nyújtott át Csíknak. A meghitt kis ünneplést a stadion közi­nsége hatalmas tapsviharral kí­sérte. A magyar csapat az ötösszámú pályát kapta Luxemburg és Ausztria csapata között. Az első pályán úszott Anglia, a másodikon Amerika, a harmadikon Lengyelország és végü­l a széles he­tes pályán Dánia. A magyar csapatot felforgat­ták. Elsőnek Abay-Nemes dr. indult, második­nak Csik Ferenc. Az volt az utasításuk, hogy ússzanak erősebben, hogy megfelelő előnyt sze­rezzenek a magyar csapatnak. A staféta másik két emberének, Lengyelnek és Grófnak viszont kímélnie kellett magát, mert mindkettő indult a délutáni 400 méteres gyorsúszás előfutamában. Abay­ Neries az első hosszban harmadik volt az amerikai Hutter és az angol úszó m­ögött. Száz méteren ideje 66.5 mp. volt. Ott már együtt ütött be az angollal, viszont az amerikai úszó már két és fél testhosszal előzte meg őket. 150 méteren Abay-Nemes jobb benyu­lással már meg­előzte az angolt és jól finiseit, úgyhogy test­­hossznyira közelítette meg az USA élúszóját. Abay-Nemes ideje 200 méteren 2 p. 20.2 mp. volt. Csik az első forduló után erősített. Egy test­­hossz volt közötte és az amerikai Gilman mö­gött, a helyzet azonban alig változott és végül Csik 2 p. 18 mp. alatt ért célba. Lengyel kímélte magát. Ideje százon 66 mp. volt és az erősen úszó amerikaival szemben hát­ránya több mint két testhossznyira növekedett. Akkor már biztos volt a magyar staféta máso­dik helye. Lengyel ideje 2 p. 21.6 mp. volt. A magyar staféta utolsó úszója, Gróf Ödön jól ment, de végül négy testhosszal maradt le az amerikai staféta legjobb embere, Medica mö­gött, aki viszont teljesen kiúszta magát és az utolsó 20 méteren már láthatólag erőlködött. Gróf ideje 2 p. 21 mp. volt. A döntőbe jutott: USA, Magyarország, Francia­­ország, Kanada, Japán, Németország, Anglia és Svédország. Kedden délután a staféta döntőjében a ma­gyar csapat már az eredeti Lengyel, Gróf, Abay- Nemes, Csik összeállításban úszik. Vizipólóban: Magyarország-Anglia 10:1 (3:0) Magyarország: Bródy — Homonnai, Hazai *- Halasy — Bozsi, Németh, Brandi. Németh hátraadott labdája Hazaihoz került, aki egyedül leúszott, de beadása rosszul sike­rült. A labda körül kavarodás támadt, a bíró szabaddobást ítélt, Bozsi S­metlinek adta a lab­dát, aki védhetetlenü­l bevágta az első magyar gólt (1:0). Az angolok erős ellentámadással fe­leltek, Sutton éles lövését azonban Bródy ka­pus könnyen fogta. Bródy szabaddobása Né­­methhez került, de a gólzsák kapu fölé vágta a labdát. Feltűnt, hogy az angolok sok sza­bálytalanságot követtek el és emiatt mindunta­lan megszólalt a bíró sípja. Újabb magyar ro­hamok során Németh erősen megtapsolt csa­vart lövése az angol kapu sarka mellett süví­tett el. Ismét angol támadás következett, de­­Sutton ravaszul ejtett labdáját Bródy könnyen fogta. A labdát előre vágta a csatársornak, ahol Szandinak már jobban sikerült a kapuba­­ejtés, mint előbb angol kollégájának (2:0). A félidő végefelé ismét szabaddobás volt a ma­gyar csapat javára, amiből Németh dobta a fél­idő utolsó gólját (3:0). A második félidő az angol kapu ellen dobott sarokdobással kezdődött. Németh átadása Bozsi kezében akadt meg, de az éles lövést a kapufa védte. A magyar csapat a második félidőben igen erős iramban küzdött, állandóan az angol kapu előtt tanyázott. Halasy labdáját Németh lábbal továbbította, a labda az angol kapufá­ról pattant eléje, de most már kézzel biztosan bevágta. (4:0.) A következő félpercben Bozsi si­­­tő lövése, majd pedig Németh bombája akadt meg a kapufán. Másfél perc múlva Ha­lasy szorongatott helyzetben Brandi elé dobta a labdát, aki nem­ tévesztette el a kaput (5:0). A magyar középfedezet igen elemében volt: leúszott, amikor szorongatták átadta a labdát Hazainak, onnan Bozsihoz, majd ismét Hazai­hoz szállt a labda, a riadtan védekező angolok feje fölött, de Homonnai Némethnek továbbí­tott és a középcsatár lövését a kapus csak sarokdobás árán tudta menteni. Németh Já­noson­­ állandóan két angol is lógott és egyik elrugaszkodása miatt a bíró szabaddobást ilért a magyar csapat ellen. Ebből jutott a labda Bródyhoz, aki hátra adta Hazainak, az pedig Némethnek és az eredmény: 6:0. Halasy ki­szökött a védők között, leúszott az angol kapu torkába, kicsalta a kapust és beejtette a hete­dik gólt. Szemkápráztató ügyességgel szállt a labda egyik magyartól a másikig, Németh— Bozsi—Halasy—Homonnai—Brandi volt a labda útja, amit a kapufa tört meg. Az angol közön­ség biztatására a szigetország fiai is roha­mozni próbáltak, de Homonnai egyetlen közbenyúlása meghiúsította reményeiket, a labda máris Halasy kezében pörgött, ahonnan Bozsi markába jutott és az angol kapus szo­morúan kotorta ki a n­yolcadikszor kapujába jutott labdát a hálóból. A magyar csapat, mintha megelégelte volna a gólözönt, mire az Biró­ Devries (Hollandia). A magyar védelem nagy taktikai hibájából az angol Martin tiszta helyzetbe került és Bródy kapus már későn nyúlt a süvítő labda után (8:1). A gól felrázta a magyar csapatot. Homonnai—Bródy összejátszásából Halasyhoz került a labda, aki leúszott és beadását Brandi bevágta (9:1). Az utolsó másodpercekben Bozsi szökött meg angol társától, szöktette Brandit, akit három angol is üldözött, mégi­s volt annyi ideje, hogy a kapuba juttassa a labdát (10:1). Bíró: Devries (Hollandia). A többi hét mérkőzés eredménye a következő: Hollandia—Uruguay 1:1 (1:0). Fereira, az uruguay csapat­kapitánya ma szenzációsan védett. Belgium—USA 4:3 (3:0). Jugoszlávia—Málta 7:0 (5:0). Németország—Japán 13:1 (6:1). Franciaország—Csehszlovákia 3:2 (1:1). Svédország—Svájc 6:0 (4:0), Ausztria—Izland 6:0 (3:0). Az első forduló háromnapi eredményei a kö­vetkezők: Kiesett: Svájc és Izland. Az elődöntőben az I. és I., továbbá a 111. és IV. csoport két-két első helyezettje kerül egy­mással szembe, az első és második helyezettek azonban nem mérkőznek újra egymással. I. csoport: Magyarország, Belgium, Hollan­­dia és Anglia. II. csoport: Németország, Ausztria, Francia­­ország és Svédország. . A vízipólótorna keddi mérkőzései: Belgium— Magyarország, Hollandia—Anglia, Németország —Ausztria, Franciaország—Svédország. Első csoport: 1. Belgium 1:1 4:3 1:0 5 p 6:4 gól2. Hollandia 1:1 3:2 1:1 4 p 5:4 gól 3. USA 3:4 2:3 2:1 2 P 7:8 gól 4. Uruguay 0:1 1:1 1:2 1 P 2:4 gól Kiesett: USA és Uruguay. Második csoport: 1. Magyarország 10:1 4:1 12:06 p.26: 2 gól 2. Anglia 1:10 4:3 8:2 4 p.13:15 gól 3. Jugoszlávia 1:4 3:4 7:02 p.11: 8 gól 4. Málta 0:12 2:8 0:70 p. 1:27 gól Kiesett: Jugoszlávia és Málta. Harmadik csoport: 1. Németország 8:1 6:1 13:16 p.27: 3 gól 2. Franciaország 1:8 3:2 8:0­4 p.12:10 gól 3. Csehszlovákia 1:6 2:3 4:32 p. 7:12 gól 4. Japán 1:13 0:8 3:40 p. 4:25 gól Kiesett: Csehszlovákia és Japán. Negyedik csoport: 1. Ausztria 2:1 9:0 6:08 p.17: 1 gól2. Svédország 1:2 6:0 11:0 4 p.18: 2 gól 3. Svájc 0:9 0:6 7:1 2­­­7:16 gól 4. Izland 0 p. 1:24 gól Japánon és az USA-n kívül Magyar­­ország úszta a legfőbb­­ időt a 4x200 méteres stafétában Hétfőn délelőtt a műugrás kötelező gyakor­latai után tartották meg a négyszer 200 méteres gyorsstaféta három előfutamát a következő eredménnyel..­­. előfutam: 1. Franciaország 9 p. 21.7 mp. 2. Kanada 9 p. 40.0 mp. 3. Brazília 9 p. 42.5 mp. 4. Fülöpszigetek 9 p. 45.8 mp. 5. Bremuda 10 p. 50.5 mp. 6. Görögország 10 p. 51 mp. II. cól­dalam: 1. USA (Hutter, Gilman, Wolf és Medica) 9 p. 10.4 mp. 2. Magyarország 9 p. 20.8 mp. 3. Anglia 9 p. 30.8 mp. 4. Dánia 9 p. 39.6 mp. 5. Ausztria 10 p. 58.4 mp. 6. Luxem­burg. 7. Lengyelország. (9 p. 52.4 mp.) III. előfutam: 1. Japán 8 p. 561 mp. (Olim­piai rekord! — Yusa, Sugiura, Taguchi, Arai.) 2. Németország 9 p. 21.4 mp. 3. Svédország 9 p. 35.3 mp. 4. Jugoszlávia 9 p. 40.3 mp. 5. Egyip­tom 10 p. 00.3 mp. Peru nem­ indult. Mielőtt a második előfutamra sor került volna, a szarhelyen megjelent a német úszószó. Gróf Ödön győzött, Angyal és Lengyel kikapott a 400 méteres gyorsúszás előfutamában Hétfőn délután­­04 órakor kissé szeles, nap­sütéses időben került sor a 100 méteres női gyorsúszás döntője után a 400 méteres férfi gyorsúszás előfutamaira. Az első előfutamban indult a magyar Lengyel, aki a kedvezőtlen sorsolás következtében igen erős­­ellenfeleket kapott, előfutamában negyedik helyen végzett, jóllehet ideje jobb volt, mint más előfutamok második helyezettjéé és így kiesett. A III. előfutamban Angyal a hármas pályán indult az amerikai Flanagan és a japán Mu­­kino között. Angyal jól startolt, a mezőnyt azonban Wainmright vezette a kanadai flamer­­ton és az amerikai Flanagan előtt. Az utolsó hosszban a japán megelőzte Flanagant, Angyal akkor mér 40 méterrel volt a vezető mögött. Az utolsó hosszban a magyar szó erős küz­delmet folytatott a dán Jörgensennel, aki azon­ban az utolsó 30 méteren egy testhosszal meg­előzte. Angyal 5 perc 21 mp. idejével hatodik lett és kiesett a versenyből. A negyedik előfutamban Gróf az ötös pályán indult a chilei Guzman és az osztrák Zelten­­heim között. Gróf jól indult, azonnal az élre vágott és 100 méternél egy gondolattal előbb fordult, mint a német Freese. (Ideje: 1 perc 06.6 mp.). 200 méternél a magyar úszó 2 perc 22.9 mp. idővel már féltesthosszal, 300 méte­ren két testhosszal vezetett Freese előtt (3 perc 40 mp.). Az utolsó hosszban Gróf igen frissen úszott, újból erősített és három testhoszal első­nek ütött célba a német Freese előtt. I. előfutam: 1. Negami (japán) 4 p. 52.6 mp. 2. Macronis (USA) 4 p. 57.1 mp. 3. Arendt (­né­met) 4 p. 57.2 mp. 4. Lengyel (magyar) 4 p. 57.7 mp. II. előfutam: 1. Leivers (angol) 4 p. 57.1 mp. 2. Przywara (német) 5 p. 11.7 mp. 3. Hellström­ (dán) 5 p. 18.2 mp. III. előfutam: 1. Makino (japán) 4 p. 51.5 mp. 2. Flanagan (USA) 4 p. 54.7 mp. 3. Wain­­wright (angol) 5 p. 03.6 mp. IV. előfutam: 1. Graf (magyar) 4 p. 59.4 mp.. 2. Freese (német) 5 p. 03 mp. 3. Hietanen (finn)­ 5 p. 08.9 mp. .......­............... .. . .. V. előfutam: 1. Utó (japán) 4 p. 45.5 mp. 2. Taris (francia) 4 p. 53.6 m­p. 3. Pirié (kana­dai) 4 p. 56 mp. Utó ideje olimpiai rekord, az eddigi rekordot az amerikai Crabbe tartotta 4 p. 48.4 mp.-cel. V­. előfutam: 1. Medica (USA) 4 p. 55 mp. 2. Ledgard (perui) 5 p. 05.5 mp, 3. Stam (hol­­land) 5 p,07.8 mp. Az elődöntőbe került: Negami, Macionis, Lolvers, Przywara, Makino, Flanagan, Graf, Freese, Utó, Taris, Medica, Ledgard, Arendt, Pirié. Kézilabdában: Németország-Magyarország 19:6 (11:3) A mérkőzést az osztrák Schwartz vezette a Post Stadionban. A magyar csapat a németek elleni második mérkőzésére a következő felállí­tásban állt ki: Újvári—Benda, Páli—Kutas­, Rákosi, Galgó­­czy—Cziráki, Takács, Velkey, Salgó, Koppány. A magyar csapat, mint első mérkőzésén, most sem játszott teljes erővel, hogy a következő döntő fontosságú mérkőzésekre tartogassa erő­re­. A világ legjobb kézilabda-csapata, a német csapat ellen, amúgy sem lett volna reménye győzelemre. A németek gyorsabbak voltak, labdafogásuk, helyezkedésük és összjátékuk biztosabb volt, bármilyen helyzetből mindkét kézzel jobban dobnak. A magyar csapat a németekkel vívott első mérkőzése óta szemlátomást sokat javult. A német csapat kezdett pompás adogatással, de ellentámadással a magyarok szerezték meg Takács révén az első gólt (0:1). A 4. percben Theilig­ egyenlített (1:1), majd a 9. és 13. perc­­ben Berthold dobott egy-egy gólt. (3:1). Még a 13. percben Salgó szépített az eredményen (3:2). Ezután Klingler a 14. és 16. percben egy-egy góllal (5:2)-re emelte a ném­et gólok számát, majd a 17. percben Theilig 6:2-re. Azután a 21. percben Klingler, a 22. percben Keller és a 23. percben ismét Klingler dobott egy-egy gólt. (9:2). A 24. percben dobta Takács a magyarok harmadik gólját (9:3). Az első félidő utolsó két percében Berthold két újabb dobással 11:3-ra emelte a német gólok számát. A második félidőben a magyar csapat már jobban játszott, most azonban a német kapus is jobbnak bizonyult. Az 5. és 6. percben Kiin­­ger és Freidhardt újabb két gólt dobott (13:3). Salgó a 8. percben szerzett újabb magyar gólt (13:4). A 11. percben Theilig újabb góljára (14:4) a rákövetkező percben Salgó is magyar góllal válaszolt (14:5). Most megint német gól következett, Theilig dobta a 13. percben (12:5), a rákövetkező percben pedig Takács a magya­rok utolsó gólját (15:6). A hátralévő időben a­ magyar csapat védekezésbe vonult, nem erőltette meg magát. A német csapat a 18., 2­., 23. és 29. percben ért el újabb gólokat, közülük hár­mat Theilig, egyet Klingler dobott. Bay Béla az egyéni epeverseny döntőjében Az egyéni epé selejtezőit vasárnap délelőtt vívták le, amelyekből mind a három reprezen­tánsunk (Bay, Bartha és Dunay) tovább­jutott. Bartha többek között legyőzte az olasz bajnok Ragnót 3:2-re. A hétfő délelőtti második forduló során a három magyar résztvevő közül csupán Bay jutott tovább a huszas elődöntőbe. Bay Béla 3:1 arányban győzött­ az argentin Villamis ellen, 3:3 arányban döntetlenül mér­kőzött a görög Zalocostassal és 3:2 arányban vereséget szenvedett a svájci Fittingtől. Utolsó asszóját az egyiptomi Boulad ellen le se kel­lett vívnia, mert három győzelmével és egy döntetlen eredményével (két vereség) összesen 11 ponttal mint csoportjának második helye­zettje belekerült az elődöntőbe. Bariba a kelés következtében utolsó asszói­­ban gyengébben vívott. Három győzelemmel, öt vereséggel, összesett hat ponttal, kiesett. Dunayt a szokatlan meleg akadályozta ké­pességei kifejtésében. Egy győzelmével, három döntetlen eredményével és öt vereségével (ösz­­szesen öt pont) kiesett. Az elődöntő egyetlen magyar résztvevője, Bay Béla pompásan küzdött csoportjában, öt győzelmet aratott és így 5 győzelemmel, 4 ve­reséggel bekerült a keddi döntőbe. Bay utolsó asszóját a lengyel Kantor ellen már nem is küzdötte végig teljes erőv­el, mert továbbjutása akkor már biztosítva volt. Bay asszóeredményei: Győzött Silveira (portugál) ellen 3:1-re, Monceau (belga) ellen 3:1-re, Vak­im (brazíliai) ellen 3:2-re, a svéd Draken­­berg ellen 3:0-ra és az osztrák Lerdon ellen 3:0-ra. Vesztett: Stasse (belga) ellen 0:3, Ric­­iardi (olasz) ellen 1:3-ra, Fitting (svájci) ellen 2:3-ra és Kantor (lengyel) ellen 2:8-ra. Bay Béla rendkívül örült döntőbejutásánakk, már csak azért is, mert egy tusson múlott, hogy nem jutott a tőr-döntőbe.