Középdunántúli Napló, 1958. szeptember (Veszprém, 14. évfolyam, 206-230. szám)

1958-09-23 / 224. szám

41 jg KtfiárwnUKmi ''T~A '"' fc ^ * *» * «71/ NAPLÓ! Ismét több meglepetés a megyei L osztályban A megyei 1. osztály negyedik fordulója is több váratlan ered­ményt hozott. Elsősorban is meg­lepetés a volt két NB. llI-as csa­pat veresége, a pápaiak súlyos, 1:5-ös kudarca. Pét tovább foly­tatta nagyszerű szereplését, fölé­nyesen győzött I­otán. Feléledt Ajkacsinger is, méghozzá szinte bepótolta az eddig elmulasztotta­kat — nyolc gólt lőtt Devecsernek. A Bakonyi BRSK nagy küzdelem Úrkút, 600 néző. V: Bagári (Szhely). Úrkút: Fürdős — Regényi, Lang, Tró­­bert I. — Lipp, Springmann — Szabó, Németh, Kása, Keller, Kráml. Edző: Kovács E. Pápa: Czobor — Horváth, Kerekes, Válint — Vámos, Ács — Öt­vös, Németh, Erdélyi, Havasi, Bali. Edző: Lipcsei J. Mindvégig igen jó iramú, sportszerű küzdelmet vívott a két csapat. A hazai közönség lelkes buzdítása mellett in­dult a játék. Az első 20 percben me­zőnyjáték alakult ki. A 21. percben Keller, Németh összjáték után utóbbi 6 m-ről védhetetlen gólt lőtt, ld). A gól felrázta a pápaiakat, támadásba lendültek és a 30. percben Erdélyi 18 m-es szabadrúgást értékesített, 1:1. Utána ismét pápai támadások követ­keztek, de egy ellenakció nyomán Kel­ler 20 m-es gyenge lövése Czobor hasa árán győzte le otthonában Tapol­cát. Fűzfő Zircen harcolta ki a két pontot, míg Füreden nagy küzde­lem után 0:0-ás döntetlent hozott a BSC—Ajka találkozó, s ugyan­csak döntetlenül végződött szintén nagy küzdelem után a Veszprémi MÁV Előre—Peremarton mérkő­zés. Szép eredménynek számít a padragiak győzelme, akik a múlt évben még NB. Ill­as keszthelyi csapatot fektették kétvállra, alatt jutott a hálóba, 2:1. (Nagy kapus­hiba.) A H. félidőben mintegy 10 percig Pá­pa támad, majd ismét Úrkút lendül tá­madásba. A 65. percben Keller bombáz a kapuba, 3:1, majd öt perc múlva ugyancsak ő eredményes, 4:1. pápa ez­után feladja a számára reménytelen küzdelmet, s a hazai csapat állandóan nyomás alatt tartja kapujukat. A csa­tárok több gólhelyzetet elidegeskednek, majd­­ az utolsó percben Keller mes­terhármasával alakul ki az 5:1-es ered­mény. A jól játszó hazai csapat meg­érdemelte a váratlanul nagy gólarányú győzelmet. Bagári kifogástalanul látta el feladatát. G: Keller 3, Németh, Lipp, Hl. Erdélyi. Jó: Németh, Keller, Lipp, Lang, Hl. Havasi, Ball, vámos. Ifj. Kovács László. V. Már. Előre —Peremarton 1:1 (1:1) Veszprém, 300 néző. V: Nyeste (Fűz­fő). Veszprém: Szijjártó — Mecseki, Fájd I., Goreczki — Pálinkás, Makkai — Vajda, Bognár, Fájd II., Németh, Hock. Edző: Somlai S. Peremarton: Tardi — Vass, Nagy, Morvai — Szen­tes, Németh — Tóth, Bajor, Wéber, Zserják, Horváth. Edző: Kutik S. Először tapogatódzó, tervszerűtlen, csapkodó küzdelem folyik. Később ki­csit javul a játék, jobban adogatnak a két csapat tagjai, felváltva vezetnek támadásokat. A 19. percben Németh 20 m-es lapos lövése a vetődő Tardi alatt jut a kapuba, 1:0. A 39. percben Zserják 18 m-es szabadrúgására Szij­jártó későn vetődik, a kapufáról visz­­szajövő lapos labda a hátáról pattan be, 1:1. A II. félidőben jobb lesz az iram, na­gyobb küzdelem alakul ki, mindkét kapu előtt adódnak izgalmas jelene­tek. A 6. percben Bognár beadását Heck­lesről a léc alatt fejeli a hálóba, nem gól. A 9. percben túl szigorúan megítélt 11-eshez jut Peremarton, amit Morvai kapu mellé lő. A 11. percben Fájd II. két lépésről a lécre küldi a labdát, Vajda lövését Tardi védi. A 20. percben Vajda pár lépésről a kapusba, majd Fájd II. nagy helyzetben öt mé­terről fölé rúgja a labdát. A 30. perc­ben Zserják 18 m-es szabadrúgása a felső lécről pattan vissza. Utána Zser­ják nagy helyzetben mellé lövi a lab­dát, majd ellentámadásnál Fájd I. jól ugrik ki, de Zserják rossz példáját követi. — Nem színvonalas mérkőzé­sen, különösen a második félidőben vívott nagy küzdelmet a két csapat. Igazságos eredmény, bár a veszpré­mieknek több helyzetük volt. Nyeste különösebb hibát nem vétett. G: Né­meth, ill. Zserják. Jó: Makkai, Mecse­ki, Bognár, ill. Nagy, Tardi, Szentes, Flaskár István. Úrkút—Pápai Már, Petőfi 5:1 (2:1) Padragi Bányász—Keszthely 1:0 (1:0) Padrag, 500 néző. V: Vallai (Fűzfő). Padrag: Baracska — Kukor, Rózsahe­gyi, Gábor — Szövérfi, Rába — Végh, Bencsik, Marton, Takács, Kocka. Edző: Tarná­s. Keszthely: Jáger — Szita, Ko­vács, Király — Horváth, Prágai — Sár­közi, Pém, Alföldi— Tapolcai, Pécsi. Edző: Buzássi S. Padragi támadások vezetik be a mérkőzést. A 8. percben egy formás padragi akciót csak szabálytalanság árán tudnak szerelni a keszthelyi vé­dők. Még ugyanebben a percben Szö­vérfi 18 méterről hatalmas, felső sa­rokba küldött lövéssel megszerzi a mérkőzés egyetlen gólját, 1:0. A gól vá­ratlanul érte Keszthelyt. A csatársor nem tud kibontakozni. Inkább csak mezőnyjáték folyik. A félidő végén Keszthely nagyobb technikai fölényé­nél fogva többször veszélyeztet, de a padragi védelem jól áll a lábán. Szünet után is a jó erőben lévő bá­nyászcsapat támad. A hazaiak közvet­len védelme csírájában fojtja el Keszt­hely támadásait. Padrag fölényt har­col ki. Egy támadás végén Takács nagy kapufát lő. Később Végh gólba tartó labdáját Király a gólvonalról vág­ja le. A félidő végén Keszthely Sárközi és Pém révén veszélyeztet, de a véde­lem biztosan áll a lábán. Megérdemelt hazai győzelem. A keszthelyi csapat nagyobb technikáját és tapasztalatát a padragiak szíve és jó erőnléte ellensú­lyozta. Kitűnő játékvezetés. G: Szövér­fi. Jók: Rózsahegyi, Gábor, Szövérfi (a mezőny legjobbja), Rába, ill. Horváth dr., Sárközi, Tapolcai, Borsody László. Fűzfő—Zirc Dudar 2:1 (2:0) Zirc, 400 néző. V: Békési (Pápa). Fűzfő: Szalóki — Tósoki, Gáti, Bako­nyi — Lehner, Király — Török, Piros, Dunai, Borsányi, Vajda. Edző: Tóth F. Zirc: Sólymosi — Nagy, Gellért* Ko­csis — Horváth I., Horváth I. — Kuj­bus, Langmár, Győri* Dudás, Braun. Edző: Kucserka F. A kezdés után Fűzfő irányítja a játé­kot, a hazaiak csak szórványos elfu­tásokkal veszélyeztetnek. A 14. perc­ben Dudás szép fejesét Szalóki védi. Három perc múlva Borsányi elől Sóly­mosi rá­vetődéssel tisztáz, majd Török és Dunai lövése jelzi a vendégek fölé­nyét. A 22. percben Kocsis a kapuval háttal állva magasan adja haza a lab­dát, amely a kimozduló Sólymosi mö­gött az üres kapuba hul, 1:0, öngól! A 42. percben újabb gólt ér el Fűzfő. Piros a 16-os sarkáról éles szögből ka­pura lő, a labda a meglepett Sólymosi mellett bepattan, 2:0. Fordulás után megváltozik a játék képe. 15 percig Dudar támad, s a 3. percben Kujbus hatalmas gólt lő, 2:1. Tíz perc alatt öt szögletet is elérnek a hazaiak, Dudas, majd Kujbus nagy helyzeteket hagynak ki. Később telje­sen ellaposodik a játék, majd a félidő végén, Dudar fellángol, de kiegyenlíte­ni nem tud. A hazaiak meg sem köze­lítették tapolcai játékukat, az öngól után lélektelenül mozogtak. Az első félidőben mutatott játéka alapján Fűz­fő megérdemelte a győzelmet. Békési jól kézben tartotta a mérkőzés irányí­tását. G: Kocsis (öngól), Piros, ill. Kuj­bus. Jó: Török, Borsányi, Király, ill. Gellért, Nagy, Horváth I, Csikós I. Bakonyi BSE—Tapolca 1:0 (0.) Nyirád, 700 néző. V: Barta (B.­füred). Nyirád: Papp — Ferger, Hidas, Laczó­­— Horváth N­., Lengyel — Oláh, Pod­­lócz, Gyüre, Stohl, Szabó. Edző: Ur­­hegyi J. Tapolca: Tompos — Horváth, Ács, Papp — Szoldatics, Svender — Si­mon, Kálmán, Márkus, Szigeti, Tóth. Edző: Szijjártó L. A két szomszédvár találkozójára a­­vendégeket 300 szurkoló kísérte el. Nagy buzdítás mellett a tapolcaiak kezdenek jobban. Az első félidőben meddő mezőnyfö­lényt harcolnak ki, de a hazai védelem jól áll a lábán. A II. félidőben kiegyenlített játék folyik, mindkét csapat elkeseredetten küzd a vezető gólért. A heves játékba több szabálytalanság is becsúszik, de Barta jól kézben tartja a vezetést. A 70. percben Szabó nagy lövését Tom­pos ragyogóan fölé nyomja. A másik oldalon Kálmán bombája zúg el a kapu mellett. Utána mindkét kapus több­ször is kifutással ment meleg helyzet­ben a csatárok elől. A 81. percben Szabó labdáját Oláh kapufának lövi, a visszapattanó labdát Gyüre közelről értékesíti, 1:0. Ezután a hazai együttes az eredmény tartására törekszik. A nagy tét miatt mindvégig heves és nagyiramú küz­delem folyt. A szerencsésebb csapat győzött, Barta kitűnően bíráskodott. G: Gyüre. Jó: Papp, Hidasi, Gyüre, ill. Tompos, Ács, Kálmán, Horváth Ferenc. Balatonfüredi— Ajka (0:0) Balatonfüred, 800 néző. V: Molnár (Szhely). RSC: László — Horváth, Ru­­zsinszki, Székely — Szabó, Kovács — Liphauser, Tálos, Prokitsch, Kecskés, Baranyai. Edző: Hochstein F. Ajka: Takács — Nagy I., Lontai, Csánitz — Zarka, Gyenese — Pankovics, Papp, Szeidl, Pénzes, Nagy II. Edző: Len­­ner J. Nagyiramú mérkőzésen, erős küz­delmet vívott a két csapat. Az első félidőben az ajkaiak támadtak többet, több helyzetük is volt, de a ha­zai védelem jól állt a lábán. A füre­diek csak szórványosan támadtak. Fordulás után megváltozott­­a játék képe. A második 45 percben inkább Füred támadott, de az ajkai ellentá­madások is veszélyesek voltak. Füred több szögletet is rúgott, de eredmény­telenül, mert a vendégek védelme is igen jól működött. A döntetlen eredmény igazságos, bár a II. félidő alapján a hazaiak közelebb álltak a győzelemhez. A játékvezetői hármas kifogástalanul látta el feladatát. Jó: Ruzsinszki, Szabó, Tálos, ill. Pén­zes, Lontai, Csánitz. * TOVÁBBI EREDMÉNYEK Inota—Pét 0:5 (0:3), Ajkacsinger—De­­vecser 8:1. középkunántúli napló A Magyar Szocialista Munkáspárt Veszprém megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Szerkesztőség: Veszprém. Irodaház­i félemelet 5—10. Telefon­ 10­00. A lapot árusításban és előfizetésben a­­ Veszprém megyei postahivatalok tör­­jesztik. MNB egyszámlaszám 01 915 066- 191 Veszprém megyei Nyomda­vállalat Felelős vezető Steitzer Ferenc Az NB. I. állása és eredményei 14. Tatabánya 4 : 0 4 2:9 0 Az NB. I. eredményei: MTK—Tatabánya 4:0 (2:0). Hungária út, 10 000 néző. V: Harangozó. Érdekes, színvonalas mérkőzésen biztos győze­lem. G: Lantos (11-esből), Palotás, Sán­dor, Molnár. — V. Dózsa—Salgótarján 6:1 (3:1). Magyart út, 25 000 néző. V: Bálla Gy. A Dózsa fiataljai kitűnő csa­tárjátékot produkáltak, könnyen győz­tek. G: Kuharszky 3, Göröcs 2, Ben­­csics, 111, Csáki (11-esből). — Bp. Vasas —MVSC 3:0 (1:0). Miskolc, 16 000 néző. V: Kallós. Végig nagy technikai fö­lényben játszott a Vasas, Könnyű, győzött. G: Kékesi, Szilágyi I., Csar­­dás. — Ferencváros—Sz. Haladás 8:3 (1:1). Szombathely, 15 000 néző. V: Srankó. G: Orosz, Friedmanszky, il. Pál 2. — Csepel—Győr 2:0 (1:0). Csellel, 8000 néző. V: Szaffián. Az ETO ezúttal is gyengén játszott. Csepel ennyivel jobb volt. G: Povázsai 2. — Diósgyőr— D. Bányász­ 3:0 (1:0). Dorog, 3000 néző. V: Szigeti. Nagy küzdelemben győzött a gólerősebb vendégcsapat. G: Kis, Papp, Pál. — A Bp. Honvéd—Bp. VSC mérkőzést későbbre halasztották. A következő fordulót csak október 12-én játsszák, mert közben szeptem­ber 28-án négy fronton a szovjetek, október 5-én négy fronton a jugoszlá­­vok ellen mérkőzünk. Az A és ifjúsági válogatottak a Szovjetunióban, majd Jugoszláviában, a B. és utánpótlás vá­logatottak Magyarországon játszanak. Október 12-én a következő mérkőzé­seket játsszák: Tatabánya—Dózsa, Sal­gótarján—Csepel, Győr—Szombathely, Ferencváros—Miskolc, Vasas—Dorog, Bp. VSC—MTK, Diósgyőr—Honvéd, I. Bp. MTK 4 4 0 0 8:0 8 2—3. Diósgyőr­ 4 3 1 0 8:1 7 2—3. Bp. Vasas 4 3 1 0 8:1 7 4. Csepel 4 2 11 6:3 5 5. Újpesti Dózsa 4 2 0 2 12:8 4 6. Bp. Honvéd 3 1 2 0 3:2 4 7. Ferencváros 4 12 1 7:6 4 8. Miskolci VSC 4 12 1 4:4 4 9. Szombathely 4 12 1 4:6 4 10. Salgótarján 4 11 2 5:9 3 II. Budapesti VSC 3 1 0 2 2:6 2 12. Dorog 4 0 1 3 2:8 1 13. Győri Vasas 4 0 1 3 0:8 1 Nemzetközi mérkőzések Bp. Honvéd—Legia Varsó­­1 (2:1), OSZKMO (Moszkva)—Bp. Honvéd 2:1 (2:0). A lipcsei hadsereg-spartakiábon szerepelt a Honvéd. Csehszlovákia—Svájc 2:1 1:1). Gerő Kupa mérkőzés. A csehek ezzel a győ­zelmükkel egy ponttal a magyarok előtt az élre kerültek. Bp. MTK—Polonia Bytom 3d) (0:0). Labdarúgó klubcsapatok Eb. mérkő­­ zése. Az MTK Lengyelországban ie biztosan győzött, esélyes a továbbju­tásra. Az NB. II. eredményei Nyugati csoport: Szállítók—Moson­magyaróvár 1:1 (0:0), Szivár—Sztálin­­város 4:1 (0:1), Pécsi VSK—Zalaeg­ TE 0:1 (0:0), Vác—Kaposvár 2:1 (1:0), Kom­ló—Láng­gépgyár 0:0 (1), Csepel Autó —Pécsi Dózsa 0:6 (0:3), Oroszlány—Kis­­text 2:1 (1:0), Db. Spartacus—Budafok 3:1 (0:0). Keleti csoport: Szolnok—Jászberény 0:1 (0:0), Debrecen—Kecskemét 2:1 (0:1) a 86. percben félbeszakadt. Szegedi EAC—Egyetértés 2:0 (1:0), Bp. Sparta­cus—Miskolci MTE 2:2 (0:1), UTTE— Pénzügyőrök 1:1 (1:1), Salgó SE—Bp. Előre 2:2 (1:1), Bükkalja—Szegedi VSF 3:0 (0:0), Ózd—Cegléd 2:0 (1:0). Pápai Vasas—Győri Szerszám 1:0 (1:0) Győr-Sopron megyei I. o. Győr, 800 néző. V: Schmuck (Győr). A pápai csapat: Nagyfi — Németh I., Mórocz, Németh I. — Asbóth, Horváth — Ko­vács, Györke, Dernóczi, Nagy Z., Bu­­dai (edző: (Rauch L.) összeállításban játszott. Remek győzelem. A kitűnően játszó Vasas nagyobb eredményt is elér­hetett volna. Változatos játék után a 15.percben Bó­­dait szöktetik, a szélső gyorsan elszá­­guld. Hatalmas lövését a kapus sze­rencsével kiüti, de az ottlévő Bódai újabb lövése gól, 1:0. A győriek erősen küzdenek, de a pápai védelem mindent hárít. Nem sokkal utána a Vasas fel­lángol. Dem­óczi kiugrik, de a kapust is kicselezve gyengén lő és a védők beérik. Demóczit újabb gólhelyzetben visszarántják. Utána Bódai lövése a kapus fölött a kapufára pottyan. Ki­tűnt: Horváth, Györke, Mórocz, Bódai NB. H. Sz. Vasas—Péti MTE SZ:66. Székesfehérvár, kosárlabda 64,10-es új kalapácsvető csúcs A BEAC jubileumi versenyének má­sodik napján Zsivóczky 64,10-re javí­totta a kalapácsvetés országos csúcsát. ÖKÖLVÍVÁS Barátságos mérkőzések: Pápai Tex­tiles-Szombathelyi Haladás 10:8, Vesz­prémi MÁV Előre-Zalaegerszegi Dó­zsa 7:9. 45 telitalálat A totó 38. heti szelvényén szereplő mérkőzéseken a papírforma diadal­maskodott, s ezúttal ismét sok a nye­rők száma. 12 találatot 45, 11 találatot 1094, 10 találatot pedig­­ 746 fogadó ért el. A nyeremények összege: 12-esre 9585, 11-esre 394, 10-esre 53 forint. A 12 találatos nyereményeket október 2-től, a 10 és 11 találatos nyereménye­ket pedig szeptember 29-től fizetik ki. A 12 találatos szelvény: 2,2,x — 1, 1, x — 1, x, 2 — 1, x, 1. Ne dobd el a mákgubót! Az idei száraz időjárás komoly veszteséget okozott a mák­­termésben, így a gubó is kevesebb. Mivel a mákgubó fontos gyógyszer alapanyag, így feltétlen fontos, hogy minden szem mákgubó begyűjtésre kerüljön. Ennek érdekében felhívnunk mindenkit, hogy a legkisebb mennyiségű mákgubót se dob­ja el, hanem adja át a helyi földművesszövetkezetnek. Min­denkinek közös érdeke, saját és családjának egészségvédel­me, ennek érdekében gyűjtsük a mákgubót. itt. r r r rf~rir^if r riffrr^f r ir>r r rr r f r jw Apróhirdetések ADAS-VÉTF? BÉRBE vennénk de­korációs műhely céljára 5x5 m­-es, vagy ennél nagyobb száraz, fűthető, világos helyiséget Vesz­prém, Moziüzemi Válla­lat, Bajcsy Zs. u. 13. (1773) III. közgazdasági tech­nikumot végzett fiatal lány sürgősen elhelyez­kedne Veszprémben bár­hová, bármilyen munka­körbe. ,,Bérelszámoló, adminisztrátor” jeligére veszprémi kiadóba. (1805) HÁZASSÁG 33/78 BARNA nőtlen tisztviselő házasság cél­jából keresi magas, bar­na, 25 év körüli komoly, csinos, házias lány isme­retségét. Fényképes vá­laszt, „őszi esküvő” jel­igére a kiadóba. (1806) All As