Középdunántúli Napló, 1958. december (Veszprém, 14. évfolyam, 284-307. szám)

1958-12-02 / 284. szám

1888. december . síin®: M­ ­«.’»■■xsrsm:.: ■ ... 1 ■ i........................■«ura........4 ~ 1958. december 2, kedd Kalendárium Nap kel 7 óra 11 perckor, nyugszik 15 óra 55 perckor. Hold kel 22 óra 04 perckor, nyugszik 11 óra 09 perckor. Mai névnap: MELINDA. — Kultúrotthon épí­tését vette tervbe a Külsőváti Községi Tanács. Jövő évben mintegy 120 ezer forin­tot szánnak e célra, azonkívül a la­kosság társadalmi segítségére is szá­mítanak. * — Ságody József: Lakásszentelő című, mai témájú színművét ta­nulják a bakonyszentlászlói fiata­lok. Tervük, hogy még december­ben bemutatják a darabot a kö­zönségnek. A darab rendezését a szülői munkaközösség vállalta. * — Hajmáskéren a községfej­lesztési alapból helyreállítják az 1015-ben megrongálódott „Hő­sök emlékművét”, továbbá jelen­tős költséggel tatarozzák a köz­ségi tanács kezelésében lévő, külső-tábori lakótelep épületeit, a mintegy 200 méter hosszúság­ban befejezik a gyalogjáró javí­tási munkálatait. * — Közel 20 ezer forintos költség­gel készíttetné el a községi tanács a sportpálya kerítését Sármelléken. A vasesővázas kerítés hasznossága mel­lett szebbé is teszi a sportpályát. * — Egy düsseldorfi cég Berlin­ben sajtóbemutató keretében új hanglemezt mutatott be. A hang­lemez könnyű, hajlékony, erős műanyagból készül és ára mind­össze, 1,50 DM, átmérője 17,5 cen­timéter, percenként 45 fordulatos, törhetetlen és a hangja még a leggondatlanabb kezelés mellett is kifogástalan marad. * időjárás jelentés Sok helyen záporeső, havaseső, hózápor. Helyenként erős szél Hideg idő. Várható legmagasabb nappali hőmérséklet: mínusz 1— plusz 2 fok között. A Csehszlovák magasépítők rendkívül elmés szerkezettel óv­ják életük biztonságát veszélyes munkahelyükön. A szerkezetnek, — amely tulajdonképpen mentő­öv — az a lényege, hogy külön­böző helyzeteknek megfelelően átidomul és tartja a munkást. Fékező övnek nevezik, mert zu­hanás esetén súrlódó fékezéssel siklásba tudja átvinni a kő mód­jára zuhanó emberi testet. * Amerikai szépségápoló intézetek­ben újítást vezettek be. A frizuráju­kat szárító hölgyek ezentúl nem fog­nak unatkozni a szárítóbúra alatt. Egy chicagói cég új típusú bü­rét készített, amelybe lemezjátszó van beépítve. A hölgyek száradás közben zeneszó mellett szórakozhat­nak. * — Jól működik a zirci bábcso­port. Legutóbb Zircen tartottak a gyermekeknek egy nagysikerű előadást. A csoport terve, hogy a járás nagyobb községeiben is tartanak a tél folyamán előadá­sokat. A MAI V­SMP­ 85 éve született Nyilassy Sándor festőművész. 40 éve halt meg E. Rostand francia drámaíró. M­ire született Francis Janines francia költő. Ügyeletes gyógyszertárak Veszprémi 7/4*. m. Rákóczi u. 8. sz. Pápa, 7/27. sz. FA u. 8. sz. Várpalotai 7 SS. Felszabadulás u. 52/c. A könyv­árak nyitvatartása Veszprém, megyei: du. 1—7 óráig. Keszthely, járási: du fél 2—6 óráig. Pápa, járási: du. 1—7 óráig. Tapolca, járási: de. 10—12, du. 1—*-ig. Sümeg, járási: du. 1—7 óráig. Devecser, járási: du. 1—7 óráig. Várpalota, városi: du. 1—6 óráig. Filmszínházaink mai műsora Ajka, Kossuth: Bomba. Csehszlovák film. Ajkacsingervölgy: Amiről az utca mesél. Szovjet film. Badacsonytomaj: Csempészek. Ma­gyar film. Balatonalmádi: Váratlan vendég. An­gol film. Balatonfüred: Történetek Leninről. Szovjet film. (Tel.: 147.) Balatonkenese: Első örömök. Szovjet film. Berhida: 420-as urak. I. Indiai film. Csekut: Újévi áldozat. Kínai film. Devecser: Csendes Don. I. Szovjet film. Keszthely: ördögi találmány. Cseh­szlovák film. (Tel.: 123. Előadások: 5, 7.) Pápa: ördögi találmány. Csehszlovák film. (Tel.: 11-15 Előadások: 4, 6, 8) Sümeg: Razzia. Magyar film. Tapolca: Fehér éjszakák Olasz film. Veszprém, Vörös Október: Egy ide­gen telefonál. Amerikai film. (Tel.: 25-26. Előadások: 4, 6, 8.) Keszthelyi anyakönyvi hírek Születtek: Szabó István és Szlmeisz­­ter Mária leánya: Katalin Anna. Hin­­terauer László és Sándor Mária fia: László Olivér. Fistl Lajos és Horváth Rozália leánya: Magdolna. Horváth Gyula és Hun Beatrix fia: Attila Ár­pád. Fischer János és Jordanics Má­ria fia: József. Preiner István és An­tal Anna leánya: Ibolya. Farkas Jó­­zsef és Kolonics Julianna leánya: Ibo­lya. Gombkötő József és Bujtor Anna fia: János. Vasas József és Majer Er­zsébet fia: András. Kusztor Sándor és Lakner Sarolta fia: Sándor Jenő. Köz­tü­k Bognár Lajos és Dömötör Erzsé­bet leánya: Katalin. Vajda Bálint és Kaszás Ilona leánya: Judit. Sándor Velenc és Tecsics Irén fia: József. Medvid István és Kovács Erzsébet fia: István. Szabó István és Tóth An­na leánya: Mária. Kunder András és Horváth Ágnes fia: András. Vincze­­ trgosz és Luzár Erzsébet fia: Dezső,­­ Saw Vivig és Németh Márta leánya: I Mária. Szabó Gyula és Klokniczer Ol­ga fia: Péter. Kozma József és Szarka Margit fia: Tibor. Csörnyei Antal és Szakály Mária leánya: Zsu­zsanna. Hegedűs Ferenc és Szabó Mar­git leánya: Mária. Házasságot kötöttek: Vidéki Gyula és Kiss Ilona, Heszler József és Nagy Anna, Bánhidi Károly és Vida Valé­ria, Hans Alajos és Hideghéthy Irén, Horváth József és Schlichthuber Ka­­rolin, Mezei Dániel és Forman Má­ria, Vaska Folham Béla és Szabó Mária, Karácson Béla és Bocskai Ha­ng. Halálozások: Hérincs Ferencné Ha­lász Terézia, dr. Berzsenyi László, Budi József, Gombor Máténé Kis Te­rézia, Pálfi Nándorné Dénes Jolán, Salamon Imréné Bakics Mária, Cse­rép Sándor, Müller Károlyné Müller­­ Borbála, Gergely Ödönné Hegedűs­­ J­­árta­ KÖZESDUNANTÚLI NAPLÓ ”*’* " " -t m KSzéPDtmArmixi " T Vi | - , . • M­APLO Megyénk csapatainak sikere az NB. IXL-ban Várpalotai Bányász— Bp. Ikarus 1:0 (1:0) Mátyásföld, 300 néző. V: Révész Várpalota: Horváth — Ikládi, Bálla, Rózsavári — Di Giovanni, Falusi — Szabó, Fekete, Koczó, Orbán, Müller. Edző: Terhe Benjámin. Ikarus: Hof­­fer — Szál, Kovács, Kotáng — Wág­­ner I, Csóka — Csemi, Sputnl, Wág­­ner II, Vida, Szentgyörgyvári. Edző: Subics Lajos. A bányászcsapat kezd jobban, a ha­zaiak kényelmesek. A havas, esőtől felázott talajon a játékosok sokat csúszkálnak. Gyors adogatás végén Fekete 25 m-ről nagy lövést ereszt meg az oldalhálóba. Támad Palota, Orbán és Koczó lövései kerülik el a kaput. A 16. percben Fekete 20 m-ről ismét nagy lövést ereszt meg. A ka­pus rajta van, de a középhátvéd be­lenyúl és lábáról az ellenkező sarok­ba száll a labda, 1:0. Potyagól! A gól után is Palota támad, lelkes a csa­pat és igen jól játszik. A hazaiak csak lefutásokkal kísérleteznek. A 27. percben Koczó a kifutó kapusba lő, majd a 59. percben Fekete egyedül tör előre, de hosszút szöktet, s oda a nagy helyzet. A 3. félidőben az Ikarus teljesen felforgatja csapatát. Sokat támad, azonban a csatárok mindkét oldalon a gólhelyzetek tömkelegét hagyják ki. Rendületlenül támad az Ikarus, de a palotai védelem — Ballával az élen — igen jól állja az ostromot, de Horváth kapuját két ízben bizony csak a szerencse mentette meg a gól­tól. — A fölényeskedő Ikarust a lel­kes bányászcsapat megérdemelten győzte le Az első félidőben helyze­tek alapján a győzelem nagyobb ará­nyú is lehetett volna. Várpalota jól játszott és a Szerencsével sem állt hadilábon. Sportszerű mérkőzés, jó játékvezetés. A Bányászban minden játékos dicséretet érdemel. Balla volt a mezőny legjobbja.­­ Kovács (ön­gól), Csíki Iván V. Haladás Petőr Veszprém, 1200 néző. V: Horváth (Bicske). Haladás. Kovács L — Ko­vács n., Böröcz, Staszenka — Szabó, Tóth — Hell, Korcsog, Farkas, Palo­tás, Zólyomi. Edző: Somlai Rezső. — Sopron: Sziklai — Tóth, Benkő, Sza­­­­bó — Poór, Wehoffer — Déri, Balogh, Sinkai, Soproni, Deák. Edző: Puskás Bertalan. Lendületes támadások vezetik be a mérkőzést. Az első percben Palotás ■ jól tör ki, átadását Farkas a kapu előtt nagy helyzetben elvéti. A 3. percben gyors ellentámadás után az üres kapuba tartó labdát először Ko­vács n., majd nyomban utána a gól­vonalról Szabó fejeli ki. A következő percben Hell a jobbszélen elmegy és a kapus mellett félmagasan a hálóba lő, 1:0. Gyors, Jóiramú a játék, a Haladás kezdeményez többet. A 25. percben Palotás átadását Farkas a 16-osról félmagasan küldi a kapuba,­­ 2:0. A 32. percben Déri lövését Ko­­­­vács szépen kiüti. A 36. percben 26- i lyonii lövésébe a kapus belevetődik. A 40. percben a földön fekvő Szabó fejére Tóth szándékosan rálép, a soproni játékost nyomban kiállítja a bíró. A második félidőben csökken az Iram. A Haladás meddő mezőnyre­ !—Lotex 3:0 (2:0) fényben játszik, néha még a két fe­dezet is kapura lő, mert a csatárok kevésszer teszik ezt A 2. percben közvetett szabadrúgáshoz jut a Hala­­­­dás. Palotás labdája lepattan, majd ugyanő mellé durrant. A 8. percben­­ az egyik soproni csatár tisztára játsz­­sza magát, a lövés pillanatában Ko- I­vács n. szabálytalankodik. A 11-est I­moór fölé lövi! A 22. percben a ki­ugró szélsőt Kovács kapus a 16-os ol­dalvonalánál ellöki. A bíró 11-est ítél, de a soproniak ezt is kihagyják, Ba­logh a felső kapufának lövi! (Máso­dik I-est!) Utána Palotás lövése a felső lécet ért, majd két perc múlva Zólyomi találja el a kapufát, s nyom­ban utána Palotás lövése csattan a kapufán. A 41. percben Farkas 18 m-es lövését Sziklai üti, de saját ka­pujába, 3:0.­­ Az első félidő jó ira­­mú, érdekes küzdelmet hozott. For­dulás után ellaposodott a játék. A­­ veszprémiek mindenképpen megé­dn­­­ mellék a győzelmet, bár a vendég­k 2:0-nál két 11-est is kihagytak. A já­tékvezető jól látta el feladatát, igye­kezett erélyes lenni G: Farkas 2, Hell. Jó: Szabó, Palotás, Kovács H., I Hell, 111. Sziklai, Soproni, Poór. I Flaskár István Pápai Textiles—Almásfüzitő 2:0 10:01 Pápa, 1500 néző. V: Horváth (Sop­ron). Pápa: Tóth — Sass, Szabó II.,­­ Szabó I. — Fejes, Szakály — Bese­­­­nyei, Vámos, Cser, Kocsis, Ivanics.­­ Edző: Kalocsai Ana­dr. Almásfüzitő:­­ Tautmann — Zalczer, Nagy, Bucher­­ — Gyűlés, Molnár — Garbacz, Hor­váth, Lengyel, Körép, Tóth. Edző: Czibor László. A Textiles nehezen melegszik já­­tés­ba. Először Horváth lövését védi Tóth, Vámos, Besenyei összjáték vé­gén Cser az olakhálóba lő. A vendé­gek halszárnya veszélyes, de a hazai­­ védelem jól zár. Később pápai fö­­­­lény alakul ki, de a vendégek oko­­­­san védekeznek. A 25. percben Ko­­­­csis három emberen is átmegy, ti. a végén szerelik, öt perc múlva csú­nyán felvágják, a szabadrúgás ered­ménytelen. Közben Garbacz valam­i mutat a partjelzőnek, mire a bíró ki­­állítja. Ezután mindenki a Tex­s könnyű győzelmét várja, de nem így van, mert a vendégek minden ere­jüket beleadva, elszántan küzdenek. A 40. percben Kocsis öt lépésről hi­báz. Fordulás után is folytatódik a Textiles fölénye. Szépen tologatnak a csatárok, de csak szögletek van­nak. A 20. percben gyászszü­netet tar­tanak a tragikusan elhunyt Timföld­gyári labdarúgók emlékére. A vendé­­gek a balszárnyon veszélyeztetnek, Szabó a felvágással tud menteni, a szabadrúgást Szabó II. fejeli vissza, óriási küzdelem alakul ki a Textiles támadósor és a füzitői védői­ között. Már, már majdnem megtörhetetlen a vendégek védelme, de aztán a 30. percben csak sikerül. Ivanics beadá­sát a védők fejelik, Kocsis Besenyei elé küldi a labdát, a szélső pedig h­át­tel állva lő a kapuba, 1:0. Füzite a gól után sem adja fel, 10 emberrel is támad, de a 40. percben aztán e­gy győri támadás végén megpecsételődik a sorsuk. Besenyei nagy lövést küld a kapura, a lövésbe az egyik védő beleteszi a lábát. * róla pattan be a labda, 2:0 — Kemény küzdelemben a Textiles 70 perces fölény után csak az utolsó percekben tudta legyőzni a lelkes aknásfüzitőieket A Textilen támadósorát könnyedén verte vissza a vendégcsapat. A Textiles nem nyúj­totta azt, amit vártak tőle, s bizony a végén egy kis szerencse is hozzá­járult a 21 0-ás győzelemhez. Horváth egy két hibától eltekintve, jól vezet, h­a nem könnyű mérkőzést. G: Ber­­nyei 2, Jós Fejes, Szabó II., Szakáli , ill. Tautmann (a­­mezőny legjobbja : Molnár, Gidgát- Matki József Veszprémi Vasas—Celldömölk 1:1 (1:0) Celldömölk, 860 néző. V: Preszeller (Győr). Vasas: Békeffi — Pal­esz, Er­dős, Répási I. — Katzer, Sohonyai — Rupert dr., Lenner, Vereczkei, Ba­logh, Répási I. Edző: Molnár Lajos. CVSE: Tarrósi — Katona, Hauser, Horváth — Rada, Zell — Somogyi, Kovács, Lábas, Nagy, Szabó. Edző: Koroknái Géza. Mindjárt a Vasas támad és a 7. percben meg is szerzi a vezetést. Ré­pást­i. elszalad, beadását Lenner éle­sen kapura lövi, a labda a jobb ka­pufáról pattan be, 1:0. A gól után a hazaiak lebndü­letes rohamokat indíta­nak. Két szögletet is kiharcolnak, majd tehetetlen jobbszélsőjilk az ötös sarkáról két esetben is hibáz. Ezután újból a Vasas kezdeményez. A csatá­rok kapufát lőnek, majd a 20. perc­ben Rupert beadását Lenner hajszál­lal a léc fölé fejeli. Négy perc múlva Répási I. kiugrik, gólt lő, de a bíró les­elmén nem adja meg. Nagy a Va­sas nyomása, sok helyzet adódik a kapu előtt, de a csatárok még az ötö­sön is tologatnak, s így a lelkes, ke­mény védők közbe tudnak lépni. A 36. percben Vereczkel szökteti Répási I.-et, a lesen álló szélső nem megy a labdára — a bíró továbbot int — Vereczkel elcsípi, kicselezi a ráfutó védőt, s a hátraadott labdáját Rupert a kapuba vágja. A bíró les címén ezt sem adja meg. A II. félidőben rögtön az első tá­madásnál Rupert beadása az üres kapu előtt Vereczkei lába alatt el­csúszik. Celldömölk a 7. percben egyenlít. Békeffi a kitörő csatárral a 16-oson összecsap, a labda a kapu előtt Lohonyai elé perdül, akinek fel­szabadító rúgása lecsúszik Kovács elé, s ő pedig 8 m-ről az üres kapu­ba 16. A közönség hallatig!) buz­dítása mellett nagy akarattal küzd a helyi csapat, s jó ideig mezőnyfölény­ben játszik, de a Vasas védői jól áll­ják a nyomást. Amikor a helyiek ereje elfogy, az utolsó negyedórára megint a Vasas ragadja magához a kezdeményezést, de a csatárokat rendre lesen állítja meg a bíró.­­ Az első félidőben a Vasas lényegesen többet támadott, sok helyzete volt, s csakis a tehetetlen csatársora miatt nem jutott többgólos vezetéshez. Vi­déken nem megy a góllövés. Fordu­lás után kiegyenlített volt a küzde­lem. A játékvezető túlságosan a part­jelzőire támaszkodott, s a lesek meg­ítélésében a Vasas kárára sokat té­vedett. G: Lenner. 111, Kovács. Jó: Erdős, Katzer, Répási I.. 111 Katona, Rada, Kovács, Bagó János Az NB. II. eredmény*­ NYUGATI CSOPORT Budafok—Pécsi Dózsa 6:1 (0:0) Kaposvár—Bp. Lánggyár 1:2 (0:1) Zalaegerszeg—Komló 2:0 (0:0) Sztálin­város—Cs. Autó 6:0 (4:0) Bp. Szállítók—Oroszlány 1:0 (0:0) Szívár—Délb. Spartacus 1:0 (0:0) Pécsi VSK—Vác 0:0 Kistext—Mosonmagyaróvár 2:3 állás­nál a 44. percben félbeszakadt. KELETI CSOPORT Bp Előre—Jászberény 2:1 (0:1) UTTE—Szegedi VSE 2:8 (1:0) Miskolci MTE—Cegléd 2:1 (1:1) Bp. Egyetértés—Ózd 2:0 (1:0) Kecskemét—Borsodi Bányász 0:0 Szolnok—Salgótarjáni SE 4:0 (2:0) Debrecen—Bp. Pénzügyőrök 1:0 (0:0) Szegedi EAC—Bp. Spartacus 3:2 (1:2) .1 k 98. IH. iwtófei tffdmNei MÁVAG—Bp. Törekvés 7:0 (2:0) V. Meteor­?­, gaga? 2:2 Gy:QJ Kapuvár—Z. Dózsa 1:0 (1:0)­­ Soproni VSE-St. Pamtst