Középdunántúli Napló, 1959. június (Veszprém, 15. évfolyam, 127-151. szám)

1959-06-02 / 127. szám

4 m «»«EPDVfCAlCXWLI r~T~mI ^ A A * 17%•­MAPLCiJl^krXl Jól szerepeltek megyénk csapatai az NB. III-ban Pápai Textiles—Veszprémi Vasas 2:1 (1:1) Veszprém, 3500 néző, játékvezető Kukonya (Budapest). Pápa: Tóth — Sass, Szabó II., Szabó I. — Orbán, Szakály — Besenyei, Vámos, Cser, Kocsis, Ivanics. Edző: dr. Kalocsai Aba. — V. Vasas: Békeffi — Nyikos, Répási II., Szárnyi — Bauer, Paltesz — Rupert dr., Balogh, Molnár I., Lenner, Répási I. Edző: Molnár Lajos. Szög­letarány 4:6 (1:1). Textiles támadásokkal kezdődik a mérkőzés. Szániel szabálytalankodik, Vámos szabadrúgását Ivanics mellé fejeli, majd Kocsis átadásával ugrik meg a szélső, de 14 méterről mellé lő. Ezután a Vasas fokozatosan átveszi a játék irányítását, veszélyes támadá­sokat vezet a pápai kapu ellen. A 9. percben Balogh szép cselsorozat után élesen lő, Tóth jó elvetődéssel véd. Két perc múlva a nagy kedvvel ját­szó Balogh hatalmas lövését Tóth gyönyörűen szögletre üti. Szép lövés, szép védés! Tervszerűbben, jobban játszik a Vasas, két fedezete uralja a mezőnyt, sok jó labdát adnak előre. Lenner jó helyzetben késlekedik, majd gyengén mellé lő. A Textiles védelme jól áll a lábán, csatársora azonban nem tudja tartani a labdát. Veszélyes a Vasas, Molnár kapásból fölé lő. A 25. percben vezetéshez jut a hazai csa­pat. Szép támadás után tömörülés támad a pápai kapu előtt, Répási I. ugrik ki a bolyból, éles lövése védhe­­tetlen, 0:1. Továbbra is a Vasas tá­mad, de a csatárok nem, vagy rosszul lőnek. Molnár jó helyzetben lövés he­lyett Répásihoz játszik, akit szeret­nek. A 39. percben Textiles támadás után Besenyei lövését Békeffi előre­­vetődve védi. Cser tör kapura, Békeffi kifutva elrúgja előle a labdát, Sza­­kályhoz kerül, aki azonnal az üres kapura lő, de lövése fölé száll. A 44. percben szabadrúgás után a középre húzódott Besenyei ügyesen ugratja ki Kocsist, aki három védő gyűrűjéből nyugodtan a jobb alsó sarokba helyezi a labdát, 1:1. Fordulás után a listavezető kezd jobban. Vámos keresztlabdájával Iva­nics kiugrik, már csak a kapussal áll szemben, és nagy helyzetben laposan mellé lő. A 9. percben eldől a mérkő­zés sorsa. Vámos szögletet ível be a jobboldalról, Békeffi fogni akarja, de Répási II. elfejeli a labdát. Kocsis elé pattan, aki habozás nélkül berúgja, 2:1. A Textiles néhány perces me­­zőnyfölényt harcol ki, a Vasas játé­kosok idegesek, sokat szabálytalan­kodnak, parázs a hangulat a pályán és a nézőtéren is. A játékvezető nyu­­godtabb játékra inti a két csapatka­pitányt. A 16. percben Molnár a 16-os sarkáról hatalmas lövést küld a bal felső sarok fölé. A Textilesnél Ivanics is hátrahúzódik a védőknek segíteni. A Vasas támad, de a Textiles ügye­sen lelassítja a rohamokat, s veszélyes ellentámadásokat indít. Molnár, Ba­logh és Rupert lövésébe lépnek közbe jól a védők, nagy a nyomás. A Tex­tiles húzza az időt, a Vasasnál sok a szabálytalanság. A 30. percben Répási I. éles szögből veszélyesen lő. Tóth bravúrosan kapu fölé üti. Röviddel utána Molnár süvítő bombáját védi szögletre remekül Tóth. Balogh élesen mellé lő, majd veszélyes Besenyei be­adást Cser kapusból lövi, Békeffi ve­tődve véd. Textiles szabadrúgással ér véget a mérkőzés. Mindkét félidőben a Vasas támadott többet, s az első félidőben megnyer­hette volna a mérkőzést. Szünet után sokat szabálytalankodtak, s nem ját­szották az első félidőbeli gyors, sok­­mozgásos játékukat. A Textiles ügye­sen kihasználta helyzeteit, majd a já­tékot lelassítva, jó védekezéssel és Tóth kitűnő védéseivel győzött. Gól­lövő: Kocsis 2, illetve Répási I. Jó: Tóth (a mezőny legjobbja), Szabó II., Sass, Szakály, illetve Paltesz, Bauer, Balogh, Nyikos, Demján Gábor Várpalota—Bp. MÁVÁ© 2:2 (2:1) Várpalota, 1500 néző. V: Dobos (Bp). Várpalota: Horváth — Ikládi, Bálla, Bálványos­ — Falusi, Di Giovanni — Boros, Fekete, Kőműves, Orbán, Hor­­nyacsek. Edző: Terbe Benjámin. — MÁVAG: Lukács — Vajna, Lábodi dr., Hódi — Gál, Pólyák — Jerabek, Hein­rich, Vadász, Tusinger, Zarenbach. Edző: Kispéter Mihály. Gyors hazai lefutás után a 2. perc­ben sarokrúgást ér el Várpalota. A beívelt labdát Orbán gólba küldi, 1:0. Erőtlen hazai akciók után a 15. perc­ben újabb szögletet rúghat a Bányász, majd egy gyors ellentámadásnál Di K­ovanni szabadít fel. Várpalota tá­mad, de a 30. percben a MÁVAG vá­ratlanul egyenlít. Egy hosszan előre­vágott labdára Horváth kifut, s a lab­da fölötte Tusinger fejéről az üres kapuba hull: 1:1. Mezőnyjáték után a 36. percben Kőműves szabadrúgását Lukács nehezen védi sarokra. A 41. percben Kőműves átjátsza a védelmet, csak a kapussal áll szemben, de mel­lé lő. Egy perc múlva a hazai kapu van veszélyben, Horváth nagyszerűen véd. A 43. percben szép akciónál Kő­műves labdáját Boros Feketéhez to­vábbítja, aki védhetetlen lapos lövést küld a sarokba, 2:1. Szünet után ismét Várpalota támad. Az 5. percben Kőműves indít táma­dást. Fekete a jó helyzetben lévő Hor­­nyacsekhez játszik, akinek gyenge lö­vését Lukács elnézi, 3:1. A gólt me­zőnyjáték követi. Feljön a vendégcsa­pat. Veszélyesen támad, Horváth két­szer is bravúrosan ment. Később is­mét a hazaiak kezdeményeznek, a 28. percben a szabadrúgást nagy üggyel­­bajjal mentik a pesti védők. Váltako­zó a játék képe, de később a MÁVAG fölényt harcol ki, a pestiek elkesere­detten támadnak. A 35. percben tömö­rülés a várpalotai kapu előtt és Hein­rich bombagólt lő, 3:2. Továbbra is a vendégek vannak fölényben, mezőny­játékkal telik az idő.­­ Váltakozó, jó iramú mérkőzést vívott a két csapat. A mezőnyben jól játszó, MÁVAG ellen a nagyobb lelkesedéssel küzdő Bá­nyász megérdemelten nyert. Az utolsó negyedórában mindkét együttes fá­radtnak tűnt. G: Orbán, Fekete, Hor­­nyacsek, illetve Tusinger, Heinrich. Jó: Ikládi, Di Giovanni, Fekete, Kő­műves, Orbán, illetve Lábodi dr., Je­rabek, Heinrich, Csiky Iván így kellett volna... A 22. HETI TOTÓEREDMÉNYEK: 1. MTK—Ferencváros 0:1 2 2. Diósgyőr—Tatabánya 0:0 x 3. Szombathely—Miskolc 3:1 1 4. Vác—Szállítók 0:0 x 5. Mosonmagyaaróvár—B. Dózsa 1:1 x 6. Bp. Spartacus—Sztálinváros 3:0 1 7. Oroszlány—Zalaegerszeg 2:0 1 8. Cs. Autó—Kaposvár 0:1 2 9. Pécsi VSK—Sziváki Vasas 3:1 1 10. Cegléd—Bp. Előre 1:1 x 11. Pénzügyőrök—Kecskemét 3:1 l 12. Ózdi Kohász—UTTE 0:0 x légy telitalálat­ ­A 22. heti totóban akadt egy-két meglepetés. 12 találatot 4 fogadó ért el Nyereményük egyenként 104 795 Ft* A 9 találatos szelvények száma a 10 találatosoké 1238 db. Az előb­­títest 3917, az utóbbiak 451 forintot nyer. nett* A 22 és 11 találatos nyereménye­iét június 11-től, a 10 találatosokat 8- től fizetik. KÖZÉPDUNÁNTÚLI NAPLÓ Haladás Petőfi Sk. Vasas 2:1 (1:1) Szombathely, 300 néző. Jv: Boda (Nagykanizsa). Haladás: Rideg — Kovács II., Böröcz, Rákos — Szabó I., Tóth — Heil, Hegyi, Korcsog, Nemes, Szalóczi. Edző: Somlai Rezső. Szhely: Nagy — Tóth, Kovács, Koroknai — Farkas, Pegán — Molnár, Horváth, Erdélyi, Lengyel, Pausitz. Edző: Töl­gyesi József. Kissé felázott pályán, esőben kezd a két csapat. Mindjárt feltűnik, hogy a csúszós talajon a Haladás védelem jobban áll a lábán. A hazai csapat gyors támadásokat indít, az első percben szögletet ér el. Az ellentá­madásnál Nemes nagy , helyzetben gyatrán mellé lő. A Haladás egyen­rangú ellenfele a gyorsan játszó ha­zai csapatnak. A 8. percben Rideg Lengyel közeli lövését védi. A 15. percben Kovács II. bom­bafejest kü­i saját kapujára, de Rideg nagyszerű vetődéssel a sár segítségével hárít. Több veszélyes támadást vezet a Ha­ladás is. Nemes nehéz szögből alig küldi kapu mellé a labdát. Ellentá­madásnál Horváth felsősarkos lövé­sét Rideg bravúrosan szögletre ök­lözi. A biztonsági játékra törekvő Haladás fedezetpár kitűnően játszik. Szabó többször is jó helyzetbe hoz­za a csatárokat, de azok körülmé­­nyeskednek. A 42. percben Szalóczi átjátssza a védőket, és a kapus felett átemeli a labdát. Nagy öklözés helyett fogni akar, de nem éri el, és a felső sarokba segíti a labdát, 1:0. A II. félidőben a Vasas veszi ke­zébe a játék irányítását. Nagy mun­ka hárul a Haladás védelemre. A csa­társor nem tudja tartani a labdát. A fedezetpár is kizárólag csak a vé­dekezéssel törődik. A Haladás véde­lem — élén Böröczcel — 18 percig feltartja az egykapura játszó Vasas csatárokat. Ekkor Pausitz bombalövé­se a felső lécről védhetetlen­ül vá­gódik a hálóba, 1:1. Záporoznak a Vasas csatárok lövései, de Rideg min­dig közbelép. Levegőben lóg a Vasas gólja. A 25. percben Lengyel lövése a felső kapufáról vágódik a mezőny­be. Erdélyi újra kapura vágja, de Szabó I. a gólvonalról szögletre ment. A védelem már-már összeroppan, csak Böröcz áll biztosan a lábán. Mindkét oldalon kisegíti hátvédtársait. A fél­idő vége felé utolsó erőfeszítésként feljön a Haladás. Fellélegezhet a vé­delem. A 38. percben Korcsog csúsz­tatott fejesével Heil elfut, a védelem nem tud beavatkozni, és a szélső nyugodtan a kifutó kapus felett a hálóba lő, 2:1. A hazai csapat nem nyugszik a vereségbe. A 40. percben egy 20 méteres szabadrúgást Rideg nagy ü­ggyel-bajjal a kapu fölé nyom.­­ A Haladás az első félidei játékával, és a szünet utáni önfeláldozó véde­kezésével megérdemelten szerezte meg a győzelmet. G: Szalóczi, Heil, ill. Paysitz. Jó: Böröcz (a mezőny legjobbja), Rideg, Szabó I., Szalóczy, ill. Iringyes, Far­kas, Paysitz, Pegán. Veres Oszkár AZ NB. III. TOVÁBBI EREDMÉNYEI Lotex—Bp. Törekvés 2:0 (0:0). Z. Dózsa—Bp. Vörös Meteor 4:2 (3:1). Almásfüzitő—Bp. Ikarus 1:0 (0:0). Szhelyi Pamut—Kapuvár 1:2 (0:2), Celldömölk—Soproni VSE 1:5 (0:4). A következő forduló, június 7-én: Pápa—Celldömölk, V. Haladás Petőfi —Várpalota, Kapuvár—V. Vasas, Ika­rus—Sz. Pamut, Vörös Meteor—Almás­füzitő, MÁVAG—Z. Dózsa, Törekvés— Sz. Vasas, SVSE—Sotex, a bajnokság Állása­­- Pápa 26 17 3 8 54:33 37 2. Sopr. VSE 26 13 8 5 48:31 34 3. MÁVAG 26 14 4 8 53:29 32 4. Kapuvár 25 15 2 8 54:35 32 5. Szomb. Vasas 26 13 4 9 43:34 30 6. Szomb. Pamut 26 11 7 8 50:35 29 7. Almásfüzitő 26 11 7 8 34:30 29 8. Várpalota 26 12 4 10 40:39 28 9. Veszpr. Vasas 26 8 1* 8 37:35 26 10. Ikarus 26 10 4 12 39:43 24 11. Törekvés 26 9 6 11 34:46 24 12. Sopr. SOTEX 26 8 7 11 32:38 23 13. Zalaeg. Dózsa 26 8 7 11 32:39 23 14. Veszpr. Haladás 25 9 4 12 35:55 22 15. Bp. V. Meteor 26 6 3 17 28:55 15 16. Celldömölk 26 2 2 22 28:69 6 Derü­t a közönség Nemcsak a pályán, a nézőtéren is parázs volt a hangulat a P. Textiles—V. Vasas mérkőzésen. Egyik alkalommal Szabó II. és Ru­pert dr. harcolt a labdáért, s eköz­ben előbb a labda, majd a két já­tékos gurult az alapvonalon túlra. A feltápászkodó Szabó II.-hős oda­lépett az egyik rendező(!), bal­­lonk­abátos, megtermett férfi, s kö­tekedni kezdett Szabóval. A másik renülező gyorsan odalépett, s mivel közben a bíró is felfigyelt a jele­netre, és feléjük szaladt, kivezette rendezőtársát a futópályára. Ám ott egy másik ballonkabátos szaladt már feléje, őt azonban egy ala­­csonytermetű nő(!) parancsolta he­lyére, a közönség nagy derültsége közepette. * Tóthnak­, a pápai kapusnak nem­csak a közönség tapsolt parádés védéseiért, játékostársai is honorál­ták kiváló teljesítményét. Répási I. veszélyes lövését nyomta remekül kapu fölé, s utána Szakály úgy összecsókolta, mintha gólt szerzett volna. Két perccel utána Molnár lövését hárította hasonlóan, amiért Sass és Szabó kezdték csókolgatok Elvégre nemcsak a góllövőnek jár a csók, hanem annak is, aki elhá­­rítja azt. Egy pápai szurkoló je­gyezte meg mellettünk: Itt még csak kettőt kapott, s mennyit kap még Pápán? ... * Minden elfogulatlan néző láthat­ta, hogy a mérkőzés folyamán a V. Vasas vétett több szabálytalan­ságot. Egy amatőr statisztikus szá­mítása szerint a szabálytalanságok miatt rúgatott szabadrúgások ará­nya 32:11 volt a Textiles javára. Nos, egyik Vasas szurkoló egy al­kalommal, amikor a pápaiak vétet­­tek szabálytalanságot, torkaszakad­­tából kiabálni kezdett: Kiállítani, Kiállítaniini... ő volt az a monda­beli ember, aki más szemében a szálkát is észreveszi, a magáéban a gerendát sem. 1959. június . járási, városi labdarúgó bajnokságért Veszprém város­ a. Építők—Veszprémi Haladás Pető­fi II. 5:1 (2:1). Herend, 100 néző. V: Kovács (Úrkút). Herend: Istvánffi — Kiss, Lennert, Galambos — Kauff­­mann, Németh — Zámbó, Nagy, Mol­nár, Fazekas, Kand­er. — Veszprém: Kovács I. — Lázár, Árvai, Burján — Pecz, Szabó II. — Klammer, Vörös, Simon, Gayula, Németh. — Jó ideig Herend támad, majd a félidő közepén egy perc alatt két gól esik. A máso­dik félidőben 3:1 után a Haladás II., teljesen összeroppan, s végén fölénye­sen győz Herend. G: Fazekas, Kand­er 2—2, Molnár, illetve Simon. Jó: Kauff-­­mann, Fazekas, Lennert, illetve Pecz, Simon. V: Vasas—Balatonalmádi S:0 (2:0). Veszprém, 600 néző. V: Békési (Pápa). Vasas: Pfénig — Horváth I., Lohonyai, Szabó — Papp, Répási IV. — Pauer, Lipóth, Molnár I., Molnár II., Horváth II. — Balatonalmádi: Szecsődi — Bu­­govics, Majlik, Szabó — Enyedi, Győ­ri — Csornai, Szal­ai, Horváth, Boros, Bakonyvári. Az első félidőben a ven­dégek sokat támadtak, de fordulás után döntő fölényben volt az ekkor kitűnően játszó Vasas. G: Horváth II. 2, Molnár Ié Pauer, Molnár I. Jó: Papp, Horváth II., Lohonyai, Pfénig, illetve Boros, Győri, Szabó. További eredmények: Tihany—Vesz­prémi Faárugyár 1:1 (1:1), Nemesvá­mos—Gyulafirátót 2:1 (2:0). A Veszpré­mi Haladás Petőfi II.—Városlőd a ven­dégek távolmaradása miatt elmaradt. Várpalotai Bányász II.—Városlőd 9:0 (1:0). Városlőd, 200 néző. V: Vem­per (Veszprém). A rutinos Bányász II. vé­gig nyomasztó fölényben volt, jó já­tékkal győzött. G: Fekete 5, Varga 2 (egyet 11-esből), Szabó, Kőműves. Jó: Fazekas, Prei, Fekete, Kőműves. Hétközben: V: Bányász II.—Veszpré­mi Haladás Petőfi II. 13:1 (8:1). Vár­palota. V: Vasas II.—Gyulafirátót 2:1 (1:1). Veszprém, 600 néző. V: Sugár (Szhely). A lelkesen védekező gyulafirátótiak ellen a Vasas II. kiábrándító, tervsze­rűtlen, tologatós csatár játékot produ­kált. A lelkes vendégek majdnem meglepetést okoztak. G­öfénig (11-es­ből), Papp, illetve Nagy. Jó: Katzer, Horváth I., Lipóth, illetve Licsauer, Nagy, Rezeli, Weingartner. KISZ Kupa I. csoport Csopak—Tihany II. 5:2 (4:1). Alsóörs —Felsőőrs mérkőzés a vendégek tá­volmaradása miatt elmaradt. • Pirin •­­Éli • Km MÁJUS 20 • JÚNIUS 30 KÖZÉPDUNÁNTÚLI NAPLÓ A Magyar Szocialista Munkáspárt Veszprém megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja Felelős szerkesztő: Csaba Imre Kiadja a Veszprém megyei Lap­kiadó Vállalat Felelős kiadó: Demján Gábor Szerkesztőség: Veszprém, Irodaház félemelet 5—10. Telefon: 10-00. Kiadóhivatal: Veszprém, Szabadság tér 7. Telefon: 12-47. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizet­hető a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díj 1 hónapra 11.— Ft Veszprém megyei Nyomda Vállalat Veszprém, Köztársaság tér 1. (5647 megr.) Felelős vezető: Steltzer Ferenc Apróhirdetések ADÁS-VÉTEL SEZLONOK 900 Ft-tól ágybetétek 900 Ft-tól nagy választékban ál­landóan kaphatók. Cso­magolás, vasúti szállítás az árban benne van Mintákat és árajánlato­kat postafordultával kül­dök. Heimlich Sándor Pápa, Márton a Fény­képész Szövetkezet mel­lett. (1055) OLCSÓ áron eladó Ihászi mellett, volt Tóth Sándor féle vitéztelken házingatlan lebontás­sal. Érdeklődni Varga Lajosnál, Pápa, Virág u. 15. (1086) VESZPRÉM vagy kör­nyékén szerény családi házat bérletre, vagy megvételre keresek. Ti­­szacsege, Művelődési otthon. (1083) BORSOSGYÖRÖTT el­adó 400 négyszögölön egy szoba, konyha, élés­kamrás házingatlan, rajta levő nyárfákkal, gyümölcsössel. Érdek­lődni lehet Varga La­josnál. Pápa, Virág u. 15. (1087) KÉTSZOBÁS családi ház 1150 négyszögöl kert­tel eladó. Pápa, Szabó Ervin u. 39. alatt. Érdek­lődni Aradi u. 20. alatt. (1067) 150-es ZETRA motor­­kerékpár kiváló állapot­ban eladó. Szentgál, Táncsics u. 72. (1061) LAKÁSCSERE ELCSERÉLNÉM vidé­ki kettő szobás, kertes, állattartásra alkalmas főbérleti lakásomat veszprémi 2, esetleg egy szobás lakásért. Megegyezés szerint. Cím a kiadóban. (1081) EGYÉB A BALATONKENESEI Épületkarbantartó Szö­vetkezet vállal kőműves, lakatos, kerítés, villany­szerelő munkákat. Első­rendű nádpalló állandó­an kapható. (1013)