Középdunántúli Napló, 1959. szeptember (Veszprém, 15. évfolyam, 204-229. szám)

1959-09-01 / 204. szám

1 L - 1111 1 - 1' 1"" ' IJ" -■ '- 1 " ■ 1 ' 1 ■ “ .... " ■ . M KÖZÉPDWNAKTVLI "'7"- .. I _ a A % 97%* MAPI­D Rendkívül gyengén játszott az EB. 1­-es csapatunk Magyaróvár—Pápai Textiles 1:0 (2:0) Mosonmagyaróvár, 2000 néző. V: Schopp (Bp). MTK: Horváth II. — Horváth IV., Bencze, Rúzsa — Né­meth I., Adrigán — Hérics, Né­meth II., Gnám, Szalai, Csobai. Edző: Horváth Pál. — Pápa: Tóth — Sass, Szabó II., Németh — Vá­mos II., Szakály — Cser, Vámos I., Vadász, Kocsis, Wolf. Edző: Bán Nándor. Még bele sem melegedtek a csa­patok, Csabai elhúz a szélen, lö­vésével szemben Tóth tehetetlen, 1:0. Élénkül a játék, az MTK me­zőnyfölénye közben a Textiles erőtlen próbálkozásai csak a 16- osig jutnak. Az MTK keményen, férfiasan játszik. A Textiles nem tudja a hazaiak iramát lassítani, csatársor képtelen a Iabdatar­­■-ra. A 28. percben bíztató a­lá­­támadás, Kocsis lövését azon­­könnyedén védi a kapus. Ez­­im tud kibontakozni a Tex­­enge játékán még a hazai is csodálkozik. A 38. Zsobai lövését Tóth mell- 42. percben Csobai ki­­­­hagyja a védőket, gól, 2:0. Szünet után mintha a Textiles egy kissé fellelkesülne, de táma­dásaiban nincs elgondolás. A 8. percben Csert jó helyzetben les címén állítja meg a bíró. Ezután az MTK fokozza az iramot, a já­ték állandóan a pápai térfélen fo­lyik. A 16. percben újból Csabai viharzik a szélen, lövése újabb gól, 3:0. Mesterhármas. A 25. percben Vadász nagy lövését bra­vúrosan védi a kapus. (Egyébként ez volt a pápai ötösfogat 90 perc alatti veszélyes ténykedése!) A 38. percben Kocsis kerülne jó helyzetbe, de a védők szerelik. A Textiles nagyon bágyadtan ját­szik, egyre nyomasztóbb a hazai­ak fölénye. A 42. percben a kitű­nő formában lévő Csobai túlszár­nyalja mesterhármasát és berúgja a negyedik gólt!­­ Az MTK ke­mény, férfias játékával szemben a Textiles feltűnően gyenge tel­jesítményt nyújtott. Az óvári csa­pat végig nagy fölényben volt, különösen a két szélsője veszé­lyeztetett. A győzelem még ilyen arányban is megérdemelt, sőt könnyen nagyobb arányú is lehe­tett volna, ha Szabó II. nem ját­szik megbízhatóan. A mérkőzés végén a pápai csapat tagjai is el­ismerték, hogy ilyen gyengén már nagyon régen játszottak. G: Cso­bai 4. Jó: Csobai, Hérics, Horváth IV., Németh N­., illetve Szabó, Tóth, Vámos I. M. J. ...egyéni csapatainak gyenge szereplése az OB. Ill.-ban Sz. Haladás II.—P. Máv. Petőfi 4:1 (2:1) V. Vasas—Lőv Pápa 1000 néző. V: Kovács (Sopron). Haladás: Tormási —* Veres, Eckler, Biber — Kulcsár, Szakály — Papp, Pál, Volner, Varga I., Kolesánszki. Edző: Gazdag Gyula. — Pápa: Pre­ssing — Horváth,­ Limperger, Kerekes — Ollári, Ács — Házi, Németh, Ta­kács, Báli, Erdélyi. Edző: Szalai János. Váltakozó játékkal indul a mérkő­­zés. A hazai védők sarokra mente­nek, majd Báli lövését védi a kapus. A 12. percben Takács beadását Erdélyi Tormási fölött juttatja a hálóba, 0:1. A mezőnyben pontos passzokkal ját­szanak a vendégek. A 16. percben gyors Haladás rohamnál Varga talál a hálóba, 1:1. Változatos, gyors iramú a játék, a vendégek mezőnyfölényben vannak. Pál elől Présing lábbal ment. A 25. percben a les miatt leálló vé­delem mellett Pál Présinget is kicse­lezi, 2:1. Később a Petőfi sokat tá­mad, de a vendégek védelme Tormá­sival az élen jól zár. A pápaiak lelke­sedéssel ellensúlyozzák a nagyobb technikai tudást. Érthetetlen Németh gyenge játéka. Szünet után a 8. percben Pál kiug­rik, Présing mellett lő a kapuba, 3:1. Lapos passzokkal játszanak az NB. I.-es tartalékok, sok veszélyes akciót hárít a Petőfi védelme. Mindinkább izgalmassá válik a játék. Némethet buktatják, a szabadrúgás Tormásié, Kolesánszki elől pedig Présing szedi fel a labdát. A 36. percben Házit senki sem zavarja, elesik, s nagy derültség közepette a bíró 11-est ítél. A bünte­tőt Házi kétszer is lőheti, de Tormási mindkét labdát védi. A 42. percben váratlan támadásnál Kulcsár Ácsot ki­cselezi és beállítja a végeredményt, 4:1. — A hét NB. I.-es játékossal fel­vonuló Haladás nagy technikai fölény­ben volt. A Petőfi rossz felfogásban játszott, csak időnként nyújtott elfo­gadhatót. A csatársor ezúttal is cső­döt mondott.­­ G: Pál 2, Varga I., Kulcsár, 10, Erdélyi. Jó: Pál, Biber, Tormási, Kulcsár, ill. Ollári, Ball, Pré­sing, Takács, Matics József 3:2 (1:1) Veszprém, 1500 néző. V: Szekeres (Győr). Vasas: Békeffi — Pal­esz, Er­dős, Széniei — Katzer, Lohonyai — Bauer, Vereczkei, Rupert dr., Len­­nert, Pereczes. Edző: Kalocsai Aba dr. — Lovászi, Nemes — Nagy M., Molnár, Kiss — Nagy F., Nagy J. — Ulrich, Tímár, Horváth, Kozma, Pusz­tai. Edző: Kelemen István. Szöglet­arány 5:2 (2:1). A hátráló védők mellett a 2. perc­ben Horváth 20 m-es lövése a bal fel­ső sarokba vágódik, 0:1. A gól nagy ambíciót ad a vendégeknek. Jó fél óráig irányítják a játékot, többet lő­nek kapura, a Vasas képtelen kibon­takozni. Fél óra után ragadja magá­hoz a Vasas a kezdeményezést, je­lentős fölényt harcol ki. Rupert 16 m-es szabadrúgása fölé száll. Két perc múlva Pereczes erős lövését a kapus kiejti, Rupert közelről bevágja a labdát, 1:1. A 40. percben szöglet után Tímár a kapufára fejel. Fordulás után a Vasas kezd jobban, heves rohamokat indít. A 9. percben Bauer beadását Rupert a kapufára fe­jeli, a visszapattanó labdát Lennert küldi a hálóba, 2:1. A 14. percben Lennert lövését a kapus kiüti, a ré­sen levő Bauer beemeli a labdát, 3:1. A 17. percben Vereczkeit Molnár el­löki, a bíró túl szigorúan 11-est ítél. A büntetőt Rupert a felső lécre lövi,, a visszapattanó labdát előbb Pereczes lövi, majd Vereczkei fölé emeli. A 11-es kihagyása fordulópontot jelent, mert ezután Lovászi felülkerekedik, többet támad, a Vasas inkább véde­kezésre szorul. A 27. percben kapu előtt pattogó labdát Tímár bevágja, 3:2. A Vasas csatársor nem tudja tar­tani a labdát, és a vendégek újabb két kapufát érnek el.­­ A Vasas ezút­tal is gyengén játszott, a gyorsan be­kapott gól, majd a 11-es kihagyása erősen rányomta bélyegét játékukra. A győzelem szerencsésnek mondható, Lovászi a gólok helyett négy kapufát lőtt. G: Rupert dr., Lennert, Bauer, ill. Horváth, Tímár. Jó: Lohonyai, Katzer, Erdős, ill. Molnár, Ulrich, Nagy F. Flaskár István A megyei ifi labdarúgó bajnokságért Balatonfüred—P. Bányász 2:1 (1:0). Pad­rag, 300 néző. V: Vajda (Várpalo­ta). Jó iramú mérkőzésen a techniká­­sabb fürediek megérdemelten győz­tek. G: Mészáros 2, ill. Dobosi. Jó: Mészáros, ill. Dobosi. Ajka—A. Bányász 2:1 (1:0). Ajka­­csingervölgy, 600 néző. V: Szabó (B.­­füred). A tervszerűbben játszó Ajka rászolgált a győzelemre, a 3. félidő­ben többet támadó hazaiak ellen. G: Gerzssenyi, Ha­nfa, ill. Dombi. Jó: Far­kas, Sipos, Halla, ill. Egresi, Dombi. PMTE—Tósokberénd 6:0 (5:0). Pét­­fürdő, 100 néző. V: Sörös (Veszprém). A hazai ifik ilyen arányban is megér­demelték a győzelmet, minden téren ellenfelük fölött álltak. G: Szénási 4, Szegény 2,­­ I. GYSC—Keszthelyi Előre Petőfi 1:0 (0:0). Inota, 200 néző. V: Almás (Füz­­i fő). Igen alacsony színvonalú mérkő­zés, a szerencsésebb csapat győzött. G: Kalmár. Jó játékért senkit sem lehet dicsérni! BBESK Nyirád—ReGAC 4:0 (1:0).­­ Keszthely, 100 néző. V: Rákos (Ta­polca). Biztosan győzött a technikai fölényben levő Nyirád. A 88 percben Pem (Nyirád) sportszerűtlenségért ki­állítva. G: Eri, Szakmándi, Pem, Alb­recht. Jő: Simon, Lechmann, 111. Hor­váth. MÁV TIAC—Pápai Textiles Iá) (0:0). Tapolca, 400 néző. V: Holló (Sümeg). Tapolca többet támadott, de Pápa igen jól védekezett. Szerencsés góllal nyer­tek a hazaiak, amelyet a 19. percben Biber II.­­ lőtt. Jó: Pontyos, Szőcze, Biber, Kovács, ill. Horváth I, Ke­mény, Varga. V: Bányász—Veszprémi MÁV Előre 4:2 (2:1). Úrkút, 100 néző. V: Iványos (Pápa). Jó iramú mérkőzés, jobban ját­szott a hazai csapat. G: Brém­i, Kel­ler, ill. Völgyi, Kandi. FÁK—Veszprémi Haladás Petőfi 8:1 (2:0). Fűzfő, 400 néző. V: Katona (Keszthely). Fűzfő az I. félidőben sok helyzetet kihagyott, fordulás után gó­lokban is kifejezésre jutott a fölény. G: Czant, Zsálek 3—3, Őri, Zádori, ill. Horváth. Jó: Rédei, Pintér, Tub­esz, Csiszár, ill. Kovács. KÖZÉPDUNÁNTÚLI NAPLÓ A Magyar Szocialista Munkáspárt Veszprém megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja | Szerkesztőségi Veszprém, Irodaház félemelet 5—10. Telefon: 10-60.­­ Felelős szerkesztő: Csaba Imre­­!■ Kiadja a Veszprém megyei Lap­'S!! kiadó Vállalat !/‘ Felelős kiadó: Demján Gábor I* Kiadóhivatal: Veszprém; Szabadság tér 7. Telefon: 12-47. A Veszprém megyei Nyomda Vállalat Veszprém, Köztársaság tér L Felelős vezetői Steltzer Ferenc Az NB. II. többi eredménye NYUGATI CSOPORT Budafok—Komló 1:0 (0:0) Szállítók—Erzsébeti VTK 4:1 (1:1) Zalaeg.—Láng­gyár 3:1 (1:0) Győri Vasas—Budai Sport. 2:0 (1:0) Vác—Sztálinváros 1:0 (0:0) Kaposvár—Oroszlány 4:2 (2:2) Szivák­ Vasas—Pécs VSK 2*0 (1:0) KELETI CSOPORT Bp. Spartacus—Miskolc 2:4 (1:1) UTTE—Borsod Bányász 0:1 (0:0) Egyetértés—Jászberény 2:0 (1:0) Pénzügyőrök—D. Bányász 3:0 (0:0) Szegedi VSE—Bp. Előre 1:0 (0:0) Ózd—Debrecen 1:2 (1:1) Nagybátony—Szolnok 0:0 Kecskemét—Orosháza 2:0 (0:0) KÖZÉPDUNÁNTÚLI napló Az NB. III. többi eredménye Szabadnapos: Várpalotai Bányász Lotex—Győri Dózsa 2:0 (1:0) Kapuvár—Nagykanizsa 3:3 (2:1) Kistext—Bázakerettye 7:0 (0:0) Ganz-MA­VAG—Sopr. VSE 2:0 (0:0) Szhelyi Cipő—Szhelyi Pamut 2:2 (0:1) Szhelyi Vasas—Almásfüzitő 1:1 (1:0) 1959. szeptember 1. Az NB. I. eredményei és állása BVSC—Szombathely 2:1 (0:1). Bp. Szőnyi út, 10 000 néző. V: Balla B. A BVSC minden tekintetben felülmúlta ellenfelét, megérdemelt győzelem. G: Göncz 2, ill. Tóth. Bp. Honvéd—Salgótarján 3:2 (2:0). Kispest, 10 000 néző. V: Petri. — A SalBTC meglepően jól játszott, 0:2-ről is legalább döntetlent érdemelt volna. G: Tichy, Gilicz (11-esből), Kazinczy, ill. Huszár, Csáki. MTK—Újpesti Dózsa 0:0. Bp. Nép­stadion, 60 000 néző. V: Pósa. Rend­kívül gyenge, unalmas mérkőzés. Va­lós eredmény. Ferencváros—Csepel 1:6 (0:0). Bp. Népstadion, 60 000 néző. V: Katona. A játék alapján a Fradi győzelme valós, de egy jogtalan 11-esből érte el. G: Vitezsál (11-esből). SZEAC—Bp. Vasas 1:1 (1:0). Szeged, 12 000 néző. V: Fülöp. A mérkőzés na­gyobb részében a Vasas fölényben volt, közelebb állt a győzelemhez. G: Boros, 111. Raduly. DVTK—Dorog 2:0 (0:0). Diósgyőr, 20 éve sátő. V: Pósfai. Nagy küzdelem után megérdemelt győzelem. Többet támadott a DVTK. G: Iván, Kiss. T: Bányász—Pécs 2:0 (1:0). Tatabá­nya, 10 000 néző. V: Borossy dr. Lány­, dajlamú mérkőzés, csak a lelkesedés döntött. G: Dombai, La­jos (11-esből). A bajnokság állása A következő forduló szeptember 5—6-án: Csepel—MTK, Dózsa—Szeged, Vasas—Szombathely, Tatabánya— BVSC, Pécs—Diósgyőr, Dorog—Hon­­véd, Salgótarján—Ferencváros. 1. Diósgyőr S­E 2 6 8:4 1 2. Bp. MTK 5 2 3 0 12:1 1 3. Ferencváros 5 2 3­­ 5:3 7 4. Bp. Honvéd 5 3 11 13:0 1 5. Dorog 5 2 2 1­3:0­­ 6. Újpesti Dózsa 5 2 2 1 6:5­­ 7. Bp. VSC 5 3 0 2 8:7 6 8. Szeged 5 1 3 1 5:7 5 9. Tatabánya 5 1 2 2 4:4 4 10. Bp. Vasas 5 0 4 1 7:9 4 11. Csepel 5 113 5:0 3 12. Pécsi Dózsa 5 8 3 2 3:0 3 13. Salgótarján 5 0 2 3 52­ 2 14. Szombathely 5 0 2 3 6:11 2 9 darab 10 találat a sportrejtvényen A 25. heti sportrejtvényen szereplő mérkőzések a papírforma eredmé­nyeket hozták, ezért igen sok pályázó ért el 10 találatot, számszerűit kilenc. A sportrejtvény 25 hete alatt ilyen sok 10 találatos szelvény még nem volt. A heti nyereményként kitűzött 20 db országos totó­ szelvényt a héten a kö­vetkezők nyerték: Tomavölgyi József Ajka, Becságh László Berhida 2—3 db-ot, Fodor Zsigmond Szerecseny, Wittmann Károly Zirc, Kolláth Károly Pápa, Tóth Ferenc Úrkút, Tékán Ferenc Pápa, Németh László Pápa, Sárdi Ferenc Veszprém 2—2 db-ot. (Tékán Ferenc és Wittmann Károly közelebbi címe — utca, házszám — hiányzik.) A nyertes szelvényeket elhelyeztük a nagy nyereményekért folyó verseny gyűjtőládájába, melyben most már 120 esélyes szelvény van. A nyereményeket az egy hét órási idő lejártával postán küldjük ki. Hírek - érdekességek - eredmények — KÉZILABDA JÁTÉKVEZETŐI TANFOLYAMOT rendez a Várpalotai Bányász. A tanfolyam augusztus 29- én, szombaton délután 15 órakor Vár­palotán, a sporttelepi klubházban kezdődik. — Kézilabda játékvezetői tanfolyamot rendez Veszprémben a megyei szövetség is. A tanfolyamra szeptember 2-ig (hétfő) írásban kell jelentkezni a megyei kézilabda szö­vetségnél, Veszprém, megyei TST címre. * — Az ajkai röplabdázóknak nem si­került. A múlt hét végén Budapesten játszott az NB. I.-be jutásért osztá­lyoz­ó mérkőzést 4 férfi és 4 női csa­pat. A küzdők sorában ott voltak az ajkaiak is, de a feljebbjutást nem si­került kiharcolniuk. Az ajkaiak ered­ménye, férfiak: UTTE—Ajka 3:1, DVTK—Ajka 3:0, Salgótarján—Ajka 3:0. Végeredmény: 1. Salgótarján, 2. Diósgyőr, 3. UTTE, 4. Ajka. — Nők: VKSE—Ajka 3:0, Ajka—Felsőbogát­­puszta 3:0, Zagyvapálfalva—Ajka 3:2. Végeredmény: 1. VKSE, 2. Zagyvapál­­falva, 3. Ajka, 4. Felsőbogátpuszta. Az első két helyezett jutott az NB. I.-be. * — Devecseri járás—Pápai járás 3:2 (1:2). Járások közötti labdarúgó mér­kőzés. A pápai színeket a szerecsenyi, a devecseri színeket pedig a somló­­vásárhelyi csapat képviselte. Végig nagyiramú mérkőzés, Somlóvásárhely, a devecseri járási falusi kupa­ győzte­se jobb erőnléte folytán idegenben is megérdemelten nyert. * — Az idei vívó Balaton bajnokságot a Veszprém megyei Vívó Szövetség augusztus 27—29-re tervezte. A baj­nokság az országos szövetség furcsa közbeavatkozása miatt elmarad, az előző években nagy tömeget megmoz­gató versenyre így idén nem kerül sor. 510 találatos sportrejtvény 11. Padrag—Füred L u. 1:1 x 12. Úrkút—V. MÁV Előre 4:0 1 M A 26. HETI EREDMÉNYEK 1. Mosonmagy.—Pápa 4:0 1 2. V. Vasas—Lovászi 3:2 1 3. P. MÁV Petőfi—Sz. Haladás 1:4 2 4. Ajkacsinger—Ajka 2:1 1 5. Inota—Keszth. Előre 1:1 x 6. Keszth. GAC—Nyirád 0:4 2 7. Fűzfő—Haladás Petőfi 3:1 1­0. Tapolca—Pápa II. 1:0 1 9. Csinger—Ajka ifi 1:2 2 10. Padrag—Füred ifi 1:2 2 Pótmérkőzések: Apróhirdetések /­ ADÁS-VÉTEL VILÁGOS hálószoba­bútor •FTadó. Veszprém, Pápai út 80. ^0960) ~AJKAN (Táncsics Mi­­hály u. 20. számú két­szobás családiház eladó. Beköltözhető.­­^/tl933) POROLTO 4 db új el­adó. Kertészeti Válla­lat, Veszprém, Kossuth u. 20. (lR2sy SEZLONOkTop ~ Ft-Tör, ágybetétek 900 Ft-tól nagy választékban ál­landóan kaphatók. Cso­magolás, vasúti szállítás az árban benne van Mintákat és árajánlato­­kat postafordultával küldök. Heimlich Sán­dor, Pápa, Márton u. Fényképész Szil­ítkezet mellett. (1967) ÁLLAS MOTORSZERELŐT vagy géplakatost nagy gyakorlattarsítandó jel­­ legű munkára, építőipari gépek karbantartására, Tüskevár környéki mun­kahelyekre felvész. ÉM. Vas megyei JOL Építő­­ipSH Vállalat. Jelentkez­ni lehet ‘személyesen"" a vállalát‘ gépészeti osztlá­­lyára­ Szombathely, Gam­bor Andor u. T. sz. (1966­ — 1­1 " s t.r.,iml . TAPOLCA és Vidéke Körzeti Földművesszö­vetkezet keres azonnali belépésre belső ellenőrt számviteli, de főleg ke­reskedelmi képzettség­gel.­­_1923) A 64. SZ. Autóközle­­kedési Vállalat felvesz gyakorlattal rendelkező gépkocsivezetőket Vesz­prém és Ajka telephely­ivel, gyakorlattal még nem rendelkezőket se­­gédvezetőknek Vesz­prémbe, helybeli női la­kosokat kalauznak Ba­latonfüred, Tihany, Nagyvázsony, Szentki­rályszabadja, Vörösbe­­rény, Litér, Bakony­­csernye székhellyel. — Keresünk továbbá szak­képzett autószerelőket (1964) t­ér -* DUNÁNTÚLI Földtani Kutató-fúró Vállalat Várpalota, bérszámfejtő Csoportvezetőt alkalmaz­na. Több éves bérszám­fejtői gyakorlat és SZTK ügyintézési gya­korlat szükséges. Képe­sített könyvelői vizsga letétele igazolandó. Je­lentkezés személyesen vagy írásban a vállalat személyzeti vesztőjénél. (1951)­­/' TÖBB éves gyakor­lattal—“rendelkező bér­­elszámoló, '* könyvelés­­ben és egyéb admi­­nisztrációs 'munkában is jártas, sürgősen­ el­helyeznéd ne Veszprém­ben. Cím kiadóba’nT' — (1959) —-