Napló, 1963. október (Veszprém, 19. évfolyam, 229-255. szám)

1963-10-01 / 229. szám

A M­I , ffpÖC V -Cr, Vadg proletárjai, egyesüljetek! NAPLÓ AZ MSZMP VESZPRÉM MEGYEI BIZOTTSÁGA ÉS II MEGYEI TANÁCS N­PJ1 1 " '1 " 1 1 ■ ■ XIX. évfolyam — 229. szám. ARA­DO FILLÉR /­­Kedd, 1963. október 1. --------------......................... ..............._________________________________ Érdekes tudományos bejelentések a balatonfüredi biológus-kongresszuson Antibiotikummal tartósítanak, szintetikus ételt gyárthatnak A balatonfüredi SZOT szanató­rium dísztermében, a TIT által megrendezett VI. Országos Bioló­gus Napok vasárnap folytatta munkáját, s három előadást hall­gatott meg. Telegdy Kováts Lász­ló, a kémiai tudományok dokto­ra, a Budapesti Műszaki Egye­tem tanszékvezető tanára elmon­­dotta, hogy m­inél jobban korszerűsödik az élelmiszeripar, annál ala­posabban kell ügyelni a bio­lógiai törvényszerűségekre. A szakemberek­­ nagyszabású kísérlet­sorozattal arra a megálla­­pításra jutottak: a tartósításnál jobban szem előtt kell tartani azt, hogy a tartósított gyümölcs és zöld­ség végeredményben ,',61”, mert oxigént vesz fel és szén­dioxidot ad le. Ezért nagyon kell vigyázni a cso­magolásnál,­­ nem alkalmas pél­dául több műanyag erre a célra, — mert ha az árut légmentesen­­zárják el, „feléli” a csomagban levő levegőt, majd a további oxi­gént­erjedéssel biztosítja, — tehát idő előtt tönkremegy Gyümölcs és főzelék fajtánként más-más csomagoló anyagot ajánlanak, az alma például egyoldalt lakkozott cellofán „héjazatot” kap. A hú­sok állékonyságát a világhírű szovjet kutató, B. Tokin elméle­tének gyakorlati alkalmazásával növelik. A szovjet biológus meg­állapította, hogy az élő növények különleges védő­anyagokat termelnek, legtöbbet a hagyma és a le­veszöldségek. Ezért a hűtéssel tartósított húst tartalmazó zárt csomagba újab­ban kevés zöldséget is tesznek, mert a növény közelsége bizonyos védelmet nyújt a húsfélének is, tehát tovább eláll és él­vezetesebb marad. A kutató előadásában részlete­sen kitért az antibiotikumok élel­miszeripari alkalmazásának le­hetőségére. A kórokozók ellen al­kalmazott antibiotikumok az élel­miszereket „rontó’’ baktériumok ellen is jól jönnének, de alkal­mazásukat ezen a területen világ­szerte szigorú feltételekhez kötik. A szervezetbe jutva ugyanis hamarosan rezisztenssé ten­nék az embert a gyógyászati antibiotikumokkal szemben, s ilyen áron nem engedhető meg az élelmiszeripari felhasználás. A kutatók azonban olyan antibioti­kumokat állítottak­­ elő, amely al­kalmazható például a szárnyasok tartósításánál. Az előadó végezetül bejelentet­te, hogy előtérbe kerül a szinte­tikus élelmiszerek gyártása. Egyes élelmiszerek vegyi úton történő előállítására leginkább az afrikai égöv alatt lesz szükség, ahol az állatinál kevésbé értékes növényi fehérjék adják a fő táplálékot. Ilyen körülmények között különleges vegyi anyagokkal ki lehet egészíteni, az állati­val egyenértékűvé tenni a nö­vényi fehérjét, s ezzel a szer­vezet számára értékesebb táp­lálékhoz juttatják Afrika la­kosságát. Hazánkban is megkezdődött a szintetikus élelmiszerek előállítá­sára indított kutató munka. Ná­lunk jelentős a kenyérfogyasztás, de a népszerű étel fehérjéje bio­lógiailag nem teljes értékű, mert hiányzik belőle­­egy aminosav-fé­­le. Ezt a „hiányt’’ kémiai úton pótolják majd, s ezzel teszik ér­tékesebbé a kenyér fehérjetartal­mát. A vasárnapi ülésen előadást tar­tott még dr. Tasnádi Kubacska András, az őslénytani tudomá­nyok doktora, a Magyar Állami Földtani Intézet Múzeumi Osztá­lyának vezetője és dr. Kontra György, főiskolai tanár, az Or­szágos Pedagógiai Intézet Bioló­giai Tanszékének vezetője. A háromnapos kongresszus az esti órákban, biológiai könyvek és folyóiratok kiállításával ért vé­get. (s.­­) Lengyel-magyar baráti est Sümegen A Hazafias Népfront rendezésében szombaton este a lengyel­magyar barátságot ünnepelték Sümegen. A hagyományos találko­zót délután, az ifjúság részére rendezett, lengyel tárgyú filmvetí­téssel nyitották meg, majd este, a művelődési házban műsoros es­tet rendeztek, amelyen Baksa János, a Hazafias Népfront Sümeg Járási Bizottságának titkára üdvözölte az egybegyűlteket. A ta­lálkozón képviseltette magát a Lengyel Népköztársaság budapesti nagykövetsége is. Vasárnap délelőtt ugyancsak a művelődési házban kiállítás nyílott, amelyen fényképek szemléltetik a baráti ország gazdasági munkában elért eredményeit. A Lengyel Kultúra által megrende­zett kiállítást az esti órákig sokan látogatták meg és bejegyezték nevüket a díszes vendégkönyvbe. KÁL vezér­­ köves KÁL - KÁL- medence Kővágóörsön vasárnap, nyitva­­tartásának utolsó napján sokan látogatták meg a helytörténeti kiállítást, amely fényképsoroza­tával a környék történetének fentmaradt emlékeit mutatta be az érdeklődőknek. A régészek, történészek véleménye szerint a község környéke különösen gaz­dag a régmúlt idők hagyatéká­ban. Ezen a területen ütött ta­nyát regimentjével az egyik hon­foglaló vezér. Kálo­s a környéken kilenc települést alapított. Ezek egytől-egyig­ — valamilyen össze­tételben­ — az ő nevét viselték, s így maradt fent máig is Kö­ves­kál község neve s ezért hív­ják a Kővágóörs környékén elte­rülő festői vidéket Káli medencé­nek. A kiállításon fényképekkel hozzák „közelebb” a terület res­­ipirálás alatt levő régiségeit, a salföldi, és az ecséri romokat. S a látottak alapján valóban idegenforgalmi központ lehetne a Balaton egyik legszebb területe, a Káli medence, ha többet ten­nének népszerűsítéséért. Ezzel a kiállítással talán közelebb jutha­tunk a környék tüzetesebb meg­ismeréséhez, de semmi esetre sem nélkülözhető már a népszerűsítés első óráiban sem, a joggal hiá­nyolt, átfogó idegenforgalmi tér­kép, útmutató. Ennek elkészíté­sére tett most ígéretet a művelő­­dési ház lelkes kollektívája, s jog­gal remélhetik, hogy a legköze­lebbi helytörténeti kiállításon már ez lesz a közönség érdeklődésének középpontjában. Így a kővágóör­siek egy lépést tehetnek az ide­genforgalom felé, ha az kissé ne­hezen indul is a híres-szép Káli­medence irányába... • «-----------­ Levegő—víz 12:12 Vasárnap még fürödtek a Balatonban bátrabbak azért megpróbálkoztak a fürdéssel. A hideg, szeles idő­ben valósággal mutatványszámba ment a vízben való megmártó­zás, de Siófokon és Balatonfüre­­den mégis akadtak vállalkozók. A siófoki mólónál Kálmán La­jos ipari tanuló úszómutatványa közben lett libabőrös a nézőközön­ség háza. Érdekes, hogy a külföldi vendégek, akik a hidegebb ten­gervízhez szoktak, nem annyira kényesek, mint a hazaiak. Ne­kik láthatóan ízlik az őszi, ké­sei vízkóstoló. A tópart utolsó nyaralói, akik október 2-án hagyják el az idén két héttel tovább nyitva tartó SZOT üdülőket, vasárnap legin­kább kirándulással töltötték az időt. Sokan rándultak át a déli­ről az északi partra. A MAHART hajói ezen a napon ötezer utast vettek fedélzetükre. A tó idei utolsó vendé­geit különjáratú autóbuszok vit­ték leginkább Tihany és Bada­csony környékére. A híres borvi­dék közönsége nem igen érezte a metsző, hűvös szelet. A kiránduló hajók és buszok érkezése után nem sokkal, az évszakhoz képest szokatlanul forró lett a hangulat! Úgy látszik a nemrégen még hűsítő italok manapság már he­vítenek ...! (! ) A balatoni üdülőszezon utolsó vasárnapján 12 fokot mu­tatott a hőmérő higanyszála, s ugyanilyen vízhőmérsékletet mértek Siófokon a meteorológiai obszervatórium munkatársai is. A különös „egyenlőség” érthe­tően nem csábította már a be­utalt vendégeket, de közülük a Ferencváros —Tatabánya 1:1 Győri MÁV DAC-Szív. Vasas 2:0 Sz. Máv. Előre—III. Ker. TTVE 2:1 Pápai Textiles—Mosonmagyaróvár 3:1 Kap. Honvéd—V. Haladás Petőfi 1:0 Keszthely —Soproni VSE 1:0 Ajkai Bányász—Veszprémi Vasas 1:1 Várpalota-Szombathelyi Vasas 3:1 Ajkai SE—V. Haladás P. II. 1:1 Sümeg—Veszprémi Aköv. 1:3 Faárugyár —Urkúti Bányász 2:1 Komló és Keszthely listavezető Ilyen már régen történt a magyar labdarúgó bajnokságban. Nyolc forduló után vidéki csapat áll a tabella élén. Erre a bajnoki rajthoz senki nem mert volna gondolni. Az V. Dózsa a Honvédtől kikapott, így Komló a hazai 3:2-es győzelmével az élre került. Meglepetésre a Ferencváros csak döntetlent ért el otthonában Tatabányával szemben. A Bp. Vasas Szegeden győzött!­­ Az NB. I B-t nagy küzdelem jellemezte, sok egygólos eredmény született. Az Egyetértés egygólos győzelemmel megtartotta első helyét. A jövő szerdán Veszprémben a V. Vasas ellen szereplő Dunaújváros Sajószentpéterről hazavitte a két pontot. Az NB. II-ben Székesfehérvárott elszenvedte első vereségét a III. ker. TTVE. Egygólos vereséggel tért haza a V. Haladás Ka­posvárról. Ezúttal jobban játszott a veszprémi gárda. Otthonában javuló játékkal biztosan nyert a Pápai Textiles.­­ Az NB. 111-ban az egyetlen veretlen Veszprémi Vasas Ajkacsingervölgyben ki­harcolt döntetlenjével megőrizte veretlenségét, de mivel Keszthely otthonában győzött a Soproni VSE ellen, a Balaton partiak mi­nimális jobb gólarányukkal elhódították az elsőséget. Várpalotán könnyű hazai győzelem született a Szhelyi Vasas ellen. A megyei 1. osztályban már nincs veretlen csapat. Balatonfü­­­red bravúros hétközi győzelme után a V. Faárugyár otthonában legyőzte az Urkutot, a V.­AKÖV pedig Sümegen szerezte meg a mostani bajnokságban első győzelmét. Nyirád Keszthelyen újabb vereséget szenvedett. Feltűnő az Ajka döntetlenje, a T. Honvéd zirci győzelme. 1 ——............................................. .. Textues—Mosonmagyaróvár 3:1 (2:1) Pápa, 1500 néző. V: Soós (Bp). Pápa: Présing I. — Sass, Szabó, Németh XI. — Vámos, Domonkos — Varga, Csurgai, Wolf Zsenák, Györkös. .Edző: Kósa Károly. Mo­son: Horváth V. — Horváth IV., Becze, Tóth — Gnám, Schöller — Köpcsényi, Mészáros, Takács, Sza­lai, Hérics. Edző: Ács Ferenc.­­Szögletarány: 6:1 (4:1). Már az első percekben több nagy helyzet adódott mindkét ka­pu előtt. Előbb Csurgai labdáját lőtte szorongatott helyzetben Györkös a kapu fölé, majd a ven­dégeknél Köpcsényi hibázott jó helyzetben. Mindkét csatársor igyekezett eredményt elérni, ami a Textilesnek sikerült. A 9. perc­ben Wolf a 16-os sarkáról hatal­mas lövést küldött kapura, a lab­da a jobb felső sarokban kötött ki, 1:0. Továbbra is a Pápa maradt támadásban, lelkes játékuk tűz­be hozta a szurkolókat. Meglepe­tésként hatott, amikor ellentá­madás során Mészáros 20 méteres jól eltalált lövését a későn vető­dő Présing nem tudta védeni, 1:1. A váratlan gól meglepte Pápát, veszélyes támadásokat indítottak­. A 31. percben újabb szép gól­nak tapsolhatott a közönség. Csurgai laposan a mosoni kapuba küldte a labdát, 2:1. Ezután a vendégek percei következtek. A játékvezető háromszor tévesen állította meg les címén az MTK csatárokat. A félidő előtt több durva belemenés keltett izgalmat. Gnom volt a kezdeményező. A játékvezető azonban elnéző volt. Szünet után már a negyedik perc­ben beállította Csurgai a vég­eredményt. Sorozatos támadások után ügyesen ívelte be a labdát a kifutó kapus felett, 3:1. A ven­dégek nagyon visszaestek, állan­dósult a pápai fölény. A csatá­rok több szép támadást vezettek, a befejezésekbe azonban mindig hiba csúszott. A mérkőzés vége felé ismét gyakoriak voltak a dur­vaságok, ezúttal Domonkos nem tudott uralkodni az idegein. Pá­pai fölény jellemezte az utolsó negyedórát.­­ Javuló játékkal megérdemelte a győzelmet a nagy lelkesedéssel küzdő Textiles. A vendégek szünet után vissza­estek s akkor kis szerencsével több gólt is lőhettek volna a pá­pai csatárok. A játékvezető erély­telenül és igen gyengén bírásko­dott. G: Csurgai 2, Wolf, ill. Mé­száros. Jó: Szabó, Vámos, Csur­gai, Wolf, ill. Becze, Tóth, Mészá­ros. (M. L.) Tapolca - P. Spartacus 1:1 (0:0) Tapolca, 600 néző. V: Hidegkúti (Veszprém). Tapolca: Tompos — Horváth, Nyírő, Nagy — Sásdi, Márkus — Dudás, Németh, Szal­ma, Szőcze, Murai. Edző: Hosszú Lajos. Pápa: Holler — Horváth I., Válint, Horváth N­. — Ötvös, Her­nádi — Ábrahám, Nyúl, Erdélyi, Németh dr., Farkas. Edző: Kere­kes László.­­Szögletarány: 5:2 (1:1). Kezdés után mezőnyjáték folyt a két 16-os között. A tapolcai akciók, szabadrúgások a tömörü­lő védelemben akadtak el. El­szántan védekezett Pápa. Tapolca csatárai a mezőnyben szépen adogattak, de Pápa betonvédel­mével nem bírtak. A 42. percben Nyúl szabadrúgását Tompos bra­vúrosan védte. Fordulás után ismét csak nagy­­ nyomás alatt volt a pápai kapu. Az óriási tapolcai fölény a 68. percben érett góllá. Németh egé­szen az alapvonalig vitte a lab­dát, nehéz szögből lőtt gólt, 1:0. Gól után Pápa erősített, átvette az irányítást. Tompos kapujára nagy nyomás nehezedett. A lesen álló Farkas kiegyenlített. A part­jelző beintett, de Hidegkúti felül­bírálta és középre mutatott. 1:1. Nagy lesgól! A 86. percben Hor­váth I. (Pápa) a közönség közé futott és az egyik nézőt csúnyán megrúgta, a pályára visszatérve Sásdi rúgta meg Horváthot. A bíró mindezt tétlenül nézte. Pá­pa ezután az időt húzta. A látot­tak alapján a döntetlen igazságos, Pápa jól védekezett. G: Németh, ill. Farkas. Jó: Dudás, Szőcze, Nagy, ill. Horváth NI., Bálint, Horváth I. ,D. 34