Agenda Zilei, aprilie 2002 (Anul 7, nr. 76-101)

2002-04-22 / nr. 94

­______________Supliment al cotidianului "Agenda zilei". Nu se comercializează separat. Meciuri tot mai echilibrate, valoare tot mai slabă • ■•■■*• -■ g/'-.­^^titTCR'VyJK. '. '* t- -1 . ■ - .- a____ - .h . »-K..-.. r.­-. . ... •* . .­­TlV '- 'J .' ___ âa5&.­..l •­•- . '.. .• .*M '- •. +'/Z%V ± - -.' At' ­ Formația Oțelul Galați este neînvinsă în această primăvară, fiind lidera returului Etapa a 22-a a Di­­vizei A la fotbal a fost una destul de benefică pentru oaspeți, aceștia reușind o victorie și cinci remize, golave­rajul fiind 10-10. Din nou Dinamo a deza­măgit, în timp ce FC Brașov și Sportul (în ciuda egalului de la malul mării) par a fi echipele ce vor susți­ne meciurile de baraj: Oțelul - FC Argeș 2-1: Guriță (’16), D. O­­prea (’77) - N. Dică (’45). Cu această vic­torie, Oțelul continuă să rămână neînvinsă în re­tur, fiind lidera părții a doua a campionatului. FC Brașov - Gloria Bistrița 0-0. Primul punct pierdut acasă de brașoveni de-a lungul timpului în confruntă­rile cu bistrițenii. Ceahlăul FC Na­țional 1-1: Brujan (’70)-S. Radu (’71). Al patrulea rezultat pozitiv pentru Națio­nal la Piatra Neamț în cele 9 partide jucate în orașul moldav. Dinamo - Astra 1- 1: Tameș (’53) - N. Constantin (’24). Cu puține minute înaintea jocului, Lobonț a fost înlocuit între buturi de Iliuciuc, internaționa­lul fiind răcit. După meci nu a mai avut loc conferința de presă, Ion Marin,­antrenorul dinamovist, suferind o cădere de tensiune, le­șinând în vestiar, dar fiind ulterior în afara oricărui pericol. Dina­­moviștii vor avea pro­bleme de efectiv pen­tru etapa viitoare, Tâl­­van și V. Munteanu fiind suspendați, iar Io­­di, care a fost lovit la cap, va fi indisponibil. După joc, fanii dinamo­­viștilor s-au adunat în fața vestiarelor, scan­dând lozinci împotriva jucătorilor, fiind în cele din urmă împrăștiați de forțele de ordine. Su­porterii liderilor și-au exprimat dorința ca la conducerea tehnică a echipei să vină Mircea Lucescu... Antrenorul Astrei, Gigi Mulțescu, fost jucător al lui Di­namo, a decarat: „Do­resc ca Dinamo să câș­tige campionatul, în primul rând datorită faptului că am jucat foarte mult timp la a­­ceastă echipă, dar și pentru că vreau ca As­tra să ajungă să joace finala Cupei României în compania deținătoa­rei titlului național!“ Este primul punct câș­tigat de Astra pe tere­nul lui Dinamo, de-a lungul timpului. Rapid­­ Univ. Cra­iova 3-2: Șumudică (’38), D. Șerban (’45), leneși (’49, penalty) - Verdeș (’28), Grigorie (’63). Eliminat: Baldo­­vin (Craiova, ’48). Ol­tenii au con­testat mai multe faze ale jocului, judecate de arbitrul Viorel Anghelinei în favoarea Rapidului: „Golul al doilea al lor a fost marcat după un ofsaid, iar la penalty nu a fost fault. Vom face memoriu pentru aceste greșeli de arbitraj“, a declarat Florin Marin, antrenorul oaspeților. Frăsineanu, fundașul Craiovei, a declarat că „Rapidul a jucat în 12 oameni“. Nu-i mai pu­țin adevărat că giuleș­­tenii au trimis de trei ori mingea în barele porții lui Preda, autori fiind Schumacher, Șu­mudică și Șoavă, față de o singură acțiune de acest fel în contul oaspeților (Frăsinea­nu). Nici de această dată spectatorii de pe stadionul Giulești nu s­­au dezmințit, cei aflați deasupra băncii de re­zerve a Universității scuipându-l și înjurân­­du-l pe Florin Marin, de-a lungul celor 90 de minute ale meciului. Viorel Hizo mai speră încă la o performață deosebită a echipei sale în campionat: „Ne jucăm șansa până în ultima etapă și cred că pot apărea multe sur­prize și rezultate im­previzibile. Rapid are forța necesară să lupte pentru titlul de campi­oană!“ Farul­­ Sportul Studențesc 0-0. Un meci bun, caracterizat astfel de cele două tabere implicate direct. „Singurul lucru ce a lipsit acestui meci au fost golurile“ (Ioan Andone, antrenorul studenților). „Am avut cel puțin zece ocazii de a marca. Am intrat într-o criză de perso­nalitate și de timp, ju­cătorilor începând să le fie fi­că de execuții și au început să apară greșelile“ (secundul Farului, Marian Dinu). Petrolul - Steaua 1-1: Irimescu (‘3) - C. Răducanu (’80). Un egal al ploieștenilor în fața unei echipe care nu-și găsește cadența. „Găzarii“ au șanse tot mai mici de a scăpa de retrogradare... Etapa viitoare (27- 28 aprilie): Sportul Studențesc - Oțelul, FC Argeș - Petrolul, Gloria - Ceahlăul, U­­niv. Craiova - UMT, Astra Ploiești - Farul, FCM Bacău - Dinamo, Steaua - FC Brașov, FC Național - Rapid. Dinamo a dezamăgit din nou Clasament 1. Dinamo 22 12 8 2 48-24 44+11 2. National 22 10 9 3 33-16 39 +6 3. Rapid* 22 12 4 6 38-24 39 +7 4. Otelul 22 11 6 5 25-14 39 +3 5. Bacău 22 11 2­9 30-29 35 +2 6. Ceahlăul 22 10 4­8 30-27 34 +1 7. Steaua 22 10 3­9 31-25 33 0 8. Craiova 22 8 6 8 30-28 30 -3 9. FC Argeș 22 9 3 10 24-28 30 -3 10. Gloria 22 9 2 11 20-28 29 -4 11. Farul 22 7 7 8 26-28 28 -5 12. Astra 22 6 8 8 23-22 26 -7 13. Brașov 22 6 7 9 19-22 25 -8 14. Sportul 22 6 4 12 25-40 22 -8 15. Petrolul 22 4 7 11 19-34 19 -14 16. UMT 22 3 4 15 19-51 13 -20 *echipă penalizată cu 1 punct : i­ Ș ț 1 T­i > • fe$T.'lg ș­y 1 I­T­5 '_)<$ Z1 pj 'PST ! Eff I *­­ ^ ! iT ?Tj PrFt I­T UM Timișoara - FCM Bacău 2-4 (1-3) Stadion: „UMT“, spectatori: 2­000. UMT: Almășan - Briciu, Ursm­eanu, Mada, Roman (’54, C. Bar) - S. Bar (’66, Goșa), Nincsovici, Vlaicu (’65, Bota), Călin (cpt.) - Bălăci, Săvoiu. FCM Bacău, Ignătescu - Codreanu, Baciu, Ardeleanu, Bordeanu - Pitu (’61, M. Ilie), Apostol, Nivalda, Bădoi (’86, FI. Ganea) - Ciocoiu (cpt., ’78, FI. Petcu), Cursaru. Arbitri: M. Lică, M. Toader, A. Oniță (toți din Constanța). Cartonașe galbene: Almășan, C. Bar - Baciu. Cartonaș roșu: Săvoia (72). Nici cea de-a șap­tea rundă a returului nu a consemnat o vic­torie pe teren propriu pentru UMT, „zebre­le“ rămânând mai de­parte neînvingătoare în 2002, în prima ligă. Cu un singur punct scos în primăvară, și acela acasă, 3-3 cu Sportul, timișorenii se distanțează tot mai mult de restul compe­titoarelor, afundându­­se în penibilitate. Sâm­bătă, ei au fost învinși de FCM Bacău, pu­­nându-se sub semnul întrebării orice posibi­litate ca elevii lui Gigi Staicu să mai prindă chiar și baremul de puncte necesar ca în viitoarea ediție a Di­viziei B să intre fără o penalizare serioasă. In startul jocului, UMT a dat semne că vrea să facă o figură frumoasă, căpitanul Că­lin trimițând un șut pu­ternic, de la 25 de metri, însă puțin pe lângă vin­ciul porții lui Ignătescu. Vizitatorii au fost însă mult mai agresivi, cu o linie de mijloc în care au excelat Pitu și Bădoi, care i-au servit mai tot timpul pe bine clădiții atacanți Ciocoiu și Cur­saru. Iar elevii lui Poe­­naru, după o perioadă în care au arătat un plus de vigoare, au în­scris după un sfert de oră. Atunci Mada l-a faultat în poziție cen­trală, la 18 metri, pe Ciocoiu. Lovitura liberă a fost executată cu mă­iestrie de Băcioi, care a plasat mingea direct sub transversala lui Al­mășan, 0-1. De notat că, doar cu puține se­cunde înainte, șutul lui Bordeanu l-a nimerit în cap pe Briciu, care a stat întins pe gazon, însă arbitrul Lică nu a oprit jocul, fapt consi­derat incorect de către timișoreni. Văzându-se conduse, gazdele au în­ceput să creeze mai mult pericol la poarta lui Ignătescu, dar re­luarea cu capul a lui Vlaicu, din minutul 20, de la zece metri, la cen­trarea lui Călin, a trecut pe lângă buturile mol­dovene, însă golul a­­vea să vină tot în plasa lui Almășan, după o fază demnă de un film de comedie. Pitu (min. 22) a trimis o pasă de câteva zeci de metri, balonul a ajuns în col­țul stâng al careului de 16 metri, unde Almășan și Briciu s-au autoinvi­­tat pentru a degaja, în­să mingea a ajuns la Ciocoiu, care, nesin­chisit de nimeni, a trimis cu capul în poarta goa­lă: 0-2. UMT a reluat atacurile și, după ce, în minutul 23, arbitrul nu a văzut un henț al lui Baciu în careu, la o dispută cu Bălăci, alb­­negrii au redus din handicap. Era minutul 33 și Săvoiu i-a pasat cu capul lui Bălăci, a­­cesta tot cu capul i-a trimis la 15 metri cen­tral lui Călin, căpita­nul umetist reluând spectaculos din semi­­voleu, sub bară, 1-2. Speranțele gazdelor au renăscut astfel, dar în finalul primei repri­ze tot Bacăul a punc­tat. Bădoi s-a descurcat foarte bine pe banda stângă, a centrat per­fect la­ zece metri, de unde Cursaru, din vo­­leu, a trimis în dreapta lui Almășan, 1-3. A do­ua parte a început cu o fază la poarta lui Ig­nătescu, dar reluarea cu­ capul a lui Mada, la cornerul lui Roman, a trecut puțin pe lângă bară; în schimb, au în­scris din nou băcăuanii, Bădoi (min. 52) fina­lizând din 14 metri la o nesincronizare a funda­șilor timișoreni, după ce mingea a trecut și pe la Cursaru, gazdele ce­rând sancționarea unei poziții de ofsaid. Chiar și la 1-4, UMT a presat, Călin fiind la un pas de gol (min. 55), dar șutul său violent a fost scos de sub bară de Ignătes­cu. A fost totuși 2-4 în minutul 65, când Să­voiu a finalizat cu ca­pul, de la opt metri, centrarea lui Călin, în minutul 72, Săvoiu a primit cartonașul roșu, pentru purtare necu­viincioasă față de unul dintre tușieri, potrivit centralului Lică. Faza a determinat întreru­perea pentru câteva minute a meciului, Să­voiu fiind cu greu stă­pânit de colegii săi. în minutul 76, „capul“ lui Bota a fost reținut u­­șor de Ignătescu, dar oricum, istoria meciu­lui nu mai putea fi schimbată. UMT ră­mâne lanternă, iar pri­măvara aceasta pare a fi calvarul cel mai crunt pentru gruparea timișoreană... F. U. Pentru UMT, campionatul a devenit un calvar