Autó-Motor, 1961. július-december (14. évfolyam 13-24. szám)

1961-07-15 / 14. szám

HAT MAGYAR SALAKOZÓ — Bendly, Dajka, Ludányi, Peré­nyi, Perge és Vörös — három bulgáriai városban állt rajthoz június utolsó és július első napjaiban. A magyar sportküldött­séget mindenütt őszinte szeretettel fogadták. Versenyzőink közül főként Dajka tett ki magáért. Koloradovgrádban, az első verse­nyen azért lett csak az összetettben hatodik, mert az utolsó futamban „bezárták” és bukott. Perényi váltakozó teljesítményt nyújtott. Perge egyetlen versenyt sem tudott befejezni rossz motorja miatt. A bolgár versenyzők 1961-es (1) ESO gépei össze­hasonlíthatatlanul jobbak, gyorsabbak voltak a mieinknél. EREDMÉNYEK: KOLORADO­VGRADBAN: 1. Pejkov, 2. Perényi, 3. Macsev, 4. Damjanov, 5. Sztojanov, 6. Dajka; PLOVDIVBAN: 1. Pejkov, 2. Macsev, 3. Damjanov, 4. Bayer, 5. Dajka, 6. Alek­­szandrov; SZÓFIÁBAN: 1. Pejkov, 2. Dajka, 3. Damjanov, 4. Sztojanov, 5. Perényi, 6. Macsev. (A hármas holtversenyt az idő­eredmény döntötte el.) ÖTEZER NÉZŐ ELŐTT zaj­lott le Szolnokon a Szolnok me­gyei MHL országos meghívásos motocross versenye. 125 KCM (12 kör, 13 ind. 8 bef.): 1. Té­­csi, Csongrád , MHL 24:05, 2. Petró, HSE 25:02 , 3. Karkecz, Szolnoki MHL (mind Danuvia) 25:15. 250 KCM (15 kör, 15 ind., 6 bef.): 1. Harangvölgyi, Dózsa (Pannónia) 28:03, 2. Szabó, MHL Kmk (Jawa) 28:58, 3. Hollós, Dó­zsa (Pannónia) 29:24 . 350 KCM (15 kör, 12­­ind., 9 bef.): 1. Técsi (Jawa) 28:01, 2. Harangvölgyi (Pannónia) 28:20, 3. Podonyi, MHL kmk (Jawa) 28:38 . 500 KCM (15 kör, 6 inch., 4 bef.): 1. Po­­lacsik, Szolnoki MHS 29:59, 2. Pál, MHL kmk 30:29, 3. Kiss, HSE 31:19 (mind BSA). Kilenc versenyzőből álló magyar gárda is részt vett a csehszlovákiai Jicinben július 9-én rendezett nagyszabású nemzetközi motorversenyen. Az alacsony kategóriákban a japán Honda-motorokkal győzedelmeskedtek a külföldi versenyzők. A 125-ösöknél az ausztrál Phillis szerezte meg az első helyet a CZ motorokon indult csehszlovák Matina és Bayer előtt. Reisz János (MZ) a 25 főnyi me­zőnyben a 11. helyen végzett. A negyedliteresek 31 in­dulója élén a rhodéziai Redman futott a célba, akit Stastny és Havel követett. Csepregi géphiba miatt kiállt. A 350 kcm-es futam, ahol 49 versenyző állt a rajthoz, csehszlovák győzelmet hozott. Cada (Jawa) megelőzte a Nortonnal indult kanadai Perrist és az ausztrál Findlay-t. Reisz a 10-ik, Cserkúti 14-ik, Hernádi a 23-ik helyen vég­zett. Hasonló eredmény született a féllitereseknél (21 ind.), ahol Stastny és Havel mögött Findlay a harmadik helyre szorult. Kurucz a 11-ik. A 18 csehszlovák és magyar párral indult oldalkocsis mezőnyben a Domsa—Benedek kettős a magyar színeket vitte győzelemre. A Pettenkoffer—Metzker együttes az ugyancsak előkelő hatodik helyet szerezte meg. A magyar csapat július 16-án Pöstyénben a Szlovák Nagydíjon indul.« SZABÓ­­ LÁSZLÓ Opatijában az Adria Nagydíjon július 9-én két kategóriában állt rajthoz az MZ gyártól kapott gépeken. Saj­nos, mindkét futamban balszerencsével versenyzett. A nyolcadl­éteresek 6. körében mintegy 500 méterrel vezetett Mussel (NDK) előtt, de gyertyája kirázódott. A 250-es futamban motorjának dugattyúja kilyukadt, s emiatt — a 4. helyről — ugyancsak fel kellett adnia küzdelmet. A 125-ösök versenyét egyébként Mu­ssel nyerte. AZ ORSZÁGOS SALAKBAJ­­NOKSÁG II. fordulója Gyulán színvonalas küzdelmet hozott. EREDMÉNY: 125 KCM: 1. Ha­zafi, Bcsabai MHL (Csepel) 18 pont, 2. Szilágyi, Gyulai MHL, 17, 3. Gyepes, Gyulai MHL 14, 4. Kreisz, Gyulai MHL, 12, 5. Gallas, Nyíregyházi MHL (mind Dánuvia) 6, 6. Perger, Postás (Csepel) 2 p. 500 KCM: 1. Pász­tor, Debr. MEDOSZ (ESŐ Su­per) 12 p, 2. Perényi, Debr. MHL 11, 3. Dajka, Miskolci MHL, 10, 4. Perge, Gyulai MHL (mind ESO) 9, 5. Vörös, D. MEDOSZ (FIS) 6, 6. Radácsi, D. MEDOSZ (FIS) 6. — Az országos salakbajnokság állása a 3. for­duló után: 125 KCM: 1. Gyepes 21, 2. Szilágyi 14, 3. Szabó (Pos­tás) 12. 500 KCM: 1. Dajka 17, 2. Perge 16, 3. Perényi 14 p. MZ, Honda és Jawa sikerek a N­émet GP-n Régi olvasónk és levelezőnk, a nyugat­­németországi Anke-Eve Goldmann kisasszony ezúttal az átalakítás előtt álló gyors Hockenheim-pályán lefutott Német GP-ről kü­ldött tudósítást, ame­lyet így kezdett: „A motorsport ma­gyar közönségének lelkesedéséről és szakértelméről már hallottam, ezért igyekszem beszámolómat szakszerűen leírni”. Az eleven, színes riportot, saj­nos, helyszűke miatt meg kellett rö­vidítenünk. Szinte hihetetlen: az 50 kcm-esek kate­góriáját a jugoszláv Zelnik (Tomos) 113 km-es átlaggal nyerte. Az M7-ek ünnepi felvonulása volt a 125 kcm-es futam, amelyen még a Honda, BMC, a Bus­aco és a CZ versenyistálló is részt vett. Degner 6 km-rel volt gyorsabb, mint a legjobb gyári Honda versenyző, Taverl. A 158 km-es átlaggal célba ért Degnert Shepherd, Brehme és Fischer kö­vette (mind MZ). Ezután jöttek csak a Hondák. Nem így a 250-es kategóriában, amely a nap legizgalmasabb versenye volt. A japán motorok nagy győzelmet arattak az MZ, Benelli és Moriil gépek ellen. „Magánemberként” rajthoz állt MV-jével Hocking is (teljes gyári támogatással, sőt még Augusta báró is feltűnt a tribünön), ennek ellenére Takahashi győzelmét nem lehetett vitássá tenni. A négyhengeres motor 180 km-es átlaggal fölényes bizton­sággal lett az első, nyomában a Redmann vezette Honda, és harmadiknak Provini, az egyhengeres Morinni. Degner végig megtartotta a 4. helyét. A két Jawa bizonyult a leggyorsabb 350-es motornak: Stastny győzött 180-as átlaggal Havel előtt, őket követték Nor­tonnal: az osztrák Thalhammer, az ír Rensen és az NSZK-ben Pest. Az oldalkocsik versenyére rányomta bé­lyegét a Path és Camadillas fogatok sze­rencsétlen kimenetelű bukása. Ezzel ma­gyarázható az aránylag „lassú” Iram. Deubel „csak” 167-es átlaggal győzött Scheldegger előtt. Hocking győzelme az 500-as géposztály­ban a „privát” MV-vel kissé nélkülözte a sportszerű jelleget, mert több gyári motor nem jelent meg a rajtnál. Annál izgalma­sabb harc alakult ki a Nortonokkal in­dult kanadai Perris és Hailwood, valamint a német Jaeger (BMW) között. Hailwood kiállt javítani, Jaeger megelőzte a kana­dait és már 400 méteres előnye volt, ami­kor megeredt az eső és így Perris maradt a második. A 250 kcm-es kategória lefutása után. Bal­ról: Ewald Kluge, volt Európa-bajnok, Jim Redman, a második helyezett, K. Takahashi, a győztes és M. Schneider, az első német befutó (Goldmann felv.) Újabb Ferrari győzelem Belgiumban Inkább üzem, mint gyár, ahol a híres Ferrari Formula 1 ver­senyautókat készítik. Ezek az új torpedók versenyről versenyre győzelmi sorozatokkal vonulnak le a pályákról.­­ Ez történt Francochamps-ban is, ahol 423 km-es távon (30 kör) bonyolították le a VB futamnak számító Belga GP-t. Az első négy helyen a maranelloiak osztozkodtak, élükön a világbaj­noki listán egy pont előnnyel vezető H III szerepelt, őt követte — akárcsak a VB listán — Trips, majd Gunther és G­en­tle­b I­e­n. A volt sokszoros motorkerékpár-világbajnok, az angol Sur­tees nem egészen másfél perccel később ötödikként suhant át Cooperjével a célon, 14 másodperccel utána pedig az új Forma 1 Porschéjével Gurney. Ennek márkatársa, B­o­n­n­i­e­r több mint egy perc késéssel foglalta el a 7. helyet. Csak ezután ért célba az autósport legjobbja, Moss egy új Lotus kormánya mögött. A versenyt, amelynek 100 000 nézője volt, mindvégig szoros küzdelmek jellemezték. Ernst wiese Ilyen szorosan egymás mögött süvített át a célon különös orrkiképzésű Ferrarijával a győztes mi­ és Trips^^ ^ 27