Autó-Motor, 1986. január-június (39. évfolyam 1-12. szám)

1986-06-01 / 11. szám

KESJÁR DEBÜTÁLT Kesjár Csaba elindult élete első For­ma Ford 2000-res versenyén. Mint is­meretes, az osztrák versenyiskola- és­­istálló-tulajdonostól, Walter Lechner­­től kölcsön kapott Van Diemen autó­val elsősorban az osztrák bajnoki fu­tamokon kell rajthoz állnia. A baj­nokság első futamát Zeltweg pályá­ján a Bosch verseny keretében bo­­nyolították le, és ezen Kesjár fantasz­tikus edzésidővel a Forma—3-asok, Forma Ford 1600-asok és természete­sen a Forma Ford 2000-esek között abszolút második időt futott, csupán egyetlen Forma—3-as előzte meg. Egy későbbi edzés során azonban a Ford­­motor egyik szelepe leszakadt, és ezért a kettes számú rajtkocka üresen ma­radt, így a versenyt egy Forma–3-as­­sal, dr. Willi Schuster salzburgi fog­orvos nyerte meg. Kesjár Csaba elmondása alapján a verseny után, Walter Lechner Csabá­nak próbára ajánlotta fel a győztes Forma–3-ast. „Az ajánlat után már benn is csücsültem a Ralt Spiess gép­ben” — mondta Csaba, és így folytat­ta: „annak ellenére, hogy a próba­­lehetőség csak öt körre szólt, és úgy menet közben kérdeztem meg, hogy hol vannak a sebességek, és ezért az első körökben a váltóval csak az ola­jat kevergettem, az ötödik körre már majdnem olyan jó időt futottam, mint a győztes”. Csak mellékesen jegyezzük meg, hogy Csaba a Bp. Volántól átigazolt új csapatába, a Formula Racing Club­ba. Lapzárta után a Forma—Ford Kupa két héttel későbbi zeltwegi fu­tamáról így számolt be az érdekelt: ,,A 27 induló kétharmada 1600-as, a többi 2000-es autóval indult a 10 körös versenyen, amely egykörös felvezetés után indianapolisi rajttal kezdődött. Az 1-es rajtkockából indultam és ké­sőbb is csak a lekörözöttekkel talál­koztam. Nyolc másodperces előnnyel sikerült győznöm.” Kesjár Csaba ezután a valamivel kisebb jelentőségű osztrák Ford-baj­­nokságnak számító futamon is elin­dult, ahol a harmadik kockából raj­tolt, de az ötödik körig vezetett. Ahogy ő mondja, erre a versenyre már „le­rongyolódott” a gumi és az egyenes­ben a többiek gyorsabbak voltak. Harmadik helyen ért célba. BEPORZÁS Hagyományosan látványos és poros versenyt hozott a VOSE piliscsévi nemzetközi motokrossz találkozója. Igazi meglepetést okozott az osztrák Frauwallner starthoz állása. Szemé­lyében olyan nagymenőt láthattak a nézők, akihez hasonlót magyar verse­nyen nagyon ritkán van módjuk. A kéttagú hazai élgárdát Gyurászik László képviselte, Németh Kornél még mindig csak új motorjáról ábrándo­zott. Az első futamban végig a kis­­kunlacházi fiú vezetett, de a cél előtt Frauwallner méterekkel kielőzte őt és nyert A második futamban nyilván­valóvá vált az osztrák fiú fölénye, fél­pályás előnnyel érte el a célt. Mögötte Gyurásziknak a Budapest Sportcsar­nok-beli teremkrossz győztese, a szin­tén osztrák Schollar maradt ellenfél­nek, akit simán lenyelt. A nézők csak találgathatták, hogy mit ér Gyurászik teljesítménye. A viszonyítási alap az, hogy frauwallner az 500-as vb-s győz­­tes Rinigardner után a második oszt­rák krosszozó, s ami ennél többet fr­ond, tavaly a 125-ös vb-n többször volt dobogón és annak közelében. EREDMÉNYEK. 250 cm’: 1. Frauwallner, A (Suzuki) — 2. Gyurászik, Kiskunlacháza (Honda) — 3. Baumgartner, A (Yamaha) — 4. Náté, HPSE (Yamaha) — 5. Müller, NDK (CZ). 500 cm’: 1. Eisler, A (Honda) — 2. Schmidinger, A (Honda) — 3. Borka, Volán- Surján­da) — 4. Erkulisz, ZMMK (CZ) — 5. Kocsi, Tápióbicske (Honda). A Le Castellet pályáján zajló teszt során a 28 éves, olasz Elio de Angelis 270 km/órás tempónál, eddig kiderí­tetlen okok miatt, elvesztette uralmát a Brabham BT 55-ös felett és a pá­lyát szegélyező acélkorlátnak vágódott, majd azon átperdülve, 100 méterrel arrább az autó a hátára fordulva ért földet, és kigyulladt. Versenyzőtársai, Rosberg, Laffite, Jones és Prost el­oltották a tüzet. A koponya- és ge­rincsérüléseket szenvedett versenyzőt a helyszínre érkezett orvos 15 percig tartó szívmasszázzsal visszahozta a klinikai halál állapotából. Ezután heli­kopterrel egy marseille-i kórházba szállították, de a római versenyző éle­tét már nem tudták megmenteni. Elio de Angelis apjától örökölte a technikai sportok szeretetét. Apja mo­torcsónakbajnok volt, és ő maga is ebből a sportból nyergett át a gokart­ra. Két olasz bajnoki címet nyert, egy EB-t és egy világbajnoki második helyet. 1979-ben debütált az F–1-ben a Shadow csapatban, majd egy év múlva a Lotushoz szerződött, az idén pedig a Brabhamhez. összesen 108 GP-n indult és két GP-győzelm­et ara­tott, az elsőt 1982-ben Zeltvvegben, a másikat 1985-ben Imolában. Legjobb öszesített eredményét 1984-ben érte el, Lauda és Prost mögött a 3. helyen vég­zett. Amennyire szerette az autósportot, legalább annyira vonzódott a klasszi­kus és modern zenéhez, ő maga is kiváló zongorista volt, és mint előadó­­művész is fellépett az NSZK televí­ziójában. A nőtlen versenyzőt szülein kívül két fiú- és egy lánytestvére gyászolja, és persze az egész sportszerető világ. Frauwallner (8) utoléri Gyurászikot 58