Autó-Motor, 1987. július-december (40. évfolyam 13-24. szám)

1987-07-01 / 13. szám

MONACO GP Érdekes előzmények után került sor Monte Carlóban a Monaco GP-re. Ez alkalommal engedtek először a koráb­bi húsz helyet huszonhat autót a rajt­hoz. Sokan ennek tulajdonítják azt a közjátékot, amely a csütörtöki edzé­sen történt. A gumimelegítéssel fog­lalatoskodó Dannert, a már verseny­­tempóval közlekedő Alboreto valóság­gal letarolta, a Ferrari a magasba emelkedett, majd hosszú repülés után, a védőkorláton túl a földre esve ket­tétört, ráadásul kigyulladt. A rendezők első ijedtségükben kizárták a verseny­ből Dannert. Senna, mint szemtanú nyilatkozott az elhamarkodott döntés­ről: „Fele-fele arányban hibásak, Al­boreto magatartása is megtévesztő volt.” Sokan osztják a brazil fiú véle­ményét, és úgy gondolják, hogy a tör­ténteknek semmi köze nincs a létszám­­növeléssel járó zsúfoltsághoz. Minden­esetre az edzések után Mansell fog­lalta le magának a rajtrács első koc­káját, mögötte Senna, Piquet, Alboreto és Prost figyelhette az indító lámpát. Mansell azonnal megugrott, és előnyét körről körre fokozta. Senna később ezt mondta: „Meg sem próbáltam utána­menni, az egész versenyen a saját rit­musomat tartottam.” Prost nagyon bánatos volt: „A 20. körtől csak öt hengerrel mentem, és állandóan érez­tem az égett olajszagot. Minden kör­ben azt vártam, mikor lesz vége a mo­tornak. Pedig a kanyarokban gyor­sabb voltam, mint Alboreto, de sosem volt annyira közel, hogy ki tudtam volna fékezni valahol.” Eközben Chee­­ver az Arrows-zal megközelítette a világbajnokot. Az amerikai után Ber­ger, Warwick és Patrese utazott. A 28. körben elkezdődött Mansell drámája. Lassulása után, a 30. körben a turbó­feltöltő hibája miatt meg kellett áll­nia, és végleg lemondani a monacói győzelem álmáról. Az élen Senna örült, megfelelő távolságban tőle Piquet és meglepetésre a 36—51. körig az ame­rikai Cheever utazott a harmadik he­lyen. Később helyet cserélt Prosttal, akit a McLaren-szerelők egy gyors ke­rékcsere alkalmával hét másodperc múlva már útjára is engedtek. Ké­sőbb az amerikai, aki annyira örült harmadik helyének, hogy még gumi­cserére is csak utasításra ment ki a boxba, a 60. körijén motorhiba miatt kiállt. „Pedig fantasztikus volt az autóm, folyamatosan a Ferrari nyaká­ban voltam, és arra gondoltam, hogy jó helyen érek célba.” Időközben Sen­na is kiugrott egy gyors gumicserére, de olyan előnnyel vezetett, hogy még az élre állt vissza. Tulajdonképpen minden esemény nélkül utazott a me­zőny a rajtzászló felé, némi izgalmat az okozott, hogy három körrel a vége előtt, akárcsak korábban, a 10. hely környékén körözgető Johansson, a McLaren vezérpilótája is feladta a versenyt. A harmadik helyre Alboreto vigyázott, mögötte Berger jött, és nagy meglepetésre követte őt Palmer a Tyr­­rellben, tulajdonképpen dicsőséget és világbajnoki pontot szerezve, mint a legjobb atmoszférikus motorral „haj­tott” résztvevő. Senna az utolsó kör­ben nagyon lelassult, de csak csapat­főnöke, Peter Warr, aki a rádiót figyel­te, nem aggódott. Tudta, hogy a brazil srác egyszerűen csak rettenetesen biz­tonságos akar lenni, hogy megszerezze élete első győzelmét a hazárdjátékok fővárosában. Eredmények: 1. Senna, BR (Lotus—Honda) — 2. Piquet, BR (Williams—Honda) — S. Alboreto, I (Ferrari) — 4. Berger, A (Fer­rari) 1 kh. — 5. Palmer, GB (Tyrrel—Cos­­worth) 2 kh­. — 6. Capelli, I (March—Cos­­worth) 2 kh. — 7. Brundle, GM (Zakspeed) 2 kh. — 8. Fahl, I (Benetton—Ford) 2 kh. — 9. Prost, F (McLaren—TAG) 3 kh. — 10. Nakajima, J (Lotus—Honda) 3 kh. A vb állása: 4. Prost, 18 pont — 2. Senna, is — 3. Johansson, 13 — 4. Piquet, 12 — 5. Man­sell, 10 — 8. Alboreto, 8. A márka vb állá­sa: 4. McLaren—TAG, SJ — 2. Williams- Honda, 22 — 3. Lotus—Honda, 18 — 4. Fer­rari, 19 — 5. Brabham—BMW, 4 — 6. Ar­rows—Megatron, 3 pont. £­(? Nyers: sárga is MOTOKROSSZ BBK A Honvéd Petőfi Sportegyesület július 11—12-én Szekszárdon ren­dezi a Bate és Barátság Kupa magyarországi futamát. A gépát­vétel szombaton délben kezdő­dik, ezután szabad és mért edzé­sekre kerül sor. Még aznap dél­után rendezik az úttörő és serdü­lő, valamint a nemzetközi gyer­mekversenyt. Másnap 8 órakor újabb szabadedzés kezdődik, majd a 9:45-ös ünnepélyes megnyitó után 10 órakor rajtolnak a 125 cm1-es géposztály versenyzői. A verseny a negyedliteres kategóriá­val folytatódik. A pálya az 56-os számú fő közlekedési út Szek­­szárd utáni szakaszáról közelít­hető meg. 58 LANCIA INVÁZIÓ A görögországi Akropolis Rali volt a rali-világbajnokság hatodik futama. A versenyt 1913 km távolságon rendez­ték, ebből négy nap alatt 36 gyorsasági szakaszon 587 kilométer különpróbát kellett teljesíteni a résztvevőknek. A 35 éves Markku Alen, aki korábban ötször járt Görögországban a nagy versenyen, és eddig csak második és harmadik tudott lenni, most győzelem­re számított. Csapattársa Juha Kank­­kunen, aki tavaly második volt, a leg­jobbak között akart célba érni, hogy meg tudja tartani vezető helyét a vb­­listán. Ott volt a rajtnál a veterán Hannu Mikkola is, aki Görögországban ünnepelte századik vb-futamát, de az Akropolison még sohasem sikerült győznie. Nem úgy, mint Walter Röhrl­­nek, aki rekordszámú győzelmet (hár­mat) aratott a világ egyik legnehezebb versenyén. A küzdelem az olasz Bia­­sion szakaszgyőzelmeivel kezdődött őt Alen, Kankkunen és Röhrl követte. A második napon Biasion a turbo hibája miatt visszaesett, és Alen vette át a vezetést. Az élen a helyzet alig-alig változott, a lanciás armada folyama­tosan verte vissza az audisok, Röhrl és Mikkola támadásait. Külön izgalmat okozott, hogy egy névtelen telefonáló bombát jelentett az egyik gyorsasági szakaszról. Amíg az utat átvizsgálták, állt a verseny. Alen végig vezetett, és a csapattaktika szerint csak percekre engedte magához közel honfitársát, Kankkunent. A cél előtt 500 km-rel Walter Röhrl motorhiba miatt kiállt. A dobogó harmadik helyét Mikkola örökölte. Walter Röhrl még a verseny közben bejelentette, hogy az év végén abbahagyja a ralizást. A gyilkos ver­seny után a 94 indulóból 33-an értek az athéni Phanatinaikos-stadionba. Eredmények: 1. Alen Kivárnak! — 2. Kank­­kunen/Pik­onen (mind Lancia Delta) — 3. Mikkola/Hertz, mind SF (Audi 200 Quattro) — 4. Recalde/Buono. RA (Audi Coupé Quatt­ro) — 5. Ragnotti/Thimonier, F (Renault 11 Turbo) — 6. Weber­ Feltz, D (Volkswagen Golf GTi). A vb állása: 1. Kankkunen, 52 — 2. Alen, 48 — 8. Biasion, 39 — 4. Ragnotti, 37 — 5. Mikkola, 32 — 6. Röhrl, 27 pont. Márka vb: 1. Lancia, 94—2. Audi, 62 — 3. Volkswagen, 45 — 4. Renault, 44 — 5. Maz­da, 30 — 6. Ford, 27.