Autó-Motor, 2019. január-június (71. évfolyam, 1-12. szám)

2019-03-27 / 6. szám

lyok, nincsenek megfelelő döntéshozók, maga a FIM és a vb-t rendező Dorna szakértel­me pedig ismét megkérdője­leződött. A Ducati azt állítja, hogy az "uszony" a hátsó gumi hűtését, az aquaplaning megelőzését, a vízelvezetést, a gumitörmelékektől való vé­delmet szolgálja. A riválisok viszont azt mondják, hogy ez egy tiltott aerodinamikai elem, amely a leszorítóerő növelésére szolgál. A verse­nyen Dovizioso és Marc Marquez sokáig a taktikázás mellett döntött, a hajrában egymásra vártak, egymás hi­báira játszottak. A párbajt vé­gül az olasz nyerte 23 század­dal, a Honda mégis elégedett lehet, hiszen 2014 után fordult elő ismét, hogy két hondás is a dobogón zárt Katarban. Ugyancsak olasz győze­lemmel vette kezdetét a Moto2 Triumph-korszaka. A tavalyi vb 5. Lorenzo Baldas­­sarri nyert, karrierje 3. győ­zelmét jegyezte. A hajrában pedig mindent meg kellett tennie a Moto2-be visszatérő Thomas Lüthi ellenében, az utolsó körökben fantasztikus párharcot vívtak. A 33 éves Lüthi tehát azonnal éremmel tért vissza a Moto2-be, ahol ő a rekorder a dobogók számát illetően, a svájci már 46 éremnél jár. Alex Marquez a 7., a tavalyi vb-harmadik Brad Binder a 12., míg a tava­ lyi Moto3-as világbajnok, Jorge Martin csak a 15. he­lyen ért célba. A Moto3-ban a 19 éves Kai­­to Taba történelmi győzelmet aratott, hiszen ő az első japán győztes és egyáltalán az első japán érmes a 2012 óta létező kiskategóriában. Mellette még három másik motoros emelkedett ki a mezőnyből: Lorenzo Dalia Porta még so­ sem kezdett ilyen jól egy idényt, míg Aron Canet első KTM-es versenyén egyből éremre volt képes, azaz Max Biaggi új csapata dobogóval debütált. A Moto3-ba vissza­térő rosszfiú, Romano Fenati a győzelemért csatázott, azonban félreértett egy fi­gyelmeztetést. A sok pályael­hagyásra figyelmeztették, amelyet ő büntetésnek érzett, s ugyan nem kellett volna, de ő mégis kiment az idén beve­zetett büntetőívre, amiért csak a 9. helyen intették le. Végeredmény [19/1. futam) Losail Moto3:1. Toba [JAP] Honda, 2. Dalia Porta [ITA] Honda, 3. Canet [SPA] KTM, 4. Ramirez [SPA] Honda, 5. Vietti [ITA] KTM, 6. Arenas [SPA] KTM. Moto2:1. Baldassarri [ITA] Kalex, 2. Lüthi [SWI] Kalex, 3. Schrötter [GER] Kalex, 4. Gardner [AUS] Kalex, 5. Fernandez [SPA] Kalex, 6. Lowes [GBR] Kalex. MotoGP: 1. Dovizioso [ITA] Ducati, 2. Marquez [SPA] Honda, 3. Crutchlow [GBR] Honda, 4. Rins [SPA] Suzuki, 5. Ros­si [ITA] Yamaha, 6 Petrucci [ITA] Ducati. A z ausztráliai szezonnyi­tó után Thaiföldön is­­ döbbenetes fölénnyel nyert Bautista. Az 1. futam elején volt egy ütközése Jonathan Reával, visszaesett a 3. helyre, de több másodper­ces hátrányát ledolgozva is óriási különbséggel szerezte meg az aranyat. A superpole futamon és a 2. futamban az­tán sokkal könnyedébben szerezte meg az első helyeket, s Ausztráliától eltérően min­dent bezsebelt (pole pozíció, körrekord). Az újabb három ezüst ellenére Rea az idei ZX10RR-t a valaha volt legjobb motorjának tartja, dicséri a csapata munkáját, s tényleg kiad magából mindent (az 1. futamban 10, majd 14 másod­perccel gyorsabb volt, mint ta­valy), Bautistával és a Ducati­­val szemben mégis tehetetlen. A supersportban Jules Cluzel megnyert egy négyes Yama­­ha-csatát, aminek köszönhe­tően már az egymás utáni 17. elsőségénél jár a márka. A francia motoros a 18. sikerét ünnepelte a kategóriában, a szintén yamahás Hector Bar­bera, a magyar Tóth-csapat spanyolja azonban esélytelen volt az éremszerzésre, csak a 7. helyen végzett. Sebestyén Péter a 16. helyről rajtolva, a 12. helyig zárkózott fel. Végeredmény Buriram Superbike (13/2. forduló) 1. futam: 1. Bautista [SPA] Ducati, 2. Rea [GBR] Kawasaki, 3. Lowes [GBR] Yamaha 4. Van Der Mark [NED] Yamaha, 5. Hasiam [GBR] Kawasaki, 6. Melandri [ITA] Yamaha. SP futam: 1. Bautista, 2. Rea, 3. Lowes, 4. Van Der Mark, 5. Hasiam, 6. Melandri. 2. futam: 1. Bautista, 2. Rea, 3. Lowes, 4. Van Der Mark, 5. Hasiam, 6. Melandri. Supersport (12/2. forduló) 1. Cluzel [FRA] Yamaha, 2. Krummena­­cher (SWI] Yamaha, 3. Caricasulo [ITA] Yamaha, 4. Vinales [SPA] Yamaha, 5. De Rosa [ITA] MV Agusta, 6. Okubo [JAP] Kawasaki, 12. Sebestyén [HUN] Honda. Az összetett állás Superbike 1. Bautista 124 pont, 2. Rea 98 pont, 3. Lowes 69 pont, 4. Van Der Mark 61 pont, 5. Melandri 54 pont, 6. Hasiam 51 pont. Supersport 1. Cluzel és Krummena­­cher 45-45 pont, 3. Caricasulo 32 pont, 4. Barbera 22 pont, 5. Okubo 20 pont, 6. Perolari 14 pont, 10. Sebestyén és Mahias [FRA] Kawasaki, 12-12 pont. ALVARO BAUTISTA TOVÁBBRA IS HIBÁTLAN A V4-ES DUCATIN, IMMÁR HAT GYŐZELEMNÉL JÁR! 2019/61 www.automotor.hu 53 Szöveg: Hegyi András Fotó: Ducati Corse