Az Est, 1928. január (19. évfolyam, 1-25. szám)

1928-01-10 / 7. szám

Kiedd, 1928. január 10, 13. oldal. Síverseny a Svábhegyen balról jobbra, Szopecsky Anna a fordulóban, Szepes Béla, a győztes, egy éles fordulóban fékezve, Stippinger Ferencné a hölgyek versenyének győztese, Szepes Béla ugrás közben Az Újpest legyőzte a Juventust Tíz túrameccs, tíz győzelem — A vasárnap futball­eseményei — Az Est tudósítójától —• Öt túrázó csapatunk tíz győzel­méről érkezett jelentés. A legszebb valamennyi között az Újpest turini győzelme, amellyel 8000 főnyi közönség előtt megadásra kényszerítette a­­ leg­erősebb olasz csapatok egyikét, a Juventust. A lila-fehér csapatban ismét Auer játszott centert. Ő lőttte a vezető gólt, Jakubc a má­sodikat. Az olaszok Cevenini ré­vén 11-esből jutottak gólhoz. A második félidő 30-ik percében Cevenini kiegyenlített és ekkor óriási küzdelem indult meg a győ­zelmet jelentő gólért. Hét perccel­­a befejezés előtt Wilhelmnek si­került az Újpest javára eldönteni a fontos mérkőzést. Ezt a meccset megelőzően az Újpest Svájcba rándult ki és Lu­­ssanóban 8:4 (5:3) arányban győz­ve öregbítette a magyar futball­­sport jó hírét. A Ferencváros pénteken dijból legyőzte Kairó vá­logatott csapatát 2:1 (0:0) arány­ban, vasárnap Port-Said kombi­nált csapata ellen játszott a zöld­­fehér csapat és kényelmes iskola­játék után 6:2 (4:1) arányban győ­zött. Előkerült a Bástya is, amelynek sorsáért már naivan aggódtak Szegeden. Kiderült, hogy a szegedi Legénység Rómában tisz­telgő látogatáson volt Serédi Jusz­­tinián a hercegprímásnál, azután Bariba utazott, ahol 2:1 (0:0) arányban győzött­ Vasárnap Ta­rant­óban játszott a szegedi csapat és 3:2 (1:1) arányban győzött .Wahl, Ábrahám és Weber góljaival. Görögországban a Pesterzsébet befejezte túráját. Megverte a Her­aklest 6:0 (3:0) arányban és az Arest 3:0 (2:0) arányban, azután vonatra ült Sza­­lonikiben és holnap már megér­kezik Budapestre. A N­L kér. 4:1 (1:0) arányban győzött az Enossis ellen. 3:2 (1:1) arányban verte az athéni kombi­nált csapatot. Ez az utóbbi mérkő­zés szombaton volt, azóta nem jött eredmény az óbudaiak mécs­eséről. A vasárnap nagy nemzetközi ese­ménye a brüsszeli osztrák-belga mér­kőzés volt, amelyet 25.000 néző előtt gyö­nyörű tavaszias időben tartottak meg. Az öt újonccal játszó belga csapat meglehetősen gyengén sze­repelt és állandó védekezésre kény­szerült az osztrákokkal szemben. A nagy mezőnybeli fölény azonban gólokban nem jutott kifejezésre. A nyolcadik percben Hierländer ki­cselezte Wanderberghe belga ka­pust és belőtte a vezető gólt, a II. félidő elején pedig Wessely Kor­­nerből az osztrákok második gólját lőtte. Hiába volt a nagy fölény, több osztrák gól nem esett, sőt Le­­dent 11-esből szépített az eredmé­nyen. Még egy válogatott mérkőzés volt, amely nagy meglepetéssel végződött, a spanyolok 2:2 (1:1) arányban végeztek Lisszabonban a portugálokkal. A spanyol csapat­ban Zamora és Samitier kivételé­vel csupa amatőr játékos szerepelt. Egyiptomi diákok a bécsi kávéházak­ban magasztalják a Ferencvárost Bécs, január . (Az Est bécsi szerkesztőségétől) A bécsi egyetemet látogató ren­geteg idegen között sok egyiptomi hallgató is van, akik nagyon ér­deklődnek a labdarúgás iránt. A napokban alkalmam volt egy bel­városi kávéházban naponta össze­jövő egyiptomi főiskolásokkal be­szélgetni. Kitűnően vannak infor­málva a magyar futballsportról. — Nálunk már nemzeti ügy a labda­rúgás, — mondották — és így érthető az a diadalmámor, amely a magyarok 3:0 arányú legyőzése után uralkodott Egyiptomban. Hiszen nálunk a magya­rokban látták az olimpiai futballtorna favoritját. Tudtuk, hogy a magyarok jobbak nálunk és különösen ezért ér­tékeltük nagyra a győzelmet, amelynek nyomában az egyiptomi futballsport ugrásszerűen kezdett fejlődni. A Sötétbőrű diákok elővették a hazai lapokat, amelyek nagy cik­kekben számolnak be a Ferenc­város egyiptom­i vendégjátékáról. Magyarázatul hozzátették: — A lapok szenzációs kritikákat ír­nak a »Fradiról« — így mondták! — és elismerik, hogy a magyarok játékku­ltúráját még korántsem értük el. Az eddigi meccseken Bázsó, Obits, Bungler és Bukovi tetszett a legjob­ban. Pompás csapat lehet a­­Fradit, hiszen a bécsi Rapid tavaly három ve­reséget szenvedett Egyiptomban,­­ míg a Ferencváros veretlen. . (B. F) VS^VVVVWVWVVVVWWlAa/WVVVAVWWWVVWWVVVVWWWW Szepes Béla nyerte ismét a silam­oseságet A legnagyobb­ ugrás 23 méter volt — Az Est tudósítójától . Vasárnap befejezték a síbajnok­­ság versenyeit. A lesikló verseny­ben Szepes Béla (MAC) nagy fö­lénnyel győzöd fivére, Gyula elött, aki a másfél kilométeres távolságon csaknem egy perccel rosszabb időt ért el, mint a győztes. Az ugróver­senyt is Szepes Béla nyerte. A II. osztályúak lesikló verse­nyében Bély Miklós (BBTE) győ­zöd Szigethy Géza (TTE) és Né­meth­y György (MAG) előtt, a II. osztályú ugróversenyben pedig: 1. Szigethy Géza (ÚTE), 2. Kázmér Miklós (UTE), 3. Tolnay József (UTE). A síbajnokság összesített ered­ménye tehát a­ következő: 1. Szepes Béla (MAG) 19.018 pont. 2. Szepes Gyula (MAC) 15.390 pont. 3. Né­meth Ferenc (UTE) 14.557 pont. 4. Szigethy Géza (ÚTE) 11.621 pont. 5. Torma Lajos (MTE) 10.364 pont. 6, Bóly Miklós (BBTE) 9425 pont. Az ugróversenyen 23 méter volt a legnagyobb teljesítmény, ami a svábhegyi sáncon a maximális tel­jesítményt jelenti. Külföldi vi­szonylatban ez még akkor is je­lentéktelen ugrás, ám jobb sáncra gondolva 45 méterre becsüljük ezeket az ugrásokat. A 19 éves norvég Rund­ a múlt évben 72 méteres ugrással verte Thamst, az olimpiai bajnokot, aki­­ csak . .71.5 métert ugrott. A fiatal Trojanini vasárnap Svájcban. 71 métert ugrott. A St. Moritzban épített olimpiai sáncon a legna­gyobb ugrás eddig Lislenaard ne­véhez fűződik 63 méterrel. Ugyan­od Carlson 54 métert ugrott. Rossz emésztés, gyomorsavtúltengés,­­ rendetlen bélműködés gyakran komoly bajoknak leh­et okozója. Reggelenként éhgyomorra egy pohár­­ langyos Hunyadi János természetes keserűvíz rendbehozza­­ szervezetünk működését. A főiskolai gyorskorcsolyázó bajnokságot Kauser István pálya­­rekorddal nyerte. Ideje 500 méte­ren 47.9 mp volt. Erdélyi 50.8 mp­­vel második lett. Második helyre szorult 3500 méteren is Kauser mögött, de 5000 méteren ő nyert 9 . 53 mp idővel Kauser előtt. Végeredményben Kauser 4 pont­jával győzött Erdélyi 5 pontjával szem­ben. A műkorcsolyázó diák­­bajnokságot Kocsuba Elemér, a főiskolai műkorcsolyázó hölgy­­bajnokságot Stieber Lotti nyerte. A tátrafüredi koronghokk­-mérkőzés­ről a BKE és BBTE csapata visszalé­pett. A szeles időjárás ugyanis megza­varta a versenyeket és csak a két buda­pesti csapat visszalépése árán lehetett lebonyolítani a koronghokki-tornát, amelyben az LTC Prága győzött. A ma kezdődő labdamérkőzésen mind a két magyar csapat résztvesz. A miskolci korcsolyázó versenyen Kietz Károly a rekordnál jobb, 2 p. 35.4 mp. időt futott, 1500 méteren. A férfiak műversenyét K Rácz Ernő, a női műkor­­csolyázást Klotz Gabi, a párosversenyt Klotz Gabi és Rácz Ernő nyerte. Az FTC junior kard versenyét Ba­­rovszky János (Tiszti VC) nyerte Belis Béla (MAC) ellen,­­aki holtverseny után szorult a második helyre. Harma­dik Dietz István (MTK), negyedik H­o­­senberg Viktor (MVC). A Bankszövetség kizárásos kardver­­senyét Faludi Béla (Mercur Bank) nyerte Fuchs Károly és Jele Ferenc postatakarékpénztári vívókkal szem­ben. Jacobi kikapott Bécsben a jobb for­mában levő osztrák asztali­teniszjáté­kosoktól. Holtversenyben harmadik lett Thummal, míg Liebster és Flussmann előtte végzett. Az osztrák jéghok­ki csapat Diet­richstein szövetségi kapitány nyi­latkozata szerint a következő ösz­­szeállításban vesz részt az olim­­piászon: Weis — W. Brück, Spe­­vak — Lederer, N­. Brück, Sell. Az osztrák kapitány biztosra veszi, hogy az osztrák csapat az összes európai államokat megelőzve, Ka­nada és Amerika után az olimpiai verseny harmadik helyét fogja el­foglalni Dietrichstein nagy meg­lepetéseket vár a magyar csapattól. Schmelin­g Európa-bajnokot Bo­­naglia olasz bokszbajnok kihívta. Szombaton volt a mérkőzés Ber­linben. Európa kisnehézsúlyú bokszbajnokságának IS menetre tervezett döntője mindössze 2 per­cig tartott, a harmadik percben Schmeling rövid jobbkezes állka­pocsütése földre terítette az olaszt, akit a bíró kiszámolt. \TJWVWWy,WW/VVWWVVV^ A LEGJOBB ZONGORÁK KERESZTÉLY filrneves zorgopistepetsébesi VII.PLQS császár ur­at