Az Est, 1938. május (29. évfolyam, 97-121. szám)

1938-05-03 / 98. szám

Kedd., 1938. május 3 P­r­sze-T 3 ponttal vezet a Ferencváros — Az Est tudósítójától . A vasárnapi futballbajnoki forduló szenzációja volt, hogy a debreceni Bocskai legyőzte a Hungáriát és ez­zel a vereséggel a kékfehérek csapata a bajnoki tabella harmadik helyére került. A Ferencváros remek küzde­lemben verte a Nemzetit és most már a bajnokság biztos győztesének te­kinthető. Bocskai-Hu­igária 2:0 (0:0) Az üllői úti pályán nyolcezer néző előtt Vaus Antal bíráskodásával kez­dődött a mérkőzés. Az első I­sido változatos mezőnyjátékkal telt el. A csatárok lövései nem­­hoztak ered­ményt. Szünet után várakozás ellenére a Bocskai vette át a játék irányítását és a harmadik percben a Hungária védelmének hibájából gólt lőtt Pár perccel később újabb­ góllal pecsételte meg a Bocskai a Hungária sorsát.­ Góllövők: Markos, Finta. A Hungáriát lelkileg letörte a leg­utóbbi Ferencvárostól szenvedett baj­noki vereség. Azóta nem tud a kék­fehérek csapata magához térni. L­e nem használt az együttesnek összeállítás felforgatása sem. Valahogy csikorog a kékfehér gépezet.. A Bocskai ellen az első félidőben megnyerhette volna a Hungária a mér­kőzést. Fölényét azonban nem használ­ta­ ki. Szünet után néhány védelmi hiba miatt a Bocskai két gólt lőtt és ezt az előnyt a még lelkileg letört csapat hiába, próbálta, »behozni«. A Hungária gyengéi közé tartozik Cseh U. is, akit jó volna elhelyezni a középről Aránylag még Sas és Titkos játszott legjobban. .1 fedezet­­■ sor is »gyengélkedett« és ez a gyen­gélkedés a védelmet is megzavarta, amely több hibát követett el. A Bocskaiban szünet után Finta és Markos, valamint az egész fedezetsor játszott jól. Kertes kapus szépen vé­dett. Jó volt a két hátvéd. Vass Antal bíró nem hibázott.­ ­ Ferencváros—Nemzeti 6:3(2:1) Az előmérkőzés után a Ferencvá­ros és a Nemzeti csapatai léptek pá­lyára. Rubint , bíró sípjelére a Nem­zeti kezdte a játékot nappal szemben 12.000 néző előtt. Szólai a második percben megrágta Bírót és már ek­­kor látszott, hogy a­ Nemzeti kemény játékával nehéz ellenfele lesz a Fe­rencvárosnak. Szép zöldfehér táma­dások gördültek végig egymás után a pályán, de a vezetést a 18. percben mégis a Nemzeti szerezte, meg. A­ Ferencváros csak a 40. percben egyenlített. A ferencvárosi játékosok közül mindenkinek voltak igen jó és igen gyenge periódusai. Góllövők: Sztancsik,­­dr. Sárosi, dr. Sárosi, Kisalagi, Kemény, Bíró, dr. Sárosi, Molnár, Toldi. Ennek a mérkőzésnek a kritikáját is egy szóban lehet összefoglalni, akár­csak­­ az ehnédiheli bécsi válogatott meccsét: „Sárosi Gyurka . Ha Sárosi nem a Ferencvárosban, hanem a Nem­zetiben játszott volna, e­kkor most for­dított eredményről számolhatnánk be. A Nemzeti a mezőnyben teljesen egyenrangú ellenfele volt a Ferenc­városnak. Sőt egyes részei, illetve egyes játékosai, felül is múlták a Fe­rencváros játékosait. Alt ez részben­ a vám­elemre, részben a csatársor két szárnyára. A fedezetsorol az össze­kötők egyenlő erejűek voltak. Csak egy helyen — a középcsatár posztján — játszott az a játékos, aki két fejjel emelkedett ki a mezőnyből: dr. Sárosi. Kitűnően fedeztél­, néha hárman is­ »ráálltak«, mégis módot, falait társai, támogatására­, sőt egyéni akciókra és góllövésre is­ vállalkozott. A nagy formában lévő Sárosival a Ferencvárost nem nagyon lehet megverni, tehát el sem lehet venni a csapattól a bajnokságot. Sárosán kívül Lázár volt kitűnő. Majc­ k­i is jól ját­szott. A védelem azokban sokat hibá­zott és Sárosi III sem volt olyan jó, mint előző mérkőzésein, Toldi játéka is megemlíthető, csak lövései nem si­kerültek. Jakab csak passióival, a két szélső pedig csak egy egy góljá­val tüntette ki magát. A Nemzeti, együttese megerősödött Fenyvesivel, aki válogatott formát árult el és szállította a jó gólhelyze­teket. Kisalaginak és Horváthnak is voltak szép akciói. A fedezetsor reme­kelt, csal: Szalainak kell leszoknia a faultokról. A Nemzeti védelme jobb volt, mint a Ferencvárosé. Rubint jól bíráskodott.­ ­ Tipest—Kispest 5:1 (0:1) Háromezer néző előtt a Szent Imre herceg­ úti pályán Sramc­sics bírásko-.­ dásával indult a mérkőzés. Az Újpest megérdemelten győzött. Az­­első­. fé­­időben a Kispest bizonyult jobbnak, de a második félidőben, ami­­kor a Kállai helyén középcsatárként szerepelt Seres helyet cserélt.Zsengel­­lérrel, egészen megváltozott az­­ új­pesti együttes. Gól­lövők: Nemes, Zsengellér, Zsengellér (II-Csböl), Vincze, Vincze. Az Újpestben Joós, Zsengellér, és Szalai, a Kispestben pedig Olajkár­­., Kincses és Déri játszott jól. Iváncsics jól vezette a nehéz mérkő- ■ zést. Szeg­ed—ETO 1:0 (0: 0) Bartók bíró sípjelére,1500 néző e­­lőtt Győrben játszotta bajnoki mér­kőzését a két csapat. Góltalan félidő után a második fél­idő 37. percében szerezte meg Szeged a győzelmet jelentő gólt. Seper— Gyarmati átjátszotta a győri fedezet­sort, a labda Bognárhoz került, aki kö­zelről a hálóba továbbította. Az élénk k­améi játék, a jó védel­mek és gyenge csatársorok küzdelmét mutatta. A döntetlen jobban megfelelt volna a­ mutatott formánál­. A mezőny legjobb­­ játékosa a győri Kovács volt, míg a szegedi csapatban Rzojka és ■ Raffay végzett nagy musd­át. Bártól, jól vezette a mérkőzést. Szürke taxi—Phöbus 4:3 (4:2) A berlinieli pályán ezer­ néző előtt kezdődött a mérkőzés. Phöbus :táma­dásokkal indult a játék, ata.id rövi­­ d ffiudai 11 3:0 (1:0) Ezer néző előtt Klein Árpád bírás­kodásával­­indult, a mérkőzés. A vasutascsapat lelkes játékával meg­érdemelten győzött az új ottan játszó Budaival szemben. Góllövők: Regős, Gere, Keszeg. Szünet után a Budai felcserélte a csatársorban a játékosokat, azonban ez sem segített. A Törekvés tovább támadott. A 31. percben a Budaiak játékosát, Kisst a bíró feleselés miatt kiállította. Később Vértes is vitatko­zott a bíróval, őt is kiállította. A Budai kilenc játékossal fejezte be a mérkőzést. 1 . A Törekvés megérdemelten győzött, csapatában Lőrinczi, Farkas, Görög és­ Császár érdemel dicséretet. A Bu­daiban csaló­dáléit említhetjük­ meg. Klein Árpád nem hibázott, a PIM nemzetközi testiszversenyének utolsó napjára ma, hétfőn, május 2-án ,1 u. Sorakor: Jedrzejowska-Hein-Müller női(eg­yő­s döntő jegyeit elővételben Az Est­nél A FERENCVÁROS MÁSODIK GÓLJA BESÜVÍT A VETŐDŐ KAPUS MELLETT A NEMZETI HÁLÓJÁBA ------- - A bajnokság állása: • JátszodPontGólarány 1. Ferencváros 23 41 80:35 2. Újpest 23 38 84:35 3. Hungária 23 38 72:28 4. Kispest 23 27 72:54 5. Elektrolmos 23 21 47:42 11. Budafok 23 22 41:42 7. Szeged 23 22 39:42 8. Szürketaxi 23 20 48:52 9. Phöbus­ 23 20 47:52 10. Nemzeti 23 20 49 :50.­» 11. Bocskai 23 18 38:49 12. Törekvés 23 18 45:75 13. Budai »11« 239 25:58 14. Győri ETO 237 21:81 ­ 11. oldal. desen a Szürketaxi vette át a játék irányítását. • Góllövők: Szikár, Takács II., Ki­­szely, Tóth, Kiszely, Solti, Solti. Az utolsó percekben a Phöbus eré­lyesen küzdött, hogy legalább egyen­lítsen, de a Szürketaxi védelme meg­hiúsította szándékát. A mérkőzést, a taxisok jobb csatár­sora döntötte el. Kiszely nagyszerűen játszott. Kárpáti a védekezésben volt jó. A Phöbus csapatában Törös II. és Gombkötő játéka érdemel csak emlí­tést. Szigeti .kit vezette a mérkőzést. Budifok—Elektromos 5:1­­ Budafokon 1500 néző előtt találko­zott a két csapat. A mérkőzés nagy részében fölényesen játszó Budafok könnyen győzött a letört Elektromos ellen. Góllövők: Fodor, Fézler, Fézler, Fézler, Buzássy, Szeder. A győztes csapatban Bánkúti és Soós volt, jó, az Elektromos minden játékosa gyenge teljesítményt, nyúj­tott. Majorszky hibátlanul, vezette a mér­kőzést.