Az Ujság, 1909. szeptember/2 (7. évfolyam, 219-231. szám)

1909-09-28 / 229. szám

so AZ ÚJSÁG ¥ 1 . . ................... Kedd, 1909. szeptember 28. ITT Műegyetemi Atlétikai és F. C__Kereskedelmi A. C. E. 2. 2. (Indóház-utczai pálya.) A technikusok első bajnoki mérkőzése nem járt a várt­ sikerrel, mert bár az egész match folyamán nagy fölénynyel játszott, be kellett érnie az­ eldöntetlen eredménynyel. A M. A. F.­C. csapata a tavasz óta sokat javult, de csatársorának középrésze abszolút go­lképtelen. A védelem nagyon jó. Egyénileg Forgács, Beifeld és Somló a leg­jobb játékosaik. A K. A. O. E.-ban is a védelem az erősebb része a csapatnak, de csatárai is szépen játszanak össze és lehe­tőleg kihasználják a kínálkozó helyzeteket. A piros-feketék fölényes támadásával múlik el az első félidő jórésze, de a Forgács által rúgott szép goalt K. A. D. E. csakhamar kiegyenlíti. A half-time vége felé Rotter (M. A. F. C.) ismét megszerzi a vezető goalt. Félidő 2: 1. A második félidőben a technikusok nagy fölényben vannak, de lehetetlen csatárai nem képesek eredményt elérni, sőt a kereskedők egy hands-ből eredt tizenegyesből kiegyenlítenek. Biró Langfelder Ferencz (Rákosszentmihály). (III. osztályú bajnokság.) (Amerikai­ úti pálya.) Litográfia Football Club— Egyetértés Sport­ Club 5: 1. Félidő 1: 0 az E. S. C. javára. Biró: Goldscheider Miksa (M. T. K.). Egyetértés II.— Litográfia II. 5: 1. Biró: László Simon dr. (1933. F. C.). (Mező-utczai pálya.) Budapesti Labdarúgó Ifjak— Sportkedvelők Köre 8:1. Félidő 5:0. A bajnokság való­színű győztese nagy fölénynyel nyerte a mérkőzést. Bíró : Klug Frigyes (M. A. F. C.). A második csapatok mérkőz­­zését a Sportkedvelők második csapata nyerte 2:1 arányban. (Szövetségi díj.) (Margitszigeti pálya, délelőtt.) Magyar Athletikai Club II.—Nemzeti S. C. II. 3: 2. Félidő 1: 0 a M. A. C.­ javára. Biró: László Simon dr. (1933« F. C.). F. T. C. II.-V. T. E. II. Utóbbi feladta. (Indóház-utczai pálya.) M. A. II. F. II.—K. A. C. E.I. II.­­5 : 1. Félidő 2 : 1. Biró : Benedikt Jenő dr. (M. T. K.). (Football a vidéken.) Győri Egyetértés — »33« Football Club 0:0. (Győr.) A »33« F. C. klasszisára, tekintettel arra, hogy néhány tartalékkal vette fel a küzdelmet, jó fényt vet a fenti eredmény. A kitűnő vidéki csapat ezúttal for­máján alul játszott, mentségére szolgál azonban, hogy a második félidő negyedik perczétől csak kilencz emberrel folytathatta a matchet. A »33«-asok legjobb embere Szarka és Székány III. — az utóbbi azonban kissé erő­szakos — volt. Szépen dolgozott a védelem. A győri csapat csatársora a kapu előtt nagyon tétovázó volt, a mezőny­ben azonban nagyon hasznosan játszott. A fedezetsor a közvetlen védelemmel együtt — vidéken — klasszist képvisel. Bravúrosan védett Orsolyák, Krausz és Grimm hátvédek jól fogták a »33« F. C. csatárait. A csapat lelke Fürst középfedezet volt, a­ki a második félidőben egyedül játszott a fedezetsorban, miután az egyik partnere önként kiállt, a másikat pedig kiállították. Az első félidőben Győr erősen támad, állandó fö­lénynyel játszik, goalt azonban képtelen elérni. Szünet után a 1­ 33­-asok a helyzet urai, míg Győr csak nagyritkán bír a fehér-feketék kapujához feljutni. Kornerarány 6:5 Győr javára. Biró : Weisz Jenő (B. A. K.). Győri Egyetértés II.—Győri Typographia I. 2:0. A jó játékosokkal rendelkező E. T. E. második csapata, a­melynek legjobb embere Eitner volt, félidőnként egy­­egy goalt rúgva, könnyen győz a fejlődésképes Typographia ellen. Biró: Krausz. Törekvés S. E.—Kolozsvári Keresk. Akad. Sportkör 4: 0. (Kolozsvár.) A mérkőzésnek a Corinthian-vándor­díjért kellett volna folynia, miután azonban a kolozsvári csapat a díjmérkőzést már előzőleg lemondta, barátságos matchet játszott a két csapat, a­mely természetesen a Törekvés könnyű győzelmével végződött, azonban a kolozsváriak is határozottan javultak a tavasz óta. Fél­idő 2 : 0. Biró : if­j. Földessy János (M. A. C.). Kaposvári Athl. Club — Székesfehérvári Torna- Club 4: 0. (Székesfehérvár­) . A mérkőzés a délmagyarországi kerületi bajnokságért folyt. Félidő: 3:0. Biró: Izsó László (B.T. C.). Bácska Szabadkai Athletikai Club—Szegedi Athl. C. 5:1. ((Szabadka.) Bajnoki mérkőzés helyett barátságos mérkőzést játszott a két csapat, miután a szövetségi bíró nem jelent meg.­A szegediek még nincsenek formában és így a bácskaiak könnyen győztek. Biró: Mamuzsich Mihály (Bácska). Kassai Athletikai Club—Matheóczi Sport­ Egylet 27:0. (Kassa.) Az északmagyarországi kerületi bajnok­ságért mérkőzött vasárnap a Kassai Athletikai Club a Matheóczi Sport Egylet fiatal, fejlődésképes csapatával. A K. A. C. 27 : 0 arányban (országos rekord) győzött, félidő 11:0. „ A Magyar Testgyakorlók Köre Bécsben. W. A. C. — M. T. K. 2:1. (Saját tudósítónkról.) Ha igaz a bécsi lapoknak az a híresztelése, hogy a M. T. K. kételkedve két hét előtti 3:1 arányú legyőze­­tésének reális voltában, revánsmérkőzésre szólította a W. A. C. jeles csapatát, úgy a ma látottak után állít­hatjuk, hogy a magyar csapat eljárása teljesen jogos volt. Nem valószínű azonban, hogy ez volna a mérkőzés létrejöttének valódi tényállása. Inkább az történhetett, hogy a W. A. C. más ellenfél hiányában kötötte le a,, mérkőzést, hacsak a Germania vagy a Simmeringi Sport­ Club ellen nem akart volna ismét játszani. A Magyar Testgyakorlók Köre mai játékáról a legnagyobb dicsérettel szólhatunk , nemcsak hogy egyen­rangú trolt­ ellenfelé­vel, sőt azt időnként annyira vissza­­szorította, hogy már maguk a bécsiek is minden pillanat­ban a kiegyenlítést várták. Részint — mint már ilyen­kor mondani szokás — balszerencse üldözte a csapatot, nagyrészt azonban a csatársor lövőképtelenségén múlt, hogy M. T. K., ha már nem győzött, de legalább eldön­tetlen eredményt nem ért el. A csapat minden egyes játékosa önfeláldozó munkát végzett. Domi már nem a régi, bár a két gól nehezen volt védhető. Nagy és Révész fényesen állták meg helyüket, habár utóbbi már lassan mozog és nézetünk szerint ki­vonült, Révész fairebbül is játszhatna. A fedezetsor volt a csapat legjobb része , mindhárman a támadást és védel­met egyaránt támogatták. A csatársor legjobb embere Kertész I­. volt, a­ki még sokat fog hallatni magáról, a többi négy csatár is szép összjátékával tűnt fel, a kapu előtt azonban veszélytelenek voltak. A W. A. C. csapatában legelsősorban kiemelendő a durva játék ! Tudást nem mindig lehet durva játékkal pótolni, legalább ebben a sportágban nem. Winter, Kvitek, Andres veszélyes alakok , a bíró ma különben mindhár­mukat szigorúan megintette. A csatársor Studnicka nélkül nem sokat ér. Fischera és Kohn a legjobbak, azonban félig-meddig jó fedezet játékosoknál (persze az ellenfelet értve) nem sok vizet zavarnak. A fedezetsorban Kvitek még nem érte el formáját, Tekusch I. fényes, ellenben Diabar gyenge. A védelem jó, Krof fényes. 4 óra 5 perczkor veszi a mérkőzés kezdetét. Alig fél percz múlva M. T. K. hálójában a labda, a goal azonban offside miatt érvénytelen. Azután M. T. K. támad, sőt a második perczben komért ér el, Krof azonban kétszer szépen véd. Révész miatt szabadrúgáshoz jut W. A. C. Sebestyén gyönyörű c­entere a balszélsőhöz kerül, a­ki a labdát elhibázza. Kertész I. éles lövését Krof nehezen kornerre menti. (5. p.) Kertész II. lövését Krof kiroha­nással menti. A 70-ik perc­ben W. A. C. offsideból indulva Fischera révén az első goalhoz jut, a­ki a labdát szépen helyezve a balsarokba juttatja. M. T. K. játékosai legkevésbé sem zavarták Fischerát a goal kidolgozásában. Andres remek támadása és rákövetkező c­entere ered­ménytelen, úgyszintén a W. A. C. ellen megítélt korner. ■: (12. p.) Hands miatt M. T. K. szabadrúgáshoz jut, azonban Révész fényes lövése hajszálnyira elkerüli a kaput. (15. p.) A 17-ik perc­ben M. T. K. erélyes támadást intéz a bécsi kapu ellen és Kertész II. remekül helyezett lövése a hálóban akad meg. 1:1. Sebestyén szépen középre adott labdáját Kertész II. elhibázza, Klement lövését Domi teszi ártalmatlanná. M. T. K. támadásának durva módon történt megakasztása miatt szabadrúgás veszélyezteti a bécsi hálót. (23. p.) Andres rövid támadása után ismét Krofnak akad munkája. A 28-ik perc­ben a bíró gáncs miatt tizenegyest ítél M. T. K. ellen, Klementnek a jobb­sarokba helyezett lövését azonban Domi remekül védi. Néhány szabadrúgás után, a­melyből ma mindkét csapat­nak bőven kijutott, ismét a magyar csapatot látjuk frontban. Winter a 18-ason belül handset vét (42. p.), a­mit a bíró azonban nem vett észre. A következő perc­­ben Adi messze előreadott labdával kiszökik és gyönyörű shouttal a vezető goalt éri el. Félidő 2:1. 5 óra. Most M. T. K. kezd, azonban Kohn veszi át a labdát, a­kinek távolról jött lövését Domi könnyen védi. Winter durva játéka miatt vagy 25 méternyire a bécsi kaputól szabadrúgás következik, a­mely nagy veszélybe hozza a W. A. C.Tialóját, végre Diabar kiszabadító rúgása után megkönnyebbülve fellélegzik a W. A. C.-párt. W. A. C. sarokrúgást hibáz. (9. p.) Egyáltalában az egész félidő folyamán M. T. K. tiszta fölénye észlelhető, míg a bécsi csapat támadásai a második félidőben többnyire kiszöké­seken alapultak, a­melyeket azonban a magyar védelem minden alkalommal biztosan leszerelt. Adi Stürmer le­rohan, Andreshez jut a labda, Domi azonban kétszer remekül ment. W. A. C. védelme durván akasztja meg a magyarok támadását, mire újabb veszélyes szabad­rúgás következik. (13. p.) Adi czentere a kapu mögé jut. A 18-ik perc­ben Kertész I.­Sebestyén remek támadást intéznek, a­mely eredménytelen marad. Winter gáncsa miatt szabadrúgás M. T. K. javára, majd a magyarok sarokrúgást hibáznak, a­mely a kapu mögé jut. (21. p.) Kvitek miatt szabadrúgáshoz jut M. T. K., de Kertész I. szép lövését Krof menti. Andres két veszélyesnek tűnt támadása után Biró kornert hibáz. Sebestyén mesés czentereit Vida elhibázza. Stürmer lövését Domi védi, majd ismét a magyar csapat van frontban, újabb kornert ér el, a­mely szintén eredménytelen marad. (36% p.) M. T. K. most óriási fölényben van, míg a W. A. C. Andres­­ és Fischera révén kerül néhányszor a magyar kapu közelébe, azonban eredménytelenül. A 42-ik perc­­ben M. T. K. még szabadrúgáshoz jut, a­melyet Krof rávetéssel nehezen ment. Vida gyönyörű c­entere után, a­melyet a középen elhibáznak, a rendkívül izgalmas mérkőzés véget ér. Trinks jó biró volt, bár a W. A. C. durvaságait nem eléggé szigorúan büntette. M. T. K. : Domi — Nagy, Révész — Biró, Károly, Kürschner — Sebestyén, Tauszig, Kertész I., Kertész 11., Vida. W. A. C. : Krof — Tekusch II., Winter — Tekusch 1., Kvitek, Dlabar — Adi Stürmer, Kohn, Klement, Fischera, Andres. (H. E.) Atlétika: Walker, Braun, Duncker, Weinstein, Dvorak a MAC őszi viadalán. Mint feltétlenül megbízható forrásból értesülünk, a felsorolt világhírű atléták biztos indulók a MAC jövő vasárnapi őszi viadalán. Walker, Braun, Duncker, Weinstein és Dvorak in­dulása a MAC őszi viadalát az esztendő legszenzá­­cziósabb sporteseményévé avatja. A M. A. C. ifjúsági atlétikai versenye. A Magyar Athlétikai Club hétfőn délután rendezte a margitszigeti sporttelepen országos ifjúsági versenyét. A viadal leg­­nagyobb meglepetése Szalay Pál veresége volt Ondrus Istvántól, a hatvan yardos síkfutásban. Figyelemreméltó eredményt ért el a súlydobásban a debreczeni Deák Sán­­­dor (álnév), a­ki 11.14 méteres dobással új rekordot terem­tett. Szalay távolugrása kitűnő. A rendezés mintaszerű volt. A részletes eredmények a következők: 60 yardos síkfutás, (öt előfutam és egy kerépfutam után a döntőben.) 1. Ondrus István (M. T. K.) 7 mp. 2. Szalay Pál (K. T. E.), 3. Darvassy Nándor (M. A. C.).. 4. Asztalos Gyula (M. T. K.). Fél yarddal nyerve, ugyanannyival harmadik, mellszélességgel negyedik. Súlydobás. (Junior.) 1. Deák Sándor (Debreczen) 11.14 m. (Ifjúsági rekord.) 2. Kerekes Béla (B. E. A. C.) 9.77 m. 3. Pintér Sándor (M. A. C.) 9.51 m. Magasugrás handicap. 1. Erős Béla (M. A. C.) 1.87 m. (30 czm. előny.) 2. Magyar Ede (M. A. C.) 1.83 m. (30 czm. előny.) 3. Püspöky Gyula (M. A. C.) 1.82 m. (30 czm. előny.) 4. Posch Emil (M. T. K.) 1.81 m. (20 czm. előny.) Rossz handicap. Fél angol mértföldes síkfutás handicap. 1. Fülöp József (Kassai A. C.) 2 p. 10.2 mp. (40 m. előny­). 2. Püs­pöky Gyula (M. A. C.) (65 m. előny). 3. Friedmann Lajos (B. E. A. C.) (10 m. előny). Tizenöt méterrel könnyen nyerve, húsz méterrel harmadik. Rossz handicap. Távolugrás: 1. Szalay Pál (K. T. E.) 6.38 m. 2. Posch Emil (M. T. K.) 6 m. 3. Kántor Emil (M. A. C.) 5.61 m­. _ Kitűnő eredmény. 120 yardos gátfutás. 1. Hadasfalvy Géza (M. A. C.) 22.4 mp. 2. Püspöky Gyula (M. A. C.). Két angol mértföldes síkfutás. 1. Horváth János (M. A. C.) 11 p. 9.4 mp. 2. Szüts Nándor (M. T. K). 3. Urbán Sándor (Székesfehérvári T. C.). Kétszáz méterrel nyerve, hatvan méterrel har­madik. Rúdugrás: 1. Szemere János (M. A. C.) 2.85 m. 2. Lichteneckert Ferencz (Székesfehérvári T. C.) 2.70 m. 3. Magyar Miklós (Aradi A. C.) 2.50 m.­­ Jó eredmény. 220 yardos handicap. (Három előfutam után a dön­tőben.) 1. Darvassy Nándor (M. A. C.) (4 m. előny) 24.4 mp. 2. Hadasfalvy Géza (M. A. C.) (12 m. előny). 3. Pataky Nándor (F. T. C.) (10 m. előny). 4. Győrffy Lajos (B. T. C.) (4 m. előny). Erős küzdelem után mellszélességgel nyerve, ugyan­annyival harmadik, egy yarddal negyedik. Négyszáz méteres a staféta-futás. 1. Magyar Testgya­korlók Köre (Asztalos Gyula, Brandl Béla, Kiss Ferencz, Ondrus István) 48 mp. 2. Magyar Atlétikai Club (Bercsényi Miklós, Kántor Emil, Pintér Sándor, Darvassy Nándor). 3. Ferenczvárosi Torna­ Club (Fleischmann Zsig­­mond, Fürst Ernő, Hell Károly, Pataky Nándor). Négy méterrel első, Ferenczváros és Arad közötti erős küzdelem volt a finisben a harmadik helyért, a­mely­ben az F. T. C. mellszélességgel a negyedik helyre szorítja az aradiakat, hat méterrel a M. A. C. után. A B. A. R. húsz kilométeres országúti futó- és gyaloglóversenye. A tavaszra halasztott maratoni futóverseny elő­készítőjeként vasárnap délelőtt rendezte a Budapesti Atlétikai Klub fenti két hosszútávú versenyét. A M. A. Sz. méltányolva a B. A. R.-nak a hosszútáv-futóversenyek propagálása körül kifejtett tevékenységét, a versenyre értékes tiszteletdíjat ajánlott fel, a­melyet Pásztor Fe­rencz, a M. T. K. szimpatikus fiatal versenyzője nyert meg, ezer méterrel verve ellenfeleit. A futóverseny igen jól sikerült, mert a 15 induló közül 14-en friss kondíc­ióban, az előírt időn belül érkez­tek a czélhoz. Nem lehet eléggé méltányolni a B. A. K. érdemeit, hogy bőkezű díjazással annyi hosszútávfutót serkentett a versenyzésre. A versenyzők a B. A. K. pályájáról indultak és a Hajtsár-úton át a Kerepesi-útra értek, a­honnan a Mátyás­föld felső megállójáig és onnan vissza futottak, illetve gyalogoltak. Érdekes volt, hogy mikor a futók a Kere­pesi-útra kiértek, jött éppen a viczinális és azzal állandóan fel tudták venni a versenyt, sőt a viczinálist meg is előz­ték Mátyásföldnél. A futóverseny beérkezési sorrendje a következő volt: 1. Pásztor Ferencz (M. T. K.) 1 óra 13 p. 27 mp.4 2. Horváth István (B. E. A. C.) 1 óra 17 p. 17 mp. 3. Thienschmidt Ede (F. T. C.) 1 óra 17 p. 21 mp. 4. Levitzky Lajos (T. T. C.) 1 óra 22 p. 40 mp. 5. Merényi Lajos (M. A. C.) 1 óra 22 p. 58 mp. 6. Szirtes Ernő (M. U. E.) 1 óra 25 p. 03 mp. 7. Farkas Ferencz (M. U. E.). 8. Pártos Jenő (B. A. K.). 9. Kováts József (Kaposvári A. C.). 10. Deutsch Ferencz (B. A. K.). 11. Biró Samu (B. A. K.). 12. Nusz Károly (Aradi Postás). 13. Pártos Bála (B. A. K ).­­ 14. Perl Zoltán (B. A. K ). Pásztor a fordulónál már nagy előnyben volt (700 méter), a­melyet folyton fokozott. Kitűnő idő! A húsz kilométeres gyaloglás eredménye : 1. Mazák Károly (M. T. K.) 1 óra 49 p. 13.4 mp. 2. Zengő Béla (B. A. K.) 1 óra 50 p. 06.8 mp. 3. Ráday Iván (Typ.) 1 óra 56 p. 32 mp. 4. Friedmann Gyula (B. A. K.) 5. Lib­­stöckl J. (B. A. K.). 6. Rosenberg A. (Typ.). Jó idő, körülbelül 80 méterrel nyerve. A beadott óvásokat a B. A. K. igazgatósága elvetette és a beérkezés sorrendjén­ nem változtatott. A B. E. A. D. nemzetközi viadala, a­­ Weinstein (Berlin) 6.88 méterrel nyerte a távolugrást. — A sportszerű ,kifogástalan rendezés, az elért — na­gyobbrészt kitűnő — eredmények és a nálunk rekord­számba menő óriási nézőközönség, mely mindvégig lelkes sportszere­tettel és kitartással buzdította az atlétákat ké­pességeik kifejtésére, az idei szezon egyik legsikerültebb meetingjévé avatták a Budapesti Egyetemi Athletikai Club vasárnapi viadalát. Legelső sorban is meg kell emlé­keznünk arról a felette örvendetes körülményről, hogy daczára a lóversenynek és számtalan labdarúgó mérkő­zésnek, nemcsak a tribün, hanem a lágymányosi pálya egész nézőtere szűknek bizonyult a nagyarányú és fényes­­nívójó verseny lebonyolítására. Óriási haladási v­­