Bácskiskunmegyei Népújság, 1954. május (9. évfolyam, 103-127. szám)

1954-05-12 / 111. szám

LEVELEINK NYOMÁN Lapunk április 20-i számában közöltük Benedek Sándor, Bo­­rota, Felszabadulás­ u. 205. szám alatti lakos panaszos levelét. A borotai dolgozó parasztok sérel­mezték, hogy tőlük 11 kilomé­terre fekvő Jánoshalmán kap­ják meg a szabadon értékesített napraforgó után járó olajat. De több esetben eredménytelenül teszik meg a nagy utat, mert csak azt a választ kapják, hogy olaj nincs, elfogyott. A fenti panaszt a kiskunhala­si járási szövetkezetek szövet­sége kivizsgálta és a követke­zőkről értesítettek bennünket: A borotai dolgozók panasza helytálló és jogos. Sajnos, ez az eset nemcsak Borotán, hanem Rém és más községekben is meg­történik, nemcsak járási, hanem megyei viszonylatban. A kiskun­­halasi járás területén 12 község van és mindössze csak négy községben van olajcsere telep. Tudjuk, hogy ez az intézkedés helytelen a Terményforgalmi Vállalat részéről, de egyelőre úgy néz ki, ha felsőbb utasítást nem kap a nevezett vállalat, ak­kor ez továbbra is így fog ma­radni. A felvásárlási osztállyal megbeszéljük és ha felsőbb se­gítséget nem kapunk újabb te­lepek létesítésére, akkor szövet­­kezeteinknél bizományi leraka­­tokat létesítünk, hogy dolgozó parasztjaink sérelmét orvosol­juk. (István István, járási tit­kár, Faragó Sándor előadó.) * Hosszú ideig húzódott Bar­csik Ferencné és Varga Gizella volt hajósi nyilvántartó panaszá­­nak elintézése. 1953 februárjában a kalocsai járási tanácsnál 8 na­pig gazdalajstromot készítettek Az útiszámlát tévesen állították össze, melyet, a járási tanács pénzügyi osztálya érvényesített Később a dolgozók rájöttek ar­ra, hogy kevesebbet számoltak el a részükre, mint amennyi járna. Konkoly elvtárs, a megyei ta­nács pénzügyi osztályának dol­gozója arról értesített bennün­ket, hogy a fenti panaszt kivizs­gálták és miután az jogos volt, Barcsik Ferencné 220, Varga Gi­zella pedig 250 forintot kapott elmaradt illetményének rendezé­séül. A földművesszövetkezetek vasárnapi vasgyüjtési eredményei A fémgyüjtési­ h­ónap tervei­nek teljesítése érdekében a megye földművesszövetkezetei szombat-vasárnap nagy fém­­gyüjtő napokat szerveztek. Több­ségük jó munkája eredménye­képpen a megye vasgyüjtési előirányzatát a mai napig 77.6 százalékra, fémtervét 60.5 szá­zalékra teljesítette. Kiemelkedő, szép munka folyt a kecskeméti járáshoz tartozó földművesszövetkezeteknél, me­lyek három kivételével vala­mennyien elérték, sőt túlhalad­ták a száz százalékos teljesítést. Közöttük is élenjár a kecske­méti 135.5 százalékos és a laki­teleki 123.3 százalékos eredmé­nyével. A kalocsai járásban Ka­locsa, a bajai járásban Baja és Bácsbokod, a dunavecseiben Apostag, Harla és Dunavecse teljesítette magasan túl elő­irányzatát. Szabadszállás kiváló eredményt ért el a fémbegyűjtés terén, tervét közel 140 száza­lékra teljesítve. Az alábbiakban közöljük a járási szövetségek között folyó verseny eredményét a május hó 1l-i állapotnak megfelelően: 1. Sz. vas % 1.Kalocsa 132.1 2.Dunavecse 116.3 3.Kecskemét 112.0 4.Baja 87.4 5.Bácsalmás 50.9 6.Kunszentmiklós 49.8 7.Kiskunhalas 47.3 8.K­isk­unfélegy­háza 43.7 9.Kiskőrös 31.3 1. Sz. fém % 1.Kalocsa 119.7 2.Kecskemét 73.9 3.K­unszentmiklós 70.6 4.Kiskunfélegyháza 55.0 5.Dunavecse 42.8 6.Bácsalmás 38.5 7.Kiskunhalas 33.3 8.Baja 30.0 9.Kiskőrös 19.5 h­ilmismeetetis Kávéh­ás a főúton Géza Vcelicka a »Kávéház a főúton« szerzőjének apjáról megírta a Kino című csehszlovák folyóirat, hogy pincér volt, fiatal írót is erre a pályára ad­­­ta az apja. Bőséges tapasztala­tokkal rendelkezik tehát a szer­ző a kávéházi élet tekintetében. Irodalmi munkásságának első időszakában valóban ilyen irány­ban tevékenykedett. Később egy teljes könyv jelent meg tőle, amelynek a címe egyezett Kecskeméten bemutatásra ke­­­rülő film címével. 1952-ben elhatározta a cseh ál­lami filmgyártás, hogy megfil­mesíti a nagy sikert aratott könyvet. Ez abban az időben tör­tént, amikor a regénynek új ki­adása jelent meg. A cselekmény az első cseh köztársaság idejébe viszi el a né­zőt. Színhelye egy divatos zenés kávéház. A látszólag kellemes, gondtalan kávéházi élet mögött játszódik le a kávéház személy­zetének nyomorult­ élete. Úgy, ahogy a színházban és a könyv­ben is — betekintünk az elegáns kávéház mélységeibe. Julius Fucsik és más for­radalmár harcosok érdeme, hogy Géza Vcelickát bevonták a párt­­sajtóba abban az időben, amikor a 30-as évek kezdetén a cseh proletariátus írói a gottwaldi pártvezetés köré tömörültek. Az író a legnehezebb proletár életből jött az irodalomba. Ezért olyan közvetlen és igaz. a könyvből készült film minden­ jelenete. A filmet Kecskeméten, az Árpád-mozi játsza május 13-tól 19-ig. ■ Jelenet a filmből Köny­ve­s volt Veres Péter: ALMÁSKERT (Szép­i­rodal­m­i) E kötetbe egybegyűjtve jelen­tek meg Veres Péter Kossuth-dí­jas író legutóbb írt elbeszélései a »Gyermekharag«, az »Asszony­hűség«, a »Juhász és pulija«, a »Laci«, a »Suli Kis Varga szövetkezetben«, az »Almáskert«, a »Rossz asszony«. A legtöbb elbeszélés tárgyát mai életünkből veszi. Két novel­la van a kötetben, amely az em­bertelen múltat idézi, a saját gyermekkori élményeit feldol­gozó és édesanyjának örök emlé­ket állító »Gyermekharag« és az »Asszonyhűség«. Az utóbbi elbe­szélésben egy parasztasszony hű­ségét, tiszta családi érzéseit és áldozatvállalását ábrázolja. A »Juhász és pulija« című el­beszélés egy juhászt és a nyáj körül szorgoskodó kis pulit áb­rázolja. Ehhez hasonló a »Laci amely egy ló sorsával foglalko­zik. Ez azonban csak ürügy. Ve­res Pétert nem annyira a ló élete mint ennek különböző típusú, embertelen vagy emberséges, durva vagy szelíd gazdái ér­deklik. A »Suli Kis Varga c szövetkezetben« egy korábbi el­beszélés folytatása. Suli Kis, a ravasz, felkapaszkodó, ügyesen helyezkedő paraszt, számításból lép be a szövetkezetbe is, ott is ügyeskedik, de csak a saját haszna érdekében, egészen lelep­lezéséig. Az »Almáskert«-et és a »Rossz asszony«-t különös hely illeti meg a többi novella közt. Az »Almáskert« keretes elbeszélés Magát a történetet az író régi is­merőse, Bartha László Kossuth­­díjas vállalatvezető beszéli el. Ez az elbeszélés erőteljes éllel lep­lezi le mai életünk visszásságait, egy almatermeltető központ bü­rokrata, nemtörődöm, lelkiisme­retlen munkáját, a központ kar­rierista, szabotáló, sikkasztó, dol­gozókon élősködő vezetőit. A »Rossz asszony« az elrontott há­zasság kérdését veti fel. Majoros Józsinak, a vidékről felkerült sztahanovistának az életútját meséli el, egészen a feleségétől való elválásig. Arról szól, ho­gyan keseríti meg a becsületes munkás életét az elkényeztetett kispolgári kisasszonylánnyal kö­tött házasság, majd a pazarló, züllő, munkátlan, megnevelhe­­tetlen, úrhatnám asszony. Az elbeszéléseket Kass János il­lusztrálta, Külföldi hír TIRANA­ (TASZSZ) Lapjelen­tések szerint az Albán Népköz­­társaság Minisztertanácsa elha­tározta, hogy anyagi segélyben részesítik az ország északi kerü­leteiben lakó lavinakárokat szen­vedett lakosságot. Apróhirdetések - ÜGYVÉDI HÍR: Dr. Donáth­ Ist­ván ügyvéd irodáját Kiskunhalason május 16 án megnyitja Szász K.­u. 16. sz. alatt. 8017 MEGNYÍLT a 64/1. Építőipari Vál­lalat munkásfelvételi irodája. — Kecskemét, Gáspár András­ u. 4. sz. alatt. 3157 AKI Kecskeméten, Petőfi utca 13. sz. alatti kapuban megtalált egy db aktatáskát, fontos iratokkal, kérem, értesítsen jutalom ellenében. — Ilaska Gyula alhadnagy, Kecskemét. Pf. : 7129. 505 ELADÓ Adric motorkerékpár, 125-ös, Kecskemét, Hunyadi-város 52/e. (A dlt Jópásztor-zárda mögött.) 507 ELADÓ príma állapotban Rappel­­írógép. — Nagykőrös, Ádám László­­utca 29. sz. 485 ÁLLAMI vállalat keres gyakorlattal bíró gép és gyorsi­őnőt. — önélet­­rajzok­ ..Azonnalra” jeligére a kecs­keméti kiadóba. 3155 trác3 Kiskunm­egyei NÉPÚJSÁG az MDP Bács Kiskunmegy­ei Bizottsága napilapja Szerkeszti a szerkesztőbizottság Szerkesztőség: Kecskemét, Széchenyi tér 1. sz. Telefon: 25—16 26—19, 11—22, 20—9­ (felelős kiadó: NÉMETI JÓZSEF Kiadóhivatal: Kecskemét, Széchenyi tér 1. sz Telefon: 22—09 Bácskiskunmegyei Nyomda V. Kecskemét — Telefon: 24—09 Felelős: Faragó Imre igazgató összeállították az angol labdarúgó válogatottakat LONDON (Reuter) Május hó 10-én, hétfőn összeállították a jugoszlávok ellen szereplő an­gol A) és B)-válogatottat. Az összeállítás érdekessége, hogy több nemzetközileg ismert játé­kost még a B)-válogatott kijelö­lésénél sem vettek figyelembe. Az A­-válogatottból mindössze három játékos — Merrick, We­­right, Dickinson — játszott a november 25-i angol-magyar ta­lálkozón, a legutóbbi Skócia el­len győztes együttesen azonban csak egy helyen változtattak. Május 16-án Belgrádban Ang­lia válogatottja a következő ös­­­­szeállításban veszi fel a küzdel­­­met Jugoszlávia válogatottja ellen: Merrick (Birmingham) —• Staniforth (Huddersfield), Byrne (Manchester United) — Weright (Wolverhampton), Owen (Luton)* Dickinson (Portsmouth), — Fin­­­ney (Preston North End), Broa­­­dis (Newcastle), Allen (West­ Bromwich Albion), Nicholla (West Bromwich Albion), Mui­* len (Wolverhampton). (MTI) A megyei labdarúgóbajnokság eredményei Megyei A) osztály Kecskeméti Építők—Kalocsai Kinizsi 3:0 (3:0) Vezette: Kecskemét, 1500 néző, Kiss J. Változatos küzdelmet vívott a két csapat. A mérkőzés sorsa már az első tíz percben eldőlt. Az Építők csapata lerohanta ellenfelét és már az első tíz percben három gólt lőtt. Ezután kiegyenlített lett a küzdelem és a kalocsaiak végig egyenrangúak vol­tak a jó formában lévő Építőkkel. Mindkét csapat előtt ezután is több gólhelyzet adódott, de a csatárok nem tudták azokat kihasználni. Kiskunhalasi Lokomotív—Kis­kunhalasi Dózsa 2:1 (2:1) Kiskunhalas, 1200 néző. Vezette: Szűcs. A hazai rangadó inkább nagy küz­delmet, mint szép játékot hozott. A Lokomotív támadósor az első félidő­ben határozottan jobb volt és ez el­döntötte a mérkőzés sorsát. Kiskőrösi Petőfi—Tiszakécske 3:0 (1:0) Kiskőrös. Vezette: Firányi. Az egyre jobb formába lendülő kis­kőrösi csapat igen jól játszott ezen a mérkőzésen. Ha a támadósor kissé erélyesebb, az eredmény nagyobb arányú is lehetett volna. Kecskeméti Dózsa—Kiskunfél­egyházi Vasas 6:2 (2:2) Kecskemét, 800 néző. Vezette: Sásdi A Kecskeméti Dózsa a vártnál biz­tosabban nyerte ezt a rangadó jel­legű mérkőzést. Az első félidőben kiegyenlített volt a küzdelem. A szünet után felülkerekedett, a jobb támadósorral rendelkező Dózsa. Bajai Vörös Lobogó—Bácsbokodi Kinizsi 1:1 (1:0) Vezette: Szabolcs (Kiskőrös), 1000 néző. Az első 5 perc tapogatózással telik el. Majd lassan felnyomul a Lobogó és fölényt harcol ki. A csa­tárok több lövést is küldenek a Kini­zsi kapujára, de lövéseik igen vérsze­gények. A 25. percben sikerül a Lobogónak végre Albert lövéséből a vezetést megszerezni. 1:0. Továbbra is a Lobogó támad, de az eredmény nem változik. A második félidőben is a bajai csa­pat­ támad, de csatáraik a legjobb helyzeteket is sorra rontják. Már úgy látszik az eredmény nem válto­zik, mikor négy perccel a­­ befejezés előtt egy előrevágott labda nyomán kavarodás támad a Lobogó kapuja előtt és Kolos góljával egyenlít a Kinizsi. 1:1. Bajai Építők—Bácsalmási — Petőfi 1:1 (0:0) Vezette: Majoros (Szekszárd), 2000 néző. Hatalmas iramban indul a mérkő­zés. Váltakozva, hol az Építők, hol a Petőfi csatársora támad, de a szi­lárd védelmek mindent rombolnak. Az első félidő 20. percében Horvát­h Onódit, mikor a labda nincs is nála, lerúgja, mire a játékvezető kiállít­ja. Túl kemény belemenésért a 30. percben az Építők Pallósa hasonló sorsra jut. A játék változatlan he­vességgel folyik tovább, de a félidő gól nélkül telik el. A második félidőben a harc az első gólért továbbra is nagy hevesség­gel folyik. A 14. percben Ónodi ügye­sen átjátsza a védelmet, még a ka­pust is kicselezi és mellette a kapu­ba lő. 1:0-ra vezet az Építők. A 27. percben az eddig kitünően játszó Gozsovics megsérül és helyette Bo­­gárdi húzódik hátra. Míg ez a vál­t­tozás történik a­ Petőfi hevesen roha­­­moz és a 34. percben sikerül is Se*­verácz révén a Petőfinek egyenlí­teni. 1:1. Innen az iram csökken és a két küzdő fél megnyugszik a dön­tetlenben. Igazságos eredmény. Madarasi FSK—Kecskeméti Vörös Meteor 3:0 (2:0) Vezette: Onodi (Baja), 600 néző. Madaras lendületesen támad, mi­nek eredményeként már félidőben kétgólos vezetésre az első tesz szert. A Meteor nem tud egyetlen komoly helyzetet sem összehozni. A második félidőben változatlanul a hazai csapat irányítja a mérkő­zést és további egy góllal végleg be­biztosítja a győzelmét. Az eredmény még nagyobb is lehetett volna. Igaz­ságos, megérdemelt győzelem. Megyei B) osztály ÉSZAKI CSOPORT Soltvadkert—Lajosmizse 1:1 (1:0) Soltvadkert, 500 néző. Vezette: Gyarmati. Igazságos­­ eredmény a döntetlen. A hazai csapatnál a támadósor, Lajosmizsénél a védelem volt jobb.a Kiskunfélegyházi Lokomotív— Kecskeméti Kinizsi II. 1:1 (1:0) Kiskunfélegyháza. Vezette: Su­lyovszki. .. . Az első félidőben a Lokomotív, a­ szünet után a Kinizsi vezetett több támadást. A játék kiegyenlített volt és az eredmény megfelel a látottak­nak. Kalocsai Fáklya—Jánoshalma 4:0 (4:0) Kalocsa Vezette: Szabó. A hazai csapat az első félidőben lerohanta ellenfelét és négygólos vezetést szerzett. A II. félidőben a Fáklya már nem erőltette a góllö­­vést. Kecel—Kecskeméti Vasas 5:0 Kecel. Vezette: Szálkai. A nagyszerű napot kifogó keceli ■ [UNK]sáfárok minden helyzetüket jól ki­használták. A Vasas egészen gyenge játékot mutatott. A K. Petőfi—Kmeli Honvéd II. mérkőzés elmaradt. DÉLI CSOPORT Kiskunhalasi Kinizsi—Kun­­fehértó 3:1 (1:1) Kiskunhalas. Vezette: Kürtösi. A II. félidőben jobban bírta az iramot a Kinizsi. Jánoshalma—Bácsalmási Dózsa 3:1 (1:1) Jánoshalma. Vezette : Stega. A hazai csapat sokkal többet táma­dott és megérdemelten nyerte a mér­kőzést. Kelebia—Katymár 12:2 (7:1) Kelebia. Vezette: Szögi. A gyengén és erőtlenül játszó Katymár ilyen arányban is megér­demelte a vereséget.­­ Bajai Vörös Lob­ogó II.—Vas­­­kúti FSK 3:0 (1:0) Vezette: Magyar. Az első gól neh­ezen, csak a 27. percben születik meg Katz lövésé­ből. 4 :0. A Lobogó az egész félidő­ben többet támad. A második félidőben is a Lobogó támad és a­ 31. és 39. percben Ménesi két góljával végleg bebiztosítja a győzelmet. Igazságos eredmény. Garai Traktor—Bajai Dózsa 3:1 (1:1) Vezette: Hollai, 4000 néző. A nehéz, sáros pályán sokat csúsza­nak a játékosok és nehezen tud já­ték kialakulni. A 18. percben Bogos révén a Traktor szerzi meg a veze­tést, mit a Dózsa egy perc múlva Szakái révén egyenlít. 1:1. A második félidőben megindul a harc a­ vezetésért. A 25. percben ez Földes révén a Traktornak sikerül is, majd négy perccel a befejezés előtt Kálóczi góljával 3:1-re beállít­ja a végeredményt. Dávodi Vörös Fobogó­—Melye­kúti FSK 4:1 (2:1) Vezette: dr. Kiss, 600 néző. A­ tapadó, agyagos, rendkívül ne­héz talajon csak küzdelem, de játék alig alakulhatott ki. A talajt hama­rabb felismerő Lobogó gyorsabb csa­társorának előredobásával biztosítot­ta magának a győzelmet. A megyei bajnokság »A« cso­portjának állása a kilencedik forduló után 1.Kméti Dózsa 9 6 3 34: 9 15 2.Bajai Építők9 5 3 1 36: 5 13 3.B.­almási P.9 6 1 2 40:13 13 4.K­halasi Dózsa8 5 2 1 13: 7 12 5.Kósházi Vasas9 5 1 3 21:11 11 6.Khalasi Lók.9 5 1 3 18:15 11 7.Bajai VL9 4 1 4 21:129 8. Kméti Építők9 4 1 4 14:129 9.Kat. Kinizsi9 4 1 4 12:269 10.Kiskőrösi P.9 2 3 4 14:237 11.Bácsbokodi K.9 2 1 6 13:275 12.Madarasi FSK 9 2 1 6 9:295 13.Tiszakécske9 1 1 7 10:323 14. Kipéti vjiS í— PfOi 5:333