Petőfi Népe, 1957. augusztus (2. évfolyam, 178-203. szám)

1957-08-28 / 200. szám

idegenben győzelemmel kezdett . Bácska Posztó Bajai Bácska Posztó—Tolna 3:0 (0:0) Tolna. — 2000 néző. — Vezette: Horváth Zoltán. BÁCSKA: Tóth II. — Bohner, Ihos II., Brisztovics — Horváth, I hős I. — Albert, Barta II., Petre­­sevics, Dujmov, Welling. Edző: Fe­kete Kovács Győző. Első NB III-as mérkőzését a ba­jai csapat Tolnán játszotta rekord­számú közönség előtt. A vendég pa­­jai csapat teljes erőbedobással kez­dett a nagy lelkesedéssel küzdő ha­zai csapat ellen. A tolnaiaknak si­került is az első félidőt gól nélkül megúszniok. A második félidőben azonban az iramot fokozni tu­dó bajaiak biztosan győztek az erő­sen visszaeső tolnai csapat ellen. A játéknak ebben a részében a há­rom gólon kívül a Posztó négy ka­pufát is lőtt. Góllövők: Albert, Duj­mov, Barta II. Jók: Petresevics, Ihos II., Horváth. Jól sikerült a tiszakécskeiek bemutatkozása Tiszakécskei SC—Orosházi Kinizsi 1:1 (0:0) Ve-Tiszakécske­ — 800 néző. zette: Szentesi. TISZAKÉCSKE: Parádi — Bagi, Hlavacs, Bozóki — Uzsovics, Sánta — Kocsis, Stácz II., Rácz J., Tordai. Edző: Szánthó József.Kósa, A tiszakécskeiek az első félidő­ben idegesen kezdtek s látszott raj­tuk, hogy szép játékot és bajnoki pontot vagy pontokat akarnak sze­rezni. A félidő vége felé mindjob­ban belejöttek a játékba, ered­ményt azonban nem tudtak elérni. A második félidőben a vendégcsa­pat, amely tavaly hajszál híján fel­jutott az NB II-be, hatalmas erő­­bedobással kísérelte meg a bajnoki pontok megszerzését, mégis a 8. percben a hazaiak jutottak a vezető gólhoz. Rácz 11. jól ívelt labdáját Rácz I. csavart fejessel a hálóba jut­tatja. A tiszakécskeiek növelhetnék előnyüket, de a legjobb helyzete­ket is elkapkodják. A 33. percben egy ártatlannak látszó labda a 16- oson belülre jut és a befutó oros­házi csatár nem­ hibáz. A mérkő­zés végéig változatos játék folyik­­­ eredmény nélkül. Jók: Hlavacs, Bagi, Tor­da­i és Kosa. Megyei I. osztályú eredmények Jánoshalmi SE—­Kecskeméti Dózsa II. 3-1 (1:1). Jánoshalma, — 500 néző. — Vezette: Hámori. Jó iramú, he­lyenként színvonalas mérkőzés, amelyet a második félidőbeni jó já­tékával megérdemelten nyert a ha­zai csapat. A kecskeméti csapat az első félidőt még jól bírta, a máso­dik félidőben azonban kiütköztek az utazás fáradalmai. Góllövők­: Magyar, Szűcs, Szalai, illetve Sziráki. Jók: Tan, Madarász, Brazil és Szalay, illetve Sziráki és Székely. Garai Hunyadi—Kiskunhalasi Ha­tárőrök 6:1 (3:0). Gara, — 200 néző. Vezette: Szabó Béla. A máris jó formában lévő garai csapat szép, ötletes összjátékkal felőrölte a ven­dégcsapat erejét. A halasi csapat egyénileg jó képességű játékosokból állt, de bizonyos időre lesz szüksé­gük, amíg összeszoknak. Góllövők: Pancsics I., Urinyi 2—2, Karagity és Pancsics II. 1—1, illetve Ferencz. Jók: Babity, a két Pancsics, Kuba­­tov és Karagity, illetve Stempla. Madaras—Mélykút 2:0 (0:0). Mada­ras. — 500 néző. — Vezette: Sári. Az 1. osztály két újoncának találko­zója mindvégig izgalmas mérkőzést hozott. Az első félidőben mindkét csapatnak több gólhelyzete volt, de elidegeskedtek. A második félidő­ben a madarasiak nagyobb rutinjuk révén biztosan nyerték meg a mér­kőzést Bartos és Szőlősi góljaival. Jók: Juhász, Szőlősi és Madaras­, illetve Horváth és Nagyváradi. Kiskőrös—Lajosmizse 2:2 (0:0). La­­josmizse. — 400 néző. — Vezette: Fehér. Az első félidőben tapoga­­tódzó játék folyt. Eredmény nélkül. A második félidőben azután job­ban ment a góllövés. A vezetést a vendégek szerezték meg Balogh ré­vén, amit Sebella 11-esből egyenlí­tett. A lajosmizseieket az egyenlítés felrázta és Szórád a vezetést is megszerezte. Nem sokáig örülhet­tek, mert egy perc múlva Balogh kiegyenlített. Jók voltak: Balogh, B. Kovács, illetve Bató és Kanyik. Soltvadkert—Bátya 2:0 (1:0). Bá-Góllövők: Zsikla II. és Bezsenyi. Jók: Zsikla II., Bezsenyi és Hidasi, illetve Dömény, Morelli és Égi. Kecel—Dávod 4:0 (1:0). Kecel — 500 néző. — Vezette: Sáfrán. A­ két újonc I. o. csapat, erős iramú mér­kőzést vívott az I. félidőben és ek­kor még a vendégek egyenlő ellen­felek voltak. A II. félidőben, az uta­zástól fáradt dávodiak nem tudtak ellenállni a keceliek megújuló ro­hamainak. Góllövők: Flaisz I. és Kiss 2—2. Jók: Vincze, Bagi II., Ha­­sziló és Kiss, illetve Sírok, Varga és Balics. Vaskút—Bácsbököd 3:2 (1:2). Vas­kút. — 800 néző. — Vezette: Szikra. A fiatal vaskúti együttes, meglepe­tésre, a II. félidőben meg tudta fordítani a vesztésre álló mérkő­zést. A bokodiakban szünet után ki­ütköztek a fáradtság jelei. Góllö­vők: Schadt I. és II.­ Albert, illetve Szőlősi és Molnár. Jók: Perlmüller, Cseri és a két Schadt, illetve Je­­szenovics és Szőlősi. Kiskunhalasi MÁV—Kalocsai Kini­zsi 2:1 (1:1). Kalocsa, — 600 néző. — Virág. A hazai csapat első bajnoki mérkőzését csatársorának fensége miatt veszítette el. tehetet­A II. félidőben a halasiak jobban kihasz­nálták a helyzeteket. A kalocsai csa­társoron még sok a csiszolni való. Valentin Emma fülöpszállási lakos, segédmunkás a fülöpszál­lási 1-es számú szövetkezeti bolt pénztárából — amíg a pénztáros kiszolgálással foglalkozott — 453 forintot ellopott. A kiskőrösi rendőrkapitányság megindította ellene a bűnvádi eljárást. Raffael Mária kalocsai és Hor­váth Istvánná fajszi kóborszemé­lyek Bacskó László fajszi lakos­tól kuruzslással 1500 forint érté­kű ruhaneműt és pénzt csaltak ki. A kalocsai rendőrkapitányság bűnvádi eljárást indított elle­nük. <vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv^v» Mlozik M­­űsora Augusztus 28-án, szerdán: Baja Központi: A kirakat mö­gött. — Baja Uránia: Romeo és Júlia. — Baja Szabadság: Romeo és Júlia. — Jánoshalma: Elve­szett nyom. — Kalocsa: A há­rom testőr. — Kecel: Olivier bűne. — Kecskemét Árpád: Egy kerékpáros halála. — Kecskemét Városi: Till Ulenspiegel. — Kis­kőrös: Vízkereszt. — Kiskunfél­egyháza: A Rumjancev ügy. — Kiskunhalas: A véres út. — Kis­­kunmajsa: Gábor diák. — Kun­­szentmiklós: — Játék az életért. — Szabadszállás: Riadó a he­gyekben. —■ Tiszakécske Petőfi: A kuruzsló. — Tiszakécske Ti­sza: A kuruzsló. PETŐFI NÉPE A Magyar Szocialista Munkáspárt Bács-Kiskun megyei napilapja Szerkeszti: a szerkesztő bizottság Szerkesztőség: Kecskemét. Széchenyi tér 1. sz. Telefon: — 25—16. 26—19. 11—22 Felelős kiadó: Molnár Frigyes Kiadóhivatal: Kecskemét. Szabadság tér i?a Telefon: 17—09 Bács-Kiskun megyei Nyomda V. Kecskemét. — Telefon: 15—£ S. 27—49 Felelős vezető: Szűcs Béla igazgató Jól sikerült Dongóverseny Kecskemét—Lajosmizse között A KPVDSZSZ megyei bizottsága­­ seny átlag sebessége meghaladta a Vasnagykereskedelmi Vállalat és a 40 km-et. Eredményével elnyerte Lajosmizsei Földművesszövetkezet az 1000 forintos első díjat. Más a­szakszervezeti bizottságával karölt­ve, augusztus 20-án a Kecskemét— Lajosmizse távon népszerű, díjazott Dongóversenyt rendezett. A rajt a Béke-szállónál volt és­dik helyezett Galamb László, a Vil­lamosművek dolgozója lett, aki 32 perc alatt ért a célba. Ő kapta az 500 forintos második díjat. A 200 forintos harmadik díj nyertese Bá­versenyzők mindjárt a rajt után Bo­rf­fy János, a lajosmizsei DAV nagy erővel feküdtek bele a kür­ dolgozója lett 34 per­ces idővel. A delembe. A rendezőség az útvonalat a negyedik helyre Széles Mihály ju­­lezárta és így semmiféle zavaró kö­­r tett a Kecskeméti Kiskereskedelmi Vállalat dolgozója, aki bejáratlan motorjával is számos versenyzőt megelőzött. A jól sikerült verseny nagyszerű hírverést jelentett a népszerű Dongó segédmotoros kerékpároknak. tya. — 1200 néző. — Vezette: Vuity. A tartalékosan felálló hazai csapat­­ülmény nem kísérte a versenyt, lelkes játékával mindvégig ellensú- Lajosmizsén hatalmas számú kö­lyök ni tudta a soltvadkertiek kö­­zönség várta és éljenezte a ver­­gyobb tudását. A bátyaiak védelme senyzők­et. A Dongóverseny győz­­ten működött és ennek köszönhető, I­tese Téglás János, a VASNAGYKER hogy több gólt nem kaptak a vad­­i dolgozója lett, aki a 18 km-es tá­­kerti csatároktól. * ver 28 perc alatt tette meg. A ver­ Talált tárgyak. A kecskeméti rendőrkapitányságra a napokban az alábbi talált tárgyakat szol­gáltatták be: 199 forint 65 fillér pénztárcával és egy fél pár piros gyermekszandál. Padova Sándorné madarasi la­kos, háromgyermekes anya Ju­goszláviába szökött. A jugoszláv határőrség elfogta, s átadta a kelebiai határőrségnek. Őrizetbe vették és megindították­­ ellene az eljárást. _____ Nyúl István kecskeméti lakos a 44-es TEFU tulajdonát képező tehergépkocsival műszaki hiba miatt árokba borult. A baleset során három könnyű sérülés tör­­tént. Mercz Vince spltil lakos erősen ittas állapotban ült motorkerék­­párra. A község határában bele­­ rohant egy honvédségi mentőko­­csiba, amely szabályos oldalon, kivilágítva állt az út szélén. Az összeütközés következtében Mercz Vince és pótutasa, Cseh Antal súlyos sérülést szenvedett. A mentők a kecskeméti honvéd kórházba szállították. Még nyár van... de az JE­V a Nők Lapja Divatmagazinja már közli az őszi-téli divatot! * Jó! H­ordható párizsi ruhák! A hazai divatszabóságok legszebb modelljei az ÉVA legújabb számában! 1437 Megjelenik szeptember közepén. Jobb hajrával győztek a halasiak Kiskunhalasi Kinizsi—Nagylak 3:2 (2:1) Jäger. Edző: Varga Zoltán. A­z első tíz percben a hazaiak irá­nyították a játékot, utána azonban a Kinizsi fokozatosan mindjobban magára talált és a 19. percben egy gyors támadásnál Vass erős lövését a kapus csak kiütni tudta, és a be­futó Jáger közelről a hálóba fejelte. Továbbra is a halasi csapat irányít­ja a játékot és a 30. percben egy jobboldali támadás után Csermák mintegy 10 méterről hatalmas gólt lő. Ezután a Kinizsi lefékez és a helyiek ezt kihasználva, jobb szél­sőjük révén 2:1-re javítanak. Fordulás után a hazaiak nagy tá­madásba kezdenek, hogy megsze­rezzék az egyenlítő gólt. Ez a tö­rekvésük egyelőre eredménytelen, mert tíz perc után ismét a Kinizsi veszi át az irányítást, mégis a 19. percben a balszélsőjük révén sike­rül a hazaiaknak kiegyenlíteni. A gól fel­rázza a Kinizsit és erős tá­madásaikkal felőrlik a nagylaki vé­delmet. A 31. percben azután meg­születik a győztes gól Vass révén. Továbbra is a vendégcsapat van fölényben, de az eredmény csak egy kapuralövésben jelentkezik. A halasiak megérdemelten győz­tek. Jók: Vályogos, Hődör, a két fedezet és Vass. Csanádpalota. — 1500 néző. — Ve­zette: Sági. HALAS: Bakos —* Franczia, Hő­­dör, Vályogos — Hirth, Hornyák — Vass, Várhegyi, Csermák, Schverla, Hatvani Lajos petőfi könyvének ötödik, befejező kö­tete is megjelent. Ezzel teljessé vált az a kiadványsorozat, amely Petőfi életét mutatja be újsze­rűen, felhasználva a Petőfiről a szőlő­irodalom gazdag anyagát, kortársak megemlékezéseit. Az előző kötetekről írt ismer­tetésekben utaltunk Hatvany tudományos módszerének újsze­rűségére, az egyes fejezetek adattárának gazdag anyagára és a summálások szellemes, érde­kes összefoglalásaira, a szélesen megrajzolt kortörténeti háttérre, amelyből élesen emelkedik ki Petőfi élete és életműve. Ez a kötete Petőfi életének utolsó hónapjait tárgyalja 1848 szeptemberétől 1849. július 31-ig, addig a végzetes napig, amely­nek éjszakáján a segesvári vesz­tett csata után a Székelykeresz­­túrra érkező Bem »nem minden nyugtalanság nélkül vette ész­re, hogy a körülé lassan be­­gyűlő tisztikarból némelyek hiá­nyoznak, — így Petőfi is.« A tárgyalt időszak a szabad­ságharc kora. Petőfi nemcsak tollal, hanem karddal is harcolt a szabadságért. Először mint százados Debrecenben újoncokat oktatott, majd Vetter Antal tá­bornokkal való összetűzése után Bem hadseregéhez tétette át ma­gát Kétszer is lemondott rang­járól Mészáros Lázárral és Klapka Györggyel való összetű­zései után. Klapka a budai fő­parancsnokságon el is fogatta, és csak Görgey közbenjárására sza­badult ki. Bem mind a kétszer visszaadta rangját, sőt őrnag­­­gyá léptette elő. Mindezek do­kumentálására megszólalnak az »érdekeltek« is: Mészáros, Klap­ka és Görgey visszaemlékezéseit is olvashatjuk az anyagtárban. Nemcsak a harcos költőt is­merjük meg, hanem a férjet és apát is, aki a szabadságharc zi­vatarában családját Debrecen­be, majd Szalontára, Pestre, Me­­zőberénybe és Tordára viszi. De megismerjük a szerető fiút is, aki Buda felmentése közben a bombázott Pesten át siet beteg édesanyjához. Petőfi tragikus halálának kö­rülményei is feltárulnak előt­tünk a szemtanúk: Gyalokay Lajos, Lengyel József tábori or­vos, Haller Ferenc emlékezései és Heydte osztrák ezredes jelen­tése alapján. Petőfi utolsó órái­nak ők a legmegbízhatóbb ta­núi. Halvány — helyesen — nem bocsátkozik a Petőfi eltűnése körül támadt legendák tárgya­lásába, mivel »a halála pontos helyéről való vita amily elkese­redett, s amily hosszantartó volt, olyan meddő.« Hatvany Petőfi életrajzi ada­tainak közlése és néhány fon­tos művének elemzése mellett megismertet bennünket a kora­beli irodalmi és politikai élettel is. Medgyes Lajosról, Sárosi Gyuláról, Szakál Lajosról és Arany Jánosról írt elemzései mélyrehatóak. Kossuth, Jókai, Táncsics és Bem József Petőfi­vel való kapcsolatainak az is­mertetése is hozzájárul az igazi Petőfi-kép kialakításához. Rövidre fogott ismertetésünk­ben még Petőfi »goromba tábor­nokának« kecskeméti kapcsola­taira kell felhívnunk olvasóink figyelmét. Klapka György ugyanis két éven át városunk­ban diákoskodott, és a róla el­nevezett utcában és házban la­­koa. (Ezt a házat, amm­ely az egyik főgerendába vésett évszám alapján az 1700-as évek vége felé épült, és így Kecskemét egyik legrégibb épülete, műem­léknek nyilvánították és most er­edeti alakjában újjáépítik. Re­mélhetőleg rendeltetésének meg­felelően használják fel: helyi történelmi és irodalmi múzeum lesz benne.) Hatvany Lajos kiadványsoro­zatának egyes köteteiről írt is­mertetéseinkben igyekeztünk rá­mutatni a mű nagy, szinte kor­szakos jelentőségére. Egy évszá­zad kutatásait foglalja össze a mai magyar nemzedék számára, a mi számunkra, akik Petőfi költészetét, életének nagy taní­tását ma is elevenen ható erő­nek érezzük. Nekünk, Bács-Kiskun me­­­gyeieknek kötelességünk is me­gyénk nagy költője emlékének ápolása, abban az értelemben, ahogyan Hatvany ismételten is hangsúlyozza: a negyvennyolcas események évfordulóit és általá­ban a Petőfi-évfordulókat­­ nem a régi frázisok felhalmozására, hanem új adatok gyűjtésére vagy a költő élete művét szaba­­­­tosabban meghatározó ér­téke­­­­lésre kell felhasználni«. Kiss István tanár, a TTIT tagja. HATVANY LAJOS: V ÍI .Pető­fi (V. kötet) Akadémiai Kiadó, 1957. ( Apróhirdetések ) 350-ES DKV eladó — Kiskunhalas* Szász Károly u. 12. Faragó István. 5031 Príma. 250-es, bejáratott Pannónia eladó. Kecskemét, Kőrösihegy 1L. — kocsmaudvar. 5059 ELCSERÉLNÉM pestkörnyéki szoba* konyha, mellékhelyiséges lakásomat hasonló kecskemétiért. Cím: Kecske­mét, Szabad utca 5. 5064 SPORTKOCSIRA átalakítható mély gyermekkocsi eladó. Kecskemét, Ki­nizsi utca 24. 5063 KIVÁNDORLÁS MIATT eladó bekób tűzhető, lakómentes családi ház, két szoba, konyha, spejz, mosókonyha­ 7 db mellékhelyiséggel. Tiszta téglá­ból és cseréptetővel, háztartási áram­­mal. Kiskőrös, tanácsháza mögött, 86 000-ért. Ugyanott 22 család méh, kaptárban és gyékénykasokban, NB 38 kg műlép, új gyékénykasok, 40 darab. Cím: Ganz kárpitos. Kiskőrösi 5067 LAKÁST keresek, költségmegtérí­téssel, 30 000-ig, esetleg szegedit adok kecskemétiért. „Tanár“ jell­e gére a Petőfi Népe kiadóhivatalbal 5068 BORSOS KÁROLY, Városföld 2124 szám alatti lakosnak vasárnap a kecskeméti vásárban elszaladt egy 4 hónapos, vadas,­­ nőstény malaca. Becsületes megtaláló vagy nyomra­­vezető, jutalom ellenében, értesítse ta fenti címen. 5079 IDŐS házaspárt vagy magánost, aki családi házzal rendelkezik, örök el­tartásra (ápolásra) elvállalok. Cím kiadóban: 1444 NÉMETBŐL fordítást és­­ vállalok, ifj. Baditz, Miskolc. gépírást 1443 A Kiskunfélegyházi Építőipari Szövetkezet építészmérnöki, technikusi, vagy építőmesteri képesí­téssel rendelkező műszaki vezetőt keres 13 szakmai részeg irányításához, aki megfelelő gyakorlattal rendelkezik. — Belépés: lehetőleg szeptem­ber 15-én. — Javadalmazás megegyezés szerint. Írásbeli jelentkezési képesítés és az eddigi mun­­­kakörök feltüntetésével a Kiskunfélegyházi Építőipari Szövetkezet, Szabadság tér 8. címre kell leadni, vagy személyesen jelentkezni. 1438