Békés Megyei Népújság, 1958. december (3. évfolyam, 284-307. szám)

1958-12-09 / 290. szám

6 BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Végre volt már szép játék is• •• Csapataink úgy látszik a hajrában nemcsak lelkesedésből, akarásból, hanem a szívós és szép játékból is ízelítőt adtak, hogy az NB III. nem fog majd nagyon lemaradni, minőség tekinteté­ben az NB II-től. Persze ehhez is idő kell. Úgy néz ki, hogy az őszi forduló végére nemcsak e­­rönlét tekintetében állnak jól csapataink, hanem már képesek egészen színvonalas játékra is. Per­sze ebben közrejátszik az is, hogy nagyon sok csapat most kezd voltaképpen összeszokni. Szegeden az Építők ellen szép és élvezetes já­tékban győzött a Makói Vasas. Mindkét csapat a legjavát adta, Vasas a kapu előtt jobb és szeren­csésebb volt. Békéscsabán a helyi rangadót az Építők tíz emberrel a II■ félidőben a régen látott szép já­tékkal megnyerték. Mezőkovácsházán a Petőfi javuló formában e­­gészen jó játékban fektette két vállra jó nevű ellenfelét, az utóbbi időben visszaesett Hódspe­­tővásárhelyi Dózsát. A Békéscsabai MÁV csak tíz játékossal tudott kiállni Kiskunfélegyházán. Az Építők nyomasztó mezőnyfölényben játszottak, de a nagy tömörü­lésben nem tudták bevenni a kifogástalanul vé­dő Andó kapuját. A MÁV előretolt egyik csatára az előrehúzódott védőktől megszökött és megsze­rezte a győzelmet jelentő gólt. Ezen két tanulsá­got lehetett mindenki számára levonni: a csapa­tok legalább egy tartalék játékossal utazzanak el, másodszor csapataink ügyeljenek egy kicsit a taktikára is. Helytelen még saját játékosokkal is tömöríteni az egy ember hiányával játszó véde­kezésre berendezkedő csapat védelmi vonalát. A nagy lelkesedéssel játszó Nagykőrös némi szerencsével győzhetett volna Orosházán. A so­kat támadó meddő orosházi csatársor ritkán és erőtlenül lőtt kapura. A múltkorában már írtunk arról, hogy Kecs­kemét veszélyes ellenfél lesz minden csapat szá­mára. A KTE most is igazolta állításunkat. Nagy­szerű játékkal valósággal lelépte a Gyulai ME­­DOSZ-t, amelynek védelme nagyon gyenge na­pot fogott ki. Mezőhegyes nagy lelkesedéssel és teljes erőbe­dobással harcolva megérdemelten hozta el az e­­gyik pontot a MÁV HMTE-től. Az utóbbi időben nagyon feljavult Kiskunha­las, kemény leckét adott a Szegedi Spartakusz­­nak. A Kinizsi különösen az első félidőben re­mekelt, örvendetes tény, hogy a csapatok játéka színesebb volt az eddigieknél. Úgy látszik, a csa­patok is meg akarták hálálni a hideg időben hű­ségesen kitartó labdarúgó-szurkolók ragaszko­dását. NB lII-as eredmények Békéscsabai MÁV Bocskai— Kiskunfélegyházi Építők 1:0 (0:0) Kiskunfélegyháza, 1000 néző, vezette: Solá­rtid. MÁV: Andó — Bánszid, Győri, Pé­csi — Simon, Kovács — Sovány, Virág, Klárik, Szarvas. Edző: Szivasy Vilmos. •Építők: Cseh — László, Marti, Pa­rád­ —■ Szabó II, Szabó I — Kelemen I — Kelemen II, Istvánffy, Palatinusz, Szénássy. Edző: Soltész Dezső. ‘ A csabai együttesből Csécsely lefedte a vonatot és így a tartalék (!) nélkül utazó MÁV csak tíz emberrel tudta felvenni a harcot idegenben nehéz el­lenfelével. Mindkét félidőben többet támadott a hazai együttes és az utol­só negyedórában teljes mezőnyfölényt harcolt ki, így sikerült a 87. percben egy meredeken előrerúgott labdával az előrehúzódott védők között megszökni és lövés helyett átívelte a jó ütemben befutó Sovány elé, aki védhetetlenül a hálóba küldte a labdát. Jók: Gyócsi (a mezőny legjobbja), Andó, Simon, Kovács, illetve a hazai együttesből senkit sem lehet kiemelni. * Békéscsabai Építők—Bcsabai Agyagipar 2:0 (0:0) Békéscsaba, 2500 néző, vezette: Spit­ir. Szpttöki Krátki — Pécsi, Popol, Far­­£03 — Frankó, Rieger — Sipos, Os­tyán, Betkó, Vékony, Balogh. Edző: Jajben János. Agyagipar: Gyebrovszky — Horváth, Sietik, Mokran — Vasas, Milec — Ku­kuk, Uhrin, Vári, Mitykó, Krcsmarik. Edző: Mátyás Tamás. Az időszakhoz viszonyítva, jó idő­ben, száraz pályán, nagy érdeklődés mellett, helyenként egészen nívós já­tékot hozott a helyi rangadó. Az Agyagipar nagy becsvággyal vetette magát a küzdelembe, de az Építők sem maradtak el mögöttük a lelkese­désben. Fordulás után az Építők sokáig él­vezetes, régen látott szép játékot mu­­t­­attak be és ez a 63. percben egy szög­letrúgásnál Balogh fejese révén ez , góllal fejeződött be. Továbbra is az Építők irányították a játékot és tíz perc múlva Sipos szép góljával 2:0-ra alakult az eredmény. Az Agyagipar csat­ársora ötlettelenü­l és gyengén ját­­szot. Jók* Popol, Farkas, Rieger, illetve Síelik, Horváth, Krcsmarik. * Nagykőrösi Kinizsi—Orosházi Kinizsi 1:1 (1:1) Orosháza, 1500 néző, vezette: Almási. Nagykőrös: Gömöri — Szabó II, Sza­bó I, Erdei — Kovács, Csikós H — Dornyik, Bakonyi, Bélteki, Aszódy, ^ 3eoB­yr Orosháza Landy — Szőke, Perjész, Édás* — Szabó, Dudás — Kunos, Kol­lár, Szűcs, Túri, Szökő. Edző: Csonka Béla. A lelkesen és jól védekező Nagy­kő­­rön majdnem meglepetést csinált Orosházán, mert a hazai együttes csak mezőnyfölényben volt a mérkőzés nagy részben, de csatárai nem tud­tak veszélyesek lenni a kapura. A vendégek már az 5. percben Kor­­nyik ajkán látott 16 méterről küldött felső sarkos góljával megszerezték a vezetést. Félórás mezőnyfölény kellett ahhoz, hogy a hazaiak kiegyenlítse­nek: Szabó beadását Szökő a hálóba fejelte. A H. félidőben a hazai együttes nagy akarással sokat támadott, sok lövés ment a kapu felé, egyszer már csak a kapufa mentett. A hajrában egy váratlan ellentámadásnál, a 85. percben a gyors Kornyik már csak Landyval állt szemben, de elhamarko­dottan a kapusba lőtte a labdát. Jók: Szabó I, Szabó H, Kovács, Kor­nyik, illetve Perjési, Szabó, Szűcs, Du­dás. »!* Mezőkovácsházi Petőfi—Hód­mezővásárhelyi Dózsa 4:1 (2:0) Mezőkovácsháza, 800 néző, vezette: Le­sén. Petőfi: Fülöp — Csepregi, Gyuris, Ju­hász — Serfőző, Benyik — Tóth, Kert­­megi, Herjeczky, Kálmán, Baksa, edző: Priszlinger Ferenc. Dózsa: Enyedi — Schuck, Gilicz I., Szántó — Gilicz N­., Suhajda — Kántor, Risák, Rácz, Rozik, Bartyik. Lendületes hazai támadásokkal a Pető­fi mezőnyfölénybe került és a 14. percben Herjeczky távolról lőtt góljával vezeés­­hez jutott. A Dózsa csak ritkán és erőt­lenül támadott. A félidő utolsó negyed­órájában a hazaiak támadásai állandó­sultak és Kálmán növelte az előnyt. A fordulás után ismét Petőfi kezdett jobban és­­Törő lövésével már 3:0-ra alakult az eredmény. Most már ellenáll­hatatlanul támadott a Petőfi sok lövés ment a Dózsa kapujába és az egyik ka­pu előtti­ kavarodásnál Kálmán erős lövé­se az egyik védőről a hálóhoz pattant. A hajrában Kántor szépített. Jók: Benyik, Herjeczky, Kálmán, illet­ve Gilicz, Enyedi, Schuch.­­ Hódmezővásárhelyi MÁV MTE—Mezőhegyes 2:2 (1:1) Hódmezővásárhely, 1000 néző, vezette: Nagy. MÁV HMTE: Hegy! — Pordds, Holubán, Bacsa — Zsótér, Salamon — Bárány, Lé­lé, Nagynémedi, Grekszák, Gera; edző: Probszt Elemér. Mezőhegyes: Balogh — Paliddal, Mül­ler, Csizmás, — Zom­borácz, Bán — Csá­szár, Molnár, Tóth, Vigh, Sajti; edző: Ha­rangozó Sándor. Jobban kezdtek a hazaiak és már az 5. percben Bárány megszerezte a vezetést. Váltakozó jáéékban a MEDOSZ hallatlan nagy lelkesedéssel játszott, minden lab­dáért harcoltak. A 30. percben védelmi hi­bából a szemfüles Császár kiegyenlített. Szünet után a vendégek nagy akarással küzdöttek, mezőnyfölényük az 65 percben Vigh­ szép lövésével ért góllá: 1:2. Ismét váltakozó lett a játék, majd a vasutasok hajráztak és sikerült kiegyenlítenek. Az eredmény igazságos. Jók: Pordás, Lele, illetve­ Müller, Vigh.* Makói Vasas—Szegedi Építők 1:0 (0:0) Szeged, 1000 néző, vezette: Boldizsár. Makó, Szabó — Keresztúri, Szűcs dr., Juhász — Marcsika, Tóth I. — Tolnai, Kádár, Sándor, Szoponi, Szlovák; edző: Sajtos István. Szeged: Lenkova — Rácz, Törköly, E­­nesey — Bóka dr., óvári — Gréczy, Bol­­dis dr., Tanács, Jánosi; edző: dr. Szokoli József. Jók: Szabó, Szűcs dr., Szlovák. Illetve: Bóka dr., Gréczy, Tanács. * Kiskunhalasi Kinizsi—Szegedi Spartakusz 3:1 (2:0) Kiskunhalas, 1200 néző, vezette: Volgosi. Kinizsi: Bohus -- Nagy, Tárhegyi, Hornyák, — Schwerla, Hir — Tóth, Csányi, Vass, Jáger, Hödör, ezdő: Ki­rály István. Spartakusz: Kollár — Dudás, Apró, Hamzsek — Veszprémi, Juhász — Jó­­járt, Szabados, Kászó, Kiss, Szenkó, edző: Pólyák József. Jók: Bakos, Hir, Csány, illetve: Kollár, Arpó, Szaskó. * Kecskeméti TE—Gyulai MEDOSZ 5:1 (2:0) Kecskemét, 1500 néző, vezette: Tóth. KTE: Pintér — Tovicska i., Bittó, Mészáros — Dezsőffy, Vass —■ Berta, Gacz, Karazsla,­ Tovicska m­., Barta, edző: Molnár Ferenc. Gyula: Vidó — Pásztor, Szilágyi, Kiss, — Szabó, Fodor — Kurta, Csű­ri, Szakáll, Petrovszky, Nagy, edző: Vasvári Péter. A jól adogató KTE-csatárok már a mérkőzés elején zavarba hozták a gyulai védőket. A 10 percben Tovics­­ka III. szerezte meg a vezetést. Ez­után a MEDOSZ is veszélyeztetett, de a hazai védők jól állták a rohamo­kat. A 84. percben Berta a jobbszélen elfutott, és 20 méterről ritkán látott szép gólt lőtt. Fordulás után Gyula kezdeménye­zett többet, és Kurtának sikerült is szépítenie. Ezután ismét a KTE ke­rült fölénybe, és öt perc múlva Gács, majd tíz percre rá Vas, végül Berta góljával a hazaiak megérdemel­ten győztek. A gyulai védelem érthe­tetlenül nagyon szétesően gyengén játszott. Jók: Tovicska T. Berta Bari, ill.: Kurta. Nagy NS­ZK­ Délkeleti csoport 1. Orosháza 14 9 5­­ 19:7 23 2. Szegedi Építők 14 9 2 3 31:22 20 3. Bcsabai Építők 14 7 3 2 24:13 19 4. Mezőkovácsh­áza 14 7 4 3 26:17 18 3. Kiskunhalas 14 7 3 4 25:18 17 6. Szegedi Spartak, 14 7 2 5 18:10 16 7. Gyulai MEDOSZ 14 6 8 5 26:19 15 8. Makó 14 6 2 6 22:13 14 9. Kecskeméti TE 14 5 4 5 13:11 14 10. Hm. Dózsa 14 3 2 7 17:26 12­­. Bcs. Agyagipar 14 3 5 6 19:31 11 12. Kiskunfélegyháza 14 4 2 8 19:23 10 13. Hm. MTE 14 3 4 7 13:22 10 14. Mezőhegyes 14 2 5 7 15:30 9 15. Bcs. MÁV Bocskai 14 3 3 9 17:26 8 18. Nagykőrös 14 8 2 9 21:87 1 TOTO 1, 2, x, 2, 2, 2, x, 2, 2, 1, X, 2, 1, 1958. december 9., kedd NB. I. Salgótarján—Diósgyőr 0:0 Győr—Tatabánya 0:1 Ferencváros—BVSC 1:3 Vasas—Bp. Honvéd 0:0 Dorog—MTK 1:3 Miskolc—Újpesti Dózsa 0:4 Szombathely—Csepel 2:0 NB. II. Keleti csoport Szeged­ VSE—Előre 2:0 Bp. Spartakusz—Debrecen 1:2 Pénzügyőrök—Szolnok 2:4 Salgótarján—Kecskemét 1:0 Borsodi Bányász—Egyetértés 2:1 Ózd—Miskolci MTE 0:0 Cegléd—UTTE 0:2 Jászberény—Szegedi EAC 0:0 Nyugati csoport Pécsi Dózsa—Kistext 1:0 VÁC—Székesfehérvár 2:2 Délbudai Spartakusz—Szállítók 2:0 Oroszlány—Sztálinváros 0:1 Csepelautó—Zalaegerszeg 0:2 Komló—Kaposvár 2:1 Láng-gépgyár—Budafok 2:0 Mosonmagyaróvár—Pécsi VCK 1:1 Szerezze be ünnepi borszükségletét a FÖLDMŰ­VESSZÖVETKEZ­ETEK vendéglátóegységeinél, ahol december 10-től 31-ig­ borvásárt tartunk. Tíz literen felüli megrendelést házhoz szál­lítunk. MOZIK MŰSORA BRIGAO MOZI, BÉKÉSCSABA Dec. T—101 A harmadik. h.: h.: fél 6, fél 8, v.: fél 4, fél 6, fél 8. SZABADSÁG MOZI, BÉKÉSCSABA Dec. 4—10 Csendes Don n. r. Kezdés: h.: 6, 8, vt. 4, 8, B­érakor, TERV MOZI, BÉKÉSCSABA Dec. 8—10. Razzia. K.: h.: fél 8, fél 8, T.: fél 4, fél 6, fél 8. PETŐFI MOZI, SARKAD Dec. 10—12: Özönvíz előtt. Kezdés: h.: 8, v.: 4, 6, 8 és VÖRÖS OKTOBER MOZI, MEZŐKOVÁCSHÁZA Dec. 10—12: A feleség. Kezdés: h.: 7, v.: 8, 8, 7 órakor­, SZABADSÁG MOZI, GYOM­A Dec. 10—12: Kirakat mögött. h.: h.: 5, 7, v.: 8, 8, 1 órakor, PETŐFI MOZI, GYULA Dec. 8—9: Játék az ördöggel. K.: h, 5, T­­V.: 3, 8. T. ERKEL MOZI, GYULA Dec. 8—10: Körhinta. K. h. fél 6, fél 8, V. félt, fél 6, fél 8. PARTIZÁN MOZI, OROSHÁZA Dec. 8—10: Múló évek. K. h.­ fél 6, fél 8, V.: fél 4, fél 8 fél 8. BÉKE MOZI, OROSHÁZA Dec. 8—9: Aida. Kezdés: h.: 8, 7, V.: 3, 5, 7 órakor. BÁSTYA MOZI, BÉKÉS Dec. 8—9: Elárult szerelem. K.I h.: fél 7, fél 0, V.: fél 8, fél 7, fél 9. TÁNCSICS MOZI, SZARVAS Dec. 9—10: Több, mint gyanú K.: h.: 8, v.: 8, 8, h ADY MOZI, SZEGHALOM Dec. 10—121 420-as urak I. r. K.I b- 8, v. a. 8, 8 órakor. SZIKHÁZ JÓKAI SZINHAZ Békéscsabán, ma délután 3-kor: A MOSOLY ORSZÁGA­­,Arany” ifj. bérsi Előadás után autóbuszjárató TAJELŐADÁS Eleken ma este fél 8-kor: RETTEN A VEREMBEN Apróhirdetések Sürgősen eladó Gyulán, Attila u. számú ház, egészben vagy feleréar.- ben, beköltözhető­k Eladó Orosházán Pacsirta u. 30. három­­szobás összkomfortos, tisztatéglás köve­zett utcában beköltözhető ház. Eladó borbélyüzleti felszerelés, szikvia töltőgép üvegekkel. Cím a kiadóban. Gyulán Oláh György u. 13. számú házi beköltözéssel eladó. BÉKÉS MEGYEI NÉPV­ILÁG AZ MSZMP Békés megyei Bizottságának lapja. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Szerkesztőség: Békéscsaba, József A. u. 4., I. ei u. T.: 22—96. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat. T.: 10—21. Terjesztik a Békés megyei postahivatalok. Előfizetési díj így hóra: 11. —Ft: Előfizethető a postahivataloknál és a kézbesítőknél. Békés megye! Nyomdaipar! Vállalat, Békéscsaba, Felelős nyomdav.: Kendra György A Békés megyei Népújság nagy téli rejtvényolimpiásza PÁLYÁZATI SZELVÉNY 1958. december 9.o . hét