Békés Megyei Népújság, 1981. október (36. évfolyam, 230-256. szám)

1981-10-07 / 235. szám

1981. október 7., szerda SPORT SPORT SPORT Hétközi forduló: Haladás A labdarúgó NB I hétközi, 9. fordulójának sorsolása: Zalaegerszegi TE—Debreceni MVSC 17.00 óra, SZEOL AK—Ferencváros 17.00, Tatabánya—Pécsi MSC 14.00, Ózdi Kohász—Bp. Honvéd 14.00, Volán SC—Rába ETO 14.00, Videoton—Nyíregyháza 17.00, V. Dózsa—Diósgyőri VTK 17.00, Vasas—Csepel 17.00, Szombathelyi Haladás— Bes. Előre Sp. 14.00. Marosvölgyi Károly. — A ZTE elleni mérkőzésen né­hány játékos kritikán aluli teljesítményt nyújtott. Jog­gal hiányolták nézőink a küzdőszellemet is többeknél. A Haladás nagyszerű soro­zatban van, ennek ellenére szeretnénk „pontosan” haza­térni a vasi fővárosból. Né­hány játékos formája alap­ján kispadra kerülhetne, de erre most kevés lehetőség van a szűk játékosállomány miatt. Kurucz továbbra is sérült. Vágási középcsatár­­játéka csak hazai mérkőzé­sen jöhet számításba. Ma­ján is húzódással bajlódik, így a tervezett csapat: Rabcsák — Zsíros, Kerekes, Tisza, Rácz — Steigerwald, Pásztor, Királyvári — Maján, Kanyári, Melis. Csere: Oláh, Mohácsi, Vágási, Csepregi. A legutóbbi fordulóban a szombathelyiek Csepelre lá­togattak, ahonnan igen ér­tékes pontot hoztak el. A 0-0-ra végződött találkozón végig tökéletesen fékezték a csepeli rohamokat, így a há­rom újonc közül továbbra is a legjobban szereplő a vasi gárda, amit bizonyít a ta­bellán elfoglalt 4. helyük is. Négy győzelmük és két dön­tetlenjük mellett mindössze kétszer szenvedtek vereséget, így 10 ponttal, 15—9-es gól­különbséggel az egyik leg­jobb vidéki csapat. A mai találkozón várható összeállításuk: Hegedűs — Horváth, Király, Vörös, Preszeller — Hegyi, Nagy, Fitos — Kulcsár, Szabó, Garics. * + * A szombati, zalaegerszegi­ek elleni mérsékeltebb telje­sítmény után a közönség is mérsékelten adta le szava­zatát: mindössze 197 vok­­sot dobtak a ládába (nega­tív rekord). A ZTE elleni osztályzatok eképp alakultak: 1. Kerekes Attila 6,124, 2. Pásztor 6,104, 3. Rabcsák 6,088, 4. Rácz 5,866, 5. Steigerwald 5,614, 6. Királyvári 5,608, Zsiros 5,596, Maján 5,590, Tisza 5,564, Vágási 5,383, Melis 5,164, Csepregi 4,966, Kanyá­ri 4,886. A négy hazai mérkőzést követően a következők áll­nak az élen: 1. Kerekes 7,246, 2. Pásztor 6,656, 3. Királyvá­ri 6,470, 4. Steigerwald 6,314, 5. Tisza 6,281, 6. Rabcsák 6,097, Rácz 6,060 (három mérkőzésből). Melis 5,966, Kanyári 5,759, Maján 5,590 (egy mérkőzésből), Csepregi 5,588, Zsiros 5,574 (két mér­kőzésből). Vágási 5,383 (egy mérkőzésből). Karpov ajánlata: döntetlen Az olaszországi Meranó­­ban hétfőn a késő esti órák­­ban megkezdték a sakkvilág­bajnoki döntőt harmadik mérkőzését. Ezúttal ismét a 41. lépéshez jutottak el, ami­kor Anatolij Karpov ellen­felének, Korcsnojnak aján­lotta a döntetlent. Korcsnoj ezt elfogadta, így maradt a 2:0-ás Karpov-vezetés. Mint ismeretes, a döntetle­neket a sakkvilágbajnoki döntőn nem veszik figyelem­be, az lesz a végső győztes, aki előbb jut el a hat győ­zelemig. A szakemberek sze­rint a biztos Karpov-vezetés sem jelenti azt, hogy köny­­nyen juthat a világbajnoki cím birtokába, de minden­képp neki áll a találkozó. Röviden A svájciak elleni labdarúgó VB-selejtező mérkőzésre Mé­szöly Kálmán kijelölte a 22-es keretet: Mészáros, Katzirz, Ka­kas, Szántó, Kerekes Attila, Garaba, Tóth, Varga, Müller, Sallai, Nyilasi, Rab, Csapó, Moldván, Csongrádi, Fazekas, Bodonyi, Esterházy, Kiss, Tö­­rőcsik, Kerekes Gy., Izsó.­­ A közelmúltban kibővített el­nökségi ülésen újjáválasztották a megyei röplabda-szakszövetség vezetőit, amelynek elnöke Fili­­pinyi Sándor, elnökhelyettese Institóris István, főtitkára pedig Faragó Béla lett. A szövetség tagjai: Kozma György, Abonyiné Cseke Éva.­­ Ma délután a Békés megyei Atlétikai Szövetség előtt be­számolnak a Bcs. Előre Sparta­cus atlétáinak vezetői. A B ka­tegóriás szakosztály beszámolta­tásán részt vesz Nyerges Mi­hály, a MASZ főtitkára is. Jó mérkőzést láthattak vasárnap Orosházán azok, akik nem a tv-közvetítést, hanem az OMTK—Jánoshalma mérkőzést választották, öt gólt láthattak, közülük négyet a hazaiak sze­reztek. Képünkön: a 11-es számú Szegi az OMTK második gólját lövi (SF) Hét végi labdajáték-eredmények Bcs. Előre Sp.-DMVSC 26—19 (11-6) NB I-es női kézilabda-mérkőzés, Debrecen, 1000 néző. V.: Halmai, Kovács. Békéscsaba: BJELIK — Nagy 2, RÁCZ É. 4, TOBAKNÉ 3, Oláh II. 2/1, CSULIKNÉ 10/5, Varga 3. Csere: RÁCZ GY. (ka­pus), Oláh I. 1, Hegedűs 1. Edző: Szabó Károly. Debrecen: Nagyné — Bata 2, Nagy Zs., SZILÁGYI 4, Juhászné 1, KÁ­­DÁRNÉ 5, Máthé 2. Csere: Teremi (kapus), Tóth 2, Szarvas, Hantos, Vassné 3. Edző: Szentgyörgyi János. Kiállítások: 12. p.+kizárás: ill. 4. p. Hétméteresek: 6/6, ill. 12­6. Az első perctől kezdve a lila-fehérek léptek fel táma­dólag, kezükbe ragadták­­a kezdeményezést, gyors indí­tásokból érték el góljaikat. A 8. percben már 4—1-re ve­zettek. Ezt követően némi za­var adódott a védekezésben, és a 11. percre 4—3-ra zár­kózott fel a debreceni csapat. A folytatásban viszont újra a csabai gárda vette át az irányítást, gyors, kombinatív támadó játékkal jelentős előnyre tettek szert, s a fél­időt 11—6-tal zárták. Fordulás után a debrece­niek még nagyobb lendület­tel vetették magukat a küz­delembe, és a 40. percben 12—10-re szépítettek. Ezután a lila-fehér gárda akár az el­ső félidőben, újra magához ragadta a kezdeményezést, s sikerült megtörni a házigaz­dák lendületét. Ebben az idő­szakban még a debreceni kö­zönség is tapssal jutalmazta a vendégcsapat akcióit, ame­lyek gólokkal fejeződtek be. Mindkét csapat számára igen fontos mérkőzésen vé­gig nagy küzdelemben, he­lyenként kemény belemené­­sekkel megszerezték a két pontot az előzés lányok. Győ­zelmük egy pillanatig sem forgott veszélyben, s a buz­dításra sem panaszkodhattak, hiszen népes szurkológárda kísérte el a lányokat. Komló—Bes. Előre Sp. 22—22 (8—13). NB I B. Férfi. Komló, 500 néző. V.: Ihász, Nagy. Előre: RACZ — Szilágyi 1, Kovács 3, Komáromi 3, Greksza, Gazsó 4, BENE 5. Csere: Gregor (kapus­), FELFÖLDI 6, Barna, Csulik, Szentmihályi. Edző: Fellegvári Zoltán. Jól és fegyelmezetten kezdtek a lila-fehérek. A 10. percig fej-fej melletti küzdelem után fokozatosan húztak el a vendéglátóktól. Szép akció- és indításgólokból növelték előnyü­ket a félidő végére. A második játékrészben 16—10-re vezettek. A hazaiak védekezése nagyon eldurvult, Szentmihályit úgy kel­lett a pályáról letámogatni. Iz­galmasan alakult a félidő vége. Rendre az Előre vezetett, s a bá­nyászok csak egyenlíteni tudtak. A 22. hazai gól a 61. perc 28. másodpercben esett. Nagyszerű fegyvertényt hajtott végre a csa­bai csapat, a táblázat 4. helyén álló Komló elleni pontszerzéssel. Szarvas—Békés 28—22 (15—13). NB II. Férfi. Szarvas, 400 néző. V.: Gyöngyösi, Kékes-Szabó. Szarvas: KUGYELA — Zsiros 1, BÁNFI 9, TÓTH 9, Ruck 1, MEDVEGY 7, Vida 1. Csere: Sza­bó (kapus), Czigléczki, Fekete, St­cz, Kocsis 1. Edző: Koltai La­jos. Békés: Koppányi — Ökrös 1, Kovács 1, Varga L., MARÓTI 5, DARVASI 3, BENKŐ 9. Csere: Varga J., Szabó 3. Edző: Feifrik Ferenc. Izgalmakban bővelke­dett, és helyenként jó játékot hozott a megyei rangadó. A bé­késiek a második félidő közepé­ig fej-fej mellett haladtak a fő­iskolásokkal, amikor a játékot jól szervező Marótira a hazaiak kiálltak emberfogásra. Ez meg­bontotta az addig jól működő két beállóssal játszó békési támadó­sort és a véghajrában a lendü­letesen játszó szarvasi csapat otthon tartotta a két pontot. Kondoros—Balassagyarmat 30— 22 (14—9). NB II. Férfi. Kondo­ros, 300 néző. V.: Falu, Kárpáti. Kondoros: Paulik — Sznyida 1, Szrnka Gy. 1, Kasik 1, Skultéti 2, LENGYEL 6, MELIS 10. Csere: Zöldi, Uhrin 3, Szrnka M. 1, TÓTH 5, Vozár. Edző: Kerepecz­­ki György. Felváltva estek a gó­lok 5—5-ig. A második félidő kö­zepén már 10 különbség is volt a két csapat között, de ezután néhány könnyelműség felhozta a vendégeket (25—20). Újkígyós—D. Kőolaj 27—25 (12— 15). NB II. Férfi. Újkígyós, 500 néző. V.: Halmai, Kovács. Újkí­gyós: Árkus — Lacskai 3, Ba­­csa 3, Skaliczki 8, BÁNFI 12, Manczur, HARANGOZÓ N­. 1. Csere: Szász, Sódar, Mezei. Ed­ző: Kolarovszki Mihály. Az el­ső negyedórában kiegyenlített volt a játék. Ezt követően a ha­zaiak hamar el akarták dönteni a mérkőzést, támadásokból in­dított a kőolaj, és átvette a ve­zetést. A második félidőben már csak 15 perc volt hátra, a vendég A hét végén, vasárnap dél­előtt 10 órakor kezdődik az idei bajnokság utolsó előtti találkozója, amelyen a lila­fehér lányok a bajnokaspi­ráns — eddig veretlen — Va­sas gárdáját fogadják. gek elfáradtak, a hazaiak vi­szont szinte minden támadást góllal fejeztek be. Bánfit nem tudták tartani, Arkus pedig biz­tosan védett. A listavezetővel szemben ismét értékes győzelmet arattak. Lőrinci Fonó—Szeghalom 17— 17 (9—8). NB II. Női. Budapest, v.: Holy, Jámbor. Szeghalom: SEPRÉNYINÉ — Vizerné 3, Lo­­sonczi, Kovács 3, Botyánszki 1, Kolarovszkiné 1, MENDRÉNÉ 9. Csere: Danka, Visi, Ambrus, Ga­zsó. Edző: Vas Sándor. Jól kez­dett a Szeghalom, a tabella 3. helyezettje ellen, a 12. percben 7—3-ra vezettek, nagyon fegyel­mezett, gólra törő játékkal. Ez­után az eddigi őszi idegenbeli eredménytelenség ideges kapko­dást váltott ki a vendégekből. Három perccel a befejezés előtt a házigazdák 17—15-re vezettek, amikor a szeghalmiak emberfo­gásra álltak ki és egyenlítettek, s kis szerencsével a győzelmet is megszerezhették volna. Megyei bajnokság, I. osztály. Férfiak. (Zárójelben az ifjúsági és a serdülő csapatok eredmé­nyeit közöljük.) Nagyszénás— Köröstarcsa 21—14 (14—23, 1—25). Bcs. Volán—Mezőhegyes 23—26 (31—15, 17—18). Szeghalom—Újkí­gyós 38—24 (15—24, 11—20). Gyu­lai Húsipar—Orosházi MTK 16—16 (17—34, 23—27). Bcs. Előre Sp.— Szarvas 39—14 (18—26). Nők: Szarvasi FSSC—Békés 16— 12 (11—4). OMTK—Gyoma-Endrőd STK 18—7 (21—9). Békésszentand­­rás—Kamut 16—19 (16—10). Két­­soprony—Bcs. Előre Spartacus 12—8 (6—10, 6—15). II. osztály. Férfiak: Ecsegfalva —Békés 39—20 (13—33). Nők: Szeghalom—Kaszaper 9— 13. Nagyszénás—Sarkad 19—21. Tarhos—Mezőberény 18—9. Lö­­kösháza—Mezőkovácsháza 21—8. Hosszabbításban nyert a szarvasi csapat Mezőberényi ÁFÉSZ— Törökszentmiklós 52:45 (21:19). NB II. Női: Mezőberény. V.: Pa­­tay, Káplár. ÁFÉSZ: Braun (12), Kun (1), Hegedűsné (6), Berg (16), Iványiné (13). Cse­re: Brezsnyev (4), Hoffman, Szé­nási, Kőfalvi, Székely. Edző: Iványi László. Az első félidei mérsékeltebb teljesítmény után a negyedik hazai mérkőzésen is biztosan győzött az ÁFÉSZ. Szarvasi FISC—Nyíregyházi Mg. Főiskola 57—54 (53:53, 23:21). NB II. Női: Nyíregyháza. V.: Si­mó, Hutai. Szarvas: Frankó (9), Rohony (6), Lestyán (17), Ökrös (12), Valent. Csere: Elefánti (6), Hámori (4), Hunya (3), Fazekas, Jani. Edző: Szirony Pál. A má­sodik félidőben­­már 10 ponttal vezettek a nyíregyháziak, amit a rendes játékidő végére ledol­goztak a feljavuló szarvasiak, így a mérkőzés az izgalmas hosz­­szabbításban dőlt el. Nyíregyházi Mg. Főiskola- Szarvasi FISC 84:64 (48:28). NB II. Férfi: Nyíregyháza. V.: Simó, Hutai. Szarvas: Farkas (8),Soly­­mosi (10), Szalontai J. (14), Ho­­vorka (4), Földvári (24). Csere: Fazekas (4), Dancsó, Szalontai Z. Edző: Szirony Pál, Szalontai György. A második félidőben már egyenrangú ellenfelek let­tek a vendég szarvasiak, de el­ső félidei hátrányukat nem tud­ták ledolgozni. Békési ÁFÉSZ—Mezőtúri FSC 58:56. (25:26). NB II. Férfi. Mező­túr. V.: Darida, Nemes. Békés: Balázs (18), Lipcsei (17), Kovács (11), Domokos (10), Zima (2). Csere: Bíró, Hégely, Adamik, Fazekas, Sebők. Edző: Békési Mihály. A gyenge napot kifogó békési csapatnak nagyon meg kellett szenvedni a győzelemért. Mindkét női csapat győzött Gyoma-Endrőd STK— Kalocsa 3:0 (11, 3, 8). NB II. Női. Gyoma. V.: Varga, Csapó. Gyoma: Aranyné, Nngy Zs., Aranyos M., Szarka, Kovács, Diós. Csere: Szmola, Jenei, Szűcs. Edző: Szmolnyik Lajos. 1. játszma: 6:9-ig igen magabiztosan játszott a vendég­csapat. Ezt követően fokozato­san átvette az irányítást a GYESTE, 12:11-re fordított és innen nyert. 2. játszma: a Kalo­csa nagyon visszaesett, a hazai­ak tetszése szerint szerezték pont­jaikat. 3. játszma: most sem vál­tozott a játék képe. Az első játszmában még szo­ros volt az eredmény és a küz­delem. Ezt követően a hazaiak vitathatatlan fölénybe kerültek és megérdemelt győzelmet arat­tak. Női ifjúsági bajnoki mérkőzés: Gyoma-Endrőd STK—Kalocsa 3:0 (2, 3, 5). Bős. Előre Spartacus—Szegedi Építők Sp. 3:0 (13, 9, 6). NB II. Női: Szeged, Rókusi tornacsar­nok. V.: Csermák. Előre: LI­­TAVSZKI, Buzássy, Zoltánná, MELIS, VARGA, Mordel. Csere: HRABOVSZKI, Nagy A., Szikes, Fésűs. Edző: Buzássy Béla. 1. játszma: 7:1, 12:4, 14:10, az Előre Spartacus javára. Ezután öt játszmalabdát hárít a hazai csa­pat és 14:13-ra feljön. Buzássy nyitása jelenti a döntő pontot. 2. játszma: kitűnően kezd a szegedi csapat, és 5:1-re elhúz. Hosszú labdamenetek és jó ütés­váltások után 8 (!) forgáson ke­resztül nem változott az ered­mény. A lila-fehérek szívós já­tékkal egyenlítettek, majd 12:6-ra­­elhúztak és megnyerték a játsz­mát. 3. játszma: folytatódott a csabai fölény és 8:2 után biztos lila-fehér győzelem született. A színvonalas mérkőzésen a csabai csapat minden tekintet­ben felülmúlta ellenfelét, és ilyen arányban is megérdemelten nyert. A 4. fordulóig veretlen szegedi csapat legyőzése — saját otthonában — komoly fegyver­tény. Országos női ifjúsági bajnok­ság: Bes. Előre Spartacus—Szege­di Építők Spartacus 3:1 (—14, 11, 5, 8). * * * öröm a lila-fehérek háza táján: két általános iskolás röp­­labdásuk — Kiss Anna Mária és Fésűs Erzsébet — meghívást ka­pott a magyar ifjúsági váloga­tott októberi edzéseire. 11 gól Köröstarcsán A körzeti labdarúgó­­bajnokság legutóbbi fordulójának eredmé­nyei (zárójelben az ifjúsági eredményeket közöljük): Békési körzet: Csabacsüd—Tar­hos 2—2 (4—0), Körösladány— Kétsoprony 4—1 (4—3), Gyoma- Endrőd STK II.—Telekgerendás 9—0 (1—0), Kardos—Dévaványa 0—2 (2—1), Békésszentandrás— Bucsa 2—0 (4—0), Köröstarcsa— Kamut 0—11 (1—2). A gerlaiak szabadnaposak voltak. Orosházi körzet: Csorvás—Ma­­gyarbánhegyes 2—0 (4—0), Nagy­kamarás—Kevermes 2—2 (2—0), Békéssámson—Nagy­bánhegyes 4—3 (1—2), Dombegyház—Puszta­­földvár 2—1 (elmaradt), CSa­­nádapáca—Bánkút 4—0 (elma­radt), Kunágota—Dombiratos 6—0 (?)• A MEGYEI LABDARÚGÓ bajnokság Állása Az utóbbi mérkőzéseken Rácz Éva rendre az egyik legjobb játékosa volt a lila-fehér csapatnak. 1. Békés 9 72­27- 116 2. Mezőhegyes 9 7­225- 814 3. Határőr Dózsa 9 52215- 912 4. Medgyesegyh. 9 6­316-1112 5. Medgyesbodz. 9 52211- 612 6. Tótkomlós 9 42111- 912 7. Gádoros 9 43217- 911 8. Gyulavári 9 42311-1110 9. Battonya 9 41412-139 10. Mezőkovácsh. 9 32412-188 11. Sarkad 9 324 9-168 12. Mezőberény 9 23411-157 13. Gerendás 9 135 8-135 14. Kondoros 9 117 8-253 15. GYESTE 9 117 5-233 16. Szarvai SE 9­­27 4-152 Heti mozaik Reklám Az olasz labda' RClUfu­ll rúgásban a jelek szerint újítás újítást követ. S mindez a világbajnokságot megelőzően. Emlékezetes, hogy a külföldi „zárlatot” már feloldották, s a „légio­náriusok” engedélyezése a reklám gépezetét is mozgás­ba hozta. ■» Az olasz futballvilág irán­­­nyítóinak engedékenysége most már határtalannak tű­nik. A reklámszakemberek ugyanis az idény kezdetétől dúskálhatnak a hatalmas vá­lasztékban, összesen 76 pro­fi klub ajánlotta fel szolgá­latait, azaz mezét reklámcé­lokra. Akárcsak a bajnokságban, a reklám területén is az él­lovasok között van a Juven­tus együttese. Noha az Ag­­nelli-klán és a Fiat-konszern a nagy hírű „Juve” bőkezű pártfogója, a bajnoki cím várományosai két további cég számára is hirdetnek, természetesen dupla gázsiért. S hogy a csapatok többsége mire költi az újonnan szer­zett pénz nagy részét? Álta­lában távolról sem az adós­ságok törlesztésére, hanem új játékosok vásárlására. Itt van például a Fiorentina együttese. A reklámpénzből olyan sztárokat vásárolt ma­gának, mint a válogatott Gra­ziani vagy Antognoni és az argentin csillag, Daniel Ber­­toni. Úgy gondolják, hátha a reklám segíti hozzá az együttest ahhoz, hogy 1956 és 1969 után harmadik bajnoki címét szerezze. De ide sorolható lenne az Internazionale, Róma vagy a Napoli, de akár az FC Mi­lan is, amely — mindenek­előtt a skót válogatott Jor­dan leigazolásával — szeret­ne ismét bajnoki címet sze­rezni. Az idegenlégiósok megmoz­gatták az olasz futball álló­vizét, a reklám engedélyezé­se pedig tovább kavarja. Legyengültek­ben nagyszabású maratoni futóverseny színhelye volt Montreal. Nem kevesebb, mint 10 357 nevezés futott be, ám a rajthoz állók közül csak 8213-an értek el a cél­vonalhoz, s ezek közül is 1009-en elsősegélyre kénysze­rültek. A látványos, de drá­mai fordulatokkal tarkított, illetve záruló futás után a szervező bizottság nagy szó­többséggel olyan döntést ho­zott, hogy jövőre — a montreali maratoni történe­tében először — limitálják a nevezési korhatárt, 16 éven aluliakat nem „fogadnak”. A határozat oka: az emlí­tett 1009 „legyengült” között a legtöbb 13—15 éves volt... Totótippjeink PÓTMÉRKŐZÉSEK 14. Catania—Bari 1 15. Cavese—Pescara x 16. Cremonese—Reggiana 1 BÉKÉS MEGYEI Az MSZMP Békés megyei Bizottsága és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Enyedi G. Sándor. Főszerkesztő-helyet­tes: Setteszt Ferenc. Szerkesztőség: Békéscsaba. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 12-196, 12-035, főszerkesztő: 11-021. Ki­adja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Békéscsaba. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 11-051. Felelős kiadó: dr. Árpási Zoltán. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 34 Ft, egy évre 400 Ft. Kner Nyomda Dürer üzeme, Bes., Szerdahelyi u. 2 A, 5600. Vezérigazgató: Háromszéki Pál. INDEX: 25054 ISSN 0133—0055 Kéziratokat, képeket nem őrzünk meg és nem küldünk vissza.