Békés Megyei Népújság, 1984. február (39. évfolyam, 26-50. szám)

1984-02-28 / 49. szám

1984. február 28.,kedd SPORT SPORT SPORT SPORT Holnap fél 2-kor MNK-mérkőzésen a nyíregyháziak Békéscsabán A hét végén már tét is volt a pályákon, legalábbis 16 helyszínen, s ezzel vissza­vonhatatlanul elérkezett a tavaszi labdarúgónyitány. A Magyar Népköztársasági Ku­pában a legjobb 16 közé ke­rülésért játszottak az őszi to­vábbjutók, köztük­ két Békés megyei gárda is. Az NB I-­es Békéscsabai Előre Sparta­cus már szombaton biztosan jutott túl az SZVSE területi osztályban szereplő csapatán, míg vasárnap a szarvasiak számára csak egy félidőn át élt az esély az NB I 6. he­lyezettje, a Csepel ellen. A gépezet most már nem áll meg, holnap, szerdán már a győztesek a legjobb nyolc között érezhetik magukat. Miközben a sorsolás szeszé­lye folytán megismétlik a ta­valyi döntőt (Ú. Dózsa—Bp. Honvéd), Békéscsabán is nagy presztízscsata követke­zik. A Debrecenben csak a 100. percben, Halász góljával továbbjutását biztosító Nyír­egyházi Vasutas Spartacus látogat a Kórház utcába. Akik­­ a tavalyi bajnoki idényzáróra emlékeznek, azok számára bizonyára nem kell hangsúlyozni: izgalmas 90 (vagy 120) percre van ki­látás. A lila-fehérek bizo­nyíthatják, nem kevéssé kü­lönbek a szabolcsiaknál, még ha a Szegeden kiállított Gyurmánczyt nélkülözik is. CSEPEL—SZARVASI FISC 5—0 (2—0) MNK labdarúgó-mérkőzés. Szarvas, 3000 néző. V: Kö­böl (Aczél, Bubori). Csepel: Kovács — Kincses B., Kő­halmi, Elekes, Gálhidi — Varga (Kelemen), Kincses S.,, Krisztin — Tulipán, Mészöly (Csucsánszki), Budavári. Ed­ző: dr. Puskás Lajos. Szarvas: Hanyecz — Paulik, Holp (Rohony), Buda, Szilágyi — Fedor­jak (Petneházi), Dern­jén,­Durucskó — Újvári, Ku­­peczki, Túri. Edző: Koltai Lajos. A kellemes, tavaszias idő következtében szép számú szurkolósereg várta, sike­rül-e meglepetést okozniuk a hazaiaknak, különösen az­után, hogy a leszerelt Bodá­­val és Durucskóval kétség­telenül erősödött csapatuk. Nos, az első félórában telje­sen egyenlő erők küzdöttek, sőt mindjárt közvetlenül a kezdés után Fedorjak egye­dül vezethette kapura a lab­dát, de végül lövése elakadt Kovács Attilában. Az utolsó negyedóra azonban váratla­nul 2 gólos előnyhöz juttatta a csepelieket. Előbb az erő­sen lesgyanús helyzetben le­vő Budavári játszott közép­re, s mivel ezúttal Holp tem­pót vesztett Krisztinnel szemben, a csatár a jobb al­só sarokba tudta továbbítani a labdát 8 méterről. Rövid­del később újra Krisztin hív­ta fel magára a figyelmet, amikor Mészöly középre ját­szását rúgta ugyancsak a jobb alsó sarokba, 2—0. (A még 0—0-nál melegíteni in­duló csepeli cserék egyike, Kelemen, megjegyezte: „Csak várjuk ki a végét!”) Nos, szünet után már nem kellett ennyi ideig várni a gólra, egyoldalúbb lett a já­ték. A szarvasiaknál Holp helyett Rohony játszott, s Boda lett a söprögető, míg később Fedorjakot Czimrák váltotta fel. Kilenc perc el­teltével Krisztin szép cselek után mesterhármast teljesí­tett, majd Budavári szöglet­­zászló közeléből érkezett be­adását Mészöly fejelte a jobb felső sarokba, 4—0, aztán Kelemen kapásgóljával ala­kult ki a végeredmény, 5—0, így az utolsó félóra már for­malitás volt. A tíz napig Grúziában, az ott szokásosnál jóval hide­gebb, hóval is tarkított kö­rülmények között készülő NB I-es gárda ügyesen használ­ta ki helyzeteit, ekkora kü­lönbség azonban semmikép­pen sem volt a csapatok kö­zött. A­­ szar­vasiak igyekez­tek, s nem érheti szemrehá­­nyás őket. Jó: Kovács A., Kőhalmi, Krisztin, Budavá­ri, ill. Paulik, Boda. * * * ELŐKÉSZÜLETI MÉRKŐZÉSEK: Békési SE—Gyulai SE 2—1 (1—1). Gyula, 600 néző. V: Szi­lágyi. Ezúttal a békésiek nyer­ték a sportszerű, jó iramú ta­­lálkozót. Igaz, Cserháti büntetőt hibázott a hazaiak közül. G: Süli, Vágási L., ill. Lipták (11- esből). Mezőberényi SE—H. Szalvai SE 3—1 (1—0). Mezőberény, 200 né­ző. V: Kokavecz. G: Harmati L. 2. Gazsó, ill. Lipták. * * * ORSZÁGOS SERDÜLŐ KUPA: Bes. Előre Spartacus—SZEOL AK 2—2 (1—0). Büntetőrúgások­kal (4—3) a lila-fehérek jutot­tak a legjobb nyolc­ közé. Krisztin két szarvasi védő között megszerzi a csepeliek első gólját (Fotó: F. I.) Új MHSZ-szakosztályok Szarvason A szarvasi MHSZ-vezető­­ség területén az utóbbi idő­ben több szakjellegű MHSZ- szakosztály alakult. A szarvasi OKI Zalka Máté honvédelmi klubjában egy új, speciális igényeket kielé­gítő sportszakosztály kezdte meg működését: a sárkány­­repülőké. Több mint húsz érdeklődő bizonyítja ennek a technikai sportnak az előre­törését. A szakosztályban a gyengébb nem képviselői is , megtalálhatók. Az alföldi kö­rülmények között nehezen „kivitelezhető" sport indulá­sát a szolnoki és a szegedi repülő- és ejtőernyős klu­bok segítik előkészítéssel, a repülésre való felkészítéssel. A szakosztály terveiben mo­torral működő sárkányrepü­lő-szerkezet beszerzése áll a legfontosabb helyen. A sport és szórakozás mellett a cso­port gazdasági munkákban való hasznosításán is gon­dolkozik a szakosztály veze­tése, például mezőgazdasági kultúrák légifelvételeinek készítésén. A­ másik jelentős, szintén technikai bázis a szarvasi Krecsmarik Endre Úttörő­­házban alakult, ez rádiós­szakosztály, s különösen az úttörők technikai érdeklődé­sét segíti. Technikai felsze­reltségét a Budapesti Mű­szaki Egyetem készülékeinek kihelyezéseivel kívánják megoldani. A kihelyezett rá­diósszakosztály működése iránt nagy a pajtások érdek­lődése. Kézilabda Az IHF Kupában érdekelt Ta­tabányai Bányász megmentette a magyar kézilabda EK-csapatok becsületét a nyugatnémet lista­vezető, a TV Grosswalstadt fe­lett aratott minimális, egygólos hajrágyőzelmével. A KEK-ben elődöntőig jutott Szegedi Volán jókorát botlott, a remélt 5,6 gó­los győzelem helyett kétgólos vereséggel (24—26) zárta az első felvonást jelentő hazai 60 percet.­­ További Eb-eredmények: Férfiak: IHF: Trnava (cseh­szlovák)—Soborg (dán) 22—25. Nők: IHF: VFL Oldenburg (nyugatnémet)—Iskra Partizans­­ke (csehszlovák) 18—13. Továbbjutott: 39—39-es össze­sítés után, az idegenben lőtt több góllal az­ Oldenburg. Az Eb-döntők párosítása: Nők: BEK: Radnicski Belgrád —Bayer Leverkusen (nyugatné­met). KEK: Dalma Split (jugoszláv) —Gottwaldow (csehszlovák). IHF: Chimistul Vilcea (román) .—VFL Oldenburg. Békéscsabán rendezte a megyei tekeszövetség a női felnőtt és ifjúsági megyei egyéni bajnokságot. Eredmények. Nők. Felnőt­tek: 1. Pálfiné 404 fa,­­2. Molnárné 400, 3. Galu 390. Ifjúságiak: 1. Kozma 380, 2. Lagzi 372. A helyezetteknek — valamennyien a Bcs. MÁV sportolói — a bajnoki érmeket és tiszteletdíjakat a megyei tekeszövetség elnöke, Kóródy János adta át. A ké­sőbbiekben megrendezésre kerülő területi bajnokságon a felnőtteknél és az ifjúsági­aknál a legjobb két-két ver­senyző képviseli megyénket. Röviden : Elfogadták az FTC óvását, amely ezzel jégkorongbajnok. Ismeretes, hogy a február 17-én lejátszott, 4:3-as székesfehérvári győzelemmel zárult Sz. Volán— FTC bajnoki jégkorong-találko­zón a győztes csapatban Gilyán János jogosulatlanul szerepelt. A mérkőzés után a zöld-fehérek óvtak, ennek a versenybíróság helyt adott, az eredményt meg­semmisítették, a két pontot az FTC kapta 0:0-ás gólaránnyal. A tabellán a zöld-fehérek át­vették a vezetést, jelenleg 18 ponttal állnak az élen, s a hát­ralevő, II. Dózsa elleni találko­zójuk eredményétől függetlenül bajnokok.­­ A hét végén megrendezett Nagy-Britannia—NSZK váloga­tott úszóviadal nagy szenzációja volt, hogy a kétszeres világ­­csúcstartó Michael Gross a 200 m-es pillangón vereséget szenve­dett. A győzelmet az angol Hodgson szerezte meg 2:03.18 perccel, Gross ideje 2:03.38 perc volt.­­ Az Üllői úti stadionban szer­dán sorra kerülő FTC—Pécs labdarúgó MNK nyolcaddöntőt 17 órakor, villanyfény mellett­ játsszák le. Az ú. Dózsa—Bp. Honvéd labdarúgó MNK nyol­­caddöntő szerdán az előre meg­adott 13.30 óra helyett 17 órakor kezdődik — közölte a klub ve­zetősége. Totó A totó 8. heti telitalálata: 1, 1, 1, 1, x, 1, x, 1, 1, x,­x, 2, 1, 1. 13 plusz 1 találatos szelvény 1 117 darab, nyereményük egyen­ként 36 301 forint. 13 találatos szelvény 62 darab, nyereményük egyenként 24 041 forint. 12 talá­latos szelvény 5099 darab, nye­reményük 563 forint. 11 talála­tos szelvény 49 093 darab, nye­reményük egyenként 58 forint. 10 találatos szelvény 252 812 da­rab, nyereményük egyenként 21 forint. Gól­­ majd minden percben Hajrá a Népújság Kupában­ ­ Két színhelyen, Bé­késcsabán és Mezőbe­­rényben, a hét végén folytatódtak a XXVII. Békés megyei Népúj­ság kézilabda teremtorna küz­delmei. A megyeszékhelyen gól­záporos mérkőzéseket vívtak a csapatok, majdnem mindegyik találkozóra jellemző, hogy csak a góllövéssel törődtek a játéko­sok, a védekezésre kevés gon­dot fordítottak. A hét találkozó 420 perces játékideje alatt 405 gól esett, tehát majdnem min­den percben megzörrentek a há­lók. Az NB II-ben újonc Oh. Honvéd Dózsa S.E mindkét NB II-es ellenfelét, a Szarvast és a Mezőhegyest legyőzte. Az­ újkí­­gyósiak is megnyerték mindkét mérkőzésüket. (Valamennyi ta­lálkozó férfimérkőzés volt.) Eredmények, NB-s csoport: Oh. Honvéd Dózsa SE—Mezőhe­gyes 31—25 (13—13). Az oroshá­ziak határozottabb játékukkal nyertek. Mezőnyben egyenran­gú játék folyt, a kapuk előtt viszont sok volt a szabálytalan­ság, amit két esetben is kizá­rással büntettek a játékvezetők. Ld.: Horváth, Valkó 10—10, ill. Feifrik il, Imre 5. (Újkigyós—Mezőhegyes 34—28 (17—14). Szoros küzdelemben a jobb csapatjátékot nyújtó újki­­gyósiak megérdemelten nyertek. A mezőhegyesi csapat fáradtan játszott, mindent Feifrikre épí­tett, aki viszont igen eredmé­nyes volt. Ld.: Bánfi 16, Lócs­­kai, Bene 6—6, ill. Feifrik 17, Imre 7, Szarvas—Tiszaföldvár 33—26 (15—14). A második félidő 15. percétől elhúzott a főiskolás csa­pat és biztosan nyert a csere nélkül kiálló ellenfele ellen. A szarvasiak hat esetben ember­­hátrányban játszottak. Ld.: Barta 10, Fekete 11, ill. Csor­ba 9. Oh. Honvéd Dózsa—Szarvas 34 —31 (15—15). Változatos, végig szoros mérkőzés. A második félidő közepén jelentős előnyt szerzett a honvédcsapat, amit végig meg is tudott tartani. Ld.: Hódi 12, Horváth 8, Reczai 7, ill. Fekete 13, Bánfi 7. Újkígyós—Tiszaföldvár 32—26 (15—13). A hét emberrel kiálló Tiszaföldvár szoros első félidő után a második játékrészben kifáradt, és nem tudta szorossá tenni a mérkőzést. Ld.: Bánfi 12, Harangozó 6, ill. Mudrák 6, Fehér 6. I. osztály. OMTK—Bes. Volán 22—19 (8—9). Kezdetben felvált­va vezettek a csapatok az igen iramos mérkőzésen. Az utolsó tíz percet az OMTK jobban bír­ta erővel, és megérdemelten nyert. Ld.: Géczi 8, Varsandán 6, ill. Bakucz 5, Manczur, Ökrös, Zsuzsa 4—4. Kondoros—Gyulai SE 48—16 (21—6). Az egyoldalú találkozón a két csapat nem volt egy súly­csoportban. Ld.: Krivik 13, Me­lis, Sznyida 7—7, ill. Pálinkás 6, Szigeti 5. A mérkőzéseken Kovács, Val­­kovszki, Nyári, Veszter, dr. Sze­keres, Zsuzsa, Lázár, Farmos játékvezetők bíráskodtak. * * * Mezőberényben a 7. játéknap 12 mérkőzése bővelkedett izgal­makban. Két csoportban eldőlt az elsőség kérdése. Mezőberényi siker született a férfi felnőtt, valamint a női serdülő csoport­ban. A szeghalmi női csapat is nagy lépést tett a végső győze­lem kivívására. A forduló já­tékvezetői: Giczey, Varga, Gyu­lavári, C. Veres, Erdei és Török voltak. Eredmények. Nők: Békés—Bős. Előre Spartacus II. 16—16 (11—9). Az első félidőben szerzett cse­kély előny nem volt elegendő a békési lányoknak a végső győ­zelem kivívásához. Ld.: Fejér 7, Kissné 4, ill. Mosonyi 6, Petri 5. OMTK—Gyomaendrőd 22—15 (8—7). Kiegyenlített első félidő után megérdemelt orosházi si­ker született, a végére elfáradt gyomaendrődiekkel szemben. Ld.: Hegedűs 12, Tóthné 4, Ko­kavecz 3, ill. Lapatinszki, Szesz­­nyák 5—5, Németh 4, Szeghalom—Bős. Előre Sparta­cus I. 24—21 (16—10). Rangadó­hoz jellemzően, ideges hangulat­ban kezdődött a mérkőzés. A szeghalmi lányok eszméltek fel hamarabb, és az első játékrész­ben szerzett előnyük elegendő volt a végső győzelemhez. A második félidő 14. percében az előzések vezettek 18—17-re, de ezzel el is lőtték puskaporukat, végül is a rutinosabb szeghal­miak megérdemelten nyertek. Ld.: Vizerné 10, Vargáné 8, Dö­gé 5, ill. Rajki 8, Megyeri 5, Horváth 3, Kamut—Kétsoprony 23—14. (12 —9). A két szomszédvár találko­zóján végig vezetve nyertek a kamutiak. Ld.: Csomós 8, Vári 6, Cilik J. 3, ill. Dénes 6, Knyi­­hár 4. Mezőberény—Sarkad 20—16 (8—5). A hazai csapat jól kez­dett, de később igen gyenge védekezése miatt győzelme csak kis különbségű lett. Ld.: Mező­vári 14, ill. Buzás 10. Serdülők. Bős. Előre Spartacus —Mezőberény 15—15 (9—7). A he­rényieknek kis különbségű ve­reség is elég lett volna­­a cso­portelsőség kivívásához. Végül úgy alakult ki a végeredmény, hogy a herényiek időn túli hét­­méterest hibáztak. Ld.: Mázán 5, Gaál 3, ill. Zahorán 12. Férfiak: Mezőberény—Újkígyós 26—20 (11—9). A mezőberényiek sikerrel vették ezt az akadályt is, s minden ellenfelüket le­győzve szerezték meg csoport­jukban az első helyet. Ld.: Ko­­larovszki 8, Báthori 5, Nyíri 4, ill. Szőke 9, Juhász 5, Bcs. Előre Spartacus—Dévavá­­nya 40—24 (19—10). A fiatalabb és gyorsabb előzések fokozato­san húztak el­ ellenfelüktől és arattak megérdemelt, nagy kü­lönbségű győzelmet. Ld.: Kékes P. 8, Gazsó, Vozár 7—7, Balogh, Baráth 6—6, ill.: Csekő 14, Bes. Előre Spartacus—Sarkad 32—24 (14—12). A lila-fehérek második mérkőzésükön is jó teljesítményt nyújtottak, s biz­tos győzelmet arattak. Ld.: Ba­ráth 9, Kékes P. 7, Vozár 6, ill. Harangozó 11, Kovács 4. Ifjúságiak: Újkígyós—Békés 25 —24 (14—9). A mérkőzés végére feljöttek a békésiek, kiegyenlí­tettek, de az utolsó percben lőtt góllal az újkígyósiak nyer­tek. Ld.: Volent 12, Judik 5, Králik 4, ill. Róth 10, Novák 5, Kiss 4, Bcs. Előre Spartacus—Bcs. Vo­lán 22—15 (12—7). A fokozatosan elhúzó lila-fehérek győzelme megérdemelt. Ld.: Kádi 7, Han­­kó, Svanda, Szikora 4—4, ill. Bai 6. Serdülők: Mezőberény—Bcs. Volgán 42—13 (21—8). A voláno­­sokat lelkesedésük, a herényie­ket eredményességük jellemezte ezen a találkozón. Ld.: Berke­­si, Magas­ 11—11, Botyánszki 7, Almási 6, Braun 3, ill. Bencsik 5, Lovas 3, Cs. P. A női kézilabdakupákban valamennyi magyar csapat elvérzett, egy sem jutott a döntőbe. A Vasas hazai pályán csak döntetlent ért el az SV Bayer 04 Leverkusen ellen, az Épí­tők SC idegenben is kikapott, akárcsak a békéscsabai gárda, amelyik mindkét alkalommal vesztesen hagyta el a pályát. Felvételünk a lila-fehérek találkozóján készült: Tobakné ka­pura lő (fehér mezben, kezén a labda), balra Rácz Éva figyeli az akciót. S akik meghiúsí­tották a csabaiak irányítójának góllövését: Verigeanu (13-as), Morariu (takarva), jobbról pedig Török (4-es) Fotó: Lónyai László INDEX: 25054 ISSN 0133—0055 BÉKÉS MEGYEI Az MSZMP Békés megyei Bizottsága és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Enyedi G. Sándor. Főszerkesztő-helyet­tes: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bes. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Bes. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: dr. Árpás­ Zoltán. Tele­fon : 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 34 Ft, egy évre 400 Ft. Kner Nyomda Dürer üzeme, Bes., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszéki Pál. Kéziratokat, képeket nem őrzünk meg és nem küldünk vissza.