Békés Megyei Népújság, 1986. június (41. évfolyam, 128-152. szám)

1986-06-07 / 133. szám

1986. június 7., szombat Reménykeltő magyar győzelem Magyarország—Kanada 2—0 (1—0) Irapuato, 12 000 néző. V.: Al-Sharif (szíriai). Góllövők: Es­­terházi (2. p.), Détári (76. p.). Magyarország: Szendrei — Sallai, Kardos, Garaba, Varga — Burcsa, Nagy, Détári — Kiprich, Bognár, Esterházy. Kanada: Lettieri — Lenarduzzi, Samuel, Bridge, Wilson — Norman, Ragan, Gray, James — Valentine, Vrablic. A lehető legjobban indult a találkozó. A 2. percben Dé­tári 60 méteres keresztlab­dája Kiprichet jó helyen ta­lálta, a szélső középreadása viszont már nem volt annyi­ra látványos. Szerencsére Va­­lentine-ról éppen Esterházy elé perdült a labda, aki egy félfordulat után a bal kapu­fa mellé célzott, sikerrel (1 —0). Ezt követően inkább a kanadaiak adogattak, igaz, nem túl nagy sebességgel, és jobbára veszélytelenül is. A 21. percben Esterházy bir­kózott Sámuellel, a magas, színes bőrű védő csak az utol­só pillanatban tudott szög­letre pöccinteni. Akadozott a magyar csapatjáték. A 28. percben Burcsát Róth vál­totta fel. A 33. percben bal oldali beadás után meglepődött a magyar védelem, szerencsére James sokáig várt a lövéssel, s Varga szögletre pöccintette előle a labdát. Egy perc múl­va Détári ugratta ki Kip­richet, aki jól tört a bünte­tőterületen belülre, azután lövés helyett egyszerűen el­esett ... öt perc múlva óriási lehetőséget hagyott ki a magyar csapat. Kiprich be­adása Détáriig jutott el, a középpályás 7 méterről, éles szögből rendkívül rosszul ta­lálta el a labdát. A kanadai­ak haza akartak adni, Es­terházy szemfülesen elcsípte a labdát. Ketten vártak kö­zépen beadásra. A magyar góllövő ehelyett a 16-os vo­naláig ívelt vissza, s ezzel a kanadaiak ellenakcióját in­dította. A 41. percben a hú­zódást szenvedett Wilsont Sweeney váltotta fel. A 47. percben Sallai indí­totta Esterházyt, és mivel középen senki nem kísérte az akciót, a szélsőnek lőnie kellett. Mivel mindez a jobb oldalon történt, Esterházy alaposan fölé bombázott. Cseppet sem emelkedett a színvonal. Jobbára a kana­daiak kezdeményeztek, sze­rencsére az első félidőben mutatott „hatékonysággal”, azaz gólveszély nélkül. Az 51. percben Sweeney kímé­letlenül elkaszálta Kiprichet, ezért sárga lapot kapott. Két perc múlva Jamest Segotá­­val váltották fel a kanadai­ak. Az 56. percben Norman tört be ígéretesen a magyar ötösig, Róth azonban szög­letre tisztázott. A 60. perc­ben Vrablic egyenlíthetett volna, de az ötösön ügyetlen volt, a magyar védelem szög­letre mentett. A 62. percben Nagyot Dajka váltotta fel. Hat perc múlva Kiprich megismételte első félidei „mutatványát”. Egy magasan előrevágott labdára jó ütem­ben indult el, Lettieri a vo­nalon ragadt, Kiprich előtt abszolút volt a gólhelyzet. A tatabányai szélső azonban elbotlott a fűben... A 76. percben azután — miközben a kanadaiak egyenlítő gólja fenyegetett — nőtt a magyar előny! Détári indította Kip­richet, a szélső 14 méterről a kifutó kapust találta el, szerencsére a labda a jól ér­kező Détári elé perdült. A középpályás biztos lábbal bombázott az üresen maradt kapu közepébe (2—0). A 82. percben Lenarduzzi beleszállt Vargába, ezért sár­ga lapot kapott. A 83. perc­ben Bognár „megrázta ma­gát”, három védő között az alapvonalig verekedte magát, ügyesen átívelt Lettieri feje fölött, labdája azonban a jobb kapufa éléről kifelé perdült. Két perc múlva Kiprich szólózott, 7 méterről azonban a kivetődő Lettierit találta el. A 86. percben Sweeney visszarántotta a kiugró Bognárt, amiért meg­kapta a piros lapot — ez volt a mundial első kiállí­tása. Szigor és logika Nézem a VB-t és aggó­dom. Mert egy világbaj­nokság hosszú időre meg­határozza a labdarúgás fej­lődését. Recepteket ad. Nemcsak arra, hogyan kell focizni, arra is, miképp kell gengszterkedni. És sajnos arra is, hogy mi az, amit még játékvezetőileg el lehet tűrni. Úgy tűnik, a fekete ru­hások jelentős része a cso­portmérkőzéseken mindent eltűr. Alattomos gáncsok, vitathatatlanul szándékos belépők maradnak megtor­­latlanul. (Mert az, hogy le­fújják, még nem megtor­lás.) Átlátszó időhúzások sorozata után még a kevés beígért hosszabbítás is el­marad. A sorfalak 5-6 mé­terre állnak a letett labdá­tól. Most még meg lehetne fogni a stoplis garázdákat. A csoportmérkőzéseken kellene példát mutatni, mert később, a direkt ki­eső szakaszban nagyon vá­ratlan és logikátlan lesz a szigor és a piros lap. És sorsdöntő, amit — előre fé­lek — a játékvezetők egy másik piros lappal és ti­zenegyessel egyenlítenek majd ki. Szóval erre a VB-re a csapatok szuper módon fel­készültek. A játékvezetők — úgy tűnik — kevésbé.­­___________ —­út . Brazília—Algéria 1—0 (0—0) Guadalajara, 38 000 néző. V.: Mendez (guatemalai). Góllö­vő: Careca (67. p.). Karl-Heinz Rummenigge: némelyek túl sokat tulajdonítanak a melegnek Karl-Heinz Rummenigge, a nyugatnémet válogatott csa­patkapitánya a mundialra sé­rülten érkezett. A nyitótalál­kozón nem is kapott helyet a kezdőcsapatban. Húsz perc­cel a lefújás előtt — egygó­­los uruguayi vezetésnél — azonban pályára küldte őt Franz Beckenbauer szövetsé­gi kapitány. Az egyenlítés nem is maradt el. Milyennek ítéli az NSZK válogatottjának bemutatko­zását? — összehasonlítva azzal, hogy 1978-ban Lengyelor­szággal 0—0-t játszottunk, míg négy esztendeje Spa­nyolországban 2—1-re ki­kaptunk Algériától, a mos­tani nyitány jónak mondha­tó. A szerencsétlenül beka­pott gól után sem adta fel senki, ezt a cserepadról is jól láttam. A szünet utáni 20 percet leszámítva a nagy magasság és hőség ellenére is jól játszottunk. Az egyet­len negatívum az volt, hogy nem sikerült megszerezni a két pontot. A magasság és a hőség okozta nehézségek megfelel­nek a várakozásának? — Nem vagyok szakértő, de összességében rosszabbat vártam. Úgy tűnik, némelyek túl nagy jelentőséget tulaj­donítottak ennek a tényező­nek. Persze nem kizárt, hogy később még bekövetkezik egy hullámvölgy a szokatlan kö­rülmények miatt. Úgy gon­dolom, hogy gondos felkészü­lésünknek köszönhetően erőnlétileg olyan jók va­gyunk, mint még soha egyet­len világbajnokságon sem. Véleménye az első forduló után? — Csoportunk valóban olyan erős, amint azt megjó­solták. A dánok jó benyo­mást tettek rám. A skótok­nak ellenünk most minden­képp nyerniük kell, ezért nagyon keményen küzdenek majd. Amennyiben legyőz­zük őket, már szinte biztos a továbbjutásunk. Rendkívül fontos lesz ez az összecsa­pás. Nemzetközi meghívásos viadal a salakon Ismét nyeregbe szállnak a vaspapu­­csosok Gyulán, va­sárnap délelőtt 10 órai kezdettel rendez a Bé­késcsabai Volán nemzetközi meghívásos versenyt. A má­jus 2-i viadalhoz annyiban hasonlít majd a 20 futamos erőpróba, hogy ismét kisor­solnak egy versenymotort. A mezőnyt hat lengyel (két toruni, négy opolei), két dán, két NSZK-beli (M. Trupkovic és C. Preis), két NDK-beli vaspapucsos alkotja a kül­földieknél, akik ellen Far­kas, Fórián, Gyepes és Rusz veszi fel a küzdelmet. SPORT SPORT SPORT SPORT Mikkeli és a sport (1.) Két profi, 16 amatőr, 3 alkalmazott Mikkeliben, a közel 30 ezer lakosú finnországi kis­városban 57 éves múltra te­kint vissza a városi sport­egyesület. A közel hatvan sportklub eredményes mű­ködésére utal, hogy a röp­­labdázók, a jéglabdázók (!) és a labdarúgók az első ligá­ban, a jégkorongozók, a te­­kézők pedig a második ligá­ban szerepelnek rendszere­sen. Mindezt Tanno Rehntől, a városi sportklub elnökétől tudtuk meg, akinek fülében városunk neve: Békéscsaba, ismerősen cseng, hiszen né­hány éve járt már nálunk. Mi most elsősorban a labda­rúgásról kérdezzük, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy megtudjuk, miként látja a sport­ág helyzetét, s mi a véleménye a Mikkeli-gárda csabai tagjáról, Királyvári Károlyról? — Finnországban, de Mik­keliben is, a számos egyéb sportág mellett mind na­gyobb népszerűségnek ör­vend a labdarúgás. Az ég­hajlati viszonyaink miatt azonban négy-öt hónapra korlátozódik a futball. A bajnokság idején ezért he­tente két meccset kell ját­szanunk. Egyet csütörtökön, a másodikat pedig vasárnap.­­ Hogyan tud felkészülni a csapat a bajnoki idényre? — Szerencsénkre Mikkeli­ben hatalmas sportcentrum van, ahol helyet kapott egy körülbelül 85-ször 55 méte­res fedett salakpálya is. Itt kezdődik el a felkészülés, már december elsején. Ápri­lis végéig, amikor is a baj­nokság kezdődik, fokozato­san sűrítjük az edzések szá­mát. Ekkor már heti négy alkalommal, másfél-másfél órás edzéseket tartunk, plusz a hét végén egy pró­bameccset játszunk. Hány játékosa van a szak­osztálynak, és hányan dolgoz­nak még a klubnál? — Tizennyolc igazolt játé­kosunk van. Ebből egy fiú, aki a Bahama-szigetekről került az angol első ligába, majd Mikkelibe, és az önök városából származó Király­­vári profi, a többiek amatő­rök. Ezenkívül két edző, egy gyúró és egy klubtitkár te­vékenykedik még a klubnál a főállásban. • Hogyan értékeli a csapat je­lenlegi munkáját? — Nagyjából elégedett va­gyok. Az első ligában most Helsinki csapata vezet, Mik­­keli a hatodik helyen áll. Ez nem rossz eredmény. Ha Királyvári játszhatna, talán még feljebb is juthatnánk a tabellán. „ Annyit tudunk róla, hogy kiutazása után hamarosan meg­sérült. — Nagyon sajnálom, hogy sérülése miatt nem játszhat csapatunkban. Korábban már láttam futballozni Ma­gyarországon, és még mielőtt megsérült, figyeltem őt az edzőmérkőzéseken. Király­vári jó középpályás, de bár­mely poszton tudnánk hasz­nosítani. Rendkívül gyors, ami számunkra nagyon fon­tos. Jól adogat, pontosan to­vábbítja a labdát, és képes irányítani is a játékot. Na­gyon várjuk a felépülését, nagy szükségünk van rá!­­ Hogyan premizálják a játé­kosokat? — Győzelem esetén jutal­mazzuk a fiúkat. Általában mindenkit azonosan, bár a kiemelkedő teljesítményt nyújtó játékost külön is megajándékozzuk. Rögtön a meccs végén, még kint a pá­lyán. Döntetlen esetén ter­mészetesen kisebb ez az ösz­­szeg, vereség esetén nincs pluszpénz — mondta Tauno Rehn. Amikor Mikkeliben jár­tunk, a helyiek éppen a Pori PT ellen játszottak. A rangadón Királyvárinak ugyan nem tapsolhattunk, de a finn testvérváros csa­pata végül is 1—0-ás győze­lemmel vonulhatott le a gyepről, és ennek a helyiek­kel együtt örülhettünk. (A Királyvári Károllyal Mikkeliben készült interjút lapunk keddi számában kö­zöljük.) Bacsa András Pillanatkép a Mikkeli—Pori PT mérkőzésről a szerző felvétele Idényzárás a megyei bajnokságban Négy csapat nagy napja... Vasárnap befejeződik az igen kiélezett megyei I. osz­tályú labdarúgó-bajnokság. Csak az utolsó fordulóban dől el a kiesés és a bajnoki cím sorsa. Szabó László, a megyei lsz titkára dióhéjban a következő­ket mondta a bajnokságról, a zárófordulóról. — Ritkán látható nagy küz­delem jellemezte az idei ver­senyfutást. Az utolsó forduló előtt még mindig négy csapat esélyes a bajnoki címre. Bár a Mezőkovácsháza — azzal, hogy a 13. fordulóban 1500 (!) néző előtt legyőzte a nagy rivális Mezőhegyest — lépéselőnyre tett szert, és minden bizonnyal tar­tani is tudja egypontos előnyét, de soha nem lehet tudni... A zárófordulóban a kovácsháziak Kétegyházán indulnak harcba a két bajnoki pont megszerzésé­ért, a bajnoki címért. Esetleges kovácsházi pontvesz­tés, illetve vereség esetén még „befuthat” a Mezőhegyes, a Nagyszénás és a Gyomaendrőd együttese is ... A párosítás: Szeghalom—Me­zőhegyes, Kondoros—Nagyszé­nás, Gyomaendrőd—Kaszaper- Nagybánhegyesi Zalka Tsz. A megyei labdarúgó-szövetség megkülönböztetett figyelmet szentelt az 1985—86. évi bajnok­ságnak. Az utolsó fordulóban azokra a találkozókra, ahol a bajnokság és a kiesés kérdése dől el, szövetségi ellenőröket küldenek. Az eddigi mérkőzé­sek komolyabb incidensek nél­kül zajlottak le. Már most any­­nyit leszűrhetünk az idei baj­nokságról — folytatta az lsz-tit­­kár —, hogy javult a színvonal, a nézők száma szinte megduplá­zódott, és több jobb játékerőt képviselő együttes szerepelt a megyei bajnokságban. Úgy vél­jük, hogy a négy csapat közül bármelyik végez az élen, mél­tón fogja képviselni a megyét a területi bajnokságban. Mit mondanak az érdekeltek? MEZŐKOVACSHÁZA, Sári Fe­renc edző: — Mit mondjak? Újra nagyszerű vezetés jött ösz­­sze, akik időt, fáradságot nem kíméltek az utóbbi időben, hogy újra előreléphessünk. Kilenc meccsen sorozatban remekül futott a szekér, reméljük, most sem ér bennünket meglepetés. De sohasem szeretek előre inni a medve bőrére. Mindenesetre mindent megteszünk a a pon­tért, a többi nem rajtunk mú­lik. Valamennyi játékosunkat dicséret illeti tavaszi játékáért! MEZŐHEGYES, dr. Kató Já­nos edző: — Balszerencsések va­gyunk, szinte végig vezettük a bajnokságot. Kiszolgáltatott helyzetben vagyunk az utolsó forduló előtt, hisz „sorsunk” a mezőkovácsháziak eredményétől függ. Természetesen a zárófor­dulóban a Sárrét fővárosában nyerni szeretnénk. GYOMAENDRŐD, Fodor Sán­dor edző: — Hazai környezet­ben győzelemmel szeretnénk búcsúzni a lelkes közönségünk­től. Bízunk a játék tisztaságá­ban, elégedettek vagyunk a do­bogós helyezéssel. NAGYSZÉNÁS, Szabó Árpád, rovatunk tudósítója: — A Nagyszénási Tsz SE együttese a dobogós helyezésért küzd. Úgy néz ki, hogy sikerül fellépni valamelyik fokára. Az együttes nincs könnyű helyzetben, mert a kiesés rémétől fenyegetett kondorosiak otthonába látogat, de szurkolóink Nagyszénáson is bíznak a gárdában. GÓLLÖVŐLISTÁK A területi bajnokság Körös csoportjában a góllövőlista él­mezőnye. 21 gólos: Sörös (Solt­­vadkert). 16 gólos: Váczi (Szarvas), Tóth (KSC). 13 gólos: Kéri (Szentes), Papp (OMTK), Somogyi (Szarvas). 12 gólos: Kákonyai (Miske), Kupeczki (OMTK), Simai (SZVSE). A megyei I. osztályú labda­rúgó-bajnokságban a mesterlö­vészek élmezőnye. .20 gólos: Schmidt (Medgyesegyháza). 18 gólos: Zsombok II. (Szeghalom). 17 gólos: Pálhidai (Mezőhegyes). 16 gólos: Zsombok I. (Szegha­lom). 15 gólos: Podmaniczki (Gádoros). 14 gólos: Török (Nagyszénás). 13 gólos: Papp (Kasza­per-Nagybánhegyes). 12 gólos: Lakatos (Mezőberény). - - Az MSZMP Békés megyei Bizottsága és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Árpási Zoltán. Főszerkesztő-helyet- BÉKÉS MEGYEI tel: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bes. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés Kéziratokat, képeket megyei Lapkiadó Vállalat, Bes. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: Csala János. Tele­­f­on. • P 1 ./A­fon: 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési dü: egy hónapra 43 Ft, egy évre 516 Ft. Kner Nyomda lapüzeme, Bes., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszéki Pál. ISSN 0133—0055 nem őrzünk meg és nem küldünk vissza.