Békés Megyei Hírlap, 1991. szeptember (46. évfolyam, 205-229. szám)

1991-09-30 / 229. szám

Megtört a jég a Kőér utcában Bp. Spartacus—Békéscsabai Előre KSE 23—28 (12—13) NB I-es női kézilabda-mérkőzés, Budapest, Kőér utca, 200 néző. V.: Klucsó, Lekrinszki. Bp. Spartacus: Farkas — Nagy A. 2, NAGY H. 3, ERDŐS 6 (2), Angyal 1, Tóth A. 1, Dejtári 2. Cs.: Kraskaite (kapus), Viglási 8 (5). Edző: Szabó István. Békéscsaba: Nagy K. — Kovács 3, MEZŐSÉGI 9 (3), Salamon 1, Hankóné 1, HOCHRAJTER 9 (2), BOHUS 5. Cs.: Hodroga (kapus), Bodzás. Edző: Csulik Pálné. Kiállítások 8, ill. 4 perc. Hétméteresek: 9/7, ill. 6/5. Csaba Mirelit—Balassagyarmat 26—22 (14—12) NB I B. Férfi. Békéscsaba, 100 néző. V.: Nádasdi, Pesti. Mirelit: MURÁNYI — Bene A. 4, Barna 4, SZILÁGYI 4, Molnár 6, SZŐKE 6, Valkó­i. Cs., Árkus (kapus), Kovács Z., Bánfi 1,Orosz, Kaiszler. Edző: Kolarovszki Mihály. A hétközi sikeres rajt után nagy becsvággyal készültek az előzés lányok a nyár folyamán megerősödött fővárosiak elleni mérkőzésre. A Spartacus a hazai pálya előnyével nyugodtabban kezdett, s a 2. percben Erdős révén vezetést szerzett, melyet Mezőségi hamar kiegyenlített. Az 5. percben Hochrajter bünte­tőjével 3—2-re fordítottak a vendégek, ám a félidő közepére 10—7-re elhúztak a házigazdák. Ezután a csabaiak védekezés­ben agresszívebbek lettek, tá­madójátékuk folyamatosabbá, így eredményesebbé vált, s a 24. percben 10— 10-et mutatott az eredményjelző. Fordulás után felváltva estek a gólok. A 48. percben 16—16 volt az állás. Ekkor a vendégek jó védekezés­sel több labdát szereztek, de hi­báztak, s ezt a szövetkezetiek jól használták ki. Az előzések di­cséretére szól, hogy nem adták fel és az utolsó negyedórában nagy hajrába kezdtek. Nagysze­rűen védekeztek, a kapuban Nagy K. több jó lövést hárított, s az ellentámadásoknál ragyo­góan sikerültek a befejzések, így az 55. percben már 26—23- ra vezettek a vendégek. A hajrá­ban Bohus gólerőssége és Hoch­rajter szellemes játéka révén to­vább növelték előnyüket a csa­baiak. Jó iramú, helyenként kemény, küzdelemes mérkőzé­sen a lila-fehér lányok — ha voltak is a mérkőzésnek olyan szakaszai amikor hibáztak, ami a nagy akarásnak tudható be — nagyszerű teljesítményt nyújtva győztek. A Kőér utcában meg­tört a jég: először nyertek bajno­kin a lila-fehér lányok. Ifjúságiak: Bp. Spartacus—Bé­késcsabai Előre KSE 11—21 (5—12). Ld.: Swarcza, ül. Viczián5,Kulcsár4, Schwertner3. (B. B.) Az újonc házigazdáknál hiányzott Oláh Béla, aki sikeres porcműtéten esett át a héten, de a csapat vezetői bíznak abban, hogy a csupaszív játékos miha­marabb felgyógyul, s újra a gár­da rendelkezésére áll. Kihagyott mirelites hétméteresekkel kez­dődött az első játékrész, ame­lyen a hazaiak ugyan kapkodva játszottak, de szinte végig vezet­tek. A 20. perctől elsősorban Murányi szép védéseivel és Szőke eredményességével sta­bilizálták az előnyt a békéscsa­baiak, sőt, úgy látszott, hogy je­lentős előnyre tesznek szert és végig sima mérkőzést játsza­nak. Azonban a Mirelit gépeze­tében az átlövők ezúttal csődött mondtak, a védekezés sem volt a megszokott, nem sikerült elő­nyüket növelni. A második fél­időben a hazaiak hibájából né­hány perc alatt kiegyenlített a harcosan küzdő vendégegyüt­tes. A mérkőzés ettől kezdve adok-kapok alapon folytatódott, több belemenéssel és kiállítás­sal tarkítva (14 kiállítás történt). A Mirelit csapatából a 52. perc­ben döntetlen állásnál Kovács Z. piros lapot kapott, azonban ennek ellenére és ettől kezdve a hazaiaknál jelentős javulást ta­pasztalhattunk. Elég volt né­hány gyors kontratámadás, hogy eldöntsék a találkozó sor­sát. A mirelitesek jó teljesítmé­nye ezúttal elmaradt, azonban a győzelemre mindenképpen rá­szolgáltak. Mezőségi Irén kilenc góllal járult hozzá a Békéscsabai Előre KSE idegenbeli sikeré­hez, amelynek során a Bp. Spartacust is legyőzték a lila­fehér lányok Kedden a Magyar Kupáért: Békéscsaba-Szeged Ismét találkozik egymással a Békéscsabai Előre KSE női kézilabdacsapata és a Szegedi ESK gárdája. Ezúttal október 1-jén, kedden 17.00 órakor a városi sportcsar­nokban, a Magyar Kupa keretében a legjobb 16 közé jutásért játszanak az együttesek. Szarvasi SC—Törökszentmiklós 26—20 (13—11) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Szarvas, 300 néző. V.: dr. Gyöngyösi, dr. Kékes-Szabó. Szarvas: Petrovszki — Száva 2, Almási 4, Tóth 9, FERENCZ 5, Gömöri 1, BENE Z. 5. Cs.: SZABÓ (kapus), Gilan, Tusiak, Somogyi. Edző: Pataki György, Velky Mihály. Nem a legjobb előjelekkel várta az új idényre szolnokiak­kal jelentősen megerősödött Törökszentmiklóst a hazai csapat, hiszen több játékosát is nélkülöznie kellett. Ha igazán jó játékot nem is sikerült nyúj­taniuk a hazaiaknak, akarásuk és küzdeni tudásuk ezúttal is meghozta a győzelmet. Az első félidőben a kezdeti bizonytalan­kodás után négygólos előnyt szereztek a szarvasiak, de a ruti­nos vendégek fel tudtak zárkózni. A fordulást követően többször is egyenlített a ven­dégcsapat, de a vezetést egyszer sem sikerült megszereznie. Sza­bó kapuba állása és sorozatos bravúrjai következtében elbi­zonytalanodott a Törökszent­miklós. A hatgólos hazai siker, ami biztos győzelmet sejtet, csak nagyon kemény összecsa­pásokkal teli küzdelemben szü­letett meg. SPORT Gödöllői Miller SC—Szirén SE 29—16 (16—6) NB I B-s női mérkőzés, Gödöllő. 150 néző. V.: Atkári, Herczeg. Szirén: Gyebrovszki — Hegedűs 5 (2), Perger 3, Csery I. 2, Szabó 3, Csery II. 2, Magyar. Cs.: Juhos (kapus), Hajdú, Melis 1, Kugyela. Edző: Csery István. Nehéz bajnoki sorozat után a bajnokesélyes otthonába látoga­tott el az újonc szarvasi együt­tes. Az US­A-beli Miller cég által szponzorált csapat nagy lendü­lettel, erőszakos támadójátékkal kezdett, s jelentős előnyre tett szert. A szarvasiak támadásait főleg a játékvezetők állították meg, ami további bizonytalan­ságot és kishitűséget eredmé­nyezett. A második félidőben már bátrabb támadójáték jel­lemezte a Szirén játékát, de a kapkodás és a sok eladott labda nagyarányú vereséget eredmé­nyezett. A Gödöllő győzelme biztos volt, csak az arányát saj­nos a játékvezetők határozták meg. Kovács J. (10), Bán (11) és Lambek (balról) igyekszik megkadá­­lyozni a fehér mezes Szilágyit a góllövésben. Ennek ellenére megérdemelt győzelmet aratott a Csaba Mirelit a balassagyar­matiak ellen­Fotó: Jávor Péter 1991. szeptember 30., hétfő . Súlyos vereség a bajnoktól MTK-VM VSC Dózsa Tsz Szarvas 89:58 (45:26) NB I-es női kosárlabda-mérkőzés, Budapest, Hungária u., 300 néző. V.: Harsányi, Várnai. MTK-VM: MES­­KÓ (9), Suhajda (4), BAKAI (23), Gerencsér (10), Körmendi (13). Cs.: BÍRÓ (14/3), SERES (10), Gyárfás (4), Rónaszéki (3). Edző: Killik Lász­ló. Szarvas: Frankó A. (2), Balog (15/ 3), FÁBIÁN (14), Lévai (6), Frankó K. (7). Cs.: Berkó (7), Veres (2), Sza­­vercsenkó (6). Edző: Murvai Árpád. Az eredmény alakulása: 5. perc: 11:0; 10. perc: 11:11; 14. perc: 20:15; 17. perc: 36:17; 24. perc: 53:28; 30. perc: 61:35. Kipontozódott: Frankó A. a 30., Fábián a 36. percben. Nem a legjobb előjelekkel kezdődött a mérkőzés a Körös­parti együttes számára, mivel egyik szovjet idegenlégiósuk, Zujeva sérülés miatt nem játsz­hatott a találkozón. A tavalyi bajnok MTK-VM otthonában megilletődötten kezdtek a ven­dégek, amit a rutinos fővárosi együttes azonnal ki is használt. Néhány gyors csere után lábra kaptak a szarvasiak és Balog szép kosaraival szorossá tették a mérkőzést. Ebben az időszak­ban nagy volt a küzdelem a pá­lyán, s néha egy-egy keményebb belemenés is borzolta a kedélye­ket. A szarvasiaknak 20:15-nél esélyük lett volna a fordításra, ám két kimaradt lehetőség után a hazaiak ellenállhatatlanok vol­tak, szinte tetszés szerint érték el pontjaikat az egyre inkább Szét­eső SC Dózsa Tsz-szel szem­ben. Fordulás után sem sokat változott a helyzet, a fővárosi kék-fehérek fölényben játszot­tak, magabiztosan dobták kosa­raikat. Ebben az időszakban a vendégek közül egyedül Fábián volt ponterős, míg a többiek helyzetek és büntetők sokaságát hibázták el, így nem maradha­tott el a nagyarányú vereség. Az elkövetkező időszakban a soron következő találkozókon formá­ban és akaratban is sokkal többet kell nyújtani a Körös-parti lá­nyoknak, ha eredményt akarnak elérni az NB IA csoportjában. R. E. A Hypobank nyerte a Duna Kupát A női kézilabda Duna Kupa zárásaként osztrák—magyar fordulót rendeztek. A serleget — ahogy várható volt — az osztrák BEK-győztes Hypo­­bank Südstadt szerezte meg, a két magyar együttes a máso­dik, illetve negyedik helyen végzett. Eredmények: Hypobank Südstadt (osztrák)—Szegedi ESK 41—17 (20—11), WAT Fünfhaus (osztrák)— Győri Sportközpont SE 17—22 (9—9). A Duna Kupa végeredménye: 1. Hypobank Südstadt 16 pont, 2. Győri Sportközpont SE 8, 3. WAT Fünfhaus 7 (167—163), 4. Szegedi ESK 7 (155—185), 5. Start Bratislava (csehszlovák) 6,6. Danubia Bratislava (csehszlovák) 4. Kosárlabda-közlemény Elutasítják Ránky Mátyás kijelentéseit A magyar férfi kosárlabda­válogatottba játékost adó klu­bok edzői a következő közle­mény nyilvánosságra hozását kérték: Ránky Mátyás szövetségi kapitány lemondása után a válo­gatott játékosokat adó klubok edzői az MKOSZ főtitkárának javaslatára megvitatták a felnőtt férfiválogatott feladataival kapcsolatos problémákat. Ennek alapján a követezőket állapították meg: 1. Ránky Mátyás a sajtóban is megjelent kijelentéseit — mi­szerint lemondásának oka a klubedzők megállapodást sértő magatartása — határozottan elutasítják, mivel azok nem fe­lelnek meg a valóságnak. 2. A válogatott játékosokat adó klubok vezetői kijelentik, hogy munkájukkal eddig is és a jövőben is maximálisan támo­gatják a válogatott felkészülését és programjait. Tekintettel arra, hogy Ránky Mátyás válogatott edzői, edző­bizottság vezetői és elnökségi tagsági funkciójáról is le­mondott, a kialakult helyzet­ben az edzők — szakmai fele­lősségüket érezve — a követ­kező javaslatot, illetve felaján­lást teszik az MKOSZ elnök­ségének: 1. A válogatott játékosokat adó klubok edzői vállalják, hogy csapatmunkában készítik fel a férfi felnőttválogatottat a nem­zetközi feladatokra. 2. Az érdekelt szakemberek bevonásával kimunkálják a fér­fiszakág rövid és hosszú távú szakmai koncepcióját. HIRDESSEN A BÉKÉS MEGYEI HÍRLAPBAN! Hirdetését feladhatja 1991. október 1-jétől a megye minden postahivatalánál. MAGYAR POSTA ­:h