Békés Megyei Hírlap, 2000. október (55. évfolyam, 231-255. szám)

2000-10-02 / 231. szám

10. OLDAL - 2000. OKTÓBER 2., HÉTFŐ SPORT Harmadik az Előre NK A hét végén Vácott befejeződött a Fontana Kupa női kézilab­datorna, amelyen négy élvonalbeli együttes vett részt. A Bé­késcsabai Előre NK csapata a három fordulós viadalon a harmadik helyet szerezte meg. Vác Synergon SE Vác—Békéscsabai Előre NK 32-24 (17-14). Előkészületi női kézilabda-mérkőzés, Vác, 200 néző. V.: Halmai, Szalay. Békéscsaba: Katona - Valyuch, Szabó 1, Vass 7, Kovásznai 7, Szrnka 5, Kovács 2. Cs.: Tóth B. (ka­pus), Félix, Kovacsicsova 2, Kánya, Valaczkai 2, Bacsa, Horváth. Edző: Sza­bó Károly. A Vác legjobb dobói: Mátyás 10, Pádár 7. Jól kezdtek a csabaiak, háromgólos előnyre tettek szert, majd magára talált a Vác és ki­egyenlített. A félidő kétharmadá­ig felváltva vezettek a csapatok, majd a hajrában háromgólos előnyre tett szert a váci együttes. Fordulás után felváltva estek a gó­lok, az utolsó nyolc percben hét­gólos előnyre tett szert a Vác és bebiztosította a győzelmet. Debreceni VSC-Valdor-Békéscsabai Előre NK 32-34 (16-19). Vác, 300 né­ző. V.: Dobrovits, Tájok. Békéscsaba: Katona - Kovacsicsova, Szabó 2, Vass 8, Kovásznai 4, Szrnka 5, Kovács 6. Cs.: Tóth B. (kapus), Valyuch 4, Valaczkai 4, Félix, Kánya, Bacsa, Horváth. Edző: Szabó Károly. A DVSC legjobb dobói: Gálás 10, Kocsik 6. Ismét jól kezdtek a lila-fehé­rek, kétgólos előnyre, tettek szert, majd kiegyenlítetté vált a küzdelem. A játékvezetők sok hétméterest ítéltek. Katona jól védett, és a 20. perctől a csabai­ak irányították a játékot, négy­gólos előnyre tettek szert. For­dulás után jól védekeztek a lila­fehérek, Katona továbbra is ki­válóan védett, s fokozatosan 9 gólosra növelte előnyét a csabai gárda. Ezután a cseréknek is le­hetőséget adott Szabó edző, kö­vető emberfogásra álltak rá a debreceniek, de már csak szépí­teni tudtak. További eredmények: DVSC­­Kiskunhalas 25-24, Vác- Kiskunhalas 36-30. A torna végeredménye: 1. Vác 9, 2. DVSC 8, 3. Békéscsaba 7, 4. Kiskunhalas 0 pont. Különdíjasok. Legjobb ka­pus: Katona Olga (Békéscsaba). Legjobb mezőnyjátékos: Kocsik Viktória (DVSC). Gólkirálynő: Pádár Margit (Vác) 45 góllal. Szabó Károly: - Ez a három­fordulós, bajnoki ritmusban meg­rendezett sorozat jól szolgálta a felkészülést, hiszen kialakult a csapat, s arra a kérdésre is választ kaptam, a kispadosok közül kire számíthatok igazán a jövőben. Összességében hét pontot gyűj­töttünk a hat találkozón, amivel elégedett vagyok. A békésiek nyerték a rangadót Újkígyós Csaba KC-Békési FKC 19-26 (10-11) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Újkígyós, 400 néző. V.: Oláh, Szelecz. Újkígyós: KOPÁNY 1 — Dócs G. 4, Lukoviczki, KORCSOK 6, Hovanyecz, Jarabek 1, Harangozó V. 2. Cs.: ECKER ZS. (kapus), Harangozó B. 5, Szőke 1, Darida, Czifrák, Nagy N. Edző: Balogh József. Békés: ARDELEÁN P. - Nyitrai 3, LAJOS 6, Nagy T. 5, Polgár Z. 1, POLGÁR T. 8, Gyulavári 3. Cs.: Petrovszki, Csengeri (kapusok), Papp, Weigert, Minya, Gálik, Nagy A. Edző: Kádas László. Kiállítások: 12, ill. 18 perc. Hétméteresek: 7/4, ill. 3/1. Újkígyós és fordítani tudtak a 20. percben, -------------------------------- s előnyükből egy gólt a félidő­re-A hazai együttes kezdett jobban a gére is megőriztek, megyei rangadón, 4-2-re elhú- Fordulás után a békésiek zött. A nyitott védekezést alkal­ kezdtek jobban, háromgólos maró békésiek azonban maguk­ előnyre tettek szert, de a házigaz­doz ragadták a kezdeményezést, dák nem adták fel, és a 47. perc­ben 19-16-ra már ők vezettek. Ekkor megtorpantak a kígyósiak, az utolsó 13 percben egyetlen gólt sem tudtak szerezni, míg a másik oldalon Polgár Tibor vezér­letével a békésiek tízszer vették be a hazaiak hálóját, és megérde­melten nyerték a rangadót. Balogh József: - Negyvenöt percig már megvalósítottuk, amit elképzeltünk, sajnos a végjáték­ban még akadnak hiányosságok. Kádas László: - Óriási küzde­lemben szereztük meg a győzel­met a megyei rangadón. Kiskunmajsa-Every Day KSE Orosháza 28-31 (13-14) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Kiskunmajsa, 400 néző. V.: Horváth, Marton. Orosháza: Szikora — Csere 3, BORDÁS 7, Dayka 5, KISS 6, Lovász 1, Bajusz 1. Cs.: Pereverzia (ka­pus), PÁSZTOR 7, Csányi 1, Varsandán, Raffai A. Edző: Ba­jusz József. Az ellenfél legjobb dobói: Avar 10, Kun 7, Kucsera 5. Kiállítások: 6, ill. 10 perc. Hétméteresek: 4/3, ill. 3/2. KrunrHormst mán mindössze egy alkalommal, ----------------------------------------------- a negyedik percben 2-1-re veze-Hatos fallal kezdtek az orosházi- tett a Kiskunmajsa. A folytatás­a, amivel az ellenfél nem tudott­ban az újonc vendégek akarata mit kezdeni, így a találkozó solyam érvényesült, többször vezettek három-négy góllal, ám a félidő vé­gére egy gólra felzárkózott a ha­zai együttes. Fordulás után a volt válogatott Bordás, Kiss és Pásztor góljaival, valamint a két kapus jó teljesít­ményének köszönhetően maga­biztosan szerezte meg a győzel­met az orosházi csapat. Bajusz József: - Naggyá tet­tük a hazaiak kapusát. Ha jobban összpontosítunk, több góllal is nyerhettünk volna. H­a hazaiak, amikor Pataki György Lengyelt állította a kapuba, aki meghálálta a bizalmat, bravúro­san védett, így a 48. percben for­dított a HC. A mérkőzés hajrájá­ban felváltva estek a gólok, az utolsó percben döntetlen állásnál a szarvasiak támadtak, de nem tudtak gólt szerezni, így igazsá­gos döntetlen született. Pataki György:­­ A sírból hoz­tuk vissza az egyik pontot. Gyömrő-HC Szarvas 19-19 (11-9) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Gyömrő, 300 néző. V.: Szemes, Varga. Szarvas: Szemenov — Gilan 1, Minik 5, Greksza 1, Felföldi 2, Gávai 2, Döge 1, Cs. LENGYEL (kapus), CZINA 7, Tusjak, Roszik, Nagy G., Bajorhegyi, Szabó. Szak­mai igazgató: Pataki György. Az ellenfél legjobb dobói: Szil­ágyi 6, Varga 5. Kiállítások: 10, ill. 14 perc. Hétméteresek: 4/3, ill. 5/3. Gyömrő rész közepére. A folytatásban ---------------------------------------------- összeszedte magát a vendégcsa-Gyengén kezdte a találkozót a pat, és a félidő végére két gólta szarvasi csapat, amit a házigaz­ csökkentette a hátrányát, dák kihasználtak és három-négy- Szünet után növelte előnyét a gólos előnyre tettek szert a játék- Gyömrő, már négy góllal vezettek Gyulai SE-Herz-FTC II. 30-26 (13-14) NB I B-s női kézilabda-mérkőzés, Gyula, 300 néző. V.: Gyú­ró, Láda. Gyula: Lovászné — Békési 3, Bodzás E. 3, NEMES 2, HAJDÚ 5, VALACZKAI 13, Major J. Cs., LOVAS (kapus), BACSA 3, Csepregi, Bodzás I., Novák 1, Rosits, Szabó A. Edző: Csulik Pál. Az ellenfél legjobb dobói: Blaskovits, Borkovszka, Tóth T. 5—5. Kiállítások: 4, ill. 4 perc. Hétméteresek: 3/3, ill. 3/3. Gyula­iek a hazaiak, háromgólos előny­-------------------------------------------- re tettek szert, ám a Fradi-tartalék Nyitott védekezéssel kezdtek a­zok nem adták fel, és a félidő ve­­fürdővárosiak, fej-fej mellett ha- gére fordítottak,­ladt a két együttes, a 15. percben Szünet után Valaczkait em- 8-8 volt az állás. Ezután erősített berfogással kísérték a vendégek, ekkor lépett elő a hazaiaknál az „ötletjáték”, amit ügyesen oldot­tak meg a lelkes közönség támo­gatását élvező fürdővárosiak, és az 58. percben már hat góllal ve­zettek. A látottak alapján a jó tel­jesítményt nyújtó gyulaiak meg­érdemelten nyertek a több NB I- es játékost felvonultató zöld-fehé­rek ellen. Csulik Pál: — A második fél­idei „ötletjátékunk” megérdemelt sikert hozott a jó erőkből álló Fra­di II. ellen. ■ A nagyobb rutin döntött Spar SE-Békési TE I. 11­7 Jánost. Utóbbi sportszerűtlenül viselkedett, három találkozón is NB IA csoportos férfi asztalitenisz-mérkőzés, Tatabánya. Bé­ végig beszélt, szinte „kisírta" a kési győztesek: Bohács 4, Baranyi, ifj. Balogh, Domokos 1-1. győzelmet a játékvezetőknél. A TV ALBÁMYA 32 egyéni mérkőzéseken Bohács békésiek, ha egy kicsit jobban remekelt a vendégeknél, sorra összpontosítanak a sorsdöntő A párosokat nagy csatában a ház­ó győzte le rutinosabb vetélytársait, helyzetekben ponttal távozhattak zigazdák nyerték. Ezt követően köztük a volt válogatott Molnár volna Tatabányáról.________tv. m Kézilabda: ezüstérmes a válogatott A magyar női kézilabda-vá­logatott ezüstérmes lett a sydneyi olimpián, miután a döntőben a hajrát elbukva kikapott a címvédő Dániá­tól. Dánia—Magyarország 31—27 (14-16) Sydney, Dome, 6000 néző, vezette: Garcia, Moreno (francia). Dánia: Rantara — Vestergaard 1, Rolling 5, Andersen 7 (3), Kjaergaard, Fralund 5, Hoffmann 11. Cs.: Petersen (ka­pus), Kjaerskou 1, Bottzau 1. Magyarország: Farkas A. — Balogh 7, Siti 3, Zsemberyné, Kökény, Farkas Á. 3 (1), Pigniczki 1. Cs.: Pálinger (kapus), Radulovics 9 (3), Pádár 1, Deli 1, Lőwy 2. Hétméteresek: 3/3, ill. 4/4. Kiállítá­sok: 2, ill. 2 perc. Jól kezdett a dán csapat, lero­­hanásból elhúzott, majd felváltva estek a találatok. A magyarok tá­madás során több labdát is elad­tak, így az 5. percben már 5-2­ volt. A védekezés egyik oldalon sem működött tökéletesen, ren­geteg volt a gól. Újra a kapusok vették át a főszerepet, ekkor min­den kísérletet fogtak. A négyper­ces gólcsendet Radulovics törte meg (8-8, 17. perc). Sőt folytató­dott a jó magyar széria, amely a 21. percre 11-8-as előnyt ered­ményezett. A pihenőt követően­­elválva potyogtak a gólok, de 19-16 után a magyar kapus megint remekelt, és ami a legfontosabb, a 42. perc­re hatra nőtt a különbség! A dá­nokon az időkérés nagyon is segí­tett. Felpörgették a támadásaikat, masszívabbá tették a védőfalu­kat, így szívós küzdelemben Hoffmann jóvoltából 23—17-ről feljöttek, és egyenlő lett az állás! Sőt, iszonyú rohanásba kezdtek a dánok, ami végén rendre eredmé­nyesek is voltak, így az 59. perc­ben már 30-26-ra lépett el Dánia. Innen már nem volt visszaút. Ezzel együtt a magyar női válo­gatott minden idők legjobb ered­ményét produkálta, hiszen ezt megelőzően két bronzéremre fu­totta erejéből: 1976-ban Montreal­ban és 1996-ban Atlantában. Mocsai Lajos szövetségi kapitány: — Büszke vagyok a csapatom­ra. A végjátékból mindenkinek tanulni kell. A mai modern, gyors kézilabdában öt perc alatt le lehet dolgozni 5-6 gólos különbsé­get. A döntőbeli eredménynek nem örülök, de valahol boldog va­gyok, hogy a magyar női válogatott a világ közvetlen élmezőnyébe tartozik. Azzal kaptunk ki, hogy a hatgólos vezetésünknél három­négy helyzetet elpuskáztunk, pedig ha ekkor ugyanolyan türelme­sek vagyunk, mint a mérkőzés előző szakaszában, akkor nyerhet­tünk volna. Ezek a hibák az aranyérembe kerültek. Csalódott va­gyok, hogy nem éltünk a lehetőséggel, szégyenkeznünk azonban egy másodpercig sem kell. Sinka László, a magyar szövetség főtitkára: - A dán játékosok hi­hetetlen jó versenyzők. Soha nem adják fel, az utolsó leheletükig küzdenek, és az ellenfél hibáit könyörtelenül kihasználják. Ezzel együtt a magyar csapat történelmet írt, mert ilyen előkelő helyen még soha sem végzett olimpián. A mérkőzést az 1995-ös világbaj­noksághoz hasonlíthatnám, ahol a döntőig bravúrral jutottunk el, de az i-re ott sem sikerült feltenni a pontot. Pádár Ildikó, a magyar válogatott beállósa: — A végén nem játszot­tunk jól, így nem is nyerhettünk. Sajnos a biztos vezetés birtoká­ban nem koncentráltunk eléggé, el­kezdtünk kapkodni. A támadá­sok során gyermeteg hibákat követtünk el, és a dánok jobbak an­nál, hogy ezekkel a lehetőségekkel ne éljenek. Az ezüstéremnek örülök, de olyan közel volt az arany, hogy fáj a vereség. Farkas Ágnes, a magyar női kézilabda-válogatott sztárja int a rajongóknak, miközben csapattársaival együtt átveszi az olimpia ezüstér­met Sydneyben. A magyar lányoknak nem sikerült a bravúr, de teljesítményük így­­ dicséretes: a női kézilabdatorna döntőjében 31-27 arányban alulmaradtak Dániával szemben. A harmadik helyen Norvégia, a negyediken a Koreai Köztársaság végzett FOTÓ: EUROPRESS/EPA Atlétika: Marion Jones álmai elszálltak Eltekintve a vasárnapi férfi maratonfutástól, gyakorlati­lag szombat este befejezte sydneyi diadalmenetét az atlétika. A monstre program valamennyi epizódja méltó volt a múlt péntek óta látot­takhoz, természetesen megint több, mint 100 ezer néző előtt. Kettős etióp győzelmet hozott a női 10 ezer, s olyan favoritok, mint a kenyai Loroupe, vagy az ír O'Sullivan csak az élboly után ér­tek célba. A váltók mindig hatalmas kö­zönségsikert aratnak, most is ez történt. Ráadásul az amerikai 4x100-as férfikvartett 21 századra megközelítette saját világcsúcsát is, majd... Hatalmas cirkuszt esi­ Újabb doppingügy Pozitív lett Szvetlána Poszpelova, orosz futónő doppingtesztje az olimpián. A NOB orvosi bizottságá­nak elnöke, Alexandre de Mérodé herceg jelentette be, hogy a 400 m síkfutás előfutamában kiesett at­létát három nappal a verseny után ellenőrizték, és szervezetében sztanozololt mutattak ki. A 20 éves Poszpelova, aki már el­utazott Sydneyből, nem indult a 4x400-as váltóban, holott eredeti­leg ő lett volna az oroszok második­­ futója­ vált az arénában tiszteletkor cí­mén. Kiderült: nem csak futni, bohóckodni is nagyon tudnak Greene-ék. A fotósok és a tévé­sek, meg a hálás publikum legnagyobb örömére. A nők hasonló számában, bár a végén nagyon „jött” Marion Jones, messze voltak az amerikaiak a győzelem­től, mert elrontották az egyik váltást. Bahama és Jamaika (Ottey-val) megverte őket. A női 1500 egyik hőse, bár csak harmadik lett, a romá­niai Szabó Gabriella volt. Le­maradt, botladoztak előtte, kerülgetnie kellett az eleső­­ket, s 150 méterrel a cél előtt 10 méter hátránnyal a 8. he­lyen futott. Aztán megindult, harmadik lett, de ha még tíz mé­tert tart a verseny, ráduplázhatott volna 5000-es győzelmére. Az etióp széria folytatódott a hihetetlenül taktikus férfi 5000- en, ahol 53,8-as utolsó 400 után zúdultak célba - az első 6 helyen afrikaiak. Közben a női magasug­rás csak azon dőlt el az egyfor­mán 2,01-ig jutó orosz Jelesina és dél-afrikai Cloete között, hogy utóbbinak volt egy verése 1,96- on. A 22 éves etióp Gezahigne Abera nyerte maratonfutásban a sydneyi atlétikai versenyek utol­só, egyben a XXVII. nyári olimpia 300. aranyérmét a kenyai Eric Wainaina és honfitársa, az ugyan­csak etióp Tesfaye Tola előtt. Lassabban, alacsonyabbra, gyengébben Sydneyben az olimpiai atlétikai versenyek során nem érvénye­sült a „Citius, altius, fortius" elve, hiszen az atléták teljesítmé­nye összességében alig múlta felül az atlantait. A többi mérhe­tő sportágban, úszásban, súlyemelésben és kerékpárban sor­ra dőltek a világcsúcsok, atlétikában azonban egyetlenegy vi­lágrekordot sem írtak át, és csak 7 olimpiai csúcsot szárnyal­tak túl. A férfiak 23 száma közül mindössze nyolcban született jobb eredmény, mint Atlantában, míg a nőknél a négy évvel ezelőtti 19 számból Sydneyben csak hét esetben kellett jobb teljesít­ményt nyújtania a győztesnek. (Három új női számnál - rúdug­rás, kalapácsvetés, 20 km gyaloglás - nincs összehasonlítási alap). Mindehhez hozzájárul még, hogy a versenyzők közül kevesen értek el egyéni csúcsot, a győztesek és helyezettek egyaránt eddigi legjobbjuk alatt teljesítettek.