Békés Megyei Hírlap, 2011. július (15. évfolyam, 152-177. szám)

2011-07-30 / 177. szám

2011. JÚLIUS 30., SZOMBAT - BÉKÉS MEGYEI HÍRLAP forma-1 A magyar futamon még nem győzött az éllovas német pilóta. A McLaren és a Ferrari egyre gyorsabb, de nem hívott össze válságstábot a Red Bull-istálló. Emlékezetessé tenné a harmincadik születésnapját a spanyol Fernando Alonso. VETTEL LECSÚSZOTT A DOBOGÓRÓL Ugyan Christian Horner csapatfőnök szerint a Red Bull-os Sebastian Vettel akár elmehetne egy há­­romfutamos szabadságra is, olyan sokkal vezet ös­­­szetettben, mások egye­nesen pánikot és krízist emlegetnek az osztrák is­tálló körül. Ami tény: az utolsó két versenyen el­verték a Vörös Bikákat, rohamtempóban megy a McLaren és a Ferrari, de még így is magabiztos előnnyel vezetik a pont­­vadászatot. A forró ma­gyar futamon ez azonban kevesebbre is olvadhat. Licska Balázs Ugyan nem sikerült Sebastian Vettelnek véghezvinnie azt a bravúrt, hogy a tizedik futamon is dobogóra áll, azért nem kell szégyenkeznie. A maximálisan megszerezhető 250 pontból 216-ot zsebelt be a címvédő né­met pilóta, amivel magabizto­san vezeti a vb-t, 77 ponttal a Red Bull-os csapattárs, az ausztrál Mark Webber előtt. Azonban van olyan, aki már vészharangot kongat. — Úgy gondolom, hogy a ne­gyedik helyezés a maximum, amit elérhettünk, amivel nem vagyunk elégedettek, de ez van. El kell fogadnunk, tovább kell lépnünk - hozta az il­­live.hu Vettel BBC-nek adott nyilatkozatát. A német elismer­te: nem tudta tartani a lépést a német futamon az első három autóval, amin változtatni kell, mert a McLaren és a Ferrari is egyre gyorsabb. Cristian Hor­ner csapatfőnök azonban csak mosolygott azokon a kérdése­ken, melyek szerint válságérte­kezletre van szükség a Red Bullnál. Úgy véli, inkább a táb­lázatot kell nézni. Amin pedig az látható: ugyan Sebastian Vettel nagy előnyt hal­mozott fel, a második és ötödik helyezett - tehát Mark Webber és a mclarenes Jenson Button - között csak harminc pont van. Az pedig már két futam alatt bő­­ ven ledolgozható, de a 77 pontos előnyre sem köthető életbiztosí­tás. Legalábbis ebben bízik a Nürburgringen idei második győzelmét arató Lewis Hamilton és az utóbbi három futa­mon dobogóra álló Fer­nando Alonso - no meg a csapattárs Mark Web­­­ber, aki tavaly megnyerte a mogyoródi versenyt. — A magyarországi futam légköre mindig remek, szerin­tem ez az egyik olyan verseny, amit a pilóták a leginkább ked­velnek - mondta az összetett­ben második helyen álló auszt­rál, aki kiemelte, hogy mint vá­ros, Budapest is a kedvencei kö­zött szerepel a látnivalók miatt. A pálya viszont már nem olyan szívderítő, mert amellett, hogy rövid, igen technikás is, tehát nagyon kell figyelni az egész körben, alig van pihenésre, la­zításra lehetőség. Éppen ezért is kíváncsi, hogy miként lehet használni a DRS-t, milyen lesz az úgynevezett előzési zóna. A Nemzetközi Automobil-szö­vetség egyébként úgy határo­zott, hogy a célegyenesben le­het nyitni a hátsó légterelőt - amivel csökkenthető a légellenállás, nagyobb végsebesség érhető el - annak, aki az utolsó kanyar előtt egy másod­percen belül kö­veti az előtte botor­kálót. A használata csak száraz pályán lehetséges, esőben tiltott.­­ Izgalmasabbá vált a Formula-1 az idén - folytatta már Fernando Alonso, aki teg­nap töltötte be 30. életévét. A kétszeres vb-győztes spanyol pilóta szerint ez a nyitható szárnyak mellett a KERS-rend­­szernek is köszönhető. A ferraris nem véletlenül boldog és elégedett, hisz’ egyre megbíz­hatóbb és gyorsabb is alatta az autó. — A szezon első feléhez képest ha­talmas előrelépést tett a csapat, de még tovább kell dolgoz­nunk - ecsetelte a spanyol, aki első fu­tamgyőzelmét a Hun­­garoringen aratta, még 2003-ban. Meg is említette is a for­mula 1.com-nak adott nyilatkozatában, hogy milyen fontos neki a magyar pálya. Hozzá­tette, hogy a szü­letésnap miatt még kedvesebb számára a futam, éppen ezért reméli, hogy szépen is zárul. Le­het, hogy a tavalyi második hellyel idén is beérné. Ahogy vélhetően Michael Schuma­ cher is, pedig ő már ötször is felállhatott a futam végén a pó­dium legfelsőbb fokára. A Mer­­cedes-versenyzőnek ehhez azonban most egy csodára len­ne szüksége. — Soha nem feledem, hogy itt nyertem egyszer vb-címet - ha­tódott meg a hétszeres vb-győz­tes, aki hozzátette, hogy szinte otthon érzi magát Magyaror­szágon. Az előző évben nem fu­tott be pontszerző helyen, erre most van esélye, lévén az utolsó két futamon a kilencedik és a nyolcadik helyen végzett. Ugyan elkövetett egy­ pár gyer­meteg hibát, a gyengélkedés leginkább az autónak tudható be, ami most ennyit tud. A Mer­cedes nem tartozik az élme­zőnybe - pedig az előd Brawn GP 2009-ben vb-címet nyert -, de Ross Brawn csapatfőnök épp a magy­ar verseny előtt azt nyi­latkozta a Bild német lapnak: addig nem áll le a munkával, amíg nem kezdenek el futamo­kat nyerni. Úgy véli, a pilóták remek munkát végeznek, nem ők tehetnek a mostani helyzet­ről. A magyar futamon már le­het is bizonyítani. Mark Webber, Lewis Hamilton és Fernando Alonso. A múlt héten, a német futam végén pezsgőt bonthattak. Az éllovas Sebastian Vettel idén először nem állhatott fel a dobogóra. Lewis Hamilton volt a leggyorsabb a szabadedzésen A DÉLELŐTTI SZABADEDZÉSEN a McLaren 2008-as vb-győztese végzett az élen 1:23,35-es idő­vel, két és három tizedet adott Sebastian Vettelnek és Fernando Alonsónak. Mark Webber pedig összetörte a Red Bullt. Lewis Hamilton délután is tartotta a remek formát: 1:21,018-as időt ment, több mint két tizedet adott spanyol riválisának. A harma­dikként Jenson Button, a negye­dikként Webber végzett, így Vet­tel csak az ötödik lett, fél má­sodperccel elmaradva a német futamon győztes brit pilótától A brit pilóta bizonyult délelőtt és délután is a leggyorsabbnak. SPORT 13 Az időmérő edzéseken idén legyőzhetetlen a Red Bull, tavaly Sebastian Vettel állhatott az első kockába sebességben gyakorlatilag verhetetlen idén a Red Bull Az időmérő edzéseket rendre meg­nyerik - tízből hétszer Sebasti­an Vettel, háromszor Mark Webber volt az élen , tehát nagy mértékben lehet arra fo­gadni, hogy a Hungaroringen is övéké lesz a pole pozíció. Elő­ző év­ben a német állhatott be az első kockába, aztán a har­madik lett. Bár nem sok olyan verseny van, ahol még nem bonthatott pezsgőt a futam vé­gén, mint győztes, ez Mogyoró­don még várat magára.­­Ez az egyik legnehezebb pá­lya - mondta Vettel, aki az okokat is feltárta: a futam alatt általában forróság van, ami miatt rengeteg folyadékot veszít a pilóta. Emellett a pá­lya vonalvezetése sem egysze­rű: három rettentő lassú ka­nyar van, de a célegyenesben akár 315 kilométer/órával is repeszthetnek az autók.­­ Az utolsó kany­arban még folya­matosan várnod kell, várod és várod, aztán amikor fel­érsz a szegélyre, már nyomha­tod is végig a gázpedált. A német Sebastian Vettel szerint nehéz a magyar pálya vonalvezetése.