Békés Megyei Hírlap, 2017. december (21. évfolyam, 280-303. szám)

2017-12-11 / 288. szám

2017. DECEMBER 12., KEDD Látványos sportgála a Csabagyöngye Kulturális Központban Gedó György, Ónodi Henrietta és Palotai Károly halhatatlan lett Hétfőn a Csabagyöngye Kul­turális Központban rendez­ték meg a látványos Békés­csabai Sportgálát, amelyen sporttörténeti pillanat tanúi lehettünk, hiszen egy hely­színen találkozhattunk a me­gyeszékhely három élő olim­piai bajnokával, a tornász Ónodi Henriettával, az ököl­vívó Gedó Györggyel és a labdarúgó, Palotai Károllyal. Verasztó Lajos lajos.veraszto@mediaworks.hu ÜNNEPSÉG Szujó Zoltán, a ren­dezvény házigazdája köszön­tötte a rendezvény vendége­it, köztük Sárfalvi Pétert, az Emmi Sportért Felelős Állam­­titkársága helyettes államtit­kárát, Tolnai Pétert, a Békés Megyei Önkormányzat alel­­nökét, Fábián Lászlót, a Ma­gyar Olimpiai Bizottság sport­­igazgatóját, a Magyar Olimpi­ai Bajnokok Klubjának alelnö­­két, olimpiai, többszörös világ- és Európa-bajnok öttusázót, a Magyar Torna Szövetség kép­viseletében Guczoghy Györ­gyöt, olimpiai bronz-, világbaj­noki ezüstérmes, háromszoros Európa-bajnok tornászt és Bé­késcsaba város vezetőit. A Himnusz elhangzása után Szarvas Péter polgármes­ter ünnepi beszédében hang­súlyozta: - Van mit ünnepel­nünk, hiszen a múlt nagyjai mellett a ma kiválóságait is köszöntjük a rendezvényen. A nyáron három világbajnoki érmese lett a városnak, a súly­lökő Márton Anita a második helyen végzett, a gátfutó Baji Balázs bronzérmes lett és az úszó Bohus Richárd a 4x100-as váltóval lett harmadik. Ezt követően átadták a Békéscsaba Sportjáért kitün­tetéseket Unyatinszki Mihály tornászmesteredzőnek, az olimpiai bajnok Ónodi Henri­etta egyik edzőjének és Kor­mos Mihálynak, a Békéscsa­bai Röplabda SE szakmai igaz­gatójának, aki kétszer nyert a békéscsabai női csapattal baj­noki címet, és sokat tett a diák- és szabadidős sport fejleszté­séért a megyeszékhelyen. A folytatásban Hevesi Tamás koncertjét hallgathatták meg a jelenlévők, majd a 25 évvel ez­előtt, 1992-ben Barcelonában olimpiai bajnoki címet nyert Ónodi Henriettát köszöntöt­ték. Először egy rövid filmet ját­szottak be az olimpiai bajnok­nő életéről. Szarvas Péter pol­­­gármester Várkonyi János fes­tőművész Csabai emlék című festményét nyújtotta át az ün­nepeknek. Köszöntötte Ónodi Henriettát Sárfalvi Péter, Fábi­án László MOB-igazgató és Gu­czoghy György, a Torna Club Bé­késcsaba részéről Izsó Gábor el­nökségi tag, aki az olimpiai si­kerek idején a klub elnöke volt. A Békéscsaba Megyei Jogú Város Sportszakmai Tanács­adó Testület javaslatára lét­rejött a Békéscsaba Halhatat­lan Sportcsillagai elnevezé­sű klub, amelynek első három tagja a város három élő olim­piai bajnoka lett. Prekop Já­nos művésztanár segítségé­vel megörökítették az olimpi­ai bajnokok kézlenyomatát! Ezt követően Szarvas Péter és Lukács József, a Sportszakmai Tanácsadó Testületének elnöke átnyújtotta Gedó Györgynek, Ónodi Henriettának és Palo­tai Károlynak a halhatatlanná avatásról szóló oklevelet. Ezt követően az élsporto­lói fogadás keretében díjaz­ták a kiváló eredményeket el­érő sportolókat, edzőket. A év békéscsabai sportolónője Már­ton Anita, a Kopp Békéscsabai AC súlylökője lett, aki a belg­rádi fedettpályás Európa-baj­­nokságon arany-, a londoni világbajnokságon ezüstérmet nyert! Az Év Békéscsaba edző­je címet Anita felkészítője, Eperjesi László nyerte el. Az év békéscsabai sportoló­ja Baji Balázs lett, aki a londo­ni atlétikai világbajnokságon 110 gáton bronzérmes lett, és megnyerte az Universiadén ezt a számot, edzője ifjabb Tomha­­user István. Elismerésben ré­szesült a Békéscsabai Előre Úszó Klub versenyzője, Bohus Richárd, aki a budapesti vébén a 4x100-as váltóval lett harma­dik. Ricsi édesanyja vette át a díjat, fia pedig videóüzenetet küldött az Egyesült Államok­ból, ahol jelenleg vizsgázik. Az év utánpótláskorú leány sportolója a vívó Petri Renáta lett, edzője Galli Zsolt. Az év utánpótláskorú fiú sportolója Apáti Bence, a Kopp Békéscsa­bai AC középtávfutója lett, aki a Győrben rendezett Európai Ifjú­sági Olimpiai Fesztiválon 1500 méteren második lett, felkészí­tője Tóth Sándor mesteredző. Az év sportvezetője Baran Ádám, a Békéscsabai RSE el­nöke, a díjat Kormos Mihály, a klub szakmai igazgatója vet­te át. Az év csapata a Békéscsa­bai RSE, az elismerést Fésűs Erzsébet egykori válogatott röp­­labdás, a klub jelenlegi szak­mai stábjának tagja vette át. Az Év Fair Play díjasa Pavuk Tíra atléta, aki a grossettói U20- as Európa-bajnokság 3000 méter akadály számá­ban a verseny közben megállt, hogy elesett, megsérült tár­sán segítsen, edzője, Urbanik­­né Rosza Mária. Háromórás benső­séges ünepséget rendeztek. Az év békéscsabai paraspor­­tolója Zsilinszki Orsolya úszó, felkészítője Lantosné Jámbor Nóra. Díjazták a Kopp Békés­csabai Atlétikai Club futóját, Mihály Rékát, ugyancsak ki­vívta a siketolimpián való sze­replés jogát, és a 800 méteres síkfutásban a 7. lett, felkészí­tője Tóth Sándor mesteredző. Elismerésben részesült a Kopp Békéscsabai AC verseny­zői közül a gyalogló Kovács Bar­bara és edzője Germán Tibor, a gerelyhajító Bogdán Anna­bella, a futó Novák Natália és a diszkoszvető Szebegyinszki Richárd. Díjazták Kazár Dóra és Szabó Réka vívókat, valamint a Békéscsabai Lakótelepi SE vi­lágversenyeken érmet nyert sportolóit és edzőiket, Debrecze­­ni Dezsőt, Dohányos Andrást és Hricsovinyi Károlyt. A rendez­vény a Baross Imre Artistakép­ző diákjainak látványos légtor­­nász-bemutatójával zárult. Balról Gedó György, Ónodi Henrietta és Palotai Károly a kézlenyomatát mutatja a közönségnek Fotó: Lehoczky Péter Henit méltatták Sárfalvi Péter, az Emmi Spor­tért Felelős Államtitkársága he­lyettes államtitkára, sokszoros világ- és Európa-bajnok öttusá­zó Ónodi Henriettát köszöntve elmondta, hogy ő nem lehetett ott a barcelonai olimpián, de a tévé előtt ülve szurkolt a bé­késcsabai tornásznőnek. Fábián László, a MOB sport­­igazgatója, a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának alelnöke, olimpiai és többszörös világ- és Európa-bajnok öttusázó azzal kezdte, hogy büszke lehet a vá­ros a volt és a jelenlegi spor­tolóira, akik a jövő olimpiai csapatát alkothatják majd. - Békéscsaba folyamato­san szállítja az érmeket az olimpiákról. Köszönhető ez a családoknak, de a felkészítő kitűnő szakembereknek is - mondta Fábián, aki külön kö­szöntötte a megjelent három olimpiai bajnokot. - Békéscsa­ba fent van az olimpiai sport térképén - tette hozzá. Fábián személyes emléket is idézett, aki 1992-ben csa­pattársa volt Ónodi Henriettá­nak, s bár Heni a csapat legki­sebb versenyzője volt, az olim­pia legnagyobbja lett.­­ Fan­tasztikus volt az elszántsá­ga, ami a verseny előtti utol­só pillanatokban is jellemezte. Aztán a lelátón lélegzetvissza­fojtva figyeltük, hogyan sikerül a versenye. Guczoghy György olimpiai bronz-, világbajnoki ezüst­érmes, Európa-bajnok tor­nász a Magyar Torna Szövet­ség képviseletében érkezett, és a tatai edzőtáborokat em­lítette, ahol Heni fantasztikus munkát végzett el, az ünnepi rendezvényen SPORT 13 Megnyílt az Ónodi 25­­ csabai lány a világ tetején című kiállítás a Csaba gyöngyében Érmek, serlegek, dresszek, formaruhák TORNA Rendezvénysorozattal ünneplik Békéscsaba újrate­lepítésének 300. évforduló­ját, melynek keretében 2018. december 8-ig több kiállítást is rendeznek a megyeszék­helyen. Egyik első állomása­ként hétfőn Ónodi Henrietta, Békéscsaba 1992-es tornász olimpiai bajnokának relik­viáiból nyílt tárlat a Csaba­gyöngye Kulturális Központ Hungarikum Klubjában. Az eseményt Herczeg Tamás, a kulturális központ igazga­tó-helyettese nyitotta meg, aki Friedrich Ludwig Jan, az első német tornaegyesület megalapítójának gondolatai­ból idézett. Már akkor fontos­nak tartották a test és a szel­lem egyensúlyát. Herczeg Ta­más méltatta a jelen lévő Óno­di Henrietta érdemeit, aki pályafutása során minden nagy világversenyen, így az olimpián, világ-, és Európa­­bajnokságon, valamint világ­kupán is nyert. Üdvözölte a Békéscsabán született Palo­tai Károly egykori labdarú­gót, aki 1964-ben nyert olim­piát, és a megyeszékhelyen nevelkedő 1972-es ökölvívó bajnokot, Gedó Györgyöt is.­­ A kiállításon megtalál­ható az a ló, melyen Henri­etta Barcelonában megnyer­te a lóugrás aranyérmét, az ötkarikás medáljait és még sok-sok érem, serleg, vala­mint az a trikolór is, melyen a 292 olimpiai aranyérmes kö­zül 190 aláírása található - mondta Herczeg Tamás, aki kifejezte örömét, hogy Henit ismét Békéscsabán láthatjuk, majd megnyitotta a kiállítást. Szigeti Csaba, békéscsabai önkormányzat sportcsoport­vezetője, sportszakmai köz­reműködő elmondta, hogy nem kis munka volt a kiállí­tás anyagát összeállítani. - Nincs annál nagyobb öröm, mint, hogy Ónodi Hen­riettától megkaptam azt a bi­zalmat, hogy rám bízta az ér­meit, vagy azt a saját tervezé­sű tornadresszt, melyen a cí­mét nyerte - mondta Szigeti. A kiállításon természe­tesen kiemelt helyet ka­pott az ugrásban szerzett az olimpiai aranyérem, vagy az a dressz, amelyben a világ­­bajnoki címét nyerte, de lát­ható volt edzői, Unyatinsz­­kiné Karakas Júlia és Unya­tinszki Mihály olimpiai for­maruhája, vagy a japán vi­lágkupán kiérdemelt díszes serleg. A többtucatnyi relik­via, csak egy kis részét képe­zi a bajnok által megnyert ér­meknek. G. P. Bajnokok egymás között: Fábián László (balról) és Sárfalvi Péter volt öttusázók Ónodi Henriettával a hétfőn megnyílt kiállításon Fotó: L. P.