Brassói Lapok, 1930. február (36. évfolyam, 26-48. szám)

1930-02-19 / 40. szám

.SPORT­­. A bécsi Wzsokes* s&sa^as wea*esélyet mért a Fer­eB,ícwéya©sr,a Meglepetések a magyar foot­ball­ba­nokság startjánál Budapest, február 17. A magyar football életében ,a tegnapi nappal meg­kezdődött a tavasz. A tavaszi szezon hivatalos kez­detéhez méltó nagyszabású programmot bonyolítottak le az egyesületek. A hűvös, sáros idő ellenére a sport­barátok tízezernyi tömege­ lepte el a tribünöket. A játékosok keztyüs kézzel dideregtek a mezőnyön. A bajnoki küzdelmek több meglepetést hoztak. De szom­ú napja volt a Ferencvárosnak is, mely csú­fos vereséggel kezdte nemzetközi meccseinek so­rát. A mérkőzésekről alábbi távirati tudósításunk szá­mol be: Wacker (Bécs)—Ferencváros 4:1 (0:1). Két hónapi szünetelés után erős ellenféllel került szembe a Ferencváros és győzelmi esélyeit már eleve csökkentette az a körülmény, hogy Takács II. és Hunyadi helyén tartalékokat volt kénytelen szere­­peltetni a Horváttal megerősített Wacker ellen. A vezető gólt a Ferencváros éri el a félidő 35-ik percében, Kohu­t lövéséből. A magyar csatárok az első félidőben többet támadtak, de a bécsi kapus szenzációsan védett. Szünet után főleg védekezésre szorult a budapesti együttes. A 24-ik percben Zisek egyenlít. A 31-ik percben Horváth góljával már ve­zetéshez jut a Wacker. Két perc múlva Widner újabb gólt lő a Ferencváros hálójába és a 35-ik percben Tax labdájából már 4:1 végleges gólaránnyal kiala­kul a Ferencváros veresége. A bécsi csapat végig jobb jobb volt és a győzelme megérdemelt. Kispest—Somogy 3:1 (1:0). A 16-ik és 20-ik percben Havasküri góloz, majd a 86-ik percben Paczolay fejese repül hálóba. A máso­dik félidő 12-ik percében Jakube értékesít egy tizen­egyest. A játék változatos, szép sportot nyújtott, de a sáros pályán hamar kimerültek a játékosok. A So­mogy új erőkkel kísérletezett. Attila—Harmadik kerü­let 1:1 (0:0). Szünet után, a 26-ik percben Békési rúgja a mis­kolciak vezető gólját. — A 89-ik percben Fröhlich egyenlít. A hatalmas sártengerben a csapatok a leg­nagyobb igyekezetük ellenére is képtelenek szép já­tékot produkálni A mérkőzés az első félidőben vál­tozatos. Az Attila azonban jobb volt, fölényben ját­szott. Szép startjuk a bajnokságban, meglepetés. Újpest—Hungária 6:6 (4:3). Barátságos mérkőzés, mindkét részről hatalmas gól­záporral. A gólok sorrendje: a 6-ik percben tizen­egyesből Bihámi, egy perc múlva Sólyom, újabb egy perc múlva Bihám­i, a 10-ik percben Spitz, a 35-ik percben Avar fejesgólja. A második félidő 6-ik per­cében tizenegyesből Bihámi góloz, a­k ik percben Só­lyom, a 31-ik percben újra Sólyom, a 37-ik percben ismét, tizenegyesből Bihami és végül a 40-ik percben Avar, fejezi be a gólesőt. Egyenlő, erők küzdelme volt. Szeged: Bástya—Nemzeti 5:1 (2:1). Gyönyörű, napsütéses időben a szegedi Csapat erő­sen támad.. A Nemzeti saját térfelére fordul vissza, majd durvasággal próbálja ellensúlyozni a Bástya fö­lényét. A mérkőzés vége már teljesen komolytalan játékkal telik el. A szegediek védelme a középvona­lon lézeng, tűig a játék egy kapura folyik. A harmadik kerületiek több új fiatal játékossal próbálkoztak, a­kik azonban nem váltak be. A 80-ik percben Cétényi vezető gólt rúg. A 37-ik percben Varga egyenlít. A 43-ik percben Wahl gó­loz. Szünet után a második percben Gallina labdája van a hálóban, a 16-ik percben Korányi lő gólt és végül a 32-ik percben Schwarz rúgja az ötödik gólt a budai csapat hálójába. T­üdőbetegek! Prob Dr. Páter tü­dőteája erősíti és a iQdAsznvat sebeinek cfrae­­allOOej­szesedését kedvezően ne- Ipvntolta, meotzaniefl «» **|**!«»­«I text csökkenti a köhögést Ingerl es a köpetet a t a­n:4-rólTivcje*'|c**te, »esi«mlyt növel es erőski a test el-USS22SÎ' T.^ebeie ek îJSTÂÂSgJSÎ " * ,znaa:i az egészs­égi állapotbeni nagy fidéz­ete s enn k nemcsak külsösen tesznek i*'­­ia ö ,e ei­­n n m so . cselben tartós gyöttyu ást hoz. Ezrek dicsérik rzin FVCi­ ylp ! kivillor hatását. Prof. Dr. P Her tüdo'««A . y,* y» ertorä ,an * arO'ier.O'ö:m «api: :ö azonciji atro, a in u»ne ol» a «s’C»py»*er,e»z kite­rrjett kiva®i'raazerden csod­afiowsu Icai nsuftny ti.pon atim rt­.atj­­isnoraiL. Maden eredeti CBOnMiot » Ic uu*la t»rv«nvUe, v­ustt foGLne és nláb­isa iftthatö. Le­reHszüUtzi ul â» a taa Csülaa" "V vszerlár, arasov, Hosszú utca 5. sz. a. Icia katté!­rs n­­aphot& nagybani lerakat: .STANDARD* Drogeta. Uuculițti­i. . Február 19 z uj F­ord-teh­erk­ocsi másfél formás Gyors... Erőteljes... Szilárd... Gazdaságos. Az új Ford-teherkocsi alváza minden igénynek megfelel. Negyven különböző acélfajtát használtak a gyártásnál; mindegyiknek az összetételét gondosan tanulmányozták, hogy a használatban a tartósság m­­imumát érjék el. A főtengely, a bütyöktengely, a szelepek, a hajtómű és a aj­tó tengely spe­­ciális acélból készültek, amely a célnak megfelelően lett tűzben edzve. Az elülső tengely chromacélból van esztergályozva. A többi részek acélfajtáit is úgy válogatták össze, hogy a Foord-teherkocsi gazdaságos üzemét hosszú időre biztosítsák. Motorja redukált fordulatszám mellett negyven lóerőt fejt ki. A „Cantilever“ típusú hátsó rugók a lökéseket tökéletesen felfogják, a fel nem függesztett súly minimális. A Houda ellenéle lökhárítók a stabilitást fokozzák és redukálják a kocsi rázását. A hat­ fékrendszer teljesen csuklott, tartós és igen hatékony. Egy Tri­­plex­ üvegből készült eltörhetetlen szélfogó növeli a vezető biztonságát. A jellemző alkatrészek egész sora egészíti ki az alvázat, amely igazolja azt a gondosságot, amellyel az új Ford-teherkocsi készült és biztosítja a tartósság, gazdaságosság és hibátlan működés maximumát. FORD FREEPORT - ISTANBUL, TURKEY A brassói siegylet ifjsjsági $?arssís?ye Rendeled résztvevő és — kevés hó Brassó, február !?. A szász siegylet tegnap ifjúsági versenyt rendezett a Pojánában. A rossz hó­viszonyok miatt csak a futóversenyt tartották me£v V­ed­­márt meghazudtoló hévvel füzeit a nap és a szerény hóréteg álmodozva adta át magát az elmúlásnak. Hatvankét versenyző gyülekezett a siratnál, fiúk és leányok. Egész kis gyerme­kek, akiknek hátán alig lehetett elhelyezni a hatalmas vere­nyszámjegyet. A fiúk négy osztályba sorozva négy kilomé­teres távon versenyeztek. A leányok két kilo­­méteren szaladtak. A tíz éven aluli gyermekek távja pedig nyolcszáz méter volt. Az eredmények a következők: I. csoport: 1. Orendi Alfred 15 p. 25 m­p II. cso­­ort: 1. Steinburg Harold 15 p. 44 mp. III. csoport: 1. Gust Sieefried 16 p. 25 mp. IV. csoport: 1. Gust Walter 16 p. 16 mp. Lányok versenyén: 1. Siegern,­­Lila 9 p. 54 mp. (nyers sif-lóverseny 1. Konrad Risdolf 2, p. 45 mp. . •, A gyarmni ssíversenyen­ tetytven a.­­.rendező egyesület engedélyével ,,versenyei­ kívül“ a Brassói Turista Egylet kis alf-,­nomén­ja, a pat­­fism Demeter Imre is és horribile diéta, ő érke­zett be elsőnek. Mikor a zsűri a győztesek ne-I­veit felolvasta, őt meg sem említették. Várjon­­ miért?­­ Rekordot javítottak a 10.000 méteres magyar gyorskorcsolyá­zásban. Budapestről táviratozték. A BKE gyorskorcsolyázó versenyén Winter országos rekorddal győzött a 10.000 méteres távon, 19 perc 17.1 mp. idővel­ A második helyezett Belházy is a régi rekordidőn belül futott ideje 19 perc 20.02 mp. — A régi rekordot Eötvös tartotta 19 perc Sl.11 mp. idővel. A versenyen Eötvös is indult és meg akarta javítani régi rekordját, ez azonban nem sikerült.­­ Tömeges csonttörések a svábhegyi skiverseny­en. Budapestről jelentik: Tegnap skiverseny volt a Sváb­hegyen. A versenyen nagy közönség vonult fel és a rossz idő folytán síkos talaj miatt igen sok baleset történt. Tizenhat kirándulót ért kisebb-nagyobb bal­eset. Az áldozatok a legtöbb esetben csonttörést és zúzódásokat szenvedtek. Belioni Gyula a Mac és Magdics László a Mafe atlétái szintén megsebesültek. Príma száraz aprított BÜKK TŰZIFA per 1000 kg 1 920 lei Me elé adUSttva ÉLYfiÜr S KERESKEDELMI R.-T. Brassó, Fekete­ utca 82. I. Iasi TELEFON: 2­—6£. THLEFQNI 3—GS. 11