Budapesti Hírlap, 1917. április-június (37. évfolyam, 88–164. szám)

1917-04-10 / 95. szám

1917. április 10. BUDAPESTI HIRLAP 195. o.) Bri Kidstettert, ám a kitűnő középső födözet sem tu­dott segíteni rajta. A­m­ig a MTK csapatának a födö­zetsor volt a gerince, addig a Rapidnak a födözetsor volt a gyengéje. Ez készült el a leggyorsabban és ezért roppant meg az egész csapat ereje. A csatázó­sorban nem volt meg­ a kellő összehangzás s külön dolgozott a két szárny és a bel­ső rész. A Rapid a sú­lyos vereség mellett is szerencsés volt, mert a MTK több lövése a kapufáról pattant vissza a mezőbe. Az első gólt Schaffer lőtte tizenegyesből, majd Dittrich öngólra juttatta a magyar csapatot második góljához. A harminchatodik perc hozta meg a Rapid első, egyúttal utolsó gólját, a­melyet Knapp nagyobb figyelem mellett védhetett volna. A második félidő­ben a MTK döntő felsőbbségben volt s a gólokat a követk­ező son­endben lőtték csatárói: S­p. Schaffer. 10 p. Schaff­er. 20 p. Schlosszer. 35 p. Schaffer. 44 p. Konrád II. Befejezésül Schaffer még egy gólt lőtt, de mert közbeni letelt a másfél óra s a biró jelt adott a befejezésre, a remek gól nem volt érvényes. Biró Fehérv Ákos volt. Törekvés—Viktória Ziskow 1:0 (6.06). Az ü­llői­ úti sporttelepen 2500 főnyi közönség nézte­­végig a mérkőzést. A csetiek ifjú erőkből álló, ügye­sen mozgó csapatát a Törekvés csak nagyobb test­súlya révén tudta legyőzni. 1­­eg­jobb játékosa a M­iskovnak Prokop balösszekötő és Zonbek hátvéde. Az első félidőben jó sokáig a csehek támadtak, a Törekvés védelme azonban a helyén volt és meddő maradt minden kísérletük. A második félidőben azután a hosszú utazásban kimerült Ziskow vissza­esett s a Törekvés így is csak nagy nehézséggel tu­dott egy offside izü gólt sz­­erezni Urik lövéséből. A Ziskowban három rokkant katona is szerepelt. Mindegyiknek béna a karja. Bíró: Boronkay Gábor ivott. (Hadimérkőzés.) Első osztály: UTE—„33' FC 1:0 (0:0). Hungária sporttelep. Heves küzde­lem, egyenlő erejű ellenfeleik. A meccs sorsát az utolsó percben az UTE javára megítélt és Priboj által értékesített 11-es döntötte el. — Második a)­osztály. TTC—BTC 2:1 (1:1), NSC—UTE 3:1­­(2:0). (Háborító serleg-mérkőzés.) FTC—BTC 2:1­­(1:1), Üllői-úti pálya. A vezető gólt a BTC érte el, anajd Ivanovszky kiegyenlített és Nemes a máso­dik félidő 20. percében győztes gólt szerzett. — Máv. népgyár—BSE 3:2 (0:1). Millenáris pálya. Vidéki mérkőzés. Győrött a Fővárosi TK 2:0­­(1:0) arányban legyőzte a Győri Egyetértést. Diós­győrött a ..33' FC kombinált csapata 1:1 (OK)) arányban döntetlenül mérkőzött a Diósgyőri Vas­gyári TK csapa­tával. (A BAK Prágában.) Szlávia—BAK 1:0 (1:0). A BAK vasárnap hajnalban ért beaett Prágába s en­nek ellenére is friss és igen jó játékot produkált. A Szlávia m­ár az első perelyen gól­hoz jutott, melyet BAK a küzdelem utolsó percében kiegyenlített, a bíró azonban a gólt nem ítélte meg. Eljárását azzal­­kadatolta, hogy már letelt az idő s , ezt jelezte is még a góllövés pillanata előtt. Hétfőn.­ ­Nemzetközi mérkőzés: PTC—Viktória Zis­!*•«» 1:1 (1:0). Allei­ úti pálya. 1500 főnyi nézőkö­zönség. A Ziskow frt. céltudatos, lapos passzjá­tékot produkált s a küzdelem nagy részében döntő­s'elsőbbségben volt. Feldmann hátvéde remek játé­­kának köszönhető, hogy a csehek győzelemhez nem juthattak. A FTC gólját Binder lőtte, a csehekét Kopetzky, Biró Gerő Ferenc volt. Floridsdorf—MTK, UTE, „S3"FC, kombinált­­1:1 (0:0), Hungária sporttelep. Példásan fair játé­kért élvezhetett a másfélezer főre tehető közönség. A magyar csapat játéka tartalmasabb volt, bár gyak­ran volt kiérezhető, hogy a játékosok nincsenek összeszokva. Főképpen Rác (MTK) mint jobbszélső, nem látta magát bele helyzetébe. A Floridsdorfban Pelz középső fedezet és Szerda középső csatázó já­téka emelkedett ki. Bíró: Kiss Menyhért volt. (Hadimérkőzés.) Első osztály. III. ker. TVE K­íVzfi- és Fémmunkások SC 1:1 (0:0), Hungária sport­telep. Izgalmas mérkőzés, a­melyben mindkét csa­­pat teljes energiáját kifejtette. (Háborús serleg mérkőzés.) Törekvés—MAC 1­:2 (1:1). Üllői­ út­i Törekvés góljait Krempels és Bodnár, a MAC-ot Urik és Csapkay lőtte. (Barátságos mérkőzés.) NSC—URAK 2:2. (A MTK Bécsben.) MTK—WAT 3:1 (0:1).­­Tütteldorfban 3000 főnyi közönség előtt zajlott le a mérkőzés. A második félidőben Schlosszer juttatta a MTK-át kiegyenlítő gólhoz, majd Schaffer a 30-dik és a 35-dik percben lőtt góllal győzelemre j­uttatta a kék-fehér szineket. HYIETTER. Cmlí­tést elős6­ft§ M S D ^TMATTONI GIESSHUBLER TISZTA TERMÉSZETS9 ALKALMA­S MVA IVVIJVI Xj^i HZi LÓVERSENY. Az alagi verseny. Húsvét vasárnapján óriás érdeklődé­s mel­lett futotta­ le az alagi miting főversenyét, a Jatz­kotrich emlékversenyt. A mérkőzésben az előre jelzett öt telivér vett részt és a verseny a favorit Frieda vereségével záródott. A győzelmet Boich Péter bárót Manchonja szerezte meg, Frieda és Agadir előtt. Sakk, a­melyet Frieda egyetlen ko­moly ellenfelének tartottak s a­melyet a fogadá­sokban is élénken pártoltak, a kőfalugrásnál fel­bukott és lovas nélkül száguldott társaival a pá­lyán és az akadályokon. Manchon győzelme annál értékesebb, mert 82 kilogram alatt vívta ki, olyan terhet vitt tehát győzelemre, a­mennyire a versenyt még soha sem nyerték. A verseny lefolyása eléggé izgató volt Frieda szédületes iramban vezetett, nyomon követve Sakktól. Manchont a háttérben tartotta lovasa. Így haladtak a kőfalig, a­hol Sakk fölhúzódott Frieda mellé, de röviden vette az ug­rást és fölbukott. Fries pár másodpercig öntudat­lanul feküdt a földön, beszállították az orvosi szo­bába, a­hol megállapították, hogy nem érte komo­lyabb baj. Sakk, a­mely egyik lábát erősen meg­ütötte, tovább fu­tott és különösen Agadirt gátolta. A második tribünugrás után, a nyolcasba történt fordulóban Manchon fokozatosan fölnyomult, a rö­vid oldalon ei­érte Friedát s a célegyenes közepén az erejével teljesen elkészült Friedát egyszerűen a l­abér­nél hagyta. Az eredmény ilyetén kialakulásá­ban Mauchon kitűnő klasszisa mellett része volt a taktikai hibának is. Frieda és Sakk tudvalevően Fries tréner istállójában áll s Fries a sorsra bízta, hogy kettőjük között melyiknek jusson a győzelem. Frieda tulajdonosa, Kinsky Zdenkó gróf adta az utasítást Szentének s meghagyta, hogy Friedá­val igen sebes tempóban vezessen, mert csak így tudja Sakk-ot legyőzni. Az iramban áldozata lett Sakk, a­mely bizonyosan a forszírozott hajtásnak köszön­heti bukását, de áldozatává lett Frieda is, a­mely jóval korábban fuladt ki, mint szabad lett volna. A közönség, bár az eredmény nem volt kedvére való, szimpatikusan fogadta Manchon győzelmét, a­mely jól megérdemelt sikere Boich bárónak, az­ egykori jeles úrlovasnak. Kijutott az ovációból Nosalnak is, a­kinek kis — a sporton kívül álló — kellemet­lensége is akadt. Mint beteg katona, egyik hadikór­ház lakója, Nosal, s vasárnap engedelem nélkül tá­vozott a kórházból. A parancsnokság utána küldött a versenypályára s a csendőrök vonták kérdőre. Nyomban el akarták vezetni, majd megengedték, hogy kötelezettségének eleget tegyen. A verseny után azonban N­osait , a katonát, hatósági úton elszállították. A vasárnapi verseny eseményei között említést érdemel Dara újabb győzelme, továbbá Barbár győzelme és huszonkétszeres osztaléka az ak­adályversenyben. Hétfőn két értékes száma is volt a program­nak: az Infortune gátverseny és a tavaszi hendikep. Az előbbiben Gerle legyőzte a favorit és még készü­letlennek bizonyult Pique assiettet, a tavaszi hendi­kepben tizennégy főből álló mezőnyben a hatalmas javuláson átment Csemernye aratott sokat ígérő győzelmet. Andrássy Géza grófot Gerle és Csemernye győzelme alkalmából elhalmozták szerencsekivánsá­gokkal. A húsvéti versenynapok eredménye: Vasárnap. I. Hároméves nyeretlenek versenye. 5000 korona. 10O0 méter. Baráti műves pm. Kildegrey 69% (Máté) első, Jay B. pm. Szigetvár 63% (Altmann) második, Dréher A. pm. Lindwurm 53% (Hauser V.) harmadik Futott még: Ratibor, Beduin. Biztosan, háromnegyed hosszal nyerve, mésfél hosszal harmadik. Tot.: 10:35. Helyre: 10,16 és 17. II. Ferroniére-gitverseny. 3000 korona, 2400 mé­ter. Dusehenek J. id. pm. Dara 69 (Fetting A.) első, Dunaszigeti ménes id. sk. Bagdad 70 (Bornáczky) má­sodik, Mühlhofi ménes 40. pm. Konradin Ut (Tám) har­madik. Futott m­ég: Karenina, White Lake. Könnyen két és fél hosszal nyerve, rossz harmadik. Tot. : 10 :23. Helyre: 10:16 és 10. III. Jankovich-emlék­verseny. Tiszteletdíj és 16.000 korona. 4300 méter. Baich P. báró 60 ph. Manchon 62 (Nosal) első, Kinsky 7., gróf 46. pk. Frieda 69 (Szente) második, Molnár L. 56 pm. Agadir 69 (Bocskai) harma­dik. Futott még: Sakk, Dsidas. Könnyen nyolc hosszal nyerve, rossz harmadik. Tot.: 10:55. Helyre: 10:10 és 13: IV. Eladók akadályversenye: 3000 korona.. 3600 méter. Dörgő F. 40 sm. Barber 59 (Siményi) első, Molnár L. 40 stpk. Gerle 61% (Bocskai) második,"Péchy A. 56 ph. Mindjárt 69 (Juh­ász) harmadik. Futott még: Légvár, Hűtlen, Kosák. Könnyen két és fél hosszal kiverve, négy hosszal harmadik. Tot.: 10.273. Helyre: 10:SI és 30*. V. Cserháti hendikep. 3000 korona 1600 méter. Dréher A. 3. sk. Na wird's 46% (Häuser) első, Zó­lyomi I. 50 ím. Fótás 63 (Tausz) második, Baráti mé­nes Sé­th. Szentírő 45% (Kertész) harmadik. Futott még: Fata, Iluskum, Hegyes, Sagesse, Zeppelin, Boldogulj, Semper, T­ohr, Koralis, Canada. Könnyen két hosszal nyerve, egy hosszal harmadik. Tot.: 10:61. Helyre : 10:23, 52­­és 93. VI. Ferencitől mi hendikep. 3000 korona. 2400 mé­ter. Molnár L. 30 pk. Morbian­a 30',­ (Steinwald) első, Dunaszigeti ménes 40 pk. .Vöt­e -14% (Maties) második, Vm X. M pm. Keeper I(Mifclfr) harminc.. még: Piano, Picula, Kim Kalch. Könnyen tót hosszal nyerve, egy hosszal harmadik. Tot.: iOjon­. Helyre.., 10 :24 és 23. Hétfő: I. Zugligeti hendikep. 2000 korona.. ISOO m­otor, Hartmann K. 30 pm. Mac 42% (Mayer K.) első, Duschm­nek J. 3é pm­. So­doch. 45 (Polgár) második, Botra, F. báró 3é pm. Leonardo 46% (Kertész) harmadik. Futott még: i­spök, Santaréna, Möwe, Fleck, F.Oncska, Tövis, Jankó, Justement. Biztosan két hoaszol nyerve, két hostú­szál harmadik. Tot.: 10:213. Helyre: 10:30, 25 és 27. II. Tavaszi hendikep: 5000 korom., 1200 méter. Andrássy M. gróf Sé­fia. Csemernye 44% (Mayer K.)­ első, Festetich herceg 5é szpk. Mindenes 54 (Pretzier), második, Dréher A. 56­­m. A­rarer 58% (Häuser) har­madik. Futott még: Cocasse, Ste, Titi, Fáklya, Hi­mera, Bödi, Sziporki, Blagueur, Elvira, Igliub­rin, Ke­weil, O­te. Biztosan háromnegyed hosszaal nyerve, három­negyed hosszat harmadik. Tot.: 10,88. Helyre: l'.':27, 3­2 és 21. • III. Infortuné-gitverseny: 10.000 korona. -W'l méter. Andrássy G. gróf 5. pk. Gerle 63% (Girupi),­­ első. Szemere M. 5é pm. Pique assiette 71 (istente) má­sodik, Molnár L. 4é pk. Skoda 61 (köré) harmadik. Futott még: Komet, San Gallo, Potztausend. Küzdelem utáni egy hosszal nyerve, négy hosszal harmadik. Tot. : 10:149. Helyre: 10:20 és 13."" IV. Pylades akadályverseny, (avndikvp.) 3000 korona. 2600 méter. Fanta G. 5é uk. Albáni 70% (Tám) elnő, Orssich P. gróf 4é pm. Paaster 57 (Seiler) máso­dik, Molnár L. 4é sk. Agotha 66% (Kóré) harmadik Futott még: Opium. Könnyen fél hossztól nyerve, tiz­­­hosszal harmadik. Tot.: 10:31. Helyre: 10:15 és 14. V. Három éves nyeretlenek versenye. 3000 korona, 1600 méter. Mautner V. pm. Pillao 56 (Varga) első, S­chlesinger V. és társa szpm. Berti 53% (Horváth K) második, Egyedy L. ph. Savanyu 47 (Csiszár J.) har­madik. Futott még: Veto, Esztelen, Chandon, Adua, Fenség. Könnyen két és fél hosszal nyerve, fejhosszal harmadik. Tot­.: 10:26. Helyre: 10:13, 13 és 39. VI. Kiadók versenye: 2000 korona. 1400 méter. Issekutz Gy. 3é sk. Hamicie 44% (Hutflesz) első, Taxis T. báró 3é sk. Mamacse­d 43% (Polgár F.) má­sodik, Orssich P. gróf 4é pk. Cassandra 53% (Takács J.) harmadik. Futott még: Pari, Sólyom, Bosli, Grosse. Kr.né­ven egy hosszal nyerve, két és fél hosszal harma­dik. Tot.: 10:26. Helyre: 10:16, 36 és 20.­­ A bécsi ü­g­etőverseny vasárnap és hétfőn lezajlott tizenegyedik és tizenkettedik napjának eredménye a következő : Vasárnap: I. Slietzingi-díj, 1600 korona. Weithofi ménes Sardelle (2340 m., Kreipl) első, Zechmeister második, Orsolya, harmadik. Indult még: Mais., Binvolo. Tot.: 10:76. Helyre: 20:60 és 61. II. Ibolya-verseny. 2000 korona. Weithofi ménes Hecht (2300 m., Kreipl) első, tonna második, Vinen harmadik. Indult még: Stall­ering, Amsel, Ovid, Sir Kyle. Tot.: 10:16. Helyre: 20:21, 45 és 65. III. Trabersport Klub-verseny. 1500 korom. W­­i­de­rn és Payer Miska (2420 ra., Obereberger) első, negy második, Moritz harmadik. Indult még : Alserhof, Pénzes (mint harmadik diszko.), Ellák, Herodiade. Tot.: 10:40. Helyre: 20:28, 30 és 46. IV. Laxenburgi-dij. 3000 korona. Holoc­ier F. Szabad (2400 m., Tulajdonos) első, Jacifor II. máso­dik, Miss Zealous Caid harmadik. Indult még: l'enore, Berkelly. Ispán. Tot.: 10:26. Helyre: 50:28 és 28. V. Cupid-dij. 2000 korona. Bellevuei ménes ír)A­ volette (1940 m., Albrecht) első, A'oc második, Tátrán­y harmadik. Indult még: Vilma, Fouette, Nestor, Faushir, Laureatus. Tot.: 10:18. Helyre: 20:26, 44 és 34. VI. Eladóverseny. 2000 korona. Feyer M. Harold (2400 m., Biró) első, A­ina második, Ilodaun harmadik. Indult még: Jean Jaques, Jubas. Tot.: 10:82. Helyre: 20:52 és 32. VII. Márta-verseny, 2200 korona. Schlesinger V. és társa Ottó S. (2345 m., Benyon) első, Erich második, a Silver Girl harmadik. Indult még: Gracieuse, Birka, Bessie the Great, Kleopátra. Tot.: 10:50. Helyre: 20:36, 54 és 46. VIII. Marbttrgi-dij. 1300 korona. Holooher F Original (2360.m., Tulajdonos) első, Manfréd második, Claudius harmadik. Indult még: Claf, Manoela, Ábránd, Miss Tierrelstoke. Tot.: 10.­10­. Helyre: 20:50, 67 és 32 Hétfő: I. Háromévesek versenye: 1300 korona. Csörgői ménes Picikém (1900 m, Sennyey gróf) első, Hefeitj a második, Lozelnek harmadik. Indult még: Cilii Geytoo. (mint harmadik diszkv.), Celsius (mint első diszkv.), Germania, Pilins. Támadás. Tot : 10:48. Helyre: 20:26, 23 és 43. II. Z­uzsi lánya-verseng. 2200 korona.. Feyer M Claudius (2200 m., Biró) első, Boccaccio második, Ijerd Harold harmadik. Indult még: Cairo, Pengő, General, Liliom, Beveri, Oliea. Tot: 10:31. Helyre: 20:131, 60 és 66. III. Trabersport Klub-verseny. 1500 korona. Ru­dolfshofi istálló Schatz (2420 m., Bauer) első, Kaehtigan második, Furfangos harmadik. Indult még: Hart. Tot.: 10:18. Helyre: 20:25 és 28. IV. Derby kísérleti verseny. 8000 korona. Kereszi­neci ménes Ophelia (2600 m., Lyon) első, Judith An­toinette második, Mr. Sievelstoke harmadik. Indult még: Meteor, Monte Christo, Sealskin Franciska. Tot.: 10:14. Helyre: 20:60 és 27. V. S Rittenbergi-dij. 2000 korona. Aranusi ménes Diribiri (2200 m­., Küster) első, Octavius második, Odalyske harmadik. Indult még: Pusztalánya­, Mein Niki, Hacken. Tot.: 10:31. Helyre: 20:41 és 204. VI. Háromevesek eladóversenye: 1800 korona. Foisor S. Ji­ohani (1920 m„ Tulajdonos) első, Nestor má­sodik, Xeptimi harmadik. Indult még: Mizzi B., Pique Dame, Panama. Tot.: 10 :16." Helyre:"20 :25 és 32.