Budapesti Hírlap, 1926. április (46. évfolyam, 74–97. szám)

1926-04-07 / 77. szám

1926 április 7. (77. sz.) Budapesti Hírlap. Az UTE a döntetlen eredményt erőteljes játékának, a csehek fáradságának és a bíró sok téves ítéletének köszönheti. FTC—MTK 0:9. Az Üllői­ úti sporttelepen 25.000 főnyi kö­zönség várta a húsvéti serleg döntő küzdel­mét. A csapatok a következőképpen állottak fel: FTC: Huber—Takács, Hungler—Fuhrmann, Müller, Blum—Mácsai, Stecovits, Pataki (Pal­­csek), Sándor, Tóth. MTK: Remete—Kocsis (Kővágó), Lenkey I.—Rebsó, Kléber, Nádler— Lenkey II., Molnár, Braun, Opata, Jeny. A mérkőzés első félideje az FTC felsőbbsé­­gében folyt le, de a csatárók a felsőbbséget nem tudták kihasználni és sok gólhelyzetet szalasztottak el. A játék folyamán Pataki és Kocsis megsérült, akiknek helyét I­alcsek, il­letően Kővágó foglalta el. A második félidőben az MTK került felül és sorra vezette a veszélyes támadásokat. Szép játékot azonban egyik csapat részéről sem lehetett látni, de annál több durvaságot. Valóságos embervadászat folyt a játékosok között a bíró asszisztálása mellett. A játék izgalmasabbá vált s a 27-ik percben kitört a botrány, amelyet fentebb ismertetünk. A húsvéti serleg sorsa a döntő jellegű MTK—FTC mérkőzés félbeszakítása után két­ségessé vált. A Magijar Labdarúgó Szövetség szabályzata értelmében, ha egy csapat levo­nul, akkor a győztes pontokat az ellenfele javára írják. Ebben az esetben a húsvéti ser­leg a Ferencvárosi Torna Club birtokába jut. Lehetséges azonban, hogy az MLSz indokolt­nak fogja látni az MTK levonulását és új mérkőzést rendel el. A második osztályú labdarúgóbajnokságért négy mérkőzést bonyolítottak le vasárnap. Az UTSE a RAG fölött aratott győzelmével a bajnokság élére került és így újra komoly jelöltje a bajnokságnak. A Főv. TKör a BSE- vel szemben bajnoki pontjaival az UTSE mögött a második helyet foglalja el. Mindkét csapatnak 24—24 pontja van, de míg az UTSE 18 mérkőzést játszott, a Főv. TKör le­játszott mérkőzéseinek a száma csak 16. 1 A KAOE a Világosság ellen döntetlen eredményt ért el, így továbbra is a bajnoki tabella utolsó helyén maradt. A MÁV az ETSE ellen 2:1 arányú győzelmet aratott súlyos botrá­nyok között lezajlott mérkőzés keretében. A legyőzött csapat közönsége a mérkőzés után megverte a mérkőzés bíráját, akit végül a rendőrök védelmeztek meg a súlyosabb bán­talmazástól. A mérkőzések eredménye: UTSE—RÁC 4:1 (2:1). Fővá TKör—BSE 1:0 (1:0). KAOE—Világosság 1:1 (1:0). MÁV—BTSE 2:1 (1:0).. A vidéken. A Budapesten lebonyolításra került serleg­­mérkőzéseken részt nem vett csapatok egy­ része a vidéken szerepelt. A Budapesti Egye­­temi Atlétikai Club Szegeden játszott a Ma­gyar Kupáért a Szegedi Atlétikai Guba­. A mérkőzés izgalmas küzdelem után 3:2 (1:1) arányban a főiskolai csapat győzelmével záró­dott. Hétfőn a Szegedi Testgyakorlók Köre ellen játszott a BEAC s 5:3 arányban győ­zött. — A ,.38 FC“ Pozsonyban volt a hús­véti ünnepeken. Első napon a Lincui SC ellen ,1:1 döntetlen eredményt ért el, hétfőn a Bra­­tislava ellen 2:1 (1:0) arányú győzelmet ara­tott. Ezt a mérkőzést rekordközönség nézte végig. — A VÁC Győrött vendégszerepelt, de egy kombinált csapat ellen csak erős küzde­lem árán tudott 4:3 (1:1) arányú győzelmet elérni. — Az URAK csapata a nyíregyházai egyesületek vendége volt. A Nyíregyházai Bő­rösök­ FC ellen 6:0 (4:0) arányú,fölényes győzelmet aratott, a NyTVE ellen pedig 5:1 (3:0) arányban győzött. — Szombathelyen a bécsi WAC vendégszereplése tette emlékeze­tessé a húsvéti ünnepeket. Az első napon a SzSE ellen 1:0 arányu győzelmet aratott a bécsi csapat, a második napon pedig a SzAK fölött 1:0 arányu vereséget szenvedett. •­ Békéscsabán az Aradi Atlétikai Club játszott, a háború óta első ízben. Első napon az OMTK fölött aratott 3:0 arányú győzelmet, a máso­dik napon pedig a CsAK ellen győzött 4:2-re. * Munkások mezei futóversenye Sze­geden. A munkások mezei futóbajnoksá­­gát Szegeden tartották meg nagy érdeklődés mellett. A verseny kitűnő rendezésben a vá­rakozásnak megfelelő eredménnyel végző­dön. A szenior bajnokságot Steiner Pál (MTE) nyerte meg. Az ifjúsági versenyben Huszár József (MTE) győzött. A versenyek részletes eredménye a következő: Szenior verseny (távolság­i hat és fél kilométer) Steiner Pál (MTE) - első, 24 perc 17.6 mp. Rajzik Ferenc (ESC) második, 25 perc 10.4 mp. Nesz József (MTE) harmadik, Kocsmár Mihály (Szeged) negyedik. A csapatver­senyben a Munkás Testedző Egyesület első, a Szegedi Munkás Testedző Egyesület máso­dik, az ESC harmadik.I­fjúsági verseny (távolság négy kilométer.) Huszár József (MTE) első, 14 perc 40­4 mp., Német Béla (MTE) második, 15 perc 0 8 mp., Mac­i Ist­ván (Vasas) harmadik. Az ifjúsági csapat­­versenyben a Munkás Testedző Egyesület csapata első, a* Vasas második, a SzMTE harmadik. • * Firpo legyőzte Spallat. Buenos­ Ayres­­ben nagy érdeklődés mellett mérték össze erejüket Firpo és Spalla világhíres boxolók. Firpo győzöt­t pontozással. l külföldön. Bécsben mindkét ünnepnapon bajnoki és serlegmérkőzéseket bonyolítottak le. A baj­noki mérkőzések során 30.000 főnyi közönség előtt a Rapid 4:4­­4:01 döntetlen eredményt ért el a Stovan ellen. A HAKOAH az Ama­tőrök ellen 1:0 (1:0) arányú győzelmet ara­tott. Hétfőn barátságos mérkőzéseket játszot­tak a következő eredményekkel: Amatőr— Stovan 3:2 (1:0), HAKOAH—Rapid 1:3 (3:1). Prágában a barcelonai Európa vendégjá­téka volt a húsvét főeseménye. A spanyol csapat katasztrofális vereséget szenvedett mind­két napon. A Viktória Ziskov 6:1 arányban győzte le, a Spartától pedig 9:0 arányú vere­séget szenvedett. * Az első nemzetközi kerékpárosverseny, Húsvét vasárnapján rendezte az UTE az újpesti Stadionban az esztendő első nemzet­közi kerékpárosv­ersenyét. A versenyben osztrák kerékpárosok is résztvettek, akik olyan jól szerepeltek a tréningjük legelején álló magyar versenyzőkkel, hogy az oszt-­­rák-magyar flyérversenyen valóságos ka­tasztrofális vereséget mértek rájuk. Ausztrál kerékpárosainak huszonnégy pontjával szemben a magyar kerékpárosok mindössze csak kilenc pontot szereztek. Egyénileg első lett Reic­hl (Bécs), második Schaffer (Bécs), harmadik Tóth (UTE). A húszkilométeres motorvezetéses versenyben Bániczky győ­zött, a 42 kilométeres versenyben Bartos lett az első. Hétfőn, a nemzetközi ü­ldönő ver­senyben az osztrák kerékpárosok győztek. LÓVERSENY. A budapesti futtatás. — Meglepetéssel végződön az esztendő két megnyitó nagy versenye. — Teljes parádéban fogadta az új lóver­senytérség a húsvéti szezonnyitó napok­nak a közönségét. Pompás tavaszi időjá­rás kedveskedett a turi híveinek, aranyos napsugár játszadozott a szépséges­ gyep­­szőnyegen s a tribünön a turtélet előkelő­ségei merültek el gyönyörködve a hip­­pikus sport élvezésében. Sikerült a bekö­szöntő külsőségekben, bizalmat keltően a versenyüzem gondos vezetőségében, nem sikerült ellenben a fogadó közönség szá­mára- mert mindjárt a nyitány halomra döntötte a hetek óta ápolt reménysége­ket. Két nagyobb verseny került lefutásra vasárnap és hétfőn. Két népszerű előrefo­­gadási verseny: a pest megyei hendikep és a háromévesek nyílt hendikepje. S mind a kettősben megbukott minden előzetes jó ér­tesülés, a múlt esztendőről áthozott papír­­­­számítás, a nehéz obulusokkal pártfogolt favorit, az előrefogadás, amely jó útrava­­lónak ígérkezett a fogadók számára. Nagy meglepetést hozott a pest megyei hendikep. Kikapott benne a múlt évi mil­­lenium­i­ díj nyerője, a beavatottaktól ver­hetetlennek vélt Montalto s éppen abban a versenytársában talált legyőzőjére, amely­től a legkevésbé féltette reménykedő is­tállója. A hendikep-osztályba tartozó hat­esztendős Kikeriki verte meg Montaltot, az, a Kikeriki, amely a múlt évben is meg­nyerte ezt a versenyt, de amíg ekkor 47 kilogram volt terhe, most 60 kilog­ram volt a súlya. Igaz, hogy Montalto ilyen rövid „távolságon nem az igazi klasszis, igaz to­vábbá, hogy lovasa szerencsétlenül startolt a favorittal, de mégis impozáns volt Kike­­rifci rendkívül könnyen kivivott győzelme, amellyel az öreg harcos vén napjaira a lég­i obit lovaink közé sorozta be magát. Az indulás pillanatától uralta a mezőnyt Kike­riki s felsőbbségesen állotta a háttérből felnyomult Montaltonak meddőn maradt ostromát. Egyszerű, kevés izgalmat adó verseny volt a pest megyei hendikep s még csak annyit lehet följegyezni róla, hogy a másodsorban fogadott Virradat sereghajtó­­ként fejezte be szintén sok előrefogadást megsemmisítő futását. A napot egyébként a feltűnően megja­vul­t Suba váratlan győzelme nyitotta meg, tekintélyes osztalékkal örvendeztetvén meg az esztendő első nyerteseit, majd Esch ügyes lovaglása Nataschát juttatta első győzelméhez. Koppány három induló kö­zött is hosszakkal lemaradt a startnál a galgavölgyi díjban, amely így könnyű zsák­mányává vált Tandinak. Az ercsi ménes színei jártak elől Felperesen a hendikep­ben és befejezésül ismét a Jóház-istálló­­ részré haladt át győztesen a célvonalon Sauvignon nyergében. Hétfőn már mérsékeltebben kedvezett az időjárás. A szél csökkentette a napnak az erejét s ezért kevesebben vállalkoztak a szabadban való délutáni tartózkodásra. A látogatottság mégis kielégített, még in­kább a sport. Népes mezőnyök indultak s egyik-másik futamban a favorit is valóra váltotta a bizalmat. A nap hőse Scheibal volt, aki, úgy látszik, meg akarja védeni az idén is sampionságát. Három versenyben vezette a győztest, közöttük a nagy hendi­kep nyerőjét, Sylvanat is. Igen érdekes, szép mérkőzés volt ez, amelyben azonban a favorit Adony és Krikri Pasha nem ját­szott semmi szerepet. A hendikepben Juci reparálta vasárnapi vereségét,­­az ürömi díjban pedig Kaloda igazolta, hogy támasza lesz a Dréher-istállónak az idei konkurren­­ciákban is. A két nap részletes eredménye a követ­kező: Vasárnap: I. Horvát A Suba (8) lov. Nagy S. első, Baldower második, Uzsok harmadik. Fül. m. Anubis, Snitly, Lotice. Tót.: 1000,18.000, 1500, 2100. II. Gesliit Lechhof Nalascna (3) lov. Esch­­ első, Lator (3) második, Püpph­en Liese (5) harmadik. F. m.: Patrícia, Severo, Erdőkincse, Ossianda. Tót.: 1000,3000, 1400, 1300, 1400. III. br. Born Kikerski (6) lov. Hofbauer első, Montalto (6) második, Bonheur (4) har­madik. F. m.: Virradat, Patt, Pianissimo, Pla­néta. Tót.: 1000,9300, 1700, 1400, 1600. IV Jóház I. Tandi (1'/i) lov. IScherbal első, Rival (41) második, Koppány (p) harmadik. Tót.: 1000,2000. V. Ercsii Dénes Felperes (2) lov. Slenzl első,­­ Várkert (6) második, Lampasse (4) harmadik,­­ F. m.: Serpentin, Harcos, Ecarté, Aga Khán, I Labda, Blondelli, Kirgiz. Tort.: 1000,3000, 1500, 2800, 2000. VI. Jóház I. Sauvignon (10) lov. Rajcsik J­első, Juci­­l’/I (második, Hajrá (8) harmadik. I F. in.: Cunctator, Marika II, Útmutató, Taná­csos, Senki más, Impossible, Rugós Mali Jong. Tót.: 1000:23.000, 2700, 1500, 4200. Hétfő: I. Horvát E. Rigolo (3) lov. Scheihal első, Belisce (II/1) második, Felkelő (3) hamadik. I F. m.: L’Ermittage, Derengő, Non putarem, I Madi II, Murano, Dévai, Rózsalány. Tol­:­­1000,­­ 3000, 1200, 1300, 1400.­­ II. gr. Sigray Bootlegger (1 VI) lov. Péter első, Ropp (p) második, Elopement (4) har- I madik. Tót.: 1000,1900. III. Losonczy Gy. Siminna (6) lov. Schejbal­­ első, Nádor (6) második, Nandine (16) har- I madik. F. m.: Tisza, Krikri Pasha, Mileva, Echo, Adony, Modor. Tót.: 1000:10.000, 2900, 4400, 4200. IV. Littke J. Juci (3) lov. Schejbal első, Evetke (2) második, Freudenau (12) harma­dik. F. in.: Eszmény, Meszelő, St. Viatre, Nephlisz, Andromeda, Siess, Tamara, Suti, Nyakló, Szatmár. Tol.: 1000,4000, 1700, 1700, 2700. I­V. Dreher J. Kaloda (8:10) lov. Szabó L. N­. első, Ravigate (4) második, Tóalmás (1*/*) harmadik. Tot.: 1000,1500. VI. Issekül* Gy. Mausika (4) lov. Szokolai első, Dukat (10) második, Picikém (3) harma­dik. F. m­: Blondian, Mit szól hozzá?, Dzsun­gel, Lámáról. Tot.: 1000,8800, 2000, 1100, 2200. nsMe­irr* r UNDERWOOD irodai-, utazási- és magánhasználatra m $ r*­Biawlrészk­f! mr 3V, kg. |(l UNQEFMO STfltiBARO gyári ni és újjáépitett Írógépek díjtalan be* m nlatÁMi orífávrwertr MERCEDES tfvímolószépek 50ERZ ssr Vezérképviselete: GEREBEN BÉLA f udapetfi, VI.. .­­me M m« bn »j» TM Amb­ássy-ut 1­­ TELEFON : 38—31. Ezüst­ evőkészletek, nászajándékok, brilliáns ékszerek, gyöngysorok olcsón vásárolhatók Schmelcxer Jenőnél K K­ároly-körut 28. tölvöspotmi város­­i ap rókámmá ! ( legjobban kihelyezi BANKHÁZ Üllői-ut 5. szám. Kocsit! nagyon olcsón, raktáb­ól eladók. Arnóczky-győr, Budapest, Práter­ u. 64. Teoton: József 11 —18. Nyaraló Bal­atonberényben, 4 szoba, 1041 [1-es kerttől, f. évi április 17-én délelőtt önkéntes árverés utján e­ladatik. Válaszbélyegen levélre választ Némethné hagyatéki zárgondnoka Balat­onberényben ad. BUDAPESTI NEMZETKÖZI VÁSÁR 1926 április 17—26 Legjobb bevásárlási alkalom. Vámszabadraktár. Szállítási, utazási és vízumkedvezmények Képviseletek bel- és kül-­­ föld nagyobb városaiban. Egyidejűleg nemzetközi bőripari kongresszus. Szállást és teljes ellátást biztosító ,3 nap Buda­­pestéi!" c. jegyfüzetek 1 millió magyar korona. Központi iroda: Budapest, V., Szemere­ utca 6. sz. telefon l. sex-aa. is minden külön értesítés helyett! I­r. Guttmann Emilné született Grósz Nella felesége, ifj. Bence Gyu­láné szüle­tett Guttmann Margit leánya, dr. Bence­­ Gyula veje, Bence Klára unokája, Gutt­­­uiann Iiure és Guttimimi Róbert gyám­­­tjai a maguk, valamint az alulírottak nevében, a váratlan csapástól mélyen lemjzva, lá­dahvas szivvel tudatják, hogy: ,­ legjobb férj, apa és após nagyapa és áriapa testvér és rokon dr. Coltmann Emil ur munkás és nemes életének 67-ik, boldog házasságának 41-ik évében, folyó hó­­ 3-án, szombaton este, néhám napos szen­vedés után meghalt Dr­ága halottunkat folyó hó 5-én, hét­főn délután a régi (kerepesi-uti) zsidó­­­ temetőben a családi sírboltban örök nyugalom a helyettük. Budapest, 19­6. évi április hó 5-én. V., Zrínyi­ utca 1. Nyugodjék békében!­­ Guttmann Miklós fivére, Wohl Béláné szüle­ !­­ lett (J­uttm­ann Juliska, ért. Spitzer Ignácné született Ju­­ttm­ann Gizella. Ő­r. Jloffm­ann Holáné született, Jiuttaianu Jlariska, Versconyij Lajosné született fru­ttmannt Józefin nővére­: sógorai, sógornői, valamint itt rokonai. Retusőrök az acrograph­-rendszerrel való színes fénynyomáshoz felvétetnek a Société S. A. I. G. A. Barascino & Graeve régnél, Geona Ilialia­ via Aido Maonxio 7. Részletes ajánlatokat kérünk. keres a Société S. A. 1. G. A. Barabino & Graeve cég Genu? (Itáliát via Aldo Nlanur­io 7. Részletes ajánlatokat kérünk. Színes fénynyomás céljára háromszinedítőkefe (Drelfatbengriu'eure) keres a Société S. A. I. G. A. Barabino & Graeve cég Gesaa (Italia) via Aldo Maunzio 7. Részletes ajánlatokat, kérünk. Kil18.iym0 1 pénzét legjobban* sj BANKHÁZ _ Üllői.ut öt. Angol zsebszótárak, a kiejtés megjelölésével. MNGUA zsebszótáraki Angol 32' zsebalak — Magyar-angol rész, külön kötve K 25-OtK) — Angol-magyar rész,külön kötve 25.006 SCHENK : Angol kép­i szótár, 16 zsebalak, mindkét -és? egybe­kötve.................................. k 37.506 SCHIDLIJF: Angol liliput zsetb­szótár, két é-z égi bekötve. K 15.M06 Kapható és megrendelh­et) a BUUARKtin HILI.zKP könyvkereskodésében. Vili.. József-körút 6 szám. 11 )­ ügetőverseny. A vasárnap délelőtti ügető­versenyeket mérsékelt érdeklődés mellett tar­tották meg. A nap főversenyét Csak előre nyerte meg. A kettesfogatú órakocsisverseny kellő számú induló hiányában elmaradt. A részletes eredmények a következők: I. Battai ménes Allegro hajt. Cassolini első, Óvár második, Balaton harmadik. Ind. in.: In­­citer, Graffit Tót.: 10:14, 10, 21. II. Fritz ménes Irma hajt. Zwillinger első, Garam második, Shimmy harmadik. Ind. in.: Waisenkind, Etus, Izgat, All, Wien, Jóvan. Tót.: 10:22, 16, 19, 16 III. Kamendini ménes Tarabos hajt. Maszár F. első, Nosza második, Dani harmadik. Ind. m.: Jakab, Helier, Wienerin. Tol.: 10:50, 26: 25.IV. Jókuti ménes Csak előre hajt. Novák első,­­ Jóska második, Évalánya harmadik. Ind. m.: Bajnok. Tót.: 10:22. V. Schwarz Ló Orion hajt. Túl. első, Gerlice második, Imádó harmadik. Ind­­.: Jóska, Mausi, Pilátus, Midinette. Tót. 10,22, 11, 10, II.