Budapesti Hírlap, 1929. június(49. évfolyam, 121–145. szám)

1929-06-23 / 140. szám

Vasárnap, 1929 Június 23. (140. sz.) Budapesti Hírlap Nagyszerű magyar győzelemmel indult meg a küzdelem a Középeurópai Kupáért Az Újpest csapata 6:1 (2:0) arányban megsemmisíti vereséget mért a Spártára A vasárnapi mérkőzések programmja Nagy szenzációval indultak meg az idei Középeurópai Kupa-mérkőzések. A prágai Spárta, amelyet a Kupa mérkőzések favorit­­jának tartottak, szégyenteljes vereséggel vo­nult le a Hungária sporttelep játékterületéről. A magyar csapat lelkesedésével, gyorsasá­gával és munkabírásával egyszerűen elsöpörte a finomságokra törekvő, mindig a maga is­mert, tetszetős stílusát játszó, de fizikai ere­jében alaposan megrokkant cseh csapatot. Az Újpestet a fiatalság rugalmassága jellemezte, a Sparta játéka az öregedés szimptómáit tárta a néző elé. A derék újpesti csapat új játéko­saiban megkapta végre azokat a tehetségeket, akiknek a hiányát már régen érezte. Hatal­mas értéket nyert a csapat Kövesben, a Hun­gária egykori fel nem ismert középfedezeté­ben, akit most Somogy engedett át szerződé­sileg az Újpestnek. De igen nagy nyeresége a csapatnak Koszta és a fiatal Harmat is. Harmat, amellett, hogy sok hiba is tarkította még a játékát, a tehetség jeleit mégis any­­nyira kimutatta, hogy már első szereplésével is kivívta a szakkörök elismerő bizalmát. Az új erők mellett azonban a csapat régi tagjai is főtényezői voltak a gyönyörű dia­dalnak. Elsősorban Avar, aki ellenáll­­tatlan volt a támadásban és a góllövésben. A legnagyobbat produkálta ,amit egy össze­kötő csatár nyújthat. Kitűnően játszott P. Szabó, Kővágó és Fogér III. is, míg Borsányi­­nak és Vebernek gyengébb napja volt. Borsá­­nyinak az angol mérkőzésen szenvedett súlyos sérülése óta ez volt az első játéka. Wilhelm agilis volt mint mindig, Adit néhány bravúros védéssel vette ki a részét a sikerből. A Sparta a magyar csapat gyorsaságával és lendületével szemben tehetetlennek bizo­nyult. A tehetetlenségnek volt a jele az a két egymásután elkövetett hendsz is, amelyek után 11-es és ezekből két gól következett. A híres csatárfenomén, Hartl nagy csalódást keltett, miként Simny is, aki az újpesti fedezetekkel és hátvédekkel nem tudott megbirkózni. Hoch­­mann kapus volt a csapat legjobb embere s már ez magában véve is dicsérete Újpest játé­kának. A lila-fehérek már hat góllal vezettek s a Sparta csak ezután tudta megszerezni a becsületgólt. A Sparta anyagi sikert nem vihetett haza Prágába, mert alig 3 és félezer nézője volt a mérkőzésnek s így a bevétel fele nem jelen­tett tetemesebb összeget. A lipcsei Fuchs ki­tűnő bíró volt. Az Újpest—Sparta prágai revánsmérkőzé­­sét július elején tartják meg ugyancsak hét­köznapon. A mérkőzés részletei itt következnek: Újpest—Spárta 6:1 (2:0). Az Újpest B)—Józsefváros B) szövetségi díj­mérkőzés előzte meg a nagy meccset. Az előjá­tékban az újpestiek 5:1 (3:0) arányban győz­tek. A tartalékcsapatok levonulása után elsőnek a pirosinges Spárta-regénység, majd az Újpest csapata jelent meg a pályán s a lipcsei Fuchs bíró sípjelére így álltak föl: Újpest: Adit—Kővágó, Fogl III.—Borsányi, Köves, Vig—Koszta, Avar, Veder, Harmat, P. Szabó. Spárta: Hochmann—Burger, Perner— Kolonaty, Rada, Carvan—Jiran, Hajni, Hartl, Silny, Madelon. . A cseh csapat kezdett és már az első percben veszélyeztette Újpest kapuját, Adit azonban ki­futással tisztázta a helyzetet. Most Újpest ke­rült támadásba, de Harmat kapásból a kapu fölé lőtt. A 3. percben Euszta szökött a labdával, Perner azonban eléje került, kézzel ütötte le a labdát s a bíró tizenegyest ítélt, amelyből Szabó a vezető gólt lőtte (1:0). Két pompás Spárta­­támadás volt a felelet a gólra. A 7. percben P. Szabó tört a labdával a kapu felé, Berner ugrott eléje, a középre irányított labdát azonban ön­kéntelenül leütötte, a bíró ismét megítélte a ti­zenegyest, amelyből P. Szabó helyezett lövéssel szerezte meg a második gólt (1:0). A Spárta csapatát szemmel láthatóan letörte a két gól. A 12. percben mégis felnyomult a Sparta Rada—Jiran—Hajni—Haftl volt a labda útja s Haftl lövését Adit csak korerre tudta védeni. A 15. percben Avar bombáját Hochmann védte korner árán. Ezután a magyar sport nagy halott­jának, Tersztyánszky Ödön emlékének áldozott egy percnyi szünettel a két csapat és a közönség. A labda feldobása után Hajni került gólhely­zetbe, ám három lépésről a kapu mellé lőtte a labdát. Ezután az Újpest határozott ,fölénybe ke­rült. A 24. percben Koszta süvítő lövését a felső kapufa verte vissza, Avar labdáját pedig Hoch­­mann öklözte Harmat elé, aki az üres kapu mellé lőtte. A 29. percben Avar rettenetes erejű lövé­sét remek elvetéssel védte Hochmann, Vedert pedig komerre szerelte. A nagy fölény mellett sem tudta kihasználni jó helyzeteit az újpesti csapat s ebben nagy része volt a kitűnő Hoch­­mannnak. A szünet után Újpest nagy lendülettel azon­nal támadni kezdett s Hochmannak kétszer is közbe kellett lépni. Az első perc végén azonban Vignek a kapu elé ívelt labdáját Veder Avar elé fejelte, aki kiugrott és Hochmann mellett a hálóba csúsztatta (3:0). A kezdés után Harmat­hoz került a labda, szöktette P. Szabót, akinek beadására Avar ugrott föl és a 2. percben a hálóba fejelte a negyedik gólt. Kolenaty és Jiran helycseréje lendületbe hozta a Spárta csa­patát is. Kolenaty lövését Adit védte, a 7. perc­ben pedig csak a szerencse segítette az Adit mellett elgurult labdát a kapu mellé. Silny és Hajni késlekedett a lövéssel s a gólhelyzetet Adit mentette merész közbedobással. P. Szabó és Kolonaty kornere volt a következő percek ese­ménye. Újpest a védelembe húzódott s így a Sparta tovább támadott, de eredménytelenül. A 19. percben Silny néhány méterrel a kapu előtt egyedül állt a labdával, a biztos gólhelyzetet sem tudta azonban érvényesíteni, mert Adit beledobta magát a lövésbe. Kolenaty lövését is Adit védte, a kirúgott labdával Avar szökött meg, lövését a kapus kiütötte s most Avar fe­jese a kapu fölé került. A 21. percben Koszta komért szerzett. A sarokrúgás után Hochmann kiugrott a labdára, Veder feje azonban előbb érte a labdát, amely a kapuba esett (5:0). Avar kiszökései állandó veszélyben tartották Hoch­­mann kapuját s a 29. percben váratlan bomba­lövését a kapus csak öklözni tudta. A következő pillanatban Veder szöktette Avart, aki góllal fe­jezte be a szép akciót (6:0). P. Szabó és Koszta szerzett komert, majd a 39. percben a Spárta támadását Kővágó szerelte komerre. A sarok­rúgás után a labda visszakerült Kolonatyhoz, akinek beadása nagy kavarodást keltett a kapu előtt s végül Silny a hálóba gurította a labdát (6:1). Az alkonyatban lanyha iramú hullámzó játék folyt . P. Szabónak a 44. percben lőtt kornere és Avar szabálytalanul elért gólja után a bíró lefújta a játékot. A vasárnapi mérkőzések Vasárnap a Középeurópai Kupa mérkőzé­sei dominálják a programmot. Budapesten a Hungária—Vienna, Bécsben a Genova—Ra­pid és Turinban a Juventus—S­lá­via mérkő­zése kerül lejátszásra. A Hungária bajnok­­csapatának a Vienna erős ellenfele lesz, de mai jó formájában bízni lehet a győzelmé­ben. Az olasz csapatok szereplését nagy érdek­lődés várja. A vasárnapi mérkőzéseket az ál­talános programmban adjuk. A vasárnap sporteseményei Labdarúgás. Középeurópai Kupamérkő­zések: Hungária—Vienna (Bécs), Hungá­­ria-út, 6 órakor. — Rapid—Genova, Bécs­ben. — S­zá­via—Juventus, Torinoban. Osztályozó mérkőzés: Vasas—Attila, Miskolc, fél 6 órakor. Amatőr bajnoki döntő: Törekvés—FTC, Bihari-út, fél 6 órakor. — Amatőr 1. oszt. bajnokság: Vasas—KAOE, Thököly-út, 3 órakor. Bocskay, Nemzeti kombinált—Pozsony válogatott, Pozsonyban. BLASz—Közép-magyarországi LASz Dréhr-serlegmérkőzés, Dorogon. Dánia—Norvégia, Kopen­hágában. Németország—Svédország, Kölnben. Jugoszlávia—Csehország, Zágrábban. Atlétika. MTK nemzetközi versenye, Hu­ngária-út, fél 3 órakor. — KISOK or­szágos bajnokságai, Margitsziget, délelőtt 10 órakor és délután 3 órakor. — Budapest 25 km-es futóbajnoks­ága, Népliget, reggel 9 órakor. — MAFC propagandaversenye, Miskolcon. — A BIK kerületi versenye Budafokon. Tennisz. Budapest—Varsó, Marg­itsziget, 3 órakor. — FTC nemzetközi versenye, Üllői­ út. Úszás. NSC versenye, Császárfürdő, 5 órakor. Vizipóló. MTK—MESiE, Egerben. — MAC—FTC és NSC—SzUE, Császárfürdő, az NSC versenyének keretében. Evezés. Berlini naggregatta. Vívás. Cremonai nemzetközi verseny. Kerékpár. A pályabajnokságok döntő­­futamai. Millenáris pálya, fél 4 órakor. Torna. RTK vándordíjas versenye, Rá­­kosszentmihályon. LEGKIVÁLÓBB MINŐSÉGŰ amerikai autóolaj, benzin, autó­­c sir, gépolajok, kenőanyagok „OLÍVA“ Olajipar Vállalatnál % LBcaues., V..., Aióz^a*u ca 2b. » kényelmes házhoz szállítás ás űzetási feltételek mellett. I Megrendelési telefonssim: 1. 861 00.________I A Budapest tenniszcsapata 2:1 arányban vezet Varsó ellen. Szombaton délután kez­dődött meg a margitszigeti díszpályán a Budapest—Varsó tenniszmérkőzés. Az első napon két férfiegyes és egy vegyespáros­­meccset játszottak le , annak ellenére, hogy a budapesti csapatban csak a nemzetközi má­sodklasszis szerepel, a mérkőzések érdekes, jó sportot nyújtottak. Az első mérkőzésben a lengyel Marzowski öt kemény szetben legyőzte Kirchmayrt, Krepuska azonban négy szet­ben verte Stolarovot. Ekkor 1:1 arányban állt a mérkőzés. A vegyes­ párosban a Jacobi dr., Schréderné-pár két szetben nagy fel­­sőbbséggel győzött a Loth, Jedrzejowska Jad­­wiga-pár ellen s ezzel a budapesti csapat 2:1 arányban megszerezte a vezetést. A versenyt vasárnap délután folytatják a margitszigeti díszpályán. ■----------- IBI Ib­i IBIMIIII Balogh 7*23 m.-t ugrott a magyar és a lengyel főiskolások atlétikai viadalán A MAFC atlétái győztek a pontversenyben A margitszigeti sporttelepen kedves ünnep­ség vezette be a MAFC és a varsói Akade­­micki Zwiatek Sportowy egyesületek közötti atlétikai viadalát. A versenyzők két csoport­ban felvonultak a pályán, majd a középen elhelyezkedve végighallgatták a magyar és a lengyel himnuszt, amelyet a cserkészzenekar játszott. Ezután Ferenczy Ödön üdvözölte a vendégeket s a MAFC kis selyemzászlaját nyújtotta át a lengyel főiskolásoknak. A verseny pompásan sikerült, a műegye­temi atléták a várakozáson felül jól szerepel­tek s a budapesti lengyel követ felesége által kitűzött vándordíjért folyt pontversenyben győztesen kerültek ki. A lengyel főiskolások nem keltettek csalódást, a várakozásnak meg­felelő eredményeket értek el s a MAFC meg­lepő győzelmét atlétái pompás szereplésének köszönheti. A legnagyobb egyéni teljesítményt Balogh Lajos nyújtotta, aki 7.23 m-es ugrá­sával az év legjobb távolugró eredményét produkálta. Figyelemre méltó Ferenczy Ödön 16 mp.-es 110 m.-es gátfutása, a lengyel Piechocki 51.5 mp.-es 400 m.-es síkfutása, Kostrzewski 400 m.-es gátfutó eredménye, valamint a rúdugrás eredménye. A verseny részletes eredménye itt követ­kezik : 110 m. gátfutás: 1.Ferenczy Ödön (MAFC) 16 mp., 2. Trojanowski W. (AZS) 16.1 mp., 3. Kostrzewski (AZS) 16.2 mp, 4. Dé­nes (MAFC). — 100 m. siklus: 1. Balogh (MAFC) 11.2 mp, 2. Trojanowski E. (AZS)­ 11.3 mp., 3. Piechocki (AZS), 4. Magdics (MAFC). — 400 m. síkfutás: 1. Piechocki (AZS) 51.5 mp., 2. Magdics (MAFC) 51.5 mp., 3. Weisz (AZS) 51.9 mp., 4. Szent­­györgyi (MAFC). — Távolugrás: 1. Balogh (MAFC) 7.23 m., 2. Dénes (MAFC) 5.92 m., 3. Trojanowski W. (AZS) 5.84 m., 4. Trojanowski E. (AZS). — Rúdugrás: 1. Adamcak (AZS) és Király (MAFC) 3.50 m., 3. Friedrich (MAFC) 3.20 m., 4. Javorski (AZS) 2.80 m. — 3X200 m. gátfutó staféta: 1. AZS­ csapata (Javorski, Kartzewski, Kostrzewski) 1 p. 21.8 mp. 2. MAFC-csapata (Ferenczy, Dénes, Balogh) 1 p. 23.2 mp. Balogh 10 méter előnnyel az utolsó előtti gá­tig biztos győztesnek látszott, amikor meg­botlott, elesett és az utolsó gátban ismét el­csúszva a lengyel mögött érkezett a célba. — 1000 m. síkfutás: 1. Javorski (AZS) 2 p. 36.6 mp., 2. Kartzewski (AZS) 2 p. 41.8 mp., 3. Kassai (MAFC) 2 p. 44.1 mp., 4. Szent­­györgyi (MAFC). — 400 m. gátfutás: 1. Kostrzewski (AZS) 56.8 mp., 2. Ferenczy (MAFC) 58.2 mp., 3. Dénes (MAFC) 58.6 mp., 4. Trojanowski (AZS). — Diszkoszdo­bás: 1. Regős (MAFC) 42.80 m., 2. Tóth (MAFC) 38.79 m., 3. Adamcak (AZS) 34.24 m., 4. Trojanowski (AZS). 4X400 m. staféta: 1. MAFC-csapata (Dénes, Szent­­györgyi, Ferenczy, Magdics) 3 p. 31.4 mp., 2. AZS-csapata (Piechocki, Weisz, Javorski, Kostrzewski) 3 p. 33.6 mp. A pontverseny végeredménye: MAFC 57 pont, AZS 53 pont. * A kerékpáros pályabajnokságok befe­jező futamai. A hetek óta folyó izgalmas küzdelmek, amelyekben a kerékpáros pá­lyabajnokságok aspiránsai vívtak érdekes versenyeket, a vasárnapi befejező­ futamok­kal véget érnek. A flyer-bajnokság még teljesen nyílt Győrffy, Szűcs és Eigner kö­zött. A párosbajno­kságban sem más a helyzet, itt a Szekeres—Győrffy és Mazák —Szűcs-pár között dől el a bajnokság. A tenderiversenyben a Mazák—Szücs­ pár győzelmét várják, a csapatbajnokságban pedig az MTK győzelme a valószínű. A motorvezetéses bajnokságban a második fordulót bonyolítják le vasárnap. A dél­után 4 órakor kezdődő programmot pont­­főversenyek és motorversenyek egészítik ki. A versenyt a Millenáris-pályán ren­dezik. * Budapest három birkózóbaj­noksága dől el az NSC vasárnapi versenyén.* A Csá­szárfürdő uszodájában vasárnap délután 5 órakor kezdődik az NSC úszóversenye, amelynek pro­grammján szerepel Budapest hölgyúszóbajnokságainak három száma is. A 100­­méteres hátonúszás, a 100 méteres mellúszás és a 100 méteres gyorsúszás. A háromúszásban Sípos Manci és Mallász Gitta találkozása hozhat új rekordot, a 100 méteres gyorsúszásban pedig Sipos Manci, Stieber Lotti és Tóth Ilonka mérkőzése végződhet új rekorddal. Érdekes lesz az FTC—MAC és az NSC—Szegedi UE baj­noki vízipólómérkőzés is. * A III. ker. TVE veresége Magdeburg­­ban. A német bajnok Hellas csapatával Magdeburgban mérkőzött ma a III. ker. TVE, vízipóló csapat. A mérkőzést 2:1 (1:0) arányban a német csapat nyerte, pe­dig a két Rademacher helyén tartalékot sze­repeltetett. A győztes gól a bíró téves ítél­kezéséből született s emiatt a magyar csapat kivonult a vízből s csak hosszas rábeszélésre folytatta a játékot. 15 Olcsósági vásárunk óriási forgalma miatt gyárosainktól újabb nagymennyiségű selymet és egyéb divatkelmét hozattunk, tehát frissek és a legújabb divatot képviselik! A RAIAK csodálatosan OLCSÓBC M­indenkit kérünk, hogy lehetőleg kora délelőtt fáradjon hozzánk, mert akkor jobban biztosítható a zavartalanabb kiszolgálás. nemzet! mmfs Budapest, Rákóczi-út 7 (Pannonia-szálló mellett)